^°ek%) Jiangs de süi&at HlLLEOCN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Spoorwegnieuws cVïCHfw LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 32 6 JANUARI 1967 GOUDEN BIBU^c,y X J?4N ZEC1 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (OlieO) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling m dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN REIZIGER LAAT VOOR KAPITALEN IN TREIN LIGGEN In het eerste kwartaal van het vo rige jaar lieten reizigers elke dag (de weekenden en feestdagen niet mee gerekend) ongeveer honderd paar hand schoenen in de trein liggen. Handschoe nen, paraplu's, shawls en hoeden zijn de „toppers" uit het zeer omvangrijke assortiment gevonden voorwerpen, dat NS krijgt te behandelen. De spoorwegen hebben er een speci ale afdeling voor moeten scheppen: het Bureau Gevonden Goederen, waar op het ogenblik 12 man werken. In enor me hoeveelheden dienen de verloren voorwerpen zich aan. Enkele cijfers il lustreren dit. Vorig jaar bijvoorbeeld werden 57.150 voorwerpen weer bij de rechtmatige eigenaar terugbezorgd, dat was nog niet de helft van alles wat er werd gevonden. In het eerste kwartaal van 1966 wer den er 31.231 voorwerpen gevonden, in het tweede 27.844. In dezelfde periode van het jaar daarvoor was dat respec tievelijk 31.963 en 28.493. De laatste ja ren is het totaal van het aantal spullen dat in de treinen of op de stations ach terblijft, vrij constant. Nog een paar cijfers: in het eerste kwartaal van dat jaar werden er 2.143 damesparaplu's gevonden; 901 heren paraplu's; 6.874 paar handschoenen; 2.357 shawls; 1.161 aktetassen; 1243 hoeden; 123 koffers; 206 brillen en 238 schoenen. In dat zelfde kwartaal kon in totaal weer 41.7 van alle verloren spullen worden terugbezorgd, in het tweede kwartaal was dat ruim 45 Dat terugbezorgen gebeurt soms na in tensief speurwerk van het Bureau Ge vonden Goederen. Men poogt overal aanwijzingen te vin den, die naar de identiteit van de ver liezer kunnen leiden. Een groot deel kan worden opgespoord aan de hand van de aanvragen, maar er blijft altijd nog een gigantische hoeveelheid van de meest uiteenlopende zaken over, waarvan de eigenaar zich niet meldt. Groot is bij voorbeeld het percentage paraplu's en handschoenen dat in de magazijnen van het Bureau Gevonden Goederen (aan de Concordiastraat in Utrecht) is opgesla gen, dat na verloop van tijd naar de veiling moet. Die veilingen worden vier maal per jaar gehouden, de data plegen in het spoorboekje te worden vermeld. Op 11 en 12 januari a.s. is de eerst volgende. De laatste veiling, die van oktober, had een netto-opbrengst van 11.478,dat was voor dit jaar een record. Op deze laatste veiling kwamen een paar kostbare artikelen onder de hamer: een Leica-camera ging voor 560,— van de hand en een gouden ketting met hanger voor 275, De gouden en zilveren sieraden wor den voor elke veiling door een deskun dige gekeurd. Hij schat de waarde. Wordt die prijs op de veiling niet be naderd, dan gaat de verkoop niet door en wacht men tot een volgende veiling. De vier veilingen brachten vorig jaar in totaal ongeveer 40.000,op. Het is een fraktie van het bedrag dat NS elk jaar moet voteren voor het Bu reau Gevonden Goederen en de mensen die zich op de grote stations met deze materie bezighouden. NS GAAT SPECIALE KEUKENHOF-STOP INVOEREN Dit voorjaar zullen de Nederlandse Spoortreinen een aantal treinen in de Keukenhof-periode speciaal in Lisse la ten stoppen. Het gaat om ongeveer 25 treinen die deze stop op in totaal 20 dagen zullen maken. Het zijn treinen van de normale dienst. Deze dagen val len in maart april en mei. Lisse maakt deel uit van de lijn AmsterdamRotter damZeeland. DE GESCHOFFELDE AJAXNEUS Mensen met een oudheidkundige in slag kunnen in extase geraken bij het aanschouwen van ruïnes. Deze verdach te echter miste de inslag, en daardoor ook de extase. Hij had een hekel aan ruïnes. „Ik krijg d'r wat van, rechter!" klaag de hij. „Ik hou van netjes, en zo heeft m'n moeder me dat ook geleerd". De ruïne in kwestie was overigens niet zo'n bouwwerk als men op prent briefkaarten en in geschiedenisboeken ziet afgebeeld. Het ging over de ruïne in 's mans tuintje, aangericht door de jeugdige Cruyffjes en Moulrjntjes uit de buurt. De buurtjeugd voetbalde in 't straatje van de verdachte en dat niet alleen: zij ontzag zich niet de bal in het tuintje van de geteisterde man te trappen. „En dan springen ze maar over het hek als wilden", riep de man, „ze wroe ten door mijn tuinbonen als varkens en ze vertrappen de aardappelen. De boe- rekoolstronken zijn niet om aan te zien!" Uit deze ontboezeming blijkt wel dui delijk welk een nijver tuinier deze man in zijn vrije tijd is. Hij waarschuwde de buurtjeugd. Hij prak vermanende en op voedende woorden. Hij wees op het ver schil tussen publiek langs het lijntje en tuinbonen langs het lijntje. Alles ver geefs. De echo van zijn stem was nau welijks verklonken of de bal lag al weer tussen de winterworteltjes. HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE Kapelle - Tel. (01102) 223 Tenslotte was, zoals de verdachte zei, de maat vol. Op een zaterdagmiddag was hij aan het schoffelen, toen er al dreigend werd geroepen: „Hup Ajax". Met het hoofd ter aarde gebogen ver richtte hij zijn secure taak. Plotseling kaatste een bal via het lichaamsdeel dat zich recht tegenover het gebogen hoofd bevond de tuin in. Heel Ajax stoof uit een, maar na korte tijd klonk weer een plof. Nu was het een bekende uit de buurt, die haastig trachtte de bal uit het wortelloof te graaien, vóór de wre kende gerechtigheid hem zou treffen. Maar de verdachte had de schoffel in de hand. Hij wierp die naar de hijgende knaap. En de jongen kreeg schrammen aan neus en voorhoofd. De vader van de jongen kwam de dader opzoeken en zo is het een politiezaak geworden. Nog geen twintig minuten later zat de ver dachte op het politiebureau, wegens mis handeling. De zaak werd daar zeer grondig on derzocht. En toen bleek hoe wreed het lot op zaterdagmiddag kan toeslaan: de bal was de tuin ingetrapt door 's mans eigen zoontje. En dit zoontje, vaders af keer kennende, had een vriendje bewo gen het speeltuig er weer uit te halen. Het was de bal, die de verdachte zelf had gekocht ter gelegenheid van de ver jaardag van zijn spruit. De arme man bleek tamelijk sprake loos toen bleek dat zijn eigen kroost het hem had aangedaan. De politierechter kon met hem meevoelen. Een tientje boete werd het, bij niet betaling of ver haal te vervangen door twee dagen hechtenis. „Ik wens hoger beroep", zei de ama teur-tuinier. ,,U moet de televisie eens aanzetten als Ajax tegen de Tsjechen speelt", ad viseerde de magistraat. „Ha-ha" gierde de geschoffelde Ajax- neus, „dan trapt ie de knollen uit z'n eigen knollentuin!" WILLY H. HE IT LING (Nadruk verboden) VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN In een vorig artikel hebben wij gezien dat als gevolg van slecht melken, uier ontsteking belangrijk toenam. De melk- techniek, zo schreven wij, zal verbeterd moeten worden. Dat is niet zo eenvoudig. Melkmachi nes zijn prachtige dingen, maat het blij ven machines en de koeien zijn dat nu eenmaal niet. Dit weten de boer en zijn vrouw maar al te goed. Ook al hebben de koeien namen, ook zonder deze kent de boer zijn dieren. Hij weet precies hoe zijn dieren zich gedragen, de één trapt als hij begint te melken, de ander als hij bijna leeg is en weer een ander is steeds mak. Eigenlijk zou iedere koe zijn eigen ma chine moeten hebben, welke dan speci aal afgesteld moet zijn. Dat is natuur lijk onmogelijk. Mechanisatie heeft ook bij het melken de arbeid van de handen verplaatst naar het hoofd. Maar let wel! Een melkmachine kan nu eenmaal niet denken. Dat moet de boer blijven doen! Daarom is vergeleken met handmel- ken, het risico voor het optreden van bepaalde uiergebreken belangrijk toe genomen. Dit risico üient zoveel moge lijk beperkt te worden. In de eerste plaats: verstand gebruiken, d.w.z. de boer moet aandacht aan zijn vee beste den. In de tweede plaats: nauwlettend de instructies welke bij de melkmachine behoren opvolgen. Het zou heus niet overbodig zijn, wanneer iedere veehou der op dit terrein nog eens een cursus zou volgen. Ten derde: tijdens de droog- stand de uiers in prima conditie bren gen, dit is van groot belang voor de vol gende lactatieperiode. Vooral dit laatste is van zeer groot belang, gebruik bij de droogstand goede produkten, het beste kan men te rade gaan bij de dierenarts. Hij is toch de man die veel van het be drijf weet en met kennis van zaken kan adviseren. Vrij algemeen wordt tijdens de droog stand de uier met penicilline behandeld. Uit vergelijkende proeven bleek, dat de dieren in de navolgende lactatieperiode gemiddeld 0.5 liter melk per dag méér gaven ten aanzien van vergelijkbare on behandelde dieren, dus een financieel voordeel. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Overpad. Kan een overpad dat meer dan 60 jaar staat beschreven, ver jaren Wij nemen aan dat u met overpad bedoelt het recht van (voet) pad. Een zo danig recht kan niet verjaren, zolang er regelmatig gebruik van wordt ge maakt. A.O.W. Mijn zoon is in Duitsland getrouv/d met een Duitse vrouw. Hij is daar in loondienst. Behouden deze men sen door vrijwillige premiebetaling hun recht op ouderdomsuitkering Zo ja, hoe hoog is die premie? Inderdaad kan uw zoon door vrijwil lige premiebetaling zijn recht op een ouderdomsuitkering behouden. Hoe hoog de premie is hangt evenwel af van zijn inkomen. Hij kan zich voor inlichtingen wenden tot de Sociale Verzekeringsbank (afdeling I.W.), Apollolaan 15, Amster dam. Personele belasting. Ik bewoon sa men met een vriendin een huis. Zelf ben ik hoofdbewoonster. Nu krijg ik een aanslag in de personele belasting voor het gehele huis. Is dat wel juist? Als gebruikster van het perceel, zo als de wet het noemt, moet u inderdaad de personele belasting betalen. Wanneer u echter kamers hebt verhuurd, vormt dat gedeelte een apart perceel. De be lasting over de beide percelen tezamen is als regel (veel) lager dan de belas ting over het totaal als één perceel. Hebt u het verhuurde gedeelte gemeu bileerd of gestoffeerd verhuurd, dan bent u zelf ook de belastingplichtige van dat verhuurde deel, anders de huur ster. U doet het beste bezwaar te ma ken tegen de aanslag en te stellen dat die te hoog is, daar u een gedeelte van het huis hebt verhuurd. Belast ingaf rek. Als men vóór 1 januari 1967 is getrouwd, wat zijn dan de konsekwenties voor de belasting? Na het huwelijk worden de inkomsten van de vrouw bij die van de man geteld en wordt het totaal bij hem belast. Hjj krijgt dan voor het gehele jaar toepas sing van tariefgroep II, het gehuwden tarief. Wanneer vóór het huwelijk loon belasting is ingehouden van groep I, dan kan daaruit een teruggave voort vloeien. Valt men niet zonder meer in de inkomstenbelasting, dan kan men een aanslag vragen. De vrouw wordt hij een huwelijk in 1966 nog wel belast voor haar eigen inkomen in 1966 vóór het hu welijk. Daar ook voor haar de toestand op het eind van het jaar beslissend is, krijgt zij daarom ook toepassing van het gehuwdentarief. Ook voor haar kan daar een teruggave uit voortvloeien en zij kan zo nodig een aanslag vragen. Autokosten. Ik ben invalide en ben werkzaam op de G.S.W. Ik ben in het bezit van een auto. Heb ik nu ook recht op aftrek van die auto? Wanneer de autokosten (inclusief af schrijving) een gevolg zijn van uw in validiteit, geheel of gedeeltelijk, dan kunt u in zoverre deze tot uw ziekte kosten rekenen. Met andere ziektekos ten mede behoren deze tot de buitenge wone lasten waarvoor belastingaftrek kan worden verkregen als ze het ver eiste minimum te boven gaan. Is het autobezit voor u, gezien uw financiële omstandigheden en vergeleken met an deren normaal, dan behoren de autokos ten niet tot de ziektekosten welke uit uw invaliditeit voortvloeien. Kinderbijslag. Een weduwe heeft een dochter, die in maart 1950 is gebo ren. Het meisje werkt in loondienst. Toch meent de weduwe, die zelf niet werkt, dat zij tot 1 januari 1967 recht heeft op kinderbijslag voor haar doch ter. Is dat juist? U heeft het oog op de zogenaamde regeling voor peildatumkinderen. Maar u valt niet onder deze regeling, aange zien u niet in loondienst werkzaam bent. Slechts wanneer u dat wèl was, zou u tot en met het vierde kwartaal van dat jaar recht op bedoelde kinder bijslag hebben. Schenking. Wij hebben een paar huizen die we aan onze beide kinderen willen geven, of zo u wilt verkopen, te gen een renteloze hypotheek. Onze ge dachten gaan uit naar een jaarlijkse schenking van 2.000,Zij op hun beurt geven ons die 2.000,per jaar terug als afbetaling van de koopsom. Bestaat die mogelijkheid? Wat u wilt is in principe mogelijk. U verkoopt dan de huizen aan de kin deren doch behoudt u het vruchtgebruik levenslang voor. De koopprijs blijven de kinderen u schuldig en u scheldt daar van ieder jaar 2.000,kwijt. Dat kan vrij van schenkingsrecht, want schen kingen aan kinderen zijn tot 2.000, per kalenderjaar vrij per kind. De ver koop moet wel notarieel geschieden. Europacup. Er heeft nog nooit een Westeuropese of Britse ploeg de Europa cup voor landskampioenen gewonnen, maar was ook de finale een Zuideuro- pese aangelegenheid Zuid-Europa heeft inderdaad dit tour- nooi steeds beheerst en dan nog wel voornamelijk Real Madrid, Benfica en de twee Milanese ploegen (Inter en A.C. Milan). Wel kwamen enkele Westeuro pese ploegen in de finale uit, t.w. Reims (twee keer) en Eintracht Frankfurt. Zoals u weet werd vorig jaar oost- Europa voor het eerst in de finale ver tegenwoordigd, n.l. door Partizan Bel grado. Texieldiploma. Ik wil een zaak be ginnen in damesvesten, lingerie etc. Ik werk in loondienst maar bezit wel de vereiste diplomats (middenstands- en vakdiploma). Als ik zo'n zaak begin, wil ik mijn vrouw er in zetten (zij heeft geen diploma's) en zelf bij mijn werk gever blijven werken. Maar is dit toe gestaan Als iemand een middenstands- en vak diploma bezit en de zaak laat drijven door zijn echtgenote, terwijl hijzelf in loondienst gaat werken, dan is dit niet zonder meer toegestaan. Hij zal dan de Kamer van Koophandel moeten uiteen zetten op welke tijden hij voor de zaak beschikbaar is. Als de K.v.K. dat vol doende vindt, is er geen bezwaar tegen. Keurt de K.v.K. dit schema af, dan mag de vrouw de zaak niet alleen drijven. Wellicht is er dan een andere oplossing te bedenken, bijvoorbeeld dat u halve dagen in loondienst gaat werken. Brengt dit in het begin nog niet genoeg op, dan kan uw vrouw misschien tijdelijk een be trekking aannemen voor de andere hal ve dagen. Ziekenfondspremie. Een man en een vrouw, die beiden in loondienst wer ken, zijn onlangs voor de wet getrouwd. Hun huwelijk zal evenwel pas dit jaar kerkelijk worden bevestigd (r.-k.). De echtelieden zijn nog steeds beiden in loondienst werkzaam. Maar zo meent de vrouw nu behoef ik toch geen zie kenfondspremie meer te betalen, want ik val onder de verplichte verzekering van mijn man. Zij vraagt of deze ge- dachtengang juist is. Als gehuwde vrouw, die in loondienst werkt, moet u inderdaad de premie voor het verplichte ziekenfonds wèl betalen, aangenomen dat u onder de z.g. wel- vaartsgrens ligt (op het ogenblik is dit 11.500,Ook als uw huwelijk ker kelijk is bevestigd, geldt deze regeling onveranderd, tenzij u natuurlijk zou op houden met werken. Als een gehuwde vrouw in loondienst werkzaam is, valt zij niet onder de verplichte verzekering van haar man. Of het huwelijk wel of niet kerkelijk is bevestigd, doet in dit opzicht niets ter zake. Inkomstenbelasting. Als men een huis of boerderij in 1940 heeft gekocht voor 15.000,en het is voor de be lasting 30.000,opgegeven, terwijl men er nu 100.000,voor kan krijgen, wat moet er dan aan belasting worden betaald Als het huis tot het privévermogen behoort en geen deel uitmaakt van be roep of bedrijf, valt de winst bij verkoop niet onder de inkomstenbelasting. Is het een bedrijfspand, dan valt het normaal onder de verlies- en winstrekening van het bedrijf. En hjj ging henen en begon te verkondigen in het land van Decapolis wat grote dingen hem Jezus gedaan had. Marcus 5 20 Zo luidt de machtige finale van deze geweldige geschiedenis. Het is wel eigen aardig, dat de meeste mensen, die deze geschiedenis lezen, blijven steken bij laten wij maar zeggen het probleem van de varkens. Ik herinner mij een dispuut op een catechisatie voor volwas senen over dit onderwerp. Tweeduizend zwijnen, dat was toch wel wat al te machtig! Ik heb toen gezegd: Goed, als dat te veel is, hoeveel mogen het er dan wel zijn?nWaar ligt de grens? Ik vrees, dat wij, zo cijferende en taxerende, te rechtkomen bij de Gadarenen, „die be gonnen hem te bidden, dat Hij van him landpalen wegging". Laten wij iiever bij de man blijven, die door Jezus uit de helse duisternis ver lost, nu maar één groot verlangen heeft om voortaan altijd in Jezus' nabijheid te mogen zijn. Dat is toch een verklaarbaar verlan gen en een goed, een vroom verlangen. Hoe vaak heeft Jezus moeten bevelen: „Volg Mij". Hier hoeft Hij niet te be velen, hier komt spontaan de vraag: mag ik U volgen? En nu lezen wij: „Doch Jezus liet hem dat niet toe". Waarom niet? Wat zit er achter die bede? Zit er niet achter de angst, dat de helse macht terug zal komen? De gedachte: ik moet heel dicht bij Jezus blijven, Hem geen ogenblik uit het oog verliezen. Want anders gaat het weer mis. De genezene denkt, dat voor hem het beste is om kind te blijven, als een bang en bevend kind, dat in een drukke straat geen ogenblik vaders hand durft los te laten. Maar Jezus wil een man van hem maken. Jezus stuurt hem al leen de straat op, want daar is voor die vrees geen grond. De Heiland heeft de macht van de daemonen gebroken. „Ga heen en boodschap wat grote dingen u de Here gedaan heeft". Wat een taak! Eigenlijk hoeft hij geen woord te zeg gen, want zijn hele verschijning is één evangelieprediking. Zo dikwijls de Ga darenen hem zien lopen, hem, de beest mens van vroeger, nu gered, gelukkig, zien zij in hem Jezus. Zien zij de grote dingen, die Jezus gedaan heeft, de al macht van de liefde die gekomen is om te zoeken en zalig te maken wat ver loren is. „Ere zij aan Hem, wiens liefde ons bevrijdt van elke smet, ere zij aan Hem, die zondaars in de rij van Koon'gen zet". (Uit een Dagboek) POSTABONNEMENTEN Wij verzoeken onze postabonnees voor zover zij niet reeds hun abonnements geld over het eerste halfjaar 1967 be taalden, dit alsnog te doen en daartoe gebruik te maken van de toegezonden girokaart. Bij niet-betaling voor 31 ja>- nuari a.s. nemen we aan dat het abon nement niet moet worden voortgezet. DE ADMINISTRATIE WEMELDINGE Van 8—14 januari 1967 Dinsdag 10 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.20 1.48 7.08 7.33 Maandag 2.21 2.47 7.59 8.25 Dinsdag 3.15 3.37 8.47 9.11 Woensdag 4.01 4.22 9.37 9.59 Donderdag 4.43 5.04 10.22 10.41 Vrijdag 5.25 5.43 11.08 11.24 Zaterdag 6.01 6.22 11.45 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1967 | | pagina 1