yin LEG EN oCangj de. süuiat oveRöenkmq 33STE JAARGANG No. 19 7 OKTOBER 1966 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND „De Hoop" wordt steeds meer een varend zeemanstehuis de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per hulfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Van 30 augustus tot 20 september was het hospitaalkerkschip in aktie ten westen van de Doggersbank. De assis tentie was weer veelomvattend. Zo werd ten behoeve van de markt- regulatie een bericht van de Redersver eniging voor de Zeevisserij rondgepraaid. Zonder „De Hoop" duurt het lang voor alle belanghebbende schippers het horen en mist het bericht zijn uitwerking. Medewerking werd verleend aan het onderzoek „Bemanningsvraagstuk in de zeevisserij". Enkele malen reeds koos een medewerker van het Nederlands In stituut voor praeventieve geneeskunde „De Hoop" als operatiebasis om ge gevens op de vissersschepen tijdens het werk te verzamelen. Er werden 140 weerrapporten opge maakt en naar De Bilt verzonden. Zeven buitenlandse en 37 Nederlandse schepen werd hulp verleend. De buiten landers kwamen uit Gdynia, Lowestoft, Embden en Bremen. Van de Hollanders waren er vier loggers, 4 kotters en 29 trawlers. Medische dienst. Vijf ongevalspatiënten en 22 zieken werd medische hulp verstrekt, waarvan 16 in het scheepshospitaal worden op genomen. Totaal 32 verpleegdagen. Scheepsarts was Dr. Sorgdrager uit Baam en een vaste verpleger J. N. Giel- kens met 8 jaar ervaring op de walvis vaarder „Willem Barendsz", onder Dr. Teljer (thans energiek medisch adviseur der Vereniging). Op 8 september meldde een kotter een patiënt met hevige pjjnaanvallen. De af stand was 230' 400 km), waarvoor beide schepen volle kracht op elkaar toe gingen stromen. Voor deze afstand ech ter was afgelegd, had de niersteen zich reeds, na radiomedisch advies, langs na tuurlijke weg, verwijderd. *Tn totaal werd 22 maal via de radio medisch consult gehouden. Deze reis was er ook contact met de Engelse visserij. Van de Lowestoft 83 werd een gewonde overgenomen, die op een rustige dag even in Scarborough aan de wal werd gebracht. De patiënt was goed en zijn schip had de visserij niet behoeven te onderbreken. Kerk. Geestelijk verzorger was Ds. P. H. de Kleer uit Scheveningen, wiens eerste reis dit was op het nieuwe schip. De Vereniging stelt het zeer op prijs als een vissers gemeente haar pre dikant beschikbaar stelt. Dat het door de varende gemeente ook gewaardeerd wordt, bewees het grote aantal luister rapporten: 184! Deze dominee kent ook de taal van de zee. Op 6 september schrijft hij in zijn scheepsjournaal ongeveer als volgt: „Bries wakkert aan. De schepen zoe ken een oppertje onder de Engelse wal. In de baai schepen om ons heen. Als wij met de dagsluiting willen beginnen, komen er oproepen van verschillende schepen. In plaats van de dagsluiting, met de radiomonteur mee in de rubber boot. Op de trawler is het gesprek moei lijk op gang te krijgen, vooral ook door het motorgeraas. Bij thuiskomst cate chisatie aan een matroos, die zich voor-i bereidt op het doen van belijdenis des geloofs. Daarna nog twee man op be zoek gehad". Éénmaal was de dagsluiting gericht op enkele marifoongesprekken tussen schippers, die te dicht in eikaars vis water kwamen. Het peil van deze con versatie was n.l. voor verbetering vat baar. Alle negen kerkdiensten werden op de 129 m 2316 kc) uitgezonden. Voor radio-amateurs: de posities van het schip waren: Zondag 4 september 54° 15' N, 0° 10' W, Fileybaai; zondag 11 september 54° 30' N, 1° 18' O, ZW v. Doggersbank; zondag 18 september 54° 45' N, 0° 40' O, W v. Doggersbank. Op 11 september meldden verscheide ne schepen in de omgeving kerkgangers voor de avonddienst. Er kwamen echter alleen kerkgangers van 40 mijl afstand, want lang voor de aanvang van de kerk dienst voer „De Hoop" volle kracht naar een trawler, wiens hoofdmotor onklaar geraakt was. Als het weer omslaat, kan dat onplezierig worden. Zo zat de Scheveningse bemanning in de kerkzaal, terwijl in de machinewerk plaats aan de andere kant van het wa terdichte schot het machine-onderdeel werd gerepareerd. Te half een 's nachts was het karwei klaar en kon de monteur zijn motor weer starten. Technische dienst. In totaal werden zeven reparaties ver richt aan visgalgen, hulpmotoren, stuur- machines etc. en tweemaal 10 ton drink water overgepompt in volle zee. Terwijl eén logger aan de vleet lag, raakte een winch onklaar. In 2% uur werd een noodvoorziening getroffen, waardoor de vleet gehaald kon worden. Radio-technische dienst. Reparaties aan echoloden, ontvangers, zenders, radar en marifoons. Tweemaal werd een ontvanger en een zender com pleet vervangen, waarbij de radiomon teur putte uit de voorraad, die de ver schillende radiofirma's in consignatie aan boord van „De Hoop" hebben staan. Hij kwam echter ook een nieuw hulp apparaat bij het echolood, de visloupe tegen, waarvoor meteen documentatie en reservemateriaal is aangevraagd. De radiodienst is gewend aan luister rapporten uit de Oostzee, o.m. van de „Looiersgracht". Het feit, dat daar een Scheveningse kapitein op zit, zal er niet vreemd aan zijn. Maar gedurende deze reis ontving het secretariaat een mel ding van goede ontvangst uit Gothen burg. En daar is het bezoek van „De Hoop" in oktober vorig jaar debet aan. Ondanks het feit, dat vele trawlers naar de Ierse Zee vertrokken, werd de recreatiezaal in het laatste weekend het drukst bezocht. Er kwamen ca. 150 be zoekers, die na de kerkdienst op koffie en film werden onthaald. Wat het bestuur voor ogen had, toen ze in het nieuwe schip een recreatiezaal ontwierp, is thans werkelijkheid. „De Hoop" is nu mede een drijvend zeemans tehuis. Juist omdat de moderne schepen prak tisch continubedrijven zijn geworden, is het bezoek aan het kraakheldere ruime hospitaalkerkschip een unieke belevenis. Men trekt er zijn goede pak voor aan en is er even uit. Van 23 schepen bezochten ca. 250 opvarenden de kerk en de con versatie- en filmzaal deze reis. De zaterdag voordat de thuisreis werd aanvaard, is er door de bezoekers druk naar huis geschreven. Ds. de Kleer stap te met een grote zak post voor de vrou wen en meisjes aan de wal in Europoort. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN t r,i f Kapelle Tel. (01102) 223 DE ZWABBER CONTRA DE GANZEN „Ganzen zijn echte lammelingen", ver zekerde ons de deurwaarder, terwijl hij deze drie mensen het zaaltje binnen- loodse. Daar was om te beginnen, de buurman, die aanvankelijk als verdach te optrad. Deze buurman hield van gan zen, zoals sommigen tuk zijn op klas sieke schilderijen of postzegels. Al sinds jaar en dag had hij van die beesten om zijn huis waggelen, en nu lopen er ook weer vijf. Op zichzelf is dat natuurlijk niet strafbaar. Maar de vijf buurmanlijke ganzen drongen de tuin van de buur vrouw binnen en op dat moment begint de vete. Buurvrouw zag de vijf ganzen tussen haar gypsophila, haar godetia en haar oosmea bipinnata wroeten. Zij voorzag het einde van haar bloemen- schat nog voordat deze ontloken was en rende naar buiten, in vertwijfeling de handen wringend. De buurdochter, die net op de slaap kamer aan het zwabberen was, merkte het gewring op en rende eveneens naar buiten, waar de ganzen, nog geen on raad bespeurend, voortgingen met hun gewroet. Nu bemerkte de dochter dat zij de zwabber nog in de hand had. Ter wijl ma de achterhoede vormde ging zij met de zwabber de ganzen te lijf, de dieren aldus naar het rechte pad in buurmans tuin dringend. Aan de andere kant zat buurman net met de visite een kopje koffie te drin ken. Hij hoorde de ganzen en de buur vrouwen kwaken, zette met een smak zijn kopje neer en rende eveneens naar het strijdtoneel. Tot zover is alles wel duidelijk, maar nu moeten wij de getuigen horen om een dieper inzicht in de problemen te krij gen. Want tenslotte dienden de drie be trokkenen elk een klacht in wegens mis handeling, en bovendien is buurmans bril bij het treffen verbogen geraakt. Eerst kwam de buurman als verdach te. „De draden bij het gaas worden tel kens doorgeknipt, en zodoende kunnen die ganzen er uit", zei hij. Maar dat hij geslagen zou hebben ontkende hij perti nent en dat hij het nog wel met de eigen zwabber der buurvrouwen zou hebben gedaan, vond hij helemaal zot. Maar daar kwam moeder buurvrouw als getuige: zij had de verbalisant de blauwe plek laten zien, en die kwam van de klap met de zwabber van haar dochter, gehanteerd door de buurman met de ganzen, zei ze. Nu kwam de dochter, die eveneens vol blauwe plekken de eed aflegde, en zelfs verklaarde dat buurman zijn eigen bril had afgeslagen. Zo woest was die man geweest. Al met al kreeg buurman nu vijftien gulden boete vanwege die dub bele mishandeling. Thans echter werden de rollen om gekeerd. Buurman kwam in de getuigen bank, de buurdochter in het verdachten bankje. Blijkens de tweede dagvaarding zou zij buurman met haar zwabber heb ben geslagen, waardoor deze pijnlijk ge troffen werd. Daar klopte echter niks van, zei ze. Buurman kwam, legde de eed af en verklaarde triomfantelijk dat ze hem met de vlakke hand een klap in zijn ge zicht had gegeven, nadat hij haar de zwabber had afgenomen. Vervolgens kwam de koffievisite. Die had door het raam gezien dat buurman die klap kreeg. De wang was er zelfs een beetje rood van geweest. Zodoende werd de buurdochter vrij gesproken. Want er was een klap met een zwabber ten laste gelegd, niet een uit de „losse" hand. En in dat opzicht is ons recht secuur. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W(J willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vakantie. Al 20 jaar ben ik bij de zelfde baas werkzaam, in het fruitteelt- bedryf, als bedrijfsleider. Maak zomer en winter een 45-uren werkweek. Nu is mijn vraag: Op hoeveel dagen vakantie per jaar en hoeveel snipperdagen heb ik recht en ook hoeveel vakantietoeslag moet ik uitbetaald krijgen? U vraagt op hoeveel vakantiedagen, vakantietoeslag etc. u recht hebt als be drijfsleider in de fruitteelt. De moeilijk heid is echter, dat de bedrijfsleider niet als de arbeider onder de c.a.o. valt. Dit impliceert dat hij deze zaken onderling met zijn werkgever moet regelen. Wel is er een (wettelijke) minimum-vakantie regeling, krachtens welke men op zijn minst recht heeft op 6 vakantiedagen en 6 snipperdagen per jaar. Maar uiter aard kan hij bij zijn werkgever altijd méér vakantiedagen bedingen. Tot zo lang de vakantietoeslag nog niet in de wet voor alle werknemers verplicht is gesteld, zult u buiten de c.a.o. val lende dit eveneens met uw werkge ver moeten regelen. Paardemelk. Hoeveel melk geeft een flink paard ongeveer tijdens het zo gen van haar veulen per dag? In het begin geeft een merrie 20 30 liter melk per dag. Dat hangt af van de merrie (geen ponnie), b.v. leeftijd, voeding, enz. enz. Speculatiewinstbelasting. Is het mogelijk dat de aangekondigde specula tiewinstbelasting terugwerkende kracht krijgt Het zou in strijd zijn met een der be langrijkste principes van belastinghef fing indien aan de aangekondigde spe culatiewinstbelasting terugwerkende kracht zou worden gegeven. Men zou er transakties mee treffen die niet aange gaan zouden zijn wanneer men de ge volgen had geweten. En dat zou grove lijk in strijd zijn met de regels van een behoorlijk bestuur. Daarom lijkt een te rugwerkende kracht van de speculatie winstbelasting ons ondenkbaar. Huishoudelijke hulp. Als een meis je 12^> jaar in dienst is als huishoude lijke hulp bij dezelfde werkgeefster, heeft ze dan recht op een medaille? Tot wie moet zij zich daarvoor wenden? Of moet haar werkgeefster dit doen? Wanneer een meisje 12y2 jaar als huishoudelijke hulp bij één werkgeefster heeft gediend, kan zij voor een medaille in aanmerking komen, die wordt uit gereikt door de Ned.- Ver. van Huis vrouwen. Dit echter alleen, wanneer haar werkgeefster lid van deze vereni ging is. Zij kan eventueel bij een aan vraag voor de medaille alsnog lid wor den, maar dan moet één jaar achter stallige contributie worden betaald. De contributie bedraagt 10,per jaar. Adres van de vereniging: Jan van Nas- saustraat 89, Den Haag. Leraar Nederlands. Moet men per sé een universitaire studie hebben vol tooid om leraar Nederlands aan een mid delbare school te kunnen worden? Dat is niet noodzakelijk. Wie m.o.-a heeft gedaan, kan in de lagere klassen les geven, wie m.o.-b heeft gehaald mag zelfs in alle klassen van de middelbare school les geven. Belasting. Welke posten zijn in zijn geheel aftrekbaar voor de inkom stenbelasting bij de koop van grond en de bouw van een nieuw huis? Ik denk bijvoorbeeld aan honorarium architect, verplaatsingskosten telefoon, verhuis kosten, beschrijvingen en kosten voor bouwvergunning, kosten grond tuin, ren te en aflossing. De kosten van aanschaf, verbetering of wijziging van een onroerend goed zijn niet aftrekbaar; noch direkt, noch door middel van afschrijving. Daartoe beho ren bijna alle kosten, die u noemt. Wèl aftrekbaar zijn de onderhoudskosten. Ook zijn de kosten verbonden aan de hypotheekschuld aftrekbaar; dus de ren te, kosten van de akte e.d. Niet echter de aflossing; deze is slechts een vorm van sparen en het te leen ontvangen geld behoeft u ook niet aan te geven. Grondprijzen. Welke prijs moet er ongeveer betaald worden voor grond, waarin olielagen voorkomen? Er is geen speciale prijs vastgesteld voor een stuk land, waarin olie voor komt. Men kan zelf bepalen wat men er voor vraagt. De oliemaatschappij die zich er voor interesseert, zal natuurlijk het bod zo laag mogelijk proberen te houden. Het is dus een kwestie van vraag en aanbod. Provo's. Hoe luidt het adres van het secretariaat van de provo's? Postbus 1602, Amsterdam. Contact adres: O.Z. Voorburgwal 119 (kelder), Amsterdam. De provo's zijn ook telefo nisch bereikbaar via nummer (020) 236453. Zij erkennen echter geen gezag, dus hebben zelf ook geen bestuur en geen verenigingsvorm. Contract. Moet een huurcontract nog gezegeld worden? Zo ja, voor hoe veel? Het huurcontract dient te worden ge zegeld. Het is hierbij nuttig het huur contract te doen registreren. Registra tie vindt plaats bij de afdeling registra tie van 's rijks belastingen. U kunt de stukken persoonlijk op de registratie be zorgen of per post opzenden. Voor een kwarto formaatzegels geldt een maxi mum van zevenentwintig regels op een vel van 1,Registratie is niet ver plicht maar wel nuttig. Luistergeld. Moet voor een draag bare radio ook luistergeld worden be taald? Voor het gebruik van elk radiotoestel, waarop u de zenders Hilversum I, H en III kunt ontvangen, moet luistergeld worden betaald. Alleen een tweede toe stel in een zelfde gezin dat niet mee naar buiten wordt genomen, is vrij van deze belasting. Moderne literatuur. Kunt u mij een boek over de moderne literatuur aan bevelen Toevallig is dezer dagen bij de uit geverij Oosthoek te Utrecht een werk verschenen, dat vermoedelijk aan uw Als Israel een kind was, toen heb Ik hem liefgehad, en Ik heb Mijn Zoon uit Egypte ge roepen. Hosea 11 1. Enige van de meest bekende plaatsen uit het Nieuwe Testament zijn aan Ho sea ontleend. Zó de triumfzang op de dood uit 1 Cor. 15: „Dood, waar is uw prikkel, hel, waar is uw overwinning?" Zó de tekening van de verschrikking van de jongste dag: „Bergen, valt op ons, heuvelen, bedekt ons". En zo ook het woord uit Mattheus 2: „Opdat ver vuld zou worden, hetgeen van de Here geschreven is door de profeet, zeggende: Uit Egypte heb Ik Mijn Zoon geroepen" (Matth. 2:15). De vraag doet zich echter voor: Ci teert Mattheus niet ten onrechte dit woord van Hosea? Immers, Mattheus heeft eens verteld van de vlucht van Jozef en Maria met het Kindeke naar Egypte. Maar Hosea schijnt op dit ge beuren helemaal niet het oog te hebben. Hosea spreekt van Israel, van de lief de, waarmee God de Here Israel om ringde, toen het nog een jong volk was. En dan dringt zich de vraag met te meer kracht aan ons op: Wat bedoelt Hosea, wanneer hij spreekt over het kind Israel, wat God uit Egypte geroe pen heeft? Hoe wonderlijk is de roeping Gods! Israel rukte in Egypte aan zijn slaven ketenen. Maar tevergeefs. Het was niet bij machte, het juk der dienstbaar heid af te weipen. Toch riep God. En toen moest Egypte Israel laten gaan. Wat een glorieuze uittocht is dat ge weest. Dat was geen volk van slaven meer, dat was een vrij volk, dat als overwinnaar het terrein der slavernij verliet. Evenwel was Israel vrij van Egyp te? Dat blijkt wel uit zijn historie. Het was nog maar nauwelijks vrij, of de be proevingen in de woestijn bleken te zwaar. Het wilde weer terug. En in zijn hart bleef Israel altijd aan Egypte, dit is aan de zonde, gebonden. Israel kon dan ook alleen maar zoon van God zijn, omdat God het aanzag in Zijn eniggeboren Zoon, onze Here Jezus Christus. Daarom moet ook het vlees geworden Woord in zijn prille jeugd naar Egypte. En wanneer deze Zoon uit Egypte geroepen wordt, blijkt het, dat Hij waarlijk vrij is van Egypte. Hij is zelfs zegt het boek der Openbaring in Egypte gekruisigd. Maar Hij heeft dan ook door Zijn opstanding getoond, Egypte, dat is de zondemacht, volko men overwonnen te hebben. Wie dan ook in de Zoon gelooft, is voor eeuwig van Egypte vrij. Dat is ten diepste de boodschap van Hosea. O lief de, o wijsheid Gods. (Uit een Dagboek) verwachtingen zal beantwoorden. Het is getiteld: „De auteurs van de twintigste eeuw". Auteur is Jan van Geelen. In dit werk worden alle Nederlandse, Bel gische en vele andere buitenlandse schrijvers besproken, die geboren zijn na 1864. Zo staat Willem Kloos er zelfs nog in, maar Van het Reve en Mulisch eveneens. Bijstand. Een echtpaar moet van de a.o.w. rondkomen, hetgeen mede door hoge dieetkosten niet lukt. Kunnen zij bijstand krijgen? Artikel 1 der Algemene Bijstandswet bepaalt, dat iedere Nederlandse burger die niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, recht heeft op bijstand van de overheid. Criterium is dus: het niet kunnen voorzien in de noodzakelijke kosten van het bestaan. Wij kunnen uiteraard niet beoordelen of dit voor bedoeld echtpaar opgaat, maar uit de gegevens leiden wij af dat him financiële positie dermate krap is, dat enige bijstand bepaald geen overbodige luxe zou betekenen. Daarom raden wij het aan een verzoek om bijstand in te dienen bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Zou deze instantie afwij zend beschikken, dan is hoger beroep mogelijk bij Gedeputeerde Staten. WEMELDENGE Van 915 oktober 1966 Vrijdag 14 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.19 11.12 3.35 4.16 Maandag 12.02 5.06 5.51 Dinsdag 0.43 1.19 6.32 7.09 Woensdag 1.48 2.10 7.40 8.05 Donderdag 2.39 2.58 8.30 8.51 Vrijdag 3.25 3.42 9.11 9.29 Zaterdag 4.08 4.26 9.46 9.53 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1