NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 3-let kerót}eeót van mevrouw knipgraag LAND- EN TUINBOUW UW NIEUWJAARSGROET vB°>brda?'" oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 29 16 DECEMBER 1966 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: i. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling-n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Terwijl ze een Veronicaatje met de ra-' dio meeneuriede, liet mevr. Knipgraag haar stofdoek langs de schilderijen glij den. Ziezo, de melancholiek kijkende dames van Gauguin waren weer stof vrij, evenals het bloesemboompje van Vincent van Gogh. Nu vlug naar de an dere wand, naar Karei Appel. Nadat Appel schoon was gaf mevrouw Knip graag automatisch een veeg over de ka lender. Maar toen bleef ze stokstijf staan. Wat Was het vandaag al 16 de cember Dat kón toch niet Ze had nog net wat speculaaskruimels uit de hoek jes van de stoelen gepeuterd. En het was toch pas gisteren, dat Keesje die leuke Sinterklaasfoto's in de fotowinkel had afgehaald? Mevrouw Knipgraag zuchtte: ongelooflijk zo vlug als de tijd tussen Sinterklaas en Kerstmis om vloog. Na die overpeinzing rechtte mevrouw Knipgraag haar rug. Ze moest aan de slag! De schilderijen in de eetkamer moesten nog maar een poosje gebukt gaan onder het stof laag je en de ramen waren ook zo vuil nog niet, dat je er niet meer doorheen kon zien. Er waren nu belangrijker dingen te doen: de vie ring van het Kerstfeest moest voorbe reid worden. ,,Ach, arme Chris", mompelde ze, „wat een strop heb jij dit jaar. Een Kerstfeest, dat op zondag en maandag valt. Wel, het enige, dat ik voor je kan doen, is zorgen, dat die twee dagen zo gezellig mogelijk worden". Mevrouw Knipgraag wierp de stof doek in het keukenkastje, melittade snel een kop koffie, greep haar notitieboekje en potlood en installeerde zich toen in de stoel bij de haard. Even beet ze op haar potlood. Ze moest bij het belang rijkste beginnen. Toen begon ze te schrij ven: zaterdag 17 dec. kalkoen bestellen, fotomateriaal inslaan, kerstboom kopen. Dit waren de ingrediënten, die absoluut nodig waren voor een fijn Kerstfeest: de kapstokken, waarop de kledingstuk ken voor Kerst (zoals kaarsjes, com pote en een grammofoonplaat met kerstliedjes uit een of ander vreemd land) gehangen moesten worden. Het bestellen van kalkoen kostte des zaterdags niet meer dan vijf minuten. Bij de fotohandelaar had de familie Knipgraag iets langer werk. Naast de films en de flitslampjes wilde mevrouw nog graag wat adviezen hebben. (En waarom ook niet! Men krijgt ze gratis.) Voordat ze de zaak verlieten, draaide mevrouw Knipgraag een film in haar camera. Ze zou vast wel een geladen fototoestel nodig hebben bij de aankoop van de kerstboom op de markt. Ze had gelijk! De kerstbomenmarkt was een plaatje. De tafereeltjes, die zich daar afspeelden, waren plaatjes. Mevrouw Knipgraag nam niet alleen die boom verkoper met de grote druppel aan zijn neus (wat zalig, dat ze een telelens be zat!) maar ook de twee dikke zusters, die zich moeizaam over de rode tulpjes bogen en het kleine jongetje, dat tracht te een zware boom met zich mee te voe ren. En ze fotografeerde haar eigen Keesje en Koos je, die ernstig bestudeer den, welke boom het beter in de kamer zou doen: die Keesje in zijn handen had of die Koos je zo mooi vond. Toen nam ze Christus met de boom op zijn rug en de kinderen met him hyacinten, tulpjes en losse takken. Het moment, waarop Chris de boom door het geopende dak van de auto liet zakken, ontging haar ook niet. En toen ze eindelijk zover wa ren, dat ze naar huis konden terugke ren, was de eerste film op. De tweede film werd volgeschoten bij het versieren van de kamer en van de boom. Hier kwamen echter de flitslamp jes aan te pas. Mevrouw Knipgraag ken de het oude, beproefde recept uit haar hoofd: 21 Din film, sluitersnelheid l/25ste, diafragma 8 of 11, afstand tus sen de lVz en 4% meter bij gebruikma king van reflectielicht, dus wanneer de flitser op het witte plafond wordt ge richt. Mevrouw Knipgraag prefereerde reflectielicht boven het systeem, waar bij men de flitser op 't onderwerp richt. Met reflectielicht had ze geen last van lelijke schaduwen. De dag voor Kerstmis, toen ze over de kalkoen stond gebogen, stuurde ze Koosje nog even weg voor twee extra films. Je kón niet weten! Weer had ze gelijk. De zingende kinderen bij de boom, Chris, die met de pijp in de mond zo vertederd naar de kinderen zat te kij ken, poes, die pogingen deed met zijn pootje een bal uit de boom te slaan en nog veel, veel meer ontroerende, vrolijke en gezellige momenten knipte ze voor dat ze voorbij waren. Dit was het Kerstfeest van mevrouw Knipgraag; een fijn' Kerstfeest, omdat zij de kunst verstaat van kleinigheden te genieten en te laten genieten. Mogen wij u net zo'n fijn, gelukkig en gezellig Kerstfeest toewensen als de familie Knipgraag. MIA ROBE VOORNAME MODELLEN Kapelle - Tel. (01102) 223 COMPOST VOOR DE SIERTUIN Vrijwel iedere Nederlander weet dat er dagelijks treinen met huisvuil naar Drente gaan. Hij heeft het op school geleerd of hij heeft er een film over ge zien. Maar dan houdt de herinnering ook op. Velen denken dat dit huisvuil in Dren te verbrand wordt en weinigen weten hoe er voor de land- en tuinbouw waar devolle organische meststoffen uit be reid worden. De verplichte naamsaanduiding „stads- vuilcompost" doet nog wel erg denken aan stadsvuil, maar aan het eindprodukt is nauwelijks meer te zien, wat de grondstof was. Daarvoor heeft het huis vuil een intensieve en langdurige bewer king ondergaan in speciale, sterk ge mechaniseerde compostfabrieken. In Wijster staat het grootste com- postbedrijf ter wereld, kort geleden is weer een geheel nieuwe fabriek in' ge bruik genomen, waarin afvalstoffen van een groot aantal steden en dorpen ver werkt worden. Vroeger was de compost bestemd voor ontginningen van arme Drentse zand gronden. Hierin is de laatste jaren gro te verandering gekomen en wordt com post algemeen gebruikt. Vooral ook in groente-, fruit- en bloembollenteelt ne^mt het gebruik sterk toe. Maar ook voor toepassing bij aan leg van sportvelden, plantsoenen, speel weiden en wegbeplanting is de vraag groot. Nu deze ontwikkeling in de compost- voorziening zo succesvol verloopt, is het begrijpelijk dat ook naar een produkt voor de particuliere tuin is gezocht. Hier bleek vooral behoefte aan een gemakkelijk strooibare, goede organi sche meststof voor gazons, borders en moestuin te bestaan. De fgnste kwali teit, nog verbeterd door diverse nuttige toevoegingen, wordt thans onder de naam „VAM"-siertuincompost in de han del gebracht, deze voldoet uitstekend. De vraag hoe compost bereid wordt, of het hygiënisch is en hoe het er uit ziet, zullen wij in een volgend artikel behandelen. Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe dig mogelijk, doch u i t e r I ij k 20 december aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1 tot 5 regels 2,50elke regel meer 0,40 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen tel. 381, Middelburg tel. 2453, Yerseke tel. 1532 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wig willen u met deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zyn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Aparte aanslagen. Is het billijk dat beide echtelieden hun aandeel betalen in de inkomsten- en vermogensbelasting in verband met hun inkomen, respectieve lijk vermogen; d.w.z. beide echtelieden hebben inkomen, de man door arbeid en vermogen, de vrouw alleen uit vermo gen. Neen, billijk is de wettelijke regeling niet, vooral niet in buitengwone gevallen zoals bijvoorbeeld wanneer een der ech telieden een negatief inkomen heeft en de ander een positief. De wettelijke re geling is dan ook maar een van de mo gelijkheden. Daar tegenover staat het de echtelieden vrij onder elkaar een an dere verdeling van de totale schuld toe te passen, maar dit moeten zij dan on derling verrekenen, want de fiscus kan alleen aparte aanslagen verstrekken vol gens de wettelijke regeling. Noodweer. Onlangs heeft een jon geman in mijn zaak een slof sigaretten gestolen. Toen ik hem betrapte, wilde hij er vandoor gaan. Ik rende achter hem aan en heb hem toen een paar flin ke vuistslagen toegediend, waardoor hij twee tanden verloor. Ik hield hem vast en de politie werd gewaarschuwd. De man wordt vervolgd wegens diefstal, maar kan hij mij nu aanklagen wegens mishandeling Inderdaad kan de man u aanklagen wegens mishandeling. Mocht de officier van justitie u dan vervolgen, wat nog zeer de vraag is, dan kunt u zich be roepen op noodweer. Art. 41 van het wetboek van strafrecht bepaalt, dat niet strafbaar is hij die een feit begaat, ge boden door de noodzakelijke verdediging van eigen of eens anders lijf, eerbaar heid of goed tegen ogenblikkelijke, wederrechtelijke aanranding. Let u wel op de uitdrukking ogenblikkelrj- k e aanranding. Als u de man een paar uur na zijn diefstal een aframmeling zou hebben verkocht, zou u zeker wel straf baar zijn. Nu kunt u zich beroepen op het feit, dat u hem de klappen gaf ter verdediging van uw eigen goed. Mocht men beweren, dat u verder bent gegaan dan de grenzen van noodzakelijke ver dediging, dan kunt u zich beroepe op noodweerexces (art. 41, tweede lid). Ten gevolge van een hevige gemoedsbeweging kan iemand in zulke omstandigheden wel eens agressiever worden dan uit oogpunt van verdediging van zijn goed noodzakelijk is. Maar deze omstandig heid is zo goed te begrijpen, dat men er toch een strafuitsluitingsgrond in heeft gezien. Het verstandigste is u in dat ge val door een advocaat te doen bijstaan. Adres vereniging. Kunt u mij het adres verstrekken van de vereniging voor tweelingen? Het secretariaat van de Ned. Vereni ging van Tweelingen is gevestigd in Arnhem, t.n.v. de dames Blaauw. De voorzitter is de heer C. Veerman, Van der Waalschstraat 6, Leiden, waarheen u eventueel correspondentie kunt stu ren. Sociale academie. Mag ik als ju rist les in economie geven aan een soci ale academie of school voor maatschap pelijk werk? Dat mag alleen dan, wanneer u een aantekening voor staathuishoudkunde zou hebben. Iemand, die een doctoraal examen in de faculteit der economische wetenschappen heeft afgelegd, mag te allen tijde economie aan deze scholen do ceren. Ingmar Bergman. Men zegt dat de Zweedse filmer Ingmar Bergman een triologie heeft gemaakt. Is dat zo? En wat is zijn laatste film? Kennelijk doelt u op de drie films van de Zweedse meester, die als het ware een geestelijke eenheid vormen, hoewel het woord triologie hier misleidend is, aangezien deze drie films (Als in een donkere spiegel, Avondmaalsgasten en De grote stilte) verder geheel op zich zelf staan. Bergmans laatste film js Per sona, die kortgeleden ook in Nederland in première is gegaan. Inmiddels werkt Bergman aan een nieuwe film, die de titel „Demonen" zal dragen. POEDER - CREME- OLIE- ZEEP Diploma's. Welke diploma's zijn vereist voor het slijpen en verkopen van grasmaaimachines en tuingereedschap? Voor het slijpen van grasmaaimachines hebt u generlei diploma nodig. Voor het verkopen van tuingereedschap echter wel. Hiervoor zijn volgens de bepalin gen van de vestigingswet een midden standsdiploma en een vakdiploma ver eist. Het laatste kunt u halen via een cursus van de Stichting Vakopleiding ijzerwaren en gereedschap, Wolter Heu- kelszlaan 67 bis, Utrecht, tel. (030) 18681. Hoedenmodiset. Ik wil een oplei ding voor hoedenmodiste volgen. Tot wie kan ik mij wenden? Voor een opleiding tot hoedenmaak ster kunt u zich wenden tot de Stich ting ter bevordering van de detailhan del in hoeden, Rijnstraat 7 te Den Haag. Deze instelling geeft een schriftelijke cursus. Begrafeniskosten. Ik heb aanvul lende bijstand bij de gemeente aange vraagd ten behoeve van mijn overleden vader in de kosten van diens begrafe nis ten bedrage van het verschil tussen de gemaakte kosten en de aanwezige baten. De gemeente heeft dit verzoek afgewezen, aangezien de aanwezige ba ten voldoende zouden zijn geweest in dien de overledene zou zijn begraven in de gemeente van onverlijden. De ho gere kosten zijn ontstaan doordat de be grafenis heeft plaatsgevonden in een familiegraf in een andere gemeente. Maar is dit besluit wel in overeenstem ming met de strekking van de Algemene Bijstandswet De Algemene Bijstandswet heeft al leen betrekking op de in leven zijnde Nederlander, zodat bovenstaand verzoek alleen daarom reeds niet in aanmerking zou komen voor inwilliging. Gedeputeer de Staten van Gelderland hebben korte lings in hoger beroep een soortgelijke zaak behandeld en op deze gronden een beroep ongegrond verklaard. Ik ben de wortel en het ge slacht Davids. Openb. 22 16b Van het eerste tot het laatste Bijbel boek is de Heilige Schrift vervuld van Christus. Het gezalfde oog leest Zijn Naam op iedere bladzijde van Gods ge tuigenis. Zijn Naam is de gouden draad, die wij van Genesis tot Openbaring vol gen kunnen. Hij is het middelpunt van de Schrift, gelijk Hij is het middelpunt van de heilsgeschiedenis, de mensheids historie, ja van de ganse schepping. Hij is de Eerste en de Laatste, de Alpha en de Omega, de grond van alle en aller bestaan. De verhoogde Koning der Kerk noemt Zichzelf: de wortel van David. Zoals de plant en de bloem steunt op de wortel, de levenssappen betrekt uit de wortel, zo is Christus de verborgen bestaansgrond van David. Niet de bloem is er het eerst; eerst is er de wortel. Eer Abraham, eer David was, ben Ik, zegt de Heiland. David vindt zijn oor sprong uit Christus en het was de Geest van Christus, die door David sprak, als hij b.v. zijn psalmen dichtte. Christus is Davids Here. Zijn Meer dere. Zijn Vorst en Gebieder. David heeft Hem zo genoemd en, gedreven door de Heilige Geest, heeft hij zich waarlijk niet vergist. Maar Christus is ook het geslacht van David, Davids zoon. En is het eerste deel van Christus' zelfbenoeming troost rijk, waar Hij Zichzelf als waarachtig God predikt, het tweede deel is het niet minder. Hij is inderdaad het ware zaad, een werkelijke Zoon van David. Waar achtig mens. De profetie staat er vol van. De Messias zou zijn een rechtvaar dige Spruit van David, een rysje uit de afgehouwen tronk van Isaï. Beiden, Jo zef en Maria, waren nakomelingen, zij het dan ook verarmde nakomelingen, van David. En ook de wetenschap, dat Christus het geslacht van David is, be vat zoveel troost voor een geslingerd mensenhart. Immers, moet een zondaar zichzelf telkens van trouweloosheid be schuldigen: de dagtekst roept ons luide toe: Gods beloften falen niet. Hij houdt ze trouw. Zou Hij het spreken en niet doen; zeggen en niet bestendig maken? De Here heeft in het grote, woord ge houden. Hij heeft Christus geschonken. Zouden Gods kinderen met Hem, om Zijnentwil, niet „alle dingen" toegewor pen worden? (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 1824 december 1966 Maandag 19 december: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.36 8.00 1.00 1.24 Maandag 8.20 8.50 1.47 2.17 Dinsdag 9.08 9.43 2.39 3.12 Woensdag 10.05 10.48 3.38 4.18 Donderdag 11.23 11.52 4.39 5.18 Vrijdag 12.15 5.39 6.11 Zaterdag 0.50 1.10 6.33 7.01 Te Wemeldinge 5 minuten Te Hans weert 40 minuten vroeger vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1