NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND GIGANTISCH TRANSPORT VAN K L I M A A T M A G H I N E S GARANTIEKREDIETREGELINGEN JoveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 16 16 SEPTEMBER 1966 voor het midden- en kleinbedrijf GOUDEN lIlLLEGCN de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN De Trane appara tuur die hier wordt getransporteerd, regelt binnenkort het klimaat in een fabriekshal van Woodward Gover- ner (fabriceert on der meer meet- en regelapparatuur voor vliegtuigen) in Hoofddorp Een vreemde en zelfs wel een beetje geheimzinnige karavaan van vier trai lers plus een vrachtwagen met aan hanger trok van Antwerpen naar Hoofd dorp. Men zou kunnen denken aan een gedeeltelijke verhuizing van een kern reactor-centrum. Het transport bevatte apparatuur voor „klimaatmachines' die binnenkort op een grote fabriekshal in Hoofddorp zullen worden geplaatst. Ja, u leest het goed: klimaatmachines. Want was vroe ger airconditioning alleen maar het af zonderlijk van elkaar regelen van tem peratuur en vochtigheidsgraad, tegen woordig houdt luchtbehandeling veel meer in. Zo kan de druk-op-de-knop air- conditioning-apparatuur die door Trane Company in de V.S. werd ontwikkeld en vervaardigd en die door G.W. Ven tilatie uit Rotterdam wordt geplaatst, ook nog de lucht verversen en filtreren. In feite komt dit neer op een regel rechte klimaatverandering. Wanneer in de fabriekshal in Hoofddorp een tempe ratuur van 20 C en een vochtigheids graad van 50 moet heersen wat voor de fabricage van bepaalde produk- ten nodig kan zijn dan kan de lucht- behandelings-apparatuur daar zonder meer voor zorgen. Stoken met aardgas levert ruimtebesparing. De Trane airconditioning-apparaten waar we het nu over hebben, worden gestookt met aardgas. Dat betekent voor de verbruiker niet alleen een fikse besparing op de brandstofrekening, maar en dat is met de dure vier kante meters van tegenwoordig wel zo belangrijk een enorme ruimtebespa ring. Er is namelijk geen ketelhuis meer nodig. Bovendien wordt de gehele ap paratuur op het dak geplaatst, zodat in de fabriekshal zelfs geen cm2 verloren gaat. Dat is in Nederland voor air conditioning al even revolutionair als het gebruik van aardgas voor verwar ming van zeer grote ruimten. De verwarmingsapparatuur en elek trische koelcompressoren zijn ingedeeld in units. Bij elkaar worden 13 verwar- mings/koel-units geplaatst met elk een verwarmingscapaciteit van 75.000 kcal/h en een koelcapaciteit van 45.000 kcal/h. Elke unit kan per uur 10.600 m3 lucht verplaatsen! Een unit is ingebouwd in een water dichte en weerbestendige omkastingvan 3,80 x 1,43 x 1,12 m. Hij bevat dan ook alle regel- en schakelapparatuur. Alleen de gasmeter wordt binnen het gebouw geplaatst om de kans op bevriezing uit te sluiten. Reeds tijdens de bouw in gebruik. De nieuwe klimaatmachines hebben nog een ander voordeel. Reeds tijdens de bouw kunnen ze in gebruik worden genomen, waardoor zelfs bij strenge vorst de bouw doorgang vindt. Hoewel de aardgas-apparaten voor 100 voldoen aan de Amerikaanse wet telijke voorschriften zijn ze in Neder land opnieuw gekeurd door het GIVEG (Gas Instituut der vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven), aangezien de Amerikaanse regels in sommige op zichten afwijken van de Nederlandse. Doorslaggevend voordeel. Zonder dat werkruimte door de ap paratuur in beslag wordt genomen, kan een enorme fabriekshal van een geheel eigen klimaat worden voorzien. Dat is een doorslaggevend voordeel, vooral in Nederland waar ruimte zo'n zwaar wegende kostenfactor is. Inleiding. Garantie-kredietmogelijkheden, door de Overheid geschapen, zijn niet van vandaag of gisteren. Reeds voor de tweede wereldoorlog verleende de Overheid kredietfaciliteiten aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die in financiële moeilijk heden waren geraakt. Zoals b.v. tijdens de eerste wereldoorlog en in de crisis periode na 1930. Deze kredietverlenin gen droegen echter een incidenteel ka rakter. Van een systematische aanpak was toen nog geen sprake. Eerst in 1936, bij de oprichting van de regionale borgstellingsfondsen en in 1939 bij de instelling van de Werktui- genkredietregeling kregen deze krediet faciliteiten vastere vorm. De na de tweede wereldoorlog op eco nomisch gebied ontstane belangrijke wij zigingen, deden een grote kredietbe hoefte ontstaan, die het wenselijk maak te tot uitbreiding van de bestaande kre dietregelingen over te gaan. Van twee kredietregelingen vóór de oorlog is men thans gekomen tot ze ven kredietvormen. In 1956 werden de verschillende kre dietregelingen voor het eerst samenge vat in de „Middenstandskredietbeschik- king 1956". Nadien is deze beschikking enige keren aangepast. Het laatst op 4 februari 1965. Officieel heet de regeling nu „Kredietbeschikking midden- en klein bedrijf 1965". De eerste wijziging die opvalt, is de naamsverandering. Voorheen sprak men van „Middenstands"-kredietbeschikking. Nu heet het Kredietbeschikking „Mid den- en Kleinbedrijf". De naamsveran dering van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme in „Directoraat-Generaal voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme" zal hieraan niet vreemd zijn. Een andere, zeer belangrijke, wijzi ging is de verhoging van de geldende kredietmaxima. Bovendien werden er nieuwe kredietvormen geschapen. Het lijkt ons daarom nuttig in het hiernavolgende, de verschillende krediet vormen, met hun bijzonderheden, nog eens onder de aandacht te brengen. Wie komt in aanmerking. Voor een garantie-krediet komen in aanmerking in het kort gezegd de ondernemers, die kredietwaardig zijn en niet voor een normaal bankkrediet in aanmerking komen, omdat zij niet in staat zijn een voldoende en tevens snel realiseerbare dekking te geven. Het kre diet moet economisch verantwoord zijn. Er moet derhalve verwacht kunnen wor den, dat rente en aflossing regelmatig zullen worden betaald. De kredietvormen. Bijzonder bedrijfskrediet. Dit krediet is een samenvoeging van twee tot voor kort afzonderlijk bestaande kredietvor men, n.l. het bedrijfsuitrustingskrediet en het bijzonder krediet. Met een bijzonder bedrijfskrediet kun nen worden gefinancierd aanschaffing of vernieuwing van bedrijfsuitrusting in ruime zin, zoals inventarissen, machines, bedrijfsauto's, instrumenten e.d. De wer kingssfeer van dit krediet strekt zich ook uit tot b.v. de financiering van het interieur van bedrijfspanden en verbou wingen. Het mag ook worden bestemd voor de opheffing van liquiditeitsmoeilijkhe den. De oorzaken hiervan kunnen vele zijn. Zij kunnen gelegen zijn in een snelle doch niettemin verantwoorde be drijf sgroei met als gevolg knelpunten bij de financiering van debiteuren en voor raden. Ook kunnen zij gelegen zijn in van buiten af komende invloeden zoals b.v. verbrokkeling van het kapitaal door boedelscheiding of door wijziging van het assortiment in verband met veran dering in de vraag. Voor deze doeleinden mag een krediet worden verleend tot een maximum van 150.000,Indien de kredietbehoefte groter is dan dit bedrag kan zelfs een hoger krediet worden verleend, nadat de minister de aanvrage eerst heeft goed gekeurd. Tot een bedrag van 150.000,wor den de kredietaanvragen rechtstreeks door de Nederlandse Middenstandsbank N.V. afgedaan. De looptijd is maximaal 15 jaar. Vestigingskrediet. Deze kredietvorm is in 1965 tot stand gekomen en geldt elleen voor hen, die zich voor de eerste maal willen vestigen en niet over vol doende eigen middelen beschikken. Zij moeten over goede ondememingscapa- citeiten beschikken. Het vestigingskrediet beoogt de func tie van het risicodragend kapitaal over te nemen. Het georganiseerde bedrijfsleven moet bereid zijn samen met de Overheid op basis van fifty-fifty garant te zijn voor eventuele verliezen op dit kre diet. Om in principe voor dit krediet in aanmerking te komen moet de aanvra ger over een minimum aan middelen beschikken van 5 van de balanstelling né. kredietverlening. Het vestigingskrediet mag ten hoog ste 50.000,bedragen tot een maxi mum van 25 van de balanstelling, waarbij dan een risicodragend kapitaal van 30 wordt gevormd. Een vestigingskrediet zonder verdere kredietverlening is niet denkbaar. Het kan gecombineerd worden met een van de andere garantiekredietvormen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand of bij de medegarande- rende instelling van het bedrijfsleven. Krediet voor economische samenwer king. Een economisch samenwerkings- krediet kan worden verleend aan twee of meer ondernemers, die door samen werking tot betere bedrijfsresultaten kunnen komen dan zij ieder afzonder lijk kunnen behalen. Het krediet kan zowel dienen voor in vesteringen (machines, bedrijfspanden) als ook voor de verschaffing van be drijfskapitaal ter financiering van voor raden en vorderingen zowel voor reeds bestaande als nieuwe vormen van econo mische samenwerking. Voor dit krediet is geen maximum bedrag vastgesteld. De looptijd is ten hoogste 10 jaar. Aanvragen in te dienen by de Nederlandsche Middenstandsbank. Ovemamekrediet. Deze kredietvorm vindt alleen toepassing indien in de be trokken branche een bijzonder waarborg fonds bestaat dat tezamen met de overheid voor de verleende kredieten garant blijft. Het kan worden verstrekt aan een (aspirant)ondernemer die een bestaand bedrijf wil overnemen, ook overname van het pand is mogelijk. In deze gevallen gaat het vaak om jonge ondernemers, die een bedrijf willen overnemen van een op leeftijd gekomen middenstander, die er mee wil ophou den. De doorstroming in het midden- en kleinbedrijf en de voortzetting van de bestaande ondernemingen kan hiermede worden bevorderd. Het maximum-kredietbedrag wordt per waarborgfonds vastgesteld. Het va rieert van 15.000,tot 75.000, De looptijd is 10 jaar. Aanvragen moe ten worden ingediend bij de betreffende branchewaarborgfondsen. Inrichtingskrediet. Dit krediet geldt naar zijn aard voor de financiering van de inrichting van nieuwbouw-panden, ten hoogste drie jaar oud. Als echter een (aspirant)ondernemer zich in een ouder pand wil vestigen en daartoe een vestigingskrediet nodig heeft, kan hij toch een beroep doen op een inrich tingskrediet. Het maximumbedrag van dit krediet is 150.000,Met goedvinden van de Minister kan ook bij deze kredietvorm van het maximumbedrag worden af geweken. Ondernemers, die geen behoefte heb ben aan een inrichtingskrediet maar wel aan een huurgarantie, kunnen ook met deze kredietvorm worden geholpen. Hypothecair krediet. Voorheen kon zo'n krediet alleen worden verleend voor de bouw of de aankoop van een pand (niet ouder dan drie jaar). Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen voor de vestiging in een pand van oudere da tum. Nieuw is ook de mogelijkheid, dat de bij een bedrijfsruimte behorende wo ning onder de hypothecaire garantie mag worden begrepen. Een zacht woord keert de grimmigheid af, maar een smartend woord doet de toom oprijzen. Spreuken 15 1. Ik vrees, dat we veel te weinig in het Spreukenboek lezen; en in elk ge val er te weinig naar leven. Het leven van onszelf en de samenleving met on ze naaste omgeving zou er heel anders uitzien, als we ons elke dag eens oefen den om één spreuk in praktijk te bren gen. Wij houden er een bijzonder soort waarheidsliefde op na. Onze uitdruk king „iemand de waarheid zeggen" (liefst ongezouten!) is daarvoor teke nend. We vinden het onjuist, alles maar „goed te praten" en menen, dat je de dingen veel beter openhartig kunt „uit spreken". Intussen maken we van deze eerlijkheid gebruik om elkaar grievende dingen te zeggen. En wanneer zo'n kren kend en smartend woord dan de toorn doet oprijzen, zeggen we doodonschuldig dat de waarheid niet wil gehoord! Dan hangen we zelf de verdrukte onschuld uit; we bedoelden het zo goed en wil den met onze „waarheden" het slacht offer alleen maar op het rechte spoor helpen. Laten we liever tot ons zelf inkeren en ons afvragen^ of dat woord ook voortkomt uit een hard en liefdeloos hart, dat er vreugde in heeft anderen leed te doen. Het behoort tot de wijsheid, de levens wijsheid, die de bijbel ons leert, op het kritieke ogenblik een zacht woord te spreken: een verzoenend woord een erkenning van eigen schuld een vrien delijk en tegemoetkomend woord. Smaal nu niet: dan is de situatie ten minste weer voor een ogenblik gered! Neen, er gebeurt meer: het keert de grimmigheid af, het sticht vrede, het zuivert de verhoudingen. Ach, wij hebben in onze dagelijkse om gang zo'n diepe behoefte, dikwijls een smartelijke hunkering naar een zacht een vriendelijk woord. Het doet wonde ren. Het verkwikt een arm mensenhart. Laten we God bidden om een liefheb bend hart, dat zachte woorden kè.n spre ken, ook als het er wel eens spant. (Uit een Dagboek) DAMESRINGEN MET EDELSTEEN vv ir,*t f Kapelle Tel. (01102) 223 De staat is n.l. bereid onder bepaalde voorwaarden een garantie te stellen voor een hypothecaire lening van ten hoog ste 85 van de stichtingskosten of de koopsom van het bedrijfspand, resp. van het bedrijfsgedeelte van het pand inclu sief de waarde van de grond en de daar bij behorende woning tot een maximum van 150.000, Dit bedrag kan alleen worden over schreden na verkregen goedkeuring van de Minister van Economische Zaken. Het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, waar de aanvragen moe ten worden ingediend, kan de aanvra ger behulpzaam zijn bij het zoeken van een geldgever. Bij het indienen van een aanvrage voor een inrichtingskrediet, een hypo thecair krediet of een inrichtingskrediet gecombineerd met een hypothecair kre diet, is een bedrag van 25,ver schuldigd. Dit bedrag wordt, ook wan neer de aanvrage wordt afgewezen, niet terugbetaald. Bij inwilliging van de aan vrage wordt door het A.W.M. (Alge meen Waarborgfonds voor de Midden stand) een bijdrage in de kosten van be handeling gevorderd van 1% van het bedrag van het toegewezen krediet met een minimum van 250,en een maxi mum van 1800, Deze kredietvorm kan ook worden aangevraagd voor het stichten van een eerste of tweede filiaal. Borgstellmgsfondskrediet. Borgstel lingsfondsen kunnen kredieten verstrek ken tot een maximum van 10.000, Kleinere ondernemingen kunnen derhal ve, ter bestrijding van financiële moei lijkheden, een beroep doen op deze kre- dietmogelij kheden Aanvragen in te dienen bij de betref fende Borgstellingsfondsen. Natuurlijk moet ook bij deze kleinere kredieten de aanvrager aan bepaalde voorwaarden voldoen. Ook aanvragen voor het bijzonder bedrijfskrediet dienen tot een bedrag van 5.000,bij de borgstellingsfondsen te worden inge diend en voor 5.000,tot 10.000, öf bij de borgstellingsfondsen óf bij de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Voor de oplossing van de financie ringsproblemen van vele ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf bieden naar wordt aangenomen de hiervoor beschre ven garantie-kredieten vele mogelijk heden. Wie nog nader wil worden geïnfor meerd, kan zich wenden tot zijn organi satie, tot de kredietverlenende instellin gen of tot de Rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in zijn provincie. WANHOTELS Nu het vakantieseizoen in volle gang is, valt het op hoeveel onderkomens voor toeristen de naam „hotel" voeren, zonder deze te kunnen verdienen. Het zijn vaak (slecht) verbouwde herenhui zen, waar met dunne tussenschotjes wat grote suites in kleine kamertjes zijn omgetoverd waar men zich moeilgk kan bewegen, laat staan behoorlijk ontspan nen. De wasgelegenheid is onvoldoende. De verlichting is vaak zo primitief, dat brandgevaar niet altijd denkbeeldig is. Geheel terecht probeert de A.N.W.B. nu bescherming te verkrijgen voor de naam hotel, zodat alleen de bona-fide bedrijven deze aanduiding mogen voe ren. Het verbaast ons in hoge mate, dat een groot lichaam als de Horeca hier aan geen medewerking wilde verlenen. WEMELDINGE Van 1824 september 1966 Woensdag 21 sept.: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.51 6.16 11.27 11.48 Maandag 6.38 6.53 12.05 Dinsdag 7.19 7.35 0.27 12.43 Woensdag 8.00 8.18 1.08 1.34 Donderdag 8.52 9.22 2.02 2.41 Vrijdag 10.06 10.53 3.13 4.04 Zaterdag 11.42 4.38 5.30 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1