NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND de praktijk van de landbouwluchtvaart LAND- EN TUINBOUW oveRöenkinq 33STE JAARGANG No. 7 15 JULI 1966 JLoJKfyS cU SÜlQJXt GOUDEN 1Ï/LLECEN de scheldebode REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post f 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEF. (01130) 381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK FA. F. VAN DER PEYL KRUININGEN TURKSE WENKBRAUWEN De verdachte had het slachtoffer met een schaar of vijl in het gelaat gestoken waardoor deze pijnlijk werd getroffen en bloedend verwond. Bovendien had de kameraad van de verdachte het slacht offer nog gevoelig op zijn hoofd getikt. De officier nam een zeer officieel ver zegeld pakje van de tafel der bewijs stukken. Er zat een rood lederen étuitje in. In dat étuitje: een nagelschaartje, een nagelvijltje, een soort vulpotlood en dergelijke gereedschappen. „Is dat van u?" vroeg hij. De verdachte antwoordde met één van die regels, die de krant soms ontsieren, als de zetmachine onver hoeds 'n stuk of wat letters heeft laten vallen. Hij kwam natuurlijk uit Turkije en z'n tocht naar de rechtszaal had over de halve aardbol geleid. ,,t Is van hem", knikte de kameraad, die haastig als tolk dienst ging doen. ,,Ek erstaan Ollands", zei de Turk ongeveer en hij knikte vriendelijk tegen de deurwaarder, klaar blijkelijk in de veronderstelling, dat die de rechter was en dat de anderen er alleen maar zaten vanwege een of an dere verkleedpartij. De kameraad begon meteen de verdediging te voeren. De Turk had een afspraak gemaakt met een jonge dame. Op een bewuste avond gaf deze dame er echter de voorkeur aan, in ander manlijk gezelschap te ver toeven. De beide verdachten gingen op pad om haar op te sporen. Zij vonden haar in een café, in gezelschap van de man, die even later het slachtoffer zou worden. „Nou, en toen moesten we ons verdedigen hè", liet de kameraad daarop volgen. In de stukken stond het een beetje anders, want het slachtoffer had zich bij het zien van de vervaarlijk uit ziende medeminnaar met versterking overhaast uit de voeten gemaakt, zelfs zonder afscheid te nemen van de dame. Hij draafde door de cafédeur naar buiten maar het tweetal had hem op de stoep al ingehaald en daar werd hij grondig te grazen genomen. „Met een vijl nog wel", zei de rechter, terwijl hij misprijzend het nagelvrjltje toonde. ,,En met een schaar" voltooide de officier, die het nagel schaartje omhoog hield. Toen echter viel het oog der edelachtbare, op het vreem de vulpotlood. „Wat is dat voor ding?" vroeg de rechter verbaasd. De Turk knikte bevestigend, terwijl de officier „het ding" open maakte en belangstel lend informeerde: „Is dat geen wenk brauwpotlood of zoiets?" Nu schudde de verdachte heftig neen en begon op het schaartje te wijzen. Maar de ander hielp het edelachtbaar college uit de droom. „Daar poetst hij altijd zijn wenkbrauwen mee op", vertelde hij. „Doen de mannen dat allemaal bij jullie in Turkije?", wilde de officier weten. „Brjnzcdk", antwoord de verdachte. En hij voegde er ter ver duidelijking aan toe: „Ja'el, yes". „Geen wonder, dat het er dan zó gaat", vond de rechter, „maar 't is natuurlijk niet strafbaar, om je met zo'n ding mooi te maken". Hg wierp ondertussen achter dochtige blikken naar de officier. Want die had per slot van rekening toch maar geweten wat ,,dat ding" was. Veertig DAMESRINGEN MET EDELSTEEN Kapelle - Tel. (01102) 223 gulden boete voor de Turk, omdat die er het gereedschap bij had gebruikt en twintig gulden voor het hulpje, dat het met blote handen had afgedaan. En last tot teruggave van het in beslag geno- mene. De Turk had het begrepen. „Hel koejekoop u", zei hij, waarmee hij dus afstand deed van zijn recht op hoger beroep. Ook de ander was tevreden en samen trokken ze weg. „Maar in de gang stond de Turk zijn gezicht al op te poetsen", vertelde de deurwaarder later. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). Na regenval is de grond vaak veel te nat om er over te rijden. Dan brengt het vliegtuig uitkomst, evenals wanneer plagen of ziekten massaal optreden, waardoor binnen een korte tijd een groot areaal moet worden behandeld. Noodzakelijke bespuitingen tegen ziek ten, plagen en onkruiden in de cul tuurgewassen, kunnen op deze wijze snel worden uitgevoerd zonder dat men het gewas beschadigt, zoals bij het spui ten met rijdende machines het geval is. Dit geldt beslist niet alleen voor hoge en dichtstaande gewassen, als koolzaad en karwij, aldus mej. M. C. Kersen van het Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek onglangs voor de radio. Ook in andere gewassen, zoals aardappelen, kan het rendement van de bestrijding worden verhoogd, als wielschade wordt voorkomen. Deze schade kan b.v. bij consumptie-aardappelen, die meermalen moeten worden bespoten, 3 tot 4,5 opbrengstderving veroorzaken. Sinds 1952, het jaar waarin het eerste parti culiere landbouwluchtvaartbedrijf in ons land werd opgericht, is het gebruik van vliegtuigen in de landbouw elk jaar groter geworden. Momenteel zijn er 7 bedrijven, die in totaal 18 tot 20 spuit- vliegtuigen kunnen inzetten. De meeste hiervan zijn Piper Super Cups, maar ook nieuwere typen, zools de Piper Pawnee, zijn thans in gebruik. Van 1955 tot 1960 heeft men ook met verschillende typen helicopters gewerkt. Uit vliegtechnisch oogpunt bezien zijn deze zeer geschikt voor het spuitwerk. Het is echter moeilijk de dure toestel len rendabel te maken. Het resultaat van een bespuiting van landbouwgewas sen met een helicopter is trouwens in het algemeen niet beter dan het effect van een vliegtuigbespuiting. Om de prijs van het vliegen zo laag mogelijk te houden, wordt slechts 30 tot 45 liter spuit vloeistof per ha verspoten. De spuitapparatuur is zodanig bevestigd, det de luchtstromingen onder en achter het vliegtuig gebruikt worden om een zo groot mogelijke indringing van de spuitvloeistof in het gewas te krijgen. Daarbij wordt op slechts 1,5 k 2 m hoog te gevlogen. Niet alle percelen zijn evenwel door afmeting en ligging ge schikt om vanuit de lucht te worden bespoten. Minimaal moeten de percelen ongeveer 2 ha groot zijn. Voor het spui ten in de landbouw moeten de vliegtui gen en de vliegers aan verschillende, door de Rijksluchtvaartdienst gestelde, eisen voldoen. Ook voor de uitvoering van de spuitvluchten bestaan voor schriften. Het Instituut voor Planten ziektekundig Onderzoek te Wageningen heeft een afdeling, die onderzoek naar de mogelijkheden van het werken met vliegtuigen .in de landbouw verricht Belangrijke punten zijn daarbij de spuit- techniek, de apparatuur, de verdeling van de spuitvloeistof over de gewassen kortom alle factoren, die de kwaliteit en het resultaat van het spuiten met vliegtuigen bepalen. De kosten van de vliegtuigbespuitingen zijn uiteraard af hankelijk van de ligging en grootte van de percelen en van de mate waarin in een bepaald gebied van een vliegtuig gebruik wordt gemaakt. Globaal geno men liggen deze, exclusief de bestrij dingsmiddelen tussen f 24,- en f 28,- per ha. De adviezen, die voor het uitvoeren van bespuitingen met gewone spuitap paratuur worden gegeven, gelden ook voor het spuiten met vliegtuigen. De hoeveelheden te verspuiten middel, het tijdstip van de bespuiting, de aan te houden veiligheidstermijnen e.d. zijn dus dezelfde als bij rijdend spuiten. Eén van de belangrijkste werkzaamheden voor de vliegtuigen is de bespuiting te gen aardappelziekte. Maar ook schade lijke insekten werden met succes be streden, b.v. tripsen en luizen in ver schillende gewassen, bladrandkevers, knopmade en peulboorder in erwten, de tarwestengelgalmug in granen, de kar- wijmot en coloradokever. Tegen man- gaangebrek in erwten en bieten wordt met mangaansulfaat gespoten. Ook zijn er goede resultaten geboekt met ureum- bespuitingen op wintertarwe, uitgevoerd op het moment, dat dit gewas in de aar gaat schieten. Verleden jaar werden in totaal 50.000 ha landgewassen vanuit de lucht behandeld. Het is ook mogelijk om met een vliegtuig vaste stoffen, als kunstmest te verspreiden. Hiervan wordt in ons land tot nu toe weinig gebruik gemaakt. Nieuwe spuit- technieken, apparatuur en middelen, die nu nog in onderzoek zijn, zullen onge twijfeld de mogelijkheden voor een ver antwoord en economisch gebruik van vliegtuigen in de landbouw vergroten. KOOPT DE MESTSTOFFEN TIJDIG EN VOORDELIG! Telken jare voeren de leveranciers van de brandstoffen een aktie, waarbij zij hun afnemers erop wijzen dat de prijzen van de verschillende soorten kolen en huisbrandolie in de zomerperiode het laagst liggen. Later worden deze prijzen regelmatig met een zeker bedrag ver hoogd. Iedere verstandige brandstoffenver- bruiker wil gaarne van deze voordelige koop profiteren. Het gevolg is dan ook dat hij reeds in de zomer de voor de win ter benodigde brandstoffen opslaat. Bij aankoop van verschillende mest stoffen kan eveneens geldelijk voordeel worden behaald wanneer men deze in de zomer aankoopt. Dit geldt b.v. voor de kalimeststoffen en het slakkenmeel. Wie deze meststoffen pas aankoopt in de eigenlijke verbruiksperiode moet meer betalen en boert hierdoor minder econo misch. Het tweede voordeel van vroeg aan kopen bestaat hierin dat men op elk gewenst ogenblik met de bemesting kan beginnen, zonder dat eerst de aanvoer via een kunstmestleverancier behoeft te worden afgewacht. Zoals bekend kan een meststof als slakkenmeel reeds vroeg worden uitge strooid en dit is met het oog op een goede werkverdeling op het bedrijf vaak ook erg aan te bevelen. Een goed grond gebruiker streeft er steeds naar om zo •economisch mogelijk te boeren. Door nu reeds de meststoffen aan te kopen, kan hij van de lage zomerprijzen profiteren! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een poetzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Bierbrouwerijen In welke plaatsen in Limburg zijn bierbrouwerijen geves tigd? Hoe luiden de adressen? Hierbij geven wij u de adressen van de bierbrouwerijen: Bierbrouwerij Ba varia, Terra Cottaplein 5, Maastricht, tel. 04400 - 30554; Bierbrouwerij De Leeuw, Paus Leo XIII plein 10, Maas tricht, tel. 04400 - 15755; Bierbrouwerij De Ridder, Oeverwal 4, Maastricht, tel. 04400 - 16057Brand's Bierbrouwerij De Kroon, Capucijnerstraat 1 b, Maas tricht, tel. 04400 - 12764; Gulpener Bierbrouwerij, Gulpen, tel. 04450 - 244; Bierbrouwerij De Leeuw, Plenkerstraat 2, Valkenburg, tel. 04406 - 3434; Bier brouwerij Van Alken, Gr. Gracht 46, Maastricht, tel. 04400 - 15690. Dorpskermissen Hoe en wanneer zijn de „dorpskermissen" ontstaan? En welk verband bestaat er tussen 't woord „kermis" en „markt", zoals bijvoorbeeld Kruiningse markt, Hansweertse markt enz. Kermis komt eigenlijk van kerkmis, de kerkelijke viering van de stichtings dag van de kerk. Dit werd een jaarlijks terugkerend volksfeest, dat ongeveer in 1100 is ontstaan. In de middeleeuwen, toen er nog geen winkels waren was dit tevens de gelegenheid om zich van aller lei benodigdheden te voorzien en ook nu nog staan er koek- en wafelkraamp jes en andere waar men iets kan kopen, zij het niet zo uitgebreid als de markten Dit is echter wel het verband dat u moet zoeken tussen kermis en markt. Ook werd aan het middeleeuwse volksfeest ter ere van de kerkelijke viering van de stichtingsdag van de kerk een jaarmarkt vastgeknoopt, waardoor de naam van de kermis op deze markt overging, wat al weer een verband legde tussen de twee begrippen. Zoals gezegd was de, kermis vroeger tegelijkertijd markt. ïn de laat ste helft van de 19de eeuw is deze kerk mis in de verschillende gemeenten afge schaft o.a. in Den Haag, omdat men dergelijke feesten als minderwaardig be schouwde. Op sommige plaatsen zijn deze kermissen weer vervangen door „veredelde vermaken" voor het volk. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. „Vergeten groepen" Waarom krijgt een weduwe van 40 jaar zonder kinderen w.w. pensioen en een ongehuwde vrouw pas op haar 65ste jaar a.o.w. pensioen? Dit is toch niet eerlijk, want een vrouw van 40 jaar zonder kinderen kan ook uit werken gaan. Hoewel de sociale voorzieningen in ons land over het algemeen uitstekend zijn, willen wij niet ontkennen dat er nog niet het nodige zou kunnen worden verbeterd Dat een weduwe zonder kind geen we- duwenpensioen zou moeten ontvangen, is overigens onze mening niet. Doorgaans is zij jaren huisvrouw geweest, kortom heeft geen deel genomen aan het norma le arbeidsproces, hetgeen toch wel een nadeel is ten opzichte van de ongehuwde vrouw, die constant heeft gewerkt en door haar ervaring dus veelal ook een hoger salaris kan verdienen. Het we- duwenpensioen 2892,per jaar voor weduwe zonder kinderen) is bovendien niet buitensporig hoog. Maar wel zijn wij de mening toegedaan, dat er voor de ongehuwden meer zou kunnen worden gedaan, zowel in de sfeer der belasting als op het terrein der sociale voorzien ingen. Misschien komt dat ook wel. Een verlaging van de vrijgezellenbelasting is in overweging en voorts zal de Soci aal Economische Raad binnenkort advies uitbrengen over de vraag of aan onge huwde vrouwen die de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, reeds een ouder- domsuitkering kan worden verstrekt. Adspïrant-tekenaar Zoudt u mij kunnen zeggen hoe ik adspirant-tekenaar bij de belastingdienst kan worden (bij het kadaster) Door een opleiding tot adspirant- tekenaar bij het kadaster voor de grond- opleiding gedurende een jaar, waarbij een normaal salaris wordt betaald, af hankelijk van de leeftijd. Alvorens te worden toegelaten tot deze opleiding wordt eerst een medische en psycholo gische test afgenomen. Na dit jaar op het kadaster krijgt men een 1-jarige opleiding op het Centrale teken- en op leidingsinstituut te Den Haag, Nieuwe Haven 6. Hier wordt ook weer een nor maal salaris uitbetaald. Na dit jaar in in Den Haag wordt eeri examen afgeno men. Wanneer men daarvoor geslaagd is kan men de wens te kennen geven op een bepaald kantoor te worden geplaatst en daar zal indien er plaats is rekening mee worden gehouden. Bijstandswet Een kennis (dame van 75 jaar) geniet sinds kort van de bij standswet. De vraag is: komt haar in boedel na haar overlijden aan deze in stantie Krachtens artikel 1 der Algemene Bij standswet heeft iedere Nederlandse bur ger recht op bijstand, indien hij niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien. Dit recht zou wel zeer dibieus zijn, indien sociale zaken later tot inbeslagneming van de inboedel zou overgaan. Hetgeen ook beslist niet ge beurt in het door u geschetste geval. Adres Hoe luidt het adres van „De Vrouw en haar Huis"? Het adres van „De Vrouw en haar Huis" luidt: Van Holkema Waren- dorf n.v., Keizersgracht 333, Amsterdam Nalatenschap Mijn moeder is kort geleden weduwe geworden. Wij zijn met twee kinderen en er is nog geen boedel scheiding geweest. Nu is mijn broer overleden. Kunnen zijn kinderen nu mijn moeder ook aanspreken om hun vaders erfdeel Of kunnen ze het van hun eigen moeder opeisen, als ze dat willen en kunnen ze niet eerder aan het erfdeel van hun vader komen dan wanneer mijn moeder en hun grootmoeder is overle den Mijn ouders waren in gemeenschap van goederen getrouwd. Niemand kan ongewild in een onver deelde boedel blijven. Als er nog geen boedelscheiding is geweest dan zal deze moeten volgen zodra een van u beiden daartoe de wens te kennen geeft. De Maar zo wie gelasterd zal hebben tegen de Heilige Geest, die heeft geen vergeving in eeuwigheid, maar hij is schuldig des eeuwi gen oordeels. Marcus 3 29. Het gaat in het laatste gedeelte van Marcus 3 van kwaad tot erger. Eerst lezen wij van Jezus familie, die van Hem zegt: „Hij is buiten zijn zinnen". Dan zeggen de Schriftgeleerden, die van Je ruzalem afgekomen waren: „Hij heeft Beëlzebul", Hij is van de duivel bezeten en daarom kan Hij duivelen uitwerpen. Eerst laat de Heiland zien hoe onwaar schijnlijk deze beschulidiging is. Zou de satan zo dwaas zijn, dat hij tegen zich zelf gaat strijden? Dan waarschuwt Hij zijn beschuldigers met die vreselijke woorden, die hierboven staan. Maar hier aan gaan andere woorden vooraf, die in de regel niet genoemd worden. Eerst een geweldige genade verkondigen, n.l. „dat alle zonden de kinderen der mensen zullen vergeven worden. Dat wil zeggen: een mens gaat niet verloren om zijn zon de, maar om zijn geloof. „Al waren uw zonden als scharlaken, zij zullen wit worden als sneeuw". Of: „Het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zon den". Dat is duidelijke taal. Daarna volgt de waarschuwing omtrent de zonde te gen de Heilige Geest. Uit het verband blijkt, dat Jezus hierbij niet aan één bepaalde, concrete zonde heeft gedacht, maar aan een toestand, een geesteshou ding van verharding, waarin een mens tenslotte geraakt, die willens en wetens het werk van de Heilige Geest lastert. Die in consequente zelfhandhaving liever Jezus tot een duivel verklaart dan zich zelf tot een zondaar. Daar komt een ogenblik, waarop dit vreselijke proces van binnen is voltooid en geen waar schuwing meer doordringt. Iedere ziel zorger ontmoet ze in zijn leven, de zvaarmoedigen met de sombere ogen, die u verzekeren, dat voor hen geen vergeving mogelijk is, want zij hebben de zonde tegen de Heilige Geest bedre ven. Tot hen kan men in elk geval zeg gen, dat hun bekommernis het bewijs van het tegenovergestelde. Als zij wer kelijk waren vervallen tot datgene, wat zij vrezen, dan zouden zij niet tobben en bekommerd zijn. Eerlijke bekommernis is altijd een bewijs niet van geestelijke dood maar van geeselijk leven. Mis schien is voor hen het beste middel dat zij maar heel dikwijls het 28ste vers met de ruime genadeverkondiging lezen. kinderen van uw broer treden in plaats van uw broer in de verdeling van de ge meenschappelijke boedel van uw ouders. Zij ontvangen een kindsdeel met elkaar wat gelijk is aan het kindsdeel van u en uw moeder uit de halve gemeenschappe lijke boedel (het vadersdeel). Moeder houdt hierbij haar eigen 50% plus kinds deel. Door het overlijden van uw broer zijn de kinderen in de rechten van uw broer getreden. Het deel uit de nalaten schap van uw vader is nu hun deel uit de nalatenschap van hun vader. Zij kunnen voor dit deel opkomen. Een en ander dient u nader te overleggen met een notaris. Jaar-inkomen van een minister Wat is het bruto jaar-inkomen van een mi nister! En moet de minister wanneer hij in 't belang van het land een ander land bezoekt, de kosten zelf dragen of worden deze door het rijk vergoed? Een minister heeft een jaarwedde van ƒ79200,-Verder een vakantietoeslag van 3.000,en daarbuiten krijgt de minister nog vergoedingen voor reiskos ten, representatie en verblijf. De jaar wedde van de minister van buitenlandse zaken is dan ook veel hoger wanneer men deze vergoedingen er bij telt dan die van de andere ministers. Voor reis- en verplaatsingskosten is door het mini sterie vorig jaar alleen al 539500, uitgegeven. Voor representatiekosten is dit jaar 25.000,beschikbaar gesteld voor het ministerie. Ronnie Tober Hoe luidt het adres van de zanger Ronnie Tober? Het adres van Ronnie Tober luidt: Baden Powell weg 243, flat 5 hoog, Am sterdam-Osdorp. WEMELDINGE Van 17—23 juli 1966 Maandag 18 juli: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.37 3.05 8.23 8.49 Maandag 3.28 3.56 9.09 9.42 Dinsdag 4.19 4.47 10.01 10.33 Woensdag 5.09 5.35 10.53 11.21 Donderdag 5.57 6.21 11.40 Vrydag 6.44 7.08 0.05 12.18 Zaterdag 7.33 8.31 0.44 1.00

Scheldebode | 1966 | | pagina 1