DAM PO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND MIDDENSTAND EN TOERISME ds oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 35 27 JANUARI 1967 JLcmfys de stxaxxt verkouden llULEQEN n. U.L.N.O. Uitgebreid Lager Nijverheidsonderwijs (M.B.O.H.). A. 3- jarige vooropleiding lerares N.O.; B. kostuumnaaister; C. vormingsklas; (D. Inasopleiding in voorbereiding). in. M.N.O. Middelbaar Nijver heidsonderwijs (H.B.O.H.). A. lerares naaldvakken, akte Na; B. landbouw- huishoudlerares, akte N 19. YERSEKE de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN GEVONDEN VOORWERP Elf veroordelingen vormden een lan ge rij op het strafblad van de koopman, die een heiblok had weggenomen. Nu zijn heiblokken tamelijk zwaar. De koop man rekende er kennelijk op, dat daar om ook deze twaalfde veroordeling niet licht zou worden. Dat bleek wel toen hij met veel gebaren zijn verdediging be gon, al voordat hij goed en wel de rechtszaal binnen was. „Meneer de rechter, edelachtbare", zei hij, „ik doe alle mogelijke moeite om niet met de politie in aanmerking te komen. Maar ik trof daar een onbe kend stuk ijzer aan, en ik heb gezorgd dat 'tniet wegraakte. Ik denk, je kunt nooit weten wat er gebeurt als dat hier blijft liggen. Maar later heb ik het daar eerlijk weer teruggelegen". „Pas nadat de politie in het geval was gemengd", merkte de rechter droog jes op. „Jawel, edelachtbare", vervolgde de man, die door deze opmerking helemaal niet van de wijs was gebracht. „Maar ik heb het dan toch maar subiet op de zelfde plaats weer neergelegen. En dat vind ik nu zo treurig heren, dat zoiets nu weer gebeuren moest. Ik doe zo gru welijk mijn best. Met handen en voeten doe ik mijn best om een goed leven te leiden en eerlijk door de wereld te gaan..." „Vooral met je handen doe je je best geloof ik", dacht de officier, „meer spe ciaal met lange vingers". ,,'tHele politiebureau en alle inspec teurs weten, dat ik met mijn leven aan de beterende hand ben. Ik ben d'r ziek van geweest, zo heb ik het me aange trokken edelachtbare. Drie dagen heb ik er van in bed gelegen". Een goeie Kloris. De koopman had nog een getuige a décharge meegebracht ook, voor het ge val zijn eigen verdediging niet afdoen de mocht blijken. „Ik ben de huishoudster, maar nog niet gescheje van mijn vorige man", vertelde ze. „Ik was d'r bij vertegen woordigd toen dat ding op de weg lag. D'r was niks geen opzettelijkheid bij. Hij zei nog tegen me: Zie je dat ding daar legge? Zie je hoe ik door 't nood lot word achtervolgd? Want nou wil ik een eerlgk leven leiden en nou legge ze van die gevonden voorwerpen langs de weg. Meneer de rechter, hoe kan een mens eerlijk blijven in zo'n maatschap pij. En hij drinkt graag een borrel, maar 't is een goeie Kloris van een vent hoor, en eerlijk als goud, beslist waar. Hij wou echt naar de pelisie gaan om te zeggen wat we gevonden hadden". De goeie Kloris richtte daarna weder om zelf het woord tot de justitie. „U begrijpt toch wel alsdat ik ook liever los rondloop, dan dat ik in de bak zit? Eerlijk, meneer de rechter, ik streef naar 't goeie, zo waar as ik hier voor u sta. Maar een mens zijn natuur is zwak, heren. Dagen en nachten heb ik niet geslapen, omdat ik niet op tijd naar 't bureau dorst te gaan. Ik word opge vreten van de zenuwen van spijt en wroeging. Heren, maak het nou een beetje goed met een arm mens, die door het noodlot wordt achtervolgd. Dit is nou de twaalfde keer, maar het is de laatste keer ook 'tls nou welletjes. Als ik weer zoiets zie liggen, dan loop ik er met een boog omheen. En dat kreng was nog zo zwaar ook, edelachtbare". Tien gulden. De verbalisant, die straks al zijn ver pletterende verklaring had afgelegd, moest nu weer voor de groene tafel ko men voor het geven van inlichtingen. „Meneer de agent kan u vertellen..." begon de rouwmoedige verdachte weer. Maar de rechter legde hem 't zwijgen op. Meneer de agent zei min of meer tot verbazing van de aanwezigen dat de koopman inderdaad zijn best deed de laatste tijd. Dat er weinig of geen klach ten over hem binnen kwamen en dat het wel eens heel anders was geweest met hem. De verdachte knikte met ijverige in stemming. Toen maakte de rechter er tien gulden of twee dagen van. „Ik berust er maar in", zei de koop man. „Hoger beroep da's toch allemaal niks". En hij haastte zich weg met zijn on- gescheje getuige. Blijkbaar bang dat de rechter zich nog zou bedenken. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Dank zij de gestadig toenemende wel vaart en de vooruitgang in de techniek heeft het toerisme zich tot een massa verschijnsel kunnen ontwikkelen. En dat niet alleen in de „normale" vakantie periode. Denken wij maar aan het ont staan van het weekend-toerisme, moge lijk geworden door de invoering van de vijfdaagse werkweek. De toeristische markt is een grote markt geworden met nog ruime uit breidingsmogelijkheden. In 1964 verble ven in totaal meer dan 2,3 miljoen vreemdelingen in hotels en andere lo- giesbedrijven in ons land. Dit betekent een stijging van meer dan 6 ten op zichte van 1963. De voorzichtig geraam de ontvangsten hieruit, beliepen een be drag van bijna 900 miljoen. Van de Nederlandse bevolking heeft in 1964 ongeveer 54 in de periode van meiseptember zijn vakantie buiten de woonplaats doorgebracht. In 1960 was dit percentage 45. Het toerisme maakt dus een snelle groei door. De onderne mer die een taak heeft binnen deze toe ristische markt, moet daarom de ont wikkeling nauwgezet volgen en terdege letten op de groei van de vraag naar zijn diensten. Hij mag deze markt niet onderschatten. Er liggen enorme moge lijkheden voor diegenen, die de toeristi sche stroom naar zich toe weten te trekken. Het toerisme is een nieuwe bron van inkomsten geworden, waarvan de groot te in 1964 op anderhalf miljard gulden wordt geschat. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons landwaar ruimtelijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantiegangers in een mooie en rustige omgeving te ontvangen en waar het in komen van de middenstand en de ove rige bevolking gemiddeld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het economisch leven uitgaat, zal hier kunnen bijdragen tot het verkrijgen van meer welvaart. Doch ook hier geldt, zoals hiervoor reeds is opgemerkt, men zal zich moeten inspannen de stroom van toeristen naar de eigen streek te trekken. Dat kan betekenen, dat er in vesteringen zullen moeten worden ver richt voor 't rtlaken van overnachtings- en amusementsgelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. Het assorti ment in de verschillende branches zal wellicht moeten worden aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als „aangenaam" moeten kunnen ervaren. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzieningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan worden vermeld, dat de meerderheid der vakantiegangers voor keur blijkt te hebben voor een gezellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massa-verschijnsel, zodat mag wor den gesteld, dat de meeste van deze voorzieningen geschikt moeten worden gemaakt voor het verwerken van gro tere aantallen mensen. Teneinde een toeristische accomoda te, die aan moderne eisen voldoet, vlot te organiseren is het wenselijk, dat een goede samenwerking bestaat tussen het gemeentebestuur, de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (V.V.V.) en de middenstand. Medewerking van de ge meente kan men niet missen bij het rea liseren van projecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bun galow-, kampeer- of caravanterrein, de verwerving van de daarvoor nodige grond, het aanleggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, enz. enz. Een goede V.V.V. is een onmisbaar instrument ter verzorging van de col lectieve propaganda en tevens tot het uitoefenen van een zeker toezicht op de logiesverstrekkende bedrijven. Van de middenstand zal bovendien de nodige investeringsaktiviteit mogen wor den verwacht om voldoende logies- gelegenheid, vermaak- en ontspannings mogelijkheden voor volwassenen, jeug digen en kinderen tot stand te brengen en om in de behoefte aan vervoer, le vensmiddelen en technisch onderhoud te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn, dat het belang van het toerisme o.m. daarin is gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht mee brengt; in sommige plaatsen bedraagt de omzet gedurende het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Uiteraard verkrijgt het zaken leven hierdoor de gelegenheid een even tuele onderbezetting geheel of gedeelte lijk goed te maken, waarin men des te beter zal slagen, naarmate het lukt het toeristisch aanbod beter te organiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit moe ten worden verzorgd door ondernemers in de detailhandel, het ambacht, de ho- recasector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aange past aan de sociale behoeften van de verschillende categorieën, waarin de moderne vakantiegangers zijn te onder scheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn gericht op het bereiken van een onderlinge samenwerking, teneinde overdreven concurrentiezucht in te to men en het economisch resultaat van de gezamenlijke inspanning te vergroten. Deze samenwerking zal zich moeten uit strekken tot alle hierboven genoemde belanghebbenden, opdat goede initiatie ven de steun kunnen ontvangen van het plaatselijke bedrijfsleven en de gemeen telijke autoriteiten. Voor sommige ambachtelijke bran ches zal het toerisme nieuwe mogelijk heden openen, doordat de uitgebreide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrgven en van de toeris ten onderhoud en reparatie behoeven. De hieraan verbonden werkzaamheden zullen voor een deel gedurende de win ter kunnen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot een meer gelijkmatige bedrgfsbezetting te komen en meer blijvende werkgelegen heid schept. (Wordt vervolgd) HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wg willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Belasting/Ziekengeld. 1. Kan men belastingvermindering voor auto's krij gen in verband met invaliditeit of moei lijk ter been zijn? 2. Als een gehuwde vrouw arbeidsongeschikt wordt door ziekte komt zij dan in aanmerking voor invaliditeitsgeld of dergelijke? Hoe lang geniet zij eerst nog ziekengeld? Aan genomen dat zij een man heeft die de kost verdient? Vraagt N. N. 39. 1. Wij nemen aan dat u wegenbelas ting bedoelt. Invaliden kunnen bij ge bruik van een auto inderdaad een gratis wegenbelastingkaart verkrijgen. U kunt die aanvragen bij de ontvanger der be lastingen in uw woonplaats. Een door hem gevraagd medisch attest zal dan uitmaken of u voor een gratis kaart in aanmerking komt. 2. Een gehuwde vrouw kan slechts uitkering van zieken geld ontvangen als zij in loondienst werkzaam is en dus premie betaalt. Zijn er voor de vrouw voldoende rente zegels geplakt voor haar huwelijk, dan kan zij bij invaliditeit uitkering vragen bij de Raad van Arbeid. Textielavondschool. R. J. de V. had graag uitgebreide inlichtingen over de textielavondschool in Middelburg. De school die u bedoelt zal waar schijnlijk de avondschool voor nijver heidsonderwijs, Molenwater 8 te Mid delburg zijn. De opleiding duurt 4 k 5 jaar. Kosten worden gerekend naar in komen van ouders en ieder die de la gere school achter de rug heeft, kan de ze cursus volgen. Verdere inlichtingen kunt u op bovenstaand adres krijgen. Echte textielscholen (hogere en lagere) zijn slechts in Eindhoven, Tilburg, Nij- verdal en Enschedé. Vakschool voor meisjes. Welk ver schil is er tussen de Vakschool voor meisjes te Goes en de Nijverheidsschool van 's-Heer Arendskerke, die naar de Westwal in Goes gekomen is? De Vakschool voor meisjes te Goes (uitgaande van de „Vereniging de Am bachtsschool") valt onder de inspectie van het „.gewone" huishoudonderwijs en is een school met „algemeen karakter". De Christelijke Nijverheidsschool (uit gaande van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, overgeplaatst van 's-Heer Arendskerke naar Goes i.v.m. de meer centrale ligging van Goes) is van oor sprong een landbouwhuishoudschool, ressorterend onder de inspectie van het landbouwhuishoudonderwijs. Met de in dustrialisatie en de urbanisatie is het karakter van het platteland veranderd. Het onderwijs past zich hierbij aan het geen tot uiting is gebracht in de naam Nijverheidsschool (oorspronkelijk Chr. Landbouwhuishoudschool). Hoewel van origine een „gewone" huishoudschool heeft de Vakschool voor meisjes te Goes sinds ca. 8 jaar de opleiding voor Land- bouwhuishoudlerares (akte N 19), die voornamelijk hierin verschilt met de op leiding voor huishoudlerares (akte N 12), dat de eerste opleiding als vakken ook landhuishoudkunde, landbouwecono mie en tuinbouw (voornamelijk plan- ten- en bloemenverzorging) in het leer programma heeft opgenomen. Het is waarschijnlijk slechts een kwestie van enige jaren, dat de akten N 19 en N 12, dus ook de opleidingen hiervoor tot één akte zullen samensmelten. In gelijk soortige opleidingen zal het onderwijs aan de Chr. Nijverheidsschool en aan de Vakschool voor meisjes niet behoe ven te verschillen. De Vakschool voor meisjes heeft de volgende opleidingen: I. L.N.O. Lager Nijverheidsonder wijs (het toekomstige L.B.O.H.). A. pri maire opleiding; B. assistente H, nadruk op huishoudelijke vakken; C. assistente N, nadruk op naaldvakken; D. leerling verkoopster. Voor zover ons bekend heeft de Chr. Nijverheidsschool (Westwal 37, direk- teur J. A. Dronkers) momenteel de vol gende opleidingen: I. L.N.O.A. primaire opleiding; B. assistente H. II. U.L.N.O. Vooropleiding Ver zorgende Beroepen (V.V.B.). De Vakschool voor Meisjes beoogt onderwijs te geven aan leerlingen van alle gezindten, met welke doelstelling nagenoeg alle ouders zich konden ver-, enigen. Vanzelfsprekend betreuren wij de overplaatsing van de Chr. Nijver heidsschool. Voor Babyl&Ü POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Nalatenschap. Ik ben vrijgezel en heb geen relatie meer met mijn familie. Wat moet ik doen om mijn hele na latenschap aan een vriend te laten er ven, zonder dat hij later last met mijn familie krijgt? U moet gewoon een testament maken waarin u uitdrukkelijk verklaart dat u uw vriend tot uw enige erfgenaam be noemt. U dient bij het maken van het testament de hulp van een notaris in te roepen, opdat het testament aan alle wetetlijke eisen voldoet. Verkiezingen. - Wanneer mag iemand aan de verkiezingen deelnemen Als hij al een jaar 21 is of als hij op de dag der verkiezingen 21 jaar wordt? Volgens de bepalingen van de kieswet kan iemand, die op de dag der kandi daatstelling 21 jaar wordt, nog deel nemen aan de verkiezingen. Hij of zij, die né. deze dag 21 jaar wordt, ook al is dat nog vóór de verkiezingen, kan niet meer stemmen. Op 15 februari vin den de kamerverkiezingen plaats. Drie januari was de dag van de kandidaat stelling. Iemand, die op 3 januari 1967 21 jaar werd, kan dus nog stemmen. Hij of zij die na 3 januari meerderjarig wordt, ook al is dat voor 15 februari, kan geen stem uitbrengen. Wij hebben het profetische woord, dat zeer vast is; en gij doet wel, dat ge daarop acht hebt, als op een licht, schijnen de in een duistere plaats, tot dat de dag aanlichte, en de morgenster opga in uwe har ten. II Petr. 1 19. Het woord, dat God ons gegeven heeft, is profetisch. Dat heeft een die per en schooner zin, dan vaak daarmee verbonden wordt. Profetisch heet het Woord, omdat het de wereld onder Gods licht stelt; haar laat zien en beoordeelt van God uit. Het Woord stelt de wereld onder het eeuwigheidslicht en tekent haar geschiedenis als een gebeuren, dat zijn zin en verklaring vindt in de komst en de wederkomst van Christus. Daar om is de Bijbel zulk een fris boek, dat nimmer vermoeit maar steeds blijft boeien. Daar wordt het leven van en keling en volken onthuld in zijn verbin ding met en zijn betekenis voor de ver werkelijking van de Raad Gods; als voorbereiding van het grote Halleluja! Kostelijk, bemoedigend, bezielend is het op te merken, hoe dat Woord de draden bloot legt, die er lopen tussen hemel en aarde, God en mens, opdat we zien zou den, hoe God door al het zondige en eigenzinnige drijven der kleinen en der groten heen Zijn plan uitvoert en alles henen leidt naar de voleinding. Daarop is het leven der kinderen Gods immers afgesteld? Daarnaar strekt zich hun verlangen uit, opklinkende in de bede: Maranatha. Dit Woord is als een lamp, schijnen de in een duistere plaats. Ja, dat is de wereld: een vuil, onbegaanbaar terrein en dat nog in het donker gehuld! Hoe gemakkelijk struikelt men daar, valt en verontreinigt zich! Hoe zullen we onze klederen rein kunnen bewaren? Hoe voorkomen, dat we- struikelen en ver ward raken in verborgen strikken en vallen? De lamp ter hand nemen, die God ons geeft; leven bij het Woord. We kunnen niet weten, waarvoor het vol gende ogenblik ons zal plaatsen; op wel ke moeilijkheden we zullen stuiten. Don ker is de wereld, die wij door moeten en bovendien: vuil en vol kuilen en strikken. Hoe vinden we onze weg Hoe houden we ons staande? Het Woord is als een lamp voor onze voet, die we in de hand moeten voortdragen, en als een licht op ons pad, dat ons de richting aangeeft en ons onze bestemming ont hult. Gebruik het! Neem acht op het Woord! Ken het. Leef er uit. Verwaar loos de prediking niet. Geef niet toe aan loomheid en gemakzucht. Luister, over weeg, opdat uw verstand en hart ver vuld worde met de inhoud van dat Woord. Wie dat doet, zal een dageraad hebben en bewaard blijven voor de gro te Morgen! (Uit een Dagboek) Feestavond watersportvereniging. Vrijdag 20 januari was er een feest avond van de W.V.Y. in zaal Nolet. Dhr. De Kunder opende deze feestavond met een toespraak, waarin hij het ver heugende feit meedeelde, dat het aan tal leden dit jaar met 60 was toegeno men. Voor deze feestavond was grote belangstelling. Het trio „De Clema's" uit Rotterdam wist dan ook jong en oud aangenaam bezig te houden. Op deze avond werd afscheid genomen van de secretaris-penningmeester dhr. Hart- hoorn, die evenals zijn vrouw een aar dig aandenken mocht ontvangen. Ver scheidene middenstanders hadden prij zen beschikbaar gesteld voor de verlo ting, die met groot succes zijn verloot. Al met al was het een heel gezellige avond, waarvan de leden hopen dat dit in de toekomst herhaald zal worden. WEMELDINGE Van 29 januari4 februari 1967 Donderdag 2 februari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.55 6.19 11.46 11.59 Maandag 6.39 7.04 12.23 Dinsdag 7.20 7.45 0.36 12.59 Woensdag 7.59 8.27 1.17 1.39 Donderdag 8.43 9.16 2.06 2.34 Vrijdag 9.35 10.20 3.06 3.38 Zaterdag 10.51 11.43 4.20 4.55 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1