NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND KANT-EN-KLAAR REDDINGEN OP ZEE oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 25 18 NOVEMBER 1966 Het cadeau voor kleine Jan llHLEQEN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE Voor Baby de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Het leven betrapt door moeders flits- foto... En zo is er dan weer een „heerlijk avondje" gekomen. Kleine Jan kreeg zijn langverbeide spoortrein. Machtig, niet waar? Juichend verhuisde hij naar de grond om de rails uit te leggen. Maar toen kwamen er complicaties. Want zowel vader als oom Piet meen den een handje te moeten helpen. En zo ontstond deze foto. Want ter wijl Jantje zich ietwat pruilend bij moe der beklaagde, had deze al lang haar camera en flitser gepakt. Een betere straf was niet denkbaar, want deze foto zal tot in lengte van dagen getui gen van het feit dat vader en oom Piet in wezen nog jongens zijn. Ach, vergeef het de mannen voor een avond nog eens heerlijk met rails en wissels te knoeien. Jantje zal er nog maanden plezier van hebben, nietwaar? Moeder heeft nog ja ren genoegen van haar foto. Probeert u ook eens op deze wijze te fotograferen. Niet het vaste kiekje met de familie op pakjesavond rond de tafel. Nee, het leven betrapt met een flits je. Dat is ware fotografie. MODERN EN SIERLIJK Kapelle - Tel. (01102) 223 ZELFOPBLAZEND VLOT REDT SCHIPBREUKELINGEN Tijdens een nachtelijke storm in maart 1962 liep het 115 ton metende vissers vaartuig Marconia voor de kust van het eiland Oenga in de Aleoeten op een rif en begon onmiddellijk te zinken. Een matroos wierp een ronde zeildoekse tas op het hellende dek en rukte aan een lijn. De tas barstte open en binnen 15 seconden was het erin verpakte, over dekte reddingsvlot door middel van kool dioxyde opgeblazen. In volslagen duis ternis zette men het gevaarte overboord. Nauwelijks had de zee het vaartuigje beroerd of boven de ingang en in het interieur begonnen lampen te branden op door het zeewater geaktiveerde bat terijen. Zes minuten later was de Mar conia onder het wateroppervlak verdwe nen. Geen van de tien opvarenden kreeg natte voeten. Men sprong tijdig een voor een over op het dak van het vlot. Daar na sloten zij de tentdeuren om de ijzige poolkoude buiten te houden. Weldra zorgde hun eigen lichaamswarmte voor een behaaglijke temperatuur van 21 gra den. Met een handpompje blies men de dubbele bodem van het vlot op teneinde de voeten tegen de koude van het wa ter onder hen te beschermen. Dit vlot strandde tenslotte op de rotsachtige kust van Oenga en verschafte de vissers een comfortabele verblijfplaats tot zij werden opgepikt. Ingenieus. Het vlot, dat deze tien mensen het le ven redde, is een combinatie van frap pante vondsten. Ook wanneer het schip mocht zinken met de vlotten nog in hun tassen aan dek, komen zij vanzelf vrij van hun sjor rings en gaan drijven. Een korte ruk aan de ventiellijn is voldoen de om de vlotten uit hun verpakking te halen, die zich dan vervolgens vanzelf opblazen. Sterker nog, wanneer een schip dieper dan dertig meter zou zin ken, geeft het zelf een ruk aan deze lijn, die nog met het schip is verbon den. Het vlot komt dan vanzelf naar het zee-oppervlak, aldus Het Beste van november in een interessante reportage over dit onderwerp. Teneinde opspo ringswerkzaamheden zoveel mogelijk te vergemakkelijken, zorgt een speciaal drijfanker er voor, dat het vlot bij een windsnelheid van veertig knopen niet sneller dan één knoop per uur van de laatste per radio opgegeven positie af drijft. Men heeft dit reddingvlot uit drie lagen uitermate stevige kunststoffen vervaardigd. Het is in twee comparti menten verdeeld; zou één ervan worden beschadigd, dan blijft het vaartuig nog drijven. De veiligheidsfactor bedraagt honderd procent. Een vlot, dat voor 20 personen is bestemd, kan zonder ge vaar 40 of meer personen opnemen. Het vaartuig is voorzien van regengoten om de schipbreukelingen aan drinkwater te helpen. Verder zijn er noodpakketten, ge neesmiddelen, pillen tegen zeeziekte aan boord, evenals visgerei. 40.000. Hoewel het prototype van het zich zelf opblazende reddingsvlot kort voor de tweede wereldoorlog ontstond, ver dronken 40.000 mannen van de Royal Navy in de oorlogsjaren, nadat zij vei lig hun zinkende schepen hadden weten te verlaten. Daarentegen brachten hon derden boven zee neergeschoten vliegers het er levend van af. Een door de Britse regering benoem de commissie kwam achter de oorzaak, namelijk het opblaasbare rubberbootje, waarover de luchtmacht beschikte. Fabrikanten van reddingsmateriaal kwamen uiteindelijk tot het hierboven genoemde zichzelf opblazende vlot, zij het dat er natuurlijk verschillende tus senstadia waren. In de jaren vijftig ge bruikten de Britse, Canadese en Austra lische marine reeds het zich zelf opbla zende vlot. Het is duidelijk, dat dit vlot vele voordelen biedt, ook enkele nadelen overigens, ten opzichte van gewone red dingsboten, die soms vanwege zware slagzij niet gestreken kunnen worden. Vanwege de internationale overeenkom sten, bepaald door de International Con vention for Safety of Life at Sea, be keek de koopvaardij do vlotten met arg wanende ogen. Gedurende het volgende decennium eiste de zee elk jaar gemid deld 65 mensenlevens, alleen al van de Britse vissersvloot. Toen er echter in 1956 op één dag 112 zeelieden verdron ken, werden de vlotten voor de Britse treilers verplicht gesteld. Het resultaat was, dat gedurende de drie hierna vol gende jaren niemand op zee het leven liet. Nochtans is het zichzelf opblazen de vlot geen concurrent van de reddings sloep geworden, die zich immers bij scheepsbranden uit de gevarenzone kan manoeuvreren. Beide vaartuigen hebben hetzelfde doel: de veiligheid van zeelie den en passagiers op zee te waarborgen. Zij doen dat, elk op hun eigen wijze. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Europacup. Is Liverpool, de ko mende tegenstander van Ajax, of een andere Engelse club, al eens uitgeko men in de finale voor de Europacup voor landskampioenen? Tot dusver heeft een Engelse club het nog nimmer tot de finale voor het Euro- pacuptournooi (voor landskampioenen) gebracht. Wel brachten drie Engelse clubs het tot de halve finale. Twee sei zoenen geleden was dat Liverpool, dat toen door de latere bekerwinnaar Inter Milaan werd uitgeschakeld. Thuis won nen de Britten met 31, uit gingen zij kansloos met 30 ten onder. Ook Tot tenham Hotspurs bracht het eenmaal tot de halve finale, waar het door Ben- fica werd gewipt, het vorig seizoen be hoorde Manchester United bij de laat ste vier, doch struikelde toen tegen de verwachting in op Partizan Belgrado. Sudetenduitsers. Wat zijn Sudeten- duitsers Sudetenduitsers noemde men de Duit se bevolking ten getale van ruim 3 mil joen zielen, die de randgebieden van Bo- hemen en Moravië grotendeels bewoon den. Zij stamden hoofdzakelijk af van Duitse kolonisten, die sedert de twaalf de eeuw Bohemen en Moravië waren binnengekomen. Sinds de inlijving van het protectoraat Bohemen-Moravië bij Duitsland in 1939 is de samenleving van Tsjechische en Duitse bevolkings groep in Bohemen onmogelijk geworden. Na de bevrijding en het herstel van de Tsjechoslowaakse republiek werden der halve de Sudetenduitsers, op een 30.000 tal na dat zich loyaal had getoond te genover Tsjecho-Slowakije, uitgewezen. De gedwongen migratie begon in 1945 en was eind oktober 1946 voltooid. Reparaties. Is een huurder gerech tigd herstelwerkzaamheden binnenshuis (vloertje in kast) op zaterdag te wei geren? Het is voor de verhuurder toch al veel voordeliger dit door vakmensen in hun vrije tijd te laten doen, dan door een grote firma. U moet toestaan dat de noodzakelijke reparaties worden verricht. U kunt die reparatie op zaterdag slechts dan wei geren, als u kunt aantonen dat dit voor u onoverkomelijke moeilijkheden mee brengt. Naamsverandering. Enkele weken geleden hebben wij gesteld dat voor kinderen uit een vorig huwelijk van man of vrouw nooit naamsverandering ver leend wordt in die van hun stief- of pleegvader. Maar terwijl de pers draait, verandert de wet. Onze juridische mede werker beantwoordde een desbetreffen de vraag in de eerste helft van septem ber en kort daarna, t.w. in de Staats courant van 21 september, zijn nieuwe richtlijnen gepubliceerd voor naamsver andering. Ten aanzien van minderjarige stiefkinderen werd bepaald, dat de ge slachtsnaam van de stiefvader niet ver leend wordt aan het minderjarige kind, dat de echtgenote van de stiefvader uit haar vorige door de dood ontbonden huwelijk heeft meegebracht. Is het vorige huwelijk door echtscheiding ont bonden, dan kan verandering van de geslachtsnaam van het minderjarige stiefkind in die van de stiefvader wor den, bevorderd, indien: 1. de stiefvader vijf jaar met de moeder is gehuwd en het huwelijk bestendig wordt geacht; 2. het kind in het nieuw gevormde gezin wordt opgevoed en belang bij de naamsveran dering heeft; 3. de wettige vader en de naaste bloedverwanten van de stiefvader geen gegronde bezwaren tegen de naamsverandering hebben ingebracht. Ten overvloede zij opgemerkt, dat de richtlijnen o.a. ook betrekking hebben op verandering van onwelvoegelijke of bespottelijke namen, veel voorkomende namen en naamstoevoeging etc. Alimentatie. Mijn gewezen man die momenteel in België zit, heeft zich la ten naturaliseren. Hij moet alimentatie voor mijn kinderen betalen. De uitspraak van de echtscheiding geschiedde, toen hij nog niet de Belgische nationaliteit had. Moet hij nu die alimentatie blijven betalen? Wat moet ik doen, als hrj mij niet meer betaalt? Uw vroegere echtgenoot moet u in derdaad blijven betalen. Met België heb ben wij een executieverdrag zodat u de vordering op uw man ook daar kunt verhalen. U kunt zich daartoe wenden tot de Raad van de Kinderbescherming te Den Haag. U moet daar overleggen de stukken waaruit blijkt dat uw vroe gere echtgenoot werd veroordeeld tot het betalen van alimentatie. Eveneens moet u overleggen een verklaring van onver mogen te halen van het gemeente huis een uittreksel uit het bevol- kings- en geboorteregister van uzelf en volledige gevens over uw vroegere echt genoot zoals naam, adres, beroep etc. Kinderbijslag. Mijn zoon is geboren op 1 februari 1950. Tot hoe lang heb ik nog recht op kinderbijslag voor hem? U ontvangt in elk geval t/m 31 de cember kinderbijslag voor uw zoon. Al leen als uw zoon nog mocht studeren en u voor een groot deel in zijn onder houd voorziet, bestaat ook in 1967 recht op kinderbijslag. Als u inderdaad voor het overgrote deel in zijn onderhoud voorziet, zoudt u dan zelfs aanspraak kunnen maken op dubbele kinderbijslag. Reparatie. Door omstandigheden ben ik nooit gediplomeerd geraakt in het vak: reparatie van gouden en zilveren voorwerpen, horloges, etc. Mag ik nu toch gewoon als thuiswerker beginnen en ook adverteren of moet ik daarvoor een vergunning hebben? Ook wanneer u als thuiswerker hor loges en uurwerken wilt repareren, zult u dat alleen mogen doen indien u de be schikking hebt over een middenstands- en .vakdiploma. Erfenis. Mijn man is pas overleden en heeft een dochter. Ik heb 3 kinderen van mijn eerste man. Van mijn over leden man heb ik geen kinderen. Hoe gaat het als ik kom te overlijden? Heeft zijn dochter dan ook recht op de inboe del? Als de dochter het erfdeel van haar vader uitgekeerd heeft gekregen, dan heeft zij verder op uw nalatenschap geen aanspraken meer. Stoep. Mpn buren hebben in het trottoir een inritband laten leggen. De ze verlaagde stoeprand is er ten be hoeve van het in- en uitrpden van hun auto. Mijn zoon wordt nu herhaaldelijk verboden met zijn brommer over deze inritband te rijden. In hoeverre mogen mijn buren hier hun rechten op laten gelden, het trottoir is toch een open bare weg? Het trottoir is inderdaad een openbare weg, echter openbare voetweg. Heel for meel genomen zijn uw kinderen dus in overtreding als zij over het trottoir rij den om via de op verzoek van uw buur man gelegde verlaagde trottoirband de weg op te rijden. Voor uw buurman geldt dit niet omdat hij een inrit heeft en rechtstreeks zijn inrit oprijdt. Ik ben hun erfenis. Ezechiël 44 28m. Alle stammen Israels kregen een deel van het beloofde land behalve Levi. Dit gemis aan onroerende goederen werd echter ruimschoots vergoed, doordat de Here zeide: „Ik ben uw deel en uw er fenis in het midden van de kinderen Is raels". Zij hadden dus het meest on roerende goed en het meest ontroeren de, dat zich denken laat: het goed, dat nimmer vergaat... God Zelf. In dit hoofdstuk, waarin Ezechiël ons de nieuwe tempel tekent, trekt hij deze regel voor Levi door tot alle gelovigen, die immers zonder onderscheid priesters geworden zijn. Zo is dan God onze bezitting. Niet iets van God, maar God Zelf. Het geloof zegt niet: als God mijn ge beden maar verhoort, en als ik later maar in de hemel kom! De gelovige be geert de aarde niet, als hrj Gods hand druk niet voelt, en hp begeert geen he mel, waar God niet aanwezig is. Hij be geert, naar de schone woorden uit het Avondmaalsformulier eerst met Hèm waarachtige gemeenschap, om daamó. ook al Zijn goederen, het eeuwige leven, de gerechtigheid, en de heerlijk heid deelachtig te worden. Wien heb ik nevens u omhoog? Wat zou mijn hart, wat zou mijn oog Op aarde nevens u toch lusten? Niets is er, daar ik in kan rusten. Bezwijkt dan ooit in bitt're smart Of bange nood mpn vlees en hart, Zo zult gij zijn voor mijn gemoed Mijn rots, mijn deel, mijn eeuwig goed. Menen we dat, als we 't zingen Och, er is nog zoveel, wat ons hart en ons oog nevens de Here lust. Een behoorlijk inkomen, vast werk, een groeiend spaarbankboekje, nu als we dat alles voor elkaar hebben, dan is het le ven nog zo kwaad niet, al zijn er zor gen genoeg, en dan kunnen we 't nog wel een poosje zonder God uithouden. Laten we toch eerlijk wezen... is God mijn bezitting En ik de Z ij n e (Uit een Dagboek) Afschotvergunning verleend voor reeën. Yersekse landbouwers teleurgesteld. In het gebied tussen Yerseke en We- meldinge bevinden zich al vanaf het voorjaar enkele reeën, die zich daar blijkbaar goed thuis voelen. Vele grond gebruikers uit Yerseke hebben ze dik wijls zien huppelen en menen dat deze dieren praktisch geen schade aan de landbouwgewassen aanbrengen. Indien zij schade aan de gewassen aanbrengen moeten ze worden afgeschoten, maar op het moment is daar onherroepelijk nog geen sprake van. Aangezien nu toch een afschotvergunning aan een inwoner uit Wemeldinge is afgegeven, voelen vele Yersekse landbouwers die in dit betref fende gebied grond hebben, zich teleur gesteld. 't Schijnt dat men liever reeën- bout eet dan deze mooie dieren ziet huppelen in de vrije natuur. Oesterverzending. In de maand oktober 1966 werden de volgende aantallen oesters verzonden, met ter vergelijking de cijfers over de zelfde maand '65: 1966 Nederland 87.105 België/Luxemb. 1.019.040 W.-Duitsland Denemarken Zwitserland Frankrijk Engeland Andere landen 174.505 187.400 40.600 1.500 nihil 15.134 1965 85.706 stuks 860.409 165.525 254.281*) 46.750 7.500 5.000 Totaal 1.525.284 1.425.171 stuks Inclusief andere landen. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP WEMELDINGE Van 2026 november 1966 Zondag 20 november: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.01 9.39 2.17 3.00 Maandag 10.07 10.51 3.28 4.11 Dinsdag 11.20 4.39 5.23 Woensdag 0.01 12.26 5.45 6.21 Donderdag 1.00 1.16 6.42 7.07 Vrijdag 1.43 2.01 7.25 7.46 Zaterdag 2.24 2.36 7.59 8.19 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1