oudejaarsoverpeinzingen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAAT JE RIJDEN oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 31 30 DECEMBER 1966 van Thomasvaer en Pieternel de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Thomasvaer Ach Pieternel, wat gaan ze snel, Die twee-en-vijftig weken. Pieternel Dat is in '66 ook Weer duidelijk gebleken. Het is een bar gejaagde tijd, Waarin we allen leven. We kunnen ons aan o zo veel Vandaag maar amper geven. Thomasvaer Dat is voor ons soms erg funest, Er is voor niets haast tijd; We wórden allemaal geleefd, Pieternel 'n Leuke bezigheid! Maai' ja, wie doet er niet aan mee? Het is een jagen, jachten, Mij komL zo een en ander weer Vandaag in de gedachten. Want '66 was een jaar, Om nimmer te vergeten. Thomasvaer Ze hebben weer op elk- gebied, Ook heus niet stil gezeten. Rookbommen gooide Amsterdam, Toen er een Paar daar trouwde, Zodat men daar een bruiloftsstoet Toch wel ietwat benauwde. Pieternel Ja, Amsterdam was in het nieuws: Er werd geprovoceerd. Ofschoon men de langharigen Soms ook wel mores leert. Die lieverdjes bij 't Lieverdje, Ze voerden heel wat uit. Het was rumoerig tot en met. Kijk maar eens ten besluit, Wat hiervan wel het einde was, Er sneuvelt menig ruit. Die Amsterdamse binnenstad Zag er zo fraai niet uit. De Commissaris kreeg ontslag, Het ging niet met Van Hall. Thomasvaer Ik ben benieuwd hoe alles nog Een einde hebben zal. Zo menig bankroof, weer gepleegd, Was „vakmanswerk", nietwaar? De „zware jongens" stonden ook In Nederland weer klaar. Ze worden af en toe gesnapt; De misdaad tiert hier welig, Pieternel Maar als het eind de bajes is, Is 'tnog niet zo voordelig. De banken dienen goed beschermd Door een alarmsysteem, Opdat er zo een einde komt Aan 'tspel van: Geef en neem. Thomasvaer De zomer was geweldig nat, M'n beste Pieternel. Dit voorjaar was vaak o zo koud, Pieternel 'k Herinner het me wel. Veel boeren waren pessimist, Hoe zou dat toch weer gaan? Er kon dan ook vaak dagenlang Heel weinig meer gedaan. En dat in zulk een dure tijd Vooral ook voor de boeren. Thomasvaer Ze dienen de produktie wel Terdege op te voeren. De prijzen aan de lage kant, Ze tonen duidelijk aan: Er dient voor heel de landbouwstand 'n Heleboel gedaan. O zeker, er wordt vaak geklaagd, Vooral in deze kringen, Pieternel Maar daartoe is wel reden thans. Er zijn zovele dingen, Die onze nijvere boerenstand Van alle kant bedreigen. We mogen hier hun moeilijkheên Zeer zeker niet verzwijgen. Thomasvaer Maar het ging bij de Koekoekgroep Er nogal bont naar toe. Heer Adams kwam in ballingschap, De Kamer was hem moe. Pieternel OntVOOGDing hoorde erook bij, De Noodraad kwam van pas. En zo is politiek heel vaak Het beeld van 'n moéras. Denk aan de „nacht van Schmelzer" maar. Thomasvaer Ze was bijzonder donker. Aan 't politieke firmament Totaal geen stergeflonker, Tot Zijlstra op 't toneel verscheen; Hij nam het roer in handen. Pieternel Zijn plannen gingen net er door, Ze bleken niet te stranden. Belastingmindering uitgesteld, M'n waarde Thomasvaer! Hoe knopen we de eindjes straks Terdege aan elkaar? Het economisch leven is Wel verre van gezond. Het spook der werkloosheid waart Op Hollands bodem rond. Thomasvaer Ja, zeg dat wel hoor Pieternel, De handen uit de mouwen. Het is vandaag de dag zo duur, Denk enkel maar aan 't bouwen. Pieternel En desondanks nog woningonod. Er kan nog wat gebouwd! Helaas veel revolutiebouw Wordt er alom aanschouwd. De huren zijn vandaag niet mals, We zien ze aldoor stijgen, Thomasvaer Zodat er ook op dit terrein Zeer veel gevaren dreigen. We komen er totaal niet uit, En niemand weet waarheen, De kosten stijgen zo enorm, Dat merkt wel iedereen. Pieternel En als ik Excellentie was, Dan ging het stellig fout. Al laten loon en prijzen mij Zeer zeker ook niet koud. Maar het bleef nog een soort spiraal, Het een berust op 'tander. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 Thomasvaer: De economen zijn vandaag Naar 'theet bijzonder schrander. Maar wie lost deze puzzel op? Wie zal een weg hier wijzen? Wie helpt ons uit die doolhof van De lonen en de prijzen? Baat loonsverhoging heden wel? Pieternel Dat vraag ik me ook af, Daar mij het huishoudboekje wel Veel extra zorgen gaf. Hoe krijg ik alles toch betaald, Hoe blijf ik buiten schulden? Wel goed, dat ze de loonzak soms Ook weer eens extra vulden. Thomasvaer Je kwam gelukkig niets te kort, Denk eens aan India. Dan is hier nog welvaart zeg. We steunden, 't ga, zo 't ga. We gaven weer met gulle hand En India kreeg eten. Er wordt vooral op dit gebied Vandaag niet stil gezeten. Pieternel Collecte hier, een fonds voor dat, Denk aan de „noodgebieden" Thomasvaer Ja, ja, we zijn op dat terrein Wel bijster beste lieden. Er is ook nood in eigen land, Op velerlei gebied. Wat zeg je als je 't jeugdprobleem Zo van nabij beziet? Voor ouders een zeer zware taak. Men ondermijnt 't gezag. Pieternel En dat niet eens een enkele maal, Maar vaak van dag tot dag. Thomasvaer We hebben in ons Vaderland Nog reuze mooie dingen. We zijn aan bodemschatten rijk; Het gas gaat veel verdringen Wat eertijds nog zo kostbaar was. Pieternel Nu sluiten ze de mijnen. Een Friese gasbel is er ook. "k Zie kolen haast verdwijnen Elk zit er warmpjes bij. Als dat een poosje door zal gaan. Met bodemschatten is men wel Ten allen tijde blij. Thomasvaer Dat Zeeuwse Serooskerke stond Ook wel in 't middelpunt. De vinders zij die grote schat Van harte hier gegund. UitMUNTENd zulk een bodemschat, Dat komt niet dagelijks voor. Pieternel En het verkeer, het jakkert maar Dag in, dag uit, hard door. Lees al die ongelukken maar, De kranten ze staan vol. En we betalen aan 't verkeer Toch wel een hoge tol. Thom asvaer Te weinig here in 't verkeer, Mijn waarde Pietemei. Een glaasje op, te hard gereên, En kijk, dat wreekt zich snel. En als er nog wordt doorgereên, Dan is het meer dan erg. Verkeersproblemen tot en met, Het zijn er me 'n berg. Veel nieuwe wegen aangelegd, En nog zijn er meer nodig. Pieternel Te zeggen dat dit duiten kost, Is hier wel overbodig. Weer nieuwe regels voor 't verkeer, Er valt nog wat te leren. Zeg Thomasvaer, kijk naar de klok, Moet ik nog meer oreren? Thomasvaer Jij hebt je weetje weer gezegd, En ik het mijne hoor. We stoppen allebei er mee, De tijd snelt al maar door. God zegene ons Vaderland In 'tjaar dat gaat beginnen, En laten we als natie ons Terdege wel bezinnen. Uit een onderzoek, dat het NIPO naar aanleiding van de aktie „Glaasje op? La&t u rijden!" in opdracht voor het Verbond voor Veilig Verkeer begin ja nuari van dit jaar heeft gehouden, bleek dat 80 van de ondervraagden in de laatste twee weken alcoholhoudende dranken had gedronken. Ondervraagd werden 723 mannen in een goed gesprei de landelijke steekpv r 50 van alle mensen die alcohol hadden gedronken en die per auto uitgingen, namen zowel op de heen- als terugweg achter het stuur plaats. De belangrijkste motieven van deze rijders waren: „Er zat voldoende tijd tussen" (45 en „Ik voelde me nog best in staat te rijden" (43 Een Amerikaans onderzoek heeft aan getoond, dat de kans op een verkeers ongeval bij een bloed-alcoholgehalte van 1,5 promille, 25 maal zo groot is als bij een bloed-alcoholgehalte van 0 promille. Proefondervindelijk is vastgesteld dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alcoholgehalte van 1 promille 1 gram alcohol op 1 liter bloed), de op merkingsgave met 35 de reactietijd met 17 de vaardigheid tot juist han delen met 10 verminderde. Het ligt voor de hand dat een be schonken automobilist met alle uiterlijke kenmerken van dien, veelal niet eens in staat is achter het stuur te gaan „zit ten". Een gevaar op de weg zijn die automobilisten die menen dat ze na één of twee glaasjes „geen last" hebben, „nog beter" kunnen rijden, of ervan overtuigd zijn dat een kop koffie de al cohol neutraliseert. Een goede rijder, die op bezoek gaat bij familie en goede vrienden, van ge zelligheid houdt en een glaasje niet ont beert, kent zijn verantwoordelijkheid, hij ladt zich rijden! MINDER TREINEN OP OUDEJAARSAVOND Gelijk in vorige jaren zal ook op de aanstaande oudejaarsavond een belang rijk deel van de reizigerstreinen in ons land niet rijden. Het uitvallen van deze treinen is een afspiegeling van de ge ringe lust tot reizen die er algemeen blijkt te bestaan op de avond van de jaarwisseling. De treinen die op de Zeeuwse lijn ver vallen zijn: Roosendaal v. 21.17 Vlissingen a. 22.23 v. 22.17 a. 23.23 v. 23.25 a. 0.32 Vlissingen v. 21.03 Roosendaal a. 22.10 v. 22.03 a. 23.10 v. 23.03 a. 0.09 Op de stations zijn strooibiljetten ver krijgbaar, waarin wenken voor het rei zen rond de feestdagen zijn opgenomen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met biysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. A.O.W. - Mijn schoonvader is door een ongeval al sinds een jaar verpleegde in: le een ziekenhuis en 2e een tehuis voor chronische zieken en nu voorgoed in een rusthuis voor bejaarden. Hij heeft al die tijd inkomsten gehad van een zie- kenverzekering A.O.W. Voor de zie kenhuizen heeft hij bijbetaling gehad van sociale zorg en nu in het rusthuis kan hij zichzelf bedruipen door het zie- kenverzekeringsgeld en A.O.W. samen. Nu wordt hij binnenkort invalide ver klaard en zou dan een vrij groot bedrag ineens krijgen. Nu is mijn vraag, mag hij nu vrij over dit geld beschikken of is hij verplicht dit geld te bewaren voor bijbetaling bij zijn A.O.W. Kan hij bijv. aan zijn kinderen ook hiervan een be drag schenken en hoeveel? In uw brief schrijft u dat uw schoon vader „bijbetaling heeft gehad van so ciale zorg". Wij hebben de indruk dat u bedoelt: aanvullende bijstand van de ge meentelijke dienst van sociale zaken. U vraagt nu of het bezit van enig vermo gen (uw vader verwacht een bepaald bedrag ineens) konsekwenties heeft voor de bijstand. Dat hangt er maar van af. In de algemene bijstandswet is bepaald, dat het bezit van een bescheiden ver mogen geen konsekwenties heeft voor de bijstandverlening. Elke gemeente kan vaststellen, waar de grens zo on geveer ligt. Op dit ogenblik wordt in de meeste gemeenten een bezit van maxi maal 5000,- als een bescheiden ver mogen aangemerkt. Heeft men meer, dan zal dit konsekwenties hebben. Wij weten niet hoeveel uw schoonvader ont vangt. Hij zou trouwens eens in de eigen gemeente kunnen informeren hoe men daar de spelregels van de bijstandswet hanteert. Wilt u, dat wij dat informe ren, dan moet u ons opgeven van welke gemeente de betrokkene bijstand ont vangt. Breimachine. Kunt u mij zeggen, waar de Passap breimachinefabriek is gevestigd Het merk breimachine, dat u in uw brief noemt, was bij de Kamer van Koophandel onbekend. Het enige wat er nu voor u opzit, aangenomen dat u er via de detailhandelaar niet bent ach tergekomen, is dat u het adres opvraagt bij het Rijksmerkenbureau te Den Haag, Badhuisweg 92. U zult voor de service wel een kleine vergoeding moeten be talen. Schenkingsrecht. Mag ik op het spaarbankboekje van mijn kleindochter een bedrag van 1.000,zetten zonder in conflict te komen met het schenkings recht? Is dat geld gedurende de jaren dat het er op staat, vrij van belasting? De door u voorgenomen schenking is vrij van schenkingsrecht. De rente van de spaarbankrekening van uw kleinkind moet wel door de vader van dat kind voor de inkomstenbelasting worden aan gegeven, onafhankelijk van de vraag of hij al dan niet het vruchtgebruik van de rente heeft. Aanrijding. Mijn zoon heeft een aanrijding gehad. Het was niet zijn schuld. Hij is w.a. verzekerd, maar de veroorzaker van het ongeluk Weigert de geleden schade te betalen en is niet verzekerd. Hoe moet gehandeld worden om schadevergoeding te krijgen? Uw zoon doet er het verstandigst aan een briefje te schrijven naar de offi cier van justitie in het arrondissement waar de aanrijding heeft plaatsgevon den. Hij moet in dit schrijven de plaats van het ongeval zeer nauwkeurig ver melden, evenals de datum en de namen van alle betrokkenen. Hij moet de offi cier dan mededelen dat de tegenpartij niet verzekerd was en dat hijzelf, daar hij door het ongeval schade heeft ge leden die nog niet is vergoed, zich op de zitting civiele partij wil stellen. Uw zoon ontvangt dan wel bericht van de officier van justitie. Als hij zich civiele partij stelt, moet hij op de zitting stuk ken kunnen overleggen waaruit de grootte van de door hem geleden schade blijkt (reparatienota e.d.). Mocht de tegenpartij niet worden vervolgd, of al op een schikkingsvoorstel zijn ingegaan, dan adviseren wij u deze vordering in handen van een deurwaarder te geven. Erfscheiding. - Hoe ver moeten hoog- opgaande bomen van buurmans eigen dommen verwijderd zijn? Volgens het Burgerlijk Wetboek min stens twee meter, maar gemeentelijke bepalingen of plaatselijke verordeningen kunnen dit anders regelen. Vraagt u dit dus nog wel even na op het gemeente huis. Televisieserie. Zoudt u mij kunnen zeggen wat de herkenningsmelodie is van de televisieserie „Memorandum van een dokter"? Dat is het vioolconcert in D gr. terts no. 1 uit ,,L' arte del vilolino" opdus 3 van Pietro Locatelli. Het wordt gespeeld door Susanna Lautenbacher en 't Main- zer Kammer Orchester onder leiding van Günther Kehr. B.L.O.-onderwijs. Welke opleiding moet men hebben om in vaste dienst te zijn verbonden aan een school voor bui- tegenwoon lager onderwijs? De manlijke leerkrachten moeten in het bezit zijn van de akte van bekwaam heid als volledig bevoegd onderwijzer, alsmede van een wettelijke bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de vak ken lichamelijke oefening en handen arbeid. Voor de voor vast aangestelde onderwijzeressen is het bezit van de ak te van bekwaamheid als volledig be voegd onderwijzer niet vereist. Zij moe ten naast de onderwijzersbevoegdheid echter in het bezit zijn van een wette lijke bevoegdheid tot het geven van on derwijs in de vakken lichamelijke oefe ning en nuttige handwerken voor meis jes. In verband met de bijzondere eisen, die aan dit onderwijs worden gesteld, is het wenselijk een cursus voor voortge zette vakstudie te volgen. En hij zeide tot hen: Wat zijt gij zo vreesachtig Hoe hebt gij geen geloof? Marcus 4 40. Jezus is tegen de avond met Zijn dis cipelen in het schip gegaan om naar de andere zijde te varen. De dag is lang en druk geweest; Jezus is vermoeid. In het achterschip gaat Hij liggen, Zijn hoofd op een oorkussen en spoedig valt hij in een diepe slaap. Daar is wel een zeer rustige, vredige stemming aan boord. Misschien was het oorkussen het stuur manskussen. Dat wil zeggen, het kussen dat de stuurman in staat stelde wat ho ger te zitten om beter te kunnen uitzien. Als dit waar is, bewijst het wel, hoe vredig de vaart is. De stuurman kon dit kussen wel missen, het is prachtig weer, de route is overbekend. Maar plotseling verandert het, zoals die veranderingen in de weersgesteldheid op de Galilese zee zonder waarschuwing kunnen komen. De wind groeit aan tot een grote storm. De golven krijgen wit te koppen, steigeren tegen de voorste ven op. Het scheepje begint water te maken, de situatie wordt hachelijk. En Jezus schijnt van dit alles niets te merken, Hij slaapt rustig. De discipelen hebben geen oog voor het majestueuze hiervan; wie kan zo slapen in de storm?! Daarvoor is hun angst te groot; angst maakt blind. Wij gaan naar de kelder en Hij slaapt maar. Hoe is het mogelijk! Zij gaan hem wek ken: „Meester, bekommert het U niet, dat wij vergaan?" Jezus staat op en bestraft de wind, maar Hij bestraft tegelijkertijd Zijn dis cipelen. „Hoe hebt gij geen geloof?" „Nood leert bidden", zeggen wij. Is dat altijd waar en is dat altijd goed? Was er hier niet een andere weg geweest? Had Jezus hier soms aan Zijn discipe len een grote overwinning, een heerlijke ervaring willen schenken? Varen door de storm met een schip, dat kraakt, met een zeil, dat scheurt, langs de rand van de afgrond, maar met de jubelende ze kerheid in het hart: wij kunnen niet on dergaan, want Jezus is aan boord? Dan was het een zware, maar een grote nacht in hun leven geworden, waaraan zij later met dankbare vreugde hadden teruggedacht. Nu hebben zij, met de nood, ook de heerlijkheid weggebeden. Zou het in ons leven niet dikwijls ge beurd zijn, dat wij een storm hebben weggebeden, die bedoeld was om ons geloofsblijdschap te schenken? (Uit een Dagboek) WEMELDEN GE Van 17 januari 1967 Dinsdag 3 januari: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 6.46 7.12 0.10 12.37 7.33 7.58 0.57 1.20 8.21 8.50 1.43 2.12 9.11 9.48 2.38 3.10 10.10 10.54 3.48 3.10 11.21 4.59 5.33 0.10 12.43 6.06 6.37 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1