K^"?Dampo oveRöenkinq Purol h°uddlhud 33STE JAARGANG No. 26 25 NOVEMBER 1966 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Verschijnt des vrijdags EUROPA SCHAKELT OVER OP ATOOMKRACHT Het kind voor de camera KINDER- MONTUREN u smetteloos zuiver de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs b|J vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededeling~n dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Ergens in Schotland steekt een knut selaar de steker van zijn elektrische boor in het stopcontact; Signora Maria Mortara in Zuid-Italië doet dat met de steker van haar espressomachine om deze op temperatuur te brengen. Dui zenden kilometers naar het noorden, in het Zweedse plaatsje Farsta, steekt Lars Olson de steker van zijn elektrische autoverwarming in een contactdoos, zo dat zijn motor de volgende ochtend ge makkelijk zal aanslaan. Allemaal dood gewone handelingen dus, met als mar- Kante bijkomstigheid, dat al deze stop contacten elktriciteit leveren uit een nu cleaire bron. Zonder bazuingeschal zijn wij name lijk het atoomtijdperk binnengetreden. Sinds 1955 is de hoeveelheid uit kern energie verkregen elektriciteit 1700 maal zo groot geworden. Vragen die logischer wijze opKomen zijn: is atoomenergie noodzakelijk, veilig, kostbaar en heeft zij bijzondere voordelen? Laten wij eerst even kijken naar de behoefte aan elektrische energie. Door het steeds stijgende bevolkingscijfer is aan de behoefte aan elektriciteit vrijwel niet meer te voldoen. De behoefte ver dubbelt elke tien jaar. Pakistan gebruikt bijvoorbeeld twintig keer zoveel energie als in 1947. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat de wereldvoorraad mine rale brandstoffen, zoals kolen, olie en aardgas bepaald niet onuitputtelijk is. Atoomenergie vormt voor dit vraagstuk de beste oplossing. Groot-Brittannië heeft thans negen kernenergiecentrales, die met de twee in gebruik zijnde proef stations, meer atoomenergie produceren dan de rest van de wereld tezamen, al dus het maandblad Het Beste van no vember. Dat andere landen spoedig op een dergelijke wgze moeten gaan denken en handelen, laat zich gemakkelijk ra den. Geen reserves. Op het vasteland van Europa slinken de minerale brandstofreserves snel. Hoe urgent de situatie is blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat Zweden geen reserves meer heeft. Italië, dat reeds tachtig pro cent van zijn energie betrekt van zijn hydro-elektrische hulpbronnen, moest op kernenergie overschakelen. Uit Franse kernenergiecentrales vloeit reeds atoom kracht voor commerciële doeleinden; aan vier nieuwe installaties wordt hard gewerkt. Zelfs in de Verenigde Staten, waar men voor ten minste een honderd tal jaren voldoende voorraden minerale brandstoffen meende te hebben, is men druk bezig om de kemenergieproduktie op gang te brengen. Dat is overigens ook wel nodig, aangezien de behoefte aan elektriciteit in Amerika tegen 1980 verdrievoudigd zal zijn. Voordelen. In de plaats Trawnsfynydd in Noord- Wal es staat een kernenergiecentrale van het energiebedrijf van de Central Elec tricity Generating Board. Uit een basis- hoeveelheid van zeventig ton splijtstof wordt voldoende elektriciteit gewonnen voor een stad van een half miljoen men sen. Het bedrijf produceert geen vlam men, geen rook en geen roet. Het glin stert van de witte verf en is schoon en stil als een ziekenhuis. Een conventio nele centrale met een gelijk vermogen zou bijna een miljoen ton kolen per jaar verstoken. Bovendien heeft men voor de aanvoer treinen, vrachtwagens, kolen- schuiten enz. nodig, terwijl men bergen vol sintels overhoudt. Kosten en veiligheid. Hoe staat het met de kosten, die het atoomtijdperk met zich brengt? In 1950 schatte men, dat deze ontstel lend hoog zouden worden. De technolo gische vooruitgang heeft dit pessimisme ontzenuwd. Thans zijn de bouwkosten per kilowattuur-capaciteit 360 gulden voor een conventionele centrale en van een kernenergiecentrale 1.240 gulden, dus meer dan driemaal zoveel. Volgens het eerder genoemde C.E.G.B. zal ech ter tegen 1970 dit laatste cijfer tot 920 gulden zijn gedaald, terwijl dat van de conventionele centrale tot 430 gulden zal zijn gestegen. In dat jaar zal dit in stituut een tweede kernenergiecentrale in de plaats Dungeness in bedrijf stel len, die elektriciteit voor de prijs van 1,9 cent per kilowattuur kan leveren te gen 2y2 cent door een conventionele cen trale. Helaas roept het woord atoomenergie bij veel mensen beelden op van padde stoelwolken en massala dood. Men dient echter te beseffen, dat atoombommen en atoomcentrales twee volkomen ver schillende zaken zijn. In tegenstelling tot de atoombom bevat een kerncentrale slechts een geringe hoeveelheid splijt stof, terwijl door haar totaal verschil lende constructie atoomexplosies on mogelijk zijn. In het in de aanhef van dit artikel genoemde Zweedse plaatsje Farsta leeft men zonder vrees op drie kilometer afstand van een reactor. In de komende tien tot vijftien jaar, zal dat op vele honderden plaatsen van onze aardbol het geval zjjn. Wat zou u zeggen, wanneer iemand u naar de overeenkomst tussen een ouderwetse fotostudio en een gevange nis met martelwerktuigen zou vragen? Waarschijnlijk zou u er niet eens over nadenken, maar uw schouders ophalen en weglopen. Toch bestaat er zo'n overeenkomst. Net als in die middeleeuwse gevange nissen vond men vroeger hoofdklampen, arm- en voetklemmen handboeien in de fotostudio's. De fotograaf van vroeger had deze attributen echter nodig, want belichtingstijden van 3 tot 4 minuten waren geen uitzonderingen. Veel van die oude foto's getuigen nu nog van die niesbui die ongeniesd moest blijven zolang het glazen oog van de camera geopend was. Kinderen.geboren acteurs. Gelukkig is de fotografie veranderd. We zijn nu zelfs in staat om, dank zij snelle films als Kodak Tri-X onze kin deren te fotograferen terwijl ze in hun spel verdiept zijn. Verstandige mannen hebben vastge steld dat kinderen geboren acteurs zijn. Kinderen doen dan ook niets liever en met meer overgave dan de ouderen, uit hun direkte omgeving te imiteren. Van deze wetenschap kunt u een dankbaar gebruik maken wanneer u on gedwongen foto's van kinderen wilt ne men. Weer die close-up. Vooral gaat het bij het maken van kinderfoto's om de gelaatsuitdrukking van het kind. U doet er dan ook goed aan deze gelaatsuitdrukkingen van zo nabij mogelijk te fotograferen. Een af stand van één tot anderhalve meter geeft meestal de beste resultaten. Omdat een gelaatsuitdrukking meest al een kwestie van enkele seconden is, moet u er voortdurend op voorbereid zijn. U moet in staat zijn om binnen de snelst mogelijke tijd uw camera te richten en af te drukken. Stel daarom uw camera reeds van te voren in op de afstand, sluitertijd en lensopening. Ge bruik ook een middelmatig snelle film zoals Kodak Plus-X Pan of snelle film zoals Kodak Tri-X Film. Wek reakties op. Vaak zullen de kinderen uit hun spel worden opgeschrikt wanneer u met uw camera in de buurt komt. Inplaats van zich in hun spel te verdiepen richten ze hun aandacht op u. U kunt reakties en gelaatsuitdrukkin gen opwekken door ze kennis te laten maken met een gerecht dat ze nog niet kennen, door plotseling met een hand vol snoepjes op de proppen te komen. Een andere methode is ze zelf iets te laten doen. Maak gebruik van de we tenschap dat kinderen geboren acteurs zijn. Een goed voorbeeld hiervan is het jongetje wiens vader niets liever doet dan zelf zijn ontwikkelaars klaar ma ken. Hij gaf zijn zoontje twee maatgla zen in handen, vertelde hem dat hij de vloeistof van het ene glas in het an dere moest gieten. Het resultaat was een leuke opname waar met plezier naar gekeken wordt. De flitser... een nuttig hulpmiddel. Uitstekende foto's kunt u maken van kinderen die vol spanning naar de te levisie of naar een film of poppenkast zitten te kijken. De gelaatsuitdrukkingen van het kind zijn vooral bij dergelijke gelegenheden het fotograferen meer dan waard. Wan neer u het kind fotografeert terwijl het naar de televisie kijkt, zult u van flitslampjes gebruik moeten maken. Let er hierbij goed op dat u de flitser niet op uw telvisietoestel richt. Doet u dat wel, dan zal het televisietoestel het licht reflecteren en u loopt dan het risico dat uw opname door het reflecterende licht volkomen wordt overstraald. De beste flitsmethode in normale huis kamers met lichte wanden en een licht plafond is de zogenoemde „Bouncing flash". Inplaats van direkt naar het onder werp te flitsen, richt u het lampje naar het plafond. Houdt er echter wel reke ning mee, dat een gedeelte van het licht verloren gaat, zodat een grotere lens- DEUGDIG EN STERK Kapelle Tel. (01102) 223 opening dan bij de „direkte" flitsmetho de vereist wordt. Bij het flitsen in een huiskamer van gemiddelde grootte (dat wil zeggen een kamer van ongeveer 4 x 4 meter) moet het diafragma ongeveer twee stop meer worden opengezet. Het Berekenen van de juiste belichting. Het berekenen van de juiste lensope ning bg de „direkte" flitsmethode ge schiedt door het richtgetal te delen door het aantal meters tussen onderwerp en flitslamp je. Dit lijkt een moeilijke opgave, welke In de praktijk echter gelukkig meevalt. Bijvoorbeeld: Richtgetal 32, afstand tus sen flitslamp je en onderwerp 4 meter. 32 4 8. Lensopening 8 geeft dus juist belichte opnamen. De sluitersnel heid voor het maken van flitsopnamen moet net zo gekozen worden als dat bij buitenopnamen gebeurt, voornamelijk re kening houdend met het „stoppen" van een eventuele beweging. PERSDIENST KODAK N.V. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEIN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Passiebloem. Hoe moet ik de pas siebloem buiten en binnen behandelen? De passiebloem vraagt veel water en veel voedsel, dus vooral met warm weer op het zuiden soms twee keer per dag gieten. Verder voedzame grond en eens per week bijmesten. Is de plant dit voor jaar verpot in een iets grotere pot en. is ze teruggesneden De passiebloem moet vroeg in het voorjaar sterk terug ge snoeid en indien nodig verpot worden. Potgrond b.v. 2 delen bloemistengrond, 1 deel goede tuingrond, 1 deel verteerde stalmest en wat scherp zand. We be grijpen dat de buitenplant in de volle grond staat. In het voorjaar sterk terug snoeien, omdat er zich flinke scheuten ontwikkelen, die dan wel bloeien zullen. Rondom de plant een geultje maken en hierin verteerde stalmest brengen en weer met grond afdekken. Dichteres. Ik ben geïnteresseerd in het privé-adrès van het pas in de publi citeit gekomen dichteresje Neeltje Ma ria Min. Zoudt u dat voor me kunnen opsporen Het adres van deze dichteres luidt: Natteweg 3, Bergen (N.-H.). Auto. Als je in Amerika werkt als vertegenwpordiger en je koopt daar een goede tweedehands auto, wat moet je dan betalen om die wagen naar Neder land te mogen meenemen? Niet u, maar de staatskas heeft het meeste voordeel, wanneer u zo'n auto zou willen invoeren. De waarde van de auto wordt dan getaxeerd en dan moet u 22 invoerrechten betalen en 28 omzetbelasting. Aftrekbare kosten. Mijn vrouw en ik hebben beiden een werkkring. Wij hebben een huishoudelijke hulp en aan gezien wij 's avonds nogal eens weg moeten, hebben we ook wel eens een baby-sit. Zijn de kosten, die dit met zich meebrengt, aftrekbaar van de be lasting De hieraan verbonden kosten kunnen niet als aftrekbare kosten worden aan gemerkt. Afrikanen. Kunt u me zeggen of afrikaantjes en begonia's in de winter in de grond kunnen blijven? Beide zijn niet vorstvrij, dus bij vorst zullen ze bevriezen. Wilt u ze toch be daren en beschikt u bijvoorbeeld over een lichte, vorstvrije koele kamer of lichte kelder, dan zoudt u ze daarin vorstvrij kunnen bewaren tot het voor jaar. Wat de afrikaantjes betreft heeft het niet veel zin, daar die veelal zo le lijk worden, dat u beter weer nieuwe kunt zaaien. Wilt u het toch proberen, zet u ze dan zo spoedig mogelijk (mis schien is het nu al te laat met die nacht vorst) in potjes met kluit in goede grond. Zo ook de begonia's, waar u meer plezier van zult hebben met de overwinterring. Na het oppotten wat aangieten en verder aan de droge kant houden, maar niet laten verdrogen. Ver wijder geregeld het gele blad en uitge bloeide bloemen. Werkende vrouw. Mijn vrouw heeft een baan aanvaard (dagtaak). Ik ben het daarmee helemaal niet eens. Ik <heb haar daar ook geen toestemming voor gegeven. Kan ik nu als echtgenoot van haar werkgever eisen, dat hij mijn vrouw weer zal ontslaan? De getrouwde vrouw heeft evenals de man bepaalde rechten. Waarom zou de vrouw geen werkkring mogen aanvaar den als zij gehuwd is? Zij heeft daartoe alle recht. U zult dus niet met enig succes van de werkgever van uw vrouw kunnen eisen, dat deze haar ontslaat. Moord. In de dagbladen lees je nogal eens over „moord met voorbe dachten rade". Ik meende dat moord al tijd met opzet was. De uitdrukking „moord met voorbe dachten rade" is inderdaad een klassie ke fout van journalisten en trouwens talloze andere burgers, die hiermee hun gebrek aan juridische geschooldheid overduidelijk demonstreren. Ons wetboek van strafrecht kent het misdrijf dood slag (zonder voorbedachten rade) en het misdrijf moord, dat omschreven wordt als doodslag met voorbedachten rade. In het begrip moord is dus de notie „voor bedachten rade" inderdaad automatisch begrepen. Het is dan ook onzinnig om van moord met voorbedachten rade te spreken, want dan zegt men iets twee maal. Desondanks blijven talloze scri benten met grote hardnekkigheid in de ze fout volharden. Aansprakelijkheid. Het gaat over een clubje geestelijk gehandicapte kin deren. Het lidmaatschap is vrijwillig, terwijl er ook geen contributie wordt ge heven. De kinderen worden met de auto gebracht en gehaald. Tevens maakt de club eenmaal per jaar een dagtocht wel ke eveneens met particulier vervoer ge schiedt. Mijn vraag is nu: wanneer een van de kinderen in clubverband een on geluk overkomt of schade aan derden berokkent, wie is daar dan aansprake lijk voor? Zijn de ouders aansprakelijk in zo'n geval of de leiding? O.i. is de leiding aansprakelijk, wan neer een der kinderen iets overkomt. Tenzij zij zich op overmacht kan beroe pen. Hetzelfde geldt als een der kinde ren in clubverband schade aan derden berokkent. De chauffeurs die de kinderen vervoeren zijn tijdens het vervoer aan sprakelijk voor wat de inzittenden over komt, Als door de schuld van een derde een ongeluk ontstaat, is natuurlijk deze derde aansprakelijk voor de veroorzaak te schade. U kunt met de belanghebben den bespreken of men zich wel tegen be doeld risico heeft verezkerd. Consumentenbond. - Wat is het adres van de Ned. Consumentenbond? Dit adres luidt: Huygenstraat 2, Den Haag. Ontslag. Wij hebben een menings verschil over het feit of tegenwoordig een ambtenaar in vaste dienst (rijks of gemeente) wel of niet kan worden ont slagen, wanneer inkrimping van perso neel noodzakelijk blijkt. Ontslag van een ambtenaar in vaste dienst wegens inkrimping van personeel is niet mogelijk. Een ambtenaar in vas te dienst kan door de overheid alleen worden ontslagen wegens ongeschikt heid door ziekte of door gebrek aan aan- Want ik heb geleerd vergenoegd te zijn in hetgeen ik ben. Filipp. 4 11. Vandaag willen wij de Here danken voor Zijn zegeningen op stoffelijk ge bied. Ook dit jaar is het lente geworden, het zaad ontkiemde, het koren schoot op, er kwamen golvende velden en uit het buitenland voerden de schepen vele goede dingen aan. Maar wat was er een groot verschil: de één ondervond voor spoed, de ander tobde met tegenslag; het éne gezin kon de weelde niet aan, het andere kon ternauwernood overeind blijven. Zal daarom het danklied van de mens in voorspoed niet sterker opklin ken dan dat van die broeder en zuster in tegenspoed Zullen wij onze danktoon laten bepalen door meerdere of mindere welvaart en nood? Dan is ons danken gelijk aan het danklied der heidenen! Gods volk heeft een andere maatstaf. Het gaat er niet om hoeveel God mij geschonken heeft, maar wat Hij voor mij in al die stoffelijke dingen geweest is! Niet dit is het belangrijkste: hoeveel ik vandaag hèb, maar wat ik door Gods zorgende hand bèn. Dat is het geheim en het levenslied van Paulus geweest, dat hij door vreugde en droefheid, door overvloed en honger is heengegaan met een onaantastbaar geluk! Hij was ver genoegd in alle omstandigheden, bij weeldevolle tafels èn als zijn lichaam ge teisterd werd door de honger. Die over vloed heeft zijn levensgeluk niet rijker gemaakt en de armoede heeft er geen afbreuk aan gedaan. Zo is ons geluk onaantastbaar. In de voorspoed van het voorbije jaar heb ik Gods Vaderhand gezien, maar ook in de tegenslag heeft Hij mij geleid en mij vastgehouden, ja, het was zelfs zo, dat ik meer dan anders door de nood op Hem geworpen was en heel dicht bij Hem moest schuilen. Nu kunnen wij allen danken. Danken daarvoor, dat God op deze verzondigde wereld Zijn lente gaf en de vruchten deed rijpen in deze herfst. Danken, dat God zoveel onverdiende zegen heeft ge schonken, dat ik zeggen moet, Here, ga maar van mij weg, want ik ben 'tniet waard. Danken ook voor de dagen van druk en nood; als wij het niet meer wisten, dan konden wij alles in Gods handen leggen met de bede: Vader, zorg Gij nu! En als God ons vanavond in de ogen ziet en vraagt: Heeft het u aan iets ontbroken, ben Ik voor u een woes tijn geweest, dan moeten wij antwoor den: „Meer dan een vader zorgdet Gij". Mijn God, U zal ik eeuwig loven, omdat Gij 'thebt gedaan! (Uit een Dagboek) passing in de dienst, wegens veroorde ling tot vrijheidsstraf wegens misdrgf, wegens revolutionaire gezindheid etc. Loonbelasting. Kunt u mij iets ver tellen over het terugkrijgen van betaal de loonbelasting, wanneer twee jonge mensen gaan trouwen? De echtgenote kan niet zonder meer de loonbelasting «terugvorderen. Onder de nieuwe Wet Inkomstenbelasting 1964 die over 1965 voor het eerst van toe passing is, bestaat echter de mogelijk heid een aanslag te vragen. Heeft zij in 1966 tot het huwelijk niet meer dan het loon ad 1500,genoten, dan blijft zij beneden het belastbaar inkomen en is de verschuldigde inkomstenbelasting, waar van zij een aanslag krijgt voor het in komen dat zij voor de huwelgksdatum heeft genoten, dus nihil. Daarop komt vervolgens de ingehouden loonbelasting in mindering (geldt als vooruitbetaling) en dan krijgt zij dus een negatieve aan slag ten bedrage van die loonbelasting. Uiteindelijk komt het er dus op neer, dat zij in dat geval inderdaad de loonbelas ting terugkrijgt. WEMELDINGE Van 27 november3 december 1966 Maandag 28 november: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.59 3.08 8.34 8.52 Maandag 3.35 3.47 9.07 9.24 Dinsdag 4.13 4.24 9.46 9.59 Woensdag 4.52 5.01 10.27 10.41 Donderdag 5.24 5.42 11.17 11.27 Vrijdag 6.04 6.27 11.48 Zaterdag 6.51 7.15 0.07 12.35 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1