AMERIKA ALS VAKANTIELAND GEEF ZE EEN KANS oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 33STE JAARGANG No. 13 26 AUGUSTUS 1966 Drie ballen aan een Newyorkse gevel beduiden dat daar een bank van lening is gevestigd NET ZO DUUR ALS MEN HET MAKEN WIL Jaarlijks wordt het aantal buitenland se toeristen dat naar de Verenigde Sta ten toe gaat groter. Dit is ook niet te verwonderen, want Amerika is nu een maal het land waarvan de meeste men sen dromen het nog eens te zien. En al is het voor de gemiddelde Europeaan een tamelijk duur land, men kent er ook de grootste tegenstellingen. Aan de ene kant van de straat treft men het meest exclusieve restaurant aan en aan de overkant b.v. een store waar men voor een paar dubbeltjes kan eten. Men kan een pilsje drinken in een oud kroegje op Broadway, waar men de zelfde moppen tappende ruwe „heren" tegen komt als in Assen of in Asten, en die op dezelfde manier het schuim van hun lippen vegen. Maar ook kan men gebruik maken van het dure hyper moderne zelfbedieningsrestaurant op de Fifth Avenue. Geïmporteerd buitenland Het is nu zo'n veertig jaar geleden dat de Duitser Fritz Müller naar Ame rika kwam om er een echt stukje Hei mat te voorschijn te toveren. De flinke stukken leverworst en de grote pullen bier sloegen in. Twee broers uit Oos tenrijk en een Russische dame spelen er met echte Weense Gemtitlichkeit hun liederen van Wenen, Donau en Rijn. Het ligt zo dicht bij het witte huis, dat men zich kan voorstellen dat presi dent Johnson als hij zit na te denken over zijn problemen in Vietnam, zijn raam sluit om niet te horen hoe zijn studenten meebrullen als in een echt Weens „Lokal". Het is niet het enige stukje buiten land in Amerika. In de stad Philadel phia vindt men een straatje dat als na tionaal monument staat aangemerkt. Hier staat het huisje waar eens de Ame rikaanse vlag werd ontworpen en zo wel straatje als huisje lijkt op alle straatjes en huisjes in vrijwel ieder Ne derlands dorpje of stadje. In de Indepence Hall hangt nog steeds de Liberty Bell, die Amerika's vrijheid heeft ingeluid. In een stalletje ernaast, hoe kan het anders, worden keurig na gemaakte exemplaren van de onafhan kelijkheidsverklaring verkocht. Een Amerikaan springt nu eenmaal net een der op de dollars als een bok op de haver. Chinezenwijk Als men door New York rijdt, loopt men de kans ineens midden in een hele Chinese stad verzeild te raken. De Chi nezen zijn er zo mogelijk nog Chinezer dan Chinees. Zelfs de telefooncellen die over de hele wereld er het zelfde uit zien, hebben daar de vorm van pa godes. Misschien vindt iemand dit een beetje te erg, maar het valt toch niet te ont kennen, dat voor een toerist een tochtje door de Chinezenwijk een belevenis is. Steeds voordeliger Dat de reis naar het grote Amerika met zijn vele schakeringen van armoe en rijkdom, gewoonten en bezienswaar digheden voor steeds meer mensen te realiseren is, is voor een groot deel te danken aan de K.L.M. Voor nog geen vijftienhonderd gulden kan men tegenwoordig een Ité-reis „veertien dagen U.S.A." boeken. Voor de meeste mensen is dit geen onmoge lijkheid meer, al bestaat dan nog wel het probleem van het zakgeld. De Nederlander is een beetje aan de zuinige kant en de wisselkoers van de dollar ligt niet bepaald gunstig, want de dollar is een munt die over de hele wereld nog altijd erg in trek is. Bij de K.L.M. nu is echter een boek je te krijgen waarin wordt bewezen dat men voor 5 per dag een plezierige va kantie kan doorbrengen in dat zelfde dure Amerika. Uitmuntende service Ook de Amerikanen zelf doen hun best zoveel mogelijk toeristen te trek ken. Een typisch Amerikaanse organi satie, waar iedere buitenlander die Ame rika bezoekt mee te maken krijgt, is de American Express. Deze verzorgt de reischèques, reisschema's en rondleidin gen en bepaalt het tempo van de reis. Wie als Nederlander aan zo'n reis deelneemt, ontmoet zijn medereizigers pas in het Newyorkse Barbizon hotel. Het is meestal een gezelschap van de meest uiteenlopende nationaliteiten. Bij aankomst" in het hotel wordt de taxi be taald door de daar wachtende gids en binnen vindt men tussen een overvloed van fruit een kaartje met „Welkom in Amerika". De Amerikaanse manier van vakantie houden is bekend: in weinig tjjd zoveel mogelijk zien, wat natuurlijk niet mo gelijk is als men niet een gids heeft die het land op z'n duimpje kent. Zo iemand is Jean Adra uit Tunis. Reizen is zijn hobby en hij heeft er zijn artsenpraktijk voor op gegeven -is kortgeleden aan zijn achtendertigste reis rond de wereld begonnen. Zo ook de 36- jarige Zwitser Walter Odermatt, een van de assistenten van Adra. Hij kent het land van San Francisco tot Long Island en weet de mensen die zich aan hem toevertrouwen bij de mooiste en interessantste plekjes te brengen. Hij laat hen het bed zien waar op Washington heeft geslapen, de gro te steden van Canada en het fascine rende Quebec. En dank zij Jean Adra, Walter Odermatt en hun collega's zal de bonte trip door het land van de on begrensde mogelijkheden een onvergete lijk avontuur worden. In Canada fascineert het wegencomplex, waarlangs men b.v. Quebec komt binnenrijden NATIONALE RECLAS SERINGSDAG Er gaan tegenwoordig nogal eens stemmen op die een veel krasser aan pak van misdadigers en boeven beplei ten. De criminaliteit neemt op schrik barende wijze toe, zegt men, en de rechtspraak is veel te zachtzinnig in het opleggen van straffen. Ze moesten ze dit en ze moesten ze dat. Dan wordt het een beetje gevaarlijk om het woord reclassering te laten vallen, want on middellijk denkt men aan de zachte heelmeesters met de stinkende wonden. Wanneer niettemin op de nationale reclasseringsdag bij u zal worden aan geklopt voor de bekende collecte, wees dan zo goed te bedenken, dat het hier om een heel andere zaak gaat. De re classering immers kan weinig doen aan werkelijke beroepsmisdadigers, die een probleem op zichzelf vormen. De reclas sering houdt zich bezig met die belang rijke categorie van medemensen, die ge faald hebben, met de strafrechter in aanraking zijn gekomen, de volle maat van hun straf hebben ondergaan, en nu weer een eerlijke kans moeten hebben om te tonen dat ze geen boeven zijn. Het zou wel prettig zijn wanneer er een duidelijk zichtbare scheidslijn viel te trekken tussen hen die deugen en hen die niet deugen, maar zo is het nu een maal niet. Die lijn verloopt vrij grillig en het verschil tussen de gezeten bur ger en de burger die gezeten heeft is allesbehalve absoluut. Mensen die van de been geraakt zijn, moeten weer op de been worden gehol pen. Wie zijn zelfvertrouwen is kwijt geraakt, moet door ons allen te samen geholpen worden aan dat voorschot van vertrouwen, dat iedereen in het leven wel eens nodig heeft. Het is niet vol doende daarvoor een organisatie-appa raat en enig geld te hebben. Wel nood zakelijk, maar niet voldoende. Er is bo venal een klimaat nodig om in te wer ken. Dat klimaat wordt tenslotte niet gevormd door een bureau, maar door de instemming en medewerking van de hele gemeenschap. Die kan zich niet bezig houden met de technische bijzonderheden van ieder geval, maar ze kan wel haar fiat geven aan de arbeid, die hier in ons lIlLLEQEN Kapelle - Tel. (01102) 223 aller naam wordt verricht. En daarvoor dient nu eigenlijk de in stelling van de nationale reclasserings dag. Dat we op die ene dag in het jaar even denken aan die onfortuinlijke mede burgers, die altijd in angst leven dat hun verleden tegen hen zal worden uit gespeeld, en dat ze getekend en uit gestoten zullen blijven. Wie zijn straf heeft gehad, moet daar na zijn kans weer hebben. Als wjj daar allemaal goed van overtuigd waren, zou misschien de hele reclassering niet no dig zijn. Maar nu staat ze daar als een opgericht teken, dat het nog niet in orde is met onze gezindheid ten opzich te van degenen die eenmaal gestraft zijn. Het is zo gemakkelijk om iemand levenslang iets na te houden, het is zo'n koud kunstje om een ongelukkig mede mens voorgoed te verbitteren en dan achteraf te constateren dat hij de soci ale aansluiting mist. De hardhandige en domme mentaliteit, waaruit, de spreek woorden „wie eens steelt is altijd een dief" en „wie zijn billen brandt moet maar op de blaren zitten" geboren zijn, is nog te diep in onze taal en in onze geest geworteld om de geopende deur en de uitgestoken hand als vanzelfspre kend te zien. Natuurlijk we doen er wel ons best voor. En daartoe moet nu de nationale reclasseringsdag ons helpen. Er is veel geld nodig om dit werk goed te doen. Daar is de collecte dan ook voor. Maar die collecte is behalve dat, en dit is misschien wel even belang rijk, ons gebaar van solidariteit met hen die in zulk een slechte positie zitten en die we toch duidelijk moeten maken dat we hen weer gewoon, volledig willen ac cepteren. Geef ze de kans. Laat die collecte duidelijke taal spreken. FEDDE SCHURER oCasifys do. stxcuxt DE BELEDIGDE LUCIFER De juffrouw die getuigen moest, zag er uit als een lucifer, en zelfs als zij in het modernste en gewaagdste toploze badpak was verschenen, zou de fantasie rijkste verslaggever niet durven beweren dat zij ook maar iets had van wat de Amerikanen zo treffend sex appeal noe men. Per slot van rekening echter kon ze daar zelf niets aan doen. En aan gezien haar permanente sacharijnigheid vermoedelijk een gevolg was van het minderwaardigheidscomplex, xiat op zijn beurt wellicht was veroorzaakt door haar gebrek aan charme, kan men haar eigenlijk ook een zekere mate van stroef heid in haar doen en laten niet verwij ten. Zo dachten de buurweduwen er evenwel niet over. Zij hadden maling aan mono-kinimode en Freud en vulden hun dagen met voortdurend gescheld op de getuige, die houterig voor de groe ne tafel stond te zweren als een levend geworden lucifer in afgebrande status. De buurweduwen schudden hun hoofd met onschuldige gebaren. Zij trachtten de rechter wijs te maken dat zij blanke zwanen waren, maar volgens de getuige waren zij niet anders dan grauwe gie ren, die aasden op haar eer en goede naam. „Al vier keer hebben zij mijn eer stuk gemaakt", getuigde zij klagerig, „maar de vijfde keer zeg ik: daar haal ik de politie bij in". Welnu, de politie was er bij in ge haald. En die had ook de tweede getui ge opgeduikeld, een smalle jongeman, die na het afleggen van de eed met twee vingers omhoog bleef staan, alsof hij nog op de bewaarschool zat. „Doe dat handje maar weg", zei de officier. Deze getuige hing een omstandig ver haal op over de ketting, die net van zijn fiets liep toen de scheldpartij op een hoogtepunt was. Hij wilde zelfs met alle geweld onder ede verklaren, waar hij de fiets had gekocht, en hoeveel last hg Ik bad om dit kind, en de Here heeft mijn bede ge geven, die ik van Hem ge beden heb. 1 Samuel 1 27. Wie schetst het innig geluk, het ge voel van onzegbare vreugde, dat de boe zem van Hanna doorstroomde, toen ook haé.r de moederweelde werd gegund. Neen, nu was zij niet langer een dorre tak aan Israels stamboom, een mislukte vrouw, een onnut voor het huis van haar man. Haar vijandin, die haar zo lang had getergd, waren alle wapenen uit de handen geslagen. De Here had Hanna's smaadheid weggenomen. Zélf beslist zij hoe haar zoon zal genoemd worden: Samuel, d.i. van de Here ge beden. Een les voor haar man, die in plaats van bij God, bij een andere vrouw zijn geluk had gezocht. Een les voor Peninna, die had dur ven pralen met van God gegeven goed. Een les voor... zichzelf, om nimmer Gods weldaden te vergeten. Een les voor haar kind, dat straks bij het noemen van zijn naam zou worden herinnerd aan zijn Schepper! Een les voor de Hogepriester Eli, dat de Here wel scherp toezag op wat er in het Heiligdom te Silo gebeurde. Een les voor ons, dat de Here Zich ontfermt op het gebed. Maar bij welke gelegenheid zei Hanna dit Toen zij haar kind eens voor altijd afstond aan de Here. Mocht ooit haar moederhart haar kind terugverlangen, dan was zijn naam Samuel een herinnering aan haar bede en belofte. Zij had hem van de He- re ontvangen, welnu, zij had hem ook weer de Here overgegeven, zijn leven Jang. En zo kwam de kleine Samuel in het heiligdom, alwaar hij de stoot zou geven tot een geestelijke opwekking on der het volk. O, kwamen al de gedoopte kinderen aldus tot hun bestemming! Maar vindt de afval niet zijrf oorzaak in het niet nakomen der doopbelofte door de ouders? Een „vrije" of „neutrale" op voeding is niet christelijk, maar trouw breuk. De Here wil de God zijn van on ze kinderen, o, zeg het hun. Dragen zij niet het merkteken van Jezus? Komt ook hun de Verbondsbelofte niet toe? (Uit een Dagboek) nu al van die ketting had gehad. Maar de politierechter beteugelde de hollende woordenstroom. De jongeman had te verklaren wat hij had gehoord en ver der niets. Nu, dat bleek genoeg te zijn. Niet al leen hadden de buurweduwen op grove wijze elk gevoel voor hygiëne van de kant van de eerste getuige in twijfel getrokken, maar bovendien hadden ze gezegd: „De vlooien dansen om je heen". Onwillekeurig keek iedereen in de rechtszaal naar de omgeving van het beledigde zwavelhout je, maar wij kun nen met de hand op het hart verklaren dat er niets rondsprong, hoewel even la ter iedereen zich heimelijk begon te krabben. Maar dat zal wel suggestie zijn geweest. De belediging was bewezen. Maar er was nog een moeilijkheid. De splinterige juffrouw zei, dat beide vrouwen hadden gescholden. De jongeman verklaarde dat hij de mond van de ene verdachte heen en weer had zien gaan op de ca dans van de beledigende woorden. Van de andere dame had hij dat niet op gemerkt. Zodat die moest worden vrij gesproken, wegens gebrek aan bewijs. Want één getuige is niet voldoende in ons Nederlandse recht. De andere juf frouw kreeg vijftien gulden boete. „Wij zijn weduwen, meneer de rech ter, wij hebben het ook niet gemakke lijk!" zeiden ze nog. De rechter wilde dat wel aannemen, maar het kan nooit een rechtsgeldige reden zijn om, wat de getuige noemde „dag en nacht te liggen schelden". De vrouwen gingen de zaal uit vol grom mende ontevredenheid. Maar de lucifer achtige getuige hipte er als een opvlam mend fosforstokje achteraan. „U hebt mij de kroon weer op 't hoofd gezet, edelachtbare", zei ze dankbaar. Ze straalde zichtbaar licht uit. WILLY H. HE IT LING (Nadruk verboden) WEMELDINGE Van 28 augustus3 september 1966 Woensdag 31 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.50 2.20 7.31 7.59 Maandag 2.43 3.05 8.20 8.45 Dinsdag 3.23 3.44 9.03 9.24 Woensdag 4.04 4.22 9.38 9.58 Donderdag 4.39 4.54 10.13 10.28 Vrijdag 5.13 5.27 10.40 10.59 Zaterdag 5.41 5.51 11.12 11.30 de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN

Scheldebode | 1966 | | pagina 1