Inkomensverdeling en welvaart oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW oCcWfyS cLb. SthCLOt 33STE JAARGANG No. 45 7 APRIL 1967 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN POPULAIR ECONOMISCH COMMENTAAR VAN DRS. VAN MIERLO Bij het welvaartstekort van velen is het geen wonder dat het vraagstuk van de bestaande inkomstenverdeling ak- tueel wordt. Er wordt van verschillende zijden aangedrongen op meer gelijkma tigheid bij de inkomensverdeling. Dit be tekent dat de laagst betaalden meer moeten verdienen en de hoogst betaal den minder. Dit lijkt een aantrekkelijk middel om bestaande sterke sociale ver schillen te verzachten. Het orgaan „De Onderneming" van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond heeft eens uitgerekend welk voor deel er voor trekkers van lage inkomens uit zou voortvloeien wanneer uitgaande van de inkomens in 1962 het maximum op 30.000,zou worden gesteld. Er zou dan een bedrag van 1,7 miljard gulden beschikbaar zijn gekomen. Re kening houdend met de belasting zou dit een voordeel betekenen van 2,5% voor de gemiddelde inkomenstrekker. Dat is dus de moeite niet waard zou men kunnen zeggen. Afgezien van deze nuchtere conclusie zijn wij er van overtuigd dat uit het in voeren van maximum-inkomens een groot welvaartsverl|ies voor ons volk zou voortvloeien. Met het stellen van grenzen aan de inkomensvorming wor den evenzeer grenzen gesteld aan de in spanning van de mensen. Van de be kwaamste mensen wel te verstaan. Des kundigen zijn er nu reeds van overtuigd dat de zware belastingdruk bij menig werkzaam en inventief mens de aktivi- teit drukt. Als de mensen nog meer worden gelijkgeschakeld, zal de grau we massa middelmatige prestaties toe nemen. Het uitzonderlijkel wordt dan zeldzamer. Te vaak vergeet men dat uit de top prestaties de technische, wetenschappe lijke vooruitgang voortvloeit. Reeds nu wordt er meer de klacht gehoord van onvoldoende beloningsverschillen dan van te grote beloningsverschillen op allerlei niveau. Dit schaadt ons leiderschap. Dit werkt remmend op de prestatie en dus op de welvaart van morgen. Gelijk matiger inkomensverdeling betekent economisch de klok achteruit zetten. Ook die traditie loslaten? De oud-minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, heeft op een congres van het Ned. Vrouwencomité opgemerkt dat voor de gehuwde vrouw de weg naar de arbeidsmarkt meer begaanbaar moet worden gemaakt. Daartoe moeten wij ht tradionele beeld van de vrouw los laten, zo meende hij. Prof. Samkalden toonde met cijfers aan, dat de achter stand in emancipatie bij Nederlandse vrouwen duidelijk is. Hij 'gaf daarbij een beeld van een aantal beroepen, waarbij het aantal benoemde vrouwen sterk ach terblijft bij de situatie in andere landen. Een andere spreker wees er op dat de arbeid van de gehuwde vrouw in Ne derland slechts een aanvullende taak kan zijn. Voordien had deze vertegen woordiger van het bedrijfsleven reeds aangetoond dat de omringde landen een veel hoger percentage gehuwde vrouwen kent dan Nederland. Wij zijn voorstanders van een ver hoogde produktie in Nederland tegen zo laag mogelijke kosten. Bij die kosten verlaging kan ook de gehuwde vrouw haar eigen vrije rol spelen. Maar wij voelen er niets voor om het proces van het al dan niet werken van een gehuw de vrouw te gaan beïnvloeden. Het is nog een open vraag of de totale pro duktie door deze situatie zo geremd wordt. Het grootste gedeelte van onze ge huwde vrouwen is binnen de gezinskring produktief werkzaam. Daar speelt zij een belangrijke rol bij de opvoeding van de kinderen. Daar schept zij een prettige sfeer voor man en andere huisgenoten, die in fabriek of kantoor werken. Daar regelt zij tientallen zaken voor een doelmatig verloop van de gezinshuis houding. Dit alles komt ten goede aan het geluk van de meeste gezinnen en aan onze volkskracht. Deze positieve waarden moet men afwegen tegen de negatieve en dan zijn wij nog niet zo pessimistisch over die produktieve kracht in ons legioen „niet werkende" gehuwde vrouwen. Altijd maar weer moet die traditie doorbroken worden. Men vraagt zich niet af welke grote waarden hiermee tevens op drift wor den gebracht. Meer koopha|ndeL minder salon-diplo- matie. Na jaren is men tot de conclusie ge komen dat de Nederlandse consument niet in staat is elke produktievermeer- dering op te nemen. Daarom is het export-paard weer van stal gehaald om onze goederen over de grens te trekken. Uit deze beweging blijkt reeds dat hier nog een grote achterstand bestaat en dat onze produkten ook in het verleden toch niet zo snel over de grens ver dwenen als van vakbondszijde wel werd gesuggereerd om daarmee aan te tonen dat onze lonen toch zo laag waren. Hoe het zij, in een verdienstelijke no ta heeft het Nederlandse bedrijfsleven andermaal gewezen op de vanzelfspre kende noodzaak tot vermeerdering van de uitvoer. Zij uit daarin enkele ver meldenswaardige wensen. Zij wenst de instelling van „Holland-centra" in het buitenland. Zo'n Holland-centrum moet met allerlei aktiviteiten het Nederlands produkt in den vreemde ingang doen vinden. Op tal van tonen is in het ver leden dit lied reeds gezongen. Laten wij daar nu eens geld in gaan investeren en niet alleen de goederen pousseren van onze grootindustrie maar ook die van het midden- en kleinbedrijf. Want ook uit die sector komen uitstekende artikelen van mensen, die de weg naar de vreem de markten slecht kennen. Bevordering van de export uit kleine bedrijven zal de verscheidenheid van het uitvoerpak- ket ten goede komen. Wij worden daar door minder kwetsbaar in de exporthoek en bovendien wordt het evenwicht in het bedrijfsleven gesteund. Het is een gedachte waarin de groot- en kleinindustrie elkaar kunnen vinden om samen markten te bouwen. Die op bouw zal geld kosten. Misschien kunnen de kosten ten dele worden gedekt uit een vermindering van de kosten voor onze diplomatieke buitenlandse posten. Die zijn voor een miniatuurstaat in Eu ropees verband opgesloten toch van veel minder belang. Beginnen wij dus met een dalende export van salon jonkers en een toenemende van kooplieden dan zullen degenen, die dit tot stand bren gen meer historisch werk verrichten dan velen voor hen. Onze diplomatieke dienst lijkt wel vastgeroest in een aan tal zaken die onbegrijpelijk zijn en ver moedelijk van weinig waarde. Onze ex portstijging is daarentegen van onschat bare betekenis. (Nadruk verboden). DE KOE EN HAAR MG-BEHOEFTE Magnesium is, zoals men weet, nodig voor de plant. Het bladgroen wordt er mee gevormd en zonder dat kan de plant niet leven. Sommige grasplanten zijn rijk aan magnesium, klavers en kruiden bijvoorbeeld. De grassen, en spe ciaal het hoogwaardige Engels raaigras zijn er veel minder rijk aan. Het gevaar bestaat, op snel gegroeid, jong gras, dat het vee daaruit zijn Mg-behoefte niet kan dekken. Dit gevaar is het grootst in het vroe ge voorjaar, direct na de overgang van stal naar weide. Bij guur en nat weer heeft de koe het dan dubbel moeilijk. Kopziekte kan aanstonds het gevolg zijn Gelukkig kent men nu het middel om dit gevaar zoveel mogelijk te keren: de grasmat extra magnesium te geven. In deze tijd moet dat gebeuren. Menig een kiest daarom als eerste stikstofgift het Mg-rijke magnesamon. Maar op per celen die verdacht zijn, d.w.z. op bedrij ven waar kopziekte regelmatig voor kwam, strooit men extra Kieseriet, een vroege voorjaarsgift van 300-400 kg/ha. En daarmee komt men heel aardig te gemoet aan de Mg-behoefte van de koe! VOOR VADER, MOEDER EN KIND DE VERSCHOPTE BRUILOFT Na alle branie in de wachtkamer sloften ze nu een beetje bleekjes en oinrustig naar de groene tafel,. Geen voetbalshirt sierde hun tengere borst kassen meer en geen slof of oude voet balschoen prijkte er aan hun aarzelend schuifelende voeten. Toch moesten de ze schriele gestalten in staat zijn ge weest een partijtje voetbal te spelen, dat een grote drom publiek trok en bo vendien nog een bruidspaar in het zie kenhuis deed belanden. De aanklacht loog er niet om: wan gedrag, orde verstoord, voorbijgangers gehinderd, samen geschoold, verkeer be lemmerd en mishandeling en dat alles in verenigingen gepleegd, hetgeen het allemaal nog veel erger maakte. „We waren daar gewoon aan het voet ballen", zei een van de jongemannen die het allemaal overbodige drukte om niks bleek te vinden. „Dat doet Ajax ook. Mag dat soms niet!" „Zo, voetbalt Ajax ook met een bruidsboeket? En als Feijenoord er dan achteraan holt in jacquet en hoge hoed moeten er dan twee spelers van Feije noord het ziekenhuis worden inge trapt?" pareerde de politierechter. Want deze onfrisse figuren hadden het in hun voetbalneurose klaar gespeeld hun lekke leren bal te vervangen door het op de grond gevallen bruidsboeket van een wat schrikachtige bruid, die aan het hoofd van een stoet feestelijk uitgedoste bruiloftsgangers de kerk uit- wankelde. Haar kersverse gemaal bond als ervaren achterhoedespeler in het plaatselijk elftal onmiddellijk de onge lijke strijd met de overmachtige tegen stander aan, probeerde zich weer in het bezit te stellen van het her en der flad derend fleurige feestboeket, doch kreeg free-kick na free-kick en allerlei zelfs bij rugby ongeoorloofde trappen te ver duren. Dit deed de bruid besluiten haar sleep en haar lot zelf in handen te nemen. Ze stormde onder toejuichingen van het samenstromende publiek op een aantal losgeslagen bloemen uit de rondvliegen de ruiker af, doch werd door twee trei terende tegenspelers gevloerd, toen die tegelijk de weinige doch welriekende witte rozen voor haar neus wilden weg rukken. In het ziekenhuis vonden een hinken de bruid met bulten en een bloedende bruidegom met blauw oog elkander te rug. Van bruiloftsstoet, bruidsboeket, bruiloftsgasten en bruiloftsfeest was toen niets meer over. „Die hufter probeerde mij pootje te Lichten" schamperde een tweede ver dachte, „toen moest ik toch wel wat terugdoen". „O, bent u een collega van mij?" vroeg de politierechter, „Deelt u ook straffen uit, edelachtbare. En op welk wetsartikel baseert meneer de rechter zich dan wel? En sinds wanneer zijn lijfstraffen geoorloofd De edelachtbare verdachte deed er verbluft het zwijgen toe en ook de an- VOORNAME MODELLEN KAPELLE TEL. (01102) 223 dere leden van het ongeregistreerde elf tal sloten hun blaaskaken. Maar toen kreeg de verdediger zijn kans. Hij ge waagde van brooddronken vreugde na het aanvankelijke voetbalsucces van Ajax, dat voor zwak in de voetbalschoe nen staande jongelieden aanstekelijk op de spieren had gewerkt. Dat voetballen op straat getuigde van onwetendheid, hun plezier om het voortgeschopte bruidsboeket van jolijt en onbezonnen heid. Dat er in een sportieve strijd om dit eigendom blessures kunnen worden veroorzaakt was volgens deze spreker heel begrijpelijk, want in elke voetbal wedstrijd zien we geregeld dat spelers geblesseerd raken en daar worden even min strenge straffen voor opgelegd. En zo concludeerde de advocaat tot een voorwaardelijke straf als waarschuwing of hoogstens een zeer geringe geldboete want zoveel te missen hadden de kna pen nu ook weer niet. Het werd honderd gulden de man, of tien dagen hechtenis, want er was niet alleen gevoetbald, er was ook nog een bruiloft bedorven en dat woog volgens de rechter zwaarder dan een enkele blessure. d'ARGENTY (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE BAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een poetzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Om toegelaten te worden tot de uni versitaire studie in de tandheelkunde is het diploma gymnasium-B of h.b.s.-B vereist. Als gevolg van een enkele ja ren geleden tot stand gekomen wetswij ziging worden thans ook bezitters van het einddiploma gymnasium-A tot de studie in de tandheelkunde toegelaten. Daarvoor moeten zij echter een verkla ring van de faculteit van wiskunde en natuurwetenschappen overleggen, waar uit blijkt dat zij voldoende kennis be zitten van natuurkunde, scheikunde en biologie. Ten aanzien van deze vakken moeten zij dus een voor-tentamen af leggen. Deze nieuwe regeling gold voor het eerst voor het studiejaar 1959/1960. Bezitters van het diploma-A doen er goed aan eerst informaties in te winnen. De studieduur is nominaal 6 jaar. De gemiddelde studieduur aan de Utrechtse universiteit ligt echter bijna op 7 jaar. Onderwijs. Welke opleiding moet iemand hebben gevolgd om geschiedenis te doceren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs? Vereist is een doctoraal examen ge schiedenis (hoofd- of bijvak geschiede nis) of Nederlandse taal en letterkunde (bijvak geschiedenis, of sociale aard rijkskunde (indien het doctoraal examen geschiedenis heeft omvat) dan wel schoolakte geschiedenis m.o. Promotije/degradaitie. IHoe is de promotie- en degradatieregeling gere geld voor het betaalde voetbal? De promotie- en degradatieregeling is voor dit seizoen als volgt geregeld. De twee onderste ploegen uit de eredi visie degraderen naar de eerste divisie. De twee ploegen, die op het einde van het seizoen de ranglijst in de eerste di visie aanvoeren, promoveren naar de eredivisie. De drie laagst geplaatste clubs uit de eerste divisie degraderen naar de tweede divisie en hun plaats zal worden ingenomen door de drie hoogstgeplaatste ploegen uit de tweede divisie. De laagstgeplaatste club uit de tweede divisie moet terugkeren naar het amateurvoetbal. De landskampioen ama teurs heeft in principe het recht om toe te treden tot het betaalde voebal. Zou den sommige ploegen een fusie aangaan dan kan er nog wel weer het een en ander veranderen. Seizoenverhuur. Ik wil tijdens de vakantiemaanden enkele kamers ver huren. Ben ik dan gebonden aan aller lei huurprijsvoorschriften De huurprijsbeheersing geldt niet voor seizoenverhuur. De huurprijzen voor een kortere periode wordt verhuurd, met de klaarblijkelijke bedoeling dat de huurder daarin niet zijn hoofdverblijf houdt. Tandartsenopleiding. Ik wil later tandarts worden. Wat zijn de eisen van vooropleiding en hoe lang duurt de stu die ongeveer? Rujlverkaverling. Men is verplicht een middelpad te houden op een stuk land, dat door ruilkaveling is verdeeld. Mijn buurman heeft een pijpleiding aan gelegd op de scheiding, de leiding ligt op zijn eigen grond. Hij verbiedt mij over het pad te lopen. Heeft hij het recht op de scheiding een olieleiding aan te leggen? Als men bij de ruilverkaveling ver plicht werd middelpad te houden, dan kan uw buurman zich zonder meer aan deze verplichting niet ontrtekken. Waar hij zijn olieleiding legt is zijn als hij de hem opgelegde verplichtingen maar goed nakomt. Is hij hiertoe niet bereid en wenst u zich hier niet bij neer te leggen, dan zult u deze zaak aan de kantonrechter moeten voorleggen. U mag beslist niet voor eigen rechter spe len door bijvoorbeeld de olieleiding te verwijderen. Onderverhuren. Heeft een huur der van een winkelwoonhuis het recht een gedeelte hiervan zonder toestem ming van verhuurder, te verhuren voor kantoor (bedrijfs)ruimte? Het onder verhuurde gedeelte is verhuurd voor een bedrag dat nagenoeg de totale huurprys bedraagt. Mag in een dergelijk geval de huurprijs worden verhoogd? De huurder kan een gedeelte van het pand wel weer onderverhuren, indien hem dit althans in het huurcontract niet is verboden. De wet zegt aangaan de de huurprijs echter, dat de huurprijs van het betrokken gedeelte van het pand dat dus wordt onderverhuurd, in verhou ding moet staan tot de huurprijs van de gehele woning. Men kan dus niet vragen wat men wil. Eventueel moet de huur prijs worden vastgesteld door de huur adviescommissie. Tandartsassistente. Mijn dochter doet deze zomer eindexamen ulo. Zij wil tandartsassistente worden. Welke opleiding moet zij hiervoor volgen? Zij kan zonder dat zij een diploma voor tandartsassistente heeft, toch rus tig bij een tandarts gaan werken. Zij zou het van zijn mening kunnen laten afhangen, of zij werkelijk een dergelijke cursus zou moeten volgen. Eventueel kan zij een desbetreffende schriftelijke cursus volgen, die wordt gegeven door de Leidsche Onderwijsinstellingen. Sociale verzekering. Verschillende sociale uitkeringen als A.O.W., A.W.W. e.d. zijn dezer dagen weer met 5% ver hoogd met terugwerkende kracht tot 1 januari. Is dat de enige verhoging dit jaar? Of komt er nog een verhoging in 1967? Per 1 juli zullen de uitkeringen weer omhoog gaan. Dan wordt de tweede tranche van de huurverhoging van kracht, terwijl op die datum ook de lo nen weer met 1%% zullen stijgen. Met deze verhoging kan dan tevens het ver schil tussen de stijging van de loonin dex over het eerste half jaar 1967 en het „voorschotje" van 2% verrekend worden. In deze zin heeft de S.E.R. de mnister geadviseerd. Des morgens, Here, zult Gij mijne stem horen; des mor gens zal ik mij tot U schikken en wacht houden. Ps. 5 4 Een gebed in de morgen. Zo was Is raël het gewoon. Het eerste werk van de nieuwe dag was het morgenoffer, het morgengebed. Natuurlijk, want hoe zal men de dag anders beginnen dan met God. Maar nu moeten we oppassen. Hiervoor, dat het niet zo zij, dat we aan 't begin van de dag ons gebed tot de Here opzenden en dan doen alsof het nu daarmee uit is. Neen, nu wacht hou den, d.w.z. naar wat de Here van het gebed gaat verhoren. Des morgens schik ik mij tot U en zie uit, let er nu op en zie er naar uit, wat gij, o Here, doen zult! Dus niet zo: eerst bidden, hulpeloze voor God als smekeling treden, en dan na het gebed de dag doen alsof wij het nu zelf wel kunnen. Maar heel de dag de hulpeloze blijven. Ook als we ijverig bezig zijn in ons werk, toch als hulpe- loze-in-onszelf uitzien naar de verho ring van het morgengebed, voortdurend er op lettend wat God nu aan verhoring schenkt. Als gij des morgens aan de Here ge vraagd hebt: Onz Vader, geef ons heden ons dagelijks brood, en leid ons niet in verzoeking!, dan is de Here heel de dag bezig met die vraag van ons, met het verhoren van die bede van Zijn kinde ren. Maar dan moeten wij er ook voort durend mee bezig zijn; er alsmaar naar speuren of en hoe de Here dat gebed verhoort. Als wij 's morgens weten, dat heel wat ons leven belaagt, en wij dan in be sef van eigen zwakheid en in geloof aan Gods machtige goedheid bidden: Here, maak Uw weg recht voor mijn aange zicht!, dan heel de dag uitzien naar wat de Here in Zijn genade aan verhoring van die bede geeft. Bidden, ja. Maar dan ook: wacht hou den. yitzien naar de verhoring. Dan smaakt ge niet alleen tijdens uw morgengebed, maar heel de dag door de gemeenschap met Hem. En dan leert ge hoe langer hoe geweldiger kennen de zorg van de trouwe Vader en de liefde van de genadigde Christus. WEMELDEN GE Van 915 april 1967 Zondag 9 april: Nieuwe Maan HOOGW. v.m. n.m. LAAGW. v.m. n.m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 3.44 4.13 4.44 5.11 5.39 6.06 6.38 4.05 4.34 5.02 5.31 5.57 6.27 6.59 9.19 9.46 10.11 10.43 11.15 11.45 0.05 9.30 9.49 10.27 10.58 11.30 0.16

Scheldebode | 1967 | | pagina 1