NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq ZWEMTENEN cCanfys do. stxaat 33STE JAARGANG No. 2 10 JUNI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 'UIL LEGEN ZIEKTE VAN DE ZOMER REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar Petrus richtte hem op, zeggende: Sta op, ik ben ook zelf een mens. Hand. 10 26 Cornelius was de commandant van het Romeinse bezettingsleger in Caesarea. Een heiden dus van oorsprong, maar die door de Joodse godsdienst geboeid was en in oprechtheid een zoekende ziel was. Een ernstig en consciëntieus man, die nauwgezet leefde, royaal offerde voor de armen, en veel bad. Gods Geest had beslag op deze man gelegd. Hij wordt door de Here uit het schemerlicht van het Jodendom naar het volle licht van het Christendom gebracht. Juist door zijn zedelijke ernst met de wet Gods zal deze officier steeds meer naar de grens van Gods genade ge bracht worden, zal in zijn hart steeds meer vraag naar ruimte komen voor het Evangelie van Christus. Wie de wet Gods ernstig meent, wordt een geschikt voorwerp van Gods verlossing. Het my sterie van echte goede werken is wel, dat zij een gebed, een vraag, een roep om ontferming worden. God gebruikt Petrus om het antwoord te gaan bren gen, om de leegte van zijn ziel te gaan vullen met de genade van Christus. Geen wonder, dat Cornelius bij de komst van Petrus onuitsprekelijk blij en dankbaar was. Hij wist, dat die man een gezant van God was om hem het volle licht te brengen. ,,En het geschied de, dat Petrus uitkwam, ging hem Cor nelius tegemoet, en vallende aan zijn voeten, aanbad hij". Voor deze officier was de Zender en de gezant, de Heer en de knecht één geworden. Dat ging te ver. Petrus schrikt ervan. Zou hij Goddelijke eer ontvangen, terwijl hij een gewoon zondig mens is? De boodschap is wel heilig, maar de boodschapper niet. Deze goedbedoelde Cornelius zien wij in minder duidelijke maar even gevaar lijke vormen nog altijd terug. Hoe moei lijk kunnen we mensen persoon en ambt, boodschapper en boodschap, Heer en knecht onderscheiden. Er kan een per soonlijke binding aan bepaalde dienst knechten zijn, die angstig is, omdat die sterker schijnt dan de persoonlijke bin ding aan de Here zelf. Het christendom, van velen hangt te veel van christenen af, met wie men op een bepaald ogen blik „dweept" en aan wie men middel lijk veel te danken heeft. Ware leiding geven aan zulke zielen is telkens her halen: Sta op, ik ben ook zelf een mens. Uw geloof moet niet afhangen van dienstknechten maar van de Here in de hemel. Persoonlijke binding aan Chris tus! (Uit een Dagboek) DE GEHEELONTHOUDERS VAN ALCOHOLVRIJE DRANKEN... ,,Ik denk haast", zei de officier van justitie, ,,dat de kroegbaas die zaal gra- tiö beschikbaar heeft gesteld". In het cafézaaltje werd namelijk een examen afgenomen. Op de mottige spie gel stond nog met zeep het „Welkom aan het bruidspaar" geschreven en on der het plafond hingen de guirlandes als kleurige herinnering aan het feest van de vorige avond. Maar aan de ta feltjes zaten de zwijgende zwoegers on der het wakend oog der examinatoren hun opgaven uit te werken. Een uur na afloop werd de uitslag al bekend gemaakt. Alle deelnemers wa ren geslaagd, op één na. Juichend nam de schare die mededeling in ontvangst, samen met het in goud, rood en blauw uitgevoerde diploma. Want diploma's plegen in ons land meer dan op iets an ders op een nougattent van de kermis te lijken. De geslaagden omhelsden elkander, de dochter van de kastelein, de vrouw van de kastelein, de hond van de kastelein en tenslotte de kastelein zelf. Vervol gens zetten zij zich aan de stamtafel om elkaar toe te vertrouwen hoe ze 'm hadden geknepen en hoe ze bijna waren gebakt. Ondertussen vulden zij zich bo venmate met edele en klare vochten. Zingend verlieten zij hierna het café om in een volgende instelling van die aard, enkele huizen verder, het over winningsfeest voort te zetten. Ook deze kastelein deelde in de algemene vreug de en ijverig droeg hij de glazen af en aan. Toen de heren uit dit etablissement vertrokken, hadden zij gemiddeld per persoon zestien borrels op, naar de po litie naderhand heeft berekend. Dit vormde echter geen rem nog een derde café in de omgeving te bezoeken. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 Deze caféhouder feliciteerde de geslaag den hartelijk en bood ieder gratis een kop zwarte koffie aan. Het werd alge meen als mop goed gewaardeerd. Maar toen de man niet genegen bleek iets an ders te tappen dan koffie zakte de stemming enigszins en begon men over naar huis gaan te denken. De dampen de koppen bleven onaangeroerd staan. Voor drie van de geslaagden leidde deze route over de hobbelige weg die hun noodlot is geworden. „Zelfs een nuchter mens kan daar niet rijden zonder te slingeren", zei de raads man vergoelijkend. Maar dat nam niet weg, dat de drie jongelui allesbehalve nuchter waren. Tenslotte heeft de po litie het drietal uit een hooiberg ge haald, waar zij in broederlijke eens gezindheid lagen te snurken, met de verkeerde diploma's in de hand. Een van de drie had zich niet ontzien onderweg de wethouder onvriendelijke woorden toe te voegen. „Kom d'r maar eens uit", had hij ge roepen tot de wethouderlijke woning. En tegen de wethouderlijke echtgenote (die gezien haar omvang slechts gedeeltelijk schuilging achter een schreeuwend ge kleurd verkiezingsplakkaat) had hij ge schreeuwd: „Ik stem niet op je man. Die heeft toch niks te zeggen in de raad". En toen mevrouw de wethouderlijke daartegen protesteerde, had hij deze ver klaring zelfs nog aangedikt door te be weren, dat haar edelachtbare echtge noot ook thuis niet anders had in te brengen dan lege briefjes. Door dit misbruik der democratie werd deze geheelonthouder van alcoholvrije dranken als hoofddader gekenmerkt. Hij kreeg veertig gulden boete en twee we ken voorwaardelijk, want de politie heeft verklaard, dat hij een lastige dronk over zich heeft. De beide andere examinandi kwamen er af met vier tientjes boete; alles wegens het bestu ren van een rijwiel met hulpmotor zon der daartoe door alcoholgebruik behoor lijk in staat te zijn. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) MAATREGELEN TEGEN TRANSPIRERENDE VOETEN Mensen, die dikwijls gebruik maken van douches en zwembaden, bijvoorbeeld schoolkinderen en militairen, krijgen vaak te kampen met het euvel van een schimmelinfectie. De oorsprongplaats is meestal aan de voeten. De schimmelsoorten, die voor deze huidaandoening verantwoordelijk zijn, groeien en woekeren het best in een vochtig-warme omgeving; via badplank- jes, natte vloeren en dergelijke komen ze gemakkelijk terecht op de voeten van de baders. Vooral op die plaatsen, waar de huid week en warm is, dreigt zulk een schim melbesmetting, dat wil zeggen in de ruimten tussen de tenen. Men spreekt wel eens van „zwemtenen" en men be doelt daar dan mee, dat kloof j es in de huid tussen de tenen het uitgangspunt hebben gevormd van de zwembadbesmet ting. Overeenkomstige verschijnselen wor den ook wel aangetroffen aan voeten, die in schoenen gestoken, sterk transpi reren en door het week worden van de huid weinig weerstand kunnen bieden aan een eventuele schimmelbesmetting. Altijd infectie. De Angelsaksen bezigen hiervoor de benaming „athlete's foot", maar behalve atleten kunnen natuurlijk ook andere mensen wel last van transpirerende voe ten hebben. Waar de schimmelbesmet ting in laatstbedoelde gevallen vandaan komt, is lang niei altijd duidelijk; van een zwembadinfectie kan dan niet altijd worden gesproken. Een voetmycose schimmelziekte aan de voet) is dikwijls helemaal niet erg, maar het kan ook best een lastige, steeds verergerende kwaal worden, waarbij fors medisch ingrijpen nodig is om te voorkomen dat steeds grotere de len van de huid vooral aan de han den! en ook van de nagels worden aangetast. Meestal begint deze aandoening in een plooi tussen vierde en vijfde teen. De huid is rood en jeukt. Na een poosje kan de ontsteking overgaan op de boven kant van de voet. Hoe eerder men dan maatregelen treft, hoe beter. Jodium. Wie erger wil voorkomen, doet er goed aan eventueel ontstane kloofjes tussen de tenen aan te stippen met jodiumtinc- tuur: „even flink zijn" is dan het pa rool. Nog beter is het de voeten dage lijks op zulke ongerechtigheden te in specteren. Voorts dienen de voeten na het bezoe ken van een zwembad hetzij overdekt of open bassin, „bosbad" of „natuurbad" steeds bijzonder zorgvuldig te worden af gedroogd, vooral tussen de tenen. Daar mee kan veel ongerief worden voor komen. Zwemleraren en badmeesters lopen wel zeer veel gevaar voor het krijgen van deze infectie. Wanneer zij die een maal hebben, vormen zij omgekeerd weer een gevaar voor de baders en zwemmers, tenminste als zij met blote voeten de vochtige 'ankieren betreden! Voortslepend. De acute vorm van voetmycose kan met zoveel last gepaard gaan, dat ge heel rusthouden gedurende enige dagen nodig is. Daarna komt toepassing van schimmeldodende zalven of smeersels in aanmerking. Wanneer niet ineens af doende behandeling plaats heeft, ont staat helaas dikwijls een huidkwaal, die zich door de jaren heen voortsleept en die het volledig verwijderen van aan getaste nagels nodig maakt. Het zou wel prettig zijn als baden en douchegelegenheden door desinfectie zouden kunnen worden ontdaan van zwembadschimmel, maar in de praktijk is zulks niet doenlijk. Hoogstens kan men op dit gebied in de eigen woning iets in deze richting doen. Zo kan men thuis de vloer van de douchecel, het bad en de badmat met chloorwater ontsmetten, waarna alles goed moet worden afgedroogd en nog eens flink gelucht moet worden. Ook mensen met de zogenaamde „athlete's foot" kunnen thuis nog wel wat extra beschermende maatregelen treffen. Ook zij moeten natuurlijk eveneens eventuele wondjes en kloofjes aan de voeten behandelen of laten behandelen. Na het reinigen van de voeten moet er goed worden afgedroogd, vooral tussen de tenen. Inwrijven met voetpoeder kan deze dagelijkse ceremonie besluiten. Voorts is het dienstig de voeten een paar maal per week te bewerken met kamferspiritus of met een formaline- oplossing, om de huid harder en stevi ger te maken. Aanbevelenswaardig is ook het dagelijks schone sokken of kou sen aantrekken. Tot slot moet worden aangeraden twee of drie paar schoenen „tegen elkaar" te dragen. Sommige mensen ontsmetten de schoenen zelfs gedurende de nacht door ze dan in een blik met formalinetabletten te plaatsen. „Gaatjesschoenen". Gezien de eigenschap van de verschil lende schimmelsoorten om alleen brj ho ge temperatuur en in vochtige omgeving te groeien is het vanzelfsprekend raad zaam om 's zomers bij voorkeur luchtig schoeisel te dragen: sandalen op vrije dagen, „gaatjesschoenen" tijdens het werk en op straat voor zover de mode zulks toelaat. Meisjes en vrouwen hebben het daar bij wat gemakkelijker dan mannen, want zij kunnen zich tegenwoordig bijna over al zonder kousen vertonen! Mannen, die gauw last van transpirerende voeten hebben, doen er het best aan een dunne wollen sok te dragen ,die absorbeert het overtollige vocht tenminste. Dr. ALFREDA BRIEDE ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met beslui ting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED, Slootdemping. J. P. legt ons een kwestie voor over al of niet dempen van een sloot. Een en ander hangt nauw samen met het zakelijk belang van verpachter en het belang van het verpachte voor de pachter. In uw geval dient de verpach ter zich te houden aan de algemene voor waarden die omtrent het verpachten van gronden zijn gesteld. Een van deze voor waarden is dat verpachter indien zulks door de bevoegde instanties wordt geëist alles in het werk stelt (ook de gelegenheid geeft) om het werk ter ver betering van het verpachte te doen plaatsvinden. Blijkens de bemoeienis van het Waterschap zal de sloot tussen de landerijen van u en uw buurman betrok ken zijn bij de bemaling van het land en derhalve in het systeem zijn opgeno men. Blijkt de sloot te zijn onttrokken aan dit systeem door het feit dat u de sloot dempte om met uw voertuigen op uw land te kunnen werken, dan heeft verpachter het recht èn de plicht in het algemeen belang te vorderen dat de sloot weer in het systeem wordt opgenomen. U kunt als pachter hier weinig tegen doen. Zonodig kunt u een en ander aan de Grondkamer voorleggen. Jam voor suikerpatiënten. Bestaat er een goed recept om jam te maken voor patiënten met suikerziekte? Inplaats van suiker kunt u zoetstof gebruiken. Sucrosa in tablet- of drup- pelvorm. Dit kan meekoken. Een goed boekje is: Gerechten voor Suikerpatiën ten door J. J. C. Mantz, uitgevers G. J. A. Ruys, Uitgeversmaatschappij N.V., Bussum, gebonden 3,90. Wij raden u aan lid te worden van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken tegen 3,- 3,50 per jaar. U krijgt dan twee- maandelijks een blad, waarin geregeld veel recepten voorkomen. Adres: Bur gemeester Patijnlaan 65, 's-Gravenhage. Pernell Roberts. Kunt u mij helpen aan een levensbeschrijving van Pernell Roberts Pernell Roberts werd geboren in Way- cross (Georgia). Hij had vijftien jaar lang twaalf ambachten en dertien on gelukken, voor hij naar het toneel wil de. Pernell is getrouwd. Zijn vrouw Ju dy reist overal met hem mee. Ze heb ben een huis in Hollywood en trekken er elke zondag op de motor op uit. Be zoekers ontvangen ze weinig en dan nog van buiten de televisiewereld. Pernell houdt veel van lezen en luistert graag naar muziek. Hij is echter van plan de Bonanza-familie te verlaten. Zijn eerste liefde blijft het toneel. De schrijvers van de serie houden er dit jaar rekening mee, dat Roberts weg zal gaan. Zaak. A. en B. drijven een zaak als compagnons. A. komt te overlijden. B. wil de zaak verkopen. Deze verkoop neemt misschien wel y2 jaar in beslag. Drijft B. de zaak dan verder voor zijn rekening en voor die van de erfgena men? Of alleen voor zijn rekening? Welk artikel van het Wetboek van Koophandel heeft hierop betrekking? Uit uw vraag is niet op te maken om welke vorm van samenwerking het hier gaat. Wij vermoeden dat uw vraag gaat over een vennootschap onder firma. Hier op is van toepassing artikel 32 Koop handel: Bij ontbinding der vennootschap zullen de vennoten die het recht van be heer hebben gehad de zaken der ge wezen vennootschap moeten vereffenen in naam van de zelfde firma, tenzij bij de overeenkomst anders ware bepaald. Tenzij anders is bepaald kan B. de zaak dus pas voor eigen rekening gaan drij ven nadat de vennootschap is ontbon den. Luistergeld. Als iemand een radio bezit waarvoor hij altijd luistergeld be taalt, mag hij dan een tweede toestel in zijn bezit hebben, b.v. voor inwonende zoon? Of moet ook voor dit toestel luis tergeld worden betaald? Wanneer een gezin met minderjarige kinderen in één perceel samenwoont en naast de vader des huizes ook een der kinderen een radiotoestel bezit, behoeft voor het tweede toestel geen luistergeld te worden betaald. Zijn de inwonende kinderen meerderjarig of heeft men an dere volwassen inwoners in zijn huis die een toestel bezitten, dan moet hier voor wèl luistergeld worden betaald. Premie. Welke woning komt in aan merking voor premie volgens de daar voor geldende premieregeling Wij kregen van u niet voldoende ge gevens om goede informaties te kunnen verstrekken. Een premie is namelijk ge heel afhankelijk van de toestemming van de gemeente. Zij is niet verplicht de premie uit te betalen. Dat hangt af van de aard van de verbetering en of men al dan niet de lasten kan dragen. U kunt zich daarom beter tot de ge meente in uw plaats wenden en daarna tot de provinciale directie van de volks huisvesting en bouwnijverheid in uw pro vincie. j». Voor -'V Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Dr. L. van Egeraat. Kunt u mij het adres verstrekken van Dr. L. van Egeraat Het adres van Dr. L. van Egeraat luidt: Berkenhof 3, Ulvenhout (N.B.) Chauffeur. Hoeveel kan ik verdie nen als chauffeur van een bloemenzaak annex kwekerij? Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Hoe staat het met de huurtoeslag? Hoeveel bedraagt de ver goeding voor overwerk en ook de werk tijden zijn mij onbekend. Als chauffeur van een bloemenzaak- kwekerij valt u onder de c.a.o. van de bloemisterij. Uw minimum salaris is 128,bruto per week. Daar bovenop kunt u maximaal 10 prestatietoeslag krijgen met een verplicht minimum van 4 Verder zijn er nog diploma- en waarderingstoeslagen die niet verplicht zijn. Bij de 128,is de huurtoeslag inbegrepen. Het feit dat u gehuwd bent, heeft alleen invloed op de belasting aftrek. Uw vakantiegeld bedraagt 6 Voor doordeweekse overuren krijgt u 4,bruto per uur en 4,55 op zater dag. Uw werktijden zijn als volgt: 14 november tot 12 februari 8 uur per dag, voor de overige maanden 9 uur. Boven dien hebt u per jaar 13 verplichte werk- zaterdagen van 5 uur. Last van vliegen. Wij bewonen een boerderij en hebben vooral 's zomers veel last van vliegen. Weet u een middel om deze beesten te verdrijven? Veehouden geeft altijd veel last met vliegen, door de lucht en de mest. Voor al de mest geeft steeds weer nieuwe vliegen, ook b.v. door het voer, doordat de vliegen daar eitjes in leggen, waar uit later vliegen komen. In veel veestal len ziet men blauw glas, waar de vlie gen een hekel aan hebben. Als het vee naar buiten is, moet u de stallen ont smetten en indien mogelijk uitroken. Alle mest- en voederdelen secuur ver wijderen. De huiskamer uitroken met Lindaan-damptabletten van Duphar op een speciaal Philipslampje volgens ge bruiksaanwijzing. (Levensmiddelen op bergen.) Men is dan een paar dagen vrij van vliegen, doordat op alle voor werpen een dun filmpje wordt gevormd. Verder uiterste zindelijkheid betrachten met etensresten. Ritselgordijnen ophan gen in de deuren vanaf de stal naar het huisgedeelte. WEMELDINGE Van 12—18 juni 1966 Zaterdag 18 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.14 10.35 3.34 4.00 Maandag 11.13 11.39 4.39 4.48 Dinsdag 12.18 5.40 5.52 Woensdag 0.43 1.16 6.36 6.51 Donderdag 1.34 2.05 7.22 7.41 Vrydag 2.19 2.48 8.05 8.22 Zaterdag 3.03 3.33 8.43 9.04

Scheldebode | 1966 | | pagina 1