NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Hoeveel zegelrecht is op mijn huurcontract verschuldigd? LAND- EN TUINBOUW Voor Baby oveRöenkinq ÏVOROL 33STE JAARGANG No. 21 21 OKTOBER 1966 llULBQEN TIJDELIJK de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Dat de toepassing van de bepalingen, zoals die vervat zijn in de Zegelwet 1917, nogal eens moeilijkheden opleveren bij niet-ingewijden in deze onoverzichte lijke materie is te begrijpen, omdat ook degenen, die regelmatig met de Zegel wet te maken hebben deze moeilijk heden eveneens kennen. Tot deze laatste categorie zou men ook de redacteur van uw rubriek „Met raad en daad" kunnen rekenen. In ge melde rubriek van 7 oktober j.l. komt o.m. een vraag voor onder het motto „Contract", waarbij de vraagsteller in formeert of een huurcontract gezegeld moet worden, en zo ja, voor hoeveel. Het antwoord van uw redacteur op deze vraag is, dat het contract dient te worden gezegeld. Akkoord. Maar nu komt de moeilijkheid: hoe veel zegelrecht is verschuldigd? Het antwoord van uw redacteur is: Voor een kwarto formaatzegel geldt een maximum van 27 regels op een vel van 1,—. Het is te hopen dat de vraagsteller in uw rubriek deze raad niet heeft op gevolgd, want dan begaat hij een ver keerde daad, omdat dit antwoord vol komen onjuist is. Hieronder volgen enkele aanwijzingen hoe men het zegelrecht moet berekenen, dat verschuldigd is op huurcontracten. In de eerste plaats dient men te we ten hoeveel de huurprijs bedraagt, en in de tweede plaats de duur (de looptijd) van de huur. Deze twee gegevens zijn namelijk de belangrijkste faktoren om' het zegelrecht te berekenen. Het zegel recht voor huur- en pachtcontracten is namelijk een evenredig recht, dat ge regeld wordt in Hoofdstuk VII artt. 56 t/m 59 der Zegelwet 1917, en niet een zegelrecht naar de oppervlakte van het papier, welk laatste zegelrecht wordt behandeld in Hoofdstuk II artt. 23 t/m 33 van genoemde Wet. Het door uw redacteur bedoelde for maatzegel van 1,is een zegelrecht naar de oppervlakte van het papier, maar geen evenredig zegelrecht, zodat dit voor huurcontracten niet geldt. Het zegelrecht naar de oppervlakte van het papier, het z.g. „formaatzegel" mag alleen worden gebruikt voor over eenkomsten, die niet zijn huur- of pacht contracten, maar b.v. koopcontracten, firmacontracten, akten van dading, over eenkomsten van aanneming van werk en andere stukken, opgemaakt tot bewijs van privaatrechtelijke overeenkomsten, handelingen, verbintenissen en verkla ringen. Hier gaan we thans niet verder op in, als zijnde niet ter zake. Zoals gezegd dient men het zegelrecht voor huurcontracten te berekenen aan de hand van de huurprijs en de looptijd. Nu is de berekening eenvoudig, want het zegelrecht wordt berekend over het bedrag, verkregen door vermenigvuldi ging van de jaarlijkse huurprijs (ver meerderd met eventuele jaarlijkse las ten door de huurder voor zijn rekening genomen), met het aantal jaren waar over de huur loopt. Van deze uitkomst nemen we 1,2 promille, d.w.z. 1,20 van elke .1000,en ziedaar het verschul digde zegelrecht. Ter illustratie een eenvoudig voorbeeld: huur aangegaan voor 10 jaren, tegen een jaarlijkse huurprijs van 500,terwijl de huur der jaarlijks 10,lasten voor zijn re kening neemt. Het zegelrecht wordt als volgt berekend: 10 x 500,- 10,-) 5100,k 1,2 promille is 6,12, af gerond 6,50. Het zegelrecht wordt na melijk naar boven afgerond, en wel met 10 cent tot 1,boven 1,met 25 cent tot 5,en boven 5,met 50 cent. Vandaar dat onze berekening van 6,12 wordt afgerond naar boven op 6,50. Nu komt het ook voor dat voor on bepaalde tijd wordt verhuurd, of voor het leven Om dan het zegelrecht te be rekenen stelt men die onbepaalde tijd al tijd op 5 jaren. Is de huur in ons voor beeld aangegaan voor onbepaalde tijd, dan wordt de berekening aldus: 5 x 500,f- 10,—) 2.550— k 1,2 promille is 3,06, afgerond 3,25. Is dus de juiste looptijd berekend, dan neemt men dit aantal genoemde jaren. Is de verhuur voor onbepaalde tijd, dan neemt men altijd 5 jaren. Ook worden huurcontracten opge maakt voor een bepaalde tijd, b.v. 10 jaren, maar in het contract wordt over eengekomen dat bij afloop van die 10 jaren, de huurder, als geen wederzijdse opzegging heeft plaats gehad, wederom voor 10 jaren kan huren, zodat de huur definitief eindigt na verloop van 20 ja ren. Met deze jaren, die ter keuze staan van huurder of verhuurder, de z.g. „optiejaren", wordt bij de bereke ning dadelijk rekening gehouden. De huur wordt dan berekend als ware zij aangegaan voör 20 jaren, namelijk 10 jaar vast en 10 jaar optie. Loopt de huur echter na afloop van 10 jaar vast door van jaar tot jaar, dan het zegel recht berekenen over 15 jaren, namelijk 10 jaar vast en 5 jaar optie. Huur van jaar tot jaar is voor onbepaalde tijd, dus nemen we voor deze optie jaren, zo als reeds gezegd, steeds 5 jaar. Bij pachtcontracten, die doorgaans voor 6 jaren resp. 12 jaren worden tan- gegaan, al naar gelang het los land of een hofstede betreft, en die onder de bepalingen van de Pachtwet vallen, ne men we steeds bij de berekening van het zegelrecht de z.g. optiejaren in aan merking. Pachtcontracten worden tel kens van rechtswege met 6 jaren ver lengd na afloop van de gestelde ter mijn. Uitgaande van de stelregel dat tel kens verlenging met 6 jaren, voor on bepaalde tijd betekent, wordt het zegel recht in deze gevallen berekend voor 6 -f- 5 11 jaar voor los land en 12 5 17 jaar voor een hofstede. Tot zover de uiteenzetting over het zegelrecht. Er zgn natuurlijk nog meer gevallen en allerlei uitzonderingen te noemen, die we kortheidshalve niet zul len behandelen, daar anders de kans be staat dat de vraagsteller in uw rubriek door de bomen het bos niet meer ziet. Tenslotte nog iets over de registratie van huurcontracten, waarover uw re dacteur in genoemde rubriek ook nog iets mededeelt. Hij zegt namelijk dat re gistratie niet verplicht is, maar wel nuttig. Wij zouden het zó willen stellen: Huurcontracten worden meestal in twee voud of misschien wel in meerdere exemplaren opgemaakt. Nu is het zegel recht op elk van die exemplaren van dit contract verschuldigd, tenzij het con tract wordt geregistreerd. Als het con tract wordt geregistreerd is het zegel recht slechts op één exemplaar van het contract verschuldigd, mits de aanbie ding ter registratie plaatsvindt binnen 1 maand na ingang van de huur, en in ieder geval binnen 3 maanden na dag tekening van het contract. Registratie is dus niet alleen nuttig, maar ook voor delig! Als men een akte in drievoud op maakt en het zegelrecht bedraagt 10,-, dan is dit 3 maal verschuldigd; totaal 30,Laat men het stuk registreren dan is slechts éénmaal 10,verschul digd en 0,50 registratierecht. Het voordeel van de registratie laat zich ge makkelijk berekenen. Registratie is ech ter niet verplicht, zoals uw redacteur terecht opmerkt, maar men spaart wel wat zegelrecht uit, vooral als het om grote huurprijzen gaat. Opgemerkt zij nog dat pachtcontrac ten voor los land en/of hofsteden altijd geregistreerd moeten worden, daar de Grondkamer deze stukken niet ongeregi streerd in behandeling neemt. Meerdere exemplaren van pachtcontracten zijn al tijd vrij van zegelrecht, omdat deze, zo als gezegd, altijd geregistreerd moeten zijn, waarbij de genoemde termijnen van 1 resp. 3 maanden in deze gevallen geen rol spelen. Deze termijnen gelden alleen voor huurcontracten. Rest ons nog te vermelden dat de stukken eerst gezegeld moeten worden vóórdat zij worden ondertekend. Wij besluiten deze bijdrage over en kele facetten van de Zegelwet ten aan zien van huur- en pachtcontracten, met de hoop uit te spreken, dat niet alleen uw vraagsteller in de rubriek „Met raad en daad", maar een ieder die wel eens te maken krijgt met bedoeld zegelrecht, naar aanleiding van dit beknopte over zicht, de wijze waarop hij dit zegelrecht moet berekenen, te gelegener tgd kan toepassen. Middelburg F. C. STEVENSE NYLABOURBANDEN MET ANTISLIP WERKING Alle beschikbare trekkers zien we da gelijks op de velden. De vele moeilijk heden welke door het slechte weer hier bij optreden brengen de „slip" weer ex tra naar voren. Thans is hiervoor een speciale band ontwikkeld, welke door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisa tie te Wageningen is beproefd. Het rapport hierover is thans ver schenen. Een belangrijke conclusie die men er uit kan trekken is, dat de Ny- labourband een bijzonder slijtbestendige band is. Voorts blijkt uit de vermelde beproe vingsresultaten en de beoordeling waarmee het rapport wordt besloten, Speciaal de nadruk gelegd, dat deze band zich o.a. onderscheidt door bijzon der hoge kammen, die verder dan ge bruikelijk uiteen geplaatst zijn. De voordelen hiervan komen het sterkst onder zeer ongunstige omstan- POEDER - CREME - OLIE - ZEEP digheden aan het licht, waarbij is ge bleken dat de „trekkracht" van deze band in natte weke grond t.o.v. die van de gewone trekkerband soms wel ver dubbelt. De proefneming Jieeft plaatsgevonden op de Oostwaardhoeve in de Wieringer- meer, het proefbedrijf van het I.L.R. Na de proefperiode (waarbij ook 25 op de harde weg werd gereden) bleken de kammen van het profiel 5 k 6 mm lager te zijn geworden en aan de randen iets te zijn afgerond. De slijtage van de kammen was zeer regelmatig. Verder vertoonden de banden geen slijtage, ze verkeerden nog in uitstekende toestand terwijl de vergelijkingsbanden in dezelf de periode versleten waren. De gunstige resultaten welke met de ze Nylabourbanden worden verkregen, zijn door praktijkervaringen tevens be vestigd. MODERN EN SIERL'JK Kapelle - Tel. (01102) 223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z\jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Militaire dienst. Ik exploiteer een auto-rijschool op mijn eentje. Door her halingsoefeningen stond dit bedrijf drie weken stil, maar de kosten, waarvan de belangrijkste financiering en assurantie zijn, gaan onverminderd door. Bij welke instantie kan ik proberen de kosten in rekening te brengen? Normaliter kunnen vergoedingen we gens plaatsvervanging of wegens slui ten van het bedrijf gedurende de mili taire herhalingsoefeningen worden ver kregen via een aanvrage aan het mi nisterie van defensie, afdeling militaire vergoedingen, Plein 4 te 's-Gravenhage of via de afdeling militaire zaken aan het plaatselijk gemeentehuis. Schaatsen. Welke schaatsenrijder is in één seizoen Europees en wereld kampioen op de schaats geweest? Dat was de Rus O. Gotsjarenko, die deze prestatie in 1958 leverde. Telefoonkosten. De telefoonafreke ning komt mij de laatste tijd abnormaal hoog voor. Is reclame bij P.T.T. moge lijk? Hoe kan dit staatsbedrijf achteraf controleren of gesprekken automatisch juist zijn geteld? De gesprekkentellers die in rijen in blokken zijn geplaatst, worden rij voor rij gefotografeerd en van die vastgeleg de standen worden de nota's opgemaakt. Er zijn twee mogelijkheden voor fouten: de gesprekkenteller is versprongen en dan is er één keer een abnormale af wijking, of de facturiste heeft zich ver gist bij het aflezen van de begin- en eindstand, doch zo'n vergissing zal slechts sporadisch voorkomen. U kunt reclameren en dan worden de films er op nagezien en eventueel de gesprek kenteller vervangen of de menselijke fout hersteld. Is uw telefoonrekening veelvuldig hoger, dan is het raadzaam zelf een gesprekkenteller te laten aan brengen in uw huis. Als er misbruik van gemaakt zou kunnen worden door huisgenoten (bijvoorbeeld door kamer bewoners) kimt u desgewenst een toe stel met sleutel laten plaatsen, zodat anderen geen uitgaande gesprekken meer kunnen voeren als u weg bent. Plastische chirurgie. Ik heb iets over plastische chirurgie gelezen. Mijn vraag nu is deze: ik wil proberen of het mogelijk is dat enkele tatoueringen van mijn arm worden verwijderd. Moet ik de kosten zelf betalen of kan dat via het ziekenfonds? Een dergelijke ingreep is geheel voor eigen rekening. Het ziekenfonds draagt alleen bij in kosten voor zover die in het belang van de gezondheid van de verzekerde worden gemaakt. Rumboon. Hoe krijgt men de rum in de rumboon? Als u een rumboon goed bekijkt, ziet u dat deze in twee gedeelten is ge maakt. Eerst het onderste gedeelte met de opstaande rand. Daarin komt de rum en vervolgens wordt de bovenste helft er op bevestigd onder een bepaalde tem peratuur, waardoor de chocolade zacht wordt (niet vloeibaar) en zich dan met elkaar tot een geheel verbindt. Dit gaat allemaal machinaal. Huisvredebreuk. Op welke manier kan men iemand die 14 jaar oud is en niet in het bedrijf werkzaam mag zijn, de toegang ontzeggen, indien ze werk zaam is in de huishouding? Men moet die persoon uitdrukkelijk de toegang tot het perceel ontzeggen. Wordt hierop niet gereageerd, dan pleegt betrokkene het misdrijf huisvredebreuk, waarop een gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden staat. Helpt geen enkele waarschuwing, dan kan de hulp van de politie worden ingeroepen. Huisvesting. Wanneer een zoon of dochter die bij zijn of haar ouders in woont, gaat trouwen, heeft hij of zij dan de toestemming van de gemeente lijke huisvestingsdienst nodig om bij zijn of haar ouders te mogen blijven in wonen Wanneer een zoon of dochter gaat trouwen en bij zijn ouders wil blijven wonen, dan moet voor de man of vrouw die nu mede in dat huis komt wonen vergunning worden aangevraagd bij het huisvestingsbureau. Onderverhuren. Heeft een huurder van een winkel-woonhuis het recht een gedeelte hiervan, zonder toestemming van verhuurder, te verhuren voor kan toor (bedrijfs) ruimte? Het onderverhuur de gedeelte is verhuurd voor een bedrag dat nagenoeg de totale huurprijs be draagt. Mag in een dergelijk geval de huurprijs worden verhoogd? Bestaat er een vereniging van huiseigenaren De huurder kan een gedeelte van het pand wel onderverhuren, indien hem dit althans in het huurcontract niet is ver boden. De wet zegt aangaande de huur prijs echter, dat de huurprijs van het betrokken gedeelte van het pand, dat dus wordt onderverhuurd, in verhouding moet staan tot de huurprijs van de ge hele woning. Men kan dus niet vragen wat men wil. Eventueel moet de huur prijs worden vastgesteld door de huur adviescommissie. Er is een Nederlandse Bond voor Huis- en Grondeigenaren. Adres: Tornooiveld 3, Den Haag. Tel. (070) 111662. Rynmond. Welke gemeenten vor men de agglomeratie Rijnmond? Het openbaar lichaam Rijnmond in het Nieuwe Waterweggebied omvat de volgende gemeenten: Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, Oostvoorne, Rockanje, Brielle, Hellevoetsluis, Oudenhoorn, Abbenbroek, Zuidland, Geervliet, Heenvliet, Zwarte- waal, Vierpolders, Spijkenisse, Hekelin gen, Poortugaal, Rhoon, Barendrecht, Ridderkerk, Capelle en Krimpen. Spaartegoed. Heeft na het huwelijk de man het recht het spaartegoed dat voorheen de vrouw toebehoorde te ge bruiken en obligaties te verkopen zon der haar toestemming? De man heeft niet het recht om na het huwelijk het spaartegoed dat voor heen de vrouw toebehoorde te gebruiken zonder haar toestemming. Piet Keizer. Kunt u mij het adres geven van de Ajaxied Piet Keizer? Het gevraagde adres luidt: Majuba- straat 5, Amsterdam. Saoedie-Arabië. Heeft Saoedie-Ara- bië een afgevaardigde in ons land? Zo ja, waar is deze ambassade of dit con sulaat gevestigd? Saoedie-Arabië heeft geen afgevaar digde in Nederland. Wel in Brussel. Het adres daarvan luidt: Avenue Franklin D. Roosevelt 200, Brussel, België. Afrastering. Ik heb een nieuwe af rastering om het huis geplaatst. Mag een buur tegen deze afrastering een hek plaatsen of moet deze er een bepaalde afstand van afstaan? De wettelijke afstand is minstens 50 cm van de erfscheiding. Informeert u echter even op het gemeentehuis of plaatselijk gebruik of gemeentelijke be palingen dit in uw geval anders regelen. Want het gezicht zal nog tot een bestemde tijd zijn, dan zal Hij het op het einde voortbren gen en niet liegen; zo Hij ver toeft, verbeid Hem, want Hij zal gewisselijk komen, Hij zal niet achterblijven. Hab. 2 3. De naam Habakuk betekent waar schijnlijk: handenwringer. Indien deze vertaling juist is, dan blijkt wel heel duidelijk uit zijn profetiën, dat deze naam voor de profeet niet zinloos is ge weest. Zwaar en talrijk zijn de proble men, waarmee hij te worstelen had. Wat had hij goede verwachtingen voor zijn volk, toen koning Josia zijn refor matorisch werk verrichtet, en het boek van de Wet des Heren onder Juda weer in ere was hersteld. Maar wat was er van deze refor matie terecht gekomen? De vrome Jo sia was, nog maar achtendertig jaar oud, op het slagveld gesneuveld, en zijn opvolgers Joahaz en Jojakim waren zelfzuchtig en goddeloos. Toen God de Here ter tuchtiging van het volk de Chaldeën zond, werd de onderdrukking nog veel erger. Wat bleef er voor de profeet anders over dan te wachten op het woord, dat de Here tot hem spreken zou? Hij stelt zich daartoe op een wachttoren, een versterking op de muur van Jeruzalem. En daar toont de Here hem een gezicht. Het is ongetwijfeld ge weest het gezicht van de komende Mes sias, die de vijand vernietigen zal en alle afvalligen van Zijn volk straffen zal. Zó belangrijk is dit gezicht, dat Habakuk het bevel ontvangt, het op tafelen te schrijven, zodat ieder, die voorbijloopt, dit gezicht van Messias zien en lezen kan. Op een aanplakbord, op een re clamezuil moet heel het volk aanschou wen, wat Habakuk op Jeruzalems wacht toren gezien heeft. Evenwel het is maar een gezicht. De werkelijkheid is nog anders. De god deloosheid geeft de toon aan. De Chal- den die zijn er. Maar Messias nog niet. Dat duurt nog ettelijke eeuwen, vóór Hij in Bethlehem geboren zal wor den. En daarom zegt de Here nu nog in duidelijke woorden, dat het gezicht vervuld zal worden. Zo Hij vertoeft te komen, verbeid Hem. Hij zal gewisselijk komen. Hij zal niet achterbleven. Daar staat God Zelf borg voor. Kent gij ook de blijdschap van deze zekerheid, dat Christus komt? Och, in zekere zin verwachten alle stervelingen. Er is geen schepsel tevreden. Gans het schepsel, als met opgeheven hoofd, zucht. De humanist wacht op het vrede rijk. De socialist op de heilstaat. De jon ge man op de passende betrekking en de grijsaard op de dood. Alle schepsel wacht. Het is evenwel een hopeloos wachten. Wie echter met Habakuk op de wachttoren staat, wacht niet zinloos. Want hij wacht op God. (Uit een Dagboek) BU TANDPASTA WEMELDINGE Van 2329 oktober 1966 Zaterdag 29 oktober: Volle Maan HOOGW. LAAGW. - v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.06 11.47 4.08 4.58 Maandag 12.27 5.31 6.10 Dinsdag 1.00 1.23 6.35 7.07 Woensdag 1.52 2.09 7.21 7.48 Donderdag 2.32 2.44 8.02 8.24 Vrijdag 3.07 3.15 8.37 8.54 Zaterdag 3.37 3.47 9.07 9.24 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1