huurbescherming JLoJA-C^S do. StkCLOt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Goed voor de huid het gehele jaar door LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 1 WATERSTANDEN. 33STE JAARGANG No. 42 17 MAART 1967 KINDER MONTUREN de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN UITZETTING ALLEEN NA RECHTERLIJK VONNIS MOGELIJK Het zou natuurlijk een volslagen ab surde toestand zijn wanneer in ons land waar de woningnood nog altijd een schrijnend probleem is, huurders van woningen zonder meer door de verhuur ders uit het huis konden worden gezet. Dat is gelukkig ook niet zo. Degenen die een woning of een deel van een woning hebben gehuurd, vallen onder de wette lijke huurbescherming. De verhuurder kan daarom de huur niet zonder meer beëindigen. Wel kan de huurder tot ontruiming van het gehuurde worden gedwongen in een nauw omschreven aantal gevallen en dan nog slechts op grond van een uit spraak van de rechter. Welke gevallen zijn dat? Zelfs kamerleden kunnen niet doen wat ze willen. Anderhalf jaar geleden diende voor de Arnhemse rechtbank een kort geding dat was aangespannen door een onder wijzeres, die op kamers woonde. De verhuurder had haar de huur opgezegd; omdat zij zich niet hield aan de be zoekregeling die de eigenaar van het pand haar had opgelegd. De vrouw wei gerde de kamer te ontruimen. De verhuurder, een bekend kamerlid uit een Gelderse gemeente, greep ver volgens naar machtsmiddelen om de huurster te dwingen het apparte ment te verlaten. Hij sneed de gas- en elektriciteitsvoorziening af en op een goede dag spijkerde de geachte afge vaardigde zelfs de deur, die toegang tot het vertrek gaf, dicht. De rechtbank stelde de onderwijzeres echter in het gelijk en de verhuurder moest met knersende tanden toezien dat de onder wijzeres de door hem verhuurde kamer bleef bewonen. Dit vonnis heeft destijds nogal enig opzien gebaard, omdat men ten onrechte meende dat kamerbewoners geen wet telijke huurbescherming genoten. Krach tens de in ons land geldende huurbe scherming behoeft de huurder, wanneer de huur hem tegen zijn wil is opgezegd de woning of het gedeelte van de woning niet te ontruimen, tenzij een rechterlijk vonnis dwingt zulks toch te doen. Zo lang zo'n vonnis er niet is, mag de ver huurder de huurder de toegang niet ontzeggen. Huurder en verhuurder be houden de zelfde rechten en plichten als wanneer de huur niet zou zijn opgezegd en dit blijft van kracht tot de rechter lijke uitspraak. Wanneer ontruiming? Verder kan de verhuurder bij de rech ter alleen dan ontruiming vorderen, in dien hij een steekhoudende reden kan aanvoeren. Een vordering tot ontrui ming kan bijvoorbeeld worden ingediend wanneer de huurder van het gehuurde gedeelte een onbehoorlijk gebruikt maakt zijn medebewoners ernstig overlast be zorgt e.d. Ook wanbetaling is een reden om een vordering tot onruiming in te dienen. Wanneer de huurder weigert na af loop van de oude huurovereenkomst een nieuwe overeenkomst aan te gaan (een overeenkomst, die op zichzelf redelijk is), dan loopt hij eveneens de kans dat de rechter een vordering tot ontruiming inwilligt. Een dergelijke vordering kan ook door de verhuurder worden inge diend, wanneer hij de verhuurde woon ruimte zelf dringend nodig heeft, b.v. om te kunnen voldoen aan een verplich ting, hem door de wet of een bevel van de overheid opgelegd. In al deze gevallen zal de rechter na gaan of de aangevoerde gronden inder daad zo ernstig zijn, dat de ontruiming gewettigd is. Wanbetaling Wanbetaling komt nogal eens voor en daarom is het wellicht dienstig er iets meer over te zeggen. Stel dat de verhuurder een hogere prijs vraagt dan de huurder meent op grond van de wet te moeten betalen. Stel dat de huurder weigert die hoge prijs te voldoen en niet meer betaalt dan hij op grond van de wet meent verschuldigd te zijn. Wat kan de verhuurder hier tegen doen? Het meest voor de hand ligt dat hij zich wendt tot de huuradviescommissie en als de huurder dan nog weigert, tot de kantonrechter. Komt de rechter tot de conclusie, dat de huurder de hogere huurprijs alsnog dient te voldoen, dan zal hij niet direct een vonnis tot ont ruiming vellen. De huurder wordt ten minste een maand de tijd gegeven om zijn geldelijke verplichting tegenover de verhuurder te voldoen. In een moeilijke positie kunnen zij komen, die een deel van een woning hebben ondergehuurd van de huurder van de gehele woning. Indien deze laatste (de hoofdhuurder) de woning veirlaat. De eigenaar van de woning heeft immers alleen te maken met de hoofdhuurder. Dat die een deel heeft onderverhuurd is iets waar de eigenaar buiten staat. Tussen eigenaar en onder verhuurder bestaat geen band. In zo'n geval staat de onderhuurder vrij hulpe loos. Maar over het algemeen mag men stellen, dat de wettelijke bescherming van de huurder tegen ongemotiveerde uitzetting heel grondig is geregeld. En dat is» gezien de woningnood die er in ons land heerst, in elk geval een ge ruststellende zaak. Mr. M. VAN OUDWIJCK (Nadruk verboden). BEATLUST EN BEATLJST Er was feest, en het was stil op straat. Want iedereen was in de zaal aan het dansen. Behalve die negen jon gens. Die liepen met hun negen tiener zielen onder de arm door de motregen in de overigens verlaten straten. Want ze hadden geen kaartjes meer kunnen krijgen. Ze bekeken alle etalages van alle win kels en in alle straten zagen ze de lokkende reklameplaten hangen van dat gezellige beat-festijn in die uitverkochte zaal. Ze keken eens naar elkaar en in hun portemonnee en zonder dat er ver der woorden aan verspild werden, kwa men ze weer bij dat feestgebouw terecht. Maar aan de ingang stond de zaal eigenaar als een cerberus. Ze kwamen er niet in Weemoedig klonken de klan ken van de fameuze beat-band door de avondlucht. Door de deur, die op een kier stond, zagen ze een glimp van lange haren, spijkerbroeken, korte rok ken en fantasienylons. En het water liep hen langs de tanden. Zuchtend gingen ze maar weer. Tot plotseling een van de negen een reuze idee kreeg. Even werden de hoofden bij elkaar gestoken. En enkele minuten later zwierden ze over de dansvloer met een gelukkige glimlach op hun gelaat en met negen linksgeweven meisjes te genover zich. De gerant dacht dat hij droomde, toen hij die negen gestalten door de rookslierten zag zweven. De deur was op slot gedaan, de ramen zaten te hoog. Hoe waren die knapen hier binnen ge komen Hij keek eens hier en keek eens daar, hij snuffelde in de gang en in de serre en waarachtig, daar lag de oplossing van het raadsel: negen natte jassen, broederlijk bijeen in de serre, die tevens dienen moest als nooduit gang. Wraakzuchtig nam hij de jassen op en legde ze weg. Toen stelde hij zich verdekt in de serre op. Het duurde maar kort. Toen kwamen er negen ietwat verhitte jongelui uit de zaal. Ze waren zelf binnen en nu wilden ze ook de jassen naar veiliger oorden brengen. Wat hadden ze tegen die meis jes opgeschept over de handige manier waarop ze toch binnen waren gekomen. En wat stonden ze nu, ondanks het zondagse pak, in hun hemd. Er kwam een agent aan te pas met een snor en een opschrijfboekje. Het justitiële apparaat begon te werken. En de post bracht negen lichtblauwe dag vaardingen, omdat zij ,,in een besloten lokaal, zonder daartoe" gerechtigd te zijn en zonder voorkennis van de rechtheb benden, anders dan tengevolge van ver gissing binnengekomen en aangetroffen in de voor de nachtrust bestemde tijd" waren. Want de justitie gebruikt wel nieuwe spelling, maar dat zegt nog niets over stijl en woordkeus. Negen knapen van tussen achttien en twintig jaar kwamen de rechtszaal een b.setje bleek binnen, met beel wat min de r bravour dan toen in de serre. „Ik vind 't maar beroerd", zei er een. „Dat je gesnapt bent, vind je zeker beroerd", mee nde de officier, „maar verder zul je toch wel plezier hebben gehad, of niet?" „Pl.ezier wel", zei de illegale feest vierde ?r, „maar dat duurde maar vijf minut en". „De geneugten des levens zijn nu eenmaal kort jongeman en ze worden duur betaald", sprak de rechter vol le venswijsheid. En liij bepaalde de prijs van dit genoegen op een gulden per minuut, vijf gulden in totaal voor ieder der verdachten. Dit bedrag viel blijk baar nogal mee en opgelucht vertrok het negental. Helaas, een tiende verdachte was er niet. We hadden de man, die de kleren wegnam, zo graag ook gezien. WILLY H. HEIT LING (Nadruk verboden). KAPELLE TEL. (01102) 223 ONKRUIDBESTRIJDING IN GRAANGEWASSEN O.A. DUIST EN WINDHALM Het onkruid behoeft in een graange was geen probleem te zijn. Wanneer tijdig wordt gespoten en daarbij het juiste middel wordt gebruikt, is een be- Vredjjgende onkruidbest rij ding te ver krijgen. Het is altijd verantwoord om het onkruid in granen zo goed mogelijk te bestrijden. Steeds nieuwe verbeterde produkten melden zich hiervoor aan. Zo kan thans met sukses duist in win tergranen met Gesaran worden bestre den. Maar naast duist, worden ook windhalm en diverse breedblarige on kruiden o.a. kamille, muur en ereprijs verdelgd. Het middel toepassen op een graangewas dat een ontwikkeling heeft bereikt van meer dan 4 blaadjes. De toepassing dient zo kort mogelijk na de winter te geschieden. Op zandgronden spuit men tegen windhalm Gesatop 50. Door het vele jaren achtereen uitvoeren van de onkruidbestrijding in granen en vlas met groeistoffen, zijn de grasach- tigen als duist en windhalm gaan over heersen. Deze vormen thans een niet te veronachtzamen gevaar voor onze graan- produktie, de schade per ha kan zeer groot zijn. Voor onkruidbestrijding in vlas kan men gebruik maken van Ge- sudin. Spuiten vóór opkomst van het vlas, op vochtige grond in een periode waarin enige regen kan worden ver wacht. Onderteelt van luzerne en kla ver blijft mogelijk. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Schoorsteenveger. Moet men. in het bezit zijn van diploma's voor het kun nen uitvoeren van het vak schoorsteen veger? Zo ja, tot welke instantie moet ik me dan wenden voor het verkrijgen van deze diploma's? Tot welke firma moet ik me dan wenden, voor het ver krijgen van gereedschappen betreffende het vak schoorsteenveger? Wanneer men zich zelfstandig wil vestigen als schoorsteenveger, is hier voor geen vakdiploma vereist. Dit vak is vrij voor de vestigingswet. Wel moet men zijn ingeschreven in het handels register van de kamer van koophandel. De kosten hiervan zijn afhankelijk van het kapitaal van de persoon. U kunt zich voor de gereedschapppen het beste wenden tot een erkend schoorsteenve ger. Hij zal u zeker kunnen zeggen tot welke firma of groothandel u zich het beste kunt wenden. A.O.W. Hoe groot is het totaal bedrag dat een echtpaar aan A.O.W. ontving over 1966? Een echtpaar dat gedurende geheel 1966 recht had op A.O.W. moet in totaal over dat jaar 4231,08 hebben ontvan gen. Pruik of echt haar? Hebben de leden van de beatgroup „The Outsiders" echt haar of dragen zij een pruik? Mijn ouders beweerden dat deze langharige jongens een pruik droegen, maar ik zei dat het echt haar was. Wie heeft ge lijk? Eerlijk gezegd hebben wij zelf ook even gedacht dat de jongens pruiken droegen, maar bij nadere informaties bleek toch dat het lange haar van de Outsiders echt was, zodat wij u kunnen feliciteren met het winnen van de wed denschap. Echtscheiding. Brjn man is al 6 jaar invalide en wordt nu in een in richting verpleegd. Kan ik tot echt scheiding overgaan nu mijn man onge neeslijk ziek is? Helaas moeten wij u mededelen dat het voor u niet mogelijk zal zijn een echtscheiding te verkrijgen alleen op grond van het feit dat uw man in een inrichting wordt verpleegd en ongenees lijk ziek is. Bijstand. Ik ben invalide en heb een inkomen van 92,56 per week. Heb ik dan nog recht op een bijstandsuitke ring? Art. 1 der Algemene Bijstandswet be paalt dat iedere Nederlander die niet in de noodzakelijke kosten van zijn be staan kan voorzien, recht heeft op bij stand. Deze bijstand kunt u aanvragen bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Of u de bijstand inderdaad zult krijgen, is niet te onzer beoordeling, aangezien elke aanvraag apart wordt bekeken en het geheel van de indivi duele omstandigheden en de aanvrager afhangt, of de bijstand wordt gegeven. Reisbureau. Moet men, om een reisbureau te beginnen, bepaalde diplo ma's hebben of is dit beroep vrij? U hebt geen diploma's nodig om een reisbureau te beginnen. Woning. Ik zit op een kamer van 3 bij 2 meter. Nu ben ik van plan om zelf een huis te kopen. Voor huizen met vrije vestiging heb ik geen geld genoeg en voor huizen die er voor redelijke prijs worden verkocht, krijg ik geen vergunning. De bedoeling was de be nedenverdieping voor mij zelf te houden en de rest van de woning te verhuren. Kunt u mij zeggen wat ik moet doen? Het beste lijkt ons dat u contact zoekt met een bona-fide makelaar. Deze men sen hebben veel ervaring met vesti gingsvergunningen en kunnen u wel licht hiermee behulpzaam zijn. Het lijkt ons dat uw plan wel te verwezenlijken is, aangezien u toch bereid bent een deel van uw huis ter beschikking van wo ningzoekenden te stellen. Huurkwestie. Ik verhuur een woning voor 200,per maand. Ik verhuur op mijn beurt een gedeelte van het huis maar de bewoonster hiervan heeft nu al 9 maanden lang niets betaald. Ze is verschillende keren gesommeerd. Mag ik nu de toevoer afsnijden en wat kan ik anders doen? Niemand mag voor eigen rechter spe len, u doet er daarom verstandig aan geen drastische stappen te ondernemen door het afsnijden van de water- en elektriciteitstoevoer. Beter kunt u via het kantongerecht een proces beginnen en de rechter verzoeken de huurovereen komst wegens wanbetaling ongedaan te maken. Via de deurwaarder kan dan het bedrag, dat betrokkene u is ver schuldigd worden opgeëist. Naamsverandering. Een ongehuw de moeder is reeds 6 jaar getrouwd. Zij wil het kind nu de naam van haar man geven. Tot wie kan zij zich wenden? Zij kan een verzoekschrift richten tot H.M. de Koningin, door haar en haar man ondertekend, waarin wettiging van haar kind wordt gevraagd. H.M. de Ko ningin beslist na advies van de Hoge Toen zeide Hij tot hen: Mijn ziel is geheel bedroefd tot de dood toe; blijft hier, en waakt met Mij. Mattheüs 26 38. Hebt gij wel eens een stervende gezien, wien de benauwdheid des doods omgaf? Wiens ogen vol stonden van ontzettende vrees? Zó was het aangezicht van uw Heiland in de bange nacht van Gethse- mane. Alle rust is verdwenen; Hij, die anders in alle moeilijkheden Zijn disci pelen troostte, die vreedzaam kon sla pen midden in de stormwind en tegen over alle vijandschap en verleiding hen verdedigde, ziet hen thans smekend aan en vraagt nu hun medeleven in Zgn dodelijke bedroefdheid. Hij, die de een zamen heeft opgezocht en in hun wan hoop heeft gesterkt, kan thans zelf de eenzaamheid niet verdragen en zoekt hun gezelschap, nu Hij buiten zichzelf is van schrik en ontsteltenis. Nu is Hij waarlijk mens, in alle din gen ons gelijk, en omdat Hij mens is in de volste zin des woords, doorvoelt Zijn zuivere menselijke natuur veel ster ker dan iemand onzer de verschrikkin gen van het lijden, dat op Hem aankomt Tenslotte kan geen onzer deze benauwd heid peilen, die Hem het bloedig zweet Uitperst. Hier is de hel met al haar duivelse machten, huiveringwekkend. Hier is de diepe duisternis van de dood Maar vreselijker dan alle lijden en dood treft Hem de vloek Gods tegen de zonde van het menselijk geslacht. Alle keren zich tegen Hem: de mensen, de Satan, maart het ergst van allen: de Vader! Nu zullen al Gods golven en baren over Hem heengaan en zal Hij, als de Mid delaar, met de vreselijke doop gedoopt worden, die Hem vroeger reeds perste. Ja, nu worden wij mensens helemaal aan de kant gezet, in onze zondigheid en onwaardigheid. En het is een grote schande, dat op dit ogenblik zelfs de besten van de besten Hem alleen gela ten hebben en niet één uur Hem kon den waken. Maar hier openbaart zich ook Zijn goddelijke liefde, want toen allen Hem verlieten en zelfs de keurbende ontrouw werd is Hij nochtans voortgegaan. On danks Zijn grote ontsteltenis heeft Hg alleen de lijdensbeker aangegrepen en tot de laatste teug uitgedronken. Hij vond geen steun, toen Hij in doodsangst zijn dicipelen aanzag, maar Zijn liefde voor het verlorene dreef Hem voort. En dat laat al de Zijnen nu nog zingen „De Heer is zo getrouw als sterk, Hij zal zijn werk voor mij volenden!" Raad, welke eerst de bloedverwanten doet horen. Arbeidsongeval. Door een arbeids ongeval heb (ik last van mijn ogen. Moet ik de kosten van een nieuwe bril zelf dragen of worden die door het zie kenfonds vergoed? De kosten van de bril inclusief de glazen zullen in dit geval worden ver goed door de Sociale Verzekeringsbank aangezien de noodzaak van een nieuwe bril voortvloeit uit een ongeval. Piloot DC-8. Hoe lang duurt het alvorens een K.L.M.-piloot bevoegd is gezagvoerder te zijn over een D.C. 8- toestel Zo'n piloot moet minstens twaalf dienstjaren als vlieger brj de K.L.M. hebben gevlogen. Onkostenvergoeding. Een gezin waarvan een jongen de ambachtsschool bezoekt en waarvan de vader werkman is krijgt onkostenvergoeding voor het kind. Een gezin met vier kinderen (va der ook werkman met een normaal in komen) waarvan vorig jaar een van de kinderen naar deze school ging kreeg geen onkostenvergoeding. Hoe zit dat? De gegevens die u ons verstrekt zijn te onvolledig om een bevredigend ant woord te kunnen geven op uw vraag. De gegevens die noodzakelijk zijn ter beoordeling van deze kwestie betreffen het inkomen van de twee gezinnen en eventueel andere omstandigheden van individuele aard. Pas wanneer ons die bekend zijn, kunnen we over deonder havige kwestie iets zinnigs zeggen. WE ME LD INGE Van 19 25 maart 1967 Zondag 19 maart: Eerste kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.19 8.53 1.54 2.16 Maandag 9.22 10.04 2.53 3.24 Dinsdag 10.48 11.41 4.12 4.50 Woensdag 12.22 5.38 6.16 Donderdag 1.07 1.41 6.56 7.27 Vrijdag 2.09 2.37 7.59 8.21 Zaterdag 3.00 3.28 8.50 9.09 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1