ds'CMfr LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND i WATERSTANDEN. 34STE JAARGANG No. 2 9 JUNI 1967 t/fre €H Wtit k&H ik €>1/€H 1 GOUDEN lIlLLEQEN fanfyS dd SÜiCLQt huidje altijd gaaf ABONNEMENTSPRIJS de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN II ONTERVEN VAN EIGEN IS MOGELIJK De legitieme portie Een belangrijke beperking van het recht bij testament over zijn vermogen te beschikken zoals men zelf wil is ge- gelegen in de zogenaamde legitieme portie, waarop de bij de wet geroepen erfgenamen in de rechte lijn aanspraak kunnen maken, is verschillend. Laat de erflater één kind na, dan be draagt het wettelijk erfdeel de helft van het aandeel bij versterf, terwijl bij twee kinderen ,,de legitieme" tweederde en bij drie of meer kinderen drievierde van het aandeel bij versterf bedraagt. Indien de erflater geen kinderen na laat, doch er wel ouders of grootouders in leven zijn, dan bedraagt voor hen „de legitieme" de helft van hun aan deel bij versterf. Bij de berekening van „de legitieme" moet rekening worden gehouden met het feit of er al dan niet een overleven de echtgenoot is, want deze is erfge naam bij versterf en wel voor een kinds gedeelte. Indien er een overlevende echtgenoot is, is het aandeel bij ver sterf van de kinderen kleiner en dus ook hun wettelijk erfdeel kleiner. Omdat de bepalingen betreffende de legitieme portie gemakkelijk kunnen worden ontdoken door schenkingen tij dens het leven, hebben de rechthebben den op een wettelijk erfdeel („legitima rissen") het recht van terugvordering, indien het wettelijk erfdeel hun op die wijze zou worden onthouden. De berekening Hoe wordt nu de grootte van het wet telijk erfdeel vastgesteld? Bij gemeenschap van goederen valt de overlevende echtgeno(o)t(e) altijd de helft van de ontbonden goederenge meenschap toe. Daarna voegt men de goederen die de erflater op het moment van zijn over lijden bezat, bij de goederen die hij tij dens zijn leven heeft weggeschonken. Vervolgens worden de schulden afge trokken. Van het dan resterende saldo krijgt elk der legitimarissen zijn gedeelte, doch van dit deel wordt afgetrokken hetgeen de legitimaris aan schenkingen bij het leven van de erflater heeft ont vangen. Voorbeeld Een voorbeeld ter verduidelijking: A (in gemeenschap van goederen gehuwd) overlijdt en laat een vrouw en twee zo nen C en D na. De erflater heeft C tij dens zijn leven 4000,geschonken. De waarde van de totale gemeenschap bedraagt 16000,—. Hiervan krijgt de weduwe eerst de helft 8000, De nalatenschap van de man bedraagt dan 8000,plus 4000,- is 12000,evt. verminderd met de schulden. Als er nu geen schulden zijn bedraagt het wettelijk erfdeel van de zonen 2/3 x 12000,— is 8000,—. C heeft zijn helft reeds ontvangen tijdens het leven van zijn vader, D kan zijn 4000,waarover niet beschikt is, voor zijn wettelijk erfdeel opeisen en behoeft deze niet met zijn broer te delen. De vrouw krijgt in dit geval ook nog 1/3 (een kindsdeel) doch dit is niet de le gitieme portie en geen wettelijk ver plicht minimum. Er kan bij testament over zijn beschjikt voor andere doel einden. Korting. Heeft een erflater bij schenkingen on der levenden of bij testament zodanige beschikkingen gemaakt, dat aan „de legitieme" der legitimarissen tekort ge daan is, dan worden die giften en/of beschikkingen op verzoek van de legi timarissen ingekort, waarbij de laatst gemaakte het eerst worden ingekort. Deze inkortingsregel is een logische aanvulling van de wettelijke regeling, want anders zou de erflater deze ge makkelijk kunnen ontduiken door, als hij zijn eind voelt naderen, zijn vermo gen weg te schenken aan de man of vrouw zijner keuze, daarmee de nala tenschap (en de legitieme portie) tot nul reducerend. De praktijk vertoont echter vaak een heel ander beeld. Legio is namelijk het aantal testamenten, die met de wette lijke regeling inzake „de legitieme" in strijd zijn. In feite zijn zij derhalve on geldig. Is hier sprake van onkunde? O.i. niet. Immers, het merendeel der testamenten wordt door experts (nota rissen) geformuleerd Voorkeur Voor het maken van een testament kunnen verschillende redenen aanwezig zijn. Indien een getrouwde man zonder kinderen, die niet bepaald gelukkig ge trouwd is, zijn vrouw wil onterven, zal een testament de aangewezen weg zijn, Deze onterving heeft echter niets te maken met het aandeel van de weduwe in de huwelijksgemeenschap: weduwen, die in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, krijgen namelijk, ook al zijn zij (bij testament) onterfd, steeds de helft van de ontbonden goederengemeenschap. Voor een getrouwde man met kin deren verdient het soms aanbeveling een testament te maken, waarbij hij zijn vrouw het vruchtgebruik van de gehele nalatenschap geeft en de kinde ren als enige erfgenamen benoemt. Een dergelijke voorziening komt nogal eens voor. Is de verhouding met de kinderen niet zo goed, dan is er wellicht alle re den om in een testament de z.g. ver zorgingsclausule op te nemen, waardoor de weduwe een onaantastbaar recht krijgt. Hierdoor wordt bereikt dat de vrouw (als creditrice van de nalaten schap) voor de kinderen gaat (en dus niet andersom). DAMESRINGEN MET EDELSTEEN KAPELLE TEL. (01102) 223 Ook een belangrijk motief om een testament te maken is aanwezig als de echtgenoot een zaak drijft en hij deze in zijn geheel aan een van zijn kinde ren (of een andere opvolger) wil nala ten. Dreigt er na zijn dood ruzie over deze beschikking te ontstaan, dan doet hij er (terwille van de continuïteit) goed aan de zaak om te zetten in een naam loze vennootschap (n.v.) Het legaat. Behalve de erfgenaam (d.i. degene, die de gehele nalatenschap verkrijgt of een evenredig deel daarvan) kennen we ook de legataris: de verkrijger van een legaat. Een legaat is de beschikking waarbij een bepaald voorwerp, een geld som of een recht (b.v. een vruchtge bruik) aan iemand wordt vermaakt. Een verschil tussen erfgenaam en le gataris is b.v., dat de erfgenaam aan sprakelijk is voor de schulden van de erflater en de legaten, terwijl de lega taris met die schulden niets te maken heeft. In de praktijk nu ziet men vaak, dat bij testament aan de vrouw het vrucht gebruik over de gehele nalatenschap wordt gelegateerd en de eigendom onder de last van vruchtgebruik aan de kinderen wordt vermaakt. De we duwe is dan voor haar leven verzorgd en pas na haar dood krijgen de kinderen de vrije beschikking over hun vaderlijk erfdeel. Nu zij opgemerkt dat een testament met deze inhoud indruist tegen de be palingen over de „de legitieme". Het geen inhoudt dat de kinderen er geen genoegen mee behoeven te nemen. Ma ken zij bezwaar, dan valt hun niet de gehele erfenis (deels belast met vrucht gebruik en deels onbelast) toe, maar krijgt de weduwe het gedeelte waarover de erflater zou hebben mogen beschik ken in volle eigendom. Een bepaling, welke ten doel heeft de wens van de erflater te respecteren. Mr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden). DE VARKENSPOOTJES De slager die nu terecht moest staan wegens verwoede pogingen om enkele kinderen een plattere biefstuk te be zorgen, had het al meer met de buurt- jeugd aan de stok gehad. „U bent al drie maal veroordeeld wegens mishan- déling^" sprak de politierechter mis prijzend. „Maar die kinderen gaan niet vrijuit", dreigde verdachte. „En de vader die toe staat, dat ik uit zijn huis in de luren wordt gelegd, kunnen ze wat mij betreft afsnijje!" „Bedoelt u de hals afsnijden?" vroeg de officier voor alle zekerheid. „Nee meneer de telefoon natuurlijk." „Wat heeft telefoon van die vader er meer te maken?" „Maar meneer, daar kwamen die boodschappen over: „Valse bestellin gen?" vroeg de rechter en bladerde in zijn dossier. „Nee, dat verhaal van dat varkensvlees. Ik wordt opgebeld, ik zeg ja dame, want ik dacht dat 't een dame was. Zegt die stem: heppu ook varkenspootjes? Ik zeg weer: ja dame, ik heb varkenspootjes. Zegt die stem: o ja? Dan zult u wel slecht in uw schoenen komen Staande en zittende magistratuur do ken pardoes in hun papieren. De par ketwacht draaide zich om en snoot uit voerig zijn neus. „Nou meneer, datzelf de kind heb 't klaargespeeld met die vrindjes van 'm me dagenlang na te roepen: de slager die hep varkenspootjes hi-ha-ho. En ik me maar bedwingen. En ik niks terugdoen." „Nou, niets terugdoen?" vroeg de rechter, die zich het eerst hersteld had. ,,U hebt er drie geraakt. En flink ook." „Dat was na het derde telefoontje, meneer. Het tweede kwam zogenaamd van de bakkersvrouw. Zeit dat mens: slager, ik heb zoveel koekies over, kun jij nog tien lange vingers gebruiken. Ik zeg: ja mens, geef mij maar tien lange vingers. Krijg ik van dat akelige snert- jong te horen: dan kun je nog méér centen gappen!" Rechter en officier, nu beter voorbe reid, beten meewarig op hun lip, ter wijl op de tribune luid gegrinnik op klonk. „En die knapen dagen lang sar ren: de slager wil lange vingers!" ver volgde de verdachte. „Ik zie nog steeds geen reden, om van die knapen haché te hakken," zei de officier geheel in stijl. „Dat kwam pas na het derde tele foontje, meneer. Stel u voor, u wordt gebeld door de P.T.T. en een vriendelijke stem zegt u: ach meneer, er is een sto ring in uw draadjeskabel, wilt u ons ven van dienst zijn? Wat zeggu dan? Natuurlijk, u zegt ja. Dat zei ik ook, meneer. Zei die stem: wilt u dan even het snoer nameten tussen de hoorn en uw toestel? Nou, ik leg m'n niertjes neer, laat m'n klanten staan, ga naar de huiskamer, pak een centimeter uit m'n vrouw d'r naaimandje en meet dat snoer. Een meter vijftig, zeg ik tegen de storingsjuffrouw. Wat krijg ik voor antwoord: O, dat is dan net genoeg om je op te knopen. Nou, toen ben ik d'r toch op af gegaan „U had beter een aanklacht kunnen indienen" sprak de officier vermanend. „Dan was die telefoon waarschijnlijk wel afgesneden. Maar nu bent u te ver gegaan." En hij eiste met veel omhaal van woorden negentig gulden boete of tien dagen. „Dat zijn dan dure biefstukjes" ver zuchtte de slager. d'ARGENTY (Nadruk verboden). De trieste beelden van percelen ge legerd graan zijn algemeen bekend. Het gevolg van legering is een sterke op brengst vermindering. Tevens wordt het oogsten bemoeilijkt. De gevoeligheid voor legering van een graangewas hangt in belangrijke mate af van de lengte en de stevigheid van de halmen. Sedert 1966 is een middel in de handel dat halmkortend werkt nl. Cycocel. Behalve een verkorting van de stengel vindt ook een verdikking van de sterigelwand plaats. Hierdoor wordt de strostevig heid bevorderd. Legering van tarwe is door toepassing van Cycocel eenvoudig te voorkomen. Het middel dient te wor den verspoten bij een gewaslengte van 20 tot 35 cm. Dit is het staduim waarin doorgaans de groeistoffen voor onkruid- bestrijding worden toegepast. Het mid del kan ook eventueel vermengd met verschillende groeistoffen worden ver spoten. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Onderhoudskosten. Sinds 1965 trek ik a.o.w. In 1966 echter heb ik nog gewerkt, waarvan ik nu een aanslag biljet voor de belasting heb ontvangen Kan ik nu nog onderhoudskosten voor mijn zoon aftrekken? Hij is in 1966 in militaire dienst geweest en bijna alle weekends thuis geweest plus nog drie weken ziek thuis gelegen. Onderhoudskosten van uw zoon in militaire dienst kunt u tot de z.g. bui tengewone lasten rekenen, daar uw zoon' rederlijkewijze niet in staat is zelf in zijn onderhoud te voorzien op passende wijze. Deze kosten moet u naar de wer kelijke uitgaven zo goed mogelijk schat ten. Aftrek dient u te vragen voor alle buitengewone lasten, d.w.z. voor de ge noemde kosten plus al uw eigen ziekte kosten (ook ziekenfondspremie) teza men. De aftrek wordt namelijk eerst verkregen wanneer de buitengewone lasten een zeker minimum te boven gaan. De ziektekosten gelden bovendien slechts als buitengewone last voor zover ze 2 y2 van uw inkomen, doch maximaal 500,te boven gaan. De voor u gel dende bedragen kunt u ontlenen aan de toelichting bij het aangiftebiljet onder het punt: Buitengewone lasten. Conservatoriumopleiding. Wanneer wordt iemand toegelaten tot het con servatorium Om toegelaten te worden tot een con servatorium dient men in het bezit te zijn van een mulo-diploma of de drie eerste leerjaren van een gymnasium, h.b.s. of m.m.s. met goed gevolg te heb ben doorlopen. De kandidaten zijn ver plicht zich aan een toelatingsexamen te onderwerpen, waarbij wordt onder zocht of zij voor het volgen van het on derwijs de nodige muzikale begaafdheid en speel- of zangbekwaamheid bezitten. Verhuiskosten. Wat is de onkos tenvergoeding voor iemand die bij het rijk werkzaam is en wordt overgeplaatst (verhuiskosten) Wanneer deze man gehuwd is, en een eigen huishouding voert (d.w.z. woon ruimte met eigen inboedel en stoffering eigen keukenuitrusting en minstens over twee vertrekken beschikkende, een en ander ter beoordeling van het gevoerde gezag) dan heeft hij recht op 10% van zijn jaarwedde vanaf de dag dat hij zijn nieuwe woning betrekt. Tevens recht op vergoeding van transport voor ver huizing, reiskosten voor hem en zijn ge zin en event, tegemoetkoming in on kosten voor het opknappen van het nieuwe huis indien dit noodzakelijk is. Doorgaans krijgt een rijksambtenaar een formulier waarop hij alles moet in vullen over onkosten e.d. en verder ad viseren wij met de superieur hierover nog eens te spreken. POEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Bolgewas. Ik ben in het bezit van een bolgewas genaamd Ismene Festalis Hoe echter de behandeling is voor, tij dens en na de bloei is mij volkomen on bekend. Ismene behoort tot dezelfde familie als de amaryllis. Wordt in de gematig de kas en als kamerplant gekweekt. In het voorjaar februari-maart oppotten in niet te grote pot, zodat de neus van de bol gelijk komt met de oppervlakte van de grond. Goed grondmengsel is graszoden en goede tuingrond met oude goed fijne koemest en scherp zand. Eens in de 2 3 jaar verpotten. Standplaats verwarmde kamer in het volle licht, te gen middagzon beschermen, matig gie ten, bij hergroei, om de 14 dagen bij mesten, blad wekelijks afsponzen. In de winter matig gieten, niet bymesten, Ten gevolge van stijgende bezorg kosten, verhoogde porti en pa pierprijsstijgingen zien we ons genoodzaakt de abonnementsprijs van ons blad met ingang van 1 juli a.s. te stellen op 1,80 per kwartaal, voor postabonné's 3,60 per halfjaar. DE ADMINISTRATIE het blad geheel laten verdrogen. Ver menigvuldigen door broedbolletjes by het verplanten. Altijd gieten met water op kamertemperatuur. Bejaardentehuis. Wanneer man en vrouw in een huisje van een bejaarden- ethuis wonen en een van beiden komt te-overlijden, dan moet de overblyvende het huisje verlaten en gewoon in het bejaardentehuies gaan wonen. Zo staat in een bestuursreglement. Is hier wat tegen te doen? Als in het reglement van een bepaald bejaardentehuis staat dat de bij dat te huis behorende huisje slechts beschik baar zijn voor echtparen, en dat by over lijden van een der echtgenoten dit huis je beschikbaar moet komen voor een ander echtpaar, is hier niets tegen te doen. Hoewel dit voor de overblyvende echtgenoot niet prettig is het huisje te moeten verlaten, lijkt ons dit toch een billijke maatregel daar vele bejaarden tehuizen niet op huisvesting van echt paren zijn berekend zodat deze vaak gedeeltelijk gescheiden moeten leven. En er ontstond een verbittering alzo dat zij van elkander ge scheiden zijn. Hand. 15 39a. Er zijn mensen, die ouderlingen en dominees aanzien voor een apart soort wezens, mensen, die verheven zijn bo ven allerlei kleinmenselijke zondigheden. Wanneer ze wat meer in aanraking ko men met dat geestelijk soort mensen, dan bemerken ze al spoedig, dat „het ook maar mensen zijn". Helaas, dat is zo Zelfs een reus in Gods koninkrijk als Paulus, een man van zeer brede visie, en met een geheiligd hart, is ook maar een mens. In volstrekte eerlykheid te kent de Heilige Schrift ons evengoed de gebreken als de deugden van Gods kinderen. Er zit geen valse propaganda in de Bijbel, door de ongelovigen zwar ter te maken dan ze zijn, en de gelovi gen voor te stellen als onschuldige lam metjes. Niets daarvan. Samaritanen en heidenen worden soms geprezen boven Verbondskinderen, en de liefste kinde ren Gods worden niet gespaard, maar hun zonden worden onverbloemd de kaak gesteld. Hier zien wij Paulus en zijn mede werker ruzie maken om een betrekkelijk onbelangrijke zaak, die de verbittering tussen deze beide broeders in geen enkel opzicht rechtvaardigt. Barnabas wil voor een nieuwe zendingsreis Johannes Mar cus als helper meenemen, maar Paulus wil dat niet, omdat Joh. Marcus op de vorige reis zich niet flink en opofferend gedragen heeft. Volgens Paulus valt er op hem niet te rekenen, als het er op aan komt. En nu slingeren deze beide broeders scherpe verwijten naar elkan ders hoofd. En er ontstond een verbit tering, alzo dat ze van elkander ge scheiden zyn. Ieder gaat nu volgens eigen plan werken. Deze zonde herhaalt zich helaas telkens in de kerkgeschie denis. Dat is heel erg: schade voor de broeders zelf, schade voor de zaak van Gods koninkrijk, schade aan de eer van Gods Naam. Gelukkig weten we dat Paulus en Barnabas zich later verzoend hebben (1 Cor. 9 vs. 6), en ook met Joh. Marcus is het weer in orde geko men. (2 Tim. 4 vs. 11). Maar het feit dat van Paulus en Barnabas en van al le dienstknechten Gods gezegd moet worden „het zijn ook maar mensen", beschaamt ons diep, en het doet ons verwonderd staan over de genade Gods, dat Hij zulke onwaardige mensen wil gebruiken in Zijn dienst. WEMELDENGE Van 11—17 juni 1967. Donderdag: Eerste Kwartier. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.39 5.59 11.11 11.38 Maandag 6.20 6.38 11.50 Dinsdag 7.04 7.27 0.20 0.35 Woensdag 7.54 8.14 1.07 1.21 Donderdag 8.48 9.09 1.58 2.20 Vrydag 9.47 10.11 2.58 3.32 Zaterdag 10.51 11.18 4.10 4.49

Scheldebode | 1967 | | pagina 1