NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND HOE BERGT U 'T NAAIGEREI OP oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 15 9 SEPTEMBER 1966 li ILL EO EN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Zelf kleding maken of vermaken brengt met zich mee, dat we liefst een goede naaimachine moeten bezitten en bovendien een gezellige berging voor het naaiwerk en de naaibehoeften. Nuttige naaikastjes, naaimanden en verstelmanden zijn er in heel veel ver schillende uitvoeringen. Van onze per soonlijke smaak, de inrichting van onze woning en van onze portemonnee hangt af wat we zelf zullen kiezen. Heel smaakvol is een teakhouten naaitafeitje met zwart metalen pootjes die al of niet van wieltjes zijn voorzien. Zo'n kastje met veel grotere en kleinere vakjes biedt ruimschoots plaats aan de vele pijpjes zijde, de knopen, de schaar en de klosjes garen, en bovendien kun nen we het gemakkelijk naar de stoel rollen waar wij op zitten. Doelmatig is ook een tafel met wieltjes, waarbij on deraan het tafelblad een schuifbare naaimand hangt en die ook nog een uit- schuifbaar blad heeft. Op naaimiddagen kan de naaimachine op de tafel ge plaatst worden, eventueel vlak bij het raam, en alles is verder bij de hand. Kastje, mand of doos Bij een modern ingerichte woning past een eenvoudig naaikastje, strak van lijn, het liefst met een metalen on derstel. Waarschijnlijk wat minder praktisch, maar heel apart, eigenlijk chic, is een ronde „naaimand" vanvwild- leer, waarbij de leren tas in een metalen frame hangt en met een leren band kan v/orden dichtgetrokken. Buitengewoon snoezig en zeer decoratief is ook een rieten verstelmand, die op vier geschil derde pootjes rust, en die met en gezel lig gebloemd katoentje is gevoerd en afgesloten. Wie van stijlmeubelen houdt, koopt een naaikistje in comodestijl, passend bij het overige meubilair. Een houten naaidoos, die we tijdens het verstellen of naaien voor ons op tafel zetten, is natuurlijk ook een fijn bezit. Iedereen heeft immers lang niet altijd ruimte voor een kastje of meu beltje. Een aardige variatie op de van ouds bekende houten naaidoos, is die van plastic. Bijzonder mooi is een rieten naaimand, gevoerd met een aardig ka toenen stofje, met gecapittonneerd dek sel met een galonbandje en met een houten inzetbakje. Heel overzichtelijk is een naaidoos met bovenvakjes, die uittrekbaar zijn. Er zijn ook kastjes in dit uittrek- systeem. Als cadeau Wie een ander een kastje of mand ten geschenke geeft, kan als aardige attentie het cadeau vervolmaken door er garen, band, elastiek, knoopjes en spelden in te doen. Er zijn beeldige speldenkussens, spel den met gekleurde knopjes en naalden in vele maten en diktes. Doe er een serie stop- en borduurnaalden bij en vergeet niet ijzergaren en een stukje stevig band. Haaknaalden in verschil lende maten horen er dan ook nog wel bij, evenals een goede centimeter, een radertje, een vingerhoed, een grote schaar, een kartelschaar en een bor- duurschaartje. Een zilveren vingerhoed is later wel weer eens een aardig ca deautje. Voor ongeveer een gulden of zes hebben we al een heel mooi exem plaar. Een persoonlijke noot bij de centime ters: bevestig aan het ene uiteinde een reepje vilt, ter breedte van de centime ter en zó lang, dat het royaal om de opgerolde centimeter past. Een druk knoopje er aan en de centimeter kan niet meer tot een ordeloos gevalletje uiteen rollen. Bent u een beetje bijgelovig en geeft u liever geeen „scherpe" voorwerpen ten geschenke? Laat de jonge bruid, uw vriendin of uw jongste dochter u dan een cent of een stuivertje geven. Zij heeft op deze manier dan alles van u „gekocht" en u behoeft niet bevreesd te zijn dat het „scherp" dat u gaf, de vriendschapsbanden zal doorsnijden. (Nadruk verboden) BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Fondspatiënten. Hoeveel ontvangt een huisarts per jaar voor elke zieken fondspatiënt Een huisarts ontvangt jaarlijks voor elke fondspatiënt 20,44. Huwelijksbureau. Er zijn talloze huwelijksbemiddelingsbureaus in ons land die zuiver commerciële doeleinden nastreven. Er zouden in ons land echter ook enkele bureaus zijn, die de mensen zonder commerciële bijbedoelingen wil len helpen. Is dat waar? Betrouwbare huwelijksbemiddelings bureaus in Nederland zijn het R.K., het Ned. Hervormde, het Gereformeerde en het Humanistische bemiddelingsbureau. Aan deze instellingen werken tal van deskundigen mee. De staf van zo'n bu reau beslist of u wordt toegelaten. Men gaat niet willekeurig koppelen, nee, het initiatief wordt verder vrijwel geheel aan uzelf overgelaten. De adressen van deze bureaus zijn: R.K. Contactbureau, Prinsenlaan 1, De Bilt; Hervormd Con tactbureau, Postbus 5032, Scheveningen Gereformeerd Contactbureau, Postbus 2012, Utrecht; Humanistische Corres pondentiekring, Postbus 210, Utrecht. Hongaars elftal. Men zegt dat het Hongaarse elftal uit de eerste helft der vijftiger jaren nog beter was dan dat van nu en men roemt vooral het spel van het befaamde binnentrio uit die da gen: Puskas, Hideghuti en Kocsis. Maar wie waren de vleugelspelers? De vleugels van het Hongaarse won- derteam, dat destijds o.m. met 63 van Engeland won, werden bezet door Czi- bor en Budai. De laatste werd een sei zoen later vervangen door Sandor. Belasting. Wat zijn spaareffecten, waarop krachtents de wet van 27 juni 1963 enkele fiscale tegemoetkomingen van toepassing zijn en waaruit bestaan deze tegemoetkomingen De fiscale tegemoetkomingen ten aanzien van spaareffecten gelden niet voor "particulieren. Zij bevatten een vrij stelling van dividendbelasting voor de zogenaamde bijzondere beleggingsinstel lingen. De bedoeling is dubbele heffing van dividendbelasting te voorkomen, welke anders zou plaatsvinden wanneer zowel de uitkeringen van N.V.'s aan die beleggingsmaatschappijen belast zouden zijn, als de uitkeringen van deze maat schappijen aan beleggers. Rose trui. Gerrit Voorting heeft wel eens de eerste etappe van de Ronde van Italië gewonnen en de daaraan ver bonden rose trui. Zijn er meer Neder landers, die deze rose trui hebben ge wonnen In 1953 heeft Wim van Est de rose trui gewonnen. Mercedes. Wat is het adres van de Mercedes-fabrieken Mercedes, Daimler-Benz, Stuttgart- Untertürkheim, Deutschland. Kinderbijslag. Hoe is de kinder bijslag voor kleine en geWone zelfstan digen precies geregeld? Men spreekt in de zakenwereld van grote en kleine zelfstandigen. Een zelf standige met een inkomen boven de 4900,wordt geacht tot de grote te behoren. Een zelfstandige die minder verdient dan 4900,in het vooraf gaande jaar krijgt kinderbijslag vanaf het eerste kind, een zelfstandige met een inkomen tussen 4900,- en 5100,- heeft recht op kinderbijslag vanaf het tweede kind en een zelfstandige die meer dan 5100,verdiende heeft recht op bijslag vanaf het derde kind. Esculaap. Mogen alle artsen een esculaap op hun wagen voeren of ook andere personen, die in de medische sec tor werkzaam zijn? Alleen academisch geschoolde medici mogen de esculaap voeren, dit zijn: art sen, tandartsen, dierenartsen. Bovendien mogen vroedvrouwen een blauwe escu laap voeren, indien ze volledig afgestu deerd zijn. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 Prof. Oud. Men zegt dat Prof. Oud, ex-burgemeester van Rotterdam en de voormalige fractieleider van de V.V.D., wel lid van 4 partijen is geweest. Is dat waar? Dat klopt tot op zekere hoogte. Voor de oorlog was Prof. Oud een der voor mannen van de Vrije Democraten. Toen deze partij opging in de Partij van de Arbeid (kort na de oorlog), ging Prof. Oud naar deze partij over. Echter niet voor lang. Hij sloot zich aldra aan bij de (liberale) Partij voor de Vrijheid. De ze partij heet nu echter de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Adres. Hoe luidt het adres van minister Bogaers Het adres van minister Bogaers luidt: Lingenskamp 25, Laren. Opsporing. Ik wil het adres we ten van een eigenaar van een Duitse wagen. Kenteken en merk auto bekend. Hoe moet ik handelen? Voor het achterhalen van de eigenaar van een Duitse wagen moet u zich wen den tot het ministerie van justitie, af deling opsporingsdienst, Raamweg 47, Den Haag. Daarvoor moet u een bedrag van 1,storten op gironummer 552740 van 's rijks schatkist. Op de rechterzijde van het girostrookje dient dan het ken teken vermeld te worden. A.O.W. Mijn zoon is in Duitsland getrouwd met een Duitse vrouw. Hij is daar in loondienst. Behouden deze men sen door vrijwillige premiebetaling hun recht op ouderdomsuitkering En hoe hoog is de premie? Inderdaad kan uw zoon door vrijwil lige premiebetaling zijn recht op ouder domsuitkering behouden. Hoe hoog de premie is hangt af van zijn inkomen. Hij kan zich voor inlichtingen wenden tot de Sociale Verzekeringsbank (afd. I.W.), Apollolaan 15, Amsterdam. Afscheid Ds. J. E. Booy. In een tot de laatste plaats bezet kerkgebouw heeft Ds. J. E. Booy, Ger. predikant alhier, zondagavond j.l. af scheid genomen van zijn gemeente. Als tekst voor zijn afscheidsprediking had hij gekozen 1 Thess. 5 23 en 24. Daar in wees hij met nadruk op de belofte van God, dat Hij Die roept ook getrouw wil zijn. Dit geldt met name voor aller lei werk in Zijn wijngaard, waarbij voor al de jeugd geroepen wordt zich niet afzijdig te houden, want God roept tot de daad, tot de dienst. Dienst aan de Here, maar daarnaast ook aan het volk en aan de wereld. Ook de zieken en ouden van dagen mogen rust en troost vinden in deze belofte van God. Al neemt dan een menselijke herder af scheid van zijn gemeente, de Opperher der Die Zijn Kerk heiligt, blijft. Na de dienst werd het woord gevoerd door Ds. v. d. Berg, Geref. predikant te Wolphaartsdijk. Hij sprak namens de classis Goes, namens het Provinciaal V. U. comité en als consulent. Hij vond het jammer dat hij Ds. Booy niet langer had kunnen leren kennen, dit omdat hij nog maar korte tijd in Zeeland werk zaam is. Hij moest het daarom doen van het „horen zeggen", waar, aldus spreker, men altijd voorzichtig mee zijn moet. Zijn bron was echter zeer be trouwbaar en hij kan dan ook heel goed begrijpen dat Yerseke slechts node af scheid neemt van zijn dominé. Zijn ak- tiviteiten op breed terrein, maar vooral in de Classis en voor de Vrije Universi teit waren alom bekend en ontmoetten veel waardering. Hij dankte de schei dende collega voor alles wat hij daarin gedaan had. Tevens stelde hij zich aan de gemeente voor als consulent en hoop te op een goede samenwerking, waarbij hij beloofde zijn uiterste best voor deze, mede aan zijn zorgen toevertrouwde, gemeente te zullen doen. Hij wenste de gemeente sterkte en zegen toe in het beroepingswerk en sprak tenslotte de hoop uit dat spoedig een nieuwe herder en leraar zich aan deze kerk zal binden. Ds. Reijenga, tevens sprekende na mens zijn collega's in Yerseke, vond het jammer dat predikanten elkaar niet veel meer beluisteren konden, daar zij uiter aard ieder in eigen kerk moeten preken. Ook uit de prediking van deze avond echter heeft hij geconstateerd dat er toch een nauwe verbondenheid is met en tot elkaar. Hij dankte collega Booy voor de goede samenwerking die er op velerlei terrein is geweest en wenste hem en zijn gezin een heerlijke rusttijd toe. Burgemeester Pijl Hogeweg sprak vervolgens namens de burgerlijke ge meente. Hij sprak over de souvereini- teit in eigen kring, daarmede doelend op de verantwoordelijkheid die een ieder in eigen werk en omgeving door God is opgelegd. Hij wees op het bijbelwoord uit Romeinen 13 dat de Overheid in dienst staat van God, het volk ten goe de. Ondanks het feit dat Kerk en Staat gescheiden moeten blijven, wees hij een neutrale Overheid van de hand, want deze kan het niet zonder de prediking en de voorbede van de Kerk. Ook de gezagsdragers, als dienaren der Over heid, moeten keer op keer door de pre diking van het Evangelie bepaald wor den bij de afhankelijkheid aan God en hun verantwoordelijkheid voor de bur gers, terwijl zij zich gesterkt weten door de voorbede. Spreker wist deze beide elementen veilig in de handen van deze predikant, die hij als een uitermate ijve rig en liefdevol mens heeft leren ken nen; hij betreurde het dat hun wegen zich nu reeds gingen scheiden en wens te hem en de zijnen Gods onmisbare ze gen toe. Hierna sprak de loco-praeses der Ker- keraad, dhr. C. L. Pronk, namens Ker- keraad en Gemeente. Hij wees erop dat het misschien toch nog moeilijk zal zijn om zich aan te passen aan de non-akti- viteit, hoewel hij het nog niet geloven kon dat Ds. Booy niets zou blijven doen, omdat het werk hem toch weer gauw zou gaan trekken. Het is een moeilijke dag voor Kerk en Gemeente, ondanks het feit dat men deze dag al lang heeft zien aankomen. Hij prees de ijver van Ds. Booy, want het was nooit te vroeg of te laat. Vooral voor de zieken en zwakken was hij een graag geziene gast; in de ziekenhuizen in Goes en el ders kan men hierover mee spreken. Ook mevr. Booy werd door spreker in zijn dank betrokken, want hoevele avon den heeft zij niet alleen door moeten brengen. Zij deed het echter graag om dat zij haar man wist in dienst van Zijn hemelse Zender. Zich weer tot Ds. Booy richtend vervolgde spreker dat zijn preken veel instemming wegdroeg, maar hij dit misschien niet zo merkte. Ook wel kritiek, en dit wel merkte, want dit wordt wel geuit. Hetgeen ech ter gezaaid is in goede aarde, zal op schieten en vruchten voortbrengen, mis schien onzichtbaar voor de ogen van de aardse zaaier, maar de grote Landman zal ze zeker zien. Hij hoopte tenslotte dat Ds. Booy en zijn gezin nog vele goede jaren mag genieten van een wel verdiende rust in de nieuwe woonplaats. Tot slot sprak Ds. Booy enkele woor den, waarbij hij in de eerste plaats dank bracht aan God Die hem vergunde zo lange tijd te mogen werken. Hij hoopte dat de consulent een goede ingang mag vinden in de gemeente. Tot collega Reij enga haalde hij- het spreekwoord aan, dat het wel goed is om bij elkaar de drempels niet te verslijten. Hier kon dit toch al niet omdat ze allen werden op geslokt door de velerlei arbeid. Toch is er toenadering en begrip gekweekt. Hij dankte de burgemeester voor zijn har telijke woorden en voor de prettige sa menwerking tussen Overheid en Kerk. Hij hoopte dat Yerseke een goede toe komst tegemoet zal mogen gaan waar meer en meer gevarieerde arbeid moge lijk zal zijn maar waar de Kerk van Je zus Christus de eerste plaats mag heb ben. Hij dankte dhr. Pronk voor de goe de woorden en wenste de Kerkeraad wijsheid en sterkte toe. Tenslotte wees hij de gemeente nogmaals op de trouw die er zijn moet, vooral van de zijde van de jeugd, eerst aan Hem en dan aan het volk, want, zo besloot hij, 't is Gods Kerk die verder gebouwd moet worden. Na afloop van de dienst hebben nog vele van buiten komenden van de ge legenheid gebruik gemaakt om in de consistorie persoonlijk van Ds. Booy af scheid te nemen. Maandagavond bestond nog gelegen heid voor de gemeenteleden en belang stellenden om afscheid te nemen van de familie Booy. Daar zovelen hen nog de hand wilden drukken, bleek de consisto rie alras veel te klein, zodat men de toevlucht moest zoeken in de kerk, waar enige honderden getuige waren van een samenzijn, dat het karakter droeg van een afscheidsbijeenkomst. Namens de N.C.V.B. sprak mej. B. van de Velde Als nu de Midianietische koop lieden voorbij togen, zo trokken en hieven zij Jozef uit de kuil, en verkochten Jozef aan deze Ismaelieten voor twintig zilver lingen; die brachten Jozef naar Egypte. Genesis 37 28. Ook Jozef moet door de diepte. Hij droomt van koninklijke macht en heerschappij over zijns vaders huis en hij wordt als slaaf verkocht; de veel- vervige rok, teken dat hij de uitverko ren zoon is, wordt naar huis gezonden ten bewijze dat het met hem uit is. En wanneer hij in Egypte tot macht en aanzien is gekomen, volgt de val de onrechtvaardige gevangenschap. En als hij reden heeft om te verwachten dat hij zal worden bevrijd, vergeet men hem! En toch wanneer Jozef als slaaf ver kocht wordt naar Egypte, dan „zendt God een man voor hun aangezicht he nen" om Zijn volk Israel in het leven te bewaren. Door dit alles heen volvoert de Here God rechtstreeks Zijn heilsraad. Waarom doet Hij het zó? Omdat het niet „desgenen is die wil, noch desgenen die loopt, maar des ontfermenden Gods"; opdat het zal zijn: Gode alleen de eer. Daarom gaat Hij ook met ons dik wijls een moeilijke weg, opdat wij zul len leren alles alleen van Hem te ver wachten en aan Hem te danken. We hebben bij alle teleurstellingen in alle zorgen en in de bitterste smart deze vaste zekerheid, die ons oneindig troost, dat de Here God ons hier door heen leidt als aan Zijn Vaderhand, naar Zijn wil en rechtstreeks naar Zijn doel. „Hoe moeilijk ons de weg ook schijn' Het eind zal zeker zalig zijn". We denken bij onze tekst ook aan Hem die voor dertig zilverlingen werd ver kocht en die God voor ons aangezicht heengezonden heeft om als misdadiger buiten de legerplaats te worden ge kruist, aan onze Here Jezus, die door Zijn offerande Zijn volk verlost van het verderf en het eeuwige leven schenkt. Evenals bij Jozef is er ook in onze moeiten in deze wereld iets van ver drukking om Zijnentwil. Doch, zegt de Here Jezus: „Hebt goe de moed, Ik heb de wereld overwonnen". (Uit een Dagboek) woorden van dank aan Ds. en mevr. Booy. Nooit werd tevergeefs op hen een beroep gedaan. Desgevraagd werd altijd geholpen, in welke vorm ook. Als dank werd hen een mooie kop en schotel als mede een zilveren theelepel overhandigd. De jeugd dankte hen bij monde van Joke Sinke, jlie de voorzitter der Jeugd- centrale een zakbijbel in luxe uitvoering schonk. Namens de Gemeente werd een gedicht voorgedragen door de dames Hogerland-Slabbekoorn en Verschuure- Koeman, waarin in vogelvlucht een overzicht werd gegeven van het wel en wee gedurende het bijna 20-jarige ver blijf der familie te Yerseke. De gemeen te is hen veel dank verschuldigd en als bewijs daarvoor werden bloemen aan geboden alsmede de opbrengst van een spontane aktie der vrouwelijke gemeen teleden, zulks ten bedrage van 970, welke som bestemd is om de nieuwe wo ning te helpen inrichten. Dhr. M. C. Ho- gesteger dankte vervolgens als oud ouderling Ds. Booy voor het zegenrijke werk door hem in de gemeente verricht. Samen met hem op pad te mogen gaan, aldus spreker, was een voorrecht en droeg immer de zegen weg. Hij wenste de familie bij de voortduur Gods zegen toe. Ds. Booy dankt tot slot allen die hem op deze wijze hun liefde en dankbaar heid hebben getoond, maar juist daar door had hij behoefte om er nogmaals op te wijzen dat niet de scheidende mens centraal is, maar dat het God is, want Hem zij de heerlijkheid tot in eeu wigheid. Staande werd hem de zegen bede uit Ps. 134 10 toegezongen. Yerseke wenst Ds. Booy en zijn gezin in de nieuwe bungalow in de Strick van Linschotenstraat 44 te Linschoten (U.) een gezegende levensavond toe! WEMELDINGE Van 1117 september 1966 Woensdag 14 september: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.23 5.25 6.09 Maandag 1.02 1.36 6.51 7.25 Dinsdag 2.04 2.30 7.56 8.24 Woensdag 3.00 3.24 8.47 9.13 Donderdag 3.50 4.11 9.34 9.55 Vrijdag 4.35 4.52 10.10 10.31 Zaterdag 5.19 5.35 10.50 11.11 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1