VAN OUD OP NIEUW HET HUWELIJK VAN HET JAAR! Wat Wim Kan kan kunt u ook LAND- EN TUINBOUW TWIEN SCHIET-K0RNER De fotoserie zegt meer Op 1 januari a.s. treedt het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens in werking. Waarom nieuwe verkeersborden? De toename van het wegverkeer en de wens om in Europa tot uniforme verkeers tekens te komen, maakten het noodza kelijk dat onze nationale verkeerswet- geving ook op dit punt werd aangepast. Geldt voor de vervanging van de verkeersborden een overgangs termijn van vijf jaren, voor de borden die betrekking hebben op stop- en wacht- verboden is een overgangstermijn van twee jaren gesteld. U kunt dus na 1 ja nuari zowel oude als nieuwe borden te genkomen. Vooral de komende twee jaar, waarin ook de oude en nieuwe par keer- en stopverboden nog naast elkaar voorkomen, wordt het dus een wat moeilijke zaak. Parkeren. Het nu ook reeds bestaande bord par keerverbod (49) geldt voor beide kan ten van de weg. Maar met ingang van 1 januari alleen voor die kant van de weg waar het staat. Dus: staat het bord rechts, dan is het verboden rechts te parkeren. Staat het bord links, dan is het verboden links te parkeren. Als er aan beide kanten niet geparkeerd mag worden, staat bord 49 zowel links als rechts. De oude borden die een parkeer verbod voor de linkerzijde van de weg dan wel een parkeerverbod voor de rech terzijde van de weg aangeven (model len 56 en 57 van het oude wegenver keersreglement) zult u hier en daar ech ter ook nog wel tegenkomen. Bij een parkeerverbod voor de rechterzijde van de weg mag u uw auto wel links neer zetten, maar dan zult u moeten keren. Nieuwe verschijningen langs onze we gen en straten zijn de borden 50a en 50b. Bord 50a is rond en heeft een rode rand en is dus een verbordsbord. Voorts een rode diagonaal. De kern bestaat uit een witte helft met een Romeinse I en een blauwe helft met een Romeinse II. Bij dit bord gaat het niet om de blau we en witte kleur, maar om de cijfers. Een oneven cijfer betekent op een on even dag links te parkeren; een even cijfer verboden op een even dag rechts te parkeren. Dus: de 12e wel links, maar niet rechts, de 13e wel rechts maar niet links. Ook het omgekeerde kan voorko men (bord 50b). Dus: de 15e niet rechts, maar wel links, de 16e wel rechts, maar ONTSPARING BIJ DE R.P.S. IN NOVEMBER Bij de Rijkspostspaarbank is in no vember 1966 2,8 miljoen gulden meer opgenomen dan ingelegd; in november 1965 bedroeg de ontsparing 5,5 miljoen gulden. Vergeleken met vorig jaar zijn de in gelegde bedragen iets meer gestegen dan de opgenomen bedragen. In aan merking genomen dat de maand novem ber geen goede spaarmaand is, kan wor den geconstateerd dat in vergelijking met de overeenkomstige periode in het vorig jaar de spaarresultaten iets gun stiger zijn. In de afgelopen maand werd ingelegd 104,5 miljoen gulden (1965: 100,8 mil joen) en opgenomen 107,3 miljoen gul den (1965: 106,3 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg ultimo november 4317,4 miljoen gulden (no vember 1965 4064,5 miljoen). DE GOEDE OUDE DAME EN HAAR ARMBAND Een groot Brits blad voor het ver zekeringsbedrijf vertelt de volgende 'wa re gebeurtenis'. Een niet meer zo jonge Zwitserse da me was haar armband kwijt. De ver zekeringsmaatschappij, die haar kost baar kleinood had verzekerd, betaalde, nadat alle pogingen het sieraad terug te vinden hadden gefaald, de som van 15.000 gulden aan haar uit. Maar na enige tijd ontving de verzekeringsmaat schappij een briefje van de dame in kwestie, waarin zij mededeelde de arm band toch nog te hebben teruggevonden. Haar eerlijkheid verheugde de ontvanger zeer, maar hij schrok even toen hij het vervolg las. De oude dame schreef: „Daar ik het nidÉ^ehoorlijk vond, de armband èn de J|^^reringssom te be houden, heb ik .-*0G gulden aan het Rode Kruis gezonden, hetgeen ongetwij feld uw volledige instemming zal heb ben..." - (DIA) DERDE BLAD 30 DECEMBER 1966 De komst van de moderne snelle camera waar de film met een duimbeweging wordt door gedraaid, heeft een nieuwe stoot gegeven aan het ver schijnsel van de „fotoserie". Parallel aan 't sneltransport kwam het „flitsblokje" dat in feite een compact gebouwde flitser is die maar liefst vier flitslampjes bevat. Daarmee verviel het tijdrovende „lampje verwisselen" en 't doordraaien naar een ander filmnummer. Bijgaande fotoserie toont een van de vele aantrekkelijke mo gelijkheden van dit systeem, dat n.b. in een van de goed koopste cameratypen is ge bouwd. Het fotograferen van kinde ren is vaak een kwestie van snel zien en snel vastleggen. Kindergezichten veranderen elk moment, maar de moderne ca mera houdt alles vast. Een paar punten zijn belang rijk bij het flitsen: Zorg voor een rustige, niet glimmende achtergond. In rokerige vertrekken eerst even ventileren. Ga niet te ver weg, een op name-afstand van 23 meter is net goed. Laat u nooit afschrikken door de „techniek". Flitsen is kinderlijk eenvoudig. Fotogra feren doet u in de eerste plaats met het hart, niet met getallen. Nog slechts enkele weken scheidt ons van de dag, waarop het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven in Den Haag zal wor den voltrokken. Deze weken zal de Re sidentie zeker nodig hebben om zich op de grote dag, 10 januari 1967, voor te bereiden. Achter de schermen is men reeds enige maanden intensief bezig de plannen uit te werken. Naar buiten toe zijn daar de eerste symptomen zichtbaar van geworden, toen personeel van ge meentelijke diensten dezer dagen met schilder-, timmer- en stofferingsgereed schappen naar de Javastraat toog om er het gebouw, waarin de gemeenteraad zijn vergaderingen pleegt te houden, op nummer 26, een opknapbeurt te geven. De aangifte van 't huwelijk geschied de 10 december op het gemeentehuis van Baarn, de woongemeente van Prin ses Margriet. De bruidsdagen zullen dus precies een maand duren. Het wordt een drukke maand voor het jonge paar. Op maandag 19 december was er een ont vangst op Huis ten Bosch, bij welke ge legenheid regering en corps diploma tiek hun opwachting maakten. Op 7 ja nuari 1967 is er feest op paleis Soest- dijk, welk feest tevens is bedoeld ter herinnering aan het feit, dat H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard op 7 januari 1937 in het huwelijk zijn getreden en die dag dus dertig jaar zijn getrouwd. Van 9 januari af wordt Den Haag weer het decor der plechtigheden. Een fraai decor, omdat de Residentie het zich, ondanks de geboden zuinigheid, tot een eer rekent zich mooi te maken. Spe ciaal langs de route, die de bruidsstoet zal afleggen van Huis ten Bosch naar het Raadsgebouw in de Javastraat, ver volgens van de Javastraat naar de Grote of Sint Jacobskerk aan de Groen markt, waar het huwelijk, dat door bur gemeester Mr. H. A. M. T. Kolfschoten wordt voltrokken, kerkelijk zal worden bevestigd door de Nederlands Hervorm de predikant Prof. Dr. H. Berkhof, geeft Den Haag van zijn medeleven blijk door markante gebouwen te belichten en voorts door uitbundige vlaggetooi. Langs die route zullen ook schoolkin deren en de leden van Haagse vrou wenverenigingen staan opgesteld. Het jonge paar komt 9 januari in Den Haag aan. Als gast van het gemeente bestuur zal het des avonds een, speciaal voor het doel van het bezoek, gearran geerde gala-voorstelling in het Circus Theater te Scheveningen bijwonen. Bij aankomst wordt op het Gevers Deynoot- plein bengaals vuur ontstoken in de geel-groene Haagse kleuren; bij het ver trek zullen de Nederlandse kleuren met vurige tongen tegen de duistere avond hemel oplichten. Op uitnodiging van het gemeentebestuur zal een aantal leef tijdsgenoten van bruid en bruidegom bij de voorstelling aanwezig zijn. De burgerlijke huwelijksvoltrekking vindt op 10 januari des ochtends te 11 uur plaats. In verband met de maatre gelen, die ter voorbereiding moeten wor den getroffen, zullen in het gebouw aan de Javastraat van 19 december tot 15 januari geen huwelijken worden geslo ten en zal de gemeenteraad zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar niet hier, maar in het gebouw van de Eerste Kamer houden. De entree van het raadsgebouw wordt omspannen met een goudkleurige balda kijn, terwijl er langs de gevel een ver siering met magnoliablad zal worden aangebracht. Voorts ligt het in de be doeling het raadsgebouw zowel als de in zijn oudste vorm uit 1250 dateren de Grote Kerk en het Circus Theater kwistig met bloemen te tooien. Tot de plechtigheid in de kerk is een aantal Nederlandse kinderen uitgenodigd, die op 10 januari jarig zijn. Er begint reeds tekening te komen in de voorbereidingen van de prinsesselijke huwelijksdag, ten aanzien van het ver loop waarvan pers, televisie en radio uit tal van landen grote belangstelling aan de dag leggen. piet links, enz. Een nieuwe maatregel, die de ver keersveiligheid ten goede komt, is het verbod om op voorrangswegen buiten de bebouwde kom auto's op de rijbaan te parkeren. Stopverboden. Het bij iedereen bekende „Stopverbod- bord" blijft ook na 1 januari a.s. nog voor beide kanten van de weg gelden. Met ingang van 1 januari a.s. zal dit bord echter langzamerhand vervangen worden door een nieuw „stopverbod- bord" (51). Dit bord heeft een rode rand en twee gekruiste rode diagonalen. De kern is blauw. Het geldt alleen voor die kant van de weg waar het staat. Treft u zo'n bord (51) aan de linker kant van de weg aan, dan is het ver boden links te stoppen. Staat het rechts, dan is het rechts verboden. Geldt voor beide kanten (links en rechts) een stop verbod, dan moet aan beide kanten van de weg het bord stopverbod (51) staan. Het nieuwe RW bevat nog veel meer geboden en verboden. In de „Verkeers- code", een uitgave van het Verbond voor Veilig Verkeer en de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, in samenwerking met het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat, heeft men de nieuwe wetgeving op populaire en voor iedereen begrijpe lijke wijze uiteengezet. Het boekje met een omvang van 88 pagina's en voor zien van vele illustraties, is verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren en afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Ook kunt u het bestellen door over schrijving van 2,50 op giro 240759 van het Verbond voor Veilig Verkeer, Hil versum (onder vermelding van „Ver- keerscode") of giro 279199 t.n.v. ANWB, Den Haag, afdeling Bestellingen. Wim Kan laat ons straks weer la chen en een beetje huilen met zijn te rugblik op het oude jaar. Ik weet niet of „Mien weer nieuwe oliebollen moet bakken, omdat het aardgas nu eenmaal heet is". Ik weet ook niet of Cals en Den Uyl het voorname mikpunt zullen zijn. Wel is het bekend, dat Wim, der traditie getrouw, een kabinetscrisis mag memoreren. „Lijmen Jan is er nu niet bij, we moeten straks kiezen". Tja, zo'n oudejaarsconference van Wim is nu eenmaal het hoogtepunt van het oude jaar. Jammer is het, dat zo veel hoogtepunten vluchtig zijn. Wij mensen vergeten nu eenmaal snel. Ge lukkig kunnen we ook veel goede din gen vasthouden. De tekst van Wim met uw bandrecorder, om nog eens na te genieten. De familie rond het radio toestel legt u vast met een flitsje. Maar niet alleen de scène rond dat toestel, ook het moment van de 12 uurslag, met het klinken. Het klaarmaken van het slaatje en de hartigheden mag ook best eens ver eeuwigd worden, want juist die dingen geven kleur aan het laatste feest van 1966. En als u dan die plaatjes in het gloed nieuwe '67 in uw album plakt hoort u in gedachten de stem van Wim „Kejje lache...". Foto's onthouden, wat mensen ver geten! Leg daarom camera en flitser klaar voor het feest aller feesten. ZIEKTENBESTRIJDING In ons land bestaan terwille van de veehouders op het gebied van de dieren- ziektebestrijding, zeer goede gezond heidsdiensten; ze worden door de vee houders bestuurd en gefinancierd. Door een hechte samenwerking ook met de overheid is al veel bereikt. Wanneer wij denken aan een ziekte, als rundertuber- culose, abortus Bang, kan men wel zeg gen dat deze kwaal thans bijna geheel is uitgeroeid. Ook de bestrijding van de runderhorzel is een prachtig voorbeeld van georganiseerde dierenziektenbestrij- ding, waar men trots op kan zijn. Het zo gevaarlijke mond- en klauw zeer wordt door jaarlijkse voorbehoeden de enting van onze veestapel binnen de perken gehouden. Maar nu de mastitis of uierontste king; de bestrijding van deze ziekte is nog lang niet opgelost en meer dan ooit zal men ook aan dit vraagstuk aan dacht moeten schenken. Uierontsteking komt nog zeer veel vuldig voor, dit tot grote schade van onze veehouderij. In hoofdzaak ontstaat mastitis, door grote of kleinere wonden aan uier of te pel, maar ook zeer dikwijls als gevolg van slecht melken. Het is noodzakelijk om de veehouders hierop bij voortduring te wijzen, want slecht melken veroor zaakt veel meer uierontsteking dan goed melken. Ook een te hoog vacuum, ver sleten tepelvoering zijn belangrijke fak- toren bij het optreden van deze ziekte. Iedere veehouder kent mastitis. Bij acute vorm vooral zien wij, dat het ont stoken kwartier vergroot is, rood van kleur en vaak hard en pijnlijk. De melk is afwijkend van samenstel ling, er zitten vlokken in. Maar nu de bestrijding. Grote verbe teringen zijn vastgesteld, wanneer net vóór of tijdens de droogstand, penicilli ne in de uier werd gebracht. Dit moet wel een langdurige werking hebben, als het kan de gehele droogstandduur, dus wel tot 2 manaden. Acute gevallen moeten door de die renarts worden behandeld. Wil men een blijvend succes hebben, dan zal ook de melktechniek verbeterd moeten worden, maar hierover in een volgend artikel. Onder het motto: Kun je schieten, schiet toch mee! Ik weet niet, wat jullie met je vrije tijd uitvoeren. Ik weet overhoofd niet, of jullie veel vrije .tijd hebben. Waar schijnlijk niet. Jullie en ik moeteji le ren... of werken. We moeten wachten tot we 65 zijn om over genoeg tijd te beschikken voor onze hobbies. Met 65: tijd en AOW. Als ik het voor het zeg gen had: met 70 tijd en AOW, van 18 tot 23 tijd en AJW (uitkering voor jon geren. Deze uitleg voor de traag-snap- pers). Maar ik heb het niet voor het zeggen. Nog niet. Waarschijnlijk nooit. Dus daarom: gelukkig is hij, die ver geet, wat toch niet te veranderen is. O boy, ik ben wel zuur vandaag. Zuur filosofisch. Filosofisch zuur. Want het valt after all toch wel mee met die immm -fiir--- vrije tijd. En met het probleem Wat Er Mee te Doen. Ik was een verwoed plaatjes draaier. En het was niet al leen beat wat de klok bij mij beatte. Maar toch... dat eeuwig passieve. De enige handeling: plaat opzetten, plaat afzetten. Ik laakte, en laak nog, de tv- staarders en zwart'schrjf-beluisteraars Twee groepen, zonder een spat creativi teit. Ik wilde wat. Ik wilde iets uit mijn vingers laten komen. Muziek, een doe- het-zelf-bureau, voor mijn part een ko- ngn uit een hoge hoed. Als het maar iets was. En toen zag ik Ed van der Elsken op de tv. Topgekke vent, maar hij kan het. Foto's maken (voor degenen, die het nog niet wisten). Geen zoete, me lige plaatjes. Keiharde werkelijkheid. Opeens wist ik het: plaatjes schieten was topfun. Ik kocht een lekker cameraatje voor niet te mal veel geld. Een film erin en 't spel kon be ginnen. Het is wel zoeken in het be gin. Onderwerpen zoeken. En het is een kunst om het zoete te vermijden. M'n eerste film was gauw vol en ik geloof, dat ik het niet eens zo gek geschoten heb. Oordeel zelf, vrien- vrienden. Hierbij presenteer ik m'n tienerzus (het kind was heel willig) in twee poses. Foto éénZus met schijf. Hande- lings: binnenshuis. Hulpmiddelflits aan lang snoer. Snelheid l/25ste se conde, Diafragma 16. Foto twee: Sis ter again. Hande ling: buiten. Hulp middel: voorzet- lensje. - Snelheid l/50ste seconde. - Diafragma 22. Zo, en dit was dan de eerste kik uit de komer van BOB SCHIETER

Scheldebode | 1966 | | pagina 7