Geheugenverlies oveRöenkinq èssette oLcüMfS cU SÜiCLCLt llHLBCBN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 34STE JAARGANG No. 1 2 JUNI 1967 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2463 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GJRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling -n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Plotseling verlies van het geheugen is een geliefd onderwerp van sensatie verhalen en voor dito films. De held of heldin geraakt in de vreemdste situaties door een totale opheffing van het her inneringsvermogen, die zich vertoont in aansluiting aan het doormaken van een ongeval of een heftige psychische schok. Meestentijds vindt de geschiedenis zijn ontknoping doordat het geheugen van de patiënt op even dramatische manier terugkeert als het inderdtrjd verloren ging. Al bevatten die verhalen als re gel wel wat erg veel onwaarschijnlijk heden, toch komen er ook in werkelijk heid frappante gevallen van „geheugen verlies" voor. Wereldreis. Bekend is bijvoorbeeld de merkwaar dige geschiedenis van een heer in Au stralië, die zonder naspeurlijke reden op een goede dag van huis vertrok en een complete reis om de wereld ondernam. Naar buiten toe maakte bij een volko men normale indruk, maar hij verrichtte al zijn handelingen automatisch en hij had er zelfs geen besef van wat hij nu eigenlijk deed. Hij kwam terecht in Zürich (Zwitser land) en bracht daar een paar weken door zonder het eigenaardige van zijn' toestand te begrijpen. Totdat hij in de krant een bericht over zijn eigen ver dwijning las! Op dat ogenblik keerde hij terug tot zijn gewone persoonlijkheid. Een herinnering aan de achter hem lig gende maanden, waarin hij door vele landen had gezworven, was echter ge heel afwezig. Onderduikers. Het is in de werkelijkheid ook voor gekomen, dat mensen him geheugen kwijt raakten na het beleven van een of andere emotie en dan gingen onder duiken in een andere omgeving.. Merk waardigerwijs blijkt daarbij vaak, dat het nieuwgekozen milieu veel eenvou diger is dan het oorspronkelijke. Cowboys op Amerikaanse boerderijen, die opvielen door bijzondere keurige manieren en een zeer verzorgde uit spraak van het Engels, zijn mogelijk dergelijke psychisch gestoorde onderdui kers geweest. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN Zulke dingen konden zich vanzelfspre kend alleen in vroeger jaren afspelen. Er was toen meer geheimzinnigheid en romantiek mogelijk dan in onze tijd van perfecte organisatie en uitvoerige re gistratie. Twee levens. Het laat zich horen, dat er bij derge lijke toestanden van zijn en niet-zijn behalve een medisch aspect ook een ju ridische kant kan bestaan. De beroemde „Jekyll-and-Hyde"-figuur ontsproot niet uitsluitend aan het brein van een knap pe romanschrijver. Er heeft wel dege lijk iemand geleefd die de auteur tot voorbeeld kan hebben genomen. Het betrof een man met een aristo cratisch uiterlijk, die in de dagelijkse omgang aller achting genoot, 's Nachts trad hij evenwel op als misdadiger en in die gedaante beging hij de ene gru welijke moord na de andere. De twee tegengestelde levenssferen waren bij deze wel heel vreemde, onge twijfelde geesteszieke persoonlijkheid, geheel gescheiden. Dat is voor een ge woon mens nauwelijks meer te begrijpen Bigamie. Het is overigens ook lang niet zeld zaam, dat herinneringsverlies en be- wustzijnssplijting slechts worden voor gewend en dan opzettelijk worden gebe zigd als middel om de gerechte straf voor begane misdaden te ontlopen. Het plegen van bigamie bijvoorbeeld wordt nogal eens verontschuldigd met een voorgewende geheugenstoornis. Wan neer men zich de eerste vrouw al met moeite zou kunnen herinneren, dan weet men toch niets meer van een huwelijks voltrekking af Een geheel andere soort van geheu genverlies d^an de spectaculaire hier boven beschreven geestelijke afwijkin gen is de geheugenzwakte, die bij de meeste bejaarden optreedt. In dat geval bestaan er organische ouderdomsafwijkingen in de hersenen, BIJ GEESTELIJK GESTOORDEN BIJ SIMULANTEN BIJ OUDEN VAN DAGEN die voor de verschijnselen verantwoor delijk zijn. Ouderdom. Het geheugenverlies bij ouden van dagen uit zich voornamelijk in een on vermogen tot inprenten. De oudjes kun nen zich soms niet herinneren wat ze en kwartier geleden hebben gegeten. Hun geest kan geen nieuwe indrukken meer opnemen; hetgeen echter vroeger s ingeprent kan nog uitstekend en zon der mankeren naar voren worden ge bracht. Met „vroeger" hebben die bejaarden helemaal geen moeite: zij weten nog al le namen van hun jeugdkameraadjes, zij weten ook de naam van hun onder wijzer op de lagere school te noemen. Tot slot nog een woord over het slech te geheugen, waaraan heden ten dage zeer vele, overigens gezonde mensen lijden. Op de doktersspreekuren komt deze klacht dikwijls naar voren. Massaal Die geheugenstoornissen bij gezonde mensen hebben te maken met het alge meen heersende gevoel van onbehagen en van innerlijke onzekerheid, waaraan een groot deel van het mensdom lijden de is. Men kan niet op tegen de talrijke spanningen en emoties, waaraan een ieder in de moderne tijd bij voortduring is blootgesteld. Wie, dat niet goed kan verwerken, gaat er vaak toe neigen de niet steeds aangename werkelijkheid te ontvluchten tdoor het „vergeten" van allerlei emotionerende belevenissen. Hierbij is geen sprake van organische defecten, zoals bij de kindse oude men sen. Bij de moderne geheugenverslap ping, die welhaast een massaal ver schijnsel is geworden, schiet uitsluitend reproductie van de opgedane indrukken te kort: de inprenting echter is onge stoord. (Nadruk verboden). MET MUZIEK DOOR 'T LEVEN „Dat glaasje madeira maakt me nog razend!" riep de verdachte. „Ik kan al les hebben, maar die madeira verdraag ik niet!" Hier blijkt duidelijk uit, dat er gren zen zijn aan het menselijk aanpassings vermogen. Een mens kan veel slikken, zelfs glaasjes madeira, echter niet alle glaasjes. Deze rechtszaak was een gevolg van de gezellige woningen, die de laatste jaren worden gebouwd. Als wij het goed hebben, ging het om de beide beneden woningen van twee belendende duplex- woningen. De architecten, sociaal voe lende lieden blijkbaar, hadden gedacht het gemeenschapsgevoel van de bewo ners te verhogen door te zorgen dat de ene buurman de ander voortdurend goed kon horen. Men leest wel over nieuwe geluidwerende vindingen, maar in de woningbouw schijnen die niet, of slechts schaars, te worden toegepast. In elk geval was het hier zo, dat een mens, zoals de verdachte zei, nog niet eens een zoen kon geven aan zijn vrouw zon der dat een ander het kon volgen. Nu behoort tot de zegeningen van on ze onvolprezen techniek de pick-up. De buurman-getuige kreeg met Sinterklaas een pick-up. Hij kocht er enkele platen bij waarbij één bevattende een compo sitie over een heer die een glaasje ma deira aanbiedt aan een dame die daar niet van gediend blijkt te zijn. Dit was het glaasje dat de verdachte niet meer kon luchten of zien. Het „glaasje ma deira, my dear" daverde te pas en te onpas door zijn woning. Bovendien was hij geheelonthouder en zijn buurman wist datZijn eigen radiotoestel ge bruikte hij maar niet meer. Je kon er toch niets van horen, tenzij het zo hard stond dat een mens er een barst van in zijn hoofd zou krijgen. Ook normale conversatie was in zijn woonvertrek niet mogelijk. Hij maakte buurman duidelijk dat hij de madeira en dit kabaal niet wenste. Maar buurman deed alsof zijn neus bloedde. Hij ging klagen bij de politie, maar die kon er weinig aan doen. Hij zette zijn eigen radiotoestel vreselijk hard. Maar dat wilde zijn vrouw niet hebben. Je kunt zelf wel fatsoenlijk zijn, al is een ander het niet, vond zij te recht. Nu had de verdachte een kennis, die als radiohandelaar allerlei dingen heeft die een normaal mens niet bezit. De kennis schroefde een microfoontje in de muurkast, slechts door de dunne archi tectenmuur gescheiden van buurmans pick-up. Bovendien klemde hij enkele luidsprekers tegen de tussenmuur. Het geheel werd aangesloten op een flinke geluidsversterker. Toen het glaasje madeira opnieuw weerklonk, schrok de pick-up-eigenaar zelf van het effect. Het droeve lied was meteen drie straten ver te horen, en de buurt jeugd liep te hoop vanwege de sensatie. Nog vóór de vluchtende juf frouw de trappen afrende en de heer met de madeira de lift nam, was het geluidsvolume tot normale proporties geslonken. Weliswaar hoorde de ver dachte het nu minstens zo luid als te voren, maar hij had nu het prettige idee dat dit zijn eigen schuld was. Tot de radiohandelaar zijn installatie na een week zelf nodig had. Toen was het uit. Het madeira, my dear klonk weer even schel als tevoren. En de ver dachte was ten einde raad. Hij gaf de buurman een klap met de hark, zodat die een tijd ronddanste van de pijn. Dat heeft geholpen. Het kostte vandaag vijf tien gulden boete. Aan de geheelont houder. „En is het nu uit met dat liedje?" informeerde de rechter minzaam. „O ja", verzuchtte het slachtoffer, „Hij draait nou nog elke dag: „Dans je de hele nacht met mij!" WILLY H. HEIT LING (Nadruk verboden.) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Boekjes. Ik ben in het bezit van" ongeveer 60 boekjes „Het Beste". Ik vind ze te kostbaar om als oud papier op te ruimen. Wie of welke instelling kan ik hiermee een groot plezier doen (als lectuur) De „Het Beste"-boekjes kimt u het beste deponeren in een daartoe bestem de bus van Het Rode Kruis. Mocht die in uw woonplaats niet aanwezig zijn, dan kunt u de boekjes ook ongefran- keerd verzenden (adres Prinsessegracht 27, Den Haag). Het Roode Kruis draagt er dan zorg voor, dat de boekjes worden doorgezonden aan zieken die deze graag zouden lezen. Satelliet. Op zondag 16 april j.l. zagen we een ster in de lucht bewegen. De ster ging heel langzaam van Zuid naar Noord op enige afstand van de maan. Wij zagen de ster om 22.15 uur tot plm. 22.30 uur. Was het een ster of een satelliet? Het verschijnsel dat u op 16 april j.l. hebt waargenomen is de Amerikaanse ballonsatelliet Echo II geweest. Er zijn drie van deze ballonsatellieten gelan ceerd, Echo I op 12 augustus 1960, Echo II op 25 januari 1964 en Pageos op 24 juni 1966. De Echo's worden gebruikt om radiosignalen van één punt te weer kaatsen naar een ander punt op aarde Daartoe is het opeprvlak van de bal lonnen bedekt met een uiterst dun laag je aluminium. De Amerikanen werken samen met de Russen om deze radio verbindingen te bestuderen. Pageos wordt gebruikt voor geodetische plaats bepalingen. Echo I heeft een diameter van 30 m en bevindt zich op een hoogte die varieert van 1000 tot 1500 km. Echo II heeft een diameter van 41 m en be vindt zich op een hoogte van 1000 tot 1200 km. Pageos heeft een diameter van 30 m en bevindt zich op een hoogte 3700 tot 4700 km. Echo I is zodanig door meteoren getroffen, dat zij een beetje onregelmatig van vorm is ge worden, hetgeen te zien is aan de wis selende helderheid. Echo II en Pageos hebben voor dit euvel een verstevigde ballonwand gekregen. Echo I beweegt zich van West naar Oost. Echo II en Pageos bewegen zich van Zuid naar Noord of omgekeerd. Testament. Wij zijn gehuwd in ge meenschap van goederen en hebben een kind. De ouders hebben ieder een tes tament waarin o.a. staat „Ik benoem tot mijn enige erfgenaam (erfgename) mijn echtgenoot (echtgenote)". Wij me nen dat dit niet kan, daar een kind niet onterfd kan worden en in boven genoemd gezin recht heeft op van de nalatenschap bij overlijden van een der ouders. Wij vernamen, van ondes kundige, dat, om een dergelijke bepa ling in een testament wettelijk van kracht te laten zijn, er een schriftelijke verklaring van het meerderjarig kind bij de testamenten moet zijn, dat hij van zijn erfdeel afziet. Heeft de notaris nu testamenten gemaakt welke niet wet telijk van kracht zijn? In een testament schrijft men zyn laatste wil neer. De erflater bepaalt wat er na zijn dood met zijn eigendom moet gebeuren. Nu heeft de wetgever aan een aantal personen een wettelijk erfdeel in bepaalde nalatenschap toege kend. Dit wettelijk erfdeel is een be paald percentage van het gehele ver mogen van de erflater, waarop de in de wet genoemde personen een recht hebben, onafhankelijk van de wil van de erflater. Het gemaakte testament wordt als niet geschreven beschouwd voor wat betreft dit wettelijk erfdeel. Kinderen kunnen hun wettelijk erfdeel opeisen, zij zijn daartoe echter geenszins verplicht. De inlichtingen welke u van de „ondeskundige" ontving zijn onjuist. Voor zover wij kunnen nagaan zal het door u genoemde testament voor zover mogelijk voldoen aan de verwachtingen welke u er van had. Beroep. Een van mijn kennissen heeft bij de dir. der Rijksbelastingen een verzoek ingediend om kwijtschelding van belasting, daar hij in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Nu wil het geval dat op dit verzoek afwijzend is besloten. Volgens de aantekening op dit formulier is tegen deze beschikking géén beroep mogelijk. Is het juist dat er nu nog de mogelijkheid van een beroep op de Kroon openstaat? De aantekening op het formulier is geen bedrog: op de beslissing van de di recteur is geen beroep mogelijk. Indien u meent dat de afwijzing is geschied op onjuiste gronden of doordat niet alle omstandigheden voldoende duidelijk zijn geworden, is de enige mogelijkheid dat betrokkene daarover met de directeur alsnog een onderhoud verzoekt. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 het inkomen behoort, voor zover zij niet te boven gaan hetgeen redelijkerwijs noodzakelijk is om het gehele huis met tuin in behoorlijke staat te houden. Tot die kosten kan ook een nieuwe gras- maaimachine behoren. Deze is dan niet ineens aftrekbaar, indien de uitgave verhoudingsgewijze belangrijk is, maar in gedeelten, verdeeld over de gebruiks- jaren. Werkeloosheidsuitkering. Een man van 75 jaar, die reeds lang a.o.w. trekt is nog altijd in loondienst. Hij loopt nu de kans wegens betalingsmoeilijkheden van het bedrijf werkloos te worden. Heeft hij dan recht op werkloosheids uitkering Krachtens de bepalingen van de Werkloosheidswet komt iemand, die ou der is dan 65 jaar, niet in aanmerking voor een werkloosheidsuitkering. Hij behoeft er trouwens ook geen premie meer voor te betalen. De werkloosheids wet is alleen bedoeld voor werknemers beneden de 65 jaar. Wel zou de betrok kene, wanneer hij van zijn a.o.w. alléén niet kan rondkomen, bij de gemeente lijke dienst van sociale zaken om bij stand kunnen vragen. Een dergelijke uitkering kan, wanneer iemand zonder deze bijstand niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, gegeven worden op grond van de bepa lingen der Algemene Bijstandswet. Huwelijkse voorwaarden. Wij zijn tien jaar getrouwd in gemeenschap van goederen. Kan dit eventueel veranderd worden in huwelijkse voorwaarden Kan ik eventueel kinderen onterven? Tegenwoordig kunnen tijdens het hu welijk, indien het tenminste drie jaar heeft bestaan, alsnog huwelijkse voor waarden worden gemaakt, dan wel worden gewijzigd|. De goedkeuring is hiervoor nodig van de rechtbank, opdat de belangen van crediteuren zonodig worden beschermd. Een en ander moet bij notariële akte worden geregeld. Kin deren worden onterfd en kunnen te al len tijde aanspraak doen op hun erfdeel. Wel kunt u dit erfdeel enigzins beper ken. Wendt u zich ook hiervoor tot een notaris. Inkomstenbelasting. Voor de in komstenbelasting mag men normale bestedingen voor de tuin aftrekken van het bedrag van de huurwaarde van een huis. Indien mijn maaimachine is ver sleten, mag ik dan de aanschaf van een nieuwe maaimachine eveneens aftrek ken van de huurwaarde? Kosten van tuinonderhoud zijn af trekbaar, wanneer zij een eigen huis betreffen waarvan de huurwaarde tot En een zeker man, die kreupel was van zijner moeders lijf, werd gedragen, welke zij da gelijks zette aan de deur des Tempels, genaamd de Schone, om een aalmoes te begeren van degenen die in de tempel gin gen. Hand. 3 2 Zonden zijn toch altijd goddeloos en nooit vroom? Zeker, zij zijn altijd god deloos, maar het gevaarlijke is, dat zij een vrome vorm kunnen aannemen. De Here had in Deut. 15 4 uitdrukkelijk bevolen, dat in Israël geen bedelaar mocht zijn. Dat zou een belediging zijn aan het adres van die God, Die barm hartig en rechtvaardig is, en Die Zijn volk niet schriel en karig maar uitbun dig rijk wil zegenen. Wanneer er bede laars in het heilige land hun hand om een aalmoes moesten uitsteken, dan zou den de volkeren rondom kunnen zeggen: Die God van Israël zorgt slecht voor Zijn kinderen. En God zorgde niet slecht immers „de Here zal u overvloediglijk zegenen". Het land bracht genoeg op, zodat ieder een menswaardig bestaan kon hebben. Er mocht geen opeenhoping van kapitaal komen, geen schrille te genstelling tussen rijk en arm. Wie toch door .ziekte of eigen schuld in armoede verviel, werd in het jubeljaar weer maatschappelijk hersteld. God eist zoveel mogelijk gelijke verdeling van goederen. En zij, die niet konden wer ken door ziekte of ongeschikheid, moes ten leven van „de gemeenschap der hei ligen". Maar bedelen was schande, dat paste niet in de stijl van het rechtvaar dige en barmhartige Rijk van God. En toch waren er vele bedelaars in Israël. Elke bedelaar was een aanklacht tegen het volk, dat de stand van hun God niet ophield. En nu wordt onze kreu pele stakker aan één der poorten van een tempel neergezet om te bedelen by het vrome kerkvolk. Waar kon een mens méér aalmoezen verwachten dan bij kerkgangers Is het niet vroom, dat wij zo barmhartig zijn en zo gul geven? Neen, het is helemaal niet vroom. Doet deze bedelaar weg. Zorgt er voor dat hij niet behoeft te bedelen. Het is wel erg, dat wij telkens de droeve kunst verstaan om van de zonde een deugd te maken: Vrome zonden. Dan geven wij de zonde een wettige plaats. We nemen de zonde niet weg, maar wij be pleisteren die met eigenwillige vroom heid. Het ergste is, dat door onze vro me zonden het meest de Naam des He ren wordt gelasterd. Geen wonder, het is ook eigenlijk erg walgelijk. Laten we nooit met onze barmhartigheid de sociale ongerechtigheid bedekken. WEMELDINGE Van 410 juni 1967. Donderdag 8 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.51 1.22 6.48 7.10 Maandag 1.41 2.10 7.30 7.48 Dinsdag 2.26 2.53 8.07 8.23 Woensdag 3.03 3.28 8.41 •8.58 Donderdag 3.41 4.06 9.11 9.34 Vrijdag 4.19 4.45 9.47 10.15 Zaterdag 4.59 5.22 10.29 10.55 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1