oCang.s da süuxat MIDDENSTAND EN TOERISME Bronchi letten oveRöenkmq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW Goed voor de huid het gehele jaar door i WATERSTANDEN. 33STE JAARGANG No. 36 3 FEBRUARI 1967 GOUDEN tioestdrank in tabletvorm.95ct de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN „De geest is wel gewillig, edelacht bare, maar het vlees is zwak", klaag de de verdachte. Dat was ongeveer zijn enig commentaar op de ruzie, die hem voor de groene tafel bracht. Hij had een van zgn vrienden duchtig betim merd en beklopt. Een jongeman met om zijn linkeroog een regenboog van kleu ren kwam dat bevestigen. Deze was het slachtoffer geworden. Dit alles is gebeurd op het gezellige Sint-Nicolaasbal van de sportclub. De goede Sint was binnengekomen en had voor elk van de aanwezigen een ver- rassinkje meegebracht. Er werd geducht gezongen en met de roede gedreigd, maar het slot was, dat niemand van de aanwezigen mee behoefde naar het ver re Spanje, om daar als grondstof voor de speculaas van volgend jaar te die nen. Na dit intermezzo gingen de gitaren van het beatbandje voort hun opwin dende klanken door het zaaltje te zwe pen, waar de zwiepende en zwaaiende zwierders zo veel mogelijk in de maat rondkronkelden. Bij de tapkast werd op dit moment een weddenschap afgeslo ten. De verdachte van vandaag wedde met de getuige van vandaag dat hij dansen zou met dat meisje met die groene mini-dinges aan. Hij wedde zelfs om een tientje, want hij had een royale bui. Toen de muziek even zweeg, ging hij er heen en besprak een van de vol gende dansen, een shake. En daarmee meende de verdachte zijn tientje te heb ben verdiend. De getuige echter was iemand met een zakelijke inslag, die het halve ei verkoos boven de lege dop. Ook hij ging naar het meisje met die groene dinges aan en hoewel hg bij shake alleen maar aan cocktails dacht, trachtte ook hij haar te overreden voor de shake. Aan vankelijk wilde dat niet lukken, want het meisje met de groene dinges was om zo te zeggen een vrouw van haar woord. De getuige kwam echter met zijn moeilijkheden voor de dag. „Hij danst niet met je, omdat hij je zo aardig vindt", zei hij. „Hij doet het alleen maar om een tientje te verdie nen". Het meisje voelde zich als een ver handelde blanke slavin en aanvankelijk wilde zij van geen van beiden meer iets weten. Maar de getuige had een handig smoesje over zich. Hij bood haar drie rijksdaalders van de winst, als zij hem die dans wilde schenken. En voor de schittering van het goud zwichtte zij. De muziek begon met de eerste ma ten van het lied, toen de verdachte op het mini-meisje met de groene dinges afstevende. Hij liep een blauwtje. Ver volgens kwam de getuige, legde zijn arm om haar heen en schudde haar heen en weer zoals het behoorde. Het drong nu tot het brein van de verdachte door, dat hij zowel het tien tje als het groentje kwijt was. Hij wond zich daar zeer over op en toen de mi mi-dames en maxi-heren op de dansvloer stil hielden om te klappen voor half- uit, klapte hij mee. Maar niet met mini- kracht in de handen, doch met maxi- uithalen op het hoofd van de ander. Deze droeg daar nu de sporen nog van. „Wedden is nog verboden ook!" zei de rechter. „Eigenlijk moesten jullie bei den straf hebben!" Maar de twee vonden van niet. De getuige klaagde dat het hem al drie rijksdaalders heeft gekost, want hij had die bij voorschot betaald, terwijl de vrienden na de ruzie waren overeen gekomen, de weddenschap niet te laten doorgaan. „Dan moet de ander maar drie rijks daalders boete betalen", vond de offi cier, „jullie zijn dan even duur uit ge weest". Daar was de rechter het mee eens. „Zeven gulden vijftig of drie dagen", vonniste hij, „omdat je vlees zo zwak is" WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) De nieuwste ontwikkeling in het com- postgebruik is de toepassing van com post als diergeneesmiddel. In de prak tijk hebben varkenshouders steeds meer klachten over bloedarmoede bij biggen. Dit wordt veroorzaakt door een tekort aan ijzer in de moedermelk. In de na tuur voorzien de biggen in de ijzerbe hoefte door het wroeten in het land. Omdat de biggen steeds meer „binnen" worden opgefokt, moet naar andere mid delen worden gezocht. Uit wetenschappelijk onderzoek is ge bleken dat V.A.M.-compost rijk is aan ijzer en andere voor de big belangrijke bestanddelen. Vergelijkende proeven hebben uitgewezen dat V.A.M.-compost meestal betere resultaten geeft dan ijzerpreparaten die als pasta worden toegediend of moeten worden ingespo ten. Bovendien is de behandeling met compost veel goedkoper. Reeds vanaf de eerste dag kan com post worden verstrekt. De biggen zijn er verzot op en nemen het gzer al etende op. Alleen de fijnste soort com post is hiervoor geschikt. Deze V.A.M.- biggencompost wordt geleverd in plas tic zakken en hoewel met de produktie pas een begin is gemaakt, is de belang stelling van de zijde van de varkens houders, voorlichtingsdienst en vee voederfabrikanten, zowel in het binnen land als in het buitenland, groot. Ook hier geldt: „Voorkomen is beter dan genezen". DAMESRINGEN MET EDELSTEEN KAPELLE TEL. (01102) 223 n De taak van de horeca-ondememers ten aanzien van het toerisme is zo van zelfsprekend, dat deze nauwelijks ver melding behoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze ondernemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel aktiviteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café, restaurant en bungalowpark zullen aan de moderne toeristische eisen moeten kunnen vol doen. Hiermede zijn soms weinig midde len gemoeid, als men denkt aan het presenteren van een goede kop koffie, het inrichten van een gezellig terrasje, de aanschaf van een behoorlijk biljard en dergelijke. Waar inmiddels de praktijk heeft ge leerd, dat het toerisme zoals eerder opgemerkt een nieuwe bron van in komsten en werkgelegenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onder hevig zijn, dat het noodzakelijk en al leszins verantwoord is de V.V.V.-werk- zaamheden krachtig te steunen. Zowel de gemeentebesturen, als de middenstandsondememers en verenigin gen hebben hier een taak, waar zij zich niet met een paar tientjes van af mo gen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekregen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een ernstig verzuim worden gekenschetst indien daarvan niet een goed en ruim gebruik zou worden ge maakt. Door collectieve propaganda en objectieve voorlichting kunnen deze ver enigingen veel goodwill kweken, terwijl zij daarnaast kunnen fungeren als een overlegorgaan om de toeristische bedrij vigheid verder uit te bouwen. Er zijn voorbeelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking belang rijke resultaten kan opleveren. In het ene geval betrof het een nauwe sa menwerking met een vervoerbedrijf om de bereikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteuning van folkloristische evenementen in voor- of naseizoen, enz. Medewerking van de Overheid. Teneinde de totstandkoming van toe ristische bedrijven te steunen kan in be paalde gevallen van de zijde van het Provinciaal Bestuur en van de Rijks overheid een financiële bijdrage worden gegeven in de kosten, die verbonden zijn aan basis-voorzieningen, zoals grondwerken, aanleg van rioleringen en leidingen, graven van havenkommen, aanleg van zwembaden, enz. Als uit vloeisel hiervan heeft het Rijk in de pe riode 1960 t/m 1965 reeds een bedrag van 21,5 miljoen beschikbaar gesteld. Aanvragen om hiervoor in aanmerking te komen moeten door het gemeentebe stuur worden ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten. Ten behoeve van de financiering van bedrijfsvestiging, -modernisering en -uit breiding kan eveneens medewerking van de Rijksoverheid worden verkregen door middel van de reeds alom bekende kre dietverlening onder Staatsgarantie. De Rijksoverheid i.e. de Staatssecre taris van Economische Zaken zal het beleid ter bevordering van het toeris me met kracht voortzetten. De volgen de beleidspunten zullen daartoe dienen: 1. Sterkere bevordering van de toeris tische infrastructuur. Het subsidie bedrag van zes miljoen gulden voor 1965 is voor 1966 verhoogd tot 11.375.000,—. 2. Voortzetting van de financierings hulp voor de uitbreiding en verbete ring van de logiesaccomodatie. Ver hoging van het plafond der Staats garantie in het kader van de Hotel- kredietbeschikking van tien miljoen tot dertig miljoen gulden. 3. Enige maatregelen ten dienste van de kampeer- en aanverwante bedrij ven. 4. Steun aan toeristische propaganda. De subsidie aan de A.N.V.V. is voor 1966 verhoogd van 3,1 miljoen tot 3.705.000,terwijl de bijzondere bestemmingssubsidie van een miljoen gulden wordt voortgezet. 5. Steun aan het binnenlandse V.V.V.- wezen met 220.000, 6. Steun aan de propaganda voor va kantiespreiding met 100.000, 7. Sterkere bevordering van de toeristi sche onderzoekingen door verhoging van de subsidie van 120.000,tot 300.000,—. Voorlichting. Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toeris me in het algemeen kunnen belang hebbenden,, o.m. middenstandsonderne mers en -verenigingen, zich om raad en voorlichting wenden tot de landelijke en gewestelijke middenstandsorganisaties en tot de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciehoofdstad en in Amsterdam zijn gevestigd. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE HAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zgn en geven zo mogelijk advies on elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. COMPOST ALS DIERGENEESMIDDEL Het is zeer te betreuren dat nog zo veel stads- en huisvuil meer wordt ver nietigd, terwijl er allerwege grote be hoefte bestaat om hiervan een uitste kende meststof te maken. Deze mest stof, compost, houdt immers de bodem vruchtbaarheid op peil. A.O.W. Mag men werken in Zwit serland en heeft men te zijner tijd dan toch recht op a.o.w. Als men in het buitenland gaat wer ken heeft men natuurlijk bij terugkeer in Nederland op 65-jarige leeftijd geen recht op een volledige ouderdomsuitke- ring. Wel heeft men recht op een uit kering van 2 voor elk jaar dat men voor men naar het buitenland ging a.o.w.-premie betaalde. Het is echter mogelijk om ook als men in het buiten land werkt, premie te betalen, waar door men, als men 65 jaar wordt, een volledige a.o.w.-uitkering krijgt. Voor een dergelijke regeling moet u zich wen den tot de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam, bureau beperkte registra tie. Telefoon. Ik heb jaren gewoond in een groot herenhuis, waar ik telefoon had. Een tijd geleden ben ik verhuisd en verhuur nu de kamers in het heren huis aan studenten. Nu heeft de P.T.T. de telefoon daar echter weggehaald. Mag zij dat? U had telefoon in een huis, dat u nu gemeubileerd verhuurt maar waar u zelf niet meer woont. De P.T.T. heeft waar schijnlijk een aansluiting op uw naam verzorgd in uw nieuwe woning. In dat geval wordt uiteraard op het oude adres het toestel weggehaald. Zij heeft hier mee in overeenstemming met de spel regels gehandeld. Uiteraard moet dit besluit ook gezien worden tegen de achtergrond van het probleem der te lefoonaansluitingen. Duizenden mensen zitten te springen op een aansluiting. Het is in zulke omstandigheden begrij pelijk dat de P.T.T. de telefoon weg haalt uit een huis, waar de bezitter van de aansluiting niet eens woont en aders in de kabel beschikbaar krijgt voor aan vragers die al lange tijd op de wacht lijst staan. De nieuwe bewoners kun nen echter zelf een aansluiting aanvra gen en als uw bedrijf als zodanig is ingeschreven kunt u dat ook zelf doen. U wordt dan op uw beurt geholpen. Vakantiegeld. Moet ik mijn dienst meisje ook vakantietoeslag geven en zo ja, moet dat 6 of 4 zijn? Er is geen wettelijke regeling die u kan verplichten uw dienstmeisje vakan tiegeld te betalen. Alleen degenen die onder een c.a.o. vallen, kunnen recht op vakantiegeld doen gelden. Overigens wil dit geenszins zeggen, dat het redelijk zou zijn dat werknemers, die buiten een c.a.o. vallen, geen vakantiegeld zouden krijgen. In de Tweede Kamer is vorig jaar er zelfs voor gepleit, dat de werk gevers verplicht zouden moeten worden gesteld om vakantiegeld uit te betalen. Maar een wetsontwerp van deze strek king is nog niet ingediend. Vermoede lijk zal dit een zaak zijn van het kabi net, dat na de verkiezingen optreedt. Hoewel het huispersoneel in dit opzicht nog een vergeten groep is, zijn vele werkgevers de laatste jaren er toe over gegaan toch wel vakantiegeld uit te betalen, ook al vielen hun werknemers niet onder een c.a.o. De krapte op de arbeidsmarkt dwong hen daartoe min of meer. Weduwenpensioen. Man en vrouw drijven een zaak (woninginrichting)De man overlijdt plotseling. De weduwe (55 jaar) ziet geen kans de zaak alleen voort te zetten. Heeft zij nu recht op weduwenpensioen De weduwe heeft recht op een uit kering volgens de A.W.W. Overigens zou zij hierop ook aanspraak maken, als zij de zaak wel zou voortzetten. Door arbeid vervalt de uitkering niet, wel zal men van het totale inkomen in komstenbelasting moeten betalen. Erfgenamen. Een famile bestaat uit grootmoeder, schoonzoon (dochter is overleden) en vier kleinkinderen. Wie zijn bij overlijden van grootmoeder de wettige erfgenamen en hoe groot is het deel van ieder afzonderlijk? De vier kleinkinderen erven tezamen de nalatenschap van hun grootmoeder. De schoonzoon is geen wettige erfge naam. Engelse cup. Welke ploegen heb ben sinds 1954 de Engelse voetbalbeker gewonnen Dat waren achtereenvolgens West Bromwich Albion, New Castle United, Manchester City, Aston Villa, Bolton Wanderers, Nottingham Forest, Wolver hampton, Tottenham Hotspurs (2 keer), Manchester United, West Ham United, Liverpool en Everton. Muntwaarde. Zijn wij met onze muntwaarde gebonden aan de goud standaard of zijn wij wat dit betreft verbonden aan de Amerikaanse dollar? In de „gouden standaard" heeft de munt de waarde van een zekere hoe veelheid goud. Deze standaard is in 1936 door Nederland verlaten. Sinds dien wordt de waarde van het geld ten opzichte van buitenlands geld bepaald door wettelijke maatregelen, voorname lijk deviezenbepalingen en de prijzen waarvoor de Ned. Bank deviezen aan- en verkoopt. Deze waarde van het geld moet uiteraard ruwweg overeenkomen met wat men in werkelijkhaid voor dat geld kan kopen. Bij overeenkomst met andere landen zijn onderling wissel koersen overeengekomen waaraan ieder zich in principe moet houden. Ieder moet dus zorgen zijn geld op peil te houden wat koopkracht betreft ten op zichte van de koopkracht van het geld der andere verdragspartners. Onder sommige omstandigheden mag een par tij daarvan afwijken en zelf devalueren of revalueren, d.w.z. zijn geld lager res pectievelijk hoger waarderen. De Ne derlandse gulden is niet gebonden aan de Amerikaanse dollar. Toen onze gul den voor enige jaren werd gerevalu eerd ten gevolge van de revaluatie van de Duitse mark, werd de Amerikaanse dollar goedkoper. Wel wordt de dollar, evenals het Engelse pond internatio naal vaak als vergelijkingseenheid ge bruikt omdat hij nu eenmaal meer in gebruik is daar de U.S.A. zoveel gro ter zijn. Inkomstenbelasting. Ik heb mijn huis aan mijn zoon verkocht voor 4000 gulden, zonder er rente van te trekken. Ik betaal aan mijn zoon 400,per jaar voor een warme maaltijd per week. Kan ik die 400,van mijn inkomen aftrekken Het bedrag dat u voor warme maal tijden gebruikt, kunt u niet voor de in komstenbelasting aftrekken. Voor de inkomstenbelasting ligt dit in het zelfde vlak als wat ieder aan zijn leveranciers voor levensmiddelen betaalt. Huis. Als ik mijn huis verkoop, moeten er dan ook nog successierechten of belasting van worden betaald? Zo ja, hoeveel bedragen die dan van 17.000 gulden Successierecht wordt slechts betaald door bevoordeelde nabestaanden. Als het huis privé-eigendom is behoeft u over de verkoopprijs geen inkomstenbelasting te betalen, evenmin als u destgds de aankoopprijs van uw aangifte mocht af trekken. In den beginne schiep God de hemel en de aarde. Gen. 1 1. Neen, deze schepping, waarin wij staan en waartoe wij behoren is geen Niemandsland! Zij is geen roof, die de sterkste zou toevallen; geen land, waar op hij recht heeft, die er als eerste voet aan land zet en er zijn vlag hijst. Ten allen tijde en overal, waar men sen ontwaakten en bewust op- en om zich heen zagen, heeft men gevraagd naar de verklaring en bestemming van dit wondere heelal. Maar door alle stel sels, door mensen uitgedacht, heen, klinkt als een bazuinstoot dit Schrift woord: In den beginne schiep God de hemel en de aarde. We hoorden dit woord allicht reeds te vaak, want an ders zou het ons doen opspringen van vreugde: we hebben een Schepper! Het leven heeft waarde. We weten nu van waar we zijn en waartoe we er zijn! God is in de meest oorspronkelijke en meest volstrekte zin eigenaar van al les. Dat is een waarheid van zeer ern stige en zeer vertroostende aard. Van haar uit moet elk vraagstuk bezien en elke verhouding geregeld worden. De geboden, die God ons geeft, de aan spraak, die Hij op ons maakt, hebben hun uitgangspunt in de waarheid, die in dit eerste openbaringswoord, als een rots boven al het wisselend gebeuren des levens uitsteekt. Is God de Eigenaar, dan zgn wij slechts gebruikers en verantwoording schuldig aan Hem voor hetgeen wij doen met het leven en Zijn goederen. Dan moet dit leven geleefd en deze schep ping gebruikt worden in gehoorzaam heid aan Hem, zullen we niet schuldig voor Hem zijn. Hebben we dit recht Gods op ons en het onze erkend? Neen! we hebben het ontkend en onszelf geleefd. We gingen als Zijn eigendom voor God verloren. Maar halleluja! God heeft Zich daarbij niet neergelegd; ons niet op gegeven. Het Kruis van Golgotha zegt dat met de grootste nadruk. Gij zijt van Mij, zegt God door dat Kruis. Ik wil u niet missen gg zijt Mijn eigen dom, hoe onrein, bedorven, afzichtelijk ook geworden! Golgotha is de vrijkoping van ons in schuld verloren leven en de ze verloren wereld. Dat is de Bigde Boodschap: de onkreukbare trouw, de vasthoudendheid Gods van Zijn recht op ons; de onweerstaanbare wil ons, en de door ons gevallen schepping, terug te krijgen, met zichzelven te verzoenen en voor eeuwig aan Zijn dienst te ver binden. Wie zou zich niet verheugen in zulk een trouw! (Uit een Dagboek) Van Donderdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag WEMELDINGE 511 februari 1967 9 februari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 1.06 2.14 3.08 3.54 4.33 5.06 12.18 1.42 2.41 3.31 4.04 4.54 5.29 5.41 6.53 7.51 8.42 9.27 10.06 10.46 6.14 7.19 8.14 9.00 9.44 10.24 11.00

Scheldebode | 1967 | | pagina 1