kleine zelfstandigen JL&njfys SÜiOuxt lIlLLEQEN (assette NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW loveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 47 21 APRIL 1967 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling ~n dubbel tailef In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ONTWIKKELINGS- EN SANERINGSHULP VOOR. honderden aanvragen stromen binnen „Mijn jaarlijkse inkomen lag de laat ste twee jaar niet boven de 5500, „Door de vestiging van een groot winkelbedrijf vlak bij ons in de buurt is de omzet van mijn zaak in één jaar gehalveerd „Ik heb een maagoperatie ondergaan en kan niet meer de gehele dag langs de weg rijden. Van hetgeen ik verdien kan ik niet meer bestaan Dit laatste zijn enkele zinsneden uit de honderden brieven, die de laatste weken zijn binnengestroomd bij de Stich ting Ontwikkeling en Sanering voor het midden- en kleinbedrijf. Woorden die getuigen van de grote nood, waarin zovele kleine zelfstandigen zijn geraakt ..Het is nog erger dan wij hadden ver wacht" zegt de heer H. Post, algemeen directeur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Reeds 4.000 aanvragen. Sinds kort bestaat voor middenstan ders en kleine zelfstandigen de moge lijkheid om via het saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf ontwikke lingshulp te ontvangen. Voorts kunnen zelfstandigen die een bepaalde leeftijd hebben bereikt en wier inkomen bene den een vastgestelde grens is gebleven hun bedrijf vrijwillig beëndigen. Zij heb ben dan recht op een maandelijkse uit kering. „Pas in juni kunnen wij de eerste uitkeringen geven" vertelt de heer Post. „Maar voor 1967 is ons door de regering slecht een bedrag van 6 miljoen gulden toegewezen. Met het to tale project van ontwikkeling en sane ring is, zo schat ik, echter wel 250 mil joen gemoeid. Inderdaad stemt het aantal aanvra gen om hulp overeen met onze sombere verwachtingen. Binnen een maand heb ben wij \al bijna vierduizend brieven ontvangen. Bij deze brieven zijn er slechts een stuk of zeventig waarin om ontwikkelingshulp wordt gevraagd. De overgrote meerderheid van de aanvra gers wil hun zaak likwideren. Overigens stromen nog elke dag tientallen brieven binnen zodat het aantal aanvragen om hulp ongetwijfeld nog sterk zal oplopen" Wat is ontwikkelingshulp De heer Post schat dat er op het ogenblik zo'n 50.000 kleine zelfstandi gen in ons land zijn, wier inkomen zo danig is dat zij voor eventuele hulp in aanmerking komen. „Een deel van hen wil echter kost wat het kost zelfstan dig blijven en heeft geen behoetfe aan sanering. Het is natuurlek niet onmo gelijk, dat ook deze zelfstandigen door de nood gedreven op den duur bij ons zullen aankloppen. Een deel kan over geschakeld worden naar een andere branche en komt voor ontwikkelings hulp in aanmerking." Wat verstaat u precies onder ont wikkelingshulp „Deze hulp kan bestaan uit finan ciële bijstand, de een of ander soepele kredietvorm of uit bedrijftechnische- of bedrijfseconomische faciliteiten. Daartoe wordt de situatie in het betrokken be drijf bekeken door een deskundige. Wij hebben veertien regionale commissies, waarin leden van de Kamer van Koop handel, deskundigen uit het midden- en kleinbedrijf en mensen van het Borg stellingsfonds zitting hebben. Deze des kundigen bekijken op wat voor een manier het bedrijf economisch zoveel sterker kan worden gemaakt, dat het redelijkerwijs de moeilijkheden kan over winnen. Moedeloos. Blijkens de binnengekomen brieven verkeren vooral de levensmiddelenbe- drijven in ernstige moeilijkheden. Alleen in 1966 al zijn er in ons land 1700 van dergelijke bedrijven opgeheven. Vooral de grootwinkelbedrijven en de supermarkten onttrekken veel koop kracht aan de kleinere winkels. Niet alleen talrijke kruideniers, maar ook melkzaken en groentewinkels worden hiervan de dupe. De koopgewoonten van de mensen zijn in de jaren na de twee de wereldoorlog sterk veranderd. Tal rijke huismoeders doen him inkopen in het een of ander koopcentrum. Zij be schouwen dat als een gezellig uitstapje en mijden bewust of onbewust de klei nere winkels. „Opvallend is het aantal kleine zelf standigen dat wegens ziekte genood zaakt is het bedrijf te beëindigen, ver telt de heer Post. Deze bedrijfjes be schikken uiteraard niet over de finan ciële reserves om zich personeel te kun nen permitteren zodat de gezondheids toestand van de eigenaar een doorslag gevende factor wordt. Overigens ben ik er van overtuigd, dat niet alle zelf standigen die om sanering vragen, hun bedrijf werkelijk zullen sluiten. Bij ve len overheerst een grote dosis moede loosheid, die hen er van weerhoudt naar nieuwe mogelijkheden te speuren. Wan neer zij op deze mogelijkheden worden attent gemaakt door onze deskundigen en er een passende steun bij ontvangen, zullen zij vermoedelijk weer verder kun nen. (Nadruk verboden) VENTILERENDE FOLIE MET VELE MOGELIJKHEDEN Plastic is een waardevol materiaal voor land- en tuinbouw, maar dat zal het steeds meer worden. Vooral wan neer nieuwe vindingen en verbeterde methoden voor bescherming tegen scha delijke invloeden zich aanmelden. Dit is thans het geval met VENTIFOL, welke bestaat uit stroken folie^. die elkaar overlappen en op regelmatige plaatsen aan elkaar gelast zijn, zodat een afwis selend en gegolfd „dakpaneffect" wordt verkregen. Na het inzaaien aangebracht biedt deze folie bescherming tegen scha delijke invloeden van buiten af, terwijl door de openingen voldoende ventilatie blijft bestaan. Is het zaad eenmaal ont kiemd, dan moet de folie worden ver wijderd en kan het eventueel opgebor gen worden voor een volgend gebruik. De bevestiging van de folie over het zaaigoed kan geschieden door kleine houten haringen of stokjes langs de randen in de grond te steken. Er zijn vele toepassingen mogelijk en het is dan ook voor vele doeleinden geschikt. De voordelen zijn zeer groot, de grond slaat niet dicht door-regen, terwijl het begieten (over de folie heen) mogelijk is. Ook zal geen uitdroging en korst- vorming in de toegedekte grond ont staan. Een betere opkomst, voorspoe diger groei kan worden verkregen, maar ook bescherming tegen vogels, wind, hagel en vorst is zeer belangrijk. Vooral ook de particuliere tuinliefhebber zal door toepasing van VENTIFOL venti lerende folie meer succes hebben; hoe dikwijls ziet deze zijn duurgekochte za den mislukken door verschillende oor zaken van buitenaf. Het is mogelijk op de vele werkelijk grote mogelijkheden van deze folie uitvoerig in te gaan, wij komen hierop nog eens terug. Autowegen mogen per 1 januari 1967 alleen worden bereden door motor voertuigen, die sneller mogen en kunnen rijden dan 40 km per uur De aanduiding van autowegen met gescheiden rijbanen en ongelljk- vloerse kruisingen geschiedt per 1 januari 1967 door een rechthoekig blauw bord (rechtsonder). Andere autowegenworden aangeduid door een vierkant blauw bord (links onder) Het ronde blauwe bord (midden boven) zal na 1 januari 1967 geleide lijk verdwijnen. DE GEVREESDE FREZER Natuurlijk begon de ellende op maan- morgen, toen de metaalbewerkers van het ijzerbedrijf bij elkaar groepten om de voetbalprestaties en -wanprestaties kritisch te oespreken. Twee dagen had den zij elkaar niet gezien en daarom moest nu in de tijd van de baas het hele sportprogramma worden afgewerkt. Met de toto er bij. En met die toto was het hek helemaal van de dam, want Joost de draaier liet zijn draaibank een rustbank om uit voerig te twijfelen aan het algemeen nut en de financiële waarde van het ééntje-tweetje-drietje-systeem en Freek zijn freesmachine zonder frees om dui delijk uit te duiden dat een lotje in een Lotto een lot uit de loterij was. Toen kwam de Baas binnen. Een Baas met een hoofdletter, die al zoveel ijzer uit zijn eigen ijzerbedrijf tot zich had genomen, dat hij alom de ijzervreter werd genoemd. En deze ijzervreter eiste discipline in zijn ijzerwereld. IJzeren discipline. Misschien zouden de mannen gewoon aan hun werk zijn gegaan als deze werkgever hen gezegd had hoe laat het al was, of even geroepen had dat zij het ijzer moesten smeden als het heet was. Doch deze Baas bezat wel een ijzeren wil, maar helaas niet de tact om ande ren met een zacht lijntje aan het werk te krijgen. Hij ving enkele woorden op over een lotje en pakte onmiddelijk uit dat de heren van lotje getikt wareij. Joost de draaier ijsde van deze ijse- lijke ijveraar, maar zijn maat Freek de Freser, die het ijzer al niet freesde, vreesde ook de ijzervreter niet. Hij ver telde rustig voort van zijn lot en ver bond aan de eerstvolgende volzin het lot van metaalbewerkers die zijn overgele verd aan kapitalitische figuren die hun arbeid zo minnetjes belonen dat deze loonslaven wel gedwongen zijn een lot uit de -loterij te trekken, willen zij nog een menswaardig bestaan verwerven. Daarop had de directeur twee letters uitgesproken die wel in een rechtzaal, maar niet in deze courant kunnen wor den herhaald, maar die op treffende wij ze het aloude vrouwelijke beroep aan duidden van een bejaarde kleine-zelf standige in de dienstverlenende sector. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 „En dat nam ik niet," vertelde F. de f. nu, nog merkbaar opgewonden, „om dat ik geen vrouw ben en zeker niet van dat soort." Dat hij geen vrouw was, had hij nog trachten te bewijzen ook, door met man lijke spierkracht zijn werkgever op z\jn freesbank te deponeren en onvriendelijk doch dringend te vragen eens nader uit te duiden wat meneer nu eigenlijk be doelde. „Ik zei alleen maar o-lala" jokte de benepen ijzerindustrieel, maar eenmaal bevrijd uit de ijzersterke vuisten van de gevreesde freser bleek meneer nog een ander ijzer in het vuur te hebben. Hij gaf F. de f. op staande voet ontslag. En daarna volgde dan de vandaag ten laste gelegde slag met het ijzer dat F. niet in het vuur maar in zijn hand had. Wegens ernstige mishandeling hoorde de metaalarbeider nu tweehonderd gul den boete tegen zich eisen, subsidair een maand hechtenis. „En die belediging dan!' stoof de ex- freser op. Maar daar had hij in de schrik om het ontslag helemaal geen aangifte van gedaan. „Ja man, dat was een kort verband", sprak de getuigende ijzerwerkgever, veilig achter de rug van de deurwaar der. Hij kan het weten, want hij droeg nog een lang verband om zijn hoofd. (Nadruk verboden) d'ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Terlenka. Mijn terlenka vest is per ongeluk in de wasmachine bij de witte was gedaan. Nu zitten er kreu kels in die er met nat uithangen en persen niet uitgaan. Wat te doen? Het enige zal zijn het vest onder een natte doek te persen, zoals u een he renbroek perst;. Vooral de doek niet droogpersen! Dit is volgens een fabri kant de enige methode om gekreukt terlenka weer goed te krijgen. Wij wen sen u veel succes. Mulo-examen. Wanneer en onder welke minister van onderwijs is de be paling tot stand gekomen dat een ulo leerling niet tot het mondelinge gedeelte word toegelaten bij een examen wan neer hij voor het schriftelijke gedeelte 24 punten in totaal heeft behaald? Tot welke instantie dient men zich te wen den, indien men het niet eens is met het verloop van een ulo-examen? Het examen wordt niet door of na mens de minister van onderwijs geor ganiseerd, maar door de verenigingen voor openbaar en christelijk mulo, die dus alleen zeggenschap hebben over de inrichting van het examen. Ze dragen de regeling van het examen op aan een commissie, de regelingscommissie exa men mulo, waarvan de heer P. J. Geel- kerken, Wandelweg 131, Wormerveer voorzitter is en de heer E. Hempenius, Westerstraat 28b te Zwolle als secreta ris fugeert. In verband met het genie ten van rijkssubsidie woont een verte genwoordiger van de minister als voorzitter van de commissie van rijks gecommitteerden de vergaderingen van het bestuur der regelingscommissie en die van deze commissie bij. Bij de exa mens is tevens een rijksgecommitteerde aanwezig. De commissie is echter auto noom in het nemen van haar beslissin gen, omdat het examen een verenigings examen is. De commissie nu nam enkele jaren geleden, onder goedkeuring van de hoofdbesturen der verenigingen, het besluit, dat kandidaten bij een gemid delde van 4 of minder voor het schrifte lijk werk zijn afgewezen. Wat uw tweede vraag betreft: indien men het niet eens is met het verloop van een ulo-examen, kan men zich wenden tot bovenge noemde voorzitter. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN Laat ons eten en vrolijk zijn. Lucas 15 32. De maaltijd is gratis. De maaltijd in het Koninkrijk der Hemelen kost niets. De oudste zoon uit de gelijkenis wil de maaltijd bekostigen. Hij wil „het boksken" verdienen. Hij wil zovele ja ren dienen en daar dan ook iets voor krijgen. Zo zitten wij allen graag aan de maaltijd, waarop ook iets van ons staat. Al is het maar een ruikertje bloe men. Er moet wat fleur van ons bij. We zijn immers zo slecht niet, we heb ben nooit gestolen, enz. Zo geuren we. Maar voor deze maaltijd is er in het Koninkrijk Gods geen plaats. Wanneer we de maaltijd van onze goede werken willen, blijven we buiten en komt er in het Vaderhuis om ons geen vrolijkheid. Vrolijkheid komt er alleen over de ver loren zoon. Hij heeft niets kunnen me debrengen en toch zit hij aan. De maaltijd is gratis, de maaltijd kost niets. Maar al kost de maaltijd niets meer, hij heeft wel wat gekost, hij heeft bloed gekost, hij heeft aan Jezus het leven gekost. Meermalen is de vraag gedaan, waar in deze gelijkenis Zijn plaats was, waar Zijn Middelaarschap, waar het kruis. Hier zie ik het. Het kruis staat achter de maaltijd. Verscholen. In het donker. Maar het staat er. Want nie mand, ook deze verloren zoon niet, komt tot de Vader dan door Jezus. Daarom is het meer dan een dichter lijke greep, om in deze maaltijd het Heilig Avondmaal te zien. Ik denk aan de verzen van Geerten Gossaert. Het is onbewijsbaar, maar het is toch aan vaardbaar. Op de tafel staat een keur van gerechten en het zijn dezelfde van de Avondmaalsdisch. Mag ik u er enkele noemen? Er staat op: de gave der ver zoening, de gemeenschap met God, de rust der ziel, het uitzicht op de maal tijd in het Hemelse Vaderhuis. Om deze tafel ruist het lied: „Deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden'' en het is ook een Avondmaalslied, ge zongen over een ieder, die aanschuift. En deze maaltijd is een feestmaaltijd. Het is een eten en vrolijk zijn. Er zitten er twee aan, waarvan de één niets doet dan geven dat is het feest van de Vader en de ander niets doet dan ontvangen dat is het feest van de zoon En zo is het aan het Avond maal. Komt, want alle dingen zijn ge reed. De maaltijd kost niets. Maar vergeet het nooit hij heeft onnoeme lijk veel gekostHet brood is ge broken P.K. Kunt u mij uitleggen wat p.k. en c.c. betekent? Kunt u mij tevens mededelen wat het woord T.I.R. bete kent en waar het vandaan komt? Wat betekent Carnet? P.K. is een afkorting van paarde- kracht en dit is een eenheid van ver mogen. Bij een motor geeft het aan hoe sterk de motor is. Eén P.K. is 75 kgm/ sec. 1 c.c. is een schrijfwijze van 1 ku bieke centimeter dus één duizendste liter. Dit geeft de inhoud van de cilin ders van de motor aan. Er is geen rechtstreeks verband tussen de inhoud van de motor en de ontwikkelde kracht. Dat hangt van meer factoren af. Doua nevervoer staat achter op wagens die hun goederen hebben ingeladen en ver zegeld door de douane. Dit gebeurt meestal bij grote vrachtvermoerondeme- mingen die liefst ter plaatse de douane laten controleren. Daarna worden de goederen verzegeld en kan men zonder i moeilijkheden zo doorrijden wanneer men de grens passeert. T.I.R. betekent: Transport Internationale de marchan- dise par la Route Dit T.I.R. is een in ternationaal grensdocument voor het vervoer van goederen langs de weg. Carnet of triptiek: In de meeste landen buiten Europa is nog een carnet of trip tiek vereist. Carnet en triptiek verte genwoordigen de buitenlandse invoer rechten, waarvoor de houder van de genoemde documenten aansprakelijk is. Verlies of diefstal van carnet of trip tiek kunnen voor de aansprakelijke houder financieel nadeel betekenen. Zulks geldt ook bij diefstal of verkoop van een motorvoertuig waarvoor grens- documenten werden verkregen en waar voor door de K.N.A.C. nog geen déchar ge is verleend. Adres. Enige weken geleden was er op de t.v. een programma over ge scheiden vrouwen, waarin een club ter sprake kwam. De club heet „Divortium" Weet u het adres? Hte adres van Divortium, de bond van gescheiden vrouwen, luidt: Dr. H. Colijnlaan 142, Uithoorn, tel. (02975) 1452 ('s avonds). Saneringsfonds. - Ik ben 58 jaar en wil mijn kruideniersbedrijf vrijwillig beëin digen. Bij welke instelling kan ik een verzoek om een uitkering indienen? U kunt zich wenden tot het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf, Burg. Hoggnerstraat 1183, Am sterdam. WEMELDINGE Van 2329 april 1967. Maandag 24 april: Volle Maan. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.33 3.02 8.28 8.45 Maandag 3.19 3.47 9.06 9.24 Dinsdag 4.01 4.30 9.42 9.59 Woensdag 4.44 5.13 10.19 10.36 Donderdag 5.26 5.57 10.58 11.20 Vrijdag 6.08 6.41 11.42 Zaterdag 6.54 7.25 0.05 0.28 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1