NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq >3 cCcLfttyS de StXQjat f 1/LLBQBN Land- en Tuinbouw 't Mooiste bruin Pigmaderm.Tube f 2,95 32STE JAARGANG 20 MEI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 plaatselijk nieuws No. 51 e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2463 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zo zal ik Uw naam mijnen broederen vertellen, in het midden der gemeente zal ik U prijzen. Psalm 22 23 David is uit zeer grote nood verlost, uit uiterlijke en innerlijke nood. In die ervaring van Gods genadige uitredding is het in hem zo één en al dank, dat hij zich haast geen raad weet om zijn dank zo te uiten, dat de Here ook waarlijk gedankt wordt. Hij wil het ieder wel laten horen welk een groot en goeder tieren God de Here is. Ja, dè.t is echt danken, dè.t is dank, waardoor God ge prezen wordt: aan anderen onze uit redding bekend maken om hun zo te tonen hoe genadig de Here is. Wat David overkomen is, is van be tekenis voor heel de gemeente. Gods uitredden van hem is maar niet iets, waaraan alleen hij, hij apart van al de anderen, deel heeft. Uit wat hij van God ondervonden heeft, mogen allen zien wie God is. Dus moet hg er van vertellen en zeggen: Zie Israël, zó is üw God; deze God is onze God. Wij mogen onze uitreddingen niet voor onszelf houden. Wij moeten ver tellen wat God ons deed ondervinden, wat Hij gedaan heeft aan onze geest, opdat allen zouden weten niet maar welk een God ik, maar welk een God heel de gemeente van Jezus Christus heeft. Zó wordt God het best gedankt voor Zijn uitreddingen en zó wordt Hij zeer geprezen. Is er niet een te weinig vertellen van wat God in ons leven is? Schamen wij ons vaak niet (waarom toch?) om van Gods genade, ons bewezen, aan anderen iets mee te delen en zó God groot te maken Als wij, vaders en moeders, eens wat meer in ons gezin er van gingen ver tellen wie God voor ons is, hoe Hij ons wonderlijk heeft uitgeholpen uit grote nood, en dan zeiden: Ziet, jongens en meisjes, zó is nu onze, ook jullie God!, zouden de kinderen niet gemakkelijker komen tot belijdenis des geloofs? Als gij tegenover uw vrienden, behal ve over alle mogelijke meer of minder belangrijke dingen, ook eens ging spre ken over wat Jezus Christus in uw leven betekent en wat Hij in uw leven gedaan heeft, hun zeggend: Zó is nu God, altijd weer en voor allen, ook voor u, zó trouw!, zou de vriendschap er niet dieper op worden? En bovenal: zou God niet op het diepst worden gedankt en op het hoogst geprezen? Of betekent Christus voor u niets en heeft Hij in uw leven niets gedaan, zo dat gij daarom steeds over Hem zwijgt? (Uit een dagboek) HET GEHEIMZINNIGE BAD Deze verdachte kwam voor de groene tafel omdat hij op 'n avond in januari op zettelijk met geweld een jongen in een vijver zou hebben geduwd of gegooid, tengevolge waarvan aldus de dag vaarding voornoemde jongen nat en koud is geworden en derhalve lichame lijk leed heeft ondervonden. Wij moeten toegeven dat de verdachte er niet uitzag als iemand, die bij voor keur jongens in vijvers duwt op kille winteravonden. De uiterlijke schijn kan echter bedriegen. Volgens het proza dat de rechter had toegestuurd, was de jon gen wel degelijk de plomp ingegaan en nog wel onvrijwillig ook. De verdachte ontkende evenwel. Hij had een schetsje meegebracht van de tuin, waarop in diep-blauw de vijver was aangegeven, en in geel het huis. Rode en zwarte stippellijntjes voerden door de tuin en langs allerlei struikgewas naar de vijver. Het leek een soort staf kaart, aan de hand waarvan de ver dachte nu begon uit te leggen hoe de veldslag zich had toegedragen. Het was al bijna donker, zei hij, toen plotseling een jongen uit het struikge was te voorschijn stoof. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Er stuiven daar voortdurend jongens uit het struikge was te voorschijn, want de tuin is tussen twee straten gelegen en met de haast, die de jeugd kenmerkt, kunnen de jongelieden uit de buurt een ruime bocht afsnijden als zij via de tuin van deze verdachte gaan. „Ik riep de jongen terug", zei de man „De jongen kwam, en hij verbaasde zich". Wat die verbazing er mee te ma ken had, is ons niet duidelijk geworden. Vervolgens kwamen de stippellijntjes op de kaart ter sprake: de jongen was GOUDEN DAMESRINGEN MET EDELSTEEN Kapelle - Tel. (01102) 223 rustig en vrijwillig naar de verdachte toegekomen; hij had rustig en vrijwillig met hem een wandeling gemaakt door de tuin, langs het doorstoven struikge was, naar de vijver. De stippeltjes we zen dat onomstotelijk aan. Zelfs het gesprek dat onderweg was gevoerd, wist de verdachte zich te her inneren. Hij had een beknopte doch dui delijke uiteenzetting gegeven over de aanleg en het onderhoud van tuinen, over de voordelen van sommige en de nadelen van andere planten, en over de kalmerende invloed van het tuinieren op de mens. Aldus gezellig keuvelend naderde het tweetal via de stippellijntjes de vijver. Nu begon de verdachte zijn gast in te wijden in de geheimen van het leven der goudvissen, en bovendien beschreef hij uitvoerig welke planten aan de wa terkant gedijen en welke niet, en hoe men een vijver waterdicht krijgt. Ver volgens klonk er een plons: de gast ging te water. Op dit moment begon het de rechter kennelijk te vervelen. „Maar hebt u hem er nu ingeduwd of niet?" vroeg hij. „Neen edelachtbare, ik heb hem er niet ingeduwd", verklaarde de verdachte plechtig. „Neen edelachtbare, ik was niet boos. We praatten heel gezellig". „Maar hoe is hij dan in het water te recht gekomen?" „Ik denk dat hij er van angst inge sprongen is". Dit klopte niet. Jongens springen niet van angst in vijvers, als hun begeleiders gezellig keuvelen en populair-weten- schappelijke uiteenzettingen geven over de levensgeheimen van goudvissen. De verdachte kon niet inzien dat zijn re denering niet klopte. De rechter wel; die besloot de zaak aan te houden om de buurtgenoten als getuigen te horen. Want men kan voor de rechter wel eens een weinig jokken, maar men moet het niet te bont maken. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). VERVEN EN CONSERVEN IN EN OM DE BOERDERIJ Veel is er reeds geschreven over be handeling van het houtwerk in en om de boerderij. De Nederlandse boerderijen maken een propere en frisse indruk. Wij hebben hiermee zelfs 'n goede naam t.o.v. andere Europese landen en willen deze naam graag behouden. Wij houden met de vele frisse kleuren die wij in ons verfwerk gebruiken ons land „zonnig" Door het zeer hoge arbeidsloon en de vaak dure verf is ook de agrariër ge dwongen zich bij de „doe het zeiver" te scharen. Reeds enige jaren worden er in deze sector moderne conserveringsverven toegepast, inplaats van de kostbare klassieke verven. Dure verf behoeft nu eenmaal 'n con sequente voorbewerking. De conserve- ringsverf daarentegen kan na 'n een voudige voorbewerking direct op droog hout aangebracht worden. Deze conserveringsverven worden on der verschillende benamingen, waaron der „Tencotop" in de handel gebracht. Zij hebben de eigenschap diep in het hout te dringen en toch het geheel een verfeffect te geven. Dit soort verven geeft voor de leek geen moeilijkheden en is dan ook een voudig aan te brengen. Ook hierin heeft men de keuze uit vele fraaie en vooral sterke tinten. Hout, verduurzaamd met een goede conserveringsverf, geeft jaarlijks een zeer belangrijke kosten-besparing. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zgn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ringmoney. Wilt u mij vertellen wat de, van de Goudkust afkomstige be werkte en niet helemaal gesloten zwa re koperen ringen zijn? Het z.g. ring money Ringmoney rekent men tot het zo genaamde Manillageld. In vroeger tijden werd dit geld in Ghana gebruikt bij de slavenhandel. De armbanden zijn niet geheel gesloten, onbewerkt met afge platte uiteinden en vervaardigd van brons of koper. Stalen bureau. Hoe kan ik een sta len bureau reinigen? Vorig jaar heb ik het geboend en nu zitten er vlekken in. U kunt een roestvrij stalen bureau het beste schoonmaken met wat water en wat huishoudzeep en een kleine hoe veelheid van een schuurmiddel dat niet kan krassen. Daarna gaat u er weer met alleen wat schoon water overheen. Dan maakt u het goed droog en ten slotte, als het bureaublad droog is, volgt een behandeling met terpentine. Maakt u uw bureau nooit schoon met boen was! Kanarie met wintertenen Wat kan er tegen (hoogstwaarschijnlijk) winter tenen van kanaries worden gedaan Onder het loopbeen ontstaat vanaf de geboorte een hobbel. Vanaf deze knob bel tot aan de teen is er rood adertje, die men duidelijk kan waarnemen, het geen bij de andere kanaries niet te zien valt. Soms zitten de vogels er zo aan te pikken, dat ze het vel er af halen. Zijn er ook (vee) artsen, die zich met kleine dieren zoals vogels, muizen e.d. bezig houden Het genoemde verschijnsel lijkt ver dacht veel op wat ook wel bij kuikens voorkomt n.l. door een virus of derge lijke veroorzaakte ziekte, die men leuco- se noemt. Deze is ongeneeslijk en zeer besmettelijk. Besmetting vanuit het ei, door overbrenging van andere vogels enz. Wij raden u aan alvast geen jongen meer op te fokken van het popje, waar deze kanaries vandaan komen. Verder de kooi ontsmetten en het aangetaste exemplaar van de gezonden afzonderen of wegdoen. Een veearts in uw omge ving kan u misschien een adres aan de hand doen b.v. in Groningen. Schrijft u uw geval ook eens aan de firma Sluis te Weesperkarspel, die geeft u gratis advies. Verder ook eens proberen bij de firma Bogena te Rotterdam. Adres Kunt u mij het adres van de Belgische bond voor dansleraren op geven Naar opgave van het Belgische Con sulaat Generaal bestaat er geen bond voor Belgische Dansleraren of Belgische bond voor Dansleraren. Rijntankers. Een collega vertelde mij dat er al Rijntankers varen van 5000 ton. Ik kon dit niet geloven want zelf heb ik ze nooit groter gezien dan 2300 2400 ton. Het gaat dus om mo tortankschepen speciaal voor Rijn- en binnenvaart en dus niet voor het beva ren van de zee. Uw collega verwart de duweenheid met de motortankschepen. Motortank schepen gaan tot 2500 ton. De sleep- lichters gaan tot 3000 ton. De duween heid neemt een lading van 6000 ton mee. Een duweenheid wordt echter fiscaal niet als één schip gezien: zij bestaat uit vier laadbakken van ieder 1500 ton. Weduwe11pcnsioen Mijn vader is getrouwd met een Duitse vrouw na zijn pensioengerechtigde leeftijd. Hij krijgt vrijgezellen pensioen. Indien hij komt te overlijden krijgt zijn weduwe dan we- duwenpensioen Het hangt van allerlei factoren af, of in geval van overlijden van uw vader de weduwe, die Duitse is, in aanmerking zou komen voor een weduwenuitkering. Elk geval wordt individueel bekeken, waarbij dus vooral van betekenis is, of de echtgenoot was verzekerd. Wilt u enige zekerheid hieromtrent, dan raden wij u aan contact te zoeken met de Raad van Arbeid, afdeling weduwen- uitkering. Adres Hoe luidt het adres van het rijksbureau voor Waarmerking van zilveren voorwerpen Het door u gevraagde adres luidt: Rijksbureau voor Waarmerking van zilveren voorwerpen, Steynstraat 3, Utrecht. Belasting De man is in loondienst en ontvangt 10.000,per jaar, waar van loonbelasting etc. wordt ingehouden De vrouw heeft een inkomen uit bedrijf, waarvan dus niets wordt ingehouden en heeft ca. 2000,aan inkomen per jaar. Wat betaalt de vrouw dan bij de nieuwe belastingregeling extra, doordat zij deze inkomsten heeft en wat moet zij betalen, indien zij dit bedrag kan opvoeren tot 3000,4000,per jaar? Indien dit inkomen door de in komsten van de vrouw (gezin zonder kinderen) boven de 12.000,per jaar komt, hoe gaat het dan met de zieken fondsverzekering? Wordt dit berekend naar de inkomensgrens van de man of wanneer dit door de vrouw boven de loongrens komt, valt dit dan weg en moet men zich particulier verzekeren? Waarom betaalt men bij 12000, inkomen in loondienst 1306,80 per jaar en bij tarief inkomstenbelasting 1772,- per jaar? Om met uw laatste vraag te begin nen: een loon van (bruto) 12000, staat niet gelijk met een inkomen van 12000,daar er diverse aftrekposten als verwervingskosten en a.o.w.-premie e.d. zijn die in het loonbel.-tarief zijn verwerkt. Een loon ad 12000,corre spondeert dus met een (veel) lager in komen voor de inkomstenbelasting. Bovendien zijn er in de loonbelasting speciale tarieven voor bijzondere be loningen e.d. als vakantie-geld, tan tième e.d.) welke voor de inkomsten belasting niet gelden. Vandaar dat wie een belangrijk loon geniet ook zonder neveninkomsten in de inkomstenbelas ting valt, waarbij de loonbelasting dan als vooruitbetaling geldt. Door uw inkomsten (de man wordt aangeslagen voor het totaal) valt uw man echter in ieder geval in de ink. bel. Van uw winst is een derde deel, doch max. 2000,vrijgesteld als bij zondere aftrek voor de gehuwde wer kende vrouw. Uit het bovenstaande volgt dat wij niet zonder meer kunnen opgeven wat ex tra betaald wordt door de winst van de vrouw daar dit afhangt van wat er bij de man al dan niet is ingehouden. Nu u in de inkomstenbelasting valt wordt echter over het totaal betaald en wij kunnen u wel opgeven welke percentages u aan de top betaalt over dat totaal zodat u zelf kunt nagaan hoeveel ongeveer over een hogere winst verschuldigd zal zijn. Deze percentages over de laatste 120,inkomen zijn in tariefgroep II (gehuwden zonder kinderen): bij 12000,rond: 27% bij 13000,rond: 30 bij 14000,— rond: 31% bij 15000,— rond: 33 Vakantiegeld Hoeveel vakantiegeld ontvangt een ongehuwde chauffeur per jaar en hoeveel een gehuwde? Gehuwden ontvangen niet meer va kantiegeld dan ongehuwden, althans bruto. Het vakantiegeld bedraagt zowel voor gehuwden als ongehuwden een be paald percentage van het jaarloon, dat thans op 6 is gesteld. Bijstandswet Ongeveer een maand geleden las ik in de courant een artikel over de bijstandswet. Kunt u mij het adres opgeven van de hogere instantie van de Bijstandswet? Verzoeken om bijstand moeten word en ingediend bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Beschikt deze instan tie afwijzend, dan kunt u een verweer schrift indienen bij burgemeester en wethouders. Beschikken deze ook af wijzend, dan kunt u hoger beroep aan tekenen bij Gedeputeerde Staten. Adressen Kunt u mij de adressen opgeven van Beatgroep Het en van The Kinks Onderstaand volgen de twee door u gevraagde adressen: Beatgroep Het: Bob Bouber, Overtoom 383, Amsterdam. The Kinks: p/a Negram Grammofoon platenmaatschappij, Zijlweg 286, Haar lem. Pro Juventute. Zoudt u mij het gironummer van de Pro Juventute-ka- lender kunnen verschaffen? Inlichtingen over het Nederlands Ver bond der Verenigingen Pro Juventute kunt u krijgen op Keizersgracht 725, Amsterdam, tel. (020) 65614. en beschermt tegen zonnebrand YERSEKE Inzameling. Traditiegetrouw komt in het tijdvak van 23 mei tot 5 juni het Nederland- sche Roode Kruis met een inzameling ten nutte van zijn vele werkzaamheden. Als u de talrijke raambiljetten ziet, en de bekende giftenzakjes in uw brieven bus vindt, denk dan bij uw gift aan de levensreddende taak van de bloedtrans fusiedienst, de onvergetelijke vakantie weken van bedlegerigen en invaliden aan boord van het hospitaalschip of in het Henry Dunanthuis te Zeist, de succes volle bemoeienissen van moedermelk- centrale en hoornvliestransplantatie- dienst, het ziekenbezoek van welfare vrijwilligsters, enz. enz. Toon ook dit jaar weer uw waardering voor uw Ro de Kruis. Het Rode Kruis helpt ieder een. Helpt u het Rode Kruis. De zak jes worden opgehaald. Judowedstrijden. De uitslagen van de alhier gehouden judowedstrijden zijn als volgt: Klasse I: 1. Dieter Lindenberg; 2. Marjan Poley. Klasse II: 1. Han Verbeeke; 2. Adrie Saam an. Klasse III: 1. Leanne Vette; 2. Jos Poley. Klasse IV: 1. Adrie Cornelisse; 2. Ernst Filius. Klasse V, aspiranten: 1. Cees Wa verijn; 2. Jan Paauwe. Klasse VI, senioren: 1. Lambrecht Nijssen; 2. Marinus Harthoom. Korfbal. Vorige week zaterdag speelde Volhar ding een vriendschappelijke wedstrijd tegen Vedo I uit Vlissingen en verloor aldaar met 48. Tot aan de rust wist Volharding goed partij te geven, getui ge de stand 45, doch na de rust wist Volharding blijkbaar de korf niet meer te vinden, terwijl ook het tempo zakte. Misschien was het een goede les, maar dat zal vrijdagavond a.s. uit moeten ko men, want dan wordt de beslissende wedstrijd om het kampioenschap ge speeld tegen Togo II. Volharding en Togo II staan samen op de eerste plaats van de 2e klas B Z.K.B. De wedstrijd begint om 19 uur. De aspiranten en pu pillen gaan op Hemelvaartsdag naar de Swift seriewedstrijden en zaterdag a.s. gaat Volharding B naar Blauw-Wit B. WEMELDIN GE Van 2228 mei 1966 Vrijdag 29 mei: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.48 5.17 10.19 10.45 Maandag 5.27 5.55 11.01 11.29 Dinsdag 6.08 6.36 11.42 Woensdag 6.55 7.14 0.13 12.29 Donderdag 7.51 8.16 1.03 1.43 Vrijdag 8.50 9.17 2.02 2.32 Zaterdag 10.02 10.32 3.14 3.54 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1