Caravanshow '67 Méér spaarrekeningen. En: K^?Dampo oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW 33STE JAARGANG No. 40 3 MAART 1967 GOUDEN V' ViLBQBN de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bU vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Juist in de maanden dat iedereen denkt aan de komende vakanties, in de telefoon klimt om brj een of ander reis bureau te boeken voor een buitenlandse reis, houden de leveranciers van cara vans, tenten en kampeeruitrustingen hun jaarlijkse show in het RAI-gebouw te Amsterdam. Bij het binnentreden van de immense hallen golven de enorme hoeveelheden caravans en tenten op je af en rijst onwillekeurig de vraag: Hoe raken een dergelijke hoeveelheid „luxe" artikelen nu kwijt? Jarenlang is dit voor de organisatoren geen enkel pro bleem geweest. Met de stijging van het aantal vakantiegangers, die hun vrije dagen in het buitenland gingen door- b ren gen, steeg de vraag naar cara vans en kampt rustingen. De over nachtingen in buitenland zijn n.l. nogal prijzig vc Nederlandse beurs en daar de mee* akantiegangers toch al over een au beschikken was het eenvoudig om de jaravan achter de auto te haken en neer te zetten daar waar men graag zijn- of haar vakantie door brengen. Dikwijls volkomen onvoorbereid stort ten de meeste Nederlandse vakantie gangers zich in de verkeersstroom en zorgden op die manier voor een slechte naam voor Rijdend Nederland. Door de ontwikkeling van de z.g. Roadmaster (een platte aanhangwagen, die slechts door enkele handgrepen is om te bouwen tot een volwaardige ca ravan/annex tent) bracht men de moei lijkheden op rijtechnisch gebied tot een minimum terug. Het voordeel van de aanschaffingsprijs maakte de Roadmas ter mede bijzonder populair, doch de vormgeving bleef een weinig achter bij de eisen van de tijd. •Op deze nieuwe caravanshow is daar om de firma Geza te Goirle met een geheel nieuwe Roadmaster uitgekomen. De kleine aanhangwagen is hetzelfde gebleven, doch na het opzetten van de wagen komt een geheel nieuwe, grote bungalow-tent tevoorschijn, waarin een aparte slaap- of rustplaats, die afge scheiden kan worden van de rest van de ruimte. Twee vensters met luifel aan elke zijkant en achterkant en een flinke luifel voor de ingang, die op een per fecte wijze afsluitbaar is. Juist in deze periode van een zekere economische verslechtering is er veel vraag naar dit type vakantieverblijf. Toch transportabel, toch geriefelijk en wat zeer belangrijk is de kosten van aanschaf liggen in de huidige economie bijzonder gunstig, hetgeen een bijzonder pluspunt is voor dit genre van vakantie of weekend-verblijf. De Roadmaster in de nieuwe uitvoering op de Caravan-show '67 in de RAI. toe. In dit geval dient men bijvoorbeeld te denken aan besparingen voor de aan schaf van duurzame consumptiegoede ren en vakantie. Bij de tradionele spaarinstellingen is de gemiddelde spaartermijn van 2,44 jaar in 1958 gedaald tot 2.08 jaar in 1965. HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE KAPELLE TEL. (01102) 223 ZELFSTANDIGEN LEGGEN MEER OPZIJ DAN LOONTREKKENDEN Spaarder heeft goede voornemens maar 1. Zelfstandigen sparen een groter deel van hun inkomen dan loon- en sala- ristrekkenden. 2. De meeste spaarders hebben spaar- motieven op langere termijn, maar in de praktijk kan een groot deel van hen zich niet aan deze voorne mens houden. Dat zijn enkele conclusies uit een twee tal beschouwingen, die drs. Driehuis in het vaktijdschrift Economisch Statisti sche Berichten heeft gewijd aan de ont wikkeling van het spaarbanksparen in Nederland. De talloze spaarinstellingen in ons land vormen thans een niet meer weg te denken element in het dagelijks levenspatroon. Het aantal spaarrekenin gen blijkt sneller te zijn toegenomen dan de bevolking. Het aantal spaarders met méér dan één rekening neemt toe. Toch wordt er in Nederland nog niet genoeg gespaard, althans niet voldoende om het evenwichtsherstel van onze eco nomie te bevorderen. Gemiddeld spaarsaldo is laag. Sparen heeft in Nederland altijd in hoog aanzien gestaan en wordt er nog steeds als een belangrijke deugd beschouwd. Hoewel de spaarbanken aanvankelijk de bedoeling hadden het sparen brj de la gere inkomensgroepen te bevorderen, blijkt de spaarrekening thans een in alle milieus wijd verbreide vorm van vermogensbezit te zijn. Nu is sparen ongetwijfeld ook een welkom middel om onze economie gezond te houden. Als iedereen al zijn verdiende geld direkt weer zou uitgeven, ontstaat er over consumptie. Er zijn dan ook niet vol doende middelen om de investeringen en daarmee de economische groei te con tinueren. Ofschoon het aantal spaarders (velen zelfs met méér dan één rekening) aan zienlijk, moet men zich over de vermo genspositie van de gemiddelde spaarder geen overdreven voorstelling maken. Zo bedroeg het gemiddeld spaarsaldo bij de spaarbanken eind 1964 1201,Van de direct opvraagbare spaarrekeningen bij de verschillende spaarbanken, ver toonde een groot deel (48%) eind 1964 een tegoed beneden 100, De nationale besparingen hebben zich in ons land gedurende de periode 1955- 1964 op een niveau van 20% van het netto nationaal inkomen bewogen. Des kundige menen dat het percentage 22% zou moeten zijn, maar dit niveau werd alleen in 1960 bereikt. Teruggang. De laatste jaren is er in de spaarquote van gezinnen als in die van de bedrij ven een opmerkelijke teruggang te be speuren. Oorzaken? Drs. Driehuis meent dat deze daling samenhangt met de stijging van ons relatief kostenpeil. Vooral de invloed van de loonontwikke ling heeft zich hier doen gelden. Het werknemersaandeel in het nationaal in komen is van 1960 tot 1966 gestegen van 67.3 tot 75%. Deze loonstijgingen stimuleerden de consumptie meer dan het sparen. De beroepssamenstelling van het spaarderskorps blijkt van grote invloed te zijn op de ontwikkeling en het niveau van de jaarlijkse spaaroverschotten. Uit tal van onderzoekingen is gebleken dat zelfstandigen een groter deel van hun in komen sparen dan loon- en salaristrek- kenden. Dit valt overigens wel te ver klaren. De loon- en salaristrekkenden missen een belangrijke stimulans tot sparen. De drang tot handhaving en vergroting van de inkomensstroom zal de zelfstan digen er namelijk toe dwingen een deel van de bedrijfsresultaten binnen het ei gen bedrijf te houden. Daarnaast speelt de grotere mate van onzekerheid met betrekking tot hun toekomstig inkomen in vergelijking met werknemers een rol. Het procentuele aandeel der zelfstandi gen via de tradionele spaarinstellingen ligt om en nabij de 60%, hoewel deze groep maar een betrekkelijk deel van de bevolking vertegenwoordigt. Korter sparen. Bij alle spaarbanken blijkt de gemid delde spaartermijn te dalen. Onder die gemiddelde spaartermijn verstaat men het aantal jaren, dat aan de spaarban ken toevertrouwde gelden gemiddeld on der de berusting van de bank blijven. Besparingen op korte termyn nemen Een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek wees uit dat het sparen voor ziekte of oude dag min der urgent wordt. Men spaart meer dan roeger voor het kopen van een auto, grote inventarisstukken e.d. Voor de vakanties werd zelfs meer gespaard dan voor de huwelijksuitzetToch bleek uit het zelfde onderzoek dat er nog veel mensen zijn in het bijzonder in de lagere welstandsgroepen, die een doel voor ogen hadden dat een lange termijnbesparing vereiste. Dit was zelfs bij 79% van de bezitters van een spaar rekening het geval. Maar de natuur is dikwijls sterker dan de leer! De voorne mens van vele spaarders mogen op een verre toekomst zijn gericht, hun feite lijke gedragingen zijn hiermee niet in overeenstemming. Talloze spaarders houden zich niet aan hun voornemens en nemen eerder geld op dan zij van plan waren. Concurrentie. Ondertussen dingen alle banken naar de gunst van de spaarders. Na 1960 is de concurrentie tussen de onderschei dene instellingen aanzienlijk verscherpt. Het dienstenpakket werd aanzienlijk uit gebreid (meer vestigingspunten „Trouw -sparen", reisspaarboekje etc.) Naast deze aspecten van de „non- price-competitton" tussen de spaarin stellingen verdient ook de rentevoet als concurrentie-instrument ook de aandacht Dit middel heeft sterk aan belangrijk heid gewonnen, voor zover het de ter- mijnspaarvormen betreft. Steeg de ver goede rente op direct opvraagbare re keningen van 3% in 1958 tot 3,5% in 1966, de rente op termijnsspaarrekenin gen steeg in de zelfde periode, afhanke lijk van de opvraagbaarheid, van 3*4% tot 5,5%. NATRIUM EN MAGNESIUM OP GRASLAND Van grasland zijn heel wat cijfers van grondmonsters bekend. Op zand- grasland blijktt telkens weer dat de voorziening van natrium, maar ook die van magnesium veel te wensen over laat. Voor de grasproduktie is dit niet zo'n bezwaar. Wel voor de gezond heid van het vee en daarmee voor de melkopbrengst. Wat is hier tegen te doen? Indien de magnesiumtoestand te laag is, dan helpt alleen een flinke gift kieserit. Bijv. 300-400 kg/ha. Een sterk wapen tegen het gevaar van kopziekte! Aanvullend helpt ook het strooien van kainiet als kalimeststof (die 5% MgO bevat) en vooral van magnesamon als eerste stikstofgift. En dan het natrium. Is hiervan de toestand te laag, dan kan die worden verholpen door het strooien van land- bouwzout. Maar als tevens volgens het advies ook kalimest nodig is, dan doet men beter de Na-vulling te geven in de vorm van kalizout 20% of kainiet, die per 100 kg resp. ruim 25 en ruim 20 kg Natron in de grasmat kan brengen. Is de natriumvoorziening niet zorge lijk, dan voorziet kalizout 40% steeds het beste in de lopende Na-behoefte. Met als voordeel, men behoeft minder produkt te strooien. Kalium, natrium en magnesium zijn eigenlijk drie voedings stoffen, die men in één verband moet zien. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wegenbelasting. Kan men belas tingvermindering krijgen voor auto's in verband met invaliditeit of moeilijk ter been zijn? Wij nemen aan dat u de motorrijtui genbelasting bedoelt. Invaliden kunnen bij gebruik van een auto inderdaad een gratis wegenbelastingkaart verkrijgen, mits dit vervoer werkelijk noodzakelijk is. U kunt dit aanvragen bij de ontvan ger der belastingen in uw woonplaats. U kunt zich tot dit kantoor wenden voor verdere inlichtingen. Invaliditeitsrente. Als een gehuw de vrouw arbeidsongeschikt wordt door ziekte, komt zij dan in aanmerking voor invaliditeitsgeld of dergelijke Hoe lang geniet zij eerst nog ziekengeld? Aange nomen dat zij een man heeft, die de kost verdient. Een gehuwde vrouw kan slechts uit kering van ziekengeld ontvangen als zij in loondienst werkzaam is en dus pre mie betaalt. Zijn er voor de vrouw vol doende rentezegels geplakt voor haar huwelijk, dan kan zij bij invaliditeit uitkering aanvragen bij de Raad van Arbeid. Dukla Praag. In welke jaren ver overde Dukla Praag, Ajax' komende tegenstander, de landstitel? Waar is de club naar genoemd? Dukla Praag werd Tsjechnisch kam pioen in 1962, 1963, 1964 en 1966. De naam Dukla is geen pure voetbal- naam, maar is afkomstig van een berg pas in de Karpaten. Personele belasting. Ik heb een personele belasting gehad, die enkele tientjes hoger lag dan die van mijn buurman, ofschoon de huurwaarde van' onze huizen gelijk is. Hoe is dat moge lijk? De personele belasting wordt bere kend over de huurwaarde en over de meubilairwaarde. Gevallen met gelijke huurwaarde kunnen dus door verschil lende meubilairwaarde van elkaar af wijken. Tevens is de huurwaarde niet gelijk aan de betaalde huur, omdat tus sen de betaalde huren onderling grote willekeurige verschillen zijn ontstaan door de wetgeving op het gebied der huurbeperking. Gift. Ik heb een paar weken ge leden (eind 1966) een bedrag geschon ken aan de P.v.d.A. ten behoeve van de financiering van de verkiezingskara vaan. Is dit bedrag als gift aftrekbaar voor de inkomstenbelasting? Mogelijk is dit bedrag aftrekbaar als gift. Maar dat hangt geheel af van de grootte van het bedrag. Bepaalde gif ten zijn gevestigde kerkelijke, charita tieve, culturele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellingen. De politieke partijen vallen onder laatst genoemde categorie. De giften zijn ech ter alleen aftrekbaar voor zover zij 1% van het onzuiver inkomen na aftrek van de persoonlijke verplichtingen uit maken en tevens 120,te boven gaan Werkloosheidsuitkering. Ik ver dien een salaris dat ongeveer 1500, boven de zogenaamde weistandsgrens ligt. Niettemin loop ik kans om werk loos te worden. Ik heb gehoord dat zij die een inkomen hebben boven de wei standsgrens, niet voor een werkloos heidsuitkering in aanmerking komen. Klopt dat? De loongrens, die aanvankelijk in de werkloosheidswet was opgenomen, is sinds 1 januari 1965 vervallen. Men heeft overwogen dat ook werknemers met een inkomen boven deze grens werkloos zouden kunnen worden en dat het on redelijk zou zijn dat zij dan niet voor een uitkering in aanmerking zouden kunnen komen. Dus elke werknemer die onvrijwillig werkloos wordt en geduren de 6 weken voorafgaande aan de dag dat hij werkloos wordt ononderbroken in loondienst werkte, thans recht op een uitkering krachtens de werkloos heidswet. Deze uitkering, die maximaal 26 weken kan duren, bedraagt 80% van het loon met een maximum van 32, per dag bij een zesdaagse werkweek. Pipo. Hoe luiden de namen van Pipo de Clown, Mamalou en Petra? Pipo de Clown is Cor Witsche, Ma malou is Marijke Bakker. De ouders van Petra wensen niet dat haar naam wordt bekend ge^naaktk zodat wij u helaas haar achternaam niet mogen ver tellen. Huwelijk met Griek. Mijn dochter is met een Griekse jongen getrouwd. Is zij nu Griek geworden? Haar man is nu twee jaar in Nederland. Hoe lang duurt het voordat hij Nederlander kan worden Uw dochter behoeft door haar huwe- welijk de Nederlandse nationaliteit niet te verliezen. Inderdaad is het mogelyk dat iemand twee nationaliteiten heeft. Gewoonlijk moet een buitenlander vijf jaar in Nederland wonen, alvorens hij de Nederlandse nationaliteit kan ver werven. In verband met de Griekse hu welijkswetten en -moraal adviseren wij uw dochter zich niet in Griekenland te vestigen en zich ten gemeentehuize er van te vergewissen dat men rekening houdt met haar uitdrukkelijke wens Nederlandse te blijven. En gij overlegt niet, dat het ons nut is, dat één mens sterve voor het volk, en het gehele volk niet verloren ga. Johannes 11 50 Kajafas spreekt hier als een staats man, die voor niets terugdeinst. Het gaat hem om het nut voor het volk, niet om het recht, en wat nuttig is voor het volk moet desnoods ten koste van het recht verkregen worden. Jezus is een gevaar voor de staat, want als zijn groeiende aanhang nog meer toeneemt, komt er stellig opstand tegen het Ro meinse gezag en dan is het met Jeruza lem en zijn tempel gedaan. Daarom is het 's lands belang, dat Jezus uit de weg geruimd wordt. En achter die liefde voor het eigen volk gluurt ook om de hoek de bezorgdheid voor eigen positie: als Jezus als Messias erkend wordt, verliest het Sanhedrin alle invloed. Daarom is het nuttig, dat Jezus sterft. Kajafas geeft onomwonden aan zyn be sluiteloze mede-raadsleden de radicale oplossing dezer moeilijkheden aan. Mogen wij het nuttige scheiden van het geoorloofde? Is werkelijk goed, wat voordelig is? Heiligt het doel de mid delen? Neen, duizenmaal neen! Wat in strijd met het recht is, gaat onherroepe lijk ten onder. Kajafas heeft zijn volk niet gered en het onrecht, Jezus aan gedaan, is uitgelopen op de verwoesting van de heilige stad. Het is niet geraden iets tegen het geweten te doen, want God is de handhaver van Zyn recht. Maar Kajafas spreekt hier ook als de hogepriester van dat jaar, dat aller gewichtigste jaar uit de geschiedenis der mensheid, en hij zegt hier onbewust wat de diepste zin is van Jezus' ster ven. Een moet sterven hierom gaat het voor Jezus: of Hij zelf moet sterven, of het volk gaat ten onder. Als Jezus niet sterft, wordt alle licht op aarde gedoofd; dan is er geen waarheid lan ger, geen recht, geen verzoening, geen vrede. Dan blijf het mensdom zitten in zijn ellende en verderf. Dan is er geen uitkomst voor uw benauwde ziel. Het is ons nut, dat Jezus sterft! Dat is de rechte betekenis van Zijn kruis: één voor het volk! Als de Middelaar en Plaatsvervanger. Zalig, wie tot dat volk behoort! WEMELDINGE Van 511 maart 1967 Zaterdag 11 maart: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.36 11.28 3.50 4.32 Maandag 12.12 5.20 5.59 Dinsdag 0.59 1.34 6.43 7.09 Woensdag 2.07 2.36 7.44 8.03 Donderdag 2.58 3.19 8.31 8.47 Vrydag 3.37 3.57 9.12 9.27 Zaterdag 4.12 4.32 9.47 10.01 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1