oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND S^oe en <~lDat kan ik erven cjCang.6 de sVidat llHLEGBN 33STE JAARGANG No. 49 5 MEI 1967 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Een wet waar men weinig van weet... Geregeld bereiken ons vragen over erfenissen, testamenten, legaten, de boe delscheiding, onterving en legitieme portie, het kindsdeel en andere moei lijke zaken voor en na het overlijden van een familielid. Ook ontvangen we vaak klachten over de trage afwikke ling en blijkt het, dat men geheel on kundig is van de wettelijke bepalingen en de andere hindernissen op de weg van de notaris. Daarom hebben wij Mr. N. W. A. van Eijk verzocht enkele bijdragen te schrij ven over erfenis en testament. Wij beginnen vandaag met de erfop volging bij versterf en krachtens tes tament. Men kan. door de wet als erfgenaam worden aangewezen (erfopvolging „bij versterf") of bij testament (testamen taire erfopvolging)Zij die „bij versterf" erven, zijn de bloedverwanten tot en met de zesde graad en de echtgeno(o)- t(e) van de erflater. Laat de erflater geen echtgeno(o)t(e) achter en zijn er evenmin bloedverwanten tot en met de zesde graad, dan vervalt de nalaten schap aan de staat, onder verplichting om (voor zover de waarde der goederen toereikend is) de schulden te voldoen. De erfgenamen treden van rechtswege (d.i. automatisch) in het bezit van de goederen (niet de functies of dgl.,), de rechten en de verplichtingen van de erf later. Bij de erfopvolging bij versterf komen in de eerste plaats aan de beurt de bloedverwanten in de rechte neerdalen de lijn (de nakomelingen) en de langst- echtgeno(o)t(e). Ontbreekt deze groep, dan treden als erfgenaam aan de ou ders alsmede broers en zusters en hun afstammelingen. Ontbreekt ook deze groep, dan komen de overige bloedver wanten tot en met de zesde graad aan de beurt. Uit het woord „bloedverwan ten" volgt dat het wettelijk erfrecht is gebaseerd op bloedverwantschap: erf rechtelijk zijn aangetrouwde familieleden (schoonzoons e.d., dus vreemden: alléén de „eigen" familie erft. Het kindsdeel. Wat de eerste groep (de nakomelin gen en de langstlevende echtgenoot) betreft, stelt de wetgever de partner van het eerste huwelijk gelijk met de kin deren achter, dan erft ieder van hen een derde gedeelte van de nalatenschap. Het erfrecht van de langstlevende echt genoot (e) bij tweede of verder huwe lijk is beperkter dan dat van de langst levende eega van het eerste huwelijk. Zijn de afstammelingen gelijk in graad dan erven zij bij hoofden, d.w.z. ieder erft een gelijk deel. Is een der afstam melingen van de erflater vooroverleden en heeft hij zelf afstammelingen achter gelaten, dan erven deze bij plaatsver vulling, d.w.z. zij treden met elkaar in de plaats van de vooroverledene en er ven tezamen het aandeel, dat de voor overledene zou hebben ontvangen, in dien hij nog in leven was. Voorbeeld: A overlijdt en laat drie, B, C en D ach ter. Een vierde kind E was reeds eerder overleden, met achterlating van twee kinderen F en G. De verdeling van de nalatenschap geschiedt dan als volgt:, B, C en D ontvangen ieder 1/4 deel der nalatenschap, F en G ieder 1/8, d.w.z. de helft van een kindsdeel. Van plaatsvervulling kan ook sprake zijn in de tweede en derde groep erf genamen, doch dit punt wordt hier ver der buiten beschouwing gelaten. Wel zij nog opgemerkt, dat in de derde groep de rechte lijn de zijlijn uitsluit en dat, wanneer er zowel aan vaders- als aan moederszijde bloedverwanten zijn, klo ving plaatsvindt, d.w.z. de nalaten schap wordt in twee helften gesplitst, waarvan de ene bestemd is voor de bloedverwanten van vaderszijde en de andere voor die van moederszijde. Voor de erfopvolging bij versterf van natuurlijke kinderen gelden de volgende bijzondere regelsindien de erflater wettige afstammelingen of een echtge noot nalaat, erven zij 1/3 van het ge deelte waarop zij recht zouden hebben gehad, indien zij wettig kind waren ge weest. Indien de erflater slechts bloed verwanten in de opgaande lijn of broers en zusters (of afstammelingen daarvan) nalaat, erven zij -de helft van de gehele nalatenschap. Heeft de erflater wettige erfgenamen in een verdere graad na gelaten, dan hebben zij recht op 3/4 van de gehele erfenis. Indien er geen wettige erfgenamen zijn, dan erven zij de gehele nalatenschap. Het testament. Artikel 921 B.W. bepaalt, dat de goederen, welke iemand bij zijn over lijden nalaat, aan zijn wettelijke erfge namen behoren, voor zover hij daarover niet bij uiterste wil wettelijk mocht hebben beschikt. Een testament of uiter ste wil is een akte, houdende de ver klaring van hetgeen iemand wil, dat na zijn dood met zijn vermogen zal geschie den, en welke akte door hem kan wor den onderscheiden in: a. openbare tes tamenten en b. olografische testamenten Openbare testamenten worden bij no tariële akte opgemaakt, waarbij de no taris in tegenwoordigheid van twee getuigen de uiterste wil van de erflater op schrift zet. (Deze testamentvorm is de meest gebruikelijke). Een oiografisch testament is een door de erflater eigen handig geschreven en ondertekende ver klaring, welke door hem bij een notaris in bewaring wordt gegeven. De nota rissen doen van het maken van een tes tament opgave aan het Centraal Testa- mentenregister, dat wordt gehouden op het ministerie van justitie te Den Haag. We kennen naast het testament ook nog het codicil: een onderhandse, door de erflater geschreven, gedagtekende akte, waarvan gebruik kan worden ge maakt voor de aanstelling van een exe cuteur-testamentair (met als taak er voor te zorgen dat de uiterste wil van de overledene wordt uitgevoerd), voor beschikkingen omtrent lijkbezorging en voor beschikkingen omtrent het lega teren, bepaalde lijfsieraden en bijzondere meubelen. Voor andere doeleinden (b.v. het aanwijzen Vvan erfgenamen of het vermaken van legaten) mag deze vorm niet worden gebruikt. Hiervoor is men aangewezen op een testament. De geldigheid. Kan een ieder bij testament over zijn vermogen beschikken? Neen. Dit krui nen slechts zij, die in het bezit zijn van hun verstandelijk vermogens en de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt (of door huwelijk vóór die leeftijd meerder jarig is). Het gemis aan verstandelijke vermo gens (een bron van processen?) maakt een testament van rechtswege (=auto- matisch) nietig (=ongeldig)nietigver klaring is niet nodig, terwijl ieder be langhebbende op de nietigheid beroep kan doen. Opgemerkt zij dat voor het al- of niet-aanwezig zijn der verstandelijke vermogens alleen het ogenblik van het maken van het testament beslissend is, niet hetgeen daarna misschien mocht plaatsvinden. Het gemis der verstandelijke vermo gens kan een blijvend karakter hebben b.v. krankzinnigheid; doch ook een tij delijk gemis (b.v. door dronkenschap of koorts) is voldoende om iemand onbe kwaam te maken tot het beschikken bij testament. Niet bij elke geestelijke afwijking zal men kunnen aannemen, dat de erflater zijn verstandelijke vermogens mist. Wan neer het psychisch defect zich tot enke le geestesafwijkingen bepaalt en het in dividu overigens geheel normaal is (z.g. momomanie) dan zal het testament gel dig zijn, tenzij bewezen kan worden dat de geestesafwijkingen ,op de uiterste wil invloed hebben uitgeoefend. De te genovergestelde opvatting voert tot be slissingen als welke het parlement van Toulouse in 1729 gaf, hetwelk een tes tament nietig verklaarde, omdat de ge heelbij zijn verstand zijnde erflater meen de dat hij een vrouw in plaats van een, man wasGemis aan verstandelijk vermogens zal ook niet mogen worden aangenomen bij iemand, die niet krank zinnig, (maar op het ogenblik van het maken van het testament) slechts zwak zinnig is, zelfs niet indien die persoon na het maken van het testament op grond van deze zwakzinnigheid op eigen verzoek onder curatele gesteld is. Is iemand wegens onnozelheid, krank zinnigheid e.d. onder curatele gesteld, dan kan hij in zijn heldere ogenblikken echter geen testament maken. DE VERLIEFDE GLAZENWASSER Hoeveel aardse stervelingen hebben er reeds gehunkerd naar de verheven po sitie van een glazenwasser, als zij het onbereikbare meisje van hun dromen ergens achter een hoog etagevenster wisten te wonen, doch zij zich niet liet vermurwen tot hen neder te dalen Ieder weet immers hoeveel uit zicht een hoge plaats op de maatschap pelijke ladder van een glazenwasser biedt, vooral als die ladder juist voor het raam van de teer beminde wordt geplaatst Tot dit inzicht over het gewenste uit zicht was ook de glazenwasser geko men die nu voor de bewandeling van ongebruikelijke glazenwasserswegen te recht moest staan. „Ik zag hem sponzen met een natte spons, maar er kwam geen druppel op het glas," verklaarde een lieftallige schone zacht, doch nadrukkelijk. Dat klopte wonderwel, want op dat moment had de glazenwasser het raam al van buiten af geopend en na nog enkele schijnbewegingen met zijn natte spons door de lucht waar geen glas voor was trad hij via de vensterbank brutaal de kamer binnen. ra* f KAPELLE TEL. (01102) 223 „Eindelijk kajn je vertellen hoeveel ik van je hou!" riep de gelukkige gla zenwasser uit en stak de natte spons uit om daarmee zijn beminde te omhel zen. Maar de beminde jongedame be minde deze glazenwasser helemaal niet en zijn spons nog minder. Zij sloeg hem zij sloeg alarm en zij sloeg op de vlucht. De indringer had echter zijn prooi van zo nabij gezien en geroken, dat hij haar niet meer wilde afstaan en haar onver droten volgde, het huis in. Twee gedaanten schoten van de twee de etage het trappenhuis in en drie lichamen rolden er op de begane grond uit. Het derde lichaam behoorde aan een andere man, die zich in het portaal tje ontvouwde als een forse en recht schapen vader van het (minder fors en meer rond dan recht geschapen) meisje. En deze vader bleek niet alleen zeer streng, doch ook zeer onrechtvaar dig. Hij wees de onverwachte gast de deur, zonder hem gelegenheid te geven alsnog beleefd de hand van zijn dochter te vragen, en hij belde ook de politie op. De politie had aanvankelijk nog moeite om de gevluchte insluiper op te sporen, want een glazenwasserskar was er niet te vinden. De glazenwasser van de buurt bleek het niet te wezen en een glazenwaser uit de omtrek ook niet. Tot de herkomst van de ladder kon worden vastgesteld. Die behoorde aan een plaatselijke aannemer en was voor een halve dag verhuurd aan zekere G. die had verteld enkele bomen te wil len snoeien. Maar G. ontkende iets an ders te hebben gedaan dan snoeien. „Herkent u in deze persoon de gla zenwasser die u lastig viel?" vroeg de politierechter. Het leek wel alsof zij de jongeman in zijn keurige pak nu met heel andere ogen bekeek. Haar ogen dwaalden enkele malen over zijn gestalte, toen lispelde ze: „Nee." Maar nu schoot Pa omhoog uit de getuigenbank. Zijn „ja" baste zwaar en dreigend door de rechtzaal. Daarna moest Ma getuigen, die ook nog een glimp van het kluwen in haar trap penhuis had opgemerkt. En Ma koos partij voor haar dochter zoals het de moeders betaamt. Resoluut verklaarde zij, deze meneer nog nooit te hebben gezien. De officier moest tot zijn spijt con cluderen, dat het wettig en overtuigend bewijs terzake insluiping en huisvrede breuk niet was geleverd en eiste ont slag van rechtsvervolging. Pa en Ma verlieten gesmoord ruziënd de rechtzaal. Traag treuzelend volgden het belaagde meisje en de pseudo-glazenwasser. In het voorbijgaan hoorde ik haar flui sterend vragen: „Wanneer zie ik je weer?' d'ARGENT Y ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst z(Jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Zomerandijvie. Wanneer moet ik zomera,ndijvie zaaien, zodat ze 's zomers niet in de bak doorschiet? Tot enige jaren geleden meende men dat dit doorschieten een gevolg was van droogte, warmte of soms oud zaad. Dat laatste kan nog wel eens voorkomen als men bijvoorbeeld het zaad te lang heeft bewaard. Hoofdoorzaak van dat doorschieten ligt echter bij de te lage temperatuur tijdens het zaaien en ont kiemen. Men zaait daarom de zomer andijvie steeds in een warme bak of kas, als ze groot genoeg zijn worden ze, zonder afharden, direct buiten uit- geplant. Het beste kunt u de zomeran dijvie dus in een bak zaaien of de plan ten bij een kweker kopen, die ze in een warme bak of kas heeft gezaaid. Door schieten is op die amnier vrijwel uitge sloten. Huurverhoging. Ik heb als hoofd bewoner een gedeelte van de bovenver dieping verhuurd. Toen het vorig jaar huurverhoging plaatsvond, weigerde hij die tien procent te betalen, als motief opgevende dat hij een zelfstandige bo venwoning heeft gehuurd. Hoe moet ik nu handelen? Bedoelde huurder kan verplicht wor den de verhoogde huurprijs te betalen. Doet hij zulks niet, dan maakt hij zich schuldig aan wanbetaling en riskeert huisuitzetting. Het doet er niet toe dat deze huurder alleen de bovenverdieping bewoon. Bij het vaststellen van de huur prijs van het gehele pand als norm aanvaard en gehanteerd. Dat weet hij dan kennelijk niet. U kunt natuurlijk de zaak aanhangig maken bij het kanton gerecht, maar wellicht verdient het aanbeveling eerst deze zaak aan de huuradviescommissie in uw district voor te leggen. A.O.W. Mijn zoon is in Duitsland getrouwd met een Duitse vrouw. Hij is daar in loondienst. Behoudt hy door vrijwillige premiebetaling zijn recht op ouderdomspensioen Inderdaad kan uw zoon door vrijwil lige premiebetaling zijn recht op een ouderdomsuitkerfng behouden. Hoe hoog de premie is, zal afhankelijk zijn van zijn inkomen. Hij kan zich voor inlich tingen wenden tot de Sociale Verzeke ringsbank (afdeling I.W.), Apollolaan 15 te Amsterdam-Zuid. Onroerend goed. Als iemand in gemeenschap van goederen trouwt en éé,n van de partners al een bestaand bezit heeft, kan dan de eigenaar van het onroerend goed de andere partner buitensluiten Trouwt men in gemeenschap van goe deren dan wordt het bij het huwelijk bestaande bezit gemeenschappelijk. Deze gemeenschap blijft bestaan totdat ze ontbonden wordt. Of de oorspronkelijke eigenaar de andere echtgenoot uit het onroerend goed kan zetten, hangt van verschillende omstandigheden af. De ene echtgenoot kan echter de andere niet zonder meer uit de gezamenlijk be woonde woning zetten. Hongarije. Nederland moet binnen kort tegen Hongarije spelen. Is het waar dat in de vorige wedstrijd tegen dit land die gelijk werd gelijk gespeeld, het Hon gaarse elftal heel anders van samen stelling was dan in Engeland tijdens de wereldkampioenschappen? En welke spelers blinken uit bij Hongarije? Het Hongaarse elftal, dat in septem ber in Rotterdam met 22 gelijk speel de tegen ons land voor het toernooi voor de Europacup III, was slechts op enkele plaatsen gewijzigd in vergelijking tot het team, dat bij de wereldkampioen schappen in Engeland zo briljant heeft gevoetbald. De vermaarde stopper Ma- trai was bijvoorbeeld in Rotterdam niet van de partij, hetgeen inderdaad een verzwakking voor de Magyaren bete kende. Uitblinkers van de ploeg zijn Florian Albert, de technisch zeer vaar dige centervoor, Bene, die rechtsbuiten speelt en vooral de nieuwe aanwinst Farkas, de schutter van Vasas Boeda pest. Bij de Hongaren moet overigens vooral het hechte ploegverband worden geroemd. Kruideniers vakdiploma. Waar kan ik het diploma voor de cursus kruide niersvakschool behalen (hetzij schrifte lijk of in de avonduren) Inlichtingen over het behalen van een vakdiploma in de kruideniersbranche worden u gaarne verstrekt door de di recteur van de kruideniersvakschool te Utrecht, Minkade 6. Boete aftrekbaar. Een chauffeur moet gehaaste mensen vervoeren. Hij krijgt een procesverbaal wegens te hard rijden en moet een boete van 75, betalen. Mag hij die boete aftrekken voor de belasting? Iemand mag de boete tot de aftrek bare (kosten rekenen wanneer hij de overtreding bij een zakelijke rit heeft begaan. Wordt hij bekeurd bij een privé- rit, die dus buiten het werk staat, dan is ook de boete privé, dat wil zeggen niet aftrekbaar. A.O.W.-premie. Ik ben 65 jaar, ontvang a.o.w. en werk halve dagen. Moet ik nu nog a.o.w.-premie betalen. Aangezien u 65 jaar bent, behoeft u geen premie a.o.w. meer te betalen, ook al werkt u nog in loondienst. Dominee. Is dominee een bescherm de titel Kan iedereen die een grote of kleine gemeenschap leidt, dat doen onder de naam dominee? Mag iemand ds. voor zijn naam zetten in brieven of stukken Een theologische opleiding is geen vereiste om zich dominee te mogen noe men. In ons land verstaat men onder een dominee een predikant welke deze funktie in 'n bepaalde kerkgemeenschap uitoefent, c.q. heeft uitgeoefend. Als men zich voor dominee uitgeeft zonder het te zijn met de bedoeling zichzelf of een ander daardoor wederrechtelijk te bevoordelen, is men echter strafbaar volgens artikel 326 van het Wetboek van Strafrecht. Maar Michael durfde geen oordeel van lastering tegen hem inbrengen. Judas 9. God slaat op de Nebo de aanslag van Satan af. Toch niet dan nadat Michaël eerst voor Satan's eis opzij is gegaan. En om dat feit is het Judas in het re debeleid van zijn brief te doen. De in sluipers in de Gemeenten, over wie hy schrijft, verwerpen de heerschappij en lasteren de heerlijkheden (vs. 8). Ze gaan in tegen het gezag, dat als een aureool van goddelijk licht op de ge zagsdragers rust. Maar zegt Judas dat deed Michaël niet eens. Hij stond tegenover de Satan, maar durfde geen oordeel van lastering tegen hem inbren gen,. Hij erkende diens gezag. Satan heeft immers het geweld des doods (Hebr. 2 14); hij heeft een van God verkregen recht om de dood te eisen van iedere zondaar. Dat is zijn aureool. Dat is de „heerlijkheid" van de zwarte duivel. En Michaël maakte daar geen inbreuk op Hij eerbiedigde Satan's be voegdheid. En daarin moet Michaël ons nu een voorbeeld zijn. Misschien hebt ge heel wat kwaads van de overheid te zeggen. Of van de kerkeraad. Of van uw baas op de fabriek. Of van uw eigen ouders. Deze laatsten begrijpen u niet, zoeken uw welzijn niet. Kijken alleen naar stand. Nu, ik neem een ogenblik aan, dat het allemaal waar is, wat ge zegt; ik wil zelfs wel aannemen, dat het alles nog veel verschrikkelijker is. Maar dan zeg ik: doch van de Satan deugt nog minder, en toch ging Michaël voor hem opzij. Ge zult de aureool van al die gezagsdragers blijven zien, hun van God geschonken rechten. Al zou er hier in Nederland een Nero-overheid komen, zo moet ge haar als ze wettig aan het bewind kwam en geen eisen stelt in strijd met Gods Woord toch onder danig zijn. Eer uw kerkeraad, al meent ge, dat hij niet alles even correct doet. Eer uw patroon, zelfs al is hij een kwaad heer. Natuurlijk moogt ge meer doen en uw Christelijk-sociale strijd strij den, maar ge moet beginnen de aureool te erkennen. Michaël zou geen lid van een telkens tot staken opzettende vak beweging willen wezen. En dat voor al eer uw ouders. Praat niet over uw vader als uw „ouwe heer". En praat niet over uw moeder als „dat mens". Haal hen de kroon niet van het hoofd. Denk om de aureool. Denk aan Michaël! WEMELDINGE Van 7—13 mei 1967. 9 Mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.34 2.56 8.12 8.25 Maandag 3.08 3.29 8.44 8.58 Dinsdag 3.39 4.01 9.14 9.28 Woensdag 4.11 4.32 9.44 10.00 Donderdag 4.43 5.06 10.13 10.32 Vrijdag 5.15 5.40 10.45 11.06 Zaterdag 5.51 6.13 11.23 11.45

Scheldebode | 1967 | | pagina 1