DO BAAYENS oCcmfys do. AüxjCLQt YERSEKE De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN RILLAND-BATH KRABBENDIJKE VAN OUD OP NIEUW WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE 25-jarig jubileum. Op 1 januari a.s. is dhr. J. Glerum, hoofd van de openbare lagere Prinses Beatrixschool alhier, 25 jaar verbonden als medewerker aan het Kon. Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. De voorzit ter van het stichtingsbestuur, dhr. Mo lenburg, reikte een dezer dagen op een vergadering van de examencommissie in hotel „Polen" te Amsterdam, de hier aan verbonden zilveren herinnerings medaille met oorkonde aan dhr. Glerum uit. Verder is het 1 januari 25 jaar ge leden dat dhr. Glerum werd benoemd als tijdelijk hoofd van de toenmalige openbare lagere school aan de Dam straat, welke benoeming op 9 april 1942 werd omgezet in een definitieve. Vanaf deze plaats bieden wij dhr. Glerum, die ook op ander terrein zoveel voor de Yersekse gemeenschap heeft gedaan, gaarne onze gelukwensen aan. Kerstwydingsdienst. Zaterdagavond werd in de Ned. Herv. kerk een gezamenlijke kerstwijdings- dienst gehouden, waarin voorgingen ka- piteine Van Engelen van het Leger des Heils, Ds. de Jonge van de Vrije Evang. Gemeente en Ds. Reijenga, Ned. Herv. predikant. Verder verleende medewer king de zangvereniging „Excelsior" on der leiding van dhr. Jac. Tamminga. De collecte aan de uitgang, bestemd voor de vluchtelingen uit Tibet, bracht op 273,—. Kerstwijdingsdienst. Zondag le kerstdag werd in de Ned. Herv. kerk alhier een kerstwijdings dienst gehouden, waarin voorging Ds. B. Zoodsma, die sprak over het onder werp „U is heden de Heiland geboren". Aan deze dienst werd medegewerkt door de muziekvereniging O.K.K. en het Ned. Herv. Kerkkoor, beide onder leiding van de dirigent dhr. A. v. d. Cingel uit Goes Kerstfeest bejaarden. In het dorpshuis werd een kerstmid dag voor de bejaarden der gemeente gehouden, die was georganiseerd door de Diakonie der Ned. Herv. Kerk, de afd. Wemeldinge van de Bond van Plat telandsvrouwen, de Ned. Herv. Vrou wenvereniging en de afd. Wemeldinge van de N.C.V.B. De bejaarden hadden een gezellige middag. Gelijktijdig werd voor de bejaarden van de Vrije Evang. Gemeente een kerstmiddag gegeven, ge organiseerd door de Vrije Evang. Ge meente. Deze werd gehouden in het zon dagsschoolgebouw aan de Chezeeweg. N.C.V.B. De afd. Wemeldinge van de N.C.V.B. hield dezer dagen haar kerstavond. Een kerstliturgie werd als programma aan gehouden, waarbij mevr. M. Florusse- Breure de meditatie verzorgde. Mej. S. Hollestelle verzorgde de kerstvertelling. Verder bestond het programma uit zang van het koor. ging hij in deze funktie naar Klundert, waar hij in de oorlogsjaren werd inge deeld bij de gendarmerie. Later werd hij hier wachtmeester le kl. bij de Rijks politie, om op l-9-'52 te worden bevor derd tot opperwachtmeester. Uit een fraaie oorkonde blijkt voorts de moed en het beleid dat dhr. 't Jong toonde in 1953 bij de watersnoodramp. Op l-6-'58 kwam opper 'tJong naar Kruiningen, waar hij op l-6-'59 adjudant werd. Wij hopen dat dhr. 'tJong nog vele jaren van een welverdiende rust kan ge nieten en wij wensen hem en zijn ge zin een prettige tijd toe in Klundert. Anton wordt 90 jaar. De heer Anton (Toontje) Gunst hoopt zaterdag 31 december a.s. zijn 90ste ver jaardag te vieren. Toontje, die werd ge boren in Kattendijke, heeft vele jaren in Hansweert gewoond. Over zijn er varingen in het schippersvak kan hij uren vertellen. In 1952 kwam hij naar „Avondlicht". Zaterdagmiddag om 4 uur zal de Kon. Harmonie E.M.M. de jarige muzikaal gelukwensen. Het oude vuurwerkrecept. Er is geen bezwaar tegen, dat het nieuwe jaar op passende wijze wordt in geluid. Het is daarom op oudejaars avond enige tgd toegestaan dat er vuur werkartikelen worden ontstoken. Maar natuurlijk niet tijdens de kerkdiensten. Kerstfeestviering. De Hervormde Vrouwenkring heeft veel aandacht besteed aan de kerstfeest viering. In de eerste plaats was er een kerstmiddag voor de leden onder leiding van mevr. N. van Iwaarden-Dek, die ook het kerstverhaal vertelde. De leden zorgden voor een gezellige versiering van de zaal. Voorts organiseerde de groep een middag voor bejaarden met als hoogte punt weer de gezamenlijke broodmaal tijd. Ds. B. Baks hield een meditatie en een twintigtal zondagsschoolkinderen voerden een kerstspel op. Ook deze mid dag was de leiding in handen van mevr. Van Iwaarden. Het werk van de Herv. Vrouwengroep was hiermee echter nog niet klaar. Bij 145 zieken en bejaarden werden n.l. kerstgeschenken bezorgd. Kerstavond N.C.V.B. Onder grote belangstelling en in een mooi versierde zaal hield de afd. Krui ningen van de N.C.V.B. haar kerst avond. De presidente, mevr. Koolstra, sprak een openingswoord. De avond werd gevuld door liturgie met medita tie, zang, kerstverhaal en declamatie. Alles werd zeer verdienstelijk naar vo ren gebracht. Mevr. Quaak sprak een slotwoord en sloot de avond met dank gebed. Waterleidingbuis lek. Zaterdagmorgen om half vier werd een breuk in de waterleidingbuis ont dekt aan de Veerweg, waardoor de oos telijke rijbaan was onderspoeld. De po litie nam direkt de nodige maatregelen en stelde diverse instanties van de lek kage in kennis. De reparatiewerkzaam heden duurden tot 's middags 5 uur. Het zware verkeer werd gedurende het werk over VlissingenBre3kens geleid. Adjudant 'tJong met pensioen. De commandant van het groepsbureau Kruiningen van de Rijkspolitie, adju dant M. 't Jong, verlaat i.v.m. het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd op 1 januari a.s. de dienst. Dins dagmorgen nam adj. "t Jong in de fees telijk versierde bovenzaal van 't groeps bureau afscheid. Na een openingswoord van opperwachtmeester Vonk, werd dhr. 'tJong toegesproken door de districts commandant overste A. J. van Thiel. Van het Kruiningse personeel ontving dhr. 't Jong een polshorloge, dat hem bij monde van opper Vonk werd aan geboden. Namens de afdeling Goes van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren sprak opper M. Plaisir. Verder werd het woord gevoerd door adj. A. E. R. T. Minnaard van de militaire inlichtingen dienst van de Kon. Landmacht Bergen op Zoom, dhr. M. D. Kroon van Rijks waterstaat, Goes en wachtmeester le klas J. van 'tHoff namens de brigade Kruiningen van de Kon. Marechaussee. Diverse sprekers betrokken mevrouw 't Jong met bloemen in de hulde. Tot slot sprak dhr. 't Jong een dankwoord en hij sloot hiermee tevens een meer dan 38-jarige loonbaan bij de politie af. Hij begon deze loopbaan op 21 mei 1928, toen hij als 21-jarige in opleiding kwam bij de Kon. Marechaussee in Apeldoorn. Na gediend te hebben bij de brigades in Roosendaal en Sluis, werd h^ op l-5-'33 veldwachter te Schoondijke. Op l-l-'39 Kerstmiddag bejaarden. Vorige week werd in de foyer van het dorpshuis 'Luctor et Emergo' een kerst middag gehouden voor bejaarden, onder leiding en in tegenwoordigheid van de Diakonie der Ned. Herv. Kerk en de Herv. Vrouwenvereniging. Er waren vele oudjes opgekomen en ze lieten zich de traktaties goed smaken. Personenauto in brand. Zaterdagavond omstreeks half negen loeide de sirene, er was brand op rijks weg 58 bij de Langendijk: een personen auto. De bestuurder T. O. uit Vlissingen en zijn verloofde hadden de auto aan de kant gezet wegens opgetreden motor storing. Bij het verwisselen van een bougie vloog de auto plotseling in brand. De Rillandse brandweer was zeer snel ter plaatse, maar de w.a.-verzekerde auto was al een wrak. Kerstfeestviering zondagsschool. Op tweede kerstdag werd het kerst feest van de zondagsschool in de Ned. Herv. kerk zeer druk bezocht. Gemeenteraad. Vorige week donderdag kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bij een. Voor de uitvoering van bouwplan West II werd 150.000,geleend bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Aan het bestuur van de Stichting Bejaarden zorg verleende de raad machtiging om een lening van 900.000,aan te gaan bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Deze lening moet worden aan gegaan voor het bouwen van 40 bejaar denwoningen. Deze zullen gebouw wor den in een nieuwe straat, die evenwijdig komt te lopen met de Lodijkestraat. Dhr. Geense vond het jammer dat de woningen niet dichter bij het bejaarden tehuis gebouwd kunnen worden in ver band met geneeskundige verzorging, eten halen, enz. Dit vond de voorzitter ook jammer, maar „Dit hoeft geen on- overkomenlrjk bezwaar te zijn. We den ken ook aan open bejaardenwerk en we overwegen als Stichtingsbestuur om via een maatschappelijk werkster het voor deze mensen zo gunstig mogelijk te ma ken". Voor het verbeteren van de West- weg werd 37.380,uitgetrokken. De heren Geense en Riedijk vroegen het college van B. en W. bij de uitvoering van dit werk de kansen voor de plaat selijke aannemer zo ruim mogelijk te stellen. Dhr. Zanddijk vond aan het voorstel enige bezwaren kleven. „Als de weg bij het Shell-station wordt afgeslo ten, zal daar niet veel verkeer meer ko men en de bewoners zelf hebben zo'n brede weg niet nodig. Ik vind dit bedrag voor zo'n klein eindje riolering en een trottoirtje nogal veel en zou het graag wat eenvoudiger zien". Na de uiteenzet ting van de burgemeester, dat een goed kopere oplossing van dit vraagstuk steeds maar weer zal blijken een lap middel te zijn, waarbij men blijft op knappen, kon echter ook dhr. Zanddijk geen bezwaren meer zien in dit voor stel. De Westweg zal dus nu eindelijk verbeterd worden aan de noordkant. Hierna kwam het voorstel aan de orde om voor 18.000,voorzieningen te treffen aan de haven, zodat daar een 50-tal bootjes een ligplaats kunnen heb ben. Uit de bij de agenda gevoegde be rekening bleek dat op 12 jaar bezien de gemeente met dit project ongeveer dezelfde blijft. Men lijdt thans een ver lies van 3000,op de haven, terwijl dit teruggebracht zal worden tot 500,- bij het openblijven van de haven. Dhr. Schouten had bezwaren tegen het voor stel van B. en W. „Ik vind dit bedrag van 18.000,aan de zeer hoge kant, wanneer daar maar 40 50 mensen voordeel van hebben. Wanneer er een vereniging was, die met de gemeente een huurcontract aanging, zou ik tegen over dit voorstel heel anders staan, dan ik nu doe". Dhr. Geense was verheugd over het voorstel, al vond hij de 75, ligplaats nogal hoog. Op de opmerking van dhr. Geense werd ingegaan door de burgemeester. „Men moet hier geen ver gelijking treffen met havens als Yerse- ke en Veerse Meer. Wij hebben hier maar een getijdehaventje en we zgn ge bonden aan een periode van 12 jaar. Het is inderdaad een zeer stug bedrag en als de afsluiting van de Oosterschel- de evenueel vertraging zou ondervin den, zal het gemeentebestuur de eerste zijn om dit tarief te verlagen. Maar het is een haalbare zaak". Hij dacht dat de sportvissers het zullen waarderen dat de gemeente hier iets doet en dat men zal begrijpen dat de gemeente dit ook niet voor niets kan doen. Dhr. Zanddijk zag in het voorstel van B. en W. totaal geen bezwaren, vooral ook niet omdat het bestede geld uiteindelijk terug zal komen, als de zaken draaien. „En de sportvissers kunnen nergens anders te recht. Bovendien zullen ze nu geen zor gen meer behoeven te hebben bij wind kracht 8 of 10 over het loswaaien van hun bootje". Tenslotte kwamen er nog een aantal begrotingswijzigingen aan de orde, waarbij dhr. Zanddijk tegen de post stemde, die een verhoging aangaf van de vergoeding voor de gemeente arts van 200,tot 500,Tenslotte dankte de voorzitter de raadsleden voor de prettige samenwerking en wenste hen het beste voor het komende jaar. Yaardigheidsproeven. Bij de gymnastiekvereniging „Spar ta" werden de vaardigheidsproeven voor het K.N.G.V. afgenomen. Een 46-tal le den, die onder leiding stonden van mej. C. C. van Weele en de leider B. West- strate uit Goes, toonden hun kunnen op brug, balk, ringen, lange mat, vrije oefeningen en springen. De jury bestond uit dhrn. W. Roorda en L. Mast uit Bergen op Zoom. De geslaagden zijn: Meisjes A: 1. N. van Weele, 50.1 pnt.; 2. D. Nagelkerke, 50 pnt.; 3. L. van Oosten, 48.7 pnt.; 4. A. Vos, 48.2 pnt.; 5. M. Visser, 48.2 pnt.; 6. A. Wabeke, 49 pnt.; 7. A. Geldof, 47.1 pnt.; 8. D. van Ham, 49.6 pnt.; 9. A. Kievit, 49.6 pnt.; 10. R. Prevo, 47.1 pnt.; 11. I. Dees, 47.3 pnt.; 12. W. Houtekamer, 46.8 pnt.; 13. T. Hoogestegêr, 51 pnt.; 14. C. Ma liepaard, 47.5 pnt. Meisjes B: 1. M. Schouwenaar, 46 pnt.; 2. A. Sinke, 50.5 pnt.; 3. M. Won- dergem, 48.7 pnt.; 4. R. Repko, 48 pnt.; 5. I. Versprille, 47.8 pnt.; 6. J. Lagen dijk, 47.5 pnt.; 7. S. Paauwe, 49.5 pnt.; 8. C. Lobbezoo, 52.1 pnt.; 9. H. Meloen, 50.7 pnt.; 10. G. van Ham, 50.3 pnt. Dames, 3e klasse A: 1. A. Sinke, 48.8 pnt.; 2. A. Fraanje, 46.3 pnt. Dames, 3e klasse B: 1. C. van Weele, 49.3 pnt.; 2. A. Geense, 48 pnt.; 3. S. Krijger, 46.8 pnt.; 4. A. Lobbezoo, 49.8 pnt.; 5. A. Hoekman, 45.6 pnt. Dames, 2e klasse: 1. C. C. van Weele, 52 pnt.; 2. C. van Zweden, 50 pnt.; 3. B. van Elsacker, 47.6 pnt. Dames, huisvrouwendiploma A: 1. A. van Langevelde, 36.5 pnt.; 2. A. van Weele, 36 pnt.; 3., A. Dommisse, 35.6 pnt.; 4. J. Schwartz, 36.4 pnt.; 5. I. Lob bezoo, 35.4 pnt.; 6. N. Hoogesteger, 36.1 pnt.; 7. S. van Velzen, 35.5 pnt.; 8. J. van Luijk, 35.3 pnt.; 9. S. Korstanje, 35.6 pnt.; 10. J. Maas, 36.4 pnt.; 11. L. van Iwaarden, 35.4 pnt. De persoonlijke wedstrijd die hieraan verbonden was had voor de meisjes de volgende uitslag: le prijs C. Lobbezoo; 2. T. Hoogesteger; 3. H. Meloen. Voor de dames 3a en 3b: 1. A. Lobbezoo; 2. C. van Weele. Voor de dames 2e klasse: 1. C. C. van Weele; 2. C. van Zweeden. Voor de dames senioren: 1. A. van Lan gevelde; 2. J. Maas en J. Schwartz; 3. N. Hoogesteger. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter, dhr. J. C. Korstanje. Dodelijk ongeval. Donderdagmiddag had een dodelijk ongeval plaats op de Oostweg vlak bij de kruising met de Wilhelminastraat, waarbij de 64-jarige mevr. J. Boone- Wagenaar om het leven is gekomen. Zij werd gepasseerd door een vrachtauto met aanhangwagen, die bestuurd werd door J. van Iwaarden uit Kruiningen. Waarschijnlijk is ze niet berekend ge weest op het feit dat er nog een aan hangwagen kwam, waardoor ze hiermee in aanraking kwam en viel. Hierbij werd ze zo ernstig gewond aan het hoofd, dat ze vrijwel direkt moet zijn overleden. Bedrijfsongeval. Bij het inzetten van een grote ruit in het in aanbouw zijnde pand van dhr. Staal vielen vijf mannen van de steiger. De ruit kwam achteraan en verwondde dhr. L. van de Griek uit Krabbendijke zeer ernstig aan hoofd en hals. Gelukkig wist een van de andere vier mensen deskundig eerste hulp toe te passen door de halsslagader, die getroffen was, af te drukken. De anderen waren licht gewond. Dhr. v. d. Griek werd met spoed naar het ziekenhuis „Bergzicht" in Goes overgebracht. Kerstzangdienst. In de Ned. Herv. kerk werd zaterdag een kerstzangdienst gehouden. Deze was georganiseerd door de Hervormde en de Gereformeerde jeugdverenigingen. De bijeenkomst werd geopend door dhr. Van Harn. Daarna werd met medewer king van het muziekgezelschap „Concor dia" samenzang en koorzang uitgevoerd, afgewisseld met een mooi gedicht van mej. A. Plaisier en een schriftlezing van mej. A. Clement. De tekstlezing en de sluiting werden verzorgd door dhr. Koeman. Kerstfeest N.C.V.B. Oostdijk. Door de afdeling Oostdijk van de N. C.V.B. werd het Kerstfeest gevierd in het dorpshuis. De aanwezigen werden verwelkomd door de presidente, mevr. Minnaard-Gaanderse. De meditatie han delde over de ster van Bethlehem. De kerstliturgie werd gelezen door de da mes Goud-Kole en Joossen-van de Vre de. Mevr. Harthoom-Vader las een kerstverhaal voor. Een en ander werd afgewisseld met samenzang en koor zang. Voor motorfietsen en scooterrijders is het per 1 januari verboden iemand voor de bestuurder te laten meerijden. De passagier mag wel achterop plaatsnemen. Kerstviering N.C.V.B. Door de afd. Krabbendijke van de N. C.V.B. werd een kerstmiddag voor de bejaarden georganiseerd in de „Koop handel". De aanwezigen werden verwel komd door mevr. E. Mallekote-de Klerk. Opgevoerd werd het kerstspel „De Her berg". De bijeenkomst werd gesloten door mej. P. van Hekken. Kerstfeestviering. In een overvolle kerk werd tweede kerstdag het Kerstfeest gevierd met de leerlingen van de zondagsschool. Het kerstevangelie werd verzorgd door Ds. G. Colenbrander. Het vrije verhaal werd verteld door een der leiders, dhr. W. Kootstra. Dertien leerlingen namen af scheid van de zondagsschool en ontvin gen uit handen van Ds. Colenbrander een zang- en leesbijbel. Kerstzangdienst. In de Ned. Herv. kerk werd zaterdag avond een kerstzangdienst gehouden. Door de muziekvereniging „Vooruit" werd een kerstfantastie uitgevoerd van A. den Arend, die het goed deed in de fraaie oude kerk wat de klank betrof en ook de uitvoering onder leiding van dhr. Witte. De zang werd begeleid met orgel en een 6-tal koperblazers. De me ditatie werd verzorgd door Ds. G. Colen brander. Zoals gebruikelijk met kerst en oudejaarsdienst gaf de kaars verlich ting een bijzonder effect aan deze dienst Benoemd tot ouderling. De heer M. Waterman Mz. zal met ingang van 1 januari geen ouderling meer zijn in de Ned. Herv. kerk, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. In zijn plaats is benoemd dhr. J. West- strate Mz., die deze benoeming heeft aangenomen. 25 jaar bij P.T.T. Zaterdag heeft besteller le klas H. van de Velde uit Biezelinge zijn 25-jarig jubileum bij de P.T.T. herdacht. Des morgens kwam een delegatie van het kantoor Goes de jubilaris gelukwensen. Directeur P. A. Dansen hield een toe spraak en overhandigde dhr. Van de Velde de gebruikelijke jubileumenvelop- pe. 's Middags kwamen zijn collega's en het administratieve personeel van het kantoor feliciteren. Namens hen bood J. M. Huissoon een tafelcouvert aan. Kerstbijeenkomsten. Tal van verenigingen hebben de af gelopen week in besloten kring het Kerstfeest gevierd. De hervormde vrou wenvereniging kwam hiervoor in Obad- ja bijeen onder leiding van mevr. I. A. Jebbink-Paap. De Bond van Plattelandsvrouwen vier de het kerstfeest in restaurant „De Caisson". De leiding berustte bij mej. J. Ganseman. De hervormde vrouwendienst en de diakonie van de hervormde gemeente hielden ook dit jaar weer een kerst samenkomst met de bejaarden van 70 jaar en ouder. De christelijke kleuterschool vierde het kerstfeest op een avond in de school. Behalve de kleuters waren er ook veel ouders meegekomen. Zaterdagavond werd in de veilinghal als voorbereiding op het kerstgebeuren 'n volkskerstzangdienst gehouden. Ruim duizend mensen woonden deze zang- dienst bij. Muzikale medewerking ver leenden het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" en 't christelijk gemengd zang koor „Zang Veredelt". Voor de bewoners van het bejaarden tehuis was er op le kerstavond een sa menkomst. Eerst bracht het jeugdkorps „Jong Ons Genoegen" een tiental gees telijke liederen ten gehore. Verder werd een liturgie afgewerkt me medewerking van een kinderzangkoor uit Schore. De declamatie werd verzorgd door dhr. Ad Vermaire. De samenzang werd begeleid door D. Burger (orgel) en J. Wisse (piston). Tenslotte vierden de zondagsschool verenigingen op de gebruikelijke manier het kerstfeest met kinderen en ouders. Voor Kapelle gebeurde dat des middags in het gebouw „Öbadja" voor de klein sten en 's avonds voor de ouderen in de kerk. In Biezelingq werd de samenkomst met alle groepen in de kerk gehouden. Kinderfeest. Het huwelijk tussen prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven op 10 januari zal in de gemeente Kapelle alleen gevierd worden met de school kinderen. Alle kinderen zullen een aan denken krijgen. Voor de kinderen van de kleuterscholen zal er op de school nog een traktatie volgen. Voor de kin deren van de lagere scholen zal er in hotel „De Zwaan" een feestprogramma worden gegeven. Veertig jaar bij onderwijs. Vorige week herdacht dhr. H. M. van Cruijningen dat hg veertig jaar geleden bij het openbaar onderwijs zijn loopbaan begon. Burgemeester H. G. van Suijle- kom bracht met de leerkrachten van de school onderwijzer Van Cruijningen dank voor datgene wat hij in deze veertig jaar voor het onderwijs heeft gedaan en overhandigde de jubilaris de gebruike lijke enveloppe, terwijl er voor mevr. Van Cruijningen een bloemetje, was. Na mens de leerkrachten sprak het hoofd der school dhr. C. L. Duininck. De ju bilaris kreeg van zijn klas een plaid aangeboden. Op zijn beurt trakteerde hij de kinderen. HET DREIGENDE SLAGERSMES Dit had een buitengewoon slechte film kunnen worden, te beginnen bij het ogenblik waarop Sientje haar liefde be kende tot het moment, waarop, haar va der door de politierechter werft vrijge sproken. De pa van Sientje, overigens een eer zaam slager, had sinds jaar en dag ver schil van mening met de kruidenier. Het feit dat de kruidenier ook boter- hambeleg verkocht was daaraan niet vreemd. „Haal uw-vleeswaren bij de slager!" placht de pa van Sientje uit te roepen, telkens wanneer de kruidenier in zijn omgeving vertoefde. Op een dag kwam Sientje thuis, en zij zag er bleek en zorgelijk uit. „Wat is er aan de hand, Sientje?", vroeg haar vader. Want ook slagers hebben hartelijke momenten. Sientje barstte in snikkemuit. En pas na lang aandringen van vaders kant was zij er toe te bewegen de ware oor zaak van haar bleekheid-.en van haar zorgen te bekennen: zij was verliefd ge worden op de zoon van de kruidenier; erger nog, zij had de jeugdige kruide nier die dag haar jawoord gegeven! De slager, dit horende, stiet een kreet uit zoals slechts zelden uit een mense lijke keel naar voren is gekomen. Hij stond met een bebloed schort voor het hakblok, een mals stukje kalfsvlees uit te benen. In zijn opwinding gunde de man zich geen tijd het bloederig schort weg te werpen, noch -legdeihij het lan ge slagersmes van zich. Integendeel, op gele klompjes rende hij de straat over naar de woning van de-kruidenier, na geoogd door de verbaasde dorpelingen, want buitenaf pleegt men niet zo'n haast te maken. De vrouw van dë 'kruidenier stond net achter de toonbank een pond suiker af te wegen toen de.,^^)loede slager met opgeheven mes binnenstormde. „Waar is je man!" brulde de slager. „In de badkamer!" antwoordde de kruidenierse. Tegelijk gutste alle sui ker op de grond want het drong tot haar door, dat zij daarmede het lot van haar man had bezegeld, die <!zo aan stonds bloot en zieltogend in de badka mer zou worden gevonden met het sla gersmes in het kruideniersvlees. Zij liet de suiker vallen en draafde naar de po litie. De slager was ondertussen de trap opgestormd. Hij wierp de deur van de badkamer open, waar -de kruidenier net rechtop onder de douche stond. „Man!" riep de slager, maar verder kwam hij niet. De kruidenier, die toch al niet zo'n sterk hart heeft, draaide van schrik de koudwaterkraan geheel open. De schrik van de slager, het bebloede schort, het lange mes en de gulle scheut koud wa ter bleken te veel voor hem. Hij begon enigszins wazig te kijken, vertoonde een blauwig-paarse kleur en "zeeg ineen. Het tafereel van de zieltogende krui denier werkte er aanmerkelijk toe bij de slager te kalmeren.. Hg legde het mes terzijde en de. kruidenier op de di van in de kamer. Toen op zijn hulp geroep de kruideniersvrouw niet kwam opdagen zij was immers naar de postcommandant gehold greep de sla ger dekens, begon de blauwe kruidenier enthousiast te wrijven eè riep ondertus sen luidkeel: „Help! Help!" Dit hulpgeroep drong door tot de toe schietende politieman, die ftoór de krui- deniersega was gewaarschuwd. „Gelukkig, hij leeft nog!" snikte de vrouw, om vervolgens flauw te vallen in het hoopje gemorste suiker. De wachtmeester gunde zich geen tijd daar nader op in te gaan. Hij trok zijn wapen, wierp de kamerdeur open en zag daar de slager, die de blote kruidenier stond op te poetsen met een wollen deken. .,ioo: Toen tenslotte iedereen weer tot be wustzijn was gekomen schreef de poli tieman 't proces-verbaal.' „Bedreiging!" had de kruidenier gezegd. En dat stond ook op de dagvaarding. Maar tijdens de zitting zei de kruidenier, dat hij het toch niet zo zeker wist. En de slager zei dat hij alleen maar eens kwam pra ten. Zo werd de slager vrijgesproken. De jongelui zijn ondertussen toch ver loofd. WILLY H. HEIT LING (Nadruk verboden)

Scheldebode | 1966 | | pagina 2