ÏO jaar A.O.W. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND MET DE SLAAPTOURINfiCAR OP VAKANTIE LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 41 10 MAART 1967 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN UITKERINGEN MEER DAN VERDRIEVOUDIGD MAAR NOG ALTIJD (TE) LAAG Met enige wrevel moeten loontrek- kenden elke week of elke maand con stateren, dat er weer een flinke hap van hun loon is ingehouden voor de a.o.w.- premie. Zakenlieden en beoefenaren van vrije beroepen juichen niet bepaald, wanneer zij een aanslag in de bus vin den, welke hen aanmaant de verschul digde premie te voldoen. Dat neemt niet weg, dat zij op him oude dag kunnen profiteren van dit met enige tegenzin gebrachte offer. De Algemene Ouderdomswet heeft nu zijn tienjarig jubileum gevierd. In het afgelopen decennium heeft deze wet zich krachtig ontwikkeld. Als men kijkt naar de maximale uitkeringsbedragen dan mag men zelfs spreken van een spectaculaire ontwikkeling. 3,2 Miljard in 1966 Aan de Algemene Ouderdomswet ging de zogenaamde noodwet-Drees vooraf Krachtens de daarin vervatte regeling konden bejaarde echtparen, maar alleen voor zover zij als behoeftigen moesten worden aangemerkt, 1272,per jaar ontvangen, de alleenstaanden slechts 738,Toen op 1 januari 1957 de Al gemene Ouderdomswet werd ingevoerd bedroeg het uitkeringsbedrag 1428, voor echtparen en 858,voor alleen staanden. Deze uitkeringsbedragen zijn in tien jaar tijds enorm opgetrokken. Voor g&- huwden werd de uitkering meer dan verdrievoudigd, voor de alleenstaanden zelfs ruim 3% keer. Het aantal echtparen en bejaarde al leenstaanden, dat t^ans van de a.o.w. trekt, is de één miljoen op enkele dui zenden na genaderd. Tien jaar geleden was dit nog 720.000. In 1957 werd ongeveer 825 miljoen aan uitkeringen verstrekt. In 1966 was dt bedrag opgelopen tot 3,2 miljard gul den. Dat is dus een verviervoudiging. Lonen voorgebleven Nu is de a.o.w,'er er de laatste tien jaar in geld uitgedrukt wel sterk op vooruitgegaan maar in hoeverre is deze inkomstenstijging werkelijk reëel? Dat is natuurlijk een relevante vraag, want sinds 1957 zijn de kosten van levenson derhoud niet zuinig gestegen, mede door de versnelde loonontwikkeling Een blik in de maandstatistieken van het Cen traal Bureau van de Statistiek leert ons echter, dat de &.o.w. de loonstijgingen toch is voorgebleven. De reële inkomens stijging van de a.o.w.'ers in de afgelo pen tien jaar wordt op 200% (echtpa ren) getaxeerd terwijl de c.a.o.-lonen met ongeveer 115% zouden zyn geste gen. Nu was een krachtige verhoging van de a.o.w.-uitkering ongetwijfeld een bit tere noodzaak. Allicht, niet iedereen die 65 jaar wordt, heeft die uitkering beslist nodig. Wij denken dat de heer Zwols- man er niet zo verlangend naar uitziet als een bejaarde, die altijd heeft moeten rondkomen van een eenvoudig loon waar van hij weinig wist te sparen. Voor tal loze bejaarden is de a.o.w., aangevuld misschien met een ouderdomsrente van een paar tientjes, de essentiële bestaans basis. Natuurlijk trekken sommigen ook nog een bedrijfpensioen, maar volgens minister Veldkamp zou zeker 45% van de bejaarde bevolking niet onder zo'n pensioen vallen. Minimum Ofschoon de a.o.w. dus gemiddeld ho ger is gestegen dan het loon, is de uit kering nog altijd aan de lage kant. Dat geldt zeker voor degenen, die van hun a.o.w. moeten rondkomen. De uitkering van thans ligt nog altijd zo'n 2000, per jaar beneden het minimum-inkomen voor loontrekkenden, dat op ongeveer 6250,per jaar staat. Gelukkig bestaat er voor bejaarden, die niet met hun uitkering rondkomen, te allen tijde de mogelijkheid een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet. Helaas wordt er ten aanzien van de aan zien van de aanvragen om bijstand in de verschillende gemeenten nogal wil lekeurig gehandeld. In de ene gemeente is men veel soepeler dan in de andere en dat duidt toch wel op de behoefte van een landelijke regeling. Bij verdere verhogingen van de a.o.w. zal een premieverhoging onvermijdelijk zijn. De premie is de laatste jaren al behoorlijk op gelopen, evenals de inko mensgrens waarover premie wordt ge geven (in 1957 was die 6900,thans 14.050,hetgeen meer dan een ver dubbeling is). Het ziet er naar uit dat dat de stijgende tendens zich de de ko mende jaren verder zal voortzetten. Mr. M. VAN OUDWIJCK (Nadruk verboden). Tourmgcarreizen in nieuwe stijl. Als U denkt dat er op het gebied van reiscomfort niets meer te veranderen en t© verbeteren valt, vergist U zich. Knappe koppen met een uitgesproken technische knobbel hebben zich over dit probleem gebogen en het resultaat is niet mis de slaap-touringcar, d.w.z. de touringcar met couchettes. Op slag ver ouderd zijn de touringcars met z.g.n. vliegtuigstoelen, waarin je, dank zij een verstelbare rugleuning, zo goed en zo kwaad als het gaat een dutje doet. De belevenissen van een reizend-re dacteur: Bij onze slaap-touringcar aan gekomen, merkten wij, dat de wonderen toch werkelijk de wereld nog niet uit waren. Want een wonder was het, toen wij, na een hapje te hebben gegeten in een wegrestaurant, onze toch al zo ge- riefelijke zitplaatsen veranderd zagen in couchettes, in twee rijen boven elkaar elk voor twee personen. Ze waren bijna, twee meter lang en meer dan een meter breed, voorzien van dekens en kussens, jÉOdat we comfortabel de nacht konden doorbrengen, languit liggend op een heerlijke schuimrubber matras. Boven onze hoofden leeslampjes, verstelbare luchtverversing en een waarschuwings knopje voor de stewardess. Achter in een toilet en een kleine bar voor een frisse dronk onderweg. 's Morgens na het ontbijt in een weg restaurant en juist voor onze touringcar de autobahn verliet om aan het laatste ■traject in de bergen te beginnen, waren de zitplaatsen weer terug. Net op tijd, want het is een opwindend gevoel tus sen de bergen door te rijden waar je straks je vakantie wilt doorbrengen. Voor de lunch was iedereen op de plaats van bestemming. De voordelen De vraag rijst natuurlijk of nachtbus sen niet uit de tijd zijn, maar als U zich realiseert dat deze, door de Interna tionale Reisorganisatie Hotelplan geïn troduceerde touringcar pas vrijdagavond zyn rit in Amsterdam begint (dus die dag kost geen vakantie) terwijl U al in de loop van de volgende morgen in uw vakantie-oord aankomt, dan zal het U duidelijk zijn dat hier sprake is van een grote tijdwinst. U kunt nu werke lijk een volle week genieten van een va kantie in de bergen van Tirol voor slechts vijf vakantiedagen, want in de loop van de zondag bent U weer thuis, waar U ook woont in ons land. Deze manier van reizen is volkomen nieuw voor Nederland, doch in Engeland bezitten de organisatoren reeds een jaar ervaring en volgens insiders een bijzon dere gunstige. Wij kunnen het ons voor stellen. Het is een vrij luxueuze manier van reizen met winst aan vakantiedagen terwijl de kosten niet hoger zijn en men geen gevaar loopt „verreisd" te geraken. KALK BLIJFT ONMISBAAR De resultaten van het grondonderzoek tonen overduidelijk aan dat het met de kalktoestand van zeer veel percelen zandbouwland ernstig gesteld is. Deze toestand wordt verergerd, doordat er jaarlijks grote hoeveelheden verloren gaan, enerzijds door opneming door het gewas, anderzijds door uitspoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is de laatste jaren nog groter geworden, doordat verschillende mest stoffen minder kalk aanvoeren om zelfs zuur reageren. Door het gebruik van mengmeststoffen wordt eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoestand MODERN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 223 kan men gebruik maken van de eigen lijke kalkmeststoffen om grote kalk- tekorten op te heffen. Om de pH op een gemakkelijke en goedkope wijze op peil te houden, kan men gebruik maken van Thomasslak- kenmeel. Deze meststof levert behalve het fosforzuur nog een grote hoeveel heid werkzame kalk. Een goede kalktoestand is het funda ment voor een hoge plantenproduktie. Een verwaarlozing van de kalkvoorzie- ning leidt onherroepelijk tot slechte be drijfsresultaten. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw briei Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Luchtziekte. Binnenkort ga ik per vliegtuig naar Italië. Wat is nu het beste om luchtziekte te voorkomen Met een lege maag reizen of juist zo veel mogelijk eten voor het instappen? Het is heel moeilijk te zeggen of u met een lege of met een volle maag in een vliegtuig moet stappen om niet luehtziek te worden, daar dit voor ieder een verschillend is. Elk mens reageert er weer anders op, zodat de een ziek kan worden met een volle maag en de ander met een lege. Het lijkt ons daar om een pilletje in te nemen tegen lucht ziekte, dan bent u van alle problemen af. Naspeuring. Een gescheiden vrouw leeft ïh onwetenheid of haar man nog leeft of niet. Waar kan zij hierover in lichtingen verkrijgen? Deze vrouw dient zich te vervoegen bij de burgelijke stand van de gemeente waar de man naar haar weten laatst woonachtig was. Deze instantie kan haar vertellen waarheen de man vertrokken is. Zij kan dan verder navraag doen bij de gemeente van vestiging van de man. Mocht de man naar het buitenland zijn vertrokken, dan kan zij zich in verbin ding stellen met de betr. ambassade. Erfenis. Na de dood van de ouders hebben de kinderen recht op de erfenis. Is men strafbaar als er niet gedeeld wordt en zo ja wie is er dan strafbaar, hij die op dat ogenblik het beheer had of zijn de erfgenamen allen strafbaar Welke art. zijn dat? Kan het erfdeel ook weggeschonken worden door niet te delen? Of moet eerst gedeeld worden volgens de wet en dan terugschenken? Het is niet strafbaar een erfenis niet te verdelen, als daar algehele overeen stemming over bestaat met alle erfge namen. Wel moet na het overlijden een memorie van successie bij de belasting inspectie worden ingediend. Het kind dat zijn portie wil ontvangen, heeft daar echter recht op en kan dit deel opeisen. Het maakt weinig uit of men een er fenis „wegschenkt" of nalaat, want bij een schenking moeten schenkingsrech ten worden voldaan door de begunstigde en bij een erfenis successierecht. Beide rechten worden geheven tegen een even hoog percentage, alleen is bij een erfe nis voor een meerderjarig eigen kind 6000,vrijgesteld en bij een schenking in dit geval slechts 2000,Hier valt uiteraard nog veel meer over te zeggen, maar dat is in dit beperkte kader niet goed mogelijk. Grond. De gemeente heeft, gezien de minder gunstige toestand van 's lands financiën, uitstel gevraagd voor de be taling van grond, welke we aan de ge meente hadden verkocht. De betaling zou geschieden op 1 december 1966. De gemeente wil de grond wel in gebruik gaan nemen en heeft aangeboden een rente van vijf procent per jaar te beta len. Wat moet ik doen om de betaling toch te doen doorgaan, want de rente van vijf procent is ons te laag. U kunt de gemeente sommeren haar verplichtingen na te komen en haar tevens mede delen dat mocht nakoming worden geweigerd u de rechter zult verzoeken haar te dwingen tot nako ming van de overeenkomst of tot ont binding plus schadevergoeding. U moet zich hiertoe in verbinding stellen met een goed advocaat. Horecavergunning. Ik ben in het bezit van een vestigingsvergunning ho- reca-bedrijf. Kan ik die overdoen aan iemand, die niet in het bezit van deze papieren is maar ze nodig heeft om een zaak te exploiteren. En hoeveel aan geldelijke vergoeding kan en mag ik dan vragen? U kunt de vestigingsvergunning Ho- reca-bedrijf niet overdoen aan iemand die niet in het bezit van een dergelijke vergunning is. Zulks zou in strijd zijn met de bepalingen van de vestigings wet. Inkomstenbelasting. Is het juist dat ik, als ik straks gepensioneerd ben, ook rente van mijn spaartegoed als in komsten moet opgeven Sparen heeft dus als appeltje voor de dorst, geen aantrekkingskracht meer. Als u in de inkomstenbelasting valt, bent u inderdaad verplicht de genoten rente van uw spaartegoed op te geven U valt echter pas in de inkomstenbelas ting, wanneer u buiten de A.O.W.- uitkering inkomen geniet als pensioen, bijverdienste, lijfrente etc. Wij zijn het niet met u eens dat sparen hierdoor minder aantrekkelijk zou zijn. Het komt ons voor dat het oneindig bevredigen der is door eigen spaarzaamheid geen beroep te hoeven doen op de algemene bijstandswet. Stucadoor.Ik ben stucadoor en in dienst bij een patroon. Ik wil echter een eigen bedrijf beginnen. Welke di ploma's zijn hiervoor vereist en waar kan ik daaromstrent nadere inlichtin gen verkrijgen? Wanneer u zich zelfstandig wilt ves tigen als stucadoor, zult u in het bezit moeten zijn van een middenstandsdiplo ma plus een vakdiploma. Het vakdiplo ma kan worden behaald via een cursus waarover u nadere inlichtingen kunt Mijn Vader, indien het mogelijk is, laat deze drinkbeker van My voorbijgaan! Doch niet, gelijk Ik wil, maar gelijk Gij wilt. Mattheüs 26 39 De gebedstrijd van onze Here in Gethsemane is niet het gemakkelijkste gedeelte der lijdenspredikmg. Juist hier dreigt sterker dan elders het gevaar van familiariteit aan onze kant. Het is immers zonder meer duidelijk, dat het zuivermenselyke van de Heiland hier bijzonder sterk naar voren komt; het lijkt alles op onze eigen worstelingen en gebedsnood. De verleiding is groot, te gaan spreken van „ons" eigen Gethse mane. Dan wordt Jezus het model voor ons bidden, maar wy raken Hem kwyt als onze Verlosser. Inderdaad echter is er een hemels breed verschil tussen Zijn bidden en het onze. In Zijn strijd houdt Jezus doorlo pend het oog gericht op de Vader. Het staat voor Hem van te voren vast, dat Hij de beker zal drinken, als de Vader het wil, en dat deze beker alleen ge vuld wordt door de wil des Vaders. En wat is ons lijden vergeleken met het Zijne Zijn nood omvat Zijn hele lichaam en zielbespotting, mishandeling, ver werping, bespuwing, kruisiging, verraad, verloochening, boven alles het dragen van de toorn Gods tegen de zonde van het menselijk geslacht. Wat durven wij dan nog spreken van ons Gethsemane? Maar als de Here de lijdensbeker aan neemt, dan juicht de kerk des geloofs ter ere van de zich gevende Verlosser, want in zijn eenswillendheid ligt haar enig behoud. Ons eigen willen voert ons ten ver- derve, maar Zijn willen is de verzoening voor ons niet-willen en verkeerd-willen. Zelfs de diepst-ingeleide Christen, in wiens gebed het „Uw wil geschiede!" waarlijk opgenomen is, zal de vrede al leen hierin vinden, dat Christus „gewild" heeft in zijn plaats. Wij blijven in ons zelf onwillige zondaren, die in Jezus' willen alleen geheiligd zijn. krijgen bij de Stichting Federatie van stucadaorspatroo,nbond, Velperbuiten- singel 6, Arhem. Tel. (08300) 22554. Bar. Welke eisen worden er ge steld aan iemand, die een bar wil ex ploiteren? Waar kan men vergunningen aanvragen Het is mogelijk een bar te openen zonder een vakdiploha, maar dan kimt u slechts een koffiebar exploiteren (eventueel met verkoop van belegde broodjes). Hiervoor is geen vakdiploma vereist. Alleen moet u zich dan laten inschrijven in het register van de ka mer van Koophandel. De inschrijvings- kosten zijn afhankelijk van het kapitaal dat u in de zaak steekt. Verder dient men bij de gemeente een vergunning, verlof B aan te vragen. Ook kunt u een bar exploiteren, waar sterke drank wordt verkocht. Hiervoor is het vakdi ploma vereist voor het café- of ver want bedrijf. Ook hiervoor dient u een vergunning aan te vragen en verlof A bij de gemeente. Schenkingsrecht. Ik wilde iets we ten over schenkingsrecht rechtstreeks van ouders aan kinderen. Ik weet wel dat men jaarlijks 2.000,belasting vrij aan eigen kinderen mag schenken. Maar als men meer schenkt, hoeveel belastifcig moet dan worden betaald? En een lijfrente schenken, is dat een aparte klasse in de belasting? Wordt een lijfrente geschonken, dan wordt de gekapitaliserde waarde daar van op het moment van schenking in aanmerking genomen voor de bereke ning van het schenkingsrecht. Bij schen king van ouders aan kinderen is per kalenderjaar 2.000,vrij over het meerdere is recht verschuldigd als volgt: Over de eerste 1000,3%; van 1001,— tot 2000,— 4%; van 2001,- tot 5000,— 5% van 5001,— tot 10.000,— 6%; van 100.001,— tot 20.000,— 7%; van 25.000,— tot 50.000,9% enz. tot 17% boven 500.000,—. WEMELDINGE Van 1218 maart 1967. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.43 5.02 10.16 10.30 Maandag 5.12 5.29 10.44 10.58 Dinsdag 5.39 5.57 11.17 11.30 Woensdag 6.06 6.21 11.47 Donderdag 6.35 6.52 0.03 0.15 Vrijdag 7.02 7.26 0.36 0.45 Zaterdag 7.36 8.02 1.11 1.24 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1