NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND GEVARENDRIEHOEK LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 33 13 JANUARI 1967 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Met ingang van 1 januari j.l. zijn be stuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen verplicht om buiten de bebouwde kom een gevarendriehoek in hun voertuig mee te voeren. Deze gevarendriehoek dient men te gebruiken in de volgende gevallen: Bij duisternis: a. Indien van een stilstaand voertuig de achterverlichting defect is. De drie hoek moet dan goed zichtbaar op de weg worden geplaatst op ongeveer 30 m van het voertuig in de richting van het achteropkomende verkeer, in dien het voertuig rechts van de weg staat. b. Indien van een stilstaand voertuig de voorverlichting defect is. De driehoek moet dan goed zichtbaar op de weg worden geplaatst op ongeveer 30 m van het voertuig in de richting van het tegemoet komende verkeer, in dien het voertuig links van de weg staat. Overdag: Indien uw voertuig op een zodanige plaats stilstaat buiten de bebouwde kom, dat het niet tijdig door andere bestuur ders kan worden opgemerkt, bijvoorbeeld na een bocht of vlak over een viadukt. Het verdient aanbeveling in dat geval de voorgeschreven afstand van 30 m ruim te nemen en de driehoek zodanig voor de bocht of op de top van het via dukt te plaatsen, dat het achteropko mende verkeer tijdig wordt gewaar schuwd. Plaats de driehoek zo mogelijk niet op de rijbaan. Want het plaatsen op de rijbaan kan gevaar opleveren voor an dere weggebruikers. Is dit onvermijde lijk, omdat het voertuig op de rijbaan staat, plaats dan de driehoek niet verder op de weg dan noodzakelijk is om het voertuig te markeren. cCang.6 do, süuzat DE ON SCHULDIGE KIPPENDIEF De verdachte bleef hardnekkig ont kennen. „Zeg het nou maar eerlijk", adviseer de de officier. „Je zult er de doodstraf niet voor krijgen!" Maar de man draaide de punten van zijn snor op, zwaaide met breed gebaar en riep: „Ik kan toch niet bekennen wat ik niet gedaan heb! Ik mag toch zeker tegen de justitie niet liegen". „Je mag nooit liegen, dus ook niet tegen de justitie", vond de officier, maar die kippen heb je gegapt, zo vast als een huis". „Edelachtbare, van drie kippen kan ik toch niet beter worden. Ik ben toch niet gek!" „Daar kan ik niet over oordelen". Toen kwamen de getuigen. Eerst de hoer, die in totaal zes eierlegsters was kwijt geraakt, in twee nachten drie, met een tussenruimte van een paar dagen. „Ze waren van mij", zei hij, en „Na tuurlijk niet" antwoordde hij op de be kende vraag, of hij de verdachte recht of vergunning had gegeven, die kippen 's nachts weg te halen. „Kenden de kippen elkaar, toen de in beslag genomen dieren in het hok wer- ■den gebracht?" vroeg de rechter. „Meneer, als ik zeg dat ze mekaar omhelsden overdrijf ik. Maar ze waren blij dat ze mekaar zagen, dat is zeker. Even later liepen ze gewoon weer door mekaar te scharrelen. Dat waren mijn kippen, da's een ding dat zeker is". liever niet. De verdachte bleef er bij, dat hij die 'drie kippen al maanden in zijn bezit had. Maar toen werd een dunne dame naar voren geroepen. „Ik wou liever niet tegen hem getui gen, want ik ben zoveel als zijn kost- juffrouw", zei ze. De wet erkent dat evenwel niet als een band, die recht geeft op verschoning van de eed. Zodat ze even later enigszins hakkelend de formule afwerkte. Ze kon zich niet her inneren of die kippen er al lang waren. En ze wist ook niet, of de man die machten de deur uit was geweest. ,3>an moet u maar eens luisteren", zei de rechter. Hij las de verklaring voor, die de juffrouw voor de politie had af gelegd: namelijk dat de kostganger die nachten op pad was geweest en dat ze niet precies wist, hoeveel kippen de man er op na hield. „Hebt u tegen de politie gelogen of aiiet?" „,Ja, als het zo gesteld is..." „Dus de verdachte is die nachten weg geweest?" De hospita heek naar de verdachte, die dreigend, terugkeek. Toen keek ze naar de rechter, die nog dreigender te rugkeek. Toen knikte ze. Ja, hij was weg geweest. „En toch..." Dat was een zware dobber voor de kostganger. H$j liep een beetje rood aan achter zijn snor. Maar hij hield zich nog goed. „En toch heb ik het niet gedaan". Toen nam de rechter een tabakspijp van de groene tafel. Zo'n doorrokertje, met een windmolentje en wat wolkjes er op. Met een touwtje en een zegeltje, want het was een in beslag genomen voorwerp. „Moet u die pijp eens zien", zei de rechter. „Hé, da's mijn pijp. Hoe komt die hier?" vroeg de verdachte. De rechter legde de oude pijp zorg vuldig weer neer, alsof het een kostbaar familiestuk was. „Die lag de volgende morgen in het kippenhok", vertelde hij bedaard. De verdachte wriemelde weer aan zijn snor. „En toch ben ik er niet geweest'", zei hij. „Ik leg toch m'n pijp niet op zo'n plek neer. Ik kijk wel uit!" 't Bewijs werd geleverd geacht. Twee maanden kreeg hij, zonder aftrek van voorarrest. „Ik schei d'r uit met roken", zei de verdachte. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) IS STADSVUILCOMPOST WEL HYGIËNISCH? In een vorig artikel hebben wij ge zien, dat V.A.M. siercompost, aan alle daaraan te stellen eisen voldoet. Toch zijn vele tuinbezitters van mening dat in compost infectiegevaar aanwezig is, MODERN EN SIERLIJK Kapelle - Tel. (01102) 223 omdat het wordt bereid uit gewoon huis- en straatvuil. Voor de boeren en tuinders is dit geen vraag meer, zij weten dat V.A.M.-com- post volkomen verantwoord materiaal is. De verklaring van deze geruststellen de wetenschap is gelegen in de berei dingswijze. De stedelijke afvalstoffen worden n.l. op de ccmpostbedrijven ge fermenteerd. Door het verse materiaal nat te maken gaat het broeien. Ontel bare micro-organismen beginnen met de ontleding van de aantastbare stoffen. Daarbij komt warmte vrij en de tempe ratuur in de grote hopen stijgt vanzelf tot 60 80 graden C. Deze hoge temperatuur blijft enige weken gehandhaafd en in die tijd ster ven door hitte alle schadelijke en ge vaarlijke organismen; ook onkruidzaden gaan dood. Alleen onschuldige, maar voor het composteringsproces zeer nut tige bacteriën en schimmels, die deze hoge temperatuur doorstaan, blijven over. Er vindt dus eigenlijk een pasteuri- satie plaats, net als bij de bereiding van flessenmelk en bij het wecken. Na één of twee maanden (dat hangt van de omstandigheden af) wordt met grote grijperkranen de gehele hoop om gezet; dat gebeurt zowel om het buiten ste binnen te krijgen, als om flink lucht en water in het materiaal te brengen. Bij de omzetting van de organische stof fen door bacteriën en schimmels wordt n.l. veel zuurstof verbruikt en water verdampt en deze moeten aangevuld worden. Na het omzetten, waarbij het materiaal is afgekoeld, begint de broei opnieuw en wéér worden na enkele da gen de genoemde hoge temperaturen in de hoop gemeten. Het spreekt vanzelf, dat er veel af valstoffen machinaal uitgesorteerd moe ten worden, die niet in compost om gezet zijn of worden, zoals plastics, me talen, steen, sintels, glas, hout, textiel e.d. Daarvoor gaat het produkt door een ingewikkeld stelsel van zeven, magneten, hamermolens, brekers, enz. Tenslotte wordt het in kwaliteiten verdeeld, Het is dan prachtig zwart, aardachtig, rul materiaal geworden, dat gemakkelijk uitstrooibaar is. Zéker is, dat stads- vuilveencompost voor de siertuin niet vies is maar zeer hygiënisch! En een goede bemesting vormt. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Erfkwestie. Een weduwe met veel aardse goederen is laatst overleden. De familie, die bestond uit slechts zeven achterneven en -nichten, wist dat nie mand van haar iets zou erven, daar ze het stuk voor stuk er wel zonder kon den stellen. Van de nalatenschap zou een stichting worden gevormd onder lei ding van 3 personen (geen familie). Kan de familie, die geen rechten wil doen gelden, inzage krijgen of eventu eel vorderen van het testament? Dat kan inderdaad. Wendt u daartoe tot de notaris die het desbetreffende testament heeft opgemaakt, waarbij u zich kenbaar moet maken als wettelijke erfgenaam. Pachtkwestie. Moeten bij een ge schil ten aanzien van een pachtkwestie de pachter plus de eigenaar van de te verhuren grond worden gehoord voor de Grondkamer alvorens deze een bindende uitspraak doet? Is zo'n uitspraak gel dig als alleen de pachter is gehoord? Is tegen zo'n uitspraak beroep mogelijk? Als een pand met 50 are grond wordt verkocht, hoe gaat het dan met de grondpacht? Als ik mijn huis verkoop, kan ik dan ook de grond vrij verkopen of is daar een wettelijke opzegtermijn voor? In een dergelijk geval moeten beide partijen worden gehoord. Daar dit over de notaris gaat, zal deze wel degelijk beide partijen horen. Tegen een derge lijke uitspraak is wel degelijk beroep mogelijk, namelijk bij de Grondkamer in uw provincie. Koop breekt geen pacht. Wel is het mogelijk, dat de nieuwe eige naar de grond zelf wil gebruiken. Er moet dan een opzegtermijn van minstens 1 jaar in acht worden genomen. Het zelfde geldt voor de verkoop van uw huis, als de bijbehorende grond is ver huurd. Plaatsvervulling. Mijn oudste zwa ger, ongehuwd, broer van mijn echt genote, is in het bezit van een woning. Bij eventueel overlijden zou deze woning aan de broer van de eigenaar kunnen worden geschonken. Dit staat bij nota ris-akte beschreven. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat niet de eigenaar is overleden, maar zijn broer aan wie het huis dus was geschonken. Ik zou van u willen vernemen of dit huis nu over gaat in handen van mijn echtgenote, of eventueel op broer en zuster van de nog levende eigenaar. Over verdere beschrij ving is mij niets bekend. Als degene die in een testament als erfgenaam is aangewezen vóór de erf later is overleden, treedt geen plaats vervulling op, tenzij in het testament anders werd bepaald. In het eerste ge val wordt de nalatenschap gewoon ver deeld tussen de wettelijke erfgenamen. Loonuitbetaling. Ik ben als gezel A in vaste dienst bij een slager. Het loon wordt mij altijd zaterdags uitbetaald, wat voor mij en mijn vrouw erg ver velend is, want wij hebben het liever eerder in de week. Nu heb ik gehoord dat mijn werkgever zelfs verplicht is het loon eerder uit te betalen. Klopt dat? Art. 11 van de c.a.o. voor het slagers- bedrijf bepaalt, dat de arbeidsweek loopt van maandag tot en met zaterdag, maar de uitbetaling van het loon geschiedt op donderdag. Afwijking kan volgens ar tikel 11, tweede lid, plaatsvinden bij be ëindiging van het dienstverband. De uitbetaling van het loon vindt in dat ge val plaats onmiddellijk na beëindiging van het dienstverband. Verzekeringswiskundige. Ik wil een opleiding volgen voor actuaris (verzeke ringswiskundige). Waar kan ik die vol gen, wat zijn de eisen van vooropleiding en hoe lang duurt de opleiding? Universitaire opleiding tot actuaris is mogelijk aan de gem. universiteit van Amsterdam en aan de Vrije Universiteit, eveneens te Amsterdam. Voorts is er een opleiding ingesteld door het Acturieel Genootschap te Amsterdam. Vooroplei dingseisen: gymnasium-B of h.b.s.-B. Zij die deze opleiding niet hebben, kunnen wel worden toegelaten, maar moeten dan een tweetal voorbereidende examens (wiskunde) afleggen. Duur der oplei ding: Acturieel examen A 1 2 jaar; Acturieel examen B 5 7 jaar; Acturi eel examen C 2 jaar. Leraarsalaris. Verdient een leraar van een middelbare school, die een doc toraal getuigschrift of een ingenieurs titel heeft, meer dan een leraar, die al leen de M.O.-akte heeft? Blijkens de salarisschaal van het on derwijzend personeel van middelbare scholen is het minimum voor leraren zonder academische titel lager dan voor degenen, die wèl een academische studie hebben voltooid. Daarentegen is het te bereiken maximum het zelfde. Academi ci hebben evenwel het voordeel, dat hun voor de bepaling van het salaris drie dienstjaren worden toegekend. Testament. Mijn moeder was voor de tweede keer getrouwd buiten ge meenschap van goederen. In het testa ment of huwelijkse voorwaarden stond dat zij enkele schilderijen plus een be drag van 7.000,had (huwelijkse voorwaarden 1950). Voor 2 jaar is moe der overleden en haar tweede man dit jaar. De man had het beheer over moe ders geld. Zusters van mij hadden geld van de bank afgehaald voor moeder, ech ter niet alles. Moet de tegenpartij (kin deren van mijn tweede vader) nu zor gen dat de schilderijen plus het over gebleven geld bij de notaris komt? En kunnen de kinderen van de tweede va der het huis, dat zijn eigendom was, be trekken, zonder dat er een akkoord is bereikt tussen de tegenpartij en mij De woning staat al maanden leeg, moeten wij procederen of de tegenpartij? U vermeldt niet of uw moeder in haar tweede huwelijk ook kinderen had. Uit uw schrijven menen wij op te maken dat dit niet het geval is, zodat we daar maar van uit zullen gaan. Als uw moe der geen testament had gemaakt waren haar wettige erfenamen haar kinderen en haar tweede man. Er moet dus wor den nagegaan hoe groot haar bezit was ten tijde van haar overlijden. De erf genamen van de tweede man van uw moeder moeten zorgen dat uw moeders eigendommen bij de wettige erfgenamen terecht komen. Het lijkt ons evenwel niet verstandig hier op te wachten. U kunt reeds nu uw vordering als erf genaam indienen. Wij adviseren u hierbij de hulp van een advokaat of een notaris En Petrus antwoordende, zeide tot Jezus: Rabbi, het is goed dat wij hier zijn, en laat ons drie tabernakelen maken, voor u een, en voor Mozes een, en voor Elia een. Marcus 9 5. Na de mededeling van het aanstaan de lijden en sterven, de verheerlijking op de berg. Inplaats van de aangekondigde veiwerping de onverwachte kroning. Dit is naar het hart van Petrus, zo helemaal naar zijn hart, dat hij, spon taan als hij is, voorstelt daar te blijven. Voor Jezus en Mozes en Elia zullen de discipelen het verblijf zo goed mogelijk maken, voor hen zullen zij tabernake len bouwen, zelf zijn zij met een verblijf onder de hemel tevreden, want dit is immers... de hemel! Ach Meester, laat ons hier blijven. Een gedachte die in de geschriften van professor Gunning telkens terug keert is deze: alle zonde is anticipatie. Dat wil zeggen: ongeduldig zijn, niet kunnen wachten op de bestemde tijd en dus vooruit grijpen op wat voor later bestemd is. Zo is het in de paradijsgeschiedenis. Neem van de verboden boom en gij zult als God zijn. Neem nu, zonder strijd en zonder gehoorzaamheid, wat voor later bestemd is. Zo wil Petrus het ook. In zijn ziel zit nog de ontzetting over de lijdensaankon diging van Jezus. Dat gaat helemaal de verkeerde kant uit. „Here, wees u ge nadig, dat zal u geenszins geschieden". Nu gaat het de goede kant uit, hier is de heerlijkheid, hier is de hemel, zo moet het blijven. Zo zal het wel worden, maar alleen langs de weg van lijden en sterven en dat moeilijke stuk wil Petrus nu overslaan. Wat een zegen, dat Jezus dit verzoek van Petrus niet ingewilligd heeft, want dan zou de hemel voor hem zelf en voor ieder mens gesloten zijn. Welk een grote waarheid ligt er in de uitspraak van professor Gunning. Hoe veel ellende in de verhouding der sexen, hoeveel mislukking in de studie van veelbelovende jonge mensen is te dan ken aan het ongeduld, waardoor men het moeilijke stuk wil overslaan, het stuk van strijd en zelfbeheersing, van inspanning en studie. De dingen worden alleen maar goed als men wachten wil op Gods tijd. (Uit een Dagboek) in te roepen als een minnelijke schik king niet mogelijk blijkt. Natuurlijk mo gen de erfgenamen van de overleden tweede man het huis, waarvan zij erf genamen zijn, betrekken. Luchtbevochtiger. Door het plaat sen van een luchtbevochtiger in de huis kamer zou een beter woonklimaat wor den geschapen, zo heb ik horen bewe ren. Is dat werkelijk zo? En beslaan de ramen er niet van? Een luchtbevochtiger is een nuttig in strument, daar het de droge kamerlucht vochtiger maakt en dus beter klimaat schept. Ook de planten zullen er van profiteren. Vooral tijdens het stooksei- zoen is dit van groot belang, ofschoon dit voor kolenverwarming minder dringt als bijvoorbeeld bij centrale verwarming. Bij een goed gebruik hebt u geen last van het beslaan van de ramen. Zonder zo'n instrument slaan de ramen trou wens ook wel aan als de temperatuur te veel daalt, bijvoorbeeld 's nachts. Europacup. Ik weet dat Inter Mi laan twee maal de Europacup voor de landskampioenen heeft veroverd. Zijn er wel meer Italiaanse clubs geweest, die de cup hebben gewonnen of in de finale zijn uitgekomen? Ook A.C. Milaan heeft de Europacup al eens veroverd en wel in hetzelfde jaar dat Feijenoord door Benfica werd uit geschakeld. In de finale versloeg A.C. Milaan Benfica met 21. De zelfde ploeg was al eens eerder in een finale tegen Real Madrid uitgekomen. Het werd 22, maar in de verlenging zege vierde Real met 32. Ook Florentina drong al eens door tot de eindstrijd maar moest toen Real Madrid een 20 zege toestaan. WEMELDINGE HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Van 1521 januari 1967 Woensdag 18 januari: Eerste Kwartier Zondag 6.36 6.56 0.01 12.22 Maandag 7.10 7.29 0.37 12.55 Dinsdag 7.42 8.02 1.11 1.31 Woensdag 8.16 8.40 1.50 2.16 Donderdag 8.56 9.28 2.34 3.02 Vrydag 9.46 10.30 3.29 4.08 Zaterdag 10.56 11.45 4.34 5.11 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1