oveRöenkmq IVOROL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Van Hangende Tuinen (van Babyion) tot Hangende Keuken Tappen als geldbesparing LAND- EN TUINBOUW 33STE JAARGANG No, 34 20 JANUARI 1967 HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN De woorden „hangende keuken" roe-' pen als vanzelf een associatie op met de woorden „hangende tuinen van Baby- Ion". Deze laatste waren een wereld wonder. Zo zouden wij de nieuwe „han gende keuken" niet willen betitelen. Die is het resultaat van veel denken en van veel vakmanschap van een Zaans bedrijf, dat wat keukens betreft een hartig woordje meespreekt. Dit bedrijf heeft ook een grote bij drage geleverd om de keuken van een wat ongezellige werkplaats te maken tot een ruimte waar efficient kan wor den gewerkt en het goed toeven is. Toen men de normen naging voor af metingen van alle onderdelen van de keuken bleek dat er één bij was die on danks alle metingen toch nog wel eens moeilijkheden oplevert. Dat is de werk- hoogte. Dit was mede oorzaak dat men er toe kwam de keuken „op te hangen". Nu immers kan de hoogte worden aan gepast aan de lengte van de gebruik- ster. Maar er zijn meer voordelen. Gemakkelijk te onderhouden, goed voor de ruggen. Iedere huisvrouw weet uit ervaring dat de keuken veel onderhoud vraagt. Het is moeilijk de onderkastjes schoon te maken. De vloer, die nu vrij blijft, vergemakkelijkt, dat schoonmaakkarwei. Beschadiging door stoten van bijvoor beeld kindervoetjes en langslopen is uit gesloten. Plinten en lastige hoeken be horen tot het verleden. Alvorens tot de definitieve construc tie van deze hangende keuken over te gaan, zijn de bewegingen van de huis vrouw dan ook goed bestudeerd en is be keken hoe door een weloverwogen con centratie van alle elementen het lopen, bukken en rekken tot een minimum kon worden teruggebracht. Overbodig gebuk heeft al heel wat rugklachten tot ge volg gehad. Montage in minder dan een dag. Daar de montage van deze hangende keuken minder dan een dag vergt, kan zij op het laatste moment worden aan gebracht, zodat tijdens de bouw geen be schadigingen kunnen optreden. Ontwerper Kho Liang Ie en de staf van deskundigen die aan de realisatie van dit Nederlandse produkt hebben ge werkt, hebben eer van hun werk. De bouwers van de Parijse satellietstad Par ly Deux plaatsten een miljoenenorder bij dit Zaanse bedrijf. De bewoners krijgen straks hun maaltijden uit Nederlandse hangende keukens. Opiniepeilingen. Uit opiniepeilingen bij architecten en gebruiksters is gebleken dat deze han gende keuken, die de naam „Aquila" heeft gekregen (Latijnse naam van het sterrenbeeld Arend) in de smaak valt. Onze nationale industrie heeft eens te meer laten zien dat zij er zijn mag. Daar is, uiteraard, de industrie mee ge baat, daar zijn architecten en aannemers mee gebaat, het is een waardevolle bij drage voor onze economie, maar ten slotte is daar de huisvrouw mee gebaat, voor wie deze keuken speciaal is ont worpen. De huisvrouw, met wier wensen gelukkig hoe langer hoe meer rekening wordt gehouden en wier advies bij monde van haar organisaties hoe lan ger hoe meer wordt ingewonnen. Nu er kans is op een min of meer strenge vorstperiode, wordt het bevrie zen van waterleidingen in huizen weer een reëel gevaar. Niet voor wie een cen traal verwarmd huis heeft. Maar voor wie enkele dagen van huis gaat en zijn huis dus onverwarmd achterlaat en voor al die anderen die een „koud huis" heb ben, blijft het raadzaam vóór het weg gaan of bij strenge vorst vóór het gaan slapen, de waterleiding af te tappen. Het is eigenlijk maar een klein werk je. Om te beginnen sluit u de hoofd kraan en opent u het aftapkraantje dat zich vlak bij de hoofdkraan bevindt. Daarna gaan alle kranen open om de leiding leeg te kunnen laten lopen. Ver geet niet de gasgeiser of de boiler vol gens de voorschriften af te tappen. Blaas tenslotte de leiding nog eens door om ook het laatste restje water in dat bochtje in de leiding er niet in te laten. Want juist in dat bochtje kunnen tóch nog ongelukken gebeuren. De w.c. moet doorgetrokken worden en een handvol zout in het waterslot, in de afvoet van de closetpot, voorkomt ook daar bevriezing. U zet toch een schaaltje of emmertje onder de aftapkraan om het water dat uit de leiding loopt op te vangen? Als uw hele leiding leeg is, sluit u de af tapkraan weer en kunt u rustig gaan slapen. De volgende morgen natuurlijk éérst alle kranen sluiten, voordat de hoofdkraan open gaat. Alleen uit de hoogstgelegen kraan moet u de lucht in de leiding laten ontsnappen. Wanneer u enkele dagen weggaat, doet u er beter aan alle kranen te sluiten voor u de deur achter u sluit. Zo'n „operatie aftap" lijkt een heel gedoe, maar wanneer het nodig is in uw huis, kunt u er een heleboel narigheid mee voorkomen. Want een bevroren wa terleiding is geen zaak, die door uw wa terleidingbedrijf wordt opgeknapt. Dat is werk voor uw waterfitter, uw lood gieter, uw gawalo-installateur zoals die tegenwoordig heet. En het herstel van de waterleiding in uw huis gaat u geld kosten, want er moet veel werk voor worden verzet, en u moet soms ook nog lang wachten voor u aan de beurt komt. Ook kunt u wanneer u veel last van kans op bevriezing hebt eens advies inwinnen bij uw waterleidingbedrijf of u de binnenleiding niet beter helemaal kunt laten omleggen, zodat u gelijk van de narigheid af bent. Maar voorshands kunt u volstaan met zelf dat werk te doen, dat aftappen van die waterlei ding MEER SUIKERBIETEN IN 1967? De vaak matige financiële uitkomst bij de teelt van verschillende landbouw gewassen is één van de redenen, dat er nog meer belangstelling komt voor de suikerbietenteelt. In 1966 stak de geldelijke opbrengst bij deze teelt veelal gunstig af bij die der overige gewassen; velen willen dan ook de teelt op hun bedrijf uibreiden, te meer, daar de vereenvoudiging en sprei ding bij het voorjaarswerk en de na genoeg volledig gemechaniseerde oogst de teelt van suikerbieten nog aantrek kelijker heeft gemaakt. De suikerbiet blijft ook onder de sterk gewijzigde omstandigheden de basis van een gezond bedrijf. Het algemeen gebruik van hoog-één- kiemig zaad valt niet meer weg te den ken uit de moderne teelt: de gunstige ervaringen van de afgelopen jaren met precisiezaad, gelegd op een afstand van 4 tot 7 cm in de rij, heeft bij verschil lende telers de vraag doen opkomen, of de volgende stap: zaaien op een grotere afstand in de rij, b.v. 12 of zelfs 15 cm, niet al te riskant is. Nadrukkelijk moet gesteld worden, dat een optimaal aantal alleenstaande planten per ha een eerste voorwaarde is, om een zo hoog mogelijke oogst te ver krijgen; deze laatste wijze van zaaien is slechts alleen verantwoord, indien alle bij de zaai betrokken factoren aan de allerhoogste eisen voldoen. Het „zaaien op afstand" lijkt beter te passen bij gebruik van natuurlijk een- kiemig zaad, dat binnen afzienbare tijd voor proefsgewijze uitzaai beschikbaar zal komen. Uit de cijfers van de onlangs ver schenen nieuwe uitgave van de Beschrij vende Rassenlijst blijkt, dat de teler be wust kiest en bij voorkeur oogstzekere rassen zaait; van deze rassen nemen Polykuhn, Klein Wanzleben E en Klein Wanzleben Polybeta ongeveer 75 van het areaal in; laatstgenoemd ras kan vroeg gezaaid en vroeg geoogst worden en geeft, evenals het ras Klein Wanz leben E, een hoge economische op brengst. Ook dit jaar is er reden genoeg om de suikerbiet een ruime plaats in het bouwplan te geven; een juist gebruik van precisiezaad is één der mogelijk heden, om de teelt van suikerbieten uit te breiden. 3EUGDIG EN STERK 'HllLEOEN V-lf, vr.tt f I Kapelle - Tel. (01102) 223 men moeten doen. Aangezien uw rij bewijs pas in november was verlopen, hebt u nog alle tijd het te verlengen. U doet er echter toch goed aan hiermee spoed te betrachetn, want met een ver lopen rijbewijs mag u niet rijden. Dukla Praag. Ajax speelt tegen Dukla. Masapoest herinner ik m$ als de grote ster van het Tsjechische elftal, dat vier jaar geleden uitkwam in de fi nale voor de wereldkampioenschappen voetbal. Spelen er in Dukla nog meer spelers, die destijds voor hun land uit kwamen Een andere oudgediende is Novak, de vroegere linksback van het Tsjechische elftal en destijds een der beste achter spelers ter wereld. Hij speelt nog steeds voor Dukla. Hij staat nu in het centrum der defensie opgesteld, waar hij de funk- tie van Ausputzer heeft en dit nog al tijd met grote bekwaamheid doet, zoals Cruyff straks wel zal merken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE HAAI 21, MIDDELBURG met bqsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogeljjk van dienst zjjn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. man en één uit ons huwelijk. Mijn man is overleden. Worden die kinderen ge lijkgesteld Uw bedoeling zal zijn dat de kinderen te zijner tijd minder successierechten hebben te betalen zonder dat thans wer kelijk uw beschikkingsmacht over uw middelen kleiner wordt. Dat kan, maar dan moet de schenking wel bij notariële akte plaatsvinden, anders zal de inspec teur der successie te zijner tijd de schul den kunnen verwerpen. De kinderen kunnen daarom het geld bij onderhand se akte renteloos aan u teruglenen, op eisbaar bij overlijden. Per kalenderjaar is per kind 2.000,vrij van schen kingsrecht. Aangehuwde kinderen wor den ten deze met eigen kinderen gelijk gesteld. Skai leder. Hoe kan ik de kinder wagen, die bekleed is met wit skai leer, schoon maken? Afborstelen met een zacht schuiertje met sop. Afspoelen met schoon water en goed droogwrijven. Swiebertje. Is het waar dat Joop Doderer (Swiebertje) overleden is? Neen, Joop Doderer is niet overleden. Verzekering. Ik ben in het bezit van een 6 jaar oude wasmachine. Nu is de machine, terwijl de was aan het warm worden was, door onbekende oor zaak in brand geraakt. Ik ben verzekerd voor nieuwwaarde en niet te laag. De machine is niet te herstellen. Nu wil de verzekering mij een bedrag van 300, uitbetalen, daar het nieuwe apparaat 418,kost. Wat wordt er nu onder nieuwwaarde verstaan? Inderdaad ziet het er ogenschijnlijk naar uit, dat het bedrag dat u terug kreeg van de verzekering niet juist was, maar ér zit helaas een addertje onder het gras in de nieuwwaarde-brochure. Daarin staat dat bij opgelopen schade een bedrag wordt uitbetaald dat gelijk staat aan de nieuwwaarde van het voor werp, mits dit voorwerp niet aan het gebruik onttrokken is en.het voorwerp niet meer dan 15 is gedaald in waar de. Daar de wasmachine reeds 6 jaar oud is, lijkt het ons niet onaannemelijk dat deze reeds meer dan 15 in waarde was gedaald sinds u haar had gekocht. U kunt het nog eens overleggen met uw assuradeur, maar wij geven u bijzonder weinig kans op succes. AW.W. Hoeveel krijgt een vrouw zonder kinderen volgens de A.W.W. uit gekeerd bij het overlijden van haar man? Als die uitkering niet voldoende is, kan zij dan een aanvullende uitke ring krijgen van de bijstandswet? De uitkering volgens de A.W.W. be droeg tot nu toq 2994,per jaar voor een weduwe zonder kinderen. Per 1 januari 1967 kwam daar 5 bij. Kan zij van haar inkomen niet rondkomen en is zij zelf niet in staat voor bijverdien sten te zorgen, dan kan zij een beroep doen op de Algemene Bijstandswet. Schenking. -Hoeveel cassageld mag je aan kinderen schenken per jaar, zon der dat er belasting op betaald moet worden? Kan men ook schenkingen aan de kinderen doen, zonder dat het bedrag uitbetaald wordt, zodat ik dus de rente daarvan kan genieten? Hoe hoog mogen deze schenkingen per jaar zijn? Is hier voor een notariële akte nodig? Er is één kind uit het eerste huwelijk van mijn Werkloosheidsuitkering. Ik werk op een fabriek en er is kans dat ik word ontslagen, aangezien men 't personeels bestand wil inkrimpen. Als ik niet di- rekt aan de slag kan komen bij een an dere werkgever, op welke uitkering kan ik dan recht doen gelden? Wanneer iemand buiten zijn schuld werkloos wordt en de laatste 6 weken voor zijn ontslag alle werkdagen in loon dienst werkzaam is geweest, kan hij krachtens de bepalingen van de werk loosheidswet recht doen gelden op een uitkering die 80 van het laatstgeno ten loon bedraagt, zulks gedurende een termijn van maximaal 26 weken. Zou hij dan nog geen werk hebben gevon den, dan kan hij volgens de bepalingen van de wet werkloosheidsvoorziening vervolgens recht doen gelden op een uitkering, die 75 van het laatstgeno ten salaris bedraagt. Zulks voor een ter mijn van maximaal twee jaar. Zou hij dan nog werkloos zijn, dan kan hij daar na recht doen gelden op een uitkering volgens de groepsregeling voor werk lozen (Alg. Bijstandswet). Deze uitke ring is niet aan een termijn gebonden. En Jezus zeide tot hem: Zo gij kunt geloven. Alle dingen zijn mogelijk dengene die gelooft. Marcus 9 23 De vader van dit kind, dat, naar de beschrijving van het ziektebeeld, kenne lijk een lijder aan vallende ziekte is, werd in de discipelen diep teleurgesteld. Zij zijn beneden gebleven, toen Jezus met de drie andere discipelen boven was. Of zij een poging tot genezing gewaagd hebben is niet duidelijk. In elk geval is het kind niet geholpen, volgens de uit spraak van de vader: „En ik heb uw discipelen gezegd, dat zij hem zouden uitwerpen, en zij hebben niet gekimd". Het vertrouwen van de vader is daar door zeer geschokt, tenminste de woor den, waarmee hij Jezus nadert hebben evenveel van een ongeloofs- als van een geloofsbelijdenis. „Zo gij iets kunt, wees met innerlijke ontferming over ons be wogen en help ons". „Zo gij iets kunt", hq is er dus blijk baar helemaal niet zeker van dat Jezus het kan. Een eigenaardige voorstelling heetft hij zich van de Heiland gemaakt. Jezus is voor hem een soort tovenaar. Die zal op het zieke kind zijn behandelingen toepassen, zijn bezwerende formules uit spreken en hij, de vader, zal er bij gaan zitten en er naar kijken hoe het gaat; in elk geval kan hij daarbij niet helpen. Maar nu zegt Jezus, dat Hij het niet kan doen, zonder de hulp van de vader. Die mag er niet bij gaan zitten, maar die moet er bij gaan staan. „Zo gq kimt geloven", dan...! De vader denkt: Jezus zal het wonder doen en als ik het zie, met mijn eigen ogen zie, dan zal ik overtuigd zijn en, als resultaat daarvan, geloven. Eerst het wonder en dan, als vrucht daarvan het geloof. Dat klinkt heel logisch, zo hoort men het ook dikwijls: laat God een wonder doen en ik zal geloven. Je zus zegt, dat het juist andersom iseerst het geloof en door het geloof het won der. Het geloof gaat voor het wonder uit. Het is als bij de verovering van Je richo: eerst moeten de Israëlieten jui chen en dan zullen de muren vallen. De Israëlieten zullen, door 't geloof, de mu ren als het ware omver juichen. Als deze waarheid tot onze zielen door dringt, zullen wij telkens behoefte heb ben om met de vader van het zieke kind te bidden: „Ik geloof, Here, kom mijn ongelovigheid te hulp". (Uit een Dagboek) Verlenging rijbewijs. In november was mijn rijbewijs verlopen en ben ik helemaal vergeten een ander aan te vra gen. Moet ik nu weer proefrijden voor dat ik een nieuw rijbewijs kan krijgen? Het rijbewijs moet een jaar na de ver valdatum verlengd worden. Is dat niet gebeurd, dan pas zou u opnieuw exa- CORRESPONDENTIE Van enige postabonnees ontvingen we per giro betalingen voor abonnements geld zonder naam. Willen zij ons alsnog hun naam opgeven? WEMELDINGE Van 2228 januari 1967 Donderdag 26 januari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.08 0.54 1.18 Maandag 0.54 1.18 6.43 7.11 Dinsdag 1.52 2.15 7.39 8.04 Woensdag 2.48 3.09 8.30 8.51 Donderdag 3.38 3.59 9.20 9.42 Vrijdag 4.24 4.47 10.14 10.30 Zaterdag 5.11 5.34 11.03 11.18 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1