NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND BINNENOPNAMEN ZONDER FLITS oCasifys de stAcuxt ÏV0R0L LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 20 14 OKTOBER 1966 GOUDEN TIJDELIJK ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Eenvoudige aanpak. Binnenshuis kunt u even kosteloos gebruik maken van het zonlicht als bui ten in de natuur. Het zal er alleen niet zo overdadig voorkomen, maar toch net voldoende om op een heldere dag in de meeste kamers vry gemakkelijk zwart wit foto's te kunnen maken met een in stelbare camera. Hoewel de financiële aantrekkelijk heid van dit soort fotografie misschien het eerst in het oog springt, zijn er toch nog andere voordelen, die even be langrijk zijn. Iedere keer, dat er een flitslamp wordt afgevuurd, verraadt dit onmiskenbaar de aanwezigheid van een camera en dit brengt dikwijls met zich mee, dat personen die u „onder vuur" hebt hun ongedwongenheid verliezen en zich niet op hun gemak voelen. Bij het fotograferen zonder flitslamp is de ca mera, in zekere zin, onopvallend. Daarbij komt nog dat foto's, die bij het beschkbare licht zijn gemaakt, bij zonder aantrekkelijk en natuurlijk zijn. Licht, dat door een raam in een ka mer valt, heeft de neiging zich ongelijk door de kamer te verspreiden. Met uit zondering van kamers waar het zonlicht vrij naar binnen valt en waarin u net zo kunt fotograferen als buiten, zijn er bepaalde gedeelten in een kamer, die vier tot acht keer zo sterk verlicht wor den als andere gedeelten. De oplossing van dit probleem is het gebruik van een zeer gevoelige film zo als KODAK Tri-X film. Deze is zó licht gevoelig, dat u er op een heldere dag binnenshuis zonder flits zwart-wit foto's mee kunt maken, met instellingen die binnen het bereik liggen van de meeste camera's. Het beste krijgt u een indruk van deze bijzonder gemakkelijke methode om mooie foto's te maken, als u het op een zonnige dag zelf eens probeert. Stel uw camera in op 1/60 seconde bij f/5.6 of kies een gelijkwaardige instelling en maak zomaar eens een paar foto's. Doe dit in elke kamer van uw huis. U doet er dan goed aan de lampen in de ka mer aan te steken, niet zozeer omdat er dan meer licht is, maar omdat dit het slecht verdeelde zonlicht wat verdoe zelt. Als uw camera een grootste lens opening heeft van f/8, hebt u een goede kans, dat de resultaten op Tri-X film zeer bevredigend zullen worden, vooral in kamers met lichte wanden. Het stilhouden van de camera. Foto's die bij vrij zwak beschikbaar licht zijn gemaakt, zullen zelden even scherp worden als foto's bij een helde re, onbewolkte hemel. De oorzaak hier van ligt gedeeltelijk in het. feit, dat er een grote lensopening moet worden ge bruikt, waardoor er minder scherpte diepte is en een eventuele onjuiste scherpstelling zich sterk doet gelden. Zoals gezegd is dit echter maar gedeel telijk de oorzaak. Een slordig en non chalant gebruik van lange sluitertijden eist ook zijn tol. Bijna alle buitenopnamen worden ge maakt met 1/60, 1/25 of zelfs met een nog kortere tijd. Bij dergelijke korte tij den komt een lichte beweging van de camera tijdens de opname niet zo direkt tot uiting, behalve wanneer een nega tief sterk vergroot wordt of als een dia erg groot wordt geprojecteerd. Maar bij 1/10 seconde of langer wordt zelfs de kleinste trilling van de camera duidelijk zichtbaar. Waar dit maar even mogelijk is, moet een lange sluitertijd worden vermeden. Maar vaak betekent een dergelijke sluitertijd nu juist het verschil tussen wél een foto of niet een foto, als het onderwerp schraal wordt verlicht. U kunt de moeilijkheid natuur lijk ontlopen door de camera op een sta tief of op een stevig voorwerp :e plaat sen, maar hierdoor sluit u een van de verdiensten van het fotograferen bij be schikbaar licht uit, namelijk zijn spon taniteit. Hier volgen een paar aanwij zingen om bij een opname uit de hand de camera zo stil mogelijk te houden. Houdt uw bovenarmen dicht tegen uw zijden gedrukt. Druk een camera met doorzichtzoe- ker stevig tegen uw wang. Houd een reflexcamera van uw li chaam af, zodat de halsriem strak staat. Haal diep adem, adem uit en druk af. Druk de ontspanknop soepel in. Een muur, tafel of ander stevig voor werp, waartegen u kunt leunen of de camera kimt steunen, zal aanzienlijk bij dragen tot redelijk scherpe foto's bij een sluitertijd van 1/30, 1/15 en zelfs van 1/8 seconde. In bepaalde gevallen, als de naald van een belichtingsmeter helemaal niet uit slaat ,is het vaak de moeite waard toch een gokje te wagen door de lens zo ver mogelijk open te zetten en de langste sluitertijd te nemen, die u maar durft te gebruiken. Verder kunt u dan alleen maar op ge luk vertrouwen. HERENRINGEN UNIEKE KQLLEKTIE Kapelle - Tel. (01102) 223 HET GAT IN DE HAND Er ruiste een vrouwspersoon de rechts zaal binnen op grond van vervalsing van een geschrift als bedoeld in artikel 225 Wetboek van Strafrecht, en ze ruiste er weer uit met een week voorwaardelijk met een jaar proeftijd en bovendien nog met een nat gehuilde zakdoek en een boze echtgenoot. Maar buiten hadden ze elkaar weer onder de arm, zodat het verder wel goed zal gaan. De deurwaarder had nog maar nau welijks de zaak uitgeroepen of de da me kwam wenend de zaal binnen en be gon te bekennen: „Ik heb het gedaan, edelachtbare, ja, ik heb het gedaan!" Onderwijl begon op de tribune een manspersoon, die zich achteraf als de echtgenoot ontpopte, te roepen: „Ik houd mijn vrouw altijd kort, rechter; ik moet mijn vrouw wel kort houden, want ze heeft een gat in de hand!" Deze persoon was de man die bijna achter de tralies was beland omdat zijn vrouw een nieuw handtasje had gekocht ten koste van de begroting van het mi nisterie van justitie. Nadat de gemoederen enigszins wa ren gekalmeerd, kwam de ware toe dracht van het geval boven water. De man op de tribune had een of andere bok geschoten met zijn fiets. Daarvoor kreeg hij een bekeuring, die hem twin tig gulden boete of tien dagen hechte nis opleverde. De man wachtte tot de kinderbijslag kwam en overhandigde zijn vrouw toen twee tientjes, met de op dracht de boete te gaan betalen. De vrouw echter werd, zoals de man het noemde, kort gehouden, omdat zij een gat in de hand had. Haar verlangen ging uit naar een handtasje van het model dat de buurvrouw van nicht En- gelien bezat. Zo'n tasje kostte tien gul den. Daarom ging de vrouw naar de overheid, betaalde van de twee tientjes boete slechts één en schafte zich van het andere tientje het begeerde tasje aan. Thuisgekomen begreep zij echter, dat haar echtvriend de kwitantie zou bekij ken. Hij zou nooit willen geloven dat de staat 50 korting op boeten gaat geven bij wijze van reclame-aanbieding. Daarom veranderde ze de Top de boete- kwitantie in een 2. En de man leefde rustig voort in de overtuiging, dat hij minister Samkalden geen cent te kort had gedaan. De boekhouder van de staat werkt echter zeer secuur. Het rijk ontdekte dat de man nog schulden had en twee agenten kwamen de heer des huizes ha len met de gastvrije uitnodiging, de rest van de boete ofwel vijf dagen in het Huis van Bewaring te komen lo geren. Triomfantelijk begon de man met zijn kwitantie te zwaaien, maar even triomfantelijk ontdekten de politieman nen dat de 2 was vervalst. Zij beheersten hun gastvrijheid echter in afwachting van een nader onderzoek. Toen kwam de aap in de vorm van het handtasje uit de mouw. De vrouw ging op de bon wegens valsheid in geschrifte en de man kreeg gelegenheid door stor ting van een tientje de begroting van justitie alsnog kloppend te maken. „Nooit, nooit, doe ik het weer", zei de vervalster, terwijl ze het natte zak doekje in het dure tasje probeerde te wriemelen. „Ze krijgt geen kans meer, rechter", riep de man van de tribune. „Ik houd haar kort, zo kort als ik kan". „Zie maar, dat je dat gat in je hand dicht krijgt", zei de rechter toen hij haar met een week voorwaardelijk weg stuurde. (Nadruk verboden) B'J TANDPASTA HERFST- OF STOPPELBEMESTING Onlangs hoorden wij de herfstbemes- ting benoemen als: gemakkelijker, doel treffender en goedkoper. Dat wil nogal wat zeggen. Laten wij eens zien of dat zo is. Na herfstbemesting heeft men min der arbeid in het drukke voorjaar. Ar- ^""Msspreiding is altijd welkom, dat ver- kkelijkt het werkschema. In het najaar gestrooide meststoffen worden beter door de grond verdeeld. Het ef fect, de plantenvoeding, wordt doeltref fender. Een voordeel is bovendien, dat grasland en wintergraan na herfstbe mesting minder vorstgevoelig wordt. Tenslotte de prijs van de meststoffen. Deze is op dit moment lager dan in het voorjaar. In geld gedacht is herfst bemesting ook daadwerkelijk goedkoper. Dat klopt dus allemaal .Maar stikstof en magnesium kunnen toch beter in het vroege voorjaar worden gestrooid? Ze ker, dat is zo. Het gaat hier echter om de basismeststoffen: kalk, fosfaat en kali. Die zijn in de herfst beter op zijn plaats. En de uitspoeling dan? In normale, niet te natte winters, valt dat reuze mee. Alleen op het humus-arme zand doet men beter althans de kalibemesting uit te stellen tot laat in de winter. Op alle overige grondsoorten is een basis bemesting in de herfst „gemakkelijker, doeltreffender, goedkoper" en dus wel het overwegen waard. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEIN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE HAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst z(jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. YVy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Luistergeld. Wij hebben alleen een transistor radio in huis. Moet daar luis tergeld voor worden betaald? Inderdaad bent u voor dit doel luis tergeld verschuldigd. Voetbal. Op 6 november komt het nationale elftal van Tsjecho-Slowakije hier tegen ons land spelen. Heeft Ne derland na 1945 al eerder tegen dit land gespeeld en hebben wij toen gewonnen? Een jaar of vijf geleden kreeg Ne derland in Praag de kous op de kop. Wij verloren toen met 40 van de voor treffelijk voetballende Tsjechen. Hadden zij er gedurende een groot deel van deze wedstrijd niet zo'n show van gemaakt, dan zou de nederlaag nog heel wat gro ter zijn uitgepakt. Shakespeare. Hoe luidt de oor spronkelijke titel van Shakespeare's to neelstuk „Driekoningenavond" Deze titel luidt: Twelfth Night. Ziektekosten. Wanneer zijn medi sche kosten voor de belasting aftrek baar voor iemand, die gehuwd is zonder kinderen? Hoe zit dat met de verzeke ringskosten Uitgaven ter zake van ziekte, invali diteit en bevalling zijn alleen onder be paalde voorwaarden aftrekbaar. Aftrek baar zijn ze namelijk alleen dan voor zo ver zij meer bedragen dan 500,of, zo dit minder is, 2 Y2 van het onzui vere inkomen na aftrek van de persoon lijke verplichtingen. Dan bent u er ech ter nog niet. Deze ziektekosten worden aangemerkt als buitengewone lasten en deze buitengewone lasten zijn voor u al leen dan aftrekbaar, als ze tezamen meer bedragen dan 4 van het onzui ver inkomen minus de persoonlijke ver plichtingen (onder persoonlijke verplich tingen wordt o.a. de premie a.o.w. be grepen). Tot de uitgaven voor ziekte rekent men ook de ziekenfondspremie (inclusief het werkgeversaandeel) en de premie voor een ziektenkostenverzeke- ring. Bevalling. Een gehuwde vrouw werkt in dienstbetrekking. Zij verwacht een baby. Kan zij dan ten tijde van de bevalling recht doen gelden op ziekte- geld? Inderdaad kan zy aanspraak maken op ziekengeld en wel gedurende een ter mijn, beginnende 6 weken vóór de be valling en eindigende 6 weken na de be valling. Schenkingen. Bij schenkingen door ouders aan kinderen zou de wet enkele vrijstellingen kennen voor het verschul digd zijn van schenkingsrecht. Welke zijn dit? De wet onderscheidt drie vrijstellin gen: 1. De algemene vrijstelling voor een bedrag van 2.000,per jaar per kind; 2. vrijstelling die alleen geldt in het jaar waarin een kind in het huwe lijk is getreden, voor een bedrag van 10.000,3. vrijstelling die alleen geldt voor schenkingen aan gehuwde kinderen voor een bedrag per kind per kalenderjaar van ten hoogste 1/10 van het inkomen waarnaar de ouders over het voorafgaande jaar in de inkomsten belasting zijn aangeslagen, maar ten hoogste voor een bedrag van 5.000, B.O.V.A.G. Kunt u mij het adres van de B.O.V.A.G. verschaffen? Het gevraagde adres luidt: Stadhou derslaan 126, Den Haag. Telefoon (070) 512311. Huizen. Bestaat er een mogelijk heid om verhuurde huizen die ouders bezitten aan hun kinderen te verkopen voor een zelf te bepalen transport, de kinderen de huur te laten ontvangen en de ouders een lijfrente zolang ze leven? Inderdaad is het mogelijk de huizen te verkopen tegen een lijfrente. Is de contante waarde van de lijfrente lager dan de waarde van de huizen, dan schuilt daarin een schenking van de ouders aan de kinderen. Is d.eze waarde hoger, dan een schenking van de kinderen aan de ouders. Revisie. Iemand is in 1947 door een tribunaal veroordeeld tot een vrijheids straf, maar hij beweert nog steeds on schuldig te zijn en meent dit te kunnen aantonen. Bij welke instantie kan hij terecht Alléén indien de betrokkene nieuwe feiten naar voren kan brengen die een nieuw licht op de zaak werpen, kan hy zich tot de Hoge Raad wenden met een verzoekschrift en daarin, verwijzend naar de nieuwe feiten, vragen om re visie van het in 1947 gewezen vonnis. Van Leeuwen. Heeft de huidige G.V.A.V.-doelman Tonny van Leeuwen wel eens in het Nederlands elftal ge speeld en voor welke club kwam hij eerst uit? Van Leeuwen heeft het tot dusver niet verder gebracht dan tot reservedoelman van het nationale team. Hij heeft ook het doel van Sparta verdedigd. Matras. Mijn schuimrubber matras, die ik al tien jaar in gebruik heb, be gint vies te ruiken. Wat is de oorzaak van. die nare lucht Deze vieze lucht is een nère bijkom stigheid van de overigens goede schuim rubberbedden. Rubber gaat op andere wijze toegepast ook vaak kwalijk rui ken. Het ligt ook wel aan de personen, die van deze bedden gebruik maken. Mensen met een vette huid hebben er veel last van, mensen met een droge huid aanmerkelijk minder. Met veel luchten kunt u het euvel niet geheel de kop indrukken, maar toch wel voor een belangrijk deel bestrijden. Smaad. Men leest, o.a. in verband met de gebeurtenissen in de Boeren partij tegenwoordig nogal eens over smaad en laster, alsof dat twee ver schillende zaken zyn. Het is toch het zelfde Smaad en laster zijn strafbaar gesteld in respectievelijk de artikelen 261 en 262 van het Wetboek van Strafrecht. Onder smaad verstaat men het opzette lijk iemands eer of goede naam aan randen door tenlastelegging van een be paald feit met het kennelijk doel hier aan ruchtbaarheid te geven. Ook al zou het feit waar zijn, dan nog is er veelal geen reden dit in de openbaarheid te brengen. Kan de verdachte echter aan tonen, dat hij in het openbaar belang heeft gehandeld, dan kan geen smaad ten laste worden gelegd. Maximumstraf op dit delict is 6 maanden gevangenis- Zie op de bergen de voeten desgenen, die het goede bood schapt, die vrede doet horen; vier uw vierdagen, o Juda, be taal uw geloften; want de Belialsman zal voortaan niet meer door u doorgaan; hij is gans uitgeroeid. Nah. 1 15. Nahum profeteert tegen Ninevé, te gen het Assyrisch wereldrijk. Maar wat is een naam. Hij profeteert tegen het wereldrijk dat is het belangrijke. De profeet ziet reeds op de bergen na deren de boodschapper van goede tij ding, de brenger van deze blijde bood schap, dat de wereldmacht ondergaat. Hij wekt Juda op, zijn feestdagen maar reeds te vieren, want geen goddeloze Assyriër zal meer door zijn straten en dorpen gaan. Wij leren ook al duidelijk zien het groot gevaar der wereldmachten. De wereldmacht ontziet niets. Zij is haar eigen laatste doel, zy is haar eigen hoogste wet, zij heeft zichzelf tot een god gemaakt. Waren wij vroeger nog vatbaar voor schoonklinkende woorden, wij gaan het al meer afleren, daar nog enige waarde aan toe te kennen. Wij hebben de betekenis van haar beloften leren verstaan, en wij missen het min ste vertrouwen in de waarde van haar toezeggingen. Dat wil nu echter nog niet zeggen, dat wij daar iets positiefs tegenover stellen kunnen. Wij leerden de wereld macht kennen als anti-godddelijk en anti-christelijk. Maar de vrees kan ons zo neerdrukken, dat deze anti-godde lijke machten het winnen zullen. Wij weten, dat God lankmoedig en geduldig is. Maar is Hij niet te lankmoedig en geduldig Maar hoort nu de profetie van Na hum. Deze profeet zegt, dat God met de wereldmacht een bestemming heeft. Het doel, dat God met de bloedstad heeft, die louter bedrog is en vol van geweld en die van het roven geen eind vindt, is: haar ondergang. Dit is de blij de boodschap van hem, die reeds doet horen, dat het laatste woord niet aan de wereldmacht is, maar aan God. Juda kan reeds zijn feestdagen vieren. Want de Belialsman, de man, die haar ondergang voor ogen had, hij is reeds uitgeroeid. Dit had Nahum voor, dat hij de vervulling van zyn profetie zelf heeft beleefd. Heeft hy geprofeteerd om streeks 640 v. Chr., Ninevé viel in 612. De krant en de radio brengen ons van daag waarschijnlijk andere berichten. Dat neemt echter niet weg, dat ook wij onze feestdagen mogen voortzetten. Want het heil is des Heren. (Uit een Dagboek) straf. Laster is wel degelyk iets anders. Hiervan is sprake, wanneer men iets beweert over een persoon in het open baar, zonder dat het waar is of men de feiten met bewijzen kan staven. Maxi mumstraf op dit delict is drie jaar ge vangenisstraf. Kinderbijslag. Als iemand slechts drie dagen per week in loondienst werkt, kan hij dan toch aanspraak maken op kinderbijslag Dat kan hij inderdaad, maar alleen voor die dagen dat hij werkt. Ziekenfonds. Als iemand het niet eens is met een besluit van het zieken fonds, by welke instantie kan hij dan zijn beklag indienen? In zo'n geval kan men zich wenden tot de Ziekenfondsraad, die zetelt in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam. Von Karajan. Herbert von Kara- jan is dirigent van de Berliner Filhar- moniker. Wie was zijn voorganger? Karajans voorganger was niemand minder dan Wilhelm Furwtangler, de in de vijftiger jaren overleden Duitse di rigent, die jarenlang een der meest mar kante figuren was in het Duitse en Oos tenrijkse muziekleven. WEMELDINGE Van 16—22 oktober 1966 Vrijdag 21 oktober: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.53 5.05 10.19 10.37 Maandag 5.33 5.44 11.01 11.18 Dinsdag 6.15 6.27 11.41 Woensdag 6.54 7.11 0.00 12.22 Donderdag 7.36 7.58 0.46 1.10 Vry dag 8.25 8.59 1.39 2.17 Zaterdag 9.34 10.21 2.46 3.35 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1