^ameldingse fiHJataas- |Utoardlghoden INGEZONDEN De proefneming verwateren van mosselen Anneke en het avontuur BURGERLIJKE STAND i BOEK. bespreking I PREDIKBEURTEN TWEEDE BLAD 16 DECEMBER 1966 Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Bomen te koop.' In nauwe samenwerking met het ge meentebestuur treft het Burgerlijk" Arm bestuur voorbereidingen voor de bouw van 20 bejaardenwoningen achter het bestaande bejaardentehuis. Het terrein, dat voor de bouw is bestemd, is be plant met jonge appelbomen. Door mid del van een advertentie worden gegadig den opgeroepen voor het kopen van de ze bomen; zij kunnen nog zeer goed worden verplant. Inschrijfbriefjes kun nen worden ingeleverd bij de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de bur gemeester) voor 23 december a.s. Na deze datum zal worden beslist aan wie de bomen kunnen worden toegewezen. Veel belangstelling. De bekendmaking van de plannen voor de bouw van bejaardenwoningen is voor diverse personen aanleiding geweest om zich voor het huren van een derge- lijke woning op te geven. Nog voor de eerste steen is gelegd hebben zich al 13 liefhebbers (echtparen en alleenstaan den) gemeld. Het Burgerlijk Armbestuur behoeft zich dus niet ongerust te ma ken over de vraag of er wel belangstel ling voor bejaardenwoningen zal be staan. Natuurlijk zal het nog wel enige tijd duren voordat in overleg met bur gemeester en wethouders, tot aanwij zing van de huurders kan worden be sloten. Rattenbestrijding. We leven weer in de periode van de rattenbestrijding. Vanzelfsprekend is het altijd zaak er voor te zorgen dat de rat ten zich niet te veel uitbreiden. Ratten zijn echt schadelijke dieren. Het zijn du re kostgangers. Bovendien gevaarlijk voor de volksgezondheid. Eén dezer da gen is weer een folder verspreid, waar in wordt gewezen op de belangen, die worden gediend met de rattenbestrijding. Het is het eenvoudigst, dat iedere inwo ner op eigen terrein de ratten bestrijdt en voorkomt, dat ratten door de aan wezigheid van afval volop te eten heb ben. Het gemeentebestuur stelt ratten vergif beschikbaar. U kunt het kopen ter gemeentesecretarie voor 20 cent per zakje. Indien u erg veel last hebt van ratten en u weet niet goed hoe ze be streden kunnen worden, vraag dan na dere inlichtingen. Vredebest. Enkele dagen geleden werd telefonisch gevraagd of het mogelijk is een inwoner van een ander dorp in het bejaarden tehuis Vredebest op te nemen. „In theo rie is dit mogelijk, maar praktisch heeft men geen kans", was het antwoord. Hoe is namelijk de gang van zaken? Personen, die meedelen, dat zij wel in Vredebest opgenomen willen worden, worden op de wachtlijst geplaast, tot er een plaats vrijkomt. Zodra dat het ge val is, komt diegene aan de beurt, die bovenaan de lijst staat. Daarbij gaan de mensen uit Wemeldinge voor inwoners van andere gemeenten. Op het ogenblik liggen er 14 aanvragen uit Wemeldinge te wachten. Voor mensen uit andere dor pen is de kans op een plaats in Vrede best dus erg klein. Het nieuwe internaat voor schipperskinderen. Het nieuwe internaat voor schippers kinderen is niet direkt een zaak van het gemeentebestuur. Het staat name lijk onder bestuur van een stichting, de stichting Christelijk Internaat voor Schipperskinderen. De bestuursleden worden gekozen door de plaatselijke ker ken (3 door de Hervormde kerk, 1 door de Vrije Evangelische Gemeente, 1 door de Gereformeerde Kerk en 1 door de Gereformeerde Gemeente). Bestuurslid nummer 7 vertegenwoordigt het bestuur van de school voor schipperskinderen. Zolang het nieuwe gebouw in aanbouw is, is het bestuur echter uitgebreid met twee personen. De burgemeester treedt op als voorzitter. De gemeentesecretaris is secretaris-penningmeester. Wie een dezer dagen door de Prinses Beatrixweg rijdt, ziet bij het internaat een enorme drukte. Binnen, en als het weer het toelaat ook buiten, wordt met man en macht gewerkt om de zaak ge reed te krijgen. Timmerlieden, grond werkers, electriciens, schilders, loodgie ters en vloerenleggers zijn volop bezig: Opzichter Schrijver streeft er naar vóór 23 december 1966 zover te zijn, dat kan worden begonnen met de schoonmaak. In de kerstvakantie gaan de schippers kinderen naar hun ouders. Er wordt al les op gezet om hen na de kerstvakantie, dus in het begin van volgend jaar, in het nieuwe gebouw onder te brengen. Straatverlichting. Door gedeputeerde staten van Zeeland is goedgekeurd het krediet dat de ge meenteraad heeft uitgetrokken voor de verbetering van de straatverlichting. De -opdracht aan de PZEM is verstrekt. De ze heeft meegedeeld, dat in januari 1967 zal worden begonnen met de ombouw van de gloeilampmasten. Deze worden geschikt gemaakt voor TL-buizen, zoals ze nu al in de Molenstraat zijn te zien. In maart 1967 zullen in de Spoorlaan (tussen de Zandweg en de Chezeeweg) nieuwe lantaarns komen. Dit worden masten met HPL-lampen (zoals ze nu staan in de Dorpsstraat). De verande ringen kosten 24.000, Storingen in de straatverlichting. Storingen in de straatverlichting ko men gelukkig niet zoveel voor. Toch kan het gebeuren, dat er een lantaarn niet brandt. Dit kan vervelend zijn, voor al wanneer het enkele dagen duurt. U kunt er aan meewerken, dat defekte lan taarns spoedig gerepareerd worden. Geeft u het even door aan de gemeente secretarie, zo mogelijk met het nummer van de lantaarn. Vandaar zorgt men dan, dat de PZEM-monteur spoedig het mankement komt repareren. Vervaldag belastingen. De gemeente-ontvanger vestigd de aandacht van belanghebbenden erop, dat de termijn voor betaling van de straat- en rioolbelasting en de reinigingsrech ten voor 1966 op 20 december 1966 ver valt. In dit verband is het belangrijk te weten, dat de ontvanger voor het in nen van belasting en dergelijke zitting houdt op iedere werkdag van de week, (in de regel op maandag) des voormid dags tussen 9 en 12 uur. Gevonden voorwerpen. Gevonden een sjaal (groen geruit) en een nylon etui voor een regenjas in te bergen (blauw). Inlichtingen ter ge meentesecretarie. Hu wel ijksaangif ten. Hugo Theodoor Poortvliet, 22 j. te Goes en Pieternella Maria Francina de Mul, 20 j.; Johannes Franciscus Hendri- kus Deijnne, 23 j. te Druten en Catha- rina Wilhelmina van der Endt, 20 j. Gerard Hamelink, 24 j .en Maria Eliza beth Korstanje, 22 j. Loop der bevolking. Ingekomen: N. C. Zegers v. Kapelle (Z.) n. Molenstr. 19; M. G. Veerhoek v. Kapelle (Z.) n. Prinses Beatrixweg 52; A. J. Snoep v. Rotterdam n. Bierweg 21; L. F. Bakker en echtgenote v. Goes n. Molenstr. 23; E. P. van Dalsen en echt genote v. Waddinxveen n. Molenstr. 17; A. Wittenboer en gezin v. Rosmalen n. Molenstr. 35; S. S. van der Klei, J. H. M. van der Klei en S. A. van der Klei v. Papendrecht n. Prinses Beatrixweg 52; C. J. Feleus v. Kattendijke n. Wil- helminastr. 28; C. J. Lamper en echt genote v. Kloetinge n. Wilhelminastr. 24. Vertrokken: J. Hubers en echtgenote v. Molenstr. 16 n. Antwerpen, Brou- wersvliet 32; P. T. van der Vaart v. Prinses Beatrixweg 52 n. Rotterdam, Terensiusstr. 13; G. J. Wisse v. Chezee weg 7 n. Hoedekenskerke, Noordstr. 6; A. C. de Schipper v. Noordelijke Ach terweg 23 n. Kapelle (Z.), Kerkplein 31. Verhuizingen binnen de gemeente: C. H. van Damme en echtgenote v. Prins Bernhardstr. 2 n. Molenstr. 33; C. A. Smits en gezin v. Westelijke Kanaalweg 29 n. Molenstr. 45; A. Bruijnooge en ge zin v. Prinses Julianastr. 10 n. Molen str. 43; A. Vleugel en echtgenote v. Bonzijweg 16 n. Dorpsstr. 19; B. A. M. Klap-Jam v. Bierweg 16 n. Bonzijweg 16; C. Noussen-Koole v. Bierweg 24 n. Prinses Julianastr. 10; A. van Stel en gezin v. Nieuwendijk 9 n. Nieuwendijk 7 J. J. Hoogesteger en gezin v. Hoogeweg 2 n. Kerkweg 9. Geachte burgerij, Zoals u deze week reeds door de kin deren zelf per circulaire is bekend ge maakt, zal morgen gestart worden met de „Gelukssteraktie" om gelden bijeen te krijgen om op enkele plaatsen in on ze gemeente speelplaatsen in te richten. Het is ons gebleken dat hiervoor en kele duizenden guldens nodig zijn. Dit is de reden, waarom ook wij een beroep doen op de gezamenlijke inwo ners van Yerseke om mee te doen. Ook de burgemeester, de doktoren, alsmede alle predikanten en de pastoor hebben hun sympathie betuigd voor het doel van deze „kinderaktie". De uitvoering is een onschuldig „kien spel" dat u door de kinderen wordt aangeboden en dat u bij het uitzoeken leuk laat puzzelen. Hoewel het niet het hoofddoel is, heb ben we een groot aantal leuke verras singen als prijs. Gezien het succes die „hulpakties" voor kinderen in binnen- en buitenland in Yerseke altijd hebben, durven wij te hopen dat deze „hulpaktie" voor onze eigen jeugd zeker de financiële mede werking van u zal krijgen. DE HOOFDEN DER SCHOLEN Lieve Vaders, -Moeders, Opa's, Oma's, Broers, Zusters, Ooms en Tante's Enkele weken geleden hebben onze meesters een comité opgericht om te proberen in het dorp één of twee speel plaatsen op te richten. Wij begrijpen wel dat dit veel geld kost en daarom willen De minister van landbouw en visserij heeft besloten, het onderzoek op labora toriumschaal naar de mogelijkheid van het zogenaamde verwateren en van het opslaan van mosselen in het Wadden zeegebied elders dan buitendijks nabij Zuricheroord te doen plaats hebben. Het voor mosselen vereiste biologische mi lieu dat voor een belangrijk deel door een zekere stabiliteit in het zoutgehalte van het water wordt bepaald is aan wezig nabij de zuidpunt van het eiland Texel, zodat de proefneming hoogst waarschijnlijk daar zal worden ingericht. Een en ander blijkt uit een brief, die ■minister Biesheuvel een dezer dagen aan de Tweede Kamer van de Staten Generaal heeft doen toekomen. Zoals bekend, wordt met de proefneming be oogd, alles eisen te leren kennen, die aan een bedrijfszekere mosselverwater- plaats-op-commerciële-basis moeten wor den gesteld en de wegen te zoeken, waarmede aan deze eisen moet worden voldaan. De in de zeventiger jaren ge plande afsluiting van de zeearmen in Zeeland vergt verplaatsing van de na tuurlijke mosselverwaterplaatsen aldaar naar andere terreinen in de Waddenzee of buitendijks de Deltadammen in Zee land. Wezen oorspronkelijke zoutgehalte monsters erop, dat het voor de proef nemingen geschikte water nabij Zuri cheroord zou zijn gevonden, langdurige, Van 815 december 1966 YERSEKE. Overleden: Philippus Boo- gert, 79 j., wednr. van Eva Daane. Huw.afk.: Cornells Leijs, 23 j. en Maart je Koster, 23 j. te Wieringen. Over de maand november 1966 RILLAND-BATH. Geboren: Chantal Amelia Johanna Maria, dv. Jozef Jo hannes Jacobus Rijk en Clementina Pe- tronella Maria de Block; Gerardus Lu- cien Johannes, zv. Johannes Jacobus de Vos en Aldegonda Theodora Johanna Elisabeth Machiels; Martinus Gerardus, zv. Walter Gerardus Donker en Louise Jacoba van Zomeren; Richard Francis cus, zv. Johnny Lambertus en Geertrui- da Johanna Maria Walrave; Rudolph Ludwig, zv. Rudolph Ludwig van der ook wij als kinderen meedoen om het geld voor de speelwerktuigen bij elkaar te krijgen. We hebben daarvoor een zeer leuk „Kienspel". Vanaf a.s. vrijdag half vier zullen we met de jongens en meisjes uit de vijfde en zesde klas van alle scho- le uit Yerseke met enveloppen aan uw deur komen waarin de oplossing van het kienspel is verborgen. U hebt voor 1, twintig kansen om in de envelop een leuke prijs te vinden, b.v. een taart of een worst of een kip of een kaasje of een tulband enz. We zouden het erg prettig vinden als u één of meer, liefst meer natuurlijk, enveloppen wilt kopen. Er kunnen dan veel speelwerktuigen en mooie grote zandbakken gemaakt worden, waarop en waarin we na schooltijd en in de vakan ties fijn kunnen spelen. Onze aktie duurt van 16 december tot en met 30 december. Doet allen mee en stelt ons niet te leur! Afzender: ALLE KINDEREN VAN YERSEKE Van 814 december 1966 KRUININGEN. Geboren: Johnny, zv. Anthoni Provoost en Johanna Mooij. Ondertrouwd: Govert Jacobus Beg- thel, 25 j. te Wissenkerke en Johanna Jacoba Cok, 28 j.Pieter Johannes Ge- radus Verhoeven, 25 j. te Goes en Pie ternella Elisabeth Ponse, 22 j. Gehuwd: Frans Jacob de Vlieger, 23 j. te Vlissingen en Hendrika van Noor den, 20 j. KRABBENDIJKE. Geboren: Gommert, zv. M. Buteijn en P. Koster; Cornelia P., dv. M. van Pagee en P. Mesie; Johan nes, zv. B. Boone en M. Paauwe; Adri- aan P., zv. A. Koster en C. Huissen. Ondertrouwd: B. Dekker, 21 j. en M. Huissen, 20 j.; A. Meloen, 22 j. en P. Leijs, 23 j. Getrouwd: B. Noordam, 24 j. en C. Schipper, 25 j.; C. Harthoorn, 24 j. en J. van Elteren, 18 j.; B. Dekker, 21 j. en M. Huissen, 20 j.A. Meloen, 23 j. en P. Leijs, 23 j. Overleden: J. van Breen, 70 j., wed. van G. Pheifer; M. Stevense, 70 j., echt- gen. van F. Hirdes; E. Leijs, 80 j., echt- gen. van A. Kok; P. Smit, 75 j. Ned. Schippersalmanak 1967. Prijs 5,90. Uitgave Bom N.V. Assen/Amsterdam. Dit handige boekwerk (bijna 600 pag.) bevat ook dit jaar weer alle gegevens die voor de scheepvaart van belang zijn. Er is overigens voor deze al 71 jaar lang verschijnende uitgave geen verdere aanbeveling nodig. Voor de scheepvaart is zij onmisbaar, maar ook anderen zul len er heel wat gegevens uit kunnen putten. Een zeer duidelijke kaart van de kanaalzone TerneuzepGent (B.) met situatietekening van de havens is dit jaar de bijlage. Gezien de belang rijkheid van deze kanaal- en havengebie den alsmede de enorme veranderingen die zich daar voltrekken is dit zeer ze ker een goede gedachte geweest, die door de betrokkenen op de juiste waar de geschat zal worden. Aanbevolen! VERPLAATSING NAAR BIOLOGISCH BETER MILIEU intensieve zoutgehaltewaarnemingen hebben echter uitgewezen, dat inmiddels bij herhaling onverwacht lage zoutgehal ten zijn opgetreden, die genoopt hebben, de voorbereiding van de proefnemingen te staken en naar beter water uit te zien. Deze zoutgehalteverlagingen nabij Zuricheroord zijn vooral aan de regen- rijke jaren 1964 en 1965 toe te schrij ven, waarin Europa een hoge regenval te verwerken kreeg met sterk verhoog de afvoer, in casu via de IJssel. Voorts zijn er sinds het Zuricheroordplan werd opgevat wijzigingen in de waterbeheer sing vanwege Rijkswaterstaatswerken opgetreden, die de afvoer van zoet wa ter op de Waddenzee eerder toe dan af zullen doen nemen. Hoewel reeds bepaalde voorbereidin gen voor de proeven bij Zuricheroord werden genomen, zijn de plannen nu zo gewijzigd, dat het door het Deltaplan bepaalde tijdschema zal kunnen worden aangehouden. Deze wijziging zal de keus van de later in te richten definitieve verwaterplaats echter in geen enkel op zicht beïnvloeden. Voor een nieuwe ves tiging van de kunstmatige verwater plaats met laboratorium is thans een terrein op het oog nabij het nieuwe la boratorium van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek van de Zee, dit mede met het oog op de samenwerking en medegebruik van reeds aanwezige haven en steigers. Weide en Johanna Jacoba Hendrika de Jager. Huw.aangifte: Pieter Marcus Kaste lein, 25 j. te Wissenkerke en Gilda Eli zabeth de Bokx, 20 j. Gehuwd: Hubrecht Geldof, 19 j. te 's-Gravenpolder en Maatje Wilhelmina van Hoorn, 17 j.Adriaan Jan rKiek- aard, 22 j. te Krabbendijke en Pieter nella Adriana Damme, 21 j.; Jacob Ma- rinus Wondergem, 22 j. te Rotterdam en Engelien Marie Prevo, 20 j.; Frans Johannes van de Griek, 20 j. en Mag- dalena Rosalia Cornelia Ots, 21 j.; Cor nells Willem Walraven, 23 j. en Johan na Maria Traas, 22 j. te Kruiningen; Adriaan Pieter Fierloos, 23 j. te Goes en Pieternella Cornelia de Goffau, 23 j.; Jan Joost Moerdijk, 23 j. te 's-Heer Arendskerke en Maatje Cornelia Pol derman, 22 j. Y erseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reflenga. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. P. Homburg, Gies- sendam. Geref. Gem. 9.20, 2.30 en 6.30 u. Ds. Chr. v. d. Poel. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. P. C. Tönjes. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Woensdag 14 december, 7.30 uur: Ds. Mallan. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 8 en 10 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Leiding: Kapiteine A. C. van Engelen. Kapiteine J. Arisse. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. G. Colenbrander, Waarde. 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. Geref. Kerk 10 en 2.30 u.: Ds. H. Postma, Rotterdam Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. Baks. 2.30 uur: Ds. C. Metselaar, Goes. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. Juch, Kapelle. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hans weert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. van der Lelie. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en'2.30 uur: Eerw. heer J. M. v. d. Houten, Rotterdam. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. D. Sloot. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: De heer P. Glazer. Krab bend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. A. Pop, Schore. 5 uur: Ds. M. van den Bosch, Goes. Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. B. Vanhaelen, Mijdrecht. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. W. Hage. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. B. Zoodsma, Wemeldinge 2.30 uur: Ds. G. Colenbrander. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 9 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. 10.30 uur: Ds. J. van Woerden. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. P. van Til, Middel burg. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. M. v. d. Bosch, Goes. 2.30 uur: Ds. A. Sieders. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. A. Kok, Poortvliet. door FRANK VAN FALCKENOORT 15) Het paadje ging hier afwijken, alleen het smalle zandpad bleef. In een flauwe bocht stuitte ze plotseling op een me talen bord: „Particulier terrein. Streng verboden toegang". Een beetje verdwaasd kijkend stond ze te kijken. Het leek ook net, of de bandensporen hier ophielden. Tot het bordje waren nog vrij diepe sporen, twee meter verder leek alles opgelost en lag het zand vrij vlak. Misschien nieuwsgie rige automobilisten, die dit pad gereden hadden tot het bord. En toen terug gekeerd waren, omdat ze ook het bord lazen? Maar waar moesten ze hier ke ren Daar was geen enkele mogelijkheid voor. Het enige, wat er op zat was: te rugrijden, misschien wel een kilometer, voor men kon draaien. Waarom had men bij het kruispunt geen bord aangebracht met „doo_dlopende weg" of zoiets? Me nige automobilist zou er baat bij hebben gehad, want uit de sporen was wel op te maken, dat hier heel wat auto's ge reden hadden. Besluiteloos stond ze nog altijd bij het bord. Ze voelde er niet veel voor een overtreding te begaan. Dit verbod liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Maar tenslotte won haar nieuwsgierig heid het van haar eerbied voor de wet. Wat angstig liep ze verder, pas voor pas. Gatsie, het werd hier griezelig. Waarom was ze niet rustig thuisgeble ven? Waar bemoeide ze zich eigenlijk mee? Als Adrie het te weten kwam, werd hij misschien boos. Ach, die lag te pitten, de schade van de afgelopen nacht inhalend. Mannen waren allemaal slaapkoppen. Na een paar minuten kwam ze tot de ontdekking, dat ze bijna aan het eind van het bos gekomen was. Ze zag een soort grasveld en... zowaar... daar had je de achterkant van het kasteel. Ver draaid, het leek wel een soort ophaal brug, maar de kettingen leken niet erg betrouwbaar meer. Daar achter zag ze twee zware deuren. Misschien al jaren niet meer open geweest. Wat zeg ik? Misschien wel in geen honderd jaar. Dus hier was dan vroeger de slotgracht, die volgens Tiemen gedempt was. Enigszins opzij van de zandweg, die aan het eind van het bos eindigd, zag ze weer een bord. Ze stak naar de an dere kant over om het opschrift te le zen. Toen sperde ze haar ogen wijd open van verbazing, want ze kon haar ogen haast niet geloven, toen ze las: „Moe ras. Levensgevaarlijk!" Haar eerste reaktie was: Dus toch! Adrie sprak de waarheid, toen hij haar waarschuwde niet naar de achterzijde te gaan van het kasteel. Maar waarom had Tiemen dan gezegd, dat je hier in de wijde omtrek geen moeras vond? Wist hij dan niet van het bestaan van dit bord? Maar hij wist wel het binnen pad van huis naar 't dorp en dat zag ze ginds gaan in de richting van de con- cierge-woning. Bij het huis had ze het vanmorgen ook gezien en er was nota bene nog een hekje ook in verbinding met de tuin. Wie spreekt er nu de waar heid? Haar broer kende ze uiteraard het beste. Maar die had ze ook al een paar keer op leugens betrapt. Tiemen daar entegen kende ze ternauwernood en toch was ze geneigd hem te geloven. Gatsie, het was maar een gekke, ge heimzinnige boel hier. Ze bekeek het lange gras, dat misschien de hele zo mer niet gemaaid was. Zo te zien was er niets bijzonders aan. Maar moeras was altijd verraderlijk. Daar groeide van alles in. En je zet zo'n bord er toch niet voor de lol neer? Met zulke dingen maak je geen gekheid, dat is vèel te ernstig? Moeras is inderdaad levens gevaarlijk, daar kun je zover in weg zakken, dat je stikt. Een vreselijke dood lijkt me dat, dacht ze. Huiverend deed ze een paar stappen terug. Het is me hier te link, Anneke, ik ga terug. Het is misschien een hele omweg naar huis, waarvan ik hier van daan een stukje kan zien, maar ik durf het niet. Geen mens in de wijde om geving te zien. Zelfs al brul je om hulp, hoort geen mens je. Je gaat langzaam maar zeker een wisse dood tegemoet. Waarom dempen ze zoiets niet defini tief? Argeloze wandelaars, die geen erg in de borden hebben, kunnen er zó in lopen. Daar hoort toch minstens prik keldraad omheen? Ik ga weer naar huis, dacht ze. Ik heb hier ook niets te zoeken. En reken maar, dat ik voortaan weg blijf van dat gevaarlijke moeras. Ze keek nog eens om naar de vlakte, het kasteel en de achterkant van het huis. Gelijk bleef ze staan, want de achterdeur zag ze open staan en Adrie stond heel rustig met een man te praten. Hij met zijn handen in zijn zakken, zijn vest los. De ander, die een stuk langer was, en keurig ge kleed in een licht zomerkostuum, met een sigaret in zijn mond, luisterde blijk baar naar wat Adrie zei. Ze zag, dat de mannen elkaar een hand gaven en daarna was de lange bezoeker verdwe nen. Adrie ging naar binnen en sloot de keukendeur. Blijkbaar een goeie ken nis, anders had hij hem wel door de voordeur gelaten. Anneke liep terug het bos door en was tien minuten later weer op de weg, die voerde van het dorp naar het kas teel. Het is mooi weer, dacht ze, ik maak nog een ommetje. Bij het restaurant op de hoek van de provinciale weg zag ze een wagen staan, een zwarte Mercedes met een Duits kenteken. Maar dat was het niet, waarin ze belangstelling had. Achter het stuur zat een man in een lichtgrijs kostuum, blijkbaar verdiept in iets, dat hij in zijn handen had. Het was dezelfde man, die ze een klein kwartier tje geleden achter het huis met Adrie had zien praten. HOOFDSTUK VIII Na drie weken wist Anneke, dat ze het werk in Enschedé prettig vond. Tus sen de cheffin en haar collega's en haar zelf bestond een opperbeste verstand houding en met de winkelchef beneden had ze zelden of nooit wat te maken. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1966 | | pagina 3