NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq bruinen of blaren JLcMfyS de, SthCuOdt LAND- EN TUINBOUW ZONNEBADEN: 33STE JAARGANG No. 4 24 JUNI 1966 f. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNTNGELN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Agrippa zeide tot Paulus: Gij beweegt mij bijna een chris ten te worden. Hand. 26 28 Er is een spot, die de zwakheid en de geestelijke nederlaag van de spotter verraadt. De spot van het gewonde ge weten. Zo was het ook met Agrippa, die bij Festus op bezoek was en nu wel eens graag die man, die zoveel opspraak in de wereld verwekte, wilde zien en horen Daar staat dan Paulus voor die twee machtige heren. Hij krijgt gelegenheid om zich te verdedigen en van zijn leven te vertellen. Paulus doet dat gaarne, want hij heeft hierdoor weer een kans om het Evangelie te verkondigen. Hij vertelt van zijn bekering te Damascus, en van zijn boodschap, die hij te brengen heeft. Wanneer Paulus begint te spre ken over „de opstanding uit de doden", dan interrumpeert de heidense Festus: Gij raast, Paulus, uw grote geleerdheid brengt u in de war; gij moet niet zo diep in de laatste levensvragen proberen in te dringen, want dan raakt ge hele maal in de war! Nu wendt Paulus zich direct tot Agrippa, de man die wel schandelijk leeft, maar toch een zekere eerbied op een afstand heeft voor het oude Testament. Hier zoekt Paulus de deur om in het hart van Agrippa binnen te dringen. „Gelooft gij, o koning Aprip- pa, de profeten? Ik weet, dat gij ze gelooft"! Nu wordt het gevaarlijk, want hoewel Agrippa er praktisch niet naar leeft, theoretisch stemt hij toe, dat de profeten gezag hebben. Profeten, dat zijn voor Agrippa griezelige en gevaarlij ke mensen. Mensen, die zich boven Koningen durven te verheffen en ze niet ontzien. Agrippa moet uit de buurt van profeten blijven, want zij deinzen niet terug om openbare en verborgen zonden aan de kaak te stellen. Zijn familie heeft vroeger wat last gehad van die Johan nes de Doper. En Paulus wordt ook al zo vrijmoedig en brutaal, zo persoonlijk en op de man af. Het geweten, dat nu al onrustig begint te worden, moet de deur weer gauw dichtsmijten met een grapje: „Ik zou, als ik u zo hoor, ook bijna een Christen worden". Zo reageert een spottend grapje de ernst van Gods roepstem weg. Ik ben er niet erg gerust op, of wij in bepaalde situaties niet pre cies zo doen als Agrippa, n.l. ons met een grapje eraf maken. Wij kunnen op een geestige manier ons geweten voor Christus sluiten, en de lachers nog op onze hand hebben, totdat God als een oordeel over ons lacht. HET INGENAAID AQUARIUM Nu een deel van ons volk er de voor keur aan geeft, de veilige beslotenheid van de huiselijke haard tijdelijk vaarwel te zeggen om de primitiviteit van het buitenleven te gaan genieten, beleven de tentenmakers gouden tijden. Zij ontwer pen kampeertenten, die in uitvoering variëren van datgene, waarin zelfs een barre woudloper nog verkouden zou worden tot datgene, waarin zelfs de meest verwende filmster nog een luxueuze woning zou zien. Tussen al deze modellen zijn er ook met kuipvormig en ingenaaid grondzeil. Voor de leken onder de lezers zij ver meld, dat het grondzeil dat deel van de tent is, dat op de grond ligt. Ingenaaid betekent dat dit grondzeil aan de zij kanten van de tent vastzit, en kuip vormig wil zeggen dat er een flinke opstaande kant aan zit, zodat de tent bewoner in een soort van kuip zit. (De kosten van deze korte kampeerinstructie zullen wij aan het eind van het kwartaal wel tegelijk met de abonnementsprijs verrekenen) Nu was er ergens een bos, en in dat bos stonden twee tenten; één met, en één zonder ingenaaid kuipvormig grond zeil. Met kampeerders gaat het als met vissers en automobilistenzet er twee bij elkaar en zij praten nergens anders meer over dan over hun liefhebberij. Zo ook in dit bos. De één toonde zich een fanatiek voorstander van ingenaaide en kuipvormige grondzeilen. De ander daarentegen hield het meer op losse grondzeilen. Het debat, dat hiervan het gevolg was duurde een gehele middag. Tegen de avond werd het voortgezet tot ver na middernacht. Toch zocht de man met het ingenaaide grondzeil het eigen kam pement weer op, strompelend over tak ken en boomwortels, want op onver klaarbare wijze was zijn zaklantaarn onklaar -geraakt. Voor de ander was dit niet zo onver klaarbaar. Hij had de lamp opzettelijk onklaar gemaakt, uit haat tegen inge naaide grondzeilen. Meer nog: tegen etenstijd was hij naar de dichtsbijwonen- de agrariër gegaan om talloze zakken met water te halen. Deze watervloed had hij willens en wetens uitgestort over het kuipvormig grondzeil, hetgeen betekent dat de tent in een aquarium was veranderd waarin, gezien de hoogte van de kuip, zeker dertig centimeter water stond. MODERN EN SIERL'JK Kapelle - Tel. (01102) 223 Door de duisternis misleid strompelde de beklagenswaardige eigenaar van het luxe grondzeil zijn tent binnen. Hij schoot prompt voorover het water in, terwijl achter de struiken luid hoonge lach weerklonk. Niemand, die nooit in de duisternis zonder enige verlichting in een tent in het water is gevallen, weet hoe donker het daar kan zijn. Al spartelend trok de ongelukkige zijn tent- stok ondersteboven zodat het bouwsel onverwacht ineen stortte. Achterwaarts kikkerachtige bewegingen makend ge raakte de getroffene weer op het droge, waar zijn collega hem stond te wachten mete een handdoek en allerlei droogge- reedschap, want het was zo kwaad niet bedoeld geweest. De goede zorg werd echter niet gewaardeerd. De man van de kuip verloor alle sportiviteit uit het oog, sloeg de ander een oog dicht en repte zich naar de wachtmeester om die uit het bed te halen. Het resultaat was averechts, want de klager kreeg zelf de bon, vanwege dat dichte oog van de man met het losse grondzeil. Die bon kost vijftien gulden, heeft de rechter vandaag beslist. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). ONKRUIDBE STRIJDING OP SPORTVELDEN EN SPEELWEIDEN Onkruidbestrijding in de grasmat is een dringende noodzaak, wil deze niet door klaver e.a. overwoekerd worden. Er zijn vele z.g.n. groeistoffen die aan vankelijk vooral in de landbouw in granen werden toegepast. Enkele wor den ook wel bij de bestrijding van on kruiden in gazons en sportvelden toege past. Er deden zich echter verschillende problemen voor n.l. dat deze groeistof fen niet alle onkruiden bestreden. Op een grasmat vooral kan dit tot onple zierige ervaringen leiden, zoals b.v. door dikwijls overwegend optreden van made liefje, klaver, ereprijs, hoornbloem enz. Hierin is nu verandering gekomen. Men heeft een bestrijdingsmiddel gevonden dat op grond van zijn samenstelling uitermate geschikt is voor de gelijktij dige bestrijding van de vele, in gazons en sportveld voorkomende onkruiden. De werking van dit middel „Orga-Mix" vindt plaats via het blad van de onkrui den, de nawerking door opname via de wortel. Toepassing met motorspuit voor zien van een spuitboom; op kleine per celen kan met de rugspuit gewerkt wor den. Op gazons en sportvelden met een slecht ontwikkelde grasmat verdient een kunstmestgift 14 dagen vóór de be handeling aanbeveling. De beste resul taten worden bereikt in de maanden mei t/m augustus, nadien kan men gebruik maken van het reeds bekende middel Pesco 18-15, waarmede eveneens zeer goede resultaten worden verkregen. Elke zomer opnieuw moet ons lichaam zich weer aan het zonnebaden in de va kanties wennen en daarom is het nodig, dat we ons ongeduld om snel bruin te worden proberen te bedwingen. De verstandigen onder ons hebben de huid voorbereid op een langere bestra ling van de zon, door de middagpauze en in de weekends de stralende voor jaarszon te benutten. Zij zullen dan in de vakantie dadelijk al wat langer kun nen zonnen. Natuurlijk gebruiken we bij deze voorbereide zonnebaden zonne brandcrème of en vochtinbrengend zon nebrandmiddel, dat niet vet is. Zo voor komen we zonnebrand, al lopen we bij te intensief zonnen wel grote kans zon nesproeten te krijgen. Het blijft dus op passen met de zon! Enige uren of een dag in het zwem bad kunnen ons ook al een aardig ge lijkmatige bruine kleur bezorgen. Na het zwemmen vetten we de huid wel steeds weer opnieuw in. Zó voorbereid zullen we in de vakan tie zeker minder snel „verbranden". lste en 2de graad Wie toch rood wordt en bemerkt dat de huid bovendien pijn gaat doen, bij voorbeeld dèAr waar de schouderbandjes wat schuren, moet weer snel uit de zon gaan. Deze eerste graad van zonnebrand is dan twee of drie dagen wel weer bij gekomen en verdwijnt helemaal met het toenemen van de pigmentvorming. En... het bruin blijft nog gered. Wie ondanks deze uiterlijke waar schuwingen blijft zonnen, haalt zich een tweede graad van zonnebrand op de hals en begint te vervellen. Bij de derde graad komt het gehele lichaam in op stand tegen het misbruik van de ultra violette stralen. We krijgen koude ril lingen en koorts. Daarom kunnen we niet te voorzichtig zijn! Vooral blond en roodharige mensen, die vaak een bijzon der gevoelige huid hebben, dienen tijdig en veelvuldig goede zonnebrandmiddelen te gebruiken en niet te lang achter el kaar te zonnen. Er zijn beschermende crèmes, oliën, spray's en lotions te over. Het lijkt ons verstandig twee of drie preparaten tegelijk aan te schaffen, om dat niet elk preparaat overal dezelfde werking heeft Een kostbare geschiedenis behoeft dat heus niet te worden. Eén tube of één fles is immers toch meestal niet toereikend voor de hele zomer? Aan het water Aan zee is de straling van de zon intensiever, zodat we sneller bruinen dan waar ook. Wie zijn vakantie aan zee ten volle wil genieten, moet daarom de eerste dagen zeker de middagzon vermeden, zodat het lichaam de kans krijgt u rustig aan de intensieve stralen te wennen. Weet u dat vroeg opstaan en snel van de zon profiteren een garantie is voor het meest houdbare bruin De zon schijnt bij ons milder dan in het warme zuiden, maar ze vermoeit ook minder. We kunnen tijdens onze zon-, en wind- vakantie dus veel bewegingen nemen hetgeen eveneens een mooi, duurzaam bruin bevordert. Het zoute zeewater droogt de huid snel uit. Goed invetten is dus belangrijk, want anders gaat de huid schilferen en dan wordt het bruin natuurlijk niet zo stralend goudbruin als we ons wensen. We doen verder het beste om zo vaak en zo veel mogelijk van badpak te ver wisselen en we verschuiven daarbij de schouderbandjes steeds even, zodat geen minder fraaie „witte randjes" ontstaan. Extra zorg Al zijn we zeker aan het strand niet zuinig met zonnebrandmiddelen, gevoeli ge lichaamsdelen, zoals de oogleden, de lippen, het puntje van de neus en de okselholten, krijgen daar tussen door dan nog wat extra zorg. 's Avonds na het douchen verzorgen we onze huid op nieuw met vochtinbrengende middelen. Ook het haar vraagt aan zee speciale zorg. Om het niet te veel te laten uit drogen doen we tijdens het dagelijks borstelen een vleugje haarvet op de bor stel en dragen we in de felle zon een doek, een katoenen hoedje of een mo dieus badstoffen mutsje. Doen we dat niet, dan verliest het haar zeker een groot deel van zijn soepelheid en zal het bovendien bijna zeker verkleuren. (Nadruk verboden) BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Levensbeschrijving Dr. Vondeling Graag zou ik de levensgeschiedenis van de tegenwoordige minister A. Vondeling willen vernemen. Mij is verteld dat zijn groot- of overgrootvader te vondeling was gelegd tussen de aardappelstruiken op het aardappelland. Dr. Ir. Anne Vondeling werd geboren in Appelscha op 2 maart 1916. Professor Vondeling is de zoon van A. Vondeling, boer, en L. van der Schoot. Hij doorliep de h.b.s. in Assen met goed gevolg. Studeerde daarna aan de Landbouwho geschool te Wageningen; in 1948 behaal de hij daar de doctorstitel. Sinds 1960 is hij professor aan de Universiteit in Gro ningen. Hij huwde in 1941 A. A. van 't Hof. Van 1940-1945 was hij landbouw kundig ingenieur bij de commissie Noordoostpolder (provincie Friesland). Verder was hij nog directeur van de Coöperatieve Centrale Landbouwboek houding, voorzitter van Stichting Friese Pers, en lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid. Hij werd in 1955 lid van de Zuiderzeeraad en in 1959 lid van de Tweede kamer (P.v.d.A.), nadat hij van 1958-1959 minister van landbouw en visserij was geweest. In 1960 werd hij lid van de Raad van Europa. Hij is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, zijn hobbies zijn: sport en ge dichten. Hij publiceerde: Eat oer it tal biwenners, de bifolkingsstichctens en de migraesje yn Frysl&n 1942; De bedrijfs- vergelijking in de landbouw 1948; verder artikelen in Mens en Maatschappij, land bouwkundige enz. Zijn adres luidt: Har lingersingel 13, Leeuwarden. Als prof. Vondeling zijn naam te danken had aan een van zijn te vondeling gelegde voor ouders, dan moet dat meer dan 150 jaar geleden zijn. Indien u dit wilt nagaan, zult u dat moeten navragen bij de bur gerlijke stand van de geboorteplaatsen van de verschillende leden van de fam. Vondeling. Prentbriefkaarten. Bestaat er lec tuur over oude Nederlandse prentbrief kaarten Wegens het feit dat het verzamelen van briefkaarten eertijds een ongeregel de hobby was en niet als beroep werd uitgeoefend, is er geen literatuur over deze materie opgeleverd. Ook thans nog bestaat er geen literatuur. Hugenberg. Toen Hitler in 1933 door president Von Hindenburg tot rijks kanselier benoemd werd, kreeg hij een z.g. waakhond mee, van Von Hinden burg. President Von Hindenburg hoopte naar spoedig bleek volkomen tever geefs dat deze waakhond Hitier zou bewaren voor al te onbezonnen daden. Nu was ik in 1933 pas 21 jaar maar ik meen me toch te herinneren, dat deze vice-kanselier Hugenberg heette. In geen enkel artikel over de politieke ontwik keling van die dagen heb ik ooit weer iets over deze Hugenberg vernomen. Of was het iemand met een andere naam? Hij was uiteraard geen nazi. Kunt u mij vertellen hoe het is afgelopen met deze politieke figuur? Hugenberg behoorde tot de Duitse conservatieven die Hitler in 1933 in het zadel hielpen. Hugenberg overleed op natuurlijke wijze in 1951. Hij was leider van de Duitse Nationale Partij en maak te deel uit van Hitiers eerste kabinet. Een en ander staat uitvoerig vermeld in Geesinks Historisch Archief dat in iedere stadsbibliotheek ter inzage ligt. „Bezegel hun vlucht" Kunt u mij inlichtingen verstrekken omtrent de ac tie „Bezegel hun vlucht"? Onderstand volgen de door u gevraag de gegevens: De actie bestaat uit drie delen: a) Postzegelverkoop b) Wedstrijd Marathon c) 7-mijlskaarten die naar de koningin moeten worden gestuurd. Er is op 9 maart j.l. een afsluitingsavond gehouden voor de radio maar de totale opbrengst is nog niet bekend. De P.T.T. moet de opbrengst van de zegelverkoop en de 7-mijlskaarten nog bekend maken en de winkeliers hebben nog niet alle maal de opbrengst van de wedstrijd marathon opgestuurd. Zodra de totaal uitslagen bekend zijn zal dit openbaar gemaakt worden door de Stichting van de Isem voor vluchtelingenvervoer te Den Haag via een persbericht in alle dagbladen. Het adres luidt: Anna Pau- lownastraat 8, postbus 120, Den Haag, tel. (070) 392380) of (070) 392372. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Kras op ruit. Bestaat er een middel om een kras uit een ruit te halen, die ontstaan is door een spons, waarin iets scherps zat? Helaas moeten wij u mededelen dat er bijna geen mogelijkheid bestaat om een kras uit een ruit te halen. U kunt ech ter met behulp van een boormachine proberen het glas te polijsten. Het sla gen hiervan is echter afhankelijk van de diepte van de kras. En u kunt het alleen doen indien u in het bezit bent van een boormachine zodat u er slechts een rubberstuk en een schuurschijf bij behoeft te kopen. U kunt een en ander bij elke behoorlijke ijzerhandel kopen; u krijgt daar alle inlichtingen over de polijsttechniek, en u bent voor ongeveer 6,klaar. Mogelijk kunt u een ge schikte elektrische boormachine lenen. Een nieuwe polijstmachine zou echter te duur zijn 150,dan kunt u net zo goed of beter een nieuwe ruit in zetten. Belastingheffing. In de aangifte van het belastbare inkomen wordt on der rubriek 16 andere periodieke inkom sten onder sub. d. opgave gevraagd van onder andere uitkeringen ingevolge de Algemene Bijstandswet. Mijn vraag is nu: Zijn die uitkeringen belastbaar? Zo ja, kunnen ze dan teruggevorderd wor den? Wanneer moet eventueel terug gave gevraagd worden, na ontvangst van de voorlopige aanslag of tegelijk met het aangiftebiljet? De uitkeringen op grond van de Al gemene Bijstandswet zijn inderdaad be last met inkomstenbelasting. Deze in komstenbelasting kan niet teruggevor derd worden; hoogstens zou men op grond van die belastbaarheid een hoge re uitkering kunnen verzoeken. Met de ze belastbaarheid zal vermoedelijk ech ter reeds rekening zijn gehouden bij de toekenning van de uitkering. Bij de be handeling in de Tweede Kamer is des tijds al wel gevraagd waarom deze uit keringen niet waren vrijgesteld. De mi nister was echter van mening dat er bij vrijstelling een onjuiste verhouding zou ontstaan ten opzichte van degenen die uit eigen arbeid of vermogen of anders zins een even groot inkomen zouden genieten en daarvan wèl zouden moeten betalen. Vanzelfsprekend is dat juist; het onbevredigende van de zaak vindt zijn oorzaak in het feit dat de belasting heffing al begint beneden 120, schoon. WEMELDINGE Van 26 juni 2 juli 1966 Zaterdag 2 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.40 19.30 2.50 3.20 Maandag 10.43 11.09 3.59 4.37 Dinsdag 11.51 5.11 5.46 Woensdag 0.15 0.57 6.18 6.49 Donderdag 1.20 1.57 7.13 7.40 Vrijdag 3.11 3.37 8.00 8.21 Zaterdag 3.11 3.37 8.43 9.08

Scheldebode | 1966 | | pagina 1