NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND HERFSTKLANKEN DdfflP0 bevrijdt oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 23 4 NOVEMBER 1966 oCanfys da sOuxat nieuwe modellen llHLBQBN iPLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Nu ook in onze badplaatsen het Ne derlands weer voertaal is geworden en de natuur de bladeren aan bomen en struiken weer bonte kleuren geeft, breekt voor de goede amateur-fotograaf weer een gouden tijdperk aan. Weinig jaargetijden bieden zoveel fo tografische mogelijkheden als de herfst met haar bonte kleuren, vallende blade ren, van dauwdruppels parelende spinne- webben en mistige dagen. Met uw camera de mist in. Mist is één van de kenmerken die de herfst zo bijzonder fotogeniek maakt. Door de jaren heen heeft de mist altijd een geheimzinnige uitwerking op de mens gehad en het is dan ook niet ver wonderlijk, dat de mist velen tot foto graferen brengt. Natuurlijk zijn er verschillende soor ten, of liever dichtheden van mist, die echter niet alle „fotogeniek" zijn. Net zo min als men op Schiphol bij zware mist zicht heeft, is uw camera in staat door de nevel heen te „blikken". Tracht dus geen opnamen bij zware mist te maken. Voor goede opnamen voldoende licht. Hoewel het zicht bij lichte mist over het algemeen vrij beperkt is, wil dit niet zeggen dat er niet voldoende licht voor het maken van goede opnamen aanwezig is. De fijne waterdruppels verstrooien echter het daglicht zodanig, dat de ver schillende onderwerpen een uiterst zach te, zelfs bijna schaduwloze, verlichting krijgen. Deze uiterst zachte verlichting vereist echter een film met een soepel karakter zoals Kodak Verichrome Pan of Kodak Tri-X Film. Natuurlijk raadpleegt u een belich tingsmeter om de juiste belichting vast te stellen. Het ogenblik dat de zon door de mist banken begint heen te dringen is het meest geschikt voor het maken van goede dpnamen. Vaak ziet men, en voor al onder geboomte, dat de zon lange lichte banen in de mist tekent, die het fotograferen meer dan waard maken. Geen geelfilter. Een fout die vooral door beginnende mistfotografen nogal eens gemaakt wordt is het fotograferen van mistige scènes door een geelfilter. Het geelfil- ter heeft echter tot taak het blauwe licht, dat vooral in mist voorkomt, te absorberen. Het heeft dus precies de te genovergestelde werking dan die beoogd wordt. Een blauwfilter op de camera accen tueert de mist echter. Voorgrond. Wat voor het maken van landschap opnamen in het algemeen geldt, een voorgrondvulling is bij het maken van mistopnamen een haast dwingende ver eiste. Doordat de bekende en vertrouwde contouren zijn vervaagd is het noodza kelijk om door middel van een goed herkenbare voorgrondvulling een band met de werkelijkheid te leggen. Zonder voorgrondvulling kunnen mist- foto's naar het abstracte neigen. Mistopnamen bij avond... Ook bij avond is het mogelijk om goe de mistopnamen te maken. Men dient er echter wel rekening mee te houden dat lange belichtingstijden, vaak van enkele seconden, noodzakelijk zullen zijn. Het is dan ook noodzakelijk dat van een sta tief gebruik wordt gemaakt. In „nood gevallen" kan de taak van het statief natuurlijk overgenomen worden door een muurtje of iets dergelijks. Het gaat er maar om dat de camera niet de gering ste beweging ondergaat zo lang de slui ter geopend is. Standbeelden vormen vaak de beste onderwerpen voor mistopnamen bij avond. Natuurlijk is het noodzakelijk dat het onderwerp van uw keuze door straat verlichting of spotlights is verlicht. Tracht bij het maken van de opnamen te voorkomen dat ook de lichtbronnen in het beeld worden opgenomen. Behal ve dat dit plaatselijke overbelichting tot gevolg zal hebben, gaat dit boven dien ten koste van de sfeer van de op name. Spinnewebben. Een ander dankbaar foto-object wordt gevormd door van dauw druipende spin newebben. Voor het fotograferen van spinne webben is het noodzakelijk om met een zo groot mogelijke lensopening te wer ken. Hierdoor verkrijgt men slechts weinig scherptediepte, waardoor wordt voorkomen dat de tere draden van het web onzichtbaar worden tegen de ach tergrond die bij het fotograferen met een kleine lensopening eveneens scherp en duidelijk wordt afgebeeld. Vooral bij dit soort fotografie is het „losmaken" van het onderwerp van de achtergrond belangrijk. Dit advies geldt echter niet wanneer een portretlens op de camera is ge plaatst. In dat geval moet gediafrag- meerd worden om een redelijke tekening van het web te krijgen. De beste resul taten kunnen in dit geval meestal be reikt worden met een lensopening f/6,3 of f/8. Dit is echter zo sterk van het objec tief van de camera afhankelijk, dat het moeilijk is een algemene richtlijn te geven. Herfstlandschappen... ook in kleur. Het fotograferen van herfstlandschap pen in kleur heeft een heel eigen be koring. Opnamen van bospaden om zoomd met bomen en struiken in allerlei herfsttinten, opnamen van een nevelig weideveld met als voorgrond een boom of struik waarvan de bladeren door de herfst in bonte kleuren gezet zijn, vor men onderwerpen die het vooral op Ko- dachrome of Ektachrome dia's bijzonder goed zullen „doen". Let ook bij het maken van dit soort opnamen op compositie. Een goede voorgrond, een niet te drukke achter grond, de juiste plaats van de horizon (niet in het midden) zullen ertoe bij dragen dat deze landschapsfoto's een bijzondere plaats in uw collecte zullen innemen. Andere onderwerpen... Natuurlijk biedt de herfst nog veel meer onderwerpen om uitstekende foto's of dia's van te maken. Wat denkt u bij voorbeeld van close-ups van rode bessen, van bladeren die in een regenplas liggen te wachten om opgeveegd te worden, van kinderen die elkaar de van de bo men gevallen bladeren toewerpen. Legio onderwerpen die de herfst tot een gou den foto-tijdperk maken. PERSDIENST KODAK N.V. CHOCOLADE-PA De weinig indrukwekkende figuur van G. B. hing slap en slungelig in het ver dachtenbankje, en niets deed vermoe den dat in zijn smalle borst de verplet terende botsing had plaats gehad tussen liefde en eerbied die de aanleiding was gewest tot het strafbare feit. G. B. had zijn aanstaande schoonva der afgeranseld op zeer onzachtzinnige wijze. Schoonvader kwam dat als getui ge zelf nog eens demonstreren. Hij greep me zó, deed hij, en toen sloeg hij zó, en toen pakte hij me zó. Het was allemaal erg duidelijk maar niemand snapte er iets van. De schrielige verdachte die dit alles had uitgevoerd, knikte trots en instem mend bij elke slangenmensbeweging van de aanstaande schoonvoder. Hij had het gedaan, bekende hij, en hij had het goed gedaan ook. „Chocolade-pa", voegde hij daar nog aan toe. Nu wordt er wel eens beweerd, dat de werkelijke daders meestal niet terecht staan en dat bleek ook hier het geval. Want op de tribune stond een belang stellende jongedame die niet alleen wit te kousen en een heel korte rok droeg, maar ook gezegend was met de opval lende kin van een dictator en een mond, die alleen maar een rechte streep over dwars was. Zij was de beminde van G. B. en de dochter van de getroffene. HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN Kapelle Tel. (01102) 223 Schoonvader vertelde de oorzaak van de twist. Hij had zin in een kop cho cola, zette melk op en deed suiker in het kopje. De dochter vond dat het nog te vroeg was om cacao te drinken. Ze draaide het gas weer uit. Pa stak het weer aan. Dochterlief deed het weer uit. Dat ging zo enkele malen achtereen, tot de aanstaande schoonzoon er genoeg van kreeg. Hij verhief zich, gelijk dat heet, in zijn volle lengte. Veel was dat weliswaar niet, maar een beetje drei gend zal hij er toch wel hebben uit gezien. En toen schoonpapa in zijn eigen huis met zijn eigen lucifers voor de zo veelste maal zijn eigen gas ging aan steken, greep hij hem aan en begon de keuken met hem aan te dweilen. De huisdokter rekende er dertien gulden voor om hem naderhand aan alle kan ten weer bij te pleisteren. „Schaam je je niet!" riep de officier. „Laat hij zich maar schamen", riep de verdachte terug. „Hij is begonnen het gas aan te steken. En ik heb de kant van mijn meisje te kiezen, hoe dan ook!" „Tja"', mijmerde de rechter, „hoe dan ook... En als dit geval je nu eens een paar dagen gevangenisstraf gaat kos ten?" „Ook dan!" zei de verdachte fier. De juffrouw met de dwarsstreep boog zich over de ballustrade. „Dan is het zijn schuld!" schreeuwde ze, op haar vader wijzend. „Chocolade-pa", verduidelijkte G. B. „Ik ben nu in 't gesticht. Ik heb het een boel rustiger gekregen", zuchtte pa. „Maar daar kun je toch zeker ook geen chocola maken, als je daar maar zin in hebt!" deed het schoonzoontje brutaal. De rechter hamerde met kracht en riep: „Hou je mond! Je moest je scha men. Ik zou niet eens hier durven ko men als ik zo iets gedaan had. Als je nog eens kinderen krijgt dan hoop ik voor je dat die niet zullen doen zoals jij!" „Laat dat maar aan mij over", zei het ventje in de verdachtenbank. „Laat dan de straf maar aan mij over'", vond de rechter, en hij gaf hem een week. Als palingen in elkaar gestrengeld gingen ze naar de griffie om hoger be roep aan te tekenen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met, deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Visum. Met Kerstmis ga ik naar west-Berlijn. Is een visum vereist? Ik hoor dat je een vergunning voor een ge ring bedrag in de trein kunt krijgen. Wanneer u alleen zoudt reizen, kunt u aan de Oostduitse grens een visum krijgen. Het dagblad Het Parool orga niseert in samenwerking met de N.S. enkele reizen voor zijn lezers naar Ber lijn. De deelnemers wordt dan in de trein een visum verstrekt dat 10 Mark per persoon kost. Waarschijnlijk doelde u hierop in uw vraag. Faillissement. Met hoeveel schuld eisers moet men zijn om iemands faillis sement te kunnen aanvragen Hoe groot moet het bedrag zijn om dit faillisse ment aan te vragen? Reeds één schuldeiser kan het faillis sement van zijn schuldenaar aanvragen. Hij zal dan echter moeten aantonen dat de schuldenaar nog andere minstens 1 schulden heeft. Men kan het fail lissement van zijn schuldenaar aanvra gen voor elke opeisbare schuld, hoe groot ook. Vakantietoeslag. Iemand is eind maart uit militaire dienst gekomen en is toen weer in loondienst gaan werken. Deze zomer kreeg hij niet zijn volledige vakantiegeld, want de eerste drie maan den was hij immers nog in dienst. Kan hij zich nu tot een instantie (en welke wenden om toch voor een volledige uit kering in aanmerking te komen? Als de betrokkene dienstplichtig was, komt hij niet voor een volledige uitke ring in aanmerking. Was hij beroeps militair, dan kan een uitkering worden aangevraagd bij het ministerie van de fensie, Plein 4. Den Haag, tel. (070) 183490. Rechtskundige bijstand. Is men ver plicht, indien men van een uitspraak van een kantongerecht in een strafzaak in hoger beroep gaat bij een rechtbank, hiervoor rechtskundige bijstand in te roepen, en zo nee, hoe men in een der gelijk geval dient te handelen. Zijn er aan een dergelijke procedure (geen rechtskundige bijstand) ook kosten ver bonden Men is niet verplicht, indien men van een uitspraak van een kantongerecht in hoger beroep gaat bij een rechtbank, hiervoor rechtskundige bijstand in te roepen. Er zijn geen kosten aan ver bonden. Nobelprijs. Welke Nederlanders hebben in de loop van de tijd de Nobel prijs gekregen? De volgende Nederlanders hebben de Nobelprijs gewonnen: J. H. van 't Hoff (1901: scheikunde), H. A. Lorentz (1902: natuurkunde), P. Zeeman (1902: natuur kunde), J. D. v. d. Waals (1901: na tuurkunde), T. M. E. Asser (1911: vre de), H. Kamerlingh Onnes (1913: na tuurkunde), W. Einthoven (1924: ge neeskunde), Ch. Eijkman (1929: genees kunde), P. J. W. Debije (1936: schei kunde), F. Zernike (1953: natuurkunde). Interimuitkering. Kan ik als kleine zelfstandige recht doen gelden op een uitkering krachtens de interimregeling invaliditeitstrekkers Vroeger heb ik ook een tijdje in loondienst gewerkt en zijn er voor mij ongeveer 80 rentezegels geplakt. Slechts wanneer er minimaal 150 rentezegels voor u zouden zijn geplakt, zou u ingeval van invaliditeit in aan merking kunnen komen voor een uit kering krachtens de interimwet invali diteitstrekkers. Abraham. Als iemand zijn 50ste verjaardag viert, dan wordt er wel eens gevraagd: Heb je Abraham al gezien? Vanwaar die uitdrukking? De uitdrukking is ontleend aan de bij bel. In het evangelie van Johannes hoofdstuk 8, vers 57) lezen we, dat de Joden tot Jezus zeggen: Gij bent nog geen vijftig jaren en hebt gij Abraham gezien? De betekenis van de uitdruk king is kortweg: hij of zij is boven de 50 jaar. Scheiding. Is een, wettelijk tussen tafel en bed gescheiden, man nog ver plicht eventuele uitgaven van zijn vrouw te voldoen? Er is geen boedelscheiding geweest en de papieren, waaronder de begrafenispolis, berusten nog steeds by hem. Is hij verplicht die af te geven en kan dat opgevraagd worden per aan getekende brief? De man is in dit geval niet verplicht de uitgaven van zijn vrouw te voldoen. Ook is hij niet verplicht de papieren af te geven nu er geen boedelscheiding is geweest. Opzegging. Ik verhuur een stukje land aan iemand. Hoe lang van te vo ren moet ik de huur of pacht opzeggen en hoe? Van los land, mits groter dan 30 are, geldt een termijn van één jaar. Dit moet schriftelijk gebeuren via de notaris. Mondelinge contracten zijn ongeldig. Deze termijn" geldt niet voor los land kleiner dan 30 are. Loodgieter. Ik ben in loondienst bij een loodgieter maar wil zelfstandig worden. Welke diploma's heb ik nodig? Wanneer u zich als loodgieter (zelf standig) wilt vestigen, dient u in het bezit te zijn van een middenstandsdiplo ma alsook van een vakdiploma. Het vakdiploma kunt u behalen bij de G.A. W.A.L.O., Nieuwe Parklaan 25, Den Haag. Verloving. Wanneer geven verloof den elkaar de ring? De verloofden kunnen zelf bepalen wanneer zij de ring om zullen doen. Dat heeft u vorig jaar kunnen zien, toen prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven nog geen ring droegen, toen zij de pers ontvingen na de officiële be kendmaking van hun verloving. Maar het is over het algemeen toch wel ge bruikelijk dat de verloofden vóór de re ceptie de ringen om doen en zich dus met de ringen om aan de gasten ver tonen. De Mantel. Ik heb het boek „De Mantel" van Lloyd Douglas gelezen. Nu hoorde ik dat er nog een boek bestond dat dezelfde titel heeft en dat literair zelfs veel belangryker zou zijn. Klopt dat? Dat klopt inderdaad. De beroemde 19e eeuwse Russische schrijver Gogol schreef een novelle, die eveneens „De Mantel" heet. Dit werk is weliswaar minder populair dan het boek van Uoyd Douglas, maar het steekt in milieu- en karaktertekening ver, heel ver zelfs, bo ven zijn 20ste eeuwse naamgenoot uit. De bekende film is gemaakt naar het boek van Lloyd Douglas. neus, keel,borst van vastzittend siym Daarom, alzo zegt de Here Here: weer der bloedstad, de pot welks schuim in hem is, en van welke zijn schuim niet is uitgegaan. Ezechiël 24 6a In dit hoofdstuk wordt Jeruzalem ver geleken met een pot die op het vuur staat te koken. Zó zal het vuur van het oordeel onder deze stad worden ge stookt! Het is echter ditmaal niet voor het vuur en het vlees in de pot, waar voor Ezechiël thans de aandacht vraagt, maar wei voor het feit, dat deze pot vol roestvlekken zit. Een andere en be tere vertaling van de dagtekst luidt na melijk: wee de bloedstad, de pot waar in roest zit, en zijn roest is er niet af gegaan. De inwoners van Jeruzalem hadden veel bloedschuld bedreven. Met name door het uitbuiten van armen weduwen. En zoals bloed roestvlekken achterlaat, die bijna niet meer te verwijderen zyn, zo hadden déze zonden de stad bevlekt, zó bevlekt, dat Jeruzalem een bloedstad genoemd wordt. De Here klaagt er nu over, dat de roest er niet afgegaan is. Dót was het dus wat Hij bedoeld had met alle be proevingen en rampen. Daarin was niets wreeds. Het waren allemaal be moeiingen Gods geweest, om de roest vlekken te verwijderen! Gemakkelijk gaat dat niet. Zulke vlekken verdwijnen niet zo gauw! Maar zomin iemand, die het metaal wrijft en schuurt, bezig is het te vernietigen, zomin wilde de Here een einde maken met Zijn volk. Hij wil de Jeruzalem integendeel laten blinken. Het moest een sieraad zijn voor alle volken. DéArom greep de Here in. Hard, maar toch liefdevol! Het leven van velen vertoont beden kelijke roestvlekken. Zonden zijn geen slijkspatten op ons kleed, die er gemak kelijk afgaan. Ze vreten diep in. Hoe langer ze geliefkoosd worden, hoe moei lijker ze te verwijderen zijn. Een vete, die het leven verkankert, een zinlijke trek, die de ziel voor het heilige onvat baar maakt. Inderdaad, er zijn veel roestige christenen. Het blinkt niet alles van vertoning. Het giert als een deur met verroeste scharnieren. In ons per soonlijk, huiselijk en kerkelijk leven! Vastgeroest! Maar God duldt die roest- plekken op de Zijnen niet. Hij wil er geen oude rommel van. Als dat schuren hardhandig gaat, laten we dan niet kla gen, maar danken! (Uit een Dagboek) m N.C.V.B. De afdeling Yerseke van de N.C.V.B. kwam donderdag j.l. in vergadering bij een. De leiding was in handen van de vice-presidente mej. B. van de Velde. Als spreekster trad op mevr. v. d. Berg- Thürer te Bergen op Zoom. Deze gaf een boeiend verslag van 't leven en de volks aard van de Zwitsers. Zelf Zwitserse van geboorte, schonk ze bijzonder aan dacht aan de verschillen die er zijn tus sen ons land en haar geboorteland. Tij dens de pauze werden enige produkten van Zwitserse huisvlijt getoond. De af deling hoopt 24 november weer te ver gaderen. Mevr. v. d. Lelie uit Hansweert zal dan spreken over de „asfaltjeugd". WEMELDENGE Van 612 november 1966 Zaterdag 12 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.42 9.27 2.02 2.38 Maandag 10.01 10.54 3.19 3.59 Dinsdag 11.34 4.48 5.31 Woensdag 0.07 12.48 6.12 6.47 Donderdag 1.20 1.44 7.17 7.42 Vrijdag 2.10 2.30 8.05 8.24 Zaterdag 2.59 3.14 8.41 9.02 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1