de puszta begint in oostenrijk sms?' oveRöenkinq cCanfyt cLq. sthaat NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND cYx<9w 33STE JAARGANG No, 5 1 JULI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN lIlLLEOEN de scheldebode REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs big vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDERODE" ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur ZIJN TECHNIEK BRACHT WELVAART „Onze welvaart en onze beschaving", riep de spreker uit, „zij zouden niet kun nen bestaan zonder onze techniek"! De spreker riep nog veel meer. Maar de rest van zijn woorden ging verloren voor een der toehoorders, linke Thomas ge naamd, die zich nadenkend achter het oor krabde, de zaal uit sloop, en in een kroegje diep ging zitten nadenken. Linke Thomas is een van onze oude bekenden. Wij weten nog hoe hij jaren geleden begon met kleine oplichtinkjes. Daarna heeft hij een grootse carrière gemaakt. Zijn oplichterijen leverden steeds grotere bedragen op. Ook steeds grotere gevangenisstraffen trouwens. Maar de laatste tijd werd linke Thomas zo door de politie in de gaten gehouden dat er weinig meer te versieren viel. Techniek en welvaart; dat schijnt hij na die lezing in zijn hoofd te hebben ge houden. Enkele dagen later zagen twee agenten in burger hem op de automarkt scharrelen. „Wat zou die hier moeten?" vroegen ze zich verbaasd af. En hun verbazing steeg toen zij bemerkten dat linke Thomas voor luttele tientjes eigenaar werd van een voorhistorische motorfiets. Dat helderziende moeten zijn om dat te weten. Zij rapporteerden het zonderlinge voorval, en omdat de eerste tijd niets bijzonders bleek vergat men de motor van linke Thomas maar weer. De eigenaar zelf echter geraakte tot grote activiteit. Hij poetste en verfraai de de motor. Hij haalde zelfs een rijbe wijs, wat tegenwoordig niet gemakkelijk is. En daarna ging hij grote tochten ma ken. Men zag hem 's morgens bijtijds wegrijden, 's Avonds laat, en soms pas de volgende dag kwam hij terug. Dat bleef de politie verontrusten. Een groot reiziger is deze nooit geweest. Zijn trips beperkten zich over het alge meen tot het vervoer op staatskosten van de ene gevangenis naar de andere. Men trachtte na te gaan waar hij heen reed. Maar elke dag nam hij een ander reisdoel. Het meest zorgwekkende was wel het feit dat Thomas in de zelfde tijd in de goede doen ging verkeren. Aan een rechercheur, die eens voorzich tig informeerde, verklaarde hij zonder blikken of blozen dat hij nog steeds be zig was de uitgaanskas van zijn laatste straf op te maken. Hetgeen niemand ge loofde. Tot op een kwade dag de schoonmoe der van een der agenten jarig was. Die schoonmoeder woonde wel vijftig kilo meter ver. Wat verveeld keek de felici terende agent tijdens de verjaarsvisite in het plaatselijke krantje. En wat viel hem op? Een kort berichtje Mevrouw T. had bij de politie aangifte gedaan van oplichting. Iemand was bij haar geweest met een kapotte motorfiets. Hij had vier tientjes geleend om de motor te laten repareren. Vervolgens was hg ver dwenen en niet teruggekeerd. JEUGDIG EN STERK V»' W Kapelle - Tel. (01102) 223 De agent stortte zich naar buiten, onder de verbaasde blikken van zijn schoonfamilie. Via de plaatselijke poli tiek rende hij naar mevrouw T. „Het signalement!" riep hij. „Wat was het voor een motor?" De techniek had linke Thomas geen windeieren gelegd. Na een oproep in de streekbladen kwam men aan een totaal van enkele duizenden guldens, allemaal geleend met het zelfde smoesje: repara tie van de oude motor. En de meeste be nadeelden zullen wel geen aangifte heb ben gedaan. Nu is het uit met Thomas en de tech niek. Zij hebben hem voor de grote rechtbank gebracht, en hij is ter be schikking van de regering gesteld. Voor- lopig gaat hij naar een inrichting. Met de trein. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) GEBOORTELAND VAN LISZT EN HAYDN HEEFT EIGEN KARAKTER Oostenrijk staat bekend als een ma jestueus bergland, met diepe valleien, kolkende waterstromen en door naald bossen omzoomde bergweiden - kortom, als een echt alpenland. Voor een groot deel is dit juist. Oostenrijk heeft - hoe paradoxaal het ook moge klinken - ech ter ook een pusztagebied. Op circa veer tig kilometer ten zuid-oosten van Wenen namelijk strekt zich een steppeachtig landschap uit, met pusztabronnen, troe pen grazende paarden, eenzame ruiters en ruim gebouwde steppedorpen. Dit wijde, melancholisch aandoende land schap is de uiterste westelijke voorpost van het inmense steppegebied van oost europa. „Klein-Hongarije" noemen de Oostenrijkers het. De benaming is wel gekozen, want deze landstreek lijkt in derdaad veel op het wijde land van de Magyaren. Het Oostenrijkse steppegebied ligt in Burgenland. Dit bondsland, dat een op pervlakte heeft van circa 4.000 vierkante kilometer en in het oosten grenst aan Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Joego slavië, is nog niet zo heel lang Oosten rijks gebied. Oostenrijk kreeg het Bur genland door het vredesverdrag van Saint-Germain namelijk pas in 1921 toe gewezen. Hongarije en Tsjecho-Slowakije namen evenwel in 1922 van het nieuwe Oostenrijkse gebied eigenmachtig enige delen terug. Deze actie had tot gevolg, dat Hongarije van de Volkenbondraad officieël tien Burgenlandse dorpen ver kreeg. Na langdurige onderhandelingen kreeg Oostenrijk later op zijn beurt hiervan twee dorpen toegewezen, te we ten Rattersdorf en Liebing. Sederdien is de veel omstreden oostelijke grens van Oostenrijk onveranderd gebleven. Invloed van de Balkan Het Oostenrijkse Burgenland heeft een sterke invloed van de Balkan. Goulash en paprika worden er even zo graag ge nuttigd als Knödelsuppe en Sauerkraut. Dit is te verklaren door het feit dat er in het oostelijke grensgebied circa 30.000 Kroaten, 6.000 Hongaren en enige dui zenden Tsjechen en Slovenen. (Burgen landse dorpen waar uitsluitend of veel Kroaten wonen zijn Stinatz, Kroatisch- Geresdorf, Kroatisch-Mnihof, Kittsee, Pamdorf, Neudorf, Pama en Krankenau. Dorpen met een sterke Hongaarse inslag zijn Oberwart, Unterwart, Rechnitz, Deutsch-Schützen en Szigeth). De hier wonende Hongaren stammen oorspronkelijk uit de Roemeense land streek Szeklerland en vestigden zich omstreeks het jaar 1400 in het Oosten- rijks-Hongaarse grensgebied. Twee eeu wen later verschenen de Kroaten, die in Burgenland een toevluchtersoord zoch ten tegen de naar het westen opdringen de Turken. De Tjechen en Slovenen tenslotte kwamen in de loop der jaren uit econo mische en politieke overwegingen naar het oostelijke Oostenrijkse grensgebied toegestroomd. De zigeuners In Burgenland woont voorts een vrij grote kolonie zigeuners, die zich hier blijvend gevestigd hebben. Zij leggen zich toe op het fokken van paarden en het verhandelen van riet. Trekt er een troep zwervende zigeuners door de streek, dan leidt dit meestal tot vecht partijen, aangezien de zwervende zigeu ners de sedentair geworden Burgenland se zigeuners als „verraders" beschouwen Soms wordt de drang naar het vrije bestaan een Burgenlandse zigeuner te sterk en vraagt hij bij de doortrekkende zigeuners om aansluiting. De naar de ongebondenheid smachtende krijgt ech ter meestal nul op zijn rekwest en wordt met hoongelach en steenworpen door de echte nomaden op de vlucht gedreven. De niet-oorspronkelijke Oostenrijkse bevolkingsgroepen in Burgenland spre ken behoudens hun eigen landstaal bijna alle Duits. Kroatisch en Hongaars wor den evenwel op de daarvoor bestemde scholen onderwezen - er zijn in Burgen land 36 scholen voor Kroatisch en 4 scholen voor Hongaars sprekende kin deren - en tevens komt er in Burgenland een in de Kroatische taal gesteld nieuwsblad uit. Hete zomers Het voornaamste gedeelte is gelegen ten oosten van de Hongaarse puszta. In de zomer is het de warmste en in de winter - het hooggebergte buiten be schouwing gelaten - de koudste streek van Oostrgk. De temperatuur in de zo mer loopt er meermalen op tot 38 gra den lands. Zoals in alle steppegebieden valt hier weinig regen. (In de zomer gemiddeld 200 tot 300 mm). Blaast in de winter de venijnige koude oostenwind, dan krijgt het Burgenlandse steppegebied de volle laag, want de bar re wind uit het oosten komt hier recht streeks aangegierd uit de Hongaarse puszta. De Burgenlandse boeren hebben dan hun zwarte astrakanmutsen diep op het hoofd gedrukt en 's nachts weer klinkt het gehuil van troepen rondzwer vende wolven, die, hongerig gemaakt door de koude, opdringen naar de een zaam gelegen boerenhoeven. Zeer mooi is het landschap in mei en juni, als de warme zonnestralen de step pe in een bont bloemtapijt hebben omge toverd. In deze maanden zijn lila en rose hier de hoofdkleuren en op de vochtige gedeelten bloeien dan vele irissen en orchideeën. In de steppestreek komen dieren, planten en insekten voor, die in west-, noord- en zuid-Europa niet voorkomen. Het vaderland van een groot deel van de hier levende planten en dierlijke we zens zijn «e zouthoudende landstreken van Voor-Azia en Noord-Afrika. (De bodem van de Burgenlandse steppe is eveneens zouthoudend). De fauna is er vertegenwoordigd door de wezel, steppemuis, hamster, egel vis, haas en dwergmuis, welke laatste haar kogelronde nest op kunstige wijze tussen de stengels van het taaie steppe gras bouwt. Prachtig meer Aan de westelijke rand ligt het 310 km grote Neusiedler meer, een prachtig steppemeer, dat in midden-Europa zijn weerga niet heeft. Zelfs de leek op het gebied van fauna en flora wordt hier getroffen .door de rijke veelzijdigheid van het planten- en vogelleven. In het bijzonder valt de bezoeker de vertegenwoordiging van de vogelwereld op. In het gebied van het Neusiedler Daar verblijven ruim 260 soorten vogels, waarvan circa de helft hier hun broed plaats hebben. Er komen vogels voor, die in west-Europa zelden of nimmer worden waargenomen. Baard- en buitel- mezen, karakieten en andere kleine riet vogels broeden er in zeer grote getale. Ook de prachtige blauwe ijsvogel ver blijft in dit gebied. Een van de minst schuwe vogels van Burgenland is de ooievaar, die zijn nest zo graag op de schoorsteen bouwt. Hun lievelingsresidentie is het pittoreske stadje Rust, waar enkele honderden pa ren van deze vogels hun zomerverblijf hebben. In de rietvlakten rondom het meer verblijven voorts de zilverreiger, de blau we en de grijze reiger, de lepelaar en de uiterst schuwe roerdomp. Ook de ree, de bisamrat en het wilde zwijn houden zich hier op. De bisamrat, die van elders hier werd ingevoerd, voedt zich niet zo als de gewone rat met afval, vis of jonge watervogels, doch leeft uitsluitend van planten en kleine weekdieren. Vis en ganzen In het meer leven vele soorten vissen. De visstand schommelt er al naar ge lang de waterdiepte, die in doorsnee on geveer iy2 meter bedraagt. Soms komt het echter voor dat het meer zo goed als geheel droogt ligt. Een zeer kritieke situatie voor de vis stand ontstaat, als het water bij een lage waterstand bevriest. Zo iets geschiedde onder meer in de jaren 1936, 1947 en 1949. Een groot deel van de visstand ging toen verloren. Bij een aanhoudende hoge waterstand maken de vissers ech ter goede vangsten. Zo haalden beroeps vissers in 1942 en 1943 ruim 200.000 kg vis uit het meer op. Groots is in de herfst de wilde gan- zentrek. Terwijl de zomerganzen naar het zuiden trekken, komen bij vele hon derden tegelijk uit het noorden de win- terganzen hier aangevlogen, die het winterklimaat hier aangenamer vinden dan dat van het in het ijzige noorden. Overdag verblijven de winterganzen in de steppe, waar zij hun voedsel zoeken 's avonds vliegen zij in grote zwermen terug naar het meer. Hun aantal in het meergebied wordt op honderduizend stuks geschat. Bijzonder volksleven In de loop der tijden heeft zich in Burgenland een bijzonder volkskarakter ontwikkeld. Veel is in deze landstreek anders dan in het overige Oostenrijk. De bevolking is arbeidzaam en ietwat me lancholiek, maar daarbij steeds bereid uitbundige feesten te vieren. Het aantal feestdagen - steevast gepaard gaande met grote hoeveelheden zelfgemaakte schnaps - is opvallend. Daar het een overwegend agrarisch gewest is, vinden de feestelijkheden voor het merendeel in de herfst en de winter plaats. Kroaten, Hongaren, Slovenen en Tjechen hebben naast de voornaamste religieuze evenementen, zoals Pasen en Kerstmis, allen hun eigen feest- en her denkingsdagen. Ook de woningbouwstijl heeft in Bur genland een eigen karakter. Langs de langgerekte dorpsstraten pronken aar dige hagelwit gekalkte huisjes, waarvan bij sommige de daken bedekt zijn met riet of stro. De oudste en de voornaam ste woningen zijn gewoonlijk getooid met een fraaie barokgevel en hebben tevens veelal een wijsgerige spreuk of een gedicht op de muren prijken. De Burgenlanders zijn muziekminnen- de mensen. Franz liszt en Joseph Haydn zijn onder meer geboortig uit deze streek - in Eisenstadt is een Joseph Haydn- museum - en zelfs het kleinste dorp heeft één of meer muziekkapellen. Ver der zijn er een dozijn muziekvolksscho- len, circa vijftig zangkoren - waaronder zeer goede - en talrijke zigeunerkapellen Wie dus van wals, polka of csardas houdt, kan hier zijn hart ophalen! Het Oostenrijkse pusztagebied is ui teraard niet zo uitgestrekt als dat van in Hongarije, maar wat betreft het par ticuliere karakter van haar bevolking en de zeldzame variëteit van de fauna en flora is het een uitermate boeiende land streek. Een landstreek, die de sfeer ademt van de Balkan en die voor Oos tenrijk waarlijk uniek te noemen is. (Nadruk verboden) J. G. STOLTE ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zgn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Onbreekbare glasplaat Kunt u mij een adres geven, waar ik een onbreek bare glasplaat voor mijn kloostertafel kan kopen? Ook gaan mijn gedachten uit naar een soort plastic plaat, iets wat dus op glas lijkt. In Sas van Gent is een glasfabriek gevestigd die de door u bedoelde glas platen fabriceert. U kunt daar ook in formeren, welke handelaar in uw omge ving produkten afneemt van deze fa briek. Het adres luidt: Glasfabriek Sas van Gent N.V., Westkade 20 tel. (01158) 701. Begraafplaats Kunt u mij inlichten over het begraven op het kerkhof en het ruimen er van? Mijn familie wil in Wei- werd worden begraven. Mag de overheid zo'n kerkhof ruimen en verplaatsen in verband met b.v. een industriegebied? In antwoord op uw vraag delen wij u mede dat Weiwerd onder de gemeente Delftzijl valt. Weiwerd heeft nog een kerkelijke begraafplaats. Op zulke be graafplaatsen wordt praktisch nooit ge ruimd in verband met de aanleg van industrieterreinen. De gemeente Delftzijl heeft een verordening waarin staat dat een graf 30 jaar nadat het officieel ge sloten is verklaard, geruimd mag wor den. Indien het graf er dan echter nog goed onderhouden uitziet, zal hiertoe niet direct worden overgegaan. Stellig zal dan eerst overleg worden gepleegd met de betrokken familieleden. Dit geldt niet voor alle gemeenten. In sommige gemeenten wordt bij huurgraven ge ruimd zodra het aantal huurjaren ver streken is (men kan dan niet meer bij- huren). Eigen graven kan men steeds weer inhuren voor 10 jaar. Onteigening van de grond is natuurlijk altijd mogelijk maar hier zal uit piëteitsoverweging niet zo vlug toe worden overgegaan, ten zij het absoluut in 's lands belang is. In Delftzijl is dat wat de industrie betreft Want het bedenken des vleeses is de dood. Rom. 8 6a. Wanneer Paulus zoveel kwaad weet te vertellen van ons vlees, dan moet gij niet denken dat hij het over ons lichaam heeft. Vlees wil zeggen: alles wat de natuurlijke onwedergeboren mens wil, bedenkt en doet. Vlees, dat is alles, wat wij zo maar van zelf en uit ons zelf zijn en doen. Vlees, dat zijn wij zonder God, zonder Christus. Niet alleen de ongelo vige zijn één brok „vlees", ook de ge lovige zijn naar hun oude mens niets anders dan „vlees". De vleselijke mens is heus niet altijd een soort monster van gemeenheid. Hij kan ook vanuit natuur lijk en algemeen-menselijk aspect een zeer aangenaam mens een buitengewoon hoogstaand karakter zijn. Laten we nu eens denken aan een voortreffelijk mens met pracht kwailiteiten op allerlei ge bied, maar zonder God. Zelfs over zo iemand spreekt Paulus het ergste vonnis uit. Zijn oordeel is dan ook geen weten- schapelijk-, geen zedelijk-, geen aesthe- tisch-, geen maatschappelijk- of welk oordeel ook, maar een religieus oordeel, een oordeel Gods: „Het bedenken des vleeses is de dood". Alles, wat een mens cultureel, artistiek, sociaal, wetenschap pelijk doet en nastreeft zonder daarin uit en tot God te leven, is de dood. Heb ben alle humane dingen, buiten Christus om gedaan, dan geen waarde voor dit leven Zeker, heel veel. Betrekkelijk belangrijk, maar volstrekt gezien toch: de dood, het oordeel Gods erover. Want alles, wat het vlees bedenkt, komt niet uit God, de wortel des levens, en keert niet tot God, de kroon des levens maar komt uit de mensen en keert tot de men sen, die voor de dood leeft. Het vlees handhaaft zichzelf altijd, zelfs in de meest beminnelijke vormen, tegenover God. Het wil zelf koning, norm en doel zijn, en onttroont daarmee God. Het vlees wil „als God wezen", en Zijn plaats innemen. Het vlees gunt geen enkele plaats. En dat is de dood. Het vlees er gert zich aan de wet Gods als aan een lastig obstakel. Het vlees ergert zich ook aan het Evangelie Gods aan het Kruis, aan de weg der verlossing. Het zegt „neen", wanneer God ons qualifi- ceert als zondaar, het zegt even hard nekkig „neen", wanneer God ons van genade wil laten leven. Het vlees is hoogmoedig, het vlees is de dood en be denkt de dood. onmogelijk omdat het kerkhof in het centrum ligt en de nieuwe industrieter reinen in bet oosten komen. De nieuwe begraafplaats zal in het westen worden aangelegd. Mil. Dienst Een kennis van ons, die de Duitse nationaliteit heeft en 20 jaar oud is, heeft, om niet in militaire dienst te behoeven, voor 6 jaar varen getekend, waarvan hij eer reeds 10 mnd. op heeft zitten. Nu zou hij graag in Ne derland komen werken om zijn beroep als kok hier aan wal uit te oefenen. Maar nu zitten we met de volgende vragen: Als het lukt dat hij hier kan komen werken moet hij dan toch nog, bij eventuele terugkeer naar Duitsland, in militaire dienst? En kan hij er op de een of andere manier aan ontkomen? Indien uw kennis in Nederland wil gaan werken, terwijl hij voor 6 jaar va ren heeft getekend, pleegt hij contact breuk. Als hij dan weer naar Duitsland gaat, loopt hij de kans direct bij de kraag gegrepen of aan de grens vastge houden te worden. Indien hij moedwillig zou trachten (na terugkeer in Duits land) aan de dienstplicht te ontkomen, zou dat als een poging tot desertie kun nen worden aangemerkt. Comité voor hongersnood in India. Bestaat er nog een comité dat zich be last met het inzamelen van gelden voor de hongersnood in India? Zo ja, wat is dan het gironummer? De Stichting Eten voor India bestaat nog steeds. Het gironummer is 100200. Verder kunt u zich voor inlichtingen wenden tot de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V.I. B.), Blankenbergerstraat 6, Den Haag, tel. (070) 392263. WEMELDIN GE Van 3—9 juli 1966 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. vjn. n.m. Zondag 3.59 4.23 9.30 9.47 Maandag 4.44 5.05 10.16 10.36 Dinsdag 5.21 5.41 10.56 11.17 Woensdag 5.50 6.15 11.34 11.55 Donderdag 6.38 6.54 12.12 Vrijdag 7.12 7.29 0.30 0.48 Zaterdag 7.49 8.04 1.04 1.24

Scheldebode | 1966 | | pagina 1