Slag in de Javazee NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 38 17 FEBRUARI 1967 JLcWfyS do. SÜLCLOtt de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN HET ROKJE VAN TRUUSJE „Het zou nooit gebeurd, zijn, als Luus- je niet de rok van Truusje had aange trokken riep de oudste van de twee terechtstaande jongelingen. En dat gaf enige deining in de zaal, waar twee „hippe" getuigjes zo niet hun blote knietjes maar dan toch wel hun lichte lijk blozend aangelaat trachtten te ver bergen. „Ei, ei" sprak de politierechter, benieuwd naar de toedracht van deze verkleedpartij, alhoewel hij dat niet wil de laten merken. „Ja, want toen stuur de Truus haar vriend achter Luus aan en toen Truus d'r vrindje Luus d'r vrindje tegen 't lgf liep, zei Truus d'r vrindje tegen Luus d'r vrindje, dat Luus met Truus d'r veren „Hohoho !,,riep de rechter wanhopig, „we waren bij Truus die de rok van Luus aantrok „Nee," verbeterde de verdachte, „Luus trok die van Truus aan .Luus is de oudste, ziet u. Die wou een kleinere maat hebben/." „Wacht even," interrumpeerde de officier, „ik kan me indenken, dat de jongste de kleren van de oudste aantrekt. Ik kreeg als jongste van het gezin altijd de broe ken aan te trekken van m'n grotere broer als die er uitgegroeid was Getuigen en verdachten begonnen tege lijk smalend te lachen. De rechter moest hamerend tussenbeide komen en ophel dering verzoeken, waarbij hij toch op waardige wijze zijn toenemende nieuws gierigheid verborg. „Vroeger is nu niet" zei de andere beklaagde. „Nou vinden die stukken 't juist hip om juist met kortere rokjes op straat te komen en daarom pikte Lucy die van Trusie,,. „Maar dat nam Truus niet en omdat ze niet in een soepjurk van Luus naar de clubavond dorst te komen, stuurde ze d'r Kloris achter Luus aan," zei de eerste. „Om die rok terug te halen" dacht de rechter. „Nee 'tuurlijk niet, maar om Luus onmogelijk te maken bij haar Kloris „En die leerde hem mo res „Nee, die zei tegen Truus d'r vriend, dat ie d'r nog wel een paar lust te." „O, die was aan de drank dus. Was daar dan een tapvergunning Een diepe zucht bij de geduldig uitleggende jongelingen: „Nee, hij lustte er nog wel een paar als wij. Zo zijn wij d'r eigenlijk ,bij gehaald. Maar we hadden d'r verder niks mee te maken." „Nou, noem dat maar niks mee te maken bloed neuzen geslagen, glazen aan scherven, stoelen kapotgetimmerd, een hanglamp aan diggels. Dat doe je toch allemaal niet voor niets hè Daar moet toch een aanleiding voor zijn geweest." Om dat de knapen hun schouders lusteloos ophaalden en zich voordeden als in de bres springende veBdedigers voor be laagde kuise onschulden, werd er een nieuwe getuige naar voren geroepen. Die kende hen zogezegd van het eerste bordje pap tot de laatste gort. Het was de politieman, die met gevaar voor ei- genneus, bloed en rijkskleding tussen de vechtenden was gesprongen en er naar eigen zeggen de brandhaard had uitgevist. Toen doofde het vuurtje on- middelijk. „En waarom moesten deze buitenstaanders zich daar nu mee be moeien informeerde de geïnteres seerde rechter bij de bedaagde wacht meester. „Buitenstaanders zou ik het stel niet willen noemen, edelachtbare. In de eerste plaats hangen ze meer dan ze staan en in de tweede plaats heeft de één een oogje op Lucy en de ander ging vorig jaar een tijdje met Truus. Lucy en Truusje bevestigden beiden onder ede en elk in eigen rokje (ver boven de knie) deze ten laste gelegde verhouding. Zij moesten ook, zij het aar zelend en ontwijkend, toegeven dat ze hun huidige verkeerders al eens hadden opgejut die versmade liefdes eens „lek ker af te drogen". „Waarom „Ze kwamen nog altijd achter ons aan en begluurdden ons verklaarde Lucy, maar ze hield wijselijk haar mond toen de politierechter 't naadje van de kous wilde weten. En de knapen ontkenden dat gluren helemaal, doch het volgen maar half. „En hoe vinden jullie ouders dat nu, dat jullie hier moesten komen Verbaasde gezichten. De ouders werden overal buiten gelaten. Maar de schande in het clublokaal bleek inmiddels te zijn vergoed. Geen civiele zaak dus meer. „Dertig gulden boete en een proef tijd van een jaar" klonk het onduidelijk. „En mag ik nou een jaar lang geen rok van Truus meer an vroeg Luus. (Nadruk verboden.) 27 FEBRUARI 1942 Titanenstrüd van Karei Doorman en zijn mannen 27 Februari vond de slag in de Ja vazee plaats, een der droevigste ge beurtenissen uit onze maritieme ge schiedenis. Het is de vraag of schout bij nacht Karei Doorman en de zijnen prijs zouden hebben gesteld op de hulde, die men hun een kwart eeuw daarna zou brengen. Zij waren in de hitte van het ongelijke gevecht vol- „IK VAL AAN, VOLG MIJ" Iedere matroos in Indië voelde zich bevoorrecht boven zijn landgenoten in het vaderland. Hij keek om zich heen in een der schoonste streken van de we reld. Hij zag de eigen vlag in de top van zijn schip, dat de Indonesische wa teren doorkliefde alsof er een afscheids- parade plaats vond. Men convooieerde en boorde zo nu en dan een Japans schip in de grond. Een beslissend tref fen met de Jappen had nog niet plaats gevonden. Een gedeelte van Indië was al ver overd. Tarakan en Palembang bijvoor beeld waren verloren posten. Ons hand jevol schepen zou bij een echt treffen volkomen kansloos zijn. Maar ondanks de oververmoeidheid aan boord van alle schepen na drie maanden zware oor- logsdienst, was iedereen opgewekt, toen eind februari de grote dag was aange broken. Het werd een dag van tragiek en ondergang. Ongelijke strijd. Het verloop van de ongelijke strijd is bekend. Om vier uur kreeg ons vlagge- sschip ,,de Ruyter" vele schepen in zicht aan stuurboord. Onze befaamde kruiser was in gezelschap van de „Java" en de Britse „Exeter" de Australische „Perth" en de Amerikaanse „Houston". Boven dien hadden de geallieerden nog een ne gental jagers. De vijand was sterk in de meerderheid en beschikte o.m. over zware kruisers en een groot aantal on derzeeërs, die als een beschermend gor dijn om de vloot opereerden en kwistig hun torpedo's afvuurden. Boven- en on der de zee was de gecombineerde vloot praktisch onbeschermd en op het water voer een aantal bodems die grotendeels waren verouderd. komen gelukkig en niemand dacht aan zijn dood of aan een aftocht. Toch wisten deze dappere mannen, dat zij onder de Japanse oppermacht zouden bezwijken. Onze vloot kreeg te weinig steun uit de lucht en was ook in andere opzichten onvoldoende uitgerust. Voor de invasie van Neder land had men gedreigd, geroepen, ge smeekt om verbetering van de mari ne in Indië. Maar er was weinig of niets gebeurd. De geallieerde vloot lag meteen al onder zwaar vuur van het Japanse ge schut. Schout-bij-nacht Karei Doorman kon niets anders doen dan doorvaren om de tegenstanders binnen het bereik van eigen kanonnen te brengen. Toch vloog eerst een Japanse kruiser in brand, maar kort daarna kreeg de „Ex- eter" twee treffers, zodat er vaart moest worden geminderd. Even later werd de „Kortenaer" in de grond geboord door een torpedo. Om ongeveer 6 uur des avonds gaf Doorman als opperbevelheb ber van de geallieerde vloten zijn be roemde bevel: Ik val aan, volg mij!,, De gehele avond duurde het felle ge vecht met tussenpozen voort. Omstreeks middernacht voltrok zich het onvermij delijke lot over onze beide kruisers „de Ruyter" en „Java". Zij werden door een aantal torpedo's getroffen en braken middendoor. In de golven. Admiraal Helfrich heeft later beschre ven hoe onze jongens van de „Java" daar midden in de nacht spartelend in de oceaan, toch luidkeels een driewerf hoera op onze koningin uitbrachten. Zij waren niet teleurgesteld. Hun onder gang was tragisch maar gezien de om standigheden zeer eervol. De brug en de comandotoren van de „de Ruyter" bleven het langst boven water. Een ge weldige explosie deed Schout bij-nacht Doorman met zijn schip in de golven verdwijnen. Het was metterdaad mid dernacht geworden voor Indië, voor de geallieerden in het verre Oosten maar vooral voor Nederland. Luitenant ter zee jhr. van Heume heeft onder meer deze strijd in de Java zee meegemaakt. Hij werd bij de onder gang van de „Kortenaer" in zee geslin gerd. In zijn boek vertelt hij op treffen de wijze hoe trots hjj nog op onze sche pen was, toen zij in het donker voorbij stoven terwijl hij zelf voor zijn leven vocht. Dat is de ware geest die alle mannen op de vloot op deze dramatische dag heeft bezield. De meest moderne COLLIERS-HANGERS H'l'l'Wlfl'Hti KAPELLE TEL. (01102) 223 Capitulatie. Slechts de „Perth" en de „Houston" slaagden er in zich van de vijand los te maken en zetten koers naar Batavia, waar zij de volgende ochtend binnen liepen. Na brandstof te hebben ingeno men verlieten de Australische en Ame-# rikaanse kruiser Batavia om te probe ren door Straat Soenda te ontsnappen. Toevallig kwamen zij midden in de Japanse invasievloot terecht die troepen aan land zette in de Baai van Bantam aan de uiterste westpunt van Java. Zij wreekten zich voordat zij ten onder gin gen, door twee transportschepen welke troepen debarkeerden in de grond te bo ren. Onze marinestrijdkrachten waren dus vernietigd en Java was van drie kanten ingesloten. Ondoenlijk. Nadat het geallieerde opperbevel was ontbonden, stonden al de geallieerde strijdkrachten onder Nederlands bevel. Generaal Ter Poorten voerde het bevel over 25.000 beroepssoldaten van het Ne derlandse garnizoen. Hier werden aan toegevoegd het Britse contingent onder generaal-majoor Sitwel en een aantal Amerikaanse artilleristen. Aan deze kleine strijdmacht was de taak toebe deeld een eiland te verdedigen waarvan de noordkust 800 mijl lang was, met ontelbare stranden waar de vijand kon landen. De Japanse convooien die uit het oosten en westen kwamen, brachten vijf divisies aan land. Het einde bleek nabij. De achtste maart moest ons land capituleren. De Japanse verovering van Nederlands oost Indië was een feit. (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een poetzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wjj willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Studentenkosten. Kimt u mij een specificatie geven van de bedragen, die een student aan een universiteit per jaar ongeveer nodig heeft? Ik doel hier ook op uitgaven als schoeisel, kleding, huisvesting etc. Deze bedragen zijn niet precies te noemen, gezien de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud. Ook de huurprijs van kamers kan erg ver schillend zijn. Voor een student, die op kamers woont, moet blijkens recente publicaties van het ministerie van on derwijs gerekend worden op 4000, per jaar. Examengelden zijn hierbij niet inbegrepen. Voor sommige studies (bv. tandheelkunde) liggen de kosten aan zienlijk hoger door de aanschaf van een kostbaar instrumentarium. Het inschrij vingsgeld voo1' ieder studiejaar is 10,-. Het collegegeld bedraagt 200,De huur van een kamer in een studenten huis bedraagt 86,per jaar, maar als men een normale kamer heeft, mag men rustig op 100,per maand, dus 1200,per jaar rekenen. De kosten van voeding per maand zijn op 120, per maand geschat, dat is 1440,per jaar. Rekenen we daar nog ongeveer 1000,aan kleding en onvoorziene uitgaven bij, dan komen we op een to taal van plm. 4050,per jaar. VOOR VADER, MOEDER EN KIND Reinigingsrechten. De reinigings rechten zijn verhoogd van 12,50 op 23,50, waarvan 6,- voor grof vuil. Ik heb ontheffing gevraagd maar dat is me geweigerd. Ik ben een alleenstaan de bejaarde vrouw. Ik heb 66,- inko men per week en bewoon een huis dat van mij en mijn drie kinderen is. Drie en een half jaar geleden is mijn man overleden, maar kan het geld niet aan de kinderen uitkeren. Ik sta alleen voor het onderhoud van het huis en de hoge lasten en ben ook nog ziek. Sinds 5 maanden heb ik een particuliere dokter, u begrijpt, dat mij dit veel geld kost. Ik geef geen vuil mee aan de vuilnis- dienst. Kunnen ze mij toch dwingen 23,50 te betalen Reinigingsrechten kunnen niet maar zo geheven worden. Dit berust op een gemeenteverordening, die goedgekeurd zal zijn door Gedeputeerde Staten. De verordening van uw gemeente kunt u ongetwijfeld ter inzage krjjgen op het gemeentehuis. Wij raden u aan, u met het aanslagbiljetje en met de beschik king waarbij de ontheffing werd gewei gerd eens persoonlijk te wenden tot de gemeente. Indien u mondeling om inlich tingen verzoekt, ontstaan niet zo gauw misverstanden en wellicht bent u door een misverstand zo hoog aangestagen. Tevens kunt u wellicht informeren of u voor een uitkering op grond van de Bijstandswet in aanmerking komt. Rentezegels. Voor mijn vrouw, die op 28 februari overleed, heb ik zelf ren tezegels geplakt tot een totaal bedrag van 341,60. Bestaat er nu een mo gelijkheid dit terugbetaald te krijgen Wanneer een gehuwde vrouw overlijdt' kan de weduwnaar geen recht doen gel den op het geld van de indertijd voor zijn vrouw geplakte rentezegels. De wet opent deze mogelijkheid niet. Premieheffing Op het ogenblik worden op grote schaal voorlopige aan slagen uitgereikt voor een nieuwe belas ting, genaamd premieheffing. De biljet ten zijn met groene inkt bedrukt (de kleur van de hoop en de bedragen liegen er niet om. Kunt u een uiteenzet ting geven over deze aanslagen De premieheffing is een belasting die ongeveer parallel loopt met de inkom stenbelasting. Op het voor de inkom stenbelasting vastgestelde inkomen wor den enkele correcties aangebracht waar in het z.g. premie-inkomen resulteert. De belasting die men daarover betaalt, dient voor de uitkeringen welke de over heid in hetzelfde jaar moet doen op grond van de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet en de algemene kinderbijslagwet. Geheel nieuw is deze belasting niet. Reeds met ingang van 1957 werd ze geheven ten behoeve van de a.o.w. De ze uitkeringen waren destijds veel la ger en de geheven bedragen waren dus ook lager. Men noemt deze heffing een premie, maar het is eigenlek een belas ting, daar men het geld niet spaart, doch direct weer uitgeeft aan de be jaarden. Er wordt dus geen fonds ge vormd voor de betaler zelf.. Huis Ik bewoon een woning. De eigenaar heeft een contract laten opma ken dat ik, omdat wij deze eigenaar in de oorlog hebben geholpen, te allen tijde de woning moet bewonen voor 4.10 per week. De toenmalige eigenaar is overleden en het pand ging over in handen van de erfgenamen, geen kinde ren maar neven en nichten. Aan mij werd toen verzocht in het vervolg 10,- per week te betalen. Dit werd door mij niet geaccepteerd en toen werd ik door de rechtbank in het gelijk gesteld. Maar nu heeft de rechtbank besloten dat ik die 10,- wel moet betalen. Hebt u daar een verklaring voor Waarschijnlijk heeft de tegenpartij te gen de eerste uitspraak beroep aange tekend. In het vonnis van de rechtbank staat vermeld op grond waarvan tot een bepaald besluit is gekomen. Wij kunnen van hieruit niet beoordelen wat de beweegredenen van de rechtbank zijn geweest. Wij adviseren u deze vraag voor te leggen aan degene, die uw be langen voor de rechtbank heeft behar tigd, of ons alle stukken (aangetekend) toe te zenden. Nalatenschap Mijn vrouw is over leden. Wij hebben een testament op de langstlevende laten opmaken. Nu wil het geval, dat het huis aan onderhoud toe is, hetgeen veel gaat kosten. Ik heb geen geld meer om dat te betalen. Kan ik alsnog een lening aangaan buiten de kinderen of is er nog een andere mo gelijkheid Ofschoon u op dit moment in het be zit bent van de gehele nalatenschap, bent u daarvan waarschijnlijk, voor zo ver wij uit uw vraag kunnen opmaken, geen eigenaar. Een hypotheek zult u dus nooit op het huis kunnen krijgen, terwijl u voor een lening ook wel be paalde garanties zult moeten stellen. De verstandigste raad die wij u kun nen geven, is: bespreek de kwestie met uw kinderen. Zij zullen er immers ook belang bij hebben dat het door u be woonde huis zijn waarde behoudt. Weduwenpensioen De sociale uit keringen veranderen voortdurend. Hoe hoog is thans 'n weduwenpensioen voor een weduwe met kinderen Met ingang van 1 januari 1967 be draagt het weduwenpensioen voor we duwe met kinderen ƒ4470,- per jaar. Wentel uwen weg op den Heere en vertrouw op Hem: Hij zal het maken. Psalm 37 5. Soms wordt ons menselijk leven met een weg, soms met een beker vergele ken. Een beker moet geledigd worden. En er is veel in het leven, dat eenvou dig aanvaard moet worden; het moet worden geleden, doorgemaakt. Maar een weg moet bewandeld worden. En in dit opzicht is het leven weer een taak. Het moet worden aangevat, gevormd, ge vuld. En voorzover nu het leven een ,weg' is, een taak, waartoe wij geroepen wor den, moeten we het ..op den Heere wen telen". De wegen waren in het land en de tijd van de dichter van deze psalm slecht begaanbaar. En de taak, waar toe wij geroepen zijn, is vaak moeilijk uitvoerbaar. Ze lijkt vaak boven onze kracht te liggen; ze dooft onze levens vreugd. En nu zegt het Woord ons hier: doe het niet alleen, die last is u te zwaar. Betrek de Heere er in. Maak Hem uw zorgen bekend; laat Hij de last voor u dragen. Gij kunt, omdat Hij kan. Hij kan altijd. Ik vermag alle din gen door Christus, die mij kracht geeft. Het is geen gemakkelijk werk. In het woord „wentelen" ligt dat al opgeslo ten. Een blad papier legt u zo opzij, maar als u een zware steen wilt ver plaatsen, moet u hem „wentelen". Dat vereist krachtsinspanning. Het wente len van de weg op de Heere, is gebeds- werk; arbeid der ziel. Oefen u daarin, opdat het verdriet zich niet vastzette; de zorgen niet invreten. Biddende wordt ons leven anders. Buigend en biddend raken we onze lasten kwijt aan de Heere. Zijn weg op de Heere wentelen, is een leven leiden met de Heere, achter de Heere, in Zijn dienst. Dan moogt ge bouwen op de belofte, dat Hij het wèl zal maken. Als ge Hem roept, komt Hjj; als ge Hem vraagt, antwoordt Hij. Hij zal het wèl maken. Dat zegt zo onnoemlijk veel. Hij is de Almachtige. Als ge uw weg maar op de Heere wentelt, kan niemand uw wel vaart stuiten; u schade berokkenen. Zinke deze rijke belofte maar diep in onze ziel Zij rake nooit meer uit ons geheugen. Zij maakt onze toekomst schoon en legt over ons leven een gou den glans. Hij, die het belooft, is ge trouw. WEMELDINGE Van 19—25 februari 1967 Vrijdag 24 februari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. vun. mm. Zondag 9.56 10.33 3.33 4.10 Maandag 11.19 4.47 D.zo Dinsdag 0.13 0.53 6.06 6.40 Woensdag 1.30 2.04 7.16 7.46 Donderdag 2.34 2.59 8.14 8.37 Vrijdag 3.26 3.49 9.05 9.28 Zaterdag 4.12 4.36 9.55 10.13 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1