DE DOOD van een ondernemer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oCangj cU süiaat LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 48 28 APRIL 1967 GOUDEN huidje altijd gaaf de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs b|J vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN DE FISCUS EN Vrijstelling en gematigd tarief Wanneer een ondernemer op zijn lau weren gaat rusten en zijn zaak aan anderen overdraagt, komt er eerst een afrekening met de fiscus. Hoe hij daar ook over moge denken, een feit is dat hij het kan zien aankomen dat hij de scha de van te voren kan begroten en dat hy in de financiering van het geheel tijdig kan voorzien. Meestal, natuurlijk, zal degene die de zaak overneemt zo veel op tafel moeten leggen dat de ex- ondernemer met de fiscus kan afrekenen en zich daarna rustig aan zijn oude dag kan wijden. 0<">k in de opzet van het systeem waar de inkomens naar worden berekend geeft het genoemde geval niet zoveel moeilijkheden. Zolang het bedrijf liep is niet alle winst belast: in bepaalde ac tiva hebben zich stille reserves gevormd wellicht is er een goodwill ontstaan, enz. Wordt het bedrijf verkocht, dan worden deze winstposten gerealiseerd en dan kan er dus aan de fiscus ook zijn deel worden afgestaan. Het is niet altijd zo eenvoudig, maar in de grote lijn klopt het wel. Geheel anders is de situatie wanneer een ondernemer in het harnas overlijdt. Afgezien van het feit, dat hij daarbij niet in staat is zelf zijn tijdstip te kie zen, zal hij als regel geen gelegenheid hebben gehad zijn zaken, waaronder zijn fiscale beslommeringen, behoorlijk af te wikkelen. De basis. Volgens de normale fiscale spelregels zijn wel de jaarlijkse winsten genoten, maar nog niet de stille reserves en de goodwill, die nog niet zijn gerealiseerd. Het persoonlijke karakter van de in komstenbelasting brengt echter mede dat deze winstposten, voor zover ze bij de overledene zijn ontstaan, ook bij deze worden belast. Daarom kent de wet een eindafre kening, in de vorm van een fictieve overdracht. De overdracht aan de genen, die na zijn dood tot zijn bedrijf gerechtigd zijn. Dat zijn dus, voor zover aanwezig, de overlevende echtgenote (of indien de ondernemer een vrouw was: de overlevende echtgenoot) en de erf genamen. De waarde waarvoor hij geacht wordt te hebben overgedragen, en die bepa lend is voor de overdrachtswinst die hij geacht wordt te hebben genoten, is de waarde in het economisch verkeer, d.w.z. de waarde die hij juist voor zijn overlijden van een in zijn zaak geïn teresseerde derde had kunnen bedingen bij verkoop. Met de overledene wordt dus fiscaal afgerekend en de erfgena men beginnen, indien zij de zaak voort zetten met de werkelijke waarde, zoals die bij de afrekening heeft gegolden. Verkopen de erfgenamen de zaak, dan zullen zij, behoudens mee- of tegenval lers, die dan voor hun rekening zijn, de geschatte werkelijke waarde kunnen bedingen. Afrekenen! Dit alles nu zou voor de erfgenamen geen enkel bezwaar opleveren als de overledene niet alleen werd geacht de overdrachtswinst te hebben genoten, maar ook werd geacht daarover te heb ben betaald. Zover gaat de wet nu niet. De erfgenamen moeten niet fictief, maar werkelijk betalen. Weliswaar verkrijgen zij dan ook een zaak die meer waard is omdat er geen belastingclaim meer op rust, doch dit feit verschaft hun op dat moment het geld niet dat zij op dat moment op tafel moeten leggen. Het persoonlijk karakter van de in komstenbelasting botst dus met de continuïteit van de onderneming. Het gaan van de ene ondernemer en het komen van de andere, als 't bedrijf wordt voortgezet, doet aan het voort bestaan van de zaak niet af. En toch moet worden betaald over een winst die nog niet werkelijk is gerealiseerd. Ter tegemoetkoming aan deze moei lijkheid zijn enige bepalingen opgenomen Korting. Ten eerste is van die fictieve over drachtswinst van de overledene 10.000 vrij zoals dat ook bij een overdracht onder levenden geldt. Voorts geldt voor de rest een extra (laag) tarief van 20% op verzoek, als dit voordeliger is dan toepassing van de normale belastingta bel. Bij verkoop onder levenden is dit 20 tot 40%, afhankelijk van het normaal inkomen in de voorafgaande drie jaren. Deze regeling gold ook reeds onder het oude Besluit Inkomstenbelasting, dat tot en met 1964 heeft gegolden, zij het dat het vrijgesteld bedrag toen 7500,was. Het zal duidelijk zijn dat deze bepa lingen niet voldoende soelaas bieden in gevallen waarin de overlevende echt genote en/of erfgenamen geen andere middelen van bestaan hebben dan de zaak, die moet worden voortgezet. Wan neer b.v. een middenstander jong (en dan veelal plotseling) overlijdt, en zijn vrouw ziet zich gedwongen de zaak voort te zetten om in het levensonder houd van zichzelf en een paar kleine kinderen te voorzien, dan is het rede lijkerwijze niet mogelijk die afrekenings belasting te betalen, ook niet (vanwege de rentelast) wanneer zij dat geld zou kunnen lenen. Op de lange baan. Voor dit soort gevallen kent de Wet Ink. Bel. nu een nieuwe regeling, die voor 1965 niet bestond. Wanneer die genen van de echtgenoten en de erfge namen aan wie de zaak toekomt, zulks gezamenlijk verzoeken, mag de fictieve overdrachtswinst worden doorgeschoven Dat houdt dan in dat bij de overle dene niet wordt afgerekend en dat de voortzetters niet met de werkelijke waarde mogen beginnen, maar moeten aanvangen met de waarden die voor de overledene golden; en die dus zonder fictieve overdracht op zijn balans zijn te vinden. Wordt wel afgerekend over de stille reserves en goodwill e.d., dan beginnen de voortzetters met de werkelijke, ho gere, waarden op hun beginbalans en kunnen in de volgende jaren daarop afschrijven ten laste van hun winsten. Wordt niet afgerekend, dan moeten zij beginnen met de lagere boekwaarden die voor de overledene golden; en dan kunnen zij slechts op die lagere waar den afschrijven zodat hun winsten in volgende jaren hoger worden. Duur krediet. De fiscus geeft dan als het ware kre diet: de winst bij de overledene en de opvolgers blijft in totaal gelijk, maar er mag later worden betaald. Dit krediet krijgt men echter niet gratis. Wanneer geen fictieve overdracht wordt aangenomen, wordt er vanzelf sprekend ook geen fictieve overdrachts winst gemaakt en er is dus ook geen vrijstelling van toepassing en ook geen bijzonder tarief. Om dit aan een zeer eenvoudig voor beeld te toetsen, kunnen we uitgaan van een bedrijf, waar door sterke af schrijvingen en door de geldwaardeda ling in de bedrijfsmiddelen stille reser ves zijn ontstaan ad b.v. 30.000, De bedrijfsmiddelen zijn b.v. waard 45.000,terwijl de boekwaarde daar van maar 15.000,bedraagt. Verder js er nog een goodwill ad. 50.000, waarvan de boekwaarde nihil is, omdat deze door de arbeid van de ondernemer „vanzeLQ' is ontstaan bij de opbouw van een door hem nieuw gestichte zaak. Bij verkoop zou zo'n zaak 30.000, plus 50.000,dus 80.000,méér opbrengen dan de boekwaarde. Groot verschil. Overlijdt nu de ondernemer dan wordt hij geacht deze overdrachtswinst te ge nieten. De eerste 10.000,is vrij; van de overige 70.000,betalen de gezamenlijke erven 20%, dus 14.000, De boekwaarde van de bedrijfsmiddelen en de goodwill wordt dan echter 80.000,hoger. Zouden de erfgena men dit b.v. in 10 jaren geheel kunnen afschrijven, en zouden zij aan de top van hun inkomens gemiddeld 30% be talen, dan scheelde him dat in die 10 jaar dus 30% van 24.000, Willen zij doorschuiven dan scheelt hun dat nu 14.000,maar het kost hun dan in de volgende 10 jaar 24.000,Het is duidelijk dat het aanbeveling verdient te proberen die 14.000,ergens te lenen: de rente zal niet opwegen tegen de besparing van 10.000,belasting. Daarbij moet worden bedacht dat reeds het eerste jaar 2400,minder wordt betaald, het tweede ook weer 2400,enz. Sterk voorbeeld. Zou men een dalende afschrijving (b.v. op boekwaarde) als systeem kiezen, dan bespaarde men zich in de eerste jaren nog meer en in later minder. Is de overdrachtswinst kleiner, b.v. in totaal 40.000,dan gaat de vrij stelling nog sterker spreken. Bij afre kening bij de overledene zou dan direct 20% van 30.000,verschuldigd zijn, dus 6.000,De erfgenamen zouden echter later 30% van 40.000,dus 12.000,meer moeten betalen. Het moet ons van het hart, dat de fiscus wel erg duur is met zijn krediet. Wie lenen kan, zal dit in zo'n geval dus zeker moeten doen. Wie er zo slecht aan toe is dat ook dat niet meer lukt, zal gedwongen zijn de dure weg te kie zen. Wellicht dat hieraan ook nog eens wat kan worden geschaafd bij al die wijzigingswetten van tegenwoordig! (Nadruk verboden). C.H. HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE KAPELLE TEL (01102) 223 OME JAAP „Dat is nou al de tweede keer binnen een jaar!" deed de rechter streng. „Ja meneer, 't is wel wat. Ik weet ook niet wat ik er van zeggen moet," antwoordde de verdachte gedwee. Het was een gemoedelijke dikkerd van over de zeventig. Zijn ogen zagen goedig de wereld in. Hij was van de soort, die geen vlieg kwaad doet, deze opa. Maar hij was geen opa. Het leven had hem alleen gelaten tussen een ru moerige troep vrienden aan de stam tafel, waar hij als ome Jaap bekend stond. De één trouwde na de ander, en als ze hem dan op straat nog eens te genkwamen, dan groetten ze joviaal: „Bonjour, ome Jaap". Hun plaatsen werden dan weer ingenomen door ande ren. Maar door de jaren heen was de stamtafel de zelfde gebleven, met ome Jaap en met de wekelijks gepoetste ko peren krantenhanger. Hij kon het wel doen, die ome Jaap, want zijn zaak marcheerde niet slecht „Wie zal me dat borreltje misgunnen?", placht hij met waterige oogjes te zeg gen, als hij de zoveelste achteroversloeg. Ome Jaap was een goedig man, die moeilijk neen kon zeggen, ook tegen zichzelf. Een paar jaar geleden ging hij op de bon, omdat hij niet meer recht op naar huis kon lopen. „Nou ja," zei hij, „zo'n jonge knul van een agent." Sans rancune, zoals ome Jaap is. Maar dat herhaalde zich een paar maal, en het vorig jaar viel hij van de fiets in de armen van een stevig bri gadier. Er had weinig aan gescheeld, of ze hadden ome Jaap doodgereden die avond. Hij is die brigadier nog dank baar voor zijn redding. De vijf dagen voorwaardelijk, die hij kreeg wegens het fietsen onder zodanige invloed, dat hij niet in staat moest worden geacht, dat naar behoren te kunnen, nam hij sporief op de koop toe. „In verband met uw leeftijd," zei de rechter toen. „Als u een paar jaar jonger was, ging u de gevangenis in!" Maar nu was ome Jaap er weer, en er was geen reden tot clementie. „Ik mag geen sterke drank meer gebrui ken," zuchtte ome Jaap, terwijl hij het briefje van de dokter op de groene tafel legde. Maar dat maakte geen indruk. Een week eiste de officier nu, en er is een beste kans, dat die vijf dagen voorwaardelijk daar bovenop komen. Ome Jaap hoorde dat aan met grote schrikogen. Hij had er kennelijk niet op gerekend. Plotseling kreeg hij een vreselijke afschuw van die stamtafel, met die koperen krantenhanger en die ijle gezelligheid. Maar h\j kreeg zjjn week. „Dan weet ik tenminste zeker dat je één week zonder drank bent", zei de rechter. Onzeker schuifelde de oude baas het zaaltje uit. Als de verbalisant hem nu tegenkwam, zou hij zeker zijn adem willen ruiken. Maar in het achterhoofd van de man maalde de afschuw van de gevangenis en de angst voor honderden eenzame avonden tot aan het eind van zijn leven. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). Onze export van zomergerst hangt mede van de wilde haver af. De bestrijding van de wilde haver dient feitelijk landelijk te worden aange pakt, het is daarom een landsbelang. Het gevaar wordt dikwijls te laat on derkend en men zit er onder voor men er erg in heeft. Besteedt daarom alle aandacht aan de bestrijding, ook al is er maar een lichte besmetting. Met het bestrijdingsmiddel „Caryne" heeft men het voordeel pas te behoeven te spuiten als men in het voorjaar de aanwezig heid van jonge wilde haver-plantjes in de zomergerst daadwerkelijk heeft vast gesteld. Dit middel wordt gebruikt in de dosering van 3 L/ha en toegepast in het jonge gewas, wanneer de wilde ha ver is opgekomen. Voor een goed re sultaat zijn de volgende punten belang rijk: 1. De wilde haver moet 12 blaad jes hebben. 2. Het graangewas en ook de wilde haver moeten droog en afge hard zjjn. De hoeveelheid spuitvloeistof moet niet meer dan 150200 L/ha be dragen, een zwaar gewas bevordert het resultaat. De groei van de wilde haver komt tot stilstand. Het gewas groeit door en lichtgebrek en de verdere na werking van het middel doen de rest. Wanneer men zich aan de voorschriften houdt en een aantal jaren met Caryne spuit, behoort het wilde haver-probleem net als dat van de Coloradokever tot het verleden. Ësfk. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEIN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED.. Kinderbijslag. Mijn dochter werkt in de huishouding en wil er nu iets bij verdienen. Wordt onze kinderbijslag dan ingetrokken Dat hangt er maar van af. Uw doch ter zou ongeveer 25 uur per week in loondienst mogen werken zonder dat de kinderbijslag in gevaar komt. Dat wil zeggen de enkelvoudige kinderbij slag, want op dubbele kinderbijslag zou alleen aanspraak bestaan, indien zij ge heel wordt onderhouden door haar ouders. Saluutschot. Uit welke tijd stamt het gebruik om bij de geboorte van een prinsje 101 schoten te lossen en bij de geboorte van een prinsesje 51 scho ten? Het valt niet precies te zeggen hoe oud het gebruik is, maar wel weten we dat koning Willem I in 1818 de ge woonte naar Nederland bracht. Eind 18de en begin. 19de eeuw was het een gebruik om schoten te lossen bij het binnenlopen van schepen in de haven en wanneer men op zee een tegenligger ontmoette met een hooggeplaatste aan boord. In vele landen deed zo'n saluut schot opgeld. Verjaardagen van konin gen en geboorten van vorstenkinderen kregen dergelijk kanongedaver mee. Het aantal schoten was overal verschil lend. Ook in Nederland bestond geen vaste regel. Bij het congres van Wenen in 1815 kwam een internationale rege ling tot stand: voor een man werd 101 keer gevuurd, voor een vrouw 51 keer. De vorstelijke vergaderlustigen zagen klaarblijkelijk wel wat in die cijfers en ze namen deze met algemene stemmen aan. Tegenwoordig wordt er alleen nog maar geschoten bij geboorten. Weduwenpensioen. Wanneer een weduwe heeft verzuimd een aanvrage voor weduwenpensioen in te dienen en dit pas 6 jaar na het overlijden van haar man doet, heeft zij dan recht op pen sioen met terugwerkende kracht voor die zes jaar? Vanzelfsprekend zal de Raad van Arbeid eerst uitzoeken, of de betrokken weduwe inderdaad recht heeft op wedu wenpensioen. Mocht dit wel het geval zijn, dan kan zij aanspraak maken op dit pensioen met terugwerkende kracht van één jaar. Huurders vereniging. Wat is het adres van de Algemene huurdervereni ging? Dit adres luidt: Nassaukade 164, Am sterdam. Ziekenfondspremie. Een oude da me heeft jarenlang premie betaald voor vrijwillige ziekenfondsverzekering. Zjj wist niet dat zjj bij het bereiken van de 65 jaar aanspraak had op deelne ming aan de bejaardenziekenfondsver zekering, waarvan de premie aanmer kelijk lager ligt. Is er nu verhaal op de enkele jaren te veel betaalde premie? Er is geen verhaal mogelijk. Alle verzekerden ontvangen regelmatig voor lichting door middel van het zieken fondsblad. De betrokken dame had kun nen weten, dat zij zich voor het bejaardenziekenfonds diende aan te mel den. Zij heeft dat nagelaten en moet hiervan nu ook de konsekwenties dragen Maar Michael, de Archangel, toen hij met de duivel twistte, en handelde van het lichaam van MozesJudas 9a. Ze twistten daar op de berg Nebo om het lichaam van Mozes, Michaël en de Duivel. Als het ons niet door middel van Judas geopenbaard was, zou nie mand er iets van weten, want geen mens was er bij tegenwoordig. Nu weten w\j nog niet precies, waarom deze groot vorsten uit het hemel- en helle-rijk op de Nebo in een felle woordenstrijd ge wikkeld werden. Naar een verklaring moeten we slechts gissen. Toch is het zo echt aannemelijk, om deze twist van de Nebo te zien in het licht van de Thabor. Daar verschenen Mozes en Elia om Jezus in Zijn lijden te troosten en Hem uitgang te Jeruzalem mede te de len. En het lichaam van Mozes en het lichaam van Elia moesten voor deze Thabor-vertroosting ongerept worden bewaard. Elia werd daartoe in een vu rige wagen naar de hemel gereden, en Mozes? Mozes' lichaam werd wel be graven, maar door God begraven, en niemand heeft zijn graf ooit geweten (Deut. 34 6). Het moet op de een of andere wijze door God voor vertering zijn behoed. In elk geval moet er net zoiets mee gebeurd zijn als met Elia's lichaam, want het had nog een taak, een taak voor de Christus. Wanneer Satan dan ook op de Nebo komt, om het lichaam van Mozes op te eisen, doet hij bewust of onbewust een aan slag op de Thabor. Jezus mag niet ver troost worden. Jezus mag niet door Mo zes gewezen worden op het kruis. Evenwel, God slaat deze aanval af. Hij waakt over het graf van Mozes en zorgt voor het behoud van diens lichaam. En daarmee zorgt Hij reeds voor Zijn Kind Jezus, dat eeuwen later de beslis sende strijd met de Satan zal aangaan en daartoe op de Thabor Mozes' be moediging nodijgl heeft. Op de Nebo zorgt God reeds voor Jezus' uitgang te Jeruzalem. Wat de vorst der duisternis ook eist, en hoe hij ook twist, hij zal Jezus kruisgang niet ongedaan kunnen maken. Dat houdt in: hij zal ook onze verlossing niet ongedaan kunnen maken De poorten der hel zullen Zijn Gemeen te niet overweldigen. En wel zal ons lichaam anders dan bij Mozes door de geweldhebber des doods genomen worden, maar ook dat zal hij eenmaal moeten uitleveren. Dan, wanneer de laatste bazuin slaat, en de doden onverderfelijk zullen wor den opgewekt. WEMELDEN GE Van 30 april 6 mei 1967. 1 Mei: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.47 8.16 0.51 1.17 Maandag 8.47 9.13 1.51 2.26 Dinsdag 9.55 10.28 3.04 3.44 Woensdag 11.13 11.46 4.32 5.08 Donderdag 0.28 5.50 6.20 Vrijdag 0.56 1.27 6.51 7.11 Zaterdag 1.48 2.15 7.34 7.49 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1