NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq IVOROL DUITSERS VALLEN RUSLAND BINNEN 33STE JAARGANG No. 3 17 JUNI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DHR PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN GOUDEN 'HlLLLGLN 25 jaar geleden BEGIN VAN HITLER'S ONDERGANG oCcmq.6 CLQ. SÜiCLOt Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TKLEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar van de gemeente werd een gedurig gebed tot God voor hem gedaan. Hand. 12 5 Alle bidden is geen echt bidden. We moeten ons over de meeste gebeden eigenlijk schamen. Er is bij ons: ge dachteloos bidden, uit gewoonte bidden, ongelovig bidden, niet ernstig gemeend bidden, egoistisch bidden, en ga maar verder. Al leert de nood op zich zelf niet bidden, omdat hij evengoed leert vloeken toch gebruikt Gods Geest de nood dik wijls om ons echt te doen bidden. Echt, dat wil zeggen: uit de nood van ons le ven, met de hartstocht der ziel, met een rotsvast geloof, dat God horen zal, uit brandende liefde voor Gods koninkrijk. Zo was het ook in die jonge gemeente. Herodes, de kleinzoon van de kinder moordenaar in Bethlehem, was koning te Jeruzalem. Hij was op zijn manier ook nog godsdienstig. Hij had interesse voor de joodse godsdienst, maar uit val se motieven. Hij bedelde om populariteit bij de Joden. Hij wilde getapt zijn, en om dat doel te bereiken durfde hij de schandelijkste middelen te gebruiken, waardoor onschuldigen slachtoffers wer den. Jacobus, een gezien apostel in de Jeruzalemse gemeente, liet hij onthoof den. En toen hij merkte dat dit een zeer goede indruk bij de Joden gemaakt had, nam hij Petrus gevangen. Het onschul dig bloed van Petrus zou zijn ingang on der 't volk der Joden nog beter maken, 't Was echter in de tijd van het feest der ongezuurde broden, Paastijd, en nu wil de Herodes tot na Pasen wachten om Petrus ter dood te laten veroordelen. Het zag er zeer donker uit voor de ge- HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE VA* Ml f Kapelle - Tel. (01102) 223 meente. De duivel scheen steeds meer te winnen. Maar de broeders en zusters in zulk een grote nood worden gedron gen, geperst tot gebed, tot gedurig ge bed. Wij bidden wel eens voor een zaak, maar als er niet direct antwoord komt, verslappen wij. De gemeente verslapt niet, maar verdubbelt het gebed. Zij kan niet ophouden met bidden totdat de ver horing zichtbaar geworden is. Dat is echt bidden. De Schrift spreekt dan ook van .volharden in de gebeden', en .strij den in de gebeden', en waken in de ge beden'. Laten wij dan ook niet verslap pen, noch insluimeren onder onze gebe den. Laten wij echt bidden. Zondag 22 juni 1941... Op deze don kere zomerzondag rolden de Duitse tanks het vredige Russische platteland binnen, terwijl uit de grauwe regenwol ken het onheilspellend geronk van vlieg tuigen gromde. Enkele uren later ging het nieuws van de Duitse aanval op de Sowjet-Unie als een tornado over de wereld. Voor de Duitse radio deed een ge- exalteerde Göbbels nog de zelfde dag mededelingen over de successen van de Duitse troepen om zijn volk, dat de ge schiedenis van Napoleon nog niet was vergeten, gerust te stellen. Heeft Göb bels, die met een kolossaal stemvolume deze Duitse agressie moest rechtvaar digen, toen al voorvoeld dat Hitier de zelfde vergissing als Napoleon had be gaan? Keerpunt in tweede wereldoorlog. Precies 25 jaar geleden overschreden de Duitse legers de Russische grenzen en zweefden van 's ochtends 3.30 uur tot het invallen van de duisternis zon der onderbreking de golven bommen werpers boven 't Russische grondgebied. Vooral op vliegvelden waren de aanval len gericht. De startbanen werden om geploegd en honderden vliegtuigen op de grond werden verrast door vallende bommen en mitrailleurvuur. Het Duitse volk had met deze aanval nauwelijks rekening gehouden. Er was immers een Duits-Russisch verdrag, dat tot de verdeling van Polen leidde en door de Sovjet-Unie draaglijk was na gekomen? Daarom moesten uitvluchten worden verzonnen om de aanval op Rus land te rechtvaardigen. Hitier verklaar de dat de Russische troepenconcentra ties aan de Duitse grens duidelijk wezen op een binnenkort te verwachten aan val, uit te voeren door meer dan 150 divisies. Vandaar dat het Duitse leger „van de noordelijke IJszee tot de Dar- danellen" het gevaar voor Duitsland, ja voor geheel Europa, wilden bezweren... Finland, dat Hitler's troebele motie ven niet doorzag en juist door Stalin op de knieën was gedrongen, sloot zich bij de Duitse agressors aan. Hongarije en Roemenië moesten volgen. Plan 1940. Uit de documenten is onomstotelijk vast komen te staan dat Hitier deze oorlog wenste. Ruslands voornaamste belangstelling ging uit naar de Oostzee en de Zwarte Zee en Hitier dacht er niet over zijn eigen ambities betreffende de uitbreiding van zijn „Lebensraum" prijs te geven door tegemoet te komen aan de toen toch vrij gematigde Russische verlangens. Reeds in december 1940 gaf Hitier een geheime instructie aan de Duitse opperbevelhebbers, die de Duitse gewa pende macht er op voorbereidde dat nog vóór het einde van de oorlog tegen En geland in een snelle campagne Rusland onderworpen moest worden. Onverwach te ontwikkelingen (zoals de noodzake lijke hulp aan Italië tegen Griekenland) hadden de aktie tegen Rusland echter uitgesteld. Nochtans hoopte Hitler in juni 1941 dat hij Rusland zou kunnen onderwerpen vóórdat de Amerikaanse hulp de Britten in het westen in staat zou stellen tot het offensief over te gaan. Door slechts voor korte tijd het risico van de oorlog op twee fronten te aan vaarden, zou hij zich voor lange tijd vrij maken om de volle Duitse militaire kracht op één enkel front tegen de An gelsakers te richten. Een misrekening die de Nazi's duur te staan zou komen. Strategische fout. De grote historische figuren Karei XII van Zweden en keizer Napoleon Bo naparte hadden beiden de betekenis van de oneindigheid van de Russische ruim te aan den lijve ervaren en zij waren er aan ten gronde gegaan. Hitier veronderstelde, dat de moder ne snelle aanvalsmiddelen, zoals vlieg tuigen en gepantserde en gemotoriseer de eenheden, de betekenis van de ruimte zodanig konden verminderen, dat een Blitzkrieg tegen Rusland tot een snel en doeltreffend resultaat kon leiden. Of hem daarbij voor ogen heeft gestaan dat de Russische ruimte van 1812 tot 1941 was uitgedijd tot aan de oevers van de IJszee en van de Stille Oceaan, mag worden betwijfeld. Zeker is het dat de Duitse successen, die werden behaald, Hitier aanvankelijk in 't gelijk stelden. Anders dan Napoleon, die op een smal front oprukte, liet Hitier zijn machtige leger wijds uit opereren tussen de oevers van de Oostzee en van de Zwarte Zee, waardoor op het gehele front druk op de Russen kon worden uitgeoefend. Drie juli, enkele dagen na de Duitse inval, hield Stalin zijn historische rede, waarin hij de Russen aanspoorde tot de heilige strijd om de geboortegrond. In deze rede kwamen twee grondgedachten naar voren, die verder in de oorlog zo'n grote rol hebben gespeeld: de theorie van de verschroeide aarde en die van de guerillastrijd door partisanen. Verschroeide aarde. De taktiek der verschroeide aarde hield in dat bij een terugtocht van de rode legers alle goederen van enig be lang moesten worden meegevoerd of vernietigd. Voorts werden door de Rus sen partisanenbendeu gevormd, die de Duitsers in de rug aanvielen en die op grote schaal sabotage pleegden. Tenslotte werd de vroeg ingevallen zeer strenge Russische winter van 1941- 1942 de hoofdoorzaak van het Duitse échec. In zijn grenzeloze zelfoverschat ting had Hitier gemeend Rusland vóór de winter te kunnen neerslaan. Nu dit niet lukte, wreekte zich de fout dat er niet was gezorgd voor een goede win- teruitrusting van de troepen. De Rus sen wisten de Duitse vloedgolf te stui ten en te voorkomen dat strategisch be langrijke steden als Stalingrad, Moskou en Leningrad in handen van de vijand vielen. Hitler's Russische avontuur is het be gin van het einde van het Derde Rijk geworden. Nog jarenlang is er in Rus land gevochten. In November 1942 be gon het grote tegenoffensief bij Stalin grad en in de zomer van 1943 kwam de Russische stoomwals zo in beweging, dat de Duitsers haar niet meer konden stuiten. Zonder verpozing beukte de ro de moker de opvolgende weerstandslij- nen, waarin de Duitsers zich trachtten te handhaven. Hitler's aspiraties ein digden in een échec. (Nadruk verboden) WAAR WERD OPREGTER TROU De heer, die erkend ophaler van oude metalen, lompen en papierwaren van beroep was, had vijf en twintig maal in de gevangenis gezeten. En toen hij de vijf en twintigste maal de grote poort achter zich dicht hoorde gaan, besloot hij zijn zilveren jubileum te gaan vieren. Hij werd bij de uitgang verwelkomd door zijn gade, een dame die geheel in het zwart was: zwarte haren, zwarte schoenen, zwarte japon, en zwarte na gels. Zij voerde voor de politierechter de verdediging, want de voddenkoopman zelf was niet ter zitting verschenen. Nu was het ter gelegenheid van dat jubileumfeest, dat het echtpaar tezamen en in vereniging de wet had overtreden. Pa was dorstig van het lange zitten, zoals het spreekwoord ongeveer zegt, het ene borreltje haalde het andere uit, en tenslotte achtte de plaatselijke politie het gewenst om pa enige tijd ter ont nuchtering naar een plaats van rust en afzondering te brengen. De voddenkoopman was evenwel de mening toegedaan, dat hij nog nuchter genoeg was om op eigen benen te staan. Hij trachtte zich daarom voort te bewe gen in een richting, tegengesteld aan die van de politieman. De gummiknuppel bracht hem na enig geharrewar weer in het rechte spoor, en reeds waande de politieman zich overwinnaar toen bleek, dat de voddenkoopman nog een geheim wapen achter de hand had. De zwarte dame snelde toe, en beroerde met haar hand nadrukkelijk het gelaat van de verbalisant, duidelijke sporen van haar nagels achterlatend. ,,Ik kon het niet met droge ogen aanzien, meneer de poli tierechter", zei ze, „en mijn man heeft nog wel een verbrijzelde schouder. Ze bennen hier ook niks gewend!" „Ik vind het erg lief van u, maar niet bepaald verstandig", vond de rechter. De getroffen politieman bleek overigens niet haatdragend. ,.Wat dunkt u, moet zo'n trouwe echtgenote de petoet in?" vroeg de rechter. „Geen petoet, edel achtbare",, oordleelde de politieman. Waarna Kenau vijf en twintig gulden boete opgelegd kreeg. Met haar heer gemaal liep het anders af. De plaats van rust en vrede, waar heen de politieman hem had gevoerd, scheen voor hem niet rustig genoeg te zijn. Hij begaf zich naar een nog rusti ger oord. En wat zich daar heeft afge speeld, kan men slechts raden. Want er waren geen getuigen. Er was alleen wat moeilijk te omschrijven gedruis. Na af loop daarvan bleek het gemeentelijke closet te zijn vernield. „Veertien dagen gevangenisstraf", eiste de officier van justitie. „Maar meneer! Dat kunt u toch niet menen?" dacht de zwarte dame. ,,U mag eigenlijk niets zeggen, want uw man had zelf moeten komen, en ver vangers kennen we hier niet", zei de rechter. „Maar ik mag m'n man toch wel verdedigen!" sputterde ze. „Wat had u dan informeel willen aanvoeren?" Ja... ehhh... ziet u..." „Nou zeg 't maar!" „Ja... ehh... Zou 'tvoor mijn man ook niet met een boete afkunnen?" „Met een boete? Iemand met vijf en twintig veroordelingen?" „Ja meneer de politierechter, geef hem toch asjeblieft geen gevangenis straf". „Neen", zei de rechter, daar begin ik niet aan". „Ja maar... ik kan mijn man eerlijk niet missen..." „Ik dacht dat U daar wel zo langza merhand aan gewend was, na al die ver oordelingen", meende de rechter. „De gemeenschap moet het maar veertien dagen zonder die voddenkoop man doen. En deze dame ook", vond de officier. „Waarom zou hij geen twee weken weg kunnen?" „Ziet u, meneer de politierechter, hij zet 's avonds altijd papillotjes in m'n haar". „Dan maar twee weken zonder krullen", besliste de rechter. „Da's misschien ook beter voor die verbrijzel de schouder". En de voddenkoopman kreeg veertien dagen, conform de eis. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Toezicht op reisbureaus. Tengevol ge van diverse ontsporingen met reis bureaus is er een instituut dat toezicht houdt op de gedragingen van bedoelde bureaus. Kunt u mij het adres opgeven? Het adres van bedoeld instituut luidt: Nederlandse Reiskamer, Prins Hendrik kade 108114, Amsterdam, tel. (020) 239690. Muntenketting. Ik ben in het bezit van een muntenketting en ik zou willen vragen of u voor mij kunt nagaan waar de muntjes vandaan komen. De meeste muntjes zijn van 1833, 1834 en 1874, van twee er van geef ik onderstaand het op schrift. Aan de kant van de kop staat het volgende: Eopgiosa: Basileuston el- lènon. Aan de keerzijde het volgende: Basileion Ellados 20 lepta 1874. Tweede munt: Othn Basileue tèe Gllados drachmè 1834. De oudste munt die u noemt is van koning Otto van Griekenland (1831 1863), en wel een kwart drachme van 1834. De drachme was gelijk aan de Franse frank. Het omschrift om de kop luidt: Otto, koning van Griekenland. De tweede munt is er een van koning Geor- gios I van Griekenland (18631913) en wel van 20 lepta; de drachme is verdeeld in 100 lepta. De eerste letter van de naam moet een G zijn, geen E. Er staat: Georgios I, koning der Grieken. Op de keerzijde staat: koninkrijk Griekenland ((H) Ellas). Handbal. Kunt u mij in 't kort de spelregels noemen voor handhal? Bij handbal is het doel 7,32 m lang en 2,44 m breed. Het doelgebied ligt binnen een lijn, getrokken op 11 m afstand van de doellijn en 2 kwartcirkels met 11 m straal (doelpaal als middelpunt). Alleen de doelverdediger mag hierin komen. Straf voor de aanvallende partij, wan neer ze toch in dit gebied komt: vrije worp vóór de doelgebiedlrjn. Straf voor de verdedigende partijstrafhoekworp of 13 meter worp (dit alleen bij opzet telijk afweren van zeker schijnend doel punt). Voorts kent men het begrip dub- belvang, n.l. als de speler de bal bewust omhoog gooit en na het vangen weer vangt, zonder dat de bal de grond of een speler heeft geraakt. Straf: vrije worp. Van achteren aanvallen is on geoorloofd, als het lichaam wordt ge raakt van aanvaller. Straf: vrije worp. Uitgebreidere inlichtingen kunt u vra gen bij het Nederlands Handbal Ver bond, Jan Luykenstraat 62, Amsterdam, tel. (020) 973758. Coen Flink. Tot welke toneelgroep behoort de acteur Coen Flink? Hoe luidt zijn adres? Coen Flink behoort tot de toneelgroep Nieuw Rotterdams Toneel. Zijn adres luidt: Karei Rienierskade 29, Den Haag, tel. (070) 836808. Kreuzer. Reeds lang heb ik een vreemde, koperen munt in mijn bezit. Op de ene kant staat: 1 Kreuzer 1862, op de andere kant Herzogthum Nas sau -f- Scheidemünze Kunt u mij ver tellen hoeveel waarde deze munt ver tegenwoordigde De kreuzer was een munt ter waarde van 4 pfennig, ofwel één zestigste deel van de in de vorige eeuw gangbare Zuidduitse gulden. Het hertogdom Nas- sau-Weilburg is in 1866 door Pruissen geannexeerd; de laatste vorst onder wie uw munt is geslagen, was Adolf van Nassau 18391866). Deze Adolf volgde in 1890 onze koning Willem III op in Luxemburg, waar destijds vrouwen van de troonopvolging waren uitgesloten. Hij regeerde, als Adolphe, toen nog van 18901905 in Luxemburg, als groot hertog. De waarde van de munt hangt grotendeels af van de staat waarin hij verkeert. Is hij stempelnieuw, dan rond 1,50, niet geheel perfect, maar toch zonder slijtage, dan 1,20; bij zeer geringe slijtage 0,85; wat meer slij tage 0,50; daar beneden praktisch zon der verzamelwaarde. Bedoeld is hier een richtlijn als ruilwaarde voor particulie ren. De handelsprijs zal hoger liggen; de inkoopsprijs van de handel veel la ger. Vlag. Enige jaren geleden heb ik eens gelezen dat men de nationale vlag op 4 mei (halfstok) niet uit mocht laten waaien, maar één punt moest vastzet ten. Sindsdien heb ik dat altijd gedaan. Ik heb inmiddels nieuwe overburen ge kregen en zy vertelden mij dat dit niet hoorde. Nu zou ik erg graag willen we ten wie er gelijk heeft. Het is wel de gewoonte om de vlag uit te laten waaien wanneer deze half stok is gebonden. Het vastmaken van een punt is echter in de wereld geko men na het overlijden van koningin Em ma. In Amsterdam werd toen de richt lijn gegeven (dus geen verplichting) om de vlaggen op te binden, omdat de uit hangende vlaggen in de smalle winkel straten zo'n feestelijke indruk wekten. Er kunnen derhalve plaatselijk verschil lende opvattingen bestaan. Fototoestel. Binnenkort hoop ik met vakantie naar Duitsland te gaan. Nu ben ik van plan om mijn fototoestel mee te nemen. Kan dit zonder enig ri sico? U kunt zonder enig risico uw foto toestel meenemen naar Duitsland. U zult hierop geen invoerrechten behoeven te betalen. Voor uw terugkomst moet u echter wel een bewijs van aankoop heb ben, omdat u anders kans loopt invoer rechten in Nederland te moeten beta len, vooral wanneer het toestel nogal duur en erg nieuw is. Nog beter is bij het bureau invoerrechten en accijnzen een loodje te halen dat aan het toestel wordt bevestigd, na inzage van het be talingsbewijs. WE ME LD INGE Van 19—25 juni 1966 Zaterdag 25 juni: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.47 4.17 9.24 9.51 Maandag 4.34 5.00 10.10 10.41 Dinsdag 5.20 5.44 10.59 11.28 Woensdag 6.07 6.27 11.45 Donderdag 6.56 7.20 0.21 12.32 -Vrijdag 7.49 8.10 1.02 1.18 Zaterdag 8.42 9.00 1.51 2.02 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1