(VardHw oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Voor een kwartje blijft Sint het hele jaar 33STE JAARGANG No. 27 2 DECEMBER 1966 Moeders Goede Keuze de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN oCanfys cU Nog even, en de populairste heilige van de hele kalen der maakt weer zijn glorierijke en tree... Harten zul len sneller klop pen, er zal nerveus naar de deur ge keken worden het vrolijk avondje is gekomen! Als er een hui selijk feest is, dat er gewoon om vraagt om gefoto grafeerd te wor den, dan is het dit Sint-Nicolaasfeest, met al zijn char me, zijn kleur, zijn opwinding en blije uitgelatenheid. Het is nog geen twintig jaar gele den, dat het ma ken van een goede Sint-Nicolaasfoto werk voor een vak man was. De films van toen waren be langrijk minder lichtgevoelig dan de moderne films en bovendien be schikte men niet over een ongelimi teerde hoeveelheid licht zoals nu. Echte aktie-foto's waren daarom in de huiskamer praktisch onmogelijk en zelfs de vakman moest zijn objecten netjes groeperen en stil naar het be kende „vogeltje" laten kijken. Duizenden mensen hebben het tempo van de met zevenmijlslaarzen voortijlen de techniek niet kunnen bijbenen en zij menen, dat het maken van een foto binnenshuis nog steeds werk voor een ervaren vakman is. Toch hoeft men geen uitgebreide apparatuur te bezitten en geen jarenlange ervaring te hebben, om een geslaagde kiek van de pakjes- avondvierende familie te maken. Ster ker nog: met een doodgewone boxcame ra, een simpele flitser en wat lampjes steekt een doodgewone amateur van nu, de vakman van twintig, dertig jaar ge- ledne de loef af. Want die vakman kon alleen geposeerde opnamen maken, ter wijl de leek van deze tijd ieder tafe reeltje, ieder aktie-moment zonder de geringste moeite kan vastleggen. Een bezoek van Sint-Nicolaas duurt altijd maar kort, want de goedheiligman krijgt het van jaar tot jaar drukker in dit snel groeiende Nederland. Maar voor een simpel kwartje blijft de goede Sint het hele jaar bij ou op be zoekOp voorwaarde, dat u dat kwartje belegt in een flitslamp je. Dat lampje, ter grootte van een forse hazel noot, maakt het mogelijk heel die uit bundige pret, die spanning, die blijde verrassing rond het bezoek van Sint het hele jaar (en nog lange jaren nadien!) vast te houden... op een foto. O, zegt u misschien, is dat alles? Maar vragen wij, is het dan niet ge noeg? Want bedenk wel: zoals de ogen van uw jongen op dit Sinterklaasfeest schit teren vanwege z'n nieuwe fietsje, zó uitbundig en intens zullen ze wellicht nooit meer schitteren. Zo ontroerend blij als uw dochter op pakjesavond is met de keukenuitzet van haar verloofde, pardon... van Sint-Nico laas, zal ze zich misschien nooit meer tonen. En dat blij-verwarde gebaar van uw vrouw, als ze het prachtige handtasje uitpakt, is dat niet waard om op een foto vastgelegd te worden? Heus, het kan... het kan zelfs mak kelijk en u hoeft er niet voor naar een fotovakschool. Een camera, een simpele flitser, een film (van 21 Din en uw fotohandelaar weet wat dat is)een paar flitslampjes en u bent schotklaar. Wanneer u de film en de lampjes gaat halen in de fotowinkel, vraag dan met een om een flitsbeugeltje. Het ding kost een paar dubbeltjes, maar het is z'n ge wicht in goud waard. Laat de winkelier even voordoen hoe dit beugeltje op de camera bevestigd moet worden en hoe de flitser op het beugeltje moet. Het is doodeenvoudig als u het één keer gezien hebt. Dit beugeltje richt de flits tegen het plafond en wanneer u straks een flits- foto gaat maken, gebruikt u dus indirect licht, licht dat door het plafond weer kaatst wordt. Dit kunstje gaat in elke normale huiskamer met een wit of ge broken-wit plafond op. Mensen met een technische knobbel zullen opmerken, dat deze indirecte me thode lichtverlies zal veroorzaken en dat is ook wel zo, maar dat is helemaal niet erg. Moderne flitslampjes hebben zo verschrikeklijk veel licht, dat zij eer der te véél hebben dan te weinig. Wanneer men nu kort voor de feeste lijke gebeurtenissen de camera kant en klaar (film er in, flitsbeugeltje en flit ser er op) gereed legt op een veilig plekje, een beetje bij de hand, hoeft men straks op een leuk moment niets anders te doen dan het fototoestel te pakken, een lampje in de flitser te drukken, in de zoeker te kijken of alles er op komt wat er op deze foto komen moet en boemEén druk op de knop en er gebeurt een klein wonder Een feestelijk familietafereeltje, een scènetje dat voorbijgaat en nooit weer precies eender terugkomt, hebt u vast gehouden. Over tientallen jaren zal de foto u nog precies tonen hoe het nu is. U hebt de tijd vastgehoudne en is dat een wonder of niet? Dit moment is uw eigendom, u kunt er mee doen wat u wilt, in de album plakken, aan de muur hangen. U kunt dit moment, dit ogen blik ook verdelen in stukjes en o wonder alle stukjes zijn gelijk aan het geheel: namelijk als u van de foto afdrukken laat maken en alle betrokke nen een fotootje geeft. Een paar tips die nuttig kunnen zijn. Kom niet dichter bij het onderwerp dat u wilt kieken dan twee meter. Let er op, dat er niet iemand voor de lens loopt, juist als u wilt afdrukken. Wanneer de mensen erg ,,op een kluitje zitten" en het beeld onoverzich telijk is, ga dan voor de verandering eens op een stoel staan (maar denk dan wel aan de huiskamerlamp, dat die niet voor de lens hangt). Kiek niet ,,een" moment, maar ,,het" moment: b.v. niet het graaien in een hoop pakpapier, maar het moment, waarop de gelukkige met een kreet het geschenk herkent. Of kiek beide mo menten, maar dan moet u wel vlug zijn in het doordraaien van de film en het verwisselen van lampje...! En tot slot: het geheim van een goe de foto zit niet in de duurte van uw ap paratuur, maar in de oplettendheid, de liefde waarmee u de prettige gebeurte nissen in uw familiekring wilt vastleg gen en vasthouden! En voor de goede orde nog even het juiste recept voor het plafondflitsje: Lensopening op f 11, sluiter op 1/25 (of 1/30) seconde, film 21 Din... en al les wordt prima tussen afstanden van iy2 tot 4 y2 meter. KUNSTMATIGE KWEEK VAN KREEFT EN SCHOL Deskundigen van de grootste viskwe- kerij in het Verenigd Koninkrijk, het Marine Biological Station te Port Erin, op het Isle of Man, hebben de mogelijk heden tot het kunstmatig kweken van zeekreeft en schol onderzocht en zagen hun experimenten met sucecs bekroond. Tot op heden beperkte het kunstmatig kweken van vis zich voornamelijk tot de forel (ook in Nederland). De geslaagde proefnemingen op het Britse vakantie eiland hebben daarin thans verandering gebracht. Een grote Schotse viskwekerij is reeds overgegaan tot het op grote schaal kunstmatig kweken van kreeft en schol. Verwacht wordt, dat kweke rijen in andere landen spoedig zullen volgen. (DIA) SÜLCLCLt DE KLAP MET DE PIANO De gouden vereniging mocht zich in de belangstelling van de gehele gemeen te verheugen. Niet alleen had de plaat selijke pers uitvoerige beschouwingen gewijd aan het vele en nuttige werk in dienst van de gemeenschap verricht, maar ook de feestdag zelf beloofde een groot succes te worden. Het bestuur zat in knellende zondagse pakken gereed voor de receptie, toen de burgemeester als eerste zijn geluk wensen kwam aanbieden, gevolgd door een lange sliert bestuursleden van zus terverenigingen, waarvan de sprekers, in plaats van ,,idem, idem" te zeggen, telkens ongeveer dezelfde speech afsta ken, waarbij mensen in de zaal consta teerden, dat ongeveer 40 van de re denaars begon met te zeggen, dat het gras hem voor de voeten was wegge maaid, om vervolgens toch maar weer het zelfde verhaaltje op te hangen. De secretaris van de middenstands vereni ging, die nog een paar maanden op het gymnasium is geweest, begon over cres- cat, vivat en gloriat, en dat was de enige die een ander accent op zijn ge lukwensen wist te leggen. Het liep, zoals de voorzitter van de feestcommissie zei, van een leien dakje. Er was ook overal voor gezorgd. Een complete serie commissies, subcommis sies, handlangers en loopjongens had een organisatie in het leven geroepen, waar geen elektronisch brein aan kan tippen. Overal was aan gedacht, tot aan de bloemen van de vrouw van de voor zitter toe. 's Avonds was er een cabaretavond in het feestgebouw. Men had een erg duur cabaretgezelschap gecharterd met de beste artiesten die men ooit in het dorp had gezien. Ook de pianist was lang. niet van gisteren en toen de voorzitter van de feestcommissie uit het toneelgordijn naar voren trad om dè aanwezigen har telijk welkom te heten, lag op zijn ge laat de tevreden trek van de man, die weet dat er niets scheef kan gaan. De tevreden trek verdween evenwel plotseling, nadat hij de eerste welkomst woorden van een envelopje had voor gelezen. Plotseling werd zijn toespraak onderbroken doordat een onzichtbaar iemand hem aan de zwaluwstaarten van zijn jas naar achter de toneelgordijnen wegrukte. Deze plotselinge verdwijning had in de zaal enige verwarring tengevolge, doch deze kon niet worden vergeleken met de wanhoop die zich op dit moment van de feestcommissie meester maakte. Alles was in orde, overal was aan ge- HHLBOEN Kapelle Tel. (01102) 223 dacht. Nu de avond zou worden geoped, bleek dat men vergeten had een piano in het zaaltje neer te zetten. De feestcommissie haastte zich 'het dorp in om ergens een piano te lenen. Tenslotte slaagde men daarin bij de bak ker, wiens dochter muzikale neigingen vertoont. Drie kwartier na de officiële aanvang van de voorstelling kwam de feestcommissie transpirerend een piano het volle zaaltje binnen sleuren. Einde lijk stond die op zijn plaats, links voor het morrend publiek. Doch nu bleek de pianist zoek. Men speurde in en buiten de zaal, tot de voor zitter van de feestcommissie in eigen persoon de artiest terug vond in een belendend café, waar de man zich in middels had verhuurd om een bruiloft met muzikale klanken op te luisteren. Men zou verwachten dat de voorzit ter opgelucht en blij zou zijn, nu het cabaret eindelijk kon beginnen. Maar zo was het niet. 's Mans innerlijke weer stand knapte plotseling af toen hij de gezochte daar zo opgewekt zag musice ren. Hij greep de pianodeksel en sloeg die met een klap over de toetsen neer. De pianist had daar echter zijn bezige handen tussen geklemd, zodat hij pijn lijk werd geraakt en onaangenaam ge troffen. Beiden meenden hierna gerech tigd te zijn elkaar bulderend toe te spreken, maar het was de aanwezige wachtmeester die een andere opvatting van het recht had en er toe overging proces-verbaal op te maken. Dat kostte nu, als uitvloeisel van het feest, een tientje wegens mishandeling. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen n met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst ztfn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Bijstand. Door een lid van de di- akonie van een kerk is bijstand aan gevraagd voor een alleenstaande wedu we van 81 jaar, die wegens gemoeds bezwaren geen uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet wil aanvaarden. Mag sociale zaken deze aanvrage af wijzen omdat de betrokkene over de middelen kan beschikken om in de nood zakelijke kosten van het bestaan te voor zien, door het haar toekomend recht op financiële uitkering, krachtens de a.o.w., te realiseren? Aangezien de weduwe op grond van gemoedsbezwaren geen a.o.w. wenst te ontvangen, zal, wanneer zij niet in staat is zonder deze ouderdomsuitkering in de noodzakelijke kosten van haar bestaan te voorzien, tot bijstandverlening moe ten worden overgegaan. Men kan de vrouw niet de voorwaarde stellen, dat zij een aanvraag voor a.o.w. moet indie nen. Rij-instructeur. Welke voorwaarden stelt de V.A.M.O.R. om deel te mogen nemen aan een opleiding voor rij-instruc teur? Hoe lang duurt de opleiding en wat zijn de kosten? Om aan een opleiding voor rij-instruc teur te kunnen deelnemen moet men reeds drie jaar in het bezit zijn van een rijbewijs. Er zijn twee opleidingen: a. een mondelinge. Duur: 28 weken. Kos ten: 222,50. b. een schriftelijke. Duur: 20 weken; kosten 100,Wilt u na het volgen van deze cursus nog het z.g. V.A.M.O.R.-diploma behalen (belangrijk voor hen, die zelf een autorijschool wil len stichten), dan kost het examen nog 110,extra. Voorrang. Een voetganger steekt over op een voorrangskruising, van rechts nadert een auto de voorrangs kruising. Wie moet voorrang verlenen. Voetgangers kunnen alleen aanspraak maken op voorrang indien zij zich al op een als zodanig gemarkeerde voetgan gersoversteekplaats (zebra) bevinden. Verder heeft een voetganger bij de hui dige verkeerswetgeving geen voorrang op rijdend verkeer. Pas per 1 januari a.s. krijgt een overstekende voetganger wettelijk voorrang op afslaand verkeer. Men kan echter moeilijk van „voorrang" spreken, hoogstens van „ongehinderd oversteken". De wetgever is op dit ge bied heel voorzichtig geweest. Tamme kastanjes. Hoet moet men tamme kastanjes bewaren voor de win termaanden U moet er voor zorgen dat ze niet nat worden. Een droge plaats is dus een vereiste en de kastanjes moeten af en toe omgewoeld worden. Eventueel aan gestoken of beschadigde kastanjes ver wijderen. Keeper. Hoe heette toch die be faamde doelman, die tijdens de wereld kampioenschappen voetbal te Chili (in 1962) het doel van finalist Tsjecho-Slo- wakije verdedigde? In uw licht zien wij het licht. Ps. 36 10b. Dit woord lijkt de kruisdragers, de bitter bedroefden van ziel, de door on- weder voortgedrevenen misschien wel wat goedkoop en oppervlakkig. Het valt ze van David wat tegen. Ze begrijpen hem beter, wannper hij klaagt: Tegen U. U alleen heb ik gezondigd, of ver zucht: Nu zal ik een der dagen door Sauls hand omkomen. 't Was inderdaad dikwijls nacht in Davids hart. En het is dikwijls nacht in het hart van ieder mens, ook in dat van een christen. Dén zien wij geen licht, geen spiertje en geen kiertje licht, in dien wij vanuit de tijd en vanaf de aar de ons pad beschouwen. Noem hem maar zwartgallig, Mozes, maar hij had gelijk, toen hij schreef: het uitnemend- ste is moeite en verdriet. Noem hem maar een mopperaar, Prediker, doch menigeen zegt in de levensnood, waarin wij zo vaak verzinken, ja en amen op zijn conclusie: want al zijn dagen zijn smarten, en zijn bezigheid is verdriet, zelfs des nachts rust zijn hart niet. Wie zijn leven niet onder eeuwigheids- licht, door geloof en uit genade, leerde zien, ziet uiteindelijk slechts zwarte, grillige, beangstigende schaduwen. Maar in Gods licht, in Chiistus' licht zien wij alles licht. De nacht licht als de dag. Wij zien het lijden licht, want 't is maar niet: wij moeten, kunnen, willen, doch: wij mogen lijden. De dood en het graf licht, want de dood is verslonden tot overwinning en het graf is de poort tot het eeuwige leven. David, de ernstige, van wien in zeker opzicht geldt „altijd suchtende, hij nooyt genoeg en deed", heeft niet ineens een vlaag van oppervlakkigheid gekregen. De jubel van de dagtekst is vrucht van zijn geloof. Voor hem bestond er meer dan stof en noodlot. Hij behoorde tot de adventskerk, die uitzicht heeft op de eeuwigheid. De vensters van zijn ziel stonden open „tegen Jeruzalem aan", naar de kant van de zonsopgang, in de richting van de hemel. Oorspronkelijke paradrjsbewoners, die we zijn, knauwt ons de donkerheid van leven, dood, graf. Maar de dichtste duis ternis wijkt als de Here op het gebed Zijn licht en waarheid neerzendt en ons door die glans geleid, brengt naar Beth lehem, waar wij in Zijn licht het licht zien. (Uit een Dagboek) Voor Baby's huld|. De Tsjechische doelman, die in Chili furore maakte, heette Schroiff. Belasting ongehuwde moeder. Mij is een geval bekend van een werkende 20-jarige ongehuwde moeder, die door haar werkgever voor de loonbelasting is gerangschikt in tariefgroep I (tarief voor ongehuwden). Is dat juist? Vermoedelijk is dit niet juist. Wan neer het kind van de betrokken onge huwde moeder hetzij tot haar huishou den behoort, hetzij in belangrijke mate (voor meer dan 650,per jaar) tot haar last komt, dient deze moeder voor de loon- en inkomstenbelasting gerubri ceerd te worden in tariefgroep Hl (nor maal tarief voor gehuwden met één kind). Het is zeer wel mogelijk dat de betrokken vrouw de werknemersverkla ring niet juist heeft ingevuld, waardoor deze vergissing is begaan. Zij kan als nog een juiste werknemersverklaring in vullen. Loopt deze fout in het verleden door, dan kan ze worden hersteld door alsnog een aangiftebiljet inkomstenbe lasting aan te vragen en in te vullen, bijvoorbeeld voor het jaar 1965. Geluidsinstallatie. Ik heb een ge luidsinstallatie en wil die verhuren. Heb ik hiervoor een vergunning nodig? U hebt geen vergunning nodig. Het verhuren van een geluidsinstallatie is vrij. Het verkopen niet. WEMELDINGE Van 410 december 1966 Maandag 5 december: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.37 8.12 0.57 1.27 Maandag 8.38 9.16 1.53 2.31 Dinsdag 9.43 10.25 3.05 3.42 Woensdag 10.55 11.39 4.26 5.03 Donderdag 12.14 5.41 6.38 Vrijdag 0.47 1.12 6.46 7.12 Zaterdag 1.44 2.04 7.36 7.58

Scheldebode | 1966 | | pagina 1