vnje NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oCanfys da stxaat lIlLLBCBN oveRöenkinq LAND- EN TUINBOUW 33STE JAARGANG 8 JULI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUXNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN nieuwe modellen de scheldebode REDACTEUR: Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur TOUR DE KLAP. „Ik wil er wel een eed op doen", riep de verdachte, „dat ik hier door de grond zak als het niet waar is, wat ik zeg!" „Doe die eed maar niet," weerde de rechter af. „Als iedereen hier door de grond was gezakt die dat op deze plaats beloofde, hadden we hier een massa graf." Deze opmerking kalmeerde de verdachte echter geenszins. Hij bleef erbij, dat hij de jongen niet had gesla gen. Hoewel de knaap, naar de rechter toegaf, wel een pak rammel had ver diend. Maar wie krijgt in deze wereld wat hij verdient? De jongen had vieze liedjes gezongen, dat staat vast. Niet één keer,. Wel honderd maal, zei de verdachte. De knaap placht zijn soli ten beste te geven als hij langs het huis van deze verdachte fietste. Als een sneldichter vlogen de versregels er dan uit. De kwaliteit van het gezongene was beslist niet lager dan de officiële teksten op dezelfde melodieën. Maar de jongen bedacht er lelijke woorden bij, en dat moet natuurlijk niet. „Ik had al lang op hem staan loeren," bekende de verdachte. De loerderij werd aanvankelijk niet beloond. Maar op een dag stond de verdachte met zijn brom fiets in de gang van zijn woning. De voordeur stond wijd open. Het been was over het zadel geslagen. De motor ronkte in de vrijstand. Op het moment dat de heldere jongenssopraan door de straat klonk, gaf de vrouw van de ver dachte haar echtvriend een zet. Het lied brak plotseling af toen de jeugdige zan ger de verbolgen verdachte de voordeur uit en de stoep op zag razen. De knaap legde de neus op het stuur. Hij was evenwel nog buiten adem van het zin gen, terwijl daarentegen de verdachte zo fris was als een hoentje en bovendien nog een hogere snelheid kon ontwikke len dank zij de „hulpmotor" en het zetje van zijn vrouw. Er was geen houden aan. Zelfs een korte, maar hevige spurt kon de knaap niet doen ontsnappen. De jongen begon nu wanhopig te huilen. „Niet doen,!" schreewde hij, terwijl hij zijn fiets liet vallen. „Ik zal het nooit weer doen" riep hij, terwijl hij op de straatstenen zat. „En toen," verklaarde de verdachte zalvend, „kon ik er niet toe komen, hem te slaan. Ik dacht: zo'n arm kind. Wie weet hoe hij is op gevoed! En hoe angstig zat hij daar op de grond,als een ziek vogeltje in een gedoken en trillend van angst voor mijn kastijding! Neen, dacht ik, laat hem gaan. Doe dat kind geen pijn, dacht ik." „Hou maar op," zei de rechter, „de rest ken ik wel, Maar hoé verklaart u het dan dat de jongen met een bloed neus bij de buren is binnengevlucht?,, HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 „Dat weet ik niet," luidde 't antwoord, „misschien heeft hij zichzelf per onge luk tegen de neus geslagen." „En hoe komt het dan dat getuigen u hebben horen roepen: Nou heb ik je eindelijk!" informeerde de officier. „Dat kunnen zij niet hebben gehoord, want zulke wraak zuchtige woorden spreek ik niet," ver klaarde de verdachte. Desondanks werd de mishandeling bewezen geacht. Der tig gulden boete heeft hij gekregen. Maar hij zei, dat hij het hogerop zou gooien. „Ik ben een gerechtelijke dwa ling edelachtbare," riep de man tegen de deurwaarder. Maar die loodste hem het zaaltje uit. Willy H. Heitling. IN NOORDEN EN ZUIDEN DES LANDS Alleen in de stad Groningen al 7500 woningzoekenden. Minister Bogaers heeft kortgeleden plannen ontwikkeld, die beogen om in het noorden en zuiden van het land de woningbouw en het huurbeleid vrijer te maken. In deze gebieden zou, naar het oordeel van de bewindsman in de loop van 1967 een redelijk evenwicht op de woningmarkt te verwachten zijn. Maar is de woningsituatie in de drie noordelijke provincies en in Zeeland en Limburg van dien aard, dat het vrij geven van de huren niet zal leiden tot een sterke verhoging van de huurprijs, die, vooral voor de minder draagkrach- tigen een sterke lastenverzwaring met zich mee brengen In verschillende voornamelijk grotere gemeenten in deze gebieden is het woningtekort nog zo danig, dat de liberalisatieplannen van minister Bogaers er met weinig enthou siasme worden ontvangen. VOOR LIBERALISATIE IS DE TIJD NOG NIET RIJP Sedert het begin van de tweede we reldoorlog geldt in ons land een huur- prijsbeheersing voor gebouwd onroerend goed. Dit impliceert, dat de bepaling van de huurprijzen voor woningen en bedrijfsruimten van overheidswege ge schiedt. Sedert 1 januari 1951 zijn de voorschriften die hiervoor gelden, ver vat in de Huurwet en de daarop steu nende besluiten. Behalve voorschriften voor bepaling van de huurprijs, bevat deze wet ook een regeling, die gebrui kers van woningen en bedrijfspanden beschermt bij acties tot ontruiming; dit is de zogenaamde huurbescherming. Deze wettelijke bepalingen vormden in de tijd van hun ontstaan een evidente noodzaak. Er heersten kort na de oorlog in ons land, ten aanzien van gebouwd onroerend goed allerminst normale toe standen. Er bestond een ernstige ach terstand in de aanbouw en de nieuw bouw was amper voldoende om het nor male bevolkingsaccres op te vangen. De bevriezing van de huren, het recht op huurbescherming en andere beper kende maatregelen waren onder deze omstandigheden een eerste vereiste. Waar de woningschaarste zo groot was, zouden vrije huurprijzen natuurlijk gemakkelijk tot uitbuiting van de huur der kunnen leiden (bij de kamerver- huur ziet men dit trouwens toch al ge beuren). Ook nu, anno 1966, is de woning nood nog een bittere realiteit in grote delen van ons land. Maar in sommige streken, met name in de noordelijke en Zeeland en Limburg ligt de situatie heel wat gunstiger. Daarom wil minis ter Bogaers hier o.m. de huren vrij geven en de huurbescherming afschaf fen. Niet rooskleurig Wanneer een bewindsman een derge lijk besluit neemt, moge men evenwel veronderstellen dat hij zich eerst nauw keurig van de woningsituatie ter plaatse op de hoogte heeft gesteld. In dit op zicht is hij in gebreke gebleven. Want in bedoelde streken is de situatie aller minst zo rooskleurig als de bewindsman zich voorstelt. Met name in de stad Groningen alsook in Leeuwarden is het woningtekort nog zodanig, dat ambte naren van de volkshuisvesting het mi nisteriële besluit als „een ramp" hebben gekenschetst. Alleen in Groningen zijn ongeveer 7500 urgente gevallen van wo ningzoekenden! Maar ook in verschil lende Zeeuwse en Limburgse steden is de woningschaarste nog allerminst op geheven. Op welke grond wil minister Bogaers dan de huren vrijgeven? In Den Haag heeft men de denkfout gemaakt de wo ningtekorten te willen uitdrukken in provinciale percentages. Dat houdt in dat een woningtekort in Wildervank wordt weggecijferd tegen een woning overschot in bijvoorbeeld Lopper- sum. Op grond van een dergelijke be rekening is men tot de rooskleurige be oordeling over de woonsituatie in deze gebieden gekomen. Maar als iemand, b.v. in Wildervank geen huis kan krij gen, moet hij dan maar in Loppersum naar een woning uitkijken? Het zou me wel een volksverhuizing worden! Aardig voor de eigenaar Natuurlijk zijn er in deze gebieden wel gemakkelijk woningen te krijgen, als men tenminste f 300,- of meer per maand op tafel kan leggen. Dat is dus voor het gros der bevolking een onmo gelijkheid. Worden nu toch in bedoelde gebieden de huren vrijgegeven dan voor zien wij in verschillende gemeenten, waar het woningaanbod schaars is, een fikse stijging van de huurprijzen, die misschien aardig voor de huiseigenaren is, maar die niet bepaald geschikt is om een inflatie te beteugelen! En wat te denken van de afschaffing van de huurbescherming in deze pro vincies? Stel je voor dat in Leeuwarden een gezin de huur wordt opgezegd en zichniet meer op huurbescherming kan beroepen. Dan kan men bij volkshuis vesting om een nieuwe woning verzoe ken, maar gegarandeerd heeft volks huisvesting die ook niet. Maar goed, minister Bogaers bekijkt alles per pro vincie dus wellicht staat er dan voor dit gezin in Hindelopen nog een huis leeg... Wat men in de noordelijke en in min dere mate in de zuidelijke provincies van de liberalisatieplannen der voortva rende bewindsman verwacht is een on voorstelbare dosis verwarring en el lende. Misschien niet in eke gemeente, maar toch in een groot deel van le ste den en dorpen in deze gebieden. Men kan daarom slechts hopen, dat minister Bogaers zijn voortvarende plannen voor lopig maar weer opstal zet. (Nadruk verboden.) Mr. M. v. Oudwijck ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kevertjes Bijgaand treft u beestjes aan. Wij hebben al een paar jaar last van deze kevertjes, 's Winters zie je ze niet, maar zodra het warmer wordt, komen ze te voorschijn. Ze komen uit trplex en eten door het behang heen. Ook zitten de beestjes in de planken op zolder. Hoe is de bestrijding? De toegezonden kevertjes zijn de z.g. klopkevertjes. De naam ontleent zich aan het eigenaardig kloppend geluid in het hout, waar de kevertjes in zitten. Het lijkt bij aandachtig gehoor veel op het tikken van een horloge, vandaar de Franse naam .horloge de la mort'. Het leeft, behalve in hout, ook van levens middelen als beschuit en vermicelli. Bestrijding: Er voor zorgen dat levens middelen in blikken- of plastic bussen worden bewaard. Geen resten laten lig gen. Directe bestrijding: Bij de drogist kunt u een preparaat kopen, waarmee u de gaatjes in het hout inspuit. Zitten er te veel gaatjes in het hout, dan kunt u dit door een terzake kundig bedrijf laten doen. Robert Stack Kimt u mij helpen aan de levensbeschrijving en het adres van de acteur Robert Stack, die de rol van Eliot Ness vertolkt in de Ameri kaanse t.v. serie „The Untouchables,,? U kunt Eliot Ness, alias Robert Stack bereiken via Desilu, 25 Burkler House, Hazel, Londen. U zult daar ook zijn levensbeschrijving kunnen krijgen. Tijdschriften Kunt u mij zeggen of de ondergenoemde tijdschriften ook Ne derlandse vertegenwoordigers hebben. Zo ja, hoe luiden de adressen? De tijd schriften zijn: Science et Vie, Rue de la Baume, Paris - 8, France en This Week Magazine, United Newspapers M. C. P., Lexington Ave, New York, U.S.A. Noch This Week Magazine noch Science et Vie zijn in Nederland ver tegenwoordigd. Wel kunnen wij u nog mededelen dat This Week Magazine een uitgave is van United Newspapers Ma gazine Corp. en een oplage heeft van 14,5 miljoen. Beide adressen van de tijdschriften zijn u al bekend, zodat u voor nadere gegevens aan de admini stratie van de tijdschriften kunt schrij ven. Werklozen Hoeveel werklozen zijn er in Nederland? In ons land zijn van de mannen 21.922 personen werkloos en van de vrouwen 3.698 volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Minister Zijlstra Hoe luidt het adres van de voormalige minister Zijl stra? Het adres luidt: dr. J. Zijlstra, Ba- vooylaan 14, 's Gravenhage. Les Baroques Kunt u mij helpen aan de adressen van de leden van „Les Ba roques" en aan het adres van hun fan club? De adressen van de leden van Des Baroques luiden: Frank Muyser (leider, slaggitaar, mondorgel, tambourijn en zang), Kantonpark, Baarn. Robin Muy- selaar (basgitaar en zang) zelfde adres als Frank. Gerard Schoenmaker (zang, slaggitaar), Oude Amersfoortseweg 79, Hilversum. Raymond van Geytenbeek, (slagwerk en zang), Thorbeckelaan 30, Baarn. René Krijnen (elektr. orgel en piano), Fokker Blekerstraat 232, Bus- sum. Hans van Emden (sologitaar, ba lalaika), Wassenaarlaan 11, Baarn, tel. 02954 - 3579. Adres fanclub Les Baro ques: Albert Kuyperstraat 71 I hoog, Amsterdam ,tel. 020 - 726804. Adres Hoe luidt het adres van de Neue Zuericher Zeitung? Het adres van de Neue Zuericher Zeitung luidt: Falkenstrasse 11, Zuerich Zwitserland. Vrijgezellenbond Welke vereniging bestaat er voor vrijgezellen, die zich niet uitsluitend beweegt op ontspan- ningsgebied, maar ook tracht verbete ringen te krijgen op voor ongehuwden knelljende punten, zoals belasting en huisvesting De Nederlandse vrijgezellenbond is een vereniging tot behartiging van de belangen van ongehuwden. Zij organi seert niet alleen veel op ontspannings- gebied, doch neemt het ook in sociale zin op voor de ongehuwden (afschaf fing van het tarief I der belastingen etc..). Bondssecretariaat: Laan van Meerdervoort 15, Den Haag, tel. 070 333581. „Bone test" Kunt u mij de juiste betekenis zeggen van de bone - test (bone - age) Het is niet mogelijk na te gaan, wel ke test u bedoelt als u niet schrijft in welk verband u dit woord heeft horen gebruiken. Wij nemen aan, dat dit een psychologische test is, maar aangezien er duizenden testen zijn, is het onbe gonnen werk, dit uit te zoeken zonder nadere gegevens. Wel is bij ons bekend de boom-test, waarbij drie bomen moe ten worden getekend: een onderzoekme thode, die vergeleken kan worden met het interpreteren van een handschrift. Het is uitgevonden door Koch en hij noemde het eenvoudig „der Baumtest". uit deze test kan een bepaald karakter, aanleg enz. worden opgemaakt door de psycholoog. Indien u deze test niet be doelde, verzoeken wij u wat duidelijker te zijn en ons wat meer gegevens te zenden. Successierechten Indien men (on gehuwd, alleenstaand)) door erfenis een huis met hypotheek zou krijgen, welke kosten moet ik dan betalen? Afhankelijk van de omvang van de nalatenschap dient u successierechten te betalen over het uit de nalatenschap en roerend goed geschatte kapitaal verkregen kapitaal of aan onroerend HULPVERLENING DOOR WIJKVERPLEEGSTER AAN VAKANTIEGANGERS Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van de wijk verpleegster van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan b.v. het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huisarts dient de va kantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in de vakantieplaats. Ook de wijkver pleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse verkrijgen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een nood-lidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlan ders, die in ons land hun vakantie door brengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. De ze patiënten dienen ook eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. En Simon gaf hij de toenaam Petrus. Marcus 3 16. Jezus is op de berg geklommen en vertelt Marcus „hij riep tot Zich die hij wilde." Onder al die geroepenen bevinden zich twaalf, die een bizondere roeping ontvangen. Zij moeten met Hem zijn en zullen uitgezonden worden om te prediken. „En Simon gaf hij de toe naam Petrus". Dat betekent voor Simon een geweldige promotie. Simon is een alledaagse naam, die eigenlijk betekent „platneus". Petrus is een prachtige naam, die betekent „rotsman" Hoe zit dit eigenlijk! Krijgt hij die naam, omdat die zo karakteristiek voor hem is? Is hij zo'n standvastig mens? Is de kern van Petrus de standvastigheid, is dat bij hem, wat men noemt het beste Het nobelste in de mens Natuurlijk zit daar boven op en daar omheen van allerlei, dat minder goed en minder nobel is, maar nu roept Je zus hem tot zich om in een omgang van elke dag dat beste er uit te pellen? Be doelt Jezus: Petrus, je bent van binnen een rotsman en nu zal ik je helpen om zo helemaal te worden? Maar op cri- tieke ogenblikken ieder die zijn ge schiedenis kent, weet dat schiet Pe trus te kort en bewijst hij, dat hij geen rotsman is. Als Jezus hem toch deze naam geeft, van Wien geschreven staat, dat Hij wist wat in de harten der men sen leefde, dan is dit geen karakteris tiek maar profetie. Geen titel, geen rid derorde en dus erkenning van verdien ste, maar genade. Het is de belofte: Petrus, dat wil ik van je maken als je me wilt toestaan om dit te doen. En Petrus behoeft nu niets anders te doen dan te geloven, d. w. z. te aanvaarden, wat Jezus over hem heeft uitgesproken. In de spanning van die twee, van de oude naam en de nieuwe naam, de oude mens en de nieuwe mens zal hij moeten leven, evenals Paulus en evenals ieder die zich aan Gods genade heeft overge geven. Midden in de aardse werkelijk heid levend uit de hemelse, naar de bekende, echt evangelische uitspraak: „door 't geloof ben ik wat ik niet ben." EEN NIEUW TYPE LUCHTKUSSEN GRASMAAIER Reeds enige tijd wordt in ons land de Flymo luchtkussenmaaier door R.S. Stokvis en zonen geimporteerd. Gezien de vele goede eigenschappen van deze zwevenden grasmaaier, is deze zeer po- populair geworden. De voordelen zijn be langrijk, vooral voor de pas ingezaaide gazons, beschadiging door wielsporen komt niet voor. Bovendien kan men alle kanten op, dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in het rond. Men heeft geen moeilijkheden voor 't maaien langs randen van gazons, borders en tuinpa- Ook het oversteken naar een ander ter rein via een tegelpad levert geen enkel bezwaar op. Door de grote vraag naar een grasmaaier met meer capaciteit, heeft men nu de Flymo Professional op de markt gebracht. Deze luchtkus senmaaier heeft een 4 pk motor, waar door een grotere kracht op het mes wordt overgebracht. Het bestaande type heeft een aantal verbeteringen onder gaan, die resulteren in een belangrijke vereenvoudiging van onderhoud en be diening. Met de nieuwe technische mo gelijkheden is het tegenwoordig geen probleem meer zijn gazon goed te on derhouden. WEMELDENGE Van 10—16 juli 1966 Zondag 10 juli: Eerste kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.26 8.40 1.47 2.08 Maandag 9.09 9.27 2.37 2.59 Dinsdag 10.03 10.22 3.31 3.57 Woensdag 11.08 11.31 4.35 5.01 Donderdag 12.15 5.39 6.07 Vrijdag 0.38 1.17 6.41 7.07 Zaterdag 1.39 2.13 7.33 7.57 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1