BAAYENS YERSEKE oo >PTJ De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE KAPELLE-BIEZELINGE SCHORE OOSTDIJK BOEK. 4HMMK«F bespreking BURGERLIJKE STAND Verkeersongeval. Op dinsdag 22 augustus omstreeks 12.30 uur kwamen bij een verkeersonge val op de Dam in totaal drie personen auto's met elkaar in botsing. Een per sonenauto bestuurd door M. P. V. uit Goes, kwam vanaf de richting Kapelle door de bocht van de Postweg de Dam opgereden. De bestuurder raakte daar bij de macht over zgn stuur kwijt en kwam op de voor hem links gelegen weghelft terecht. Dit had tot gevolg, dat deze auto frontaal in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting naderende Belgische personenauto, be stuurd door J. B. de B. uit Willebroek (B.). Door de botsing werd de Belgische auto enkele meters achteruit geduwd en kwam daardoor met de achterzijde tot stilstand tegen de voorzijde van een op enige afstand daarachter rijdende per sonenauto, bestuurd door J. K. O. te Kapelle. De met elkander frontaal in botsing gekomen auto's hadden elk voor zich vrij veel schade opgelopen. De met de voorzijde tegen de achterzijde van de aangereden auto gebotste personenauto, had alleen aan de voorzijde enige scha de opgelopen. Het ongeval is ontstaan door onverantwoordelijk roekeloos rij den van de bestuurder die met zijn auto met veel te hoge snelheid door de bocht van de Postweg de Dam is opgereden. Het mag dan ook als een wonder be schouwd worden, dat bij dit ongeval geen slachtoffers waren te betreuren. Door de rijkspolitie is naar de toedracht van het ongeval een onderzoek ingesteld en procesverbaal opgemaakt. Ratiobouwwoningen. Vrijdag 2 september a.s. wordt de eerste ratiobouwwoning aan de Dalia- laan opgeleverd en de sleutel aan de nieuwe bewoner door burgemeester Ho- geweg overhandigd. Daarna worden er elke week 10 opgeleverd, zodat in okto ber alle woningen bewoond kunnen zijn. Zo spoedig mogelijk hoopt men te be ginnen met de bouw van de volgende 20 woningen. Kijk uit!! De Kijkuit vervuilt! Afgelopen week wilden we na een lan ge, warme dag nog even een verfrissing' nemen in het koele nat. Maar er wacht te ons argeloze zwemmers in spé een onaangename verrassing. Aan de Kijk uit aangekomen bleek er geen plekje te vinden om de kleding neer te leggen, daar alles letterlijk bezaaid lag met al lerlei afval. Na verwijdering van een blikje, een afgekloven appel, wat papier etc. hebben we de pindadoppen maar voor lief genomen en zijn toch gaan zwemmen. Nu er toch gelden beschik baar gesteld zijn voor de recreatie, zo als jachthaven en sportvelden, hopen we dat er ook enig geld ter beschikking zal komen voor een paar vuilbakken aan de Kijkuit, wat toch nog altijd één van de mooiste en meest bezochte plaatsen van Yerseke is. Waterlevering nieuwe haven. Deze week is de brug klaargekomen bij het havenkantoor aan de nieuwe ha ven voor het laden van drinkwater door de schepen. Een slang van 40 meter is aanwezig om gemakkelijk te kunnen la den. Zowel voor de vissersschepen als voor de jachten is dit een grote ver betering. Voor het laden van drinkwater dient men zich te vervoegen aan het havenkantoor. Nieuws van Daan Manneke. Onze snel aan bekendheid winnende ex-dorpsgenoot Daan Manneke, die in de muziekwereld vooral van zich doet spreken door zijn goede orgelspel, heeft in de afgelopen periode enige concerten gegeven en wel: In de Nieuwe kerk te Middelburg, de St. Michielskathedraal te St. Goedele (hg speelde hier o.m. het Postlude no. 1 van Louis Toebosch, een première voor België) en in de Grote, kerk van Bergen op Zoom. Binnenkort, n.l. op 29 oktober, zal hij een concert geven in de Hervormde kerk van Yer seke. Aan dit concert zal mej. Mab Baks haar medewerking verlenen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een kinderfiets (voor meis je), een kinderfiets (voor jongen) en een blauw windjack. Inlichtingen ter ge meentesecretarie. Botsing. Vrijdagavond vond op de Dorpsstraat een aanrijding plaats. De bromfietser Sj. van E. wilde met zijn bromfiets de Dorpsstraat oprijden en kwam daarbij in botsing met de bestelauto van dhr. Van B. uit Goes, die over de Dorps straat richting Wilhelminastraat reed. De auto en brommer werden beide be schadigd. De bromfietsberijder kwam met enkele wonden vrij. De auto van dhr. Van B. was pas één dag nieuw. Fesitval 80 jaar O.K.K. Zaterdag a.s. viert Wemeldinge met haar muziekvereniging feest ter ge legenheid van haar 80-jarig bestaan. O.K.K., dat een grote plaats in de ge meenschap inneemt, viert dit in de vorm van een festival, waaraan door verschil lende verenigingen wordt deelgenomen, n.l. Kapelle, Krabbendijke, Rotterdam, Wemeldinge, Kwadendamme, Kloetinge, Waarde, Hansweert, Yerseke, Wissen- kerke, Wolphaartsdijk en Kattendijke. Om 15.30 uur beginnen de concerten op twee tenten, in de Wilhelminastraat en aan de W. Kanaalweg. 's Morgens zul len de genodigden door het gemeente bestuur worden ontvangen in het gym nastieklokaal aan de Dorpsstraat. Des middags om 14.30 uur zal een gezamen lijke afmars zijn vanaf de Prinses Bea- trixweg en 's avonds zal er op de speel weide aan de Oranjeboomstraat een taptoe zijn, uitgevoerd door „Douane Harmonie Nederland" uit Rotterdam, onder leiding van de dirigent dhr. C. R. Roelvink. De burgers van Wemeldinge worden verzocht deze dag de vlag uit te steken en zo het dorp een feestelijk aanzien te geven. Ongetwijfeld zal de taptoe veel publiek trekken. O.K.K. zelf heeft momenteel een korps van 22 man, terwijl het jeugd- korps 23 leden telt; de drumband be staat uit 23 man, een totaal van 68 mu zikanten, die deze dag hun beste been tje voor zullen zetten. Een vereniging, zoals de voorzitter dhr. A. P. Schou- wenaar zegt, die sprankelt van leven, een enthousiast korps, een frisse drum band en een ernstig oefenend jeugd- korps. Daarom vieren we feest en met ons heel Wemeldinge. Rode Kruis Oost Zuid-Beveland. Tijdens het openluchtfeest van de mandolinevereniging „Excelsior" alhier op zaterdag a.s., zal ook de afdeling van het Rode Kruis aanwezig zgn met een stand van goederen gemaakt door onze zieken. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het Rode Kruis. Allen die dit feest bezoeken, worden vriendelijk uitgenodigd de stand te bezoeken en door iets te kopen het sympathieke werk van het Rode Kruis te steunen. De vrij willige Welf are werksters zullen u gaar ne ten dienste staan op de Markt te Kruiningen. Examen maehineschrijven. Op het examen te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor het praktijkdiploma maehineschrijven: Uit Kruiningen de dames C. A. Bauer, J. M. Bauer, E. M. P. van Loo, J. L. Neve, J. K. Quaak en M. C. Waverijn; uit Biezelinge dhr. J. P. Glerum; uit Hansweert de dames E. Borger, A. J. Jansen en K. Verhage; uit Kapelle dhr. J. Goud; uit Rilland mej. A. P. Wiskerke; uit Waarde mej. P. K. Koeman. Allen werden opgeleid door dhr. K. Koetsdijk, staatsgediplomeerd leraar maehineschrijven. De postduiven. Aan de vlucht vanuit Orleans met jonge duiven werd ook deelgenomen door de leden van de P.V. „Vrijheids duif". De prijzen werden als volgt be haald: 1 J. Waverijn; 2, 18, 42 J. Oele Jzn; 3, 15, 20, 24, 30, 31 J. Schrier; 4 J. Stroosnijder; 5, 27 H. Poleij; 6 A. Ko- le; 7 M .Blok; 8, 10, 39 P. Willeboer; 9, 16, 19, 35, 41 C. van Koeveringe; 11 G. de Bruine; 12, 14, 17, 23, 38, 43 K. Tjarks; 13, 28, 29 S. Danker; 21, 25 W. van Weizen; 22, 40 M. Stroosnijder; 26 J. v. Iwaarden; 32 A. Boone; 33 Steen- poorte-Buijze; 34 M. Poleij; 36 J. Wisse; 37 J. J. Oele. Theo Schouwenaar won in De Kling (B.) Zaterdag werd de eerste rit van de tweedaagse van De Kling verreden. Ko Blok wist hier een eervolle zesde plaats te behalen, Theo Schouwenaar legde be slag op de 17e plaats. Dinsdag gingen onze mannen naar dezelfde plaats voor het rijden van de tweede rit. Half koers vormde zich een kopgroep van 8 man, w.o. Ko en Theo. In de sprint liet Theo Schouwenaar er bij zijn medevluchters geen twijfel over bestaan, wie de rapste was. Hij finishte als eerste voor Peter Vonck. Ko Blok, die ook weer zeer sterk koerste, werd derde. In de eindrang schikking werd Ko Blok 3e, Theo Schou wenaar 6e. Zondag werd de ronde van St. Willebrord verreden. Ko Blok, die bij elke ontsnapping paraat is, wist hier dan ook weer een slag te slaan en ging als 5e over de streep; Theo werd 12e. Kinderbad verwaarloosd. De geboorte van het pierebad in „Den Inkel" werd vorig jaar door velen toe gejuicht. Het enthousiasme is thans echter sterk aan het minderen. Het kin derbad is n.l. niet direkt schoon meer te noemen. De gladde wand maakt het voor de kleintjes gevaarlijk in het bad „af te dalen". Een meisje kwam hierbij kortgeleden reeds te vallen en liep een flinke hoofdwond op. En dan spreken we nog niet van de gevolgen, die het verblijf in het troebel water verder met zich mee kan brengen. We kunnen de schuld van het niet goed schoonhouden van het bad niet op de kampbeheerder afschuiven. Deze heeft in het drukke seizoen onmogelijk tijd om ook nog eens het kinderbad rein te houden. Wie dit dan wel moet doen? Hiervoor zal naar stig naar een oplossing moeten worden gezocht. E.M.M. met jeugd. De Kon. Harmonie „E.M.M." zal za terdag a.s. op het feest van „Excelsior" voor het eerst optreden met een aantal leden van „Jong E.M.M.". Een vijftal jeugdleden, t.w. drie clarinettisten, twee trombonisten en één baritonnist, volgt sedert enige tijd ook de repetities van het grote korps. De jongelui zijn thans zover gevorderd, dat het verantwoord is om ze in het openbaar met E.M.M. te laten optreden. De oprichting van het jeugdorkest werpt hiermee dan de eer ste vruchten af. Het verkeer. Maandagmiddag omstreeks 12 uur ge raakte H. J. V. uit Zwolle op de Rijks weg, rijdend in de richting Bergen op Zoom, met zijn ongeladen truck met oplegger aan 't slippen. Zijn voertuig draaide een halve slag en kwam in de bermsloot terecht. De takelwagen van de A.M.Z. moest er aan te pas komen om het licht beschadigde voertuig hier uit te halen. Op de westelijke afrit van de Vlake- brug richting Hansweert, kwam de VW bestuurd door O. J. G. uit Waarde j.l. woensdag in aanrijding met de vracht auto van K. uit Kloetinge. G. werd hierbij licht gewond. De vrachtauto werd licht beschadigd, terwijl de VW aan de linkervoorzijde danig werd ver nield. Benoeming. De heer W. P. Meulblok te Heinkens- zand is m.i.v. 1 september a.s. benoemd tot ambtenaar ter secretarie in de rang van schrijver. Record aantal auto's. In de week van 13 tot 20 augustus j.l. is bg de verkeerstelling alhier een record aantal auto's geregistreerd. In die week werden n.l. ruim 103.000 mo torrijtuigen geteld. Rijksweg 58 heeft nog nimmer zoveel motorvoertuigen te verwerken gehad. Wat dacht u, is een vierbaansweg noodzakelijk? Wij dach ten, dat dit al jaren het geval was! „Scheldegalm" viert feest. Dit jaar om precies te zijn op 30 september a.s. bestaat de harmonie „Scheldegalm" 80 jaar. Zaterdag 3 sep tember a.s. zal dit feit feestelijk worden herdacht. Het programma vermeldt om 10 uur een rondgang door de jubileren de vereniging, waarna om 13.30 uur een ontvangst voor genodigden en receptie zal zijn m de zaal „Zeelandia". Om 16 uur is er een marswedstrijd met als in zet „De Groof's Wisselbeker". Deze beker werd bij het 75-jarig bestaan door de beschermheer Drs. F. V. de Groof geschonken. De bedoeling is dat de winnaar van deze wedstrijd het vol gend jaar eveneens een wedstrijd or ganiseert, zodat er jaarlijks een mars- wedstrijd, met als inzet deze beker, ge houden zal worden. Na deze wedstrijd zal er een drumbandshow zijn, waaraan medewerken „Rillaridia", „E.M.M." Krui ningen en „Scheldegalm". Om 19 uur is er een concert op het dorpsplein, door de harmonie „Voorwaarts" uit Vlaardin- gen. Voor het klapstuk zal ongetwijfeld •de harmonie „Volt" (80 man) uit Til burg zorgen. Dit vermaarde korps zal op het dorpsplein en gedeelte School straat een taptoe geven. Vrijdagmiddag is er voor de jeugd een filmvoorstelling. Tevens wil men een aktie onder de jeugd voeren, voor het verkrijgen van leerlingen, die in de toe komst het korps zullen versterken. Aardig is het nog te weten, wat er de oorzaak van was, dat „Scheldegalm" op 30 september 1886 het „levenslicht" zag. Dat was n.l. „O.K.K." uit Wemel dinge, dat kort daarvoor was opgericht. Dat kwam onder het biljartspel in het hotel-restaurant „Het Paviljoen" aan de Kerklaan, ter sprake. „Wat daar kan, kan in Hansweerd ,ook" moet oud-staf muzikant Wolf gezégd hebben. Uitein delijk was het dhr. F. de Groof die aandrong tot het oprichten van een fan fare. Alles was vlug in kannen en krui ken, waarop dhr. De Groof de naam „Scheldegalm" noemde, hetgeen allen direkt goed vonden. Concert op de tent. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Rillandia" een concert op de nieu we muziektent bij de vijver, onder lei ding van de dirigent P. de Wildt. Er was grote belangstelling van het pu bliek. Zwaar gewond bij botsing. Zondagmorgen 9.30 uur heeft zich op Rijksweg 58 alhier een botsing tus sen drie auto's voorgedaan, waarbij twee personen ernstig werden gewond. In een lange file reed een Belgische auto, die gevolgd werd door een Duitse wagen. De Belgische auto moest plotseling rem men en de Duitse wagen deed hetzelfde. Achter de laatste naderde met grote snelheid een eveneens uit Duitsland af komstige auto, waarvan de bestuurder zijn voertuig niet tijdig tot stilstand kon brengen. Hij botste dientengevolge met een hevige klap op de wagen van zijn landgenoot, die daardoor op zijn beurt de Belgische auto ramde. De bestuur der van de Duitse auto, die de aanrij ding had veroorzaakt, A. F. uit Kasten, werd zwaar gewond. Zijn 18-jarige dochter kreeg licht letsel. Van de aan gereden Duitse auto, eveneens afkom stig uit Kasten, werd mevr. S. V. W. ernstig gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom over gebracht. De drie auto's werden zeer zwaar beschadigd. Kettingbotsingen. J.l. zaterdag waren er drie ketting botsingen alhier. De eerste was bij ho tel Zeeland, waar twee personenauto's op elkaar reden, de Belg W. R. L. V. uit Brasschaet en J. M. uit Bergen op Zoom De tweede was op de Kreekrak- dam; hier reden eveneens twee perso nenauto's op elkaar, van F. A. V. uit Tilburg en H. V. V. uit Kerkrade, ter wijl enkele ogenblikken later, weer op de Kreekrakdam, drie auto's elkaar ramden, bestuurd door J. A. H. T. uit Breda, W. C. uit Brachelen en K. H. B. eveneens uit Brachelen (Did.). Alle auto's werden zwaar beschadigd, die van W. C. uit Brachelen moest worden weggesleept. Bij deze aanrijding waren geen gewonden. Voetbal. Het eerste elftal speelde zaterdag te gen Overmaas. De match eindigde in een 65 nederlaag. Wedvluchten. Door de P.V. „De Scheldeduif" werd deelgenomen aan een wedvlucht uit het 422 km ver liggende Orleans. De volg orde van binnenkomst was: 1, 4, 5, 9 L. Paauwe; 2, 17, 21 M. Bolier; 3, 8 C. J. Clement; 6, 22 M. Minnaard; 7, 23 D. van Luijk; 10, 25 W. Krijnsen; 11 Jac. Traas; 12, 15 E. Theenaart; 13, 14, 20 L. van Langevelde; 16 M. Augustijn; 18, 19 H. Blok; 24, 26 Jac. Minnaard. De duiven van „De Luchtbode" vlo gen om het hardst de 268 km die hen vanuit Creil van de til scheidden. Bg de jonge duiven was de uitslag: 1, 10, 15, 22, 31, 34 D. A. van de Vrede; 2, 19,' 33, 35 P. Zanddijk; 3, 6, 8, 23, 30, 38 A. A. Visser; 4, 21, 28, 36 C. A. van Oosten; 5, 12, 13, 14, 17, 18, 26, 29 J. J. de Jonge; 7, 27, 37 A. J. Kruysse; 9, 16, 24, 39 C. P. van Oosten; 11, 20, 25 M. Sinke; 32 K. M. Staal. De oude duiven kwamen als volgt binnen: 1, 3 P. Zanddijk; 2, 5 A. J. Kruysse; 4, 6 H. van Doorn. Ook vanuit Noyon werd een wed vlucht gehouden door de P.V. „De Luchtbode". Hier was de uitslag: 1, 11, 12, 21, 26, 30, 33 J. de Jonge; 2, 4, 10, 13, 36 A. A. Visser; 3, 22, 25, 27 M. Sinke; 5, 6, 8, 9, 15, 16, 18, 23, 24 C. P. van Oosten; 7, 19 A. Kruysse; 14, 31, 34, 39 D. van de Vrede; 17, 35, 37, 38 C. Harthoorn; 20 P. Zanddijk; 28 K. Staal; 29 J. Moerland; 32, 40 Gebr. Oosterlee; 41 H. van Doorn. Oude dui ven: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 12 A. Visser; 6 P. Zanddijk; 7, 9 H. van Doorn; 8 D. van de Vrede; 11 A. Kruysse. De af stand was 220 km. Geslaagd met lof. Voor het U.T.S.-examen werktuig bouwkunde slaagde dhr. J. Weststrate Czn. met lof. Proficiat! Wedvlucht. De postduivenhoudersvereniging Oost West, Thuis Best nam met 133 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Beau- metz, afstand 165 km. De snelheid van de eerst aankomende duif bedroeg 1683.08 m per minuut. De uitslag is: 1 W. C. Hundersmarck; 2, 3, 4 en 8 B. Ridderhof; 5 Jac. Schrier; 6 en 10 J.Ti. C. Poleij; 7 P. Glas; 9 C. Korstanje. Aanbesteding. In het gemeentehuis werd donderdag morgen publiek aanbesteed de recon structie van een gedeelte van de Vroon- landseweg en het leggen van een riole ring in een gedeelte van het uitbrei dingsplan „Bruëlis". Er waren 13 in schrijvingen: 1. Gebr. C. en J. Otte, Nieuwdorp 84.000,2. Fa. H. van Sabben en Zn.2 Goes 84.300,3. Aan nemingsbedrijf Zeeland N.V., Middel burg 88.600,4. Aannemingsbedrijf J. den Ouden N.V., Biervliet 92.000, 5. Bascon N.V. i.o., Tilburg 94.770, 6. J. la Gasse, Vlissingen 97.200,—; 7. N.V. A. van Dijck-Petit, Bergen op Zoom 98.500,8. Fa. A. de Bour- graaf en Zn., Goes 100.800,10. Duijnhouwer C.V., Goes 102.580,11. M. v. d. Velde, Bruinisse 107.200, 12. Fa. Gebr. van 't Verlaat, Hardinx- veld 107.000,—; 13. Fa. Boone Be- suijen, Goes 108.000,De gunning is aangehouden. Hengelwedstryd. Zaterdagmiddag opende de hengel sportvereniging „De Kapelse Kanaal vissers" het visseizoen met een beker wedstrijd in het kanaal door Zuid-Beve land. Er namen 54 leden aan de wed strijd deel. Het werd een slechte vangst, want er v/erden niet meer dan 3595 pun ten bij elkaar gevist. De uitslag is: 1. J. Oele, 345 pnt.; 2. C. Welleman, 310 pnt.; 3. L. Luteijn, 280 pnt.; 4. J. Gan seman, 270 pnt.; 5. P. C. Bruijnzeel, 250 pnt.6. C. van Liere, 245 pnt.7. C. Bur ger Sr., 195 pnt.; 8. C. van Maris, 185 pnt.; 9. P. J. Lepoeter, 165 pnt.; 10. P. Ganseman, 160 pnt. Na deze wedstrijd is de tussenstand geworden: Senioren: 1. J. P. Lepoeter, 4780 pnt.; 2. C. Vis- scher, 4325 pnt.; 3. J. Verschuure, 3930 pnt.; 4. W. Tissing, 3400 pnt.; 5. C. Wis se, 3290 pnt. Junioren: 1. Giljam Bur ger, 2055 pnt.; 2. Leunie Versluis, 1905 pnt.; 3. C. van Maris, 1765 pnt. De laat ste en zevende bekerwedstrijd zal de vereniging op zaterdag 3 september in de Westerschelde onder Biezelinge hou den. Voetbal. Als laatste oefenwedstrijden voordat de competitie begint, speelden Kapelle I en II zaterdagmiddag tegen Lewe- dorpse Boys I en II. Door een misver stand trad Lewedorpse Boys I echter tegen Kapelle H aan, met als uitslag 41 voor de Boys. Gekker was het toen daarna de Boys II gingen spelen tegen Kapelle I. Deze ontmoeting eindigde in een monsteroverwinning van 230 voor Kapelle. Het derde elftal, dat op eigen veld aantrad tegen Robur HI, won met 64. De B-junioren, die te gast waren bij Hansweertse Boys voor deelname aan een toernooi, moesten dit jaar de wisselbeker afstaan aan de organise-1 rende vereniging en moesten met een zevende plaats genoegen nemen. Bloemententoonstelling. Ook dit jaar zal de Jeugdwerkcom missie van de Ned. Herv. Kerk alhier een bloemententoonstelling houden en wel op zaterdag 3 september in het ver enigingsgebouw. Op deze dag zal dan tevens de bekerrit voor jongeren van tien jaar en ouder gehouden worden. slot van dit interview citeren wg: „In mgn roman treden twaalf perso nen op alle van verschillende nationali teit met een verschillende politieke gnen- taliteit en een verschillend politiete uit gangspunt. De lotgevallen van deze twaalf personen, die symptomatisch zijn voor de lotgevallen van honderdduizen den anderen, ontmoeten elkaar in 1949 in een voormalig Duits concentratie kamp. Deze mensen leven zonder hoop, omdat zij door de Amerikanen niet wor den erkend en ten laste komen van de Duitse staat, die niets met hen weet te beginnen". Hoe ben je op dat thema gekomen? „Door een reportage die ik in op dracht van mijn uitgever ovël* deze vluchtelingenkampen zou schrijven. Daarna heeft dat thema zich uitgebreid, zodat tenslotte mijn roman ris ontstaan. Het was mijn bedoeling de politieke ver warring en de grote tegenstellingen van onze tijd te schilderen en met de schil dering van deze moderne volksverhui zing al diegenen tot nadenken te stem men, die menen dat men de problemen van vandaag, morgen met een oorlog tot oplossing zou kunnen brengen". j? i V Zie je dan een andere oplossing? „Neen, maar een oorlog heeft nog nooit wat opgelost. Hij leidt alleen maar tot nieuwe oorlogen en zou een nog grotere en verschrikkelijker volksver huizing veroorzaken dan wij die afgelo pen jaren hebben beleefd en die ik in mijn boek geprobeerd heb te beschrg- ven". T>r Ben je blij dat het boek klaar is Of heb je het gevoel dat je van een dierbaar bezit afstand hebt moeten doen? Want als ik goed begrepen heb is het een erg dikke roman. „Ik ben erg blij, want schrijven is voor een normaal mens bijna een te grote inspanning". Vind je het boek goed? „Daarover kan ik niet oordelen", ant woordt Richter met een lach. „Maar ik ben er van overtuigd dat het beter ge worden is, nadat de lectors van mijn uitgever er driehonderd bladzijden uit hebben geschrapt". In 1955 publiceerde Richter opnieuw een oorlogsroman, die veel opgang maakte: „Gg zult niet doden" (Du sofist nicht toten) die ook in de Nederland se vertaling talloze herdrukken beleef de. Maar in 1959 wendde Richter zich tot het literaire genre, waarin hg een grote virtuositeit zou ontwikkelen: de satire. In „Linus Fleck oder der verlust der Wurde" een kwasi-schelmroman heeft hij het zelfvoldane Wefst-Duitsland van het „Wirtschaftswunder"' op de korrel. Striemend hekelt Richter een mentaliteit van „wg hebben het nog nooit zo goed gehad", die politieke on geïnteresseerdheid bij de meerderheid en ondemocratische rancunes bij minder heden blijkt te stimuleren. In 1962 begint Richter tu-.-schrijven aan satires, die in 1965 werden gepubli ceerd bij de jonge uitgeverij van de zeer progressieve Klaus Wagenbach-, Alle Europese welvaartstaten worden"nu op de scherpste snede van het sarcasme genomen. Richter hekelt de zelfvoldaan heid en het groepsegoïsme, de meelope rij en de naaperij, de statuszoekerij en de verstandaardisering. Behoedzaam, met brandende scheutjes, dient Richter zijn satires toe. Als medicijn! Want ook in déze satires blijft Richter.de politiek- geëngageerde heelmeester, de moralist in een spervuur van sarcasmen. In Duitsland baarden deze satires, door Ad den Besten in „Groene" „een delijke omgeving!" Theo Heinz Theo, literaire come-back" genoemd 7 fW^nn veel opzien, zoals satires meestal ple gen te doen. Verontwaardiging, bewon dering, woede, haat, spraken uit de tal rijke commentaren in pers, tv en radio. Wij citeren een zinsnede uit de recen sie van het gezaghebbende blad „Bu- cherkommentare"„De satires van Rich ter zijn een verrassing. Dat ze zó scherp, geconcentreerd en goed konden zijn, had men niet verwacht. Dit is harde tijds kritiek In de verhalen van „Het gevecht aan de beek" gaat het om „ménsen in vrien- kunstzinnige uitvinder van talrijke stij len, die hij tóch altijd net vóór is. Een kistenvriend, die door zijn arts geassis teerd wordt bij het splijten van zichzelf en zijn kisten. Burgers van een staat, die vooral moeten weten maat te hou den, te functioneren en te hanteren. Re gering en oppositie op zoek naar de macht, die zich tegen elke traditie in buitenslands heeft begeven. Generaals van het comité „Redt de oorlog", die bg wijze van proef een gevecht aan de Katzbach organiseren. Kaspar Fielt, de voorbeeldige knaap, die zijn medescho lieren, leraren, regering en tenslotte het hele land de zaligheden van het fielten en gefielt worden leert... r (Wordt vervolgd) Spreekbeurt. Vrijdag 26 augustus"'s avonds 7.30 uur spreekt in het verenigingsgebouw Ds. M. J. Lekkerkerker, Ned. Herv. pre dikant te Montfoort. KEUROMNIBUS VAN HANS WERNER RICHTER Sporen in het zand, roman Zij vielen uit Gods hand, roman Het gevecht aan de beek, zes satires (Vervolg) In 1951 had Adriaan Morriën kort vóór het verschijnen van „Zij vielen uit Gods hand" een gesprek met Richter. Onder de titel „Interview met Hans Werner Richter" verscheen van dit gesprek het verslag in Litterair Paspoort. Uit het Van 1825 augustus 1966 YERSEKE. Huw.afk.: Frans Dingenis Sinke, 29 j. en Ebrina Klara Krijger, 23 j. te 's-Gravenhage. Van 1724 augustus. 1966 WEMELDINGE. Geboren: Wilheïmina Paulina, dv. Levinus Huibregtse en Jo hanna van Dorp. Gehuwd: Jan Philippus Winerï van de Plasse, 22 j. te Yerseke en Antje Vos, 22 j. Van 1824 augustus 1966 KRUININGEN. Geboren: Willem Jo hannes, zv. Jannis Salomé en Martina Pieternella Poleij; Johanna Adriana, dv. Jacob Jansen en Helena Maria Nelisse. OndertrouwdHendricus Leonardus Smit, 24 j. en Dingena Allegonda Jopse, 19 j. Gehuwd: Jan Steutel, 71 j. en Tan netje Bos, 67 j. Overleden: Arie Quakkelaar, 64 j., echtgenoot van Magdalena Emelia de Block.

Scheldebode | 1966 | | pagina 2