Griekenland oveRöenkmq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 33STE JAARGANG No. 39 24 FEBRUARI 1967 nieuwe modellen de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN BAKERMAT VAN ONZE CULTUUR Griekenland is de laatste jaren als vakantieland in trek. Om meer dan één reden. In de eerste plaats is er natuur lijk de magische kracht, die het voor velen bezit als de bakermat van onze westerse cultuur. Daarnaast zijn facto ren van betekenis de 348 zonnige dagen per jaar die Athene garandeert, en de lage prijzen, die het verblijf er voor de vreemdeling in niet geringe mate ver aangenamen. Wie kersvers uit het steeds duurder wordende Nederland is gekomen, kijkt er echt wel even van op als hij op een zonnig terrasje slechts twee en een hal ve drachme (plm. 37 cent) behoeft neer te tellen voor het glaasje ouzo (de Griekse borrel met sterke anijssmaak), waarbij hij, malve het onafscheidelijke glas heerlijk koud water, een schotel met hartige hapjes heeft gekregen. Die hartigheidjes, die altijd bij de (lage) prijs zijn inbegrepen, zijn: een stukje" toast met geitekaas, een paar olijven, één of twee dolmades (vleesballetjes in druivenblad gewikkeld) een grote gar naal, die uit zijn opgelegde dode ogen ligt te staren en die men dus eerst moet pellen alvorens de smaak er van te kunnen genieten. Voor wat er na die pellerij op het schoteltje achterblijft, zijn de vliegen intens dankbaar Ideale vakantie Toch zouden noch die genoemde ma gie van Hellas' groots verleden, noch acht maanden zomer en goedkoopte Griekenland hebben kunnen maken tot het vakantieland, dat het nu zo lang zamerhand wel is geworden, als er niet allerwegen de grote reisbureaus waren geweest. Zij hebben het mogelijk ge maakt, dat een reis naar Griekenland binnen het bereik is gekomen van velen die daar een jaar of tien geleden nog niet van zouden hebben durven dromen. Het merendeel van de door deze reis bureaus georganiseerde reizen zeker van ons land uit zijn vijftiendaagse vliegreizen. De sprong van Schiphol naar Hellenikon, het vliegveld van Athene (plm. 250Ó km) wordt gemaakt in de tijd van drie tot vijf uur (dit is afhankelijk van het type vliegtuig, waarmee wordt gevlogen), zodat men dus maar weinig tijdverlies heeft door het reizen. Men komt gewoonlijk vroeg in de middag van de eerste dag in Athene aan en vertrekt pas in de middag op de laatste dag voor de terugreis. Er blijft dus een periode van twee volle weken over om het een en ander van Grieken land te zien. Winkelend in Athen Maar hoe Nu staan we echter voor een moei lijke vraag: hoe moeten we die twee weken besteden Er zijn reisbureaus, die kant-en-klaar-reizen organiseren en u in korte tijd zeer veel, ja zowat alles laten zien wat u zien moet: Athene met zijn bezienswaardigheden, het hei ligdom van Delphi (en passant het klooster van St. Lucas), kaap Sounion met ae mooiste zonsondergang ter we reld, Korinthe, Mykene, Nauplion, Epi- dauros en Olympia en tenslotte één of meer eilanden, op zijn minst Hydra. Dat is mooi, maar men moet van zo'n reis onder geleide houden. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan meer vrijheid en daarom zou ik „lopen op een plattegrond", willen aanraden een geheel vrije reis te kiezen, zoals b.v. Fit in Eindhoven biedt. Men kan dan gebruik maken van de diensten van het reisbureau, b.v. voor het deelnemen aan een excursie naar een plaats, waar men anders niet zo gemakkelijk zou komen doch behoeft dat niet. Men kan zijn dagen indelen zoals men dat zelf wil. Maardat moet dan wel met over leg gebeuren! Een degelijke voorbereiding in de maanden, die aan de vakantie vooraf gaan, is nodig. Lees het een en ander over Griekenland, bijvoorbeeld het zeer handige boek van Ph. C. la Chapelle jr. Aan de hand daarvan kan men zelf een basisprogramma samenstellen, waarbij men, als men naar Delphi of Korinthe Een der Ionische zuilen op binnenga- lerij van de Propylaeeën. wil, er rekening mee moet houden, dat men dat beter op eigen gelegenheid kan doen. De hoofdstad Athene ademt direct de sfeer van het nabije oosten. Alles krioelt er dooreen en het is er een herrie van jewelste. Autobestuurders en vooral de honder den taxichauffeurs claxoneren dat het een lieve lust is en de kooplieden roepen en redekavelen ermet elkaar alsof zij de hoogste ruzie hebben. Het is er een heel apart en fascinerend wereldje. Men wordt er zo door gegrepen, dat men er telkens weer naar toe trekt en er al heel spoedig de smaak van beet zal hebben om een maaltijd uit te kie zen in één van de vele goedkope eet- gelegenheden, waar schape- en lams vlees aan het spit wordt gebraden. Het eten is over het algemeen voortreffelijk klaargemaakt, maarmet olijfolie. Niet onmogelijk is het, dat men daar van enige hinder ondervindt. En daar om is het wel verstandig een kokertje Entero Vioform (in apotheek of dro gisterij verkrijgbaar) uit Nederland mee te nemen. Van Athene uit worden dagexcursies naar die plaatsen georganiseerd; ze zijn niet bepaald goedkoop (naar Delphi zo'n veertig gulden per persoon), maar ze worden gemaakt in luxe toerwagens en zijn voortreffelijk verzorgd, meestal met een warme lunch in een eerste klas restaurant. En denk niet, dat er in de bus zal worden gevraagd de chauffeur en de gids met een fooi te gedenken! Van zulk gebedel blijkt de gastvrije en behulpzame Griek niet te zijn gediend. Uitrusten Wie rust wenst, kan in één week de belangrijkste dingen zien en de tweede week uitrusten in de niet ver van de hoofdstad gelegen luxe badplaats Gly- fada of op een der romantische eilan den, zoals Poros, dat door slechts een nauwe zeestraat van het vasteland, de Peloponnesos, is gescheiden. Voor één drachme (goed twaalf cent) vaart men naar de overkant en daar heeft men lijnbusdiensten naar beroemde plaatsen als Nauplion en Argos, terwijl men ook gemakkelijk Epidauros en Mykene kan bereiken. Maar heeft men geen zin er in de doorgaans nogal volle (en dus warme) autobussen te zitten of te staan, dan kan men er heerlijke wan delingen maken temidden van de uitge strekte citroenplantages, waar het zo heerlijk ruikt, en de niet minder grote olijvengaarden. HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 Tot slot nog twee welgemeende ad viezen, namelijk deze: 1 maak de reis in het voorjaar: eind april of begin mei. In Griekenland is het dan echt zomer, zonder dat het er al te warm is, en de sinaasappelen en citroenen hangen er rijp aan de bomen; 2 schaf, voordat men vertrekt,, het boekje Grieks op reis (Van Goor Zonen, Den Haag) aan. Men zal er veel gemak van hebben. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEIN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z\jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Geschiedenisboekje. Kunt u mij misschien een adres geven waar ik een geschiedenisboekje kan kopen dat han delt over het begin van de geschiedenis tot nu toe Het boekje is voor de lagere school bestemd. Onderstaand geven wij u de volgende titels van geschiedenisboekjes, behan delende de Nederlandse geschiedenis van het begin tot heden. „Van de Hune bedden tot heden" (2 delen voor de 5de en 6de klas), géschreven door Van der Werf en Woudsman, uitgeverij Wolters. Ongeveer 3,50 per deel. „Wat het hunebed vertelde" (a en b de 4de klas) zelfde uitgave en prijs. „Hoe het groei de" (2 delen), van Lukkes en Nonnekes uitgeverij Noordhoff, prijs ongeveer 4,50 per deel. Inkomstenbelasting. Mijn schoon vader en zijn vrouw trekken al een 9-tal jaren A.O.W. Hij krijgt aanslag in de inkomstenbelasting. Hij heeft in 1965 plm. 80,bijverdiend. Zijn belastbaar inkomen staat voor 1965 aangegeven op 4.676,6,aftrek loonbelasting en moet hier 149,belasting over betalen. Klopt dat? Er was geen rente van spaargeld, dus alleen inkomen uit A.O.W., rentezegels en landbouwfonds. Is er nu nog inkomstenbelasting ver schuldigd Ook over de A.O.W.-uitkeringen is inkomstenbelasting verschuldigd, zodat uw schoonvader terecht ook daarvoor is aangeslagen. Aangenomen dat uw schoonvader geen recht op kinderaftrek had, dan is de over een inkomen ad. 4676,verschuldigde inkomstenbelas ting, na aftrek voor bejaarden, inder daad 155,Na verrekening van de loonbelasting ad. 6,volgt dus een aanslag ad. 149,De aanslag lijkt ons derhalve juist. Reinigingsrechten. De reinigings rechten zijn verhoogd van 12,50 op 23,50, waarvan 6,voor grof vuil. Ik heb ontheffing gevraagd maar dit is me geweigerd. Ik ben een alleenstaan de bejaarde vrouw. Ik heb 66,in komen per week en bewoon een huis dat van mij en mijn 3 kinderen is. Drie en een half jaar geleden is mijn man overleden, maar kan het geld niet aan mijn kinderen uitkeren. Ik sta alleen voor het onderhoud van het huis en de hoge kosten en ben ook nog ziek. Sinds 5 maanden heb ik een particuliere dok ter, u begrijpt, dat mij dit veel geld kost. Ik geef geen vuil mee aan de vuilnisdienst. kunnen ze mij toch dwin gen 23,50 te betalen? Reinigingsrechten kunnen niet zo maar geheven worden. Dit berust op een gemeenteverordening, welke goed gekeurd zal zijn door Gedeputeerde Staten. De verordening van uw gemeen te kunt u ongetwijfeld ter inzage krij gen op het gemeentehuis. Wij raden u aan, u met het aanslagbiljet en met de beschikking waarbij de ontheffing werd geweigerd eens persoonlijk tot de ge meente te wenden. Indien u mondeling om inlichtingen verzoekt ontstaan niet zo gauw misverstanden, en wellicht bent u door een misverstand zo hoog aan geslagen. Tevens kunt u wellicht infor meren of u voor een uitkering op grond van de Bijstandswet in aanmerking komt. Ambassade. Sinds kort schijnt er een ambassadeur van de staat Malaysia in Nederland te zijn. Wie is hij en wat is het adres? De ambassadeur van de federatie van Malaysia is Zijne Excellentie Dato Phi lip Kuok Hoek. Adres: Sophialaan 2, Den Haag. Militaire dienst. Ik heb een melk handel en wil nu mijn 17-jarige zoon in de zaak opleiden. Maar zou ik om die reden voor hem vrijstelling van militaire dienst kunnen krijgen? Het departement van defensie moet daarover beslissen. Bij de gemeente (afdeling militaire zaken) zijn formu lieren te krijgen, waarop een dergelijke aanvraag kan worden ingediend op grond van „persoonlijke onmisbaarheid". Maar het is zeer de vraag of het mini sterie van mening is dat uw zoon wer kelijk onmisbaar in het bedrijf is. Het is nogal een breed begrip en eerlijk ge zegd voelt iedereen zich op zijn tijd wel eens een beetje onmisbaar, zonder dat anderen die mening ook huldigen. Pas wanneer uw zoon een oproep heeft ont vangen, kan een verzoek tot vrijstelling worden ingediend. Deze dingen heb ik tot u ge sproken, opdat mijne blijdschap in u, blijve, en uwe blijdschap vervuld worde. Joh. 15 11. Zijn we niet zo getrouwd met het lij den van de Heiland, dat zekere klanken in het Evangelie door ons onvoldoende worden opgevangen? Dat zijn de vreug de klanken, de klanken van diepe blijd schap, die de Boodschap aangaande Jezus Christus tot een Evangelie, een goede blijde Boodschap maken! De Here Jezus sprak vooral tegen het laatst van zijn leven over Zijn blijd schap en het opmerkelijke is, dat niet een der discipelen zich daarover ver wonderde. Blijdschap moet het leven van de Here wel steeds op treffende wijze gekenmerkt hebben. De grond toon van de prediking van de Heiland en de gave, die Hij bracht, was blijd schap. In de wereld, waarin, gold de wijn als het zinnebeeld van vreugde en Hij veranderde water in wijn. Met Hem brak de bedeling der vreugde aan. Hij tra.d op als de Bruidegom, en maakte het leven tot een heilig feest. De stra len, die het Nieuwe Testament zulk een glans geven, schieten te voorschijn uit het hart van de Zaligmaker. In dat hart was de vreugde volkomen. Christus ge noot de blijdschap van het heilige, gave, onverderfelijke leven; Hij genoot de blijdschap der volmaakte gehoorzaam heid en van een leven in de liefde van de Vader. En nu verklaarden Zijn gezegende lippen, dat Hij zich aan ons gaf, opdat Zijn blijdschap in ons zou zijn en onze blijdschap volkomen zou worden. Merk nu wel op, dat de Schrift nergens zegt, dat daartoe druk en moeilijkheden uit ons leven moeten worden verwijderd. Dat, wat de blijdschap verdringt, is iets anders. Verandering in onze omstandig heden kan een grote verlichting schen ken, maar doet niet die blijdschap het hart binnenstromen, waarover de Hei land spreekt en die Hem, in het aan gezicht van het Kruis, vervulde. De intrede van deze blijdschap in ons leven behoeft ook niet te wachten tot dat lijden en kruis worden afgenomen. De Heiland heeft om Zijn blijdschap te behouden, niet het Kruis gemeden, maar gedragen. En Hij, die kwam om ons, zondaren, het leven tot een feest te ma ken, heeft wel zeer duidelijk gezegd, dat dat niet kon, zonder dat wij het kruis opnemen en Hem volgen. Hij wacht ons daar, waar de Vader zelf alle tranen van de ogen zal afwissen en onze blijdschap vervuld zal zijn. Invaliditeitsuitkering. Ik ontvang op het ogenblik een uitkering krachtens de interimwet invaliditeitstrekkers. Hoe wordt die situatie na 1 juli 1967? Dat is iets, wat velen die een interimuitke ring krijgen zich thans afvragen. U vraagt zich af hoe de situatie na 1 juli zal zijn, omdat op deze datum de arbeidsongeschiktheidswet in werking zal treden. Helaas kunnen we op dit moment op deze vraag nog geen ant woord geven. De richtlijnen, die het ministerie van sociale zaken ter dezer zake zal uitvaardigen, zijn n.l. nog niet bekend. Wel kunnen wij u zoverre ge ruststellen, dat u er zeker niet op ach teruit gaat. Reiskosten. Ik heb een extra ver dienste met het bezorgen van tijdschrif ten. Mijn zoon gaat in een andere plaats op school. Hiervoor is reisgeld nodig 25,30 per maand). Kan ik dat aftrek ken van de belasting? De reiskosten van uw zoon, voor schoolbezoek, zijn niet aftrekbaar indien u voor die zoon kinderaftrek geniet. De wet verleent deze aftrek in verband met de kosten, aan onderhoud en studie van een kind verbonden. Daarbij wordt er geen rekening mee gehouden dat die kosten van geval tot geval ongelijk zijn. Wanneer extra aftrek mogelijk zou zijn van kosten die voor de meeste kinderen niet behoeven te worden gemaakt, zou anderzijds bijtelling plaats moeten vin den van kosten die in het betrokken ge val niet zijn gemaakt, doch in de meeste gevallen wel worden gemaakt. Dit zou tot onuitvoerbare onderzoekingen leiden. WEMELDINGE Van 26 februari 4 maart 1967 Vrijdag 3 maart: Laatste kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.53 5.19 10.41 10.57 Maandag 5.37 6.01 11.19 11.37 Dinsdag 6.20 6.41 11.56 Woensdag 6.59 7.23 0.10 0.33 Donderdag 7.37 8.02 0.47 1.12 Vrijdag 8.18 8.48 1.33 2.00 Zaterdag 9.12 9.56 2.32 3.06

Scheldebode | 1967 | | pagina 1