(VsrCfflw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Voorlichtingsmogelijkheden voor ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf loveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 17 23 SEPTEMBER 1966 Raiffeisenorganistatie 5 miljard gepasseerd de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per hulfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Inleiding. De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, die zich wil handhaven, moet „bijblijven". De snelle ontwikke lingen moet hij op de voet volgen. Hij moet voorts een groot aantal funkties en eigenschappen in zich verenigen. Een en ander maakt, dat een goede voor lichting voor de middenstandersonder nemer onontbeerlijk is. Gelukkig staat hem voorlichting in velerlei vorm ten dienste. Allereerst mag worden genoemd de voorlichting, die wordt gegeven door particuliere instellingen en commerciële organisaties. Daarnaast zijn er nog en kele instituten werkzaam, die de onder nemer op hun „eigen" terrein voorlich ting en informaties kunnen verstrekken. Op het terrein van de overheidsvoor lichting aan het midden- en kleinbedrijf is, naast de Economische Voorlichtings dienst (.exportmogelijkheden) en de Rijksnijverheidsdienst (technische voor lichting), in het bijzonder de dienst van de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme werkzaam. In het hierna volgende zullen wij de verschillende voorlichtingsinstellingen en diensten met een korte omschrijving van hun taak, de revue laten passeren. Zaak is, dat de ondernemers een nuttig gebruik maken van de hun ten dienste staande voorlichtingsmogelijkheden. Wat de instellingen en diensten be treft moge nog worden opgemerkt, dat deze door de Centrale Organisatie van het midden- en kleinbedrijf samen met de Overheid of door de Overheid alleen in het leven zijn geroepen. De instellingen. Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (E.I.M.). Dit in stituut, dat in 1930 werd opgericht, verricht wetenschappelijk onderzoek. De resultaten van deze onderzoekingen ge ven meer inzicht in de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. Deze kun nen dienen als uitgangspunt voor een betere bedrijfsvoering. Zowel de orga nisaties van het midden- en kleinbedrijf als de Overheid maken er ter bepaling van hun beleid, gebruik van. Grote bekendheid genieten de omzet- en bedrijfskostenstatistieken waaraan de ondernemers kunnen meedoen. Deze kunnen voor hen een middel tot schrif telijke bedrijfsvergelijking zijn. Het ver kregen cijfermateriaal wordt ook veel vuldig gebruikt bij de „mondelinge" be drijfsvergelijking in de z.g. bedrijfs- vergelijkingsclubs, die in vele branches bestaan. Het E.I.M. verzorgt eveneens publi- katies over de structuur van verschei dene branches, over de situatie van de Middenstand in bepaalde streken van ons land, over conjuncturele ontwikke lingen van het midden- en kleinbedrijf alsmede over onderwerpen, die betrek king hebben op de produktiviteitsbevor- dering (studies inzake bedrijfsbeheer, uniforme administratie-systemen etc. Onderzoekingen in de vervoerssector worden verricht door het Economisch Bureau Wegvervoer, dat in de organi satie van het E.I.M. een aparte plaats inneemt. Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspan den (C.O.M.). De taak van dit in 1955 opgericht instituut is, te bevorderen dat het midden- en kleinbedrijf bij de be zetting van bedrijfspanden in nieuwe wijken, aan zijn trekken komt. Het C. O.M. houdt zich daarom bezig met de planning van winkelcentra in nieuwe wijken, evenals met de bestudering van saneringsplannen, waarbij de belangen van het midden- en kleinbedrijf in ster ke mate zijn betrokken. Het C.O.M. geeft over deze zaken adviezen, voornamelijk aan gemeentebesturen, maar ook aan middenstandsorganisaties, die willen worden geïnformeerd over de omvang, de ligging en de branchesamenstelling van een winkelcentrum. Dit instituut heeft tevens tot taak het midden- en kleinbedrijf van voor lichting te dienen over vestigingsmoge lijkheden in de verschillende gemeenten. Deze voorlichting wordt meestal col lectief gegeven, doch ook de indivi duele middenstander kan zich tot het C.O.M. wenden. Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand (A.W.M.). Het A.W.M. is evenals het C.O.M. in 1955 opgericht. Het A.W.M. verstrekt inrichtings- en hypothecaire kredieten ter financiering van nieuwe bedrijven in nieuwe panden. Ook is het A.W.M. ten nauwste be trokken bij de uitvoering van het z.g. overnamekrediet, een bijzondere krediet vorm, waarmede de overneming van be staande bedrijven wordt vergemakke- lgkt. Per project wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Sinds zijn oprichting heeft het A.W.M. zoveel ervaring opgedaan, dat het op verzoek van ondernemers, die geen kre diet verlangen maar wèl voorlichting en advies willen hebben over de kans van slagen, rapporten opstelt op het gebied van de gehele bedrijfsvoering. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. (N.M.B.). De doelstelling van de Ne derlandsche Middenstandsbank N.V. luidt volgens de statuten o.m. „het ver lenen van kredieten en het verrichten van alle andere bank- en kassierskaken; in het bijzonder ten behoeve van de middenstand". De bank richt zich dus in eerste instantie, getrouw aan haar doel en haar naam, tot het midden- en klein bedrijf. De kredietverlening van de bank biedt vele mogelijkheden; bedrijfskredie- ten op korte, middellange en lange ter men, speciale middenstandskredieten on der staatsgarantie (uitsluitend aan haar toevertrouwd), leasing, huurkoop-finan ciering enz. In het betalingsverkeer met binnen- en buitenland kan de N.M.B. haar cliën ten vele diensten aanbieden, zo ook op het terrein van effecten, verzekering, fi nanciële voorlichting enz. Spaarders hebben keuze uit diverse mogelijkheden. De bank heeft, verspreid over het ge hele land, meer dan 170 kantoren. Doch terondernemingen van de Nederlandsche Middenstandsbank zijn: de Nederland sche Middenstands- en Financierings maatschappij voor Bedrijf sob jecten N.V. (die door financiële interventie de kan sen van het midden- en kleinbedrijf ten aanzien van vestiging in nieuwe wijken tracht te waarborgen) en het Ontwikke lingsbureau Winkelcentra (O.B.W.). Voorlichtingscentrum voor de Detail handel (V.C.D.). Het V.C.D. geeft col lectieve voorlichting om de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf behulp zaam te zijn bg het verbeteren van hun bedrijfsvoering. Het verzorgt in samenwerking met de centrale middenstandsorganisaties alge mene cursussen. Op verzoek van de or ganisaties worden cursussen samenge steld toegespitst op de situatie in een bepaalde branche. Bedrijfsadviseurs geven tegen betaling bedrijfseconomische, bedrijfsorganisato rische en bedrijfstechnische voorlichting. Voorts worden publikaties uitgegeven, die de ondernemer bij zijn bedrijfsvoe ring van nut kunnen zijn. Het „Documentatie-bulletin van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel" brengt de ondernemer, die bij wil zijn, dagelijks het nieuws uit binnen- en buitenland. Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.). De bedoeling is, dat binnen het kader van dit eerst onlangs opgerichte instituut de zoëven genoemde instellingen, t.w. A.W.M., C. O.M. en V.C.D. hun voorlichtende- en adviserende taak gecombineerd ten uit voer zullen brengen. Directoraat-Generaal voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme. De Hoofdafdeling Gewestelijke Aangelegen heden en Voorlichting van dit Directo raat-Generaal heeft in iedere provincie en in de gemeente Amsterdam een rijksconsulent voor het midden- en klein bedrijf en toerisme. Deze consulenten geven de ondernemers in hun werkge bied voorlichting over het overheids beleid met betrekking tot de midden stand en de mogelijkheden, die dit be leid voor middenstanders inhoudt. Daarnaast geven zij zowel groeps gewijs, bijv. aan organisaties van mid denstanders e.d. als aan de ondernemers afzonderlijk voorlichting op bedrijfs economisch gebied. In individuele geval len fungeren zij ook als wegwijzer, door de ondernemers, die voorlichting of ad vies nodig hebben te verwijzen naar de voor hen daarvoor geëigende organisa ties of instituten. Zij hebben voorts een werkzaam aandeel in provinciale of re gionale voorlichtingsaktiviteiten. Conclusie. Er zijn dus vele voorlichtingsmoge- lgkheden voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De ondernemer, Öie niet weet welke mogelijkheid voor hem het meest ge schikt is, kan zich laten informeren door zijn organisatie of door de rijks consulent voor het midden- en klein bedrijf en toerisme in zijn provincie. VOORNAME MODELLEN l'llLLBQLN Kapelle Tel. (01102) 223 schouwt men in de Raiffeisenorganisa- tie niet alleen als een blijk van ver trouwen, maar tevens als een mijlpaal waaraan een meer algemene betekenis kan worden toegekend. Sparen is in de hedendaagse samen leving een absolute voorwaarde voor het behoud van welvaart en economi sche groei. Het wordt verheugend ge acht, dat de spaarzin van de Nederland se bevolking bij de gestegen welvaart en de verbetering van de sociale voor zieningen in stand is gebleven. Dit ver schaft de mogelijkheid tot verdere ver betering van het leef- en werkklimaat in ons land. Uit het verloop van de miljarden-mijl palen bij de Raiffeisenorganisatie valt af te leiden, dat het sparen in ons land een grote vlucht heeft genomen. Het tegoed van 1 miljard werd in 1950 bereikt, ruim een halve eeuw na de oprichting van de organisatie. Het bedrag van 2 miljard werd bij de aan vang van 1959 bereikt. Drie jaar later overschreed het inleggerstegoed de 3 miljard. Medio 1964 werd de 4 miljard gepasseerd en thans, twee jaar later, de 5 miljard. Het aantal vestigingen van de Raif- feisenbanken bedraagt 1.300. Zowel in de steden als op het platteland mogen de Raiffeisenbanken zich in het vertrou wen van de spaarders verheugen. Zo droegen steden en platteland in gelijke mate bij tot het spaaroverschot van 68,4 miljoen in juli. Gezien de mate waarin door de spaar ders van de overige bankdiensten ge bruik wordt gemaakt, heeft het feit dat bij de Raiffeisenbanken alle voorkomen de bankzaken kunnen worden verricht tot deze sterke ontwikkeling bijgedra gen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. De Raiffeisenorganisatie in Nederland heeft een belangrijke mijlpaal bereikt: het totaal spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders is de 5 miljard ge passeerd. Deze belangrijke gebeurtenis in de spaarbankwereld hier te lande be- Faberhaarden. Kunt u mij 't adres verstrekken van Faberhaarden U kunt het adres van Faberkachels tegen een kleine vergoeding opvragen bij het Rijksmerkenbureau te 's-Graven- hage, Badhuisweg 92, tel. (070) 542700. De aanvrage moet schriftelijk worden ingediend. Aannemers. Gaarne zou ik van u enige adressen ontvangen van Neder landse aannemers, die in Duitsland en Engeland weg- en waterbouwkundige werken uitvoeren. U kunt zich het beste persoonlijk wen den tot de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, Carel van Bijlandlaan 4, 's-Gravenhage, tel. (070) 180847. Deze vereniging is erg voorzichtig met het verstrekken van gegevens en daarom raden wij u aan, indien u zich met haar in verbinding stelt, tevens te vermelden wat de reden is van uw verzoek. De vereniging is in het bezit van vele adres sen van aannemers die werk in het buitenland uitvoeren en u zult, indien u goede motieven heeft voor uw ver zoek, zeker enkele adressen kunnen op vragen. Consumentengids. Kunt u mij ver tellen tot wie ik mij moet wenden om mij te abonneren op de consumenten gids U kunt zich wenden tot de Ned. Con sumentenbond, Huygensstraat 2, Den Haag. Mozart en Beethoven. Hebben Mo zart en Beethoven elkaar ooit ontmoet? Beethoven heeft Mozart éénmaal voor gespeeld in Wenen. Mozart liet zich na dien bijzonder enthousiast over Ludwig's pianistische en compositorische gaven uit. Ruimtevaart. Wie was de eerste ruimtevaarder en wanneer werd hij ge lanceerd? De Rus Juri Alexejewitsch Gagarin was de eerste astronaut. Hij ging met de Wostok I op 12 april 1961 de lucht in. Zijn reis duurde 1 uur en 48 minu ten. Belasting. Een dirigent van een zangkoor verdient 25,per week. Is er nu loonbelasting verschuldigd, of en kel inkomstenbelasting? Moet de ver eniging of de dirigent dit voldoen? Hoe staat het met de sociale lasten? Als regel is een dirigent van een ver eniging bij de uitoefening van zijn werk zelfstandig. Er kan niet van een dienst betrekking worden gesproken. Zou de gezagsverhouding tussen bestuur en di rigent echter zo ver gaan dat zij gelijk is aan de gezagsverhouding bij normale dienstbetrekking, dan is wel loonbelas ting en premies voor de sociale verzeke ring verschuldigd. Daar moet de vereni ging dan voor zorgen. Uit het feit dat bedoelde dirigent meer koren heeft, mag worden afgeleid dat in zijn geval geen sprake is van een normale dienstbetrek king. Hij kan als „zelfstandige" worden aangemerkt. Derhalve zal hij over het voorgaande jaar zijn verdiensten moe ten opgeven, waarvoor hij later een aan slag inkomstenbelasting krijgt. Burgerlijk recht. Als het onder houd van iemands verschuur vereist, dat hij over het grondgebied van zijn buurman moet gaan, is die buurman dan verplicht dit te dulden? Volgens art. 639 Burgerlijk Wetboek is de buurman inderdaad verplicht dit te dulden. Alleen dient hij, wanneer daartoe redenen zijn, schadeloos te wor den gesteld voor terzake geleden scha de. Adres. Wat is het adres van de be kende schaker Max Euwe? Het adres van Dr. M. Euwe luidt: Joh. Verhulststraat 183, Amsterdam- Zuid I. Onbewoonbaar verklaard. Kan men een onbewoonbaar verklaarde woning weer bewoonbaar maken? (Bouwkun dig gezien is dit mogelijk). Komt men dan voor subsidie in aanmerking? Tot welke instantie moet men zich wenden? Het is inderdaad mogelijk om van een onbewoonbaar verklaarde woning weer een bewoonbare te maken, door hem zo te verbouwen, dat er een woning ont staat, die aan de bouwverordening vol doet. De toestemming hiervoor wordt alleen verleend bij besluit van de ge meenteraad. De meeste kans van slagen heeft men, wanneer men een bouwplan maakt of laat maken en dit de gemeen te voorlegt. Voor het ombouwen van een onbewoonbaar verklaarde woning wordt geen subsidie gegeven. Bijstand. Gemeentelijke sociale za ken heeft een verzoek om bijstand af gewezen. Moet de bijstandvragende zich hier bij neerleggen of kan hij nog bij een andere instantie terecht? U kunt eerst in een bezwaarschrift uw bezwaren tegen het besluit kenbaar maken aan B. en W. Helpt dat niet, dan kunt in hoger beroep gaan bij Ge deputeerde Staten. Onwettige kinderen. Als een man die een vrouw en twee kinderen heeft, gaat samenwonen met een meisje en daar worden kinderen uit geboren, wiens naam krijgen die kinderen dan? De va der is niet wettelijk gescheiden. Zolang er geen scheiding tussen de echtelieden is uitgesproken, zal de man buiten zijn huwelijk verwekte kinderen niet als wettige kinderen kunnen erken nen. Die kinderen zullen zijn naam niet kunnen dragen. Eventuele kinderen zul- Des anderen daags zag Johan nes Jezus tot zich komende, en zeide: Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld weg neemt. Joh. 1 20. Johannes de Doper is de grote pro feet, wiens krachtige boetprediking ve len tot bekering brengt. Hij kondigt aan de nadering van de Messias, die als Koning en Richter zal komen: „Wiens wan in Zijn hand is en Hij zal Zijn dorsvloer zuiveren". Maar als de beloofde dan werkelijk bij Johannes komt, dan krjjgt deze in eens een heel ander gezicht op Zijn persoon en werk; dan noemt bij Hem het Lam Gods, dat de zonde der wereld weg neemt. In de persoon van Johannes de Do per bereikt de Israëlitische profetie haar hoogtepunt; niet omdat zij in zichzelf betekenisvol wordt; zelfs nog niet en kel, omdat de profeet de Vervuiler der profetie aanwijst, maar omdat hij dit bepaalde van Jezus zegt. De wereld is niet slechts gebaat bij een profetendom, dat de waarheid ver kondigt; de wereld is zelfs niet gehol pen met een Koning, die gericht oefent en Zijn Rijk vestigt. De wereld wordt alleen gered door de daad van het volkomen offer het ver zoenend offer, dat de schuld bedekt. De enige redder der wereld is dit Lam Gods, dat de zonde der wereld op Zich neemt en wegdraagt aan het kruis voor goed de wereld uitdraagt. De boetprediker wordt Evangelist, verkondiger van blijde, zegenrijke bood schap, nu hij Jezus als het Lam Gods mag aanwijzen. De Zaligmaker der we reld is Hg. Dat wil ook zeggen: de Za ligmaker van de enkele zondaar, die on der de last van zijn (of haar) schuld bezwijkt. Wees getroost. Het Lam Gods heeft uw zonde weggenomen. Dat is de hoge en heerlijke taak der Kerk, de taak van elke Christen in deze tijd tegenover de wereld, dat ze het Lam Gods, dat de zonde wegneemt, mag pre diken. (Uit een Dagboek) len de naam van de (ongehuwde) moe der dragen. Zou het een gehuwde vrouw betreffen, dan zijn de overspelige kin deren volgens onze wet kinderen uit hé.é.r huwelijk en dragen zij haar mans naam tot anders wordt beslist. Archief beambte. Waar kan men in Nederland een cursus volgen voor ar chiefbeambte Er zijn twee cursussen, die voor ar chiefbeambte opleiden. De Rijksarchief- school, Blijenburg 7, Den Haag (oplei ding voor rijksarchivaris) en Bedrijfs- archiefschool, Bezuidenhoutseweg 43 te Den Haag (opleiding voor bedrijfsarchi- varis). Aardleiding. Het waterleidingbe drijf vervangt in onze straat de hoofd leiding door een plastic buis en raadt ons met klem aan de aarding van de elektrische installatie opnieuw te rege len. Is dit noodzakelijk? En of, als uw leven (en dat van uw huisgenoten) u lief is. Bij een metalen waterleiding kan aarding van wasma chines en allerlei andere toestellen ge makkelijk geschieden door de wand contactdozen, resp. de massa van de apparaten, met een koperen draad en speciale klem te verbinden aan het me taal van de waterleiding. Bij sluiting in de apparaten kiest de stroom dan haar weg niet door het lichaam van de mens, maar vloeit af door het water. Nu de buizen om economische en praktische redenen door plastic pijpen worden ver vangen, gaat deze geleidingsmogelijk heid veloren en is inplaats daarvan een flinke staaf nodig van geleidend materi aal die ongeveer een meter in het grond water staat. De aarding dient te worden verzorgd door een erkend installateur, opdat u er zeker van bent dat u en de uwen niet in levensgevaar kunnen ko men. WEMELDENGE Van 25 september1 oktober 1966 Donderdag 29 september: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.17 1.04 6.03 6.46 Maandag 1.35 2.02 7.06 7.39 Dinsdag 2.25 2.45 7.55 8.21 Woensdag 3.07 3.21 8.35 8.59 Donderdag 3.43 3.52 9.11 9.30 Vrijdag 4.12 4.24 9.42 9.56 Zaterdag 4.41 4.52 10.07 10.27 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1