Jiangs cU sthaat 'if/LLBOCN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND VAKANTIETOESLAG EN BELASTING oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 10 5 AUGUSTUS 1966 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN IS VERLAGING VAN HET TARIEF VOOR BIJZONDERE BELONINGEN NU WEL ZO SIMPEL EN ZO RECHTVAARDIG? In de nieuwe Wet Loonbelasting 1964 zijn de belastingpercentages voor z.g. bijzondere beloningen verhoogd. Deze verhoogde tarieven waren in 1966 voor het eerst van toepassing. Sindsdien heeft men uit sommige werknemers kringen kunnen vernemen dat, ondanks dat de vakantietoeslag anderhalf maal zo groot geworden was (n.l. 6 tegen vroeger 4 men door de verhoogde belasting nog minder netto overhield. Men zou zich af kunnen vragen of dat wel waar is. Voorts heeft een minister laten weten dat hij vond, dat dit tarief nu maar weer moest worden verlaagd. Men had kunnen rekenen of daar dan verder geen gevolgen aan verbonden zouden zijn. Tenslotte kon men van middenstands zijde vernemen, dat men ook wel gaar ne een stuk inkomen belastingvrij of al thans tegen een matig tarief je zou ge nieten, net als de werknemers, om va kantie van te houden. De kwestie is of het wel juist is te spreken van dè werknemers, in plaats van sommige werknemers. Bovendien zou men heel in het algemeen nog kun nen overwegen of het wel billijk is dat werknemers of middenstanders of beiden op fiscaal gebied een tegemoetkoming genieten voor het houden van vakantie. Waarom anderen niet? Op zichzelf heeft natuurlijk een ieder gelijk wanneer hij zijn eigen belangen behartigt. Maar wanneer iemand gaat stellen dat de overheid dit of dat punt zus of zo moet aanpakken, dan moet hij vanzelfsprekend rekening gaan houden met een billijke verdeling van de lasten en dus niet alleen met eigen belangen of groepsbelangen maar met ieders be langen. Geen privilege! Waarom bestaat het bijzonder tarief? Deze vraag is bij de vele discussies niet of nauwelijks aan de orde geweest. Toch was daar wel reden voor, want art. 189 van de Grondwet van ons koninkrijk zegt: „Geen privilegiën kunnen in het stuk van belastingen worden verleend". Het is dus niet juist er van uit te gaan dat het bijzonder tarief bedoeld is als een privilege voor bepaalde groepen belas tingplichtigen. Wat dan? Die vraag brengt ons terug naar de basis van ons inkomstenbelasting systeem. De opzet daarvan is, dat ieder hier te lande wonende, natuurlijke, per soon over zijn inkomen naar draagkracht inkomstenbelasting betaalt. Die draag kracht wordt dan benaderd door de ta riefgroepen, kinderaftrek, bejaarden aftrek, enz. enz. en tenslotte ook door de progressie van het tarief. Naarmate het inkomen per jaar groter wordt, stijgt het belastingpercentage aan de top. De aanslagen kunnen uiteraard pas geruime tijd na afloop van het betreffen de jaar worden vastgesteld en daarom zijn er vooruitbetalingen ingevoerd zoals de z.g. voorlopige aanslagen, de divi dendbelasting en de loonbelasting. In principe is het tarief voor de loonbelas ting zo goed mogelijk afgestemd op dat van de inkomstenbelasting en dat zou in het geschetste systeem het gevolg hebben dat aan een zeer groot aantal werknemers, wier loon regelmatig wordt genoten en die geen of nauwelijks neven inkomsten hebben, aanslagen zouden moeten worden opgelegd waarop zeer kleine bedragen zouden moeten worden bijbetaald of zouden worden terugont vangen. Om die reden is bepaald dat degenen, wier brutoloon en wier belastbaar inko men een zekere grens (thans 12.000,-) niet te boven gaan en die niet meer dan 400,in totaal aan neveninkomsten netto hebben genoten of langer dan een maand twee lonen naast elkaar hebben genoten, geen aanslag in de inkomsten belasting zullen krijgen. Bij hen wordt dan met de loonbelasting volstaan en daarbij is er uitdrukkellijk van uitgegaan dat dit van jaar tot jaar kleine voordeli ge of nadelige verschillen kan en zal meebrengen en dat deze geacht worden elkaar in de loop der jaren te compen seren. Bij groot verschil. Nu het bgzonder tarief wat verscherpt is, is nu echter voor de inkomstenbelas ting de mogelijkheid geschapen een aan slag te vragen wanneer het verschil te grof zou worden. Uit deze opzet blijkt vast, dat de bo venvermelde middenstanders in zoverre gerustgesteld kunnen worden, dat alle loontrekkenden met meer dan 12.000, loon of meer dan 400,neveninkom sten in ieder geval in de vorm van in komstenbelasting bij moeten betalen wat zij eventueel aan voordeel zouden heb ben gehad door een (te) laag tarief over hun vakantietoeslag e.d. De verschillen tussen loon- en inkom stenbelasting vloeien praktisch geheel voort uit de verschillende heffingswrjze. Bij de laatste worden alle inkomsten van het jaar tezamen geteld en als één geheel belast. Bij de loonbelasting gaat dat niet, hetgeen door de progressie een nadeel in kan houden. Voorbeelden. Wanneer een ongehuwde b.v. in enig jaar 1600,heeft verdiend, dan is dat voor de inkomstenbelasing onbelast. Heeft hij dat echter verdiend als loon in de maanden september tot en met de cember en was hij voordien op school, dan heeft hij in die maanden 400, per maand verdiend en is hem loonbelas ting ingehouden naar een progressie die past bij een inkomen van 400,per maand ofwel 48Ö0,per jaar. Hij kan in dat geval een aanslag inkomstenbe lasting vragen, die op nihil zal uitko men, hetgeen betekent dat hij de „voor uitbetaalde" loonbelasting terugkrijgt. EVenzo zou het kunnen zijn, dat iemand die gewend is 200,per week te verdienen in de week waarin zijn va kantietoeslag wordt uitbetaald, 800, zou genieten. Hij zou dan belast worden naar de progressie passend bij een jaar inkomen van 52 x 800,ofwel ruim 40.000,—. Het is om deze reden dat het tarief voor bijzondere beloningen is ingevoerd en het is dus niet ingevoerd met de be doeling om een groep werknemers in strijd met de Grondwet een „privilege" te verlenen. Men zou dus de minister, die boven bedoeld is (niet de minister van finan ciën!), de raad kunnen geven zich beter op de Grondwet te bezinnen alsvorens zijn vriendelijkheden rond te strooien, 't Gaat n.l. niet om vriendelijkheden, maar om een zo rechtvaardig mogelijke belastingheffing. De gevolgen. Het zal duidelijk zijn dat het tarief voor de bijzondere beloningen niet fijn op het jaarinkomen kon worden afge stemd. Het werkte dus vrij grof en bleek eerder te laag dan te hoog ge schat. Omdat met de wat hogere lonen toch via de inkomstenbelasting werd af gerekend, was echter het belang niet overweldigend. Bovendien maakten deze voordelen een deel uit van alle voor- en nadelen die geacht werden tegen elkaar op te wegen. Deze regeling bood werkgevers en werknemers de mogelijkheid tot samen werking, door zoveel mogelijk als bijzondere beloning uit te keren, b.v. door in plaats van het normale loon te verhogen het recht op tantième of va kantietoeslag uit te breiden. Het gevolg was daarna weer dat de vlijtige of de zuinige die uit neven- arbeid of uit spaarcentjes wat neven inkomsten genoot, verhoudingsgewijs enorme bedragen moest betalen zo hij het ongeluk had in de inkomstenbelas ting te vallen, als zijn neveninkomsten hoger dan 400,(vroeger 200, werden. Hij betaalde dan namelijk, be halve over die neveninkomsten, ook nog over zijn beloningen bij. Dit werd in de praktijk als buitengewoon onrechtvaar dig aangevoeld. En veelal terecht. Correctie. Om deze reden, en voorts omdat de aanslaggrens omhoog werd gebracht tot 12.000,en tevens omdat, alles in on derling verband met elkaar, de mogelijk heid werd geschapen van een aanslag op verzoek, is het tarief voor bijzondere beloningen thans verhoogd. Tevens in verband hiermede is voor de loonbelasting bepaald dat een be schikking tot aftrek wegens verwer vingskosten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften slechts kan worden verkregen voor zover aan nemelijk is dat anders meer loonbelas ting zou worden geheven dan het bedrag dat aan inkomstenbelasting verschuldigd zou zijn, zo een aanslag in die belasting zou worden opgelegd. Met andere woorden: het is helemaal niet de bedoeling een aantal werkne mers in strijd met de Grondwet te be voordelen en als een bepaald geval dan toch moet worden bekeken in verband met bijvoorbeeld ziektekosten of extra hoge verwervingskosten e.d., dan wordt een eventueel verschil, ontstaan door het bijzonder tarief, meteen weer ge corrigeerd. Slotsom. Een verlaging van dit bijzonder tarief zou dus een vrij willekeurige bevoor deling vormen van een deel van alle werknemers. De onbillijkheid zou nog worden verscherpt door 't feit, dat dit voordeel zou worden teruggenomen van degenen die door offervaardigheid (af trek wegens giften) of door abnormale ziektekosten (aftrek wegens buitenge wone lasten) recht zouden hebben op een vermindering van belasting. De belastingheffing is toch al geen populaire zaak, en het zou ons bijzonder spijten wanneer om politieke redenen nu ook de grondwettelijke gelijkheid der be lastingbetalers nog zou worden aan getast. (Nadruk verboden) C. H. WIE ZAL DAT BETALEN? „O, wat zijn wij heden blij, wij eten taartjes en betalen doe jij!" zo vermeld de het telegram dat Willem op zijn ver jaardag gepresenteerd kreeg. Het droeg om zo te zeggen bij tot de feestvreugde. Willem, die zijn zondagse pak had aangetrokken voor de gelegen heid, liet het de visite zien toen men uitgepraat raakte over dure biggen, en dat 't dit jaar maar slecht hooien wil, hoewel er één beweerde, dat de boeren het gras in de zak regende. Die verjaardag was al lang en breed achter de rug toen de bakker kwam, met de rekening „vanwege de bestelling van de hengelclub". „Dan moet je bij de penningmeester wezen", zei Willem, die zich overigens niets van gebak-gelagen herinnerde. Maar de bakker friste zijn geheugen op. Dat waren de taartjes waarvoor men hem nog wel telegrafisch had bedankt. En Willem moest betalen, of hij wilde of niet. Ze hadden nog dure gebakjes genomen ook. Dit alles vormde het voorspel van het drama, dat zijn hoogtepunt vond aan de oevers van het kanaal en waarvan de slotakte voor de politierechter werd af gedraaid. Het leek er zo vreedzaam, aan dat kanaal. Willem zat er, en tuurde naar zijn dobber alsof hij hem naar beneden wilde kijken. Toen kwam de penning meester er aan fietsen. „Willen ze nog al bijten vandaag?" vroeg hij op de toon, waarop elk ge sprek tussen vissers begint. Willem keek op. Al urenlang had hij daar vergeefs zitter wachten op een beet. Dat kan in een mens zijn binnenste sombere woelingen wekken. Hij zag de penningmeester bedroefd aan. Toen stond hij eensklaps overeind, zette de penningmeesterlijke fiets tegen een boom, pakte de waardigheidsbekleder en dompelde hem in het water, vlak naast de hengel. Er ontstonden grote, wegebbende kringen, toen het penningmeesterlijke IDe meest moderne I COLLIERS-HANGERS IN GOUD EN DOUBLE /•M f Kapelle Tel. (01102) 223 hoofd onder de oppervlakte verdween. Even later kwam hij proestend weer boven, ondanks het koude water zwe tend van angst, want de penningmees ter kan niet zwemmen. „Ik haal je er niet eerder uit, of je moet me die taartjes terugbetalen", schreeuwde Willem dreigend, en elke keer als des penningmeesters hoofd, ge kroond met slierten kikkerdril aan de oppervlakte verscheen, herhaalde hij dat dreigement. Tot de penningmeester ver kleumd beloofde te zullen betalen. Mis schien zou Willem hem ook eigenhandig uit het kille nat hebben gesleurd, als een juist passerende wachtmeester niet langs was gekomen en die redding had verricht. Hij informeerde bars naar de reden van deze demonstratie in gekleed zwemmen en schreef ijverig een proces verbaal. Zodoende kwam Willem nu voor de groene tafel. „U hebt me hier nog nooit gezien en u ziet me hier nooit weer ook", zei hij met de heftigheid van mensen, die niet gewend zijn om terecht te staan. „Dat is je geraden ook, anders kon het wel eens als poging tot moord wor den uitgelegd", gromde de officier. Wil lem zweeg verschrikt. Veertig gulden boete werd het. „Ik had voordeliger die taartjes kun nen betalen", zuchtte Willem. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE HAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een poetzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst ztfn en geven zo mogeiyk advlee op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. H.T.S. Ik zou graag van u willen ontvangen een opgave van alle Hogere Technische Scholen met een chemische afdeling in Nederland. Ik ben 19 jaar en ben in de 5de klas H.B.S.-B met 6- jarige cursus blijven zitten. Denkt u dat ik enige kans maak om te worden toe gelaten en zo ja, in welke klas Hoe zit het dan met de militaire dienst? Ik ben van lichting 1967. Krrjg ik uitstel? Wij kunnen uit uw brief niet opmaken of u met chemische richting de chemie bedoelt of de chemische techniek. Wij doen u echter van beide richtingen de namen en adressen van scholen toeko men: Hogere Technische Scholen in Ne derland gesubsidieerd ingevolge de nij verheidsonderwijswet Chemie: Frede- riklaan 60a, Eindhoven, tel. (04900) 23730. Chemische techniek: Plantage Muidergracht 14, Amsterdam, tel. (020) 726221; Levensdijkstraat 61, H.T.S. „Vir- gilius", Breda, tel. (01600) 38585; Oran- jelaan 262, Dordrecht, tel. (01850) 5552; Petrus Driessenstraat 3, Groningen, tel. (05900) 20515; Bekkerveld 30, Heerlen, tel. (04440) 4787. Verder delen wij u mede, dat, wanneer de H.T.S. nog het oude systeem heeft, met 4-jarige cursus, u in de eerste klas komt. Bij scholen die het nieuwe systeem volgen, in de voor bereidingsklas. In deze klas wordt u wat betreft de exacte vakken ongeveer op het peil gebracht van eindexamen H.B. S.-6. Wanneer u voor het ontvangen van de cursus nog geen oproep voor mi litaire dienst hebt ontvangen, kunt u uitstel krijgen voor de dienstplicht. Men kan uitstel krijgen indien de studie wordt aangevangen in het kalenderjaar waarin men 19 jaar wordt. Indien men in een schakelklasse komt, worden de leeftijdsnormen dus een jaar verlaagd en is men ook 19, indien men het jaar daar op officieel in de eerste klasse van de H. T.S. komt. Bij studie aan een H.T.S. met een „nieuwe stijl" zoals voornoemd, zal echter wel uitstel worden verkregen in dien men de studie in het voorbereidend jaar aanvangt in het kalenderjaar waar in men 19 wordt. Ter verkrijging van uitstel dient u zich tijdig te wenden tot de afdeling militaire zaken van het ge meentehuis, waar u in het bevolkings register bent opgenomen. Kruidkoek. Kunt u mij helpen aan het recept van kruidkoek? Wij hebben in ons archief twee re cepten van kruidkoek en raden u aan deze eens te proberen. Eerste recept: 300 gram bloem, 300 gram donkerbrui ne suiker, 1 dl melk, 1 theelepel bak poeder, 1 volle eetlepel speculaaskrui den, 50 gram gember zonder stroop er bij. (Vervang eventueel de speculaas kruiden door 1 eetlepel te zamen van gemalen kaneel, nagelgruis, gem berpoeder, piment en nootmuskaat.) Voeg bloem, bakpoeder, kruiden, suiker en melk bij elkaar in een kom. Voeg voor zover nodig nog een weinig melk toe. Vul dit deeg in een met bo ter ingesmeerde cakevorm en bak de koek, bedekt met een vetvrij papier, in een iets meer dan matig warme oven gaar. Reken 1V2 uur voor het door-en door gaar worden van de koek en prik vooral in het gebak, alvorens het uit de oven te nemen. Stort de koek en laat hem goed koud worden voor hij wordt aangesneden. Door het gemis van boter is deze koek uit de aard der zaak enigs zins droog. Ze is zeer geschikt om, in dunne plakjes gesneden, op de boterham te worden gegeten. Tweede recept: 1 pond zelfrijzend bak meel, 1 pond donkerbruine basterdsui ker, 1 ons rozijnen, 1 theelepel zout, 25 gram koekkruiden, 1 beker water, 1 be ker melk. Deze ingrediënten door elkaar roeren, in een beboterd bakblik over doen en in een uur in de oven gaar laten worden. De koek dan uit de oven nemen. Iets af laten koelen, en dan in een plastic zak doen. (De koek blijft dan langer vers.) Aardappel. Bloeit de aardappel soort Doree? Dit ras bloeit wel, al is het niet over vloedig en ziet men er door het vroege rooien vaak niet veel van. Grammofoonplaat. Kunt u mij de plaat opgeven waar Kathleen Ferrier zonder begeleiding van het orkest zingt U bedoelt met liederen zonder orkest waarschijnlijk met begeleiding van de piano alleen? Een zeer goede plaat is die van Schumann „Frauen, Liebe und Leben", van Kathleen Ferrier met aan de piano Newmark. Het nummer van de plaat is LW 5059, merk Decca en de plaat kost 12,50. Verdere inlichtingen kunt u krijgen bij Phonogram, Michel Angelostraat 167, Amsterdam, tel. (020) 245588. Adres. Kunt u mij helpen aan het correspondentie-adres van Karin Kent? U kunt Karin Kent bereiken via Pop Studio, Prinsengracht 714, Amsterdam, tel. (020) 230191. Toen stond Hanna op, nadat hij gegeten en nadat hij gedronken had te Silo. (En Eli de pries ter zat op een stoel bij een post van de tempel des Heren). 1 Sam. 1 9. Elkana, Peninna en hun kinderen heb ben bij de offermaaltijd wel gegeten en gedronken. Peninna vooral heeft zich weer niet onbetuigd gelaten, Elkana vond het blijkbaar wel goed en verdedig de zijn Hanna niet. Waarlijk, een droge bete en rust daarbg, is beter dan een huis vol van geslachte beesten, met twist. Nauwelijks was het „feestmaal" dan ook afgelopen, of Hanna ontvluchtte het gezelschap. Vóór alles snakte haar gefolterde ziel naar rust. Waarheen? Maar zij was immers te Silo, en Silo be tekent: rust. Zie, daar steeg de rook van het brandtaltaar ten hemel. Duide lijk kon zij de eerbiedwaardige Hoge priester Eli onderscheiden. De grijsaard zat op een stoel bij de tempel, 't Was of een stem in haar binnenste fluisterde: Daarheen! Gehoorzaam, willoos als een klein kind ging de radeloze vrouw ander maal, maar thans geheel alleen, het Hei ligdom binnen. Voor wie maar „Levie- tisch" rein was, stond de poort open. Men heeft er Hanna van beschuldigd, dat het haar zwakheid was om zo toe te geven aan de droefheid der wereld, dat zij ongeschikt was voor heilige blijd schap in God. Dat zij de tergingen al te veel ter harte nam, droefgeestig van aard was en zich van de vertroosting des levens en der Godsvrucht beroofde. Maar deze aantgging wordt door Han na's gedrag volkomen gelogenstraft. Voorwaar, de onderdrukking zou wel een wijze dol maken (Pred. 7:7) en ve len hebben in soortgelijke omstandig heden de hand aan zichzelf geslagen. Zou de Boze haar hiertoe niet hebben aangespoord? Maar... de Here hield haar vast. Toen stond Hanna op en... toen klom haar bange ziel gereder (be ter dan met Elkana en Peninna) ten berge van Gods heiligheid... Feitelijk was zij op dat moment het gevaarlijkste punt op haar vakantiereis voorbij. Want ook voor verdrukten en vertrapten is er bij de Heiland vrije toegang. Ga tot Hem! (Uit een Dagboek) Geslaagd. Geslaagd voor het examen praktijk diploma boekhouden dhr. P. J. Zonder van. WEMELDIN GE Van 713 augustus 1966 Dinsdag 9 augustus: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. VJH n.m. Zondag 7.10 7.25 0.34 12.50 Maandag 7.43 7.54 1.05 1.23 Dinsdag 8.20 8.32 1.45 2.06 Woensdag 9.04 9.23 2.34 2.57 Donderdag 10.05 10.30 3.31 4.02 Vrijdag 11.21 11.57 4.41 5.16 Zaterdag 12.43 5.55 6.35 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1