NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Vader veroorzaakt het zelf 'Hl LLEOEN cCanfys dun süumt Land- en Tuinbouw 32STE JAARGANG No. 50 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GERO 28425 nieuwe modellen 13 MEI 1966 REDACTEUR: ROUAAXSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bQ vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per poet 3,20 per halfjaar Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DHR PKTL KRUENXNGKN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, varder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Dezen vermelden van wagens, en die van paarden, maar wij zullen vermelden van de naam des Heren, onzes Gods. Psalm 20 8. Weeg het nu maar tegen elkaar uit: het ene volk is sterk door zijn zeemacht, het andere door zijn luchtvloot en tech nische kracht, maar 'tvolk des Heren heeft in de strijd alleen maar een naam. De een pocht op z'n militair vermo gen, de ander op z'n strategisch inzicht, wij beroemen ons op de naam des He ren, onzes Gods. En de wereld giert van het lachen, noemt dit onwerkelijk in de harde wer kelijkheid van het leven. Met zo'n naam alleen is men toch weerloos, wordt men toch onder de voet gelopen! Als we echter de wereldgeschiedenis nagaan, blijkt, dat alle rijken der aarde met hun „strijdwagens en paarden" voorbijgaan, en dat de kerk, het volk, hetwelk niets heeft dan een naam, blijft bestaan. Want die naam des Heren, dat is eerst een krachtbron, een oneindige krachtbron. Wie die naam heeft, is sterk, blijft ongebroken, overwint. En zonder die naam, hoe groot ook de ma teriële krijgstoerusting, valt men ten slotte om en lijdt de nederlaag. Is dit anti-militarisme Neen, maar het is: met welk een meerderheid aan bewapening ook, het ddarvan niet ver wachten, maar in de strijd rekenen op de naam des Heren. En omgekeerd, ook bij een minimum aan oorlogstechniek niet wanhopen, maar rekenen op de naam des Heren. Laat anderen dan maar snoeven op hun getalsterkte en oorlogskracht, wij beroemen ons op die onoverwinnelijke naam. Dat is echt de wereld tegenover het echte volk van God. De wereld waant zich sterk door rijk dom en luister, door kennis en vinding. Dat alles maakt haar wapenrusting uit, waarop zij vertrouwt en heel haar toe komst bouwt. De kerk van Christus kent van dit alles de innerlijke voosheid en voelt zich sterk door en bouwt heel de toekomst op de naam des Heren. Ze heeft het ge leerd van haar Heiland. Die had geen legioenen van Engelen nodig om de al lersterkste vijand te verslaan. Hij heeft de Boze en de wereld overwonnen door de naam des Vaders. Waar roemt gij op en spreekt gij van, als ge staat voor de strijd, ook voor de dagelijkse strijd des levens? (Uit een Dagboek) EEN DUURZAME BESTRIJDING VAN RUIGE ONKRUIDVEGETATIE OP BOERDERIJ EN BEDRIJF Onkruidbestrijding vormt, vooral op industrieterreinen, boerderij, emplace menten en opslagplaatsen, parkeer plaatsen e.a. een groot probleem. De vele arbeid verbonden aan het wieden, zowel mechanisch als met de hand, ge paard aan de daaraan verbonden kosten en het grote tekort aan arbeidskrachten zijn hier debet aan. Wil men deze onkruiden op zijn ter reinen bestrijden, dan moet chemisch worden ingegrepen. In de landbouw is men het probleem „onkruid in gewassen" reeds groten deels door het toepassen van z.g. se lectieve onkruidbestrijdingsmiddelen de baas. Vele Rijksinstellingen evenals de Pro vinciale Waterstaat en gemeenten, zijn nog niet voldoende doordrongen van de economische voordelen van chemische onkruidbestrijding op hun terreinen. Dit geldt echter ook voor de boer zover het open terreinen bij huis en schuur betreft. Dikwijls is onvoldoende bekendheid met de mogelijkheden van totale onkruidbestrijding op open terrei nen hiervan de oorzaak. Er is voor de totale onkruidbestrijding een chemisch produkt ontwikkeld, n.l. Farabin, waarmede alle kiemende zaad onkruiden en praktisch alle z.g. wortel onkruiden kunnen worden bestreden. Tijd van toepassing- vanaf mei t/m augustus, dat zijn de maanden met een nog aktieve groei van de onkruiden. Onkruiden goed bevochtigen met de spuitvloeistof, de dosering is afhanke lijk van de onkruidvegetaties 7,520 kg/ha. Niet alleen voor rijksinstellingen, ge meenten en industrieën is deze vinding van belang, maar ook voor boerenbedrij ven, omdat men met zeer weinig kosten (arbeidsbesparing) en met een zeer HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN V»* rr,i f Kapelle - Tel. (01102) 223 lange werkingsduur van al zijn onkruid is verlost. Onder windsingels en heesterbeplan ting past men tegenwoordig algemeen reeds Simazin toe. LOL MET LOLLIE HAD ERNSTIGE GEVOLGEN Deze zonderlinge strafzaak zal ons nog lang heugen. Zelden is er een geval geweest dat zo belachelijk en tegelijk zo droevig was. De beide mannen die elkaar ijverig hadden mishandeld, behoorden tot de vaste relaties van Vrouwe Justitia. De een had een respectabele straflijst met drie en dertig vonnisen; de ander was „maar" negen keer met de justitie in aanraking geweest. Op de eerste juli besloten de mannen een gezellige middag te organiseren. Zij gingen er op hun gemak bij zitten en lieten de waard bedrijvig heen en weer sjouwen met de dranken, die gemeenlijk meer geest bezitten dan de grossieren de genieters er van. Van lieverlede raak ten zij danig boven hun theewater. Toen het geld ongeveer op was en de gasten als slordige aardappelzakken in hun stoelen hingen, werkte de herbergier de beide mannen de deur uit, om zijn aan dacht aan de volgende klanten te wij den. Zo laveerden de +wee genieters over de straat, elkander Stèun biedend in een wereld, die nog wankeler leek dan zij in werkelijkheid al is. Nu is het interessant na te gaan, wel ke gevolgen het gebruik van sterke drank kan hebben op hetgeen in nuch tere toestand een mens genoemd wordt. Sommigen gaan wenen, anderen begin nen te zingen, weer anderen maken ru zie en hier was er een, die met de drie en dertig vonnissen, die zich plotseling zijn vaderschap herinnerde. Hij begon sentimenteel te doen, ver klaarde dat zijn dochtertje zoveel op hem leek, dat het een lief meisje was, het zonnetje in zijn somber bestaan en dat zo'n kind ook wel eens iets mocht hebben. Na de vele guldens, die hij in drank had omgezet, besloot hij nu een schenking te doen aan zijn dochtertje. Aldus sukkelde het tweetal een snoep winkel binnen om daar een lolly te ko pen. Dat is een zonderling produkt van suikerbakkerskunst, een kleverige mas- isa aan een stokje bevestigd, die dient om onder luid gesmak te worden opge zogen, opdat de tandarts aan zijn „trek" komt. Na aldus zijn geweten te hebben ont last, begon die met de 33 vonissen schalks te worden. Hij tikte speels zijn kameraad met de lolly op het hoofd. Maar die nam dat niet. Hij wond zich op tot grote boosheid, hief zijn hand en sloeg van woede een ruit van een ge meentelijke woning aan diggelen. Die met de lolly en de 33 vonnissen vond een flesje bier in zijn zak en tikte er zijn collega mee buiten westen. Ver volgens kwam de apparatuur van po litie en geneeskundige dienst in aktie om alles verder op té knappen en te lappen. Beiden verschenen voor het hekje en ieder kreeg 25,boete. Die met de negen veroordelingen, die de ruit had had stukgeslagen, droeg zijn arm in een wanstaltige hoeveelheid gips en verband op een plankje voor zich uit. En dat is eigenlijk het zonderlinge en het droevi ge van dit verhaal. Die man zal zijn leven lang invalide blijven. De hand is door de glasscherven zo beschadigd, dat hij deze nooit meer normaal zal kunnen gebruiken. Allemaal vanwege de tik met de lolly. De vrolijke middag kost ons samen tienduizenden guldens aan ondersteu ning aan die man met z'n hand. Daarbij vergeleken zinkt die rechter met z'n boeten van 25,volkomen in het niet. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Aan tafel is er een meningsverschil geweest tussen Jacques en zijn vader. De jongen zit in de 2e klas van de h.b.s. en vindt, dat hij langzamerhand mee kan praten. Bovendien is hij op de leeftijd, die om erkenning vraagt. Maar zijn va der ziet het alleen als een onverdraag lijk air van „de wijsheid in pacht heb ben". Hij zal zijn zoon wel een toontje lager laten zingen. Vader staat op zijn autoriteit. Dat zijn zoon, een snotneus van veertien jaar, de dingen beter wil weten dan hij, tolereert hij niet. En des te minder omdat er in derdaad wel eens dingen zijn, die Jaques beter weet. Dat vader zelf van zijn mid delbare schoowijsheid het een en ander vergeten is, behoeft Jacques niet te we ten! Ditmaal ging het om een stelling uit de meetkunde. Jacques heeft dit onder werp pas gehad op school en komt tri omfantelijk met zijn knapheid voor de dag. Pa meende, dat hij het mis had en vertelt hem dat op de wat neerbuigende toon, die hij meestal tegen zrjn zoon aanslaat. Er ontstaat een tamelijk hef tige woordenstrijd. Moeder zit er zenuw achtig bij, zonder zich ergens in te dur ven mengen. Ze is ronduit bang voor haar man en probeert altijd schichtig tussen de klippen door te zeilen. Als het mogelijk is sust en verzoent ze en an ders houdt ze vreesachtig haar mond. Maar Jacques is anders. Als hij zeker is van zijn gelijk, zal vader dat wéten ook. Hij laat zich door vader de mond niet snoeren. Integendeel, hij maakt er de laatste tijd een soort boosaardige sport van, vader te overtroeven en hem schaakmat te zetten. Ook nu springt hij van tafel op, grijpt zijn meetkundeboek en legt het triomfantelijk opengeslagen voor zijn vader neer. „Alsjeblieft, pa", zegt hij spottend, „waar blijf je nou?" Ziedend van drift, maar uiterlijk be daard schuift vader het boek weg. „Heb ik niets mee te maken. En een brutale mond van jou wacht ik in ieder geval niet af. Verdwijn. Ga naar je ka mer. Ik wil je niet meer zien". Het is de onredelijke wraak van de zwakkere, die de macht aan zijn kant heeft. Voor de zoveelste maal heeft va der het laatste woord en moet zoonlief gehoorzamen. Een overwinning is het voor vader natuurlijk niet. De minachting, die Ja cques in deze jaren des onderscheids voor zijn vader begint te krijgen, groeit er alleen maar door. Vader had onge- lrjkdat weten ze beiden. Met al vaders machtsvertoon wordt dat feit niet uit gewist. En het niet willen erkennen van het ongelijk, het zich tegen alle rede lijkheid in groot willen houden, maakt het eerder nog erger. Boven in zijn kamertje sluit Jacques zich op met zijn wrok. Het aanvankelijk plezier, dat hij vader voor schut heeft gezet, is verdwenen. Ook de woede, om dat hij het onderspit heeft moeten del ven en zich als een kleine jongen naar boven moest laten sturen ebt weg. Ten slotte is er alleen nog maar een gevoel van diepe neerslachtigheid en ontmoe diging. Wat zou het fijn zijn, om een vader te hebben, waar je echt mee pra ten kon, als met een vriend. Een vader, die niet steeds boven op zijn troon bleef zitten en gelijk moest hebben, maar jóu ook eens loyaal de eer gunde. Vader is bang, dat zijn gezag er on der zou lijden, als hij eens ruiterlijk toe gaf, dat hij sommige dingen niet meer weet, die zijn zoon wél weet. En dat is nu juist het jammerlijke bewijs van zijn zwakte. Jacques weet het en het doet hem pijn. Hij zou graag tegen zijn va der opzien, maar vader maakt het hem zelf onmogelijk. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelylt van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Kolenhaard. Wij zijn in het bezit van een kolenhaard „Brandaris no. 3". Kunt u ons de naam en het adres op geven van de fabriek die deze kachels gemaakt heeft? De Brandaris-haarden worden niet meer gefabriceerd. Onderdelen zijn ech ter nog wel te krijgen. U kunt zich daar voor wenden tot de D.A.V.O. haarden- fabrieken N.V., St. Olafstraat 3, Deven ter, tel. (05700) 16541. Huurprijs. Ik bewoon een oud huis. Het huis heeft allerlei gebreken, waar onder een lekkend dak. Verder menen wij dat de huurprijs te hoog is. Vanaf oktober 1965 is hierover bij de huis eigenaar geklaagd, doch tot nu toe zon der resultaat. Kunt u ons een adres ver strekken waar wij kunnen reclameren? U kunt bij de Huuradviescommissie verzoeken om een onderzoek naar de toestand van uw woning. Met name kan dan bekeken worden, of de verhuurder zijn onderhoudsplichten nakomt, welke in het Eurgerlijk Wetboek nader zijn omschreven. Aanvaardt de huuradvies commissie uw klacht, dan kan de ver huurder worden gedwongen de noodza kelijke voorzieningen op zijn kosten aan te brengen. Tot die tijd kan de huurprijs worden verlaagd. Het betrokken ver zoek dient in tweevoud bij de Huur adviescommissie te worden ingediend. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van voorgeschreven formulieren, die de commissie u op aanvraag zal toezenden. Aan het secretariaat dient 2,50 te wor den overgemaakt. Kunstgebitten. Kost een mooi wit kunstgebit meer geld dan een grijsach tig gebit? Welke prijs kan ik van het ziekenfonds terugkrijgen Het is erg moeilijk zonder behoorlijke kennis van zaken u in te lichetn over de verschillende soorten kunstgebitten. Het beste kunt u daarom eens schrij ven naar Prof. G. Vlögel, Tandheelkun dig Instituut, Jutphaseweg 7, Utrecht. Professor Flögel kan u alle gewenste inlichtingen verstrekken. Wat het zie kenfonds betreft, wij weten niet bij welk ziekenfonds u aangesloten bent en kun nen u daarom ook niet vertellen welk bedrag u eventueel terug zult krijgen. Testament/successierecht. Wat kost het als we een testament laten op maken? Hoeveel successierecht moet er worden betaald als we ons bezit, pl.m. 35.000,aan derden (dus geen fa milie) vermaken? Uw eerste vraag kunnen wij niet be antwoorden. De kosten van een testa ment zijn niet in alle gevallen gelijk en hangen af van de werkzaamheden van de notaris en diens tarieven. Een derde betaalt over zijn verkrijging naar het hoogste tarief successierecht. Over 35.000,— is dat 15.240,—. Gouden munt. Ik bezit een gouden rijder uit 1607, was is de waarde? De waarde van een munt hangt zeer sterk af van de staat waarin hij zich bevindt. Stempelnieuwe exemplaren zijn vele malen zeldzamer dan gebruikte. U vermeldt niet van welke provincie uw munt is. In het algemeen kan men een zeer fraai exemplaar o.i. echter waar deren op 250,— k 300,—. Zeer fraai wil zeggen: alleen een geringe slijtage van de hoogste punten van het reliëf of de rand. Is de munt nieuw, dus per fect, dan kan die prijs 100,hoger liggen. Is hij meer afgesleten, dan be langrijk lager. Bedoeld is hier een ruil waarde tussen particulieren. De inkoops prijs van de handel zal belangrijk la ger liggen, de verkoopsprijs belangrijk hoger. Vakantiekolonies. Kunt u mij en kele adressen geven van vakantiekolo nies hier in Nederland (voor kinderen) Liefst aan zee. U kunt zich het beste met uw vraag richten tot de Nationale Federatie van Kinderbescherming, Stadhouderslaan 150, Den Haag, tel. (070) 544303. Wan neer u bovendien nog aangeeft, wat uw bedoelingen precies zijn, zal deze orga nisatie u nog beter van advies kunnen dienen. Bijstandswet. De a.o.w.-, a.w.w.- en invaliditeitsrentetrekkers ontvangen over 1965 een uitkering ineens van 2 Bovendien wordt hun uitkering van 1 januari 1966 af verhoogd. Waarom krij gen degenen die steun ontvangen van de Algemene Bijstandswet niets? Het is de bedoeling dat ook de bij standsuitkering thans wordt aangepast aan de hogere kosten van levensonder houd. Wij zijn het overigens met u eens dat juist de bijstandtrekkenden vaak wel ietwat stiefmoederlijk door de plaat selijke overheid worden bedeeld. Ander zijds betekent deze uitkering slechts een bijdrage in de noodzakelijke kosten van iemands bestaan. Zo'n zinsnede zou o.i. v/el iets ruimer moeten worden uitge legd dan thans gebeurt, anderzijds heeft deze uitkering toch een ander karakter dan bijvoorbeeld de ouderdomsuitkering en de weduwenuitkering. Adres volleybalspeler. Kunt u mij helpen aan het adres van de Nederland se volleybalspeler Jacques de Vink? Het adres van Jacques de Vink luidt: Bleyenburg 36, Den Haag. Verklaring. Gaarne zie ik uw voor lichting tegemoet omtrent het volgen de: Ongeveer 10 jaar geleden verkocht ik een gedeelte van m'n tuin voor bouw terrein, groot 40 are, onder beding dat ik van deze grond een gedeelte, groot 2 are, met opweg in huur terug kon vorderen voor 5,per jaar wanneer ik daaraan behoefte gevoelde. De koper en ik zijn nu overeengekomen voor 400 gulden mijn huurrecht te laten verval len. Mijn vraag is nu: Is de koper wet telijk gedekt met een mijnerzijds ge tekende verklaring van afstand van dit recht? Moet deze verklaring gezegeld zijn? Een onderhandse akte is voldoende. Deze akte moet gesteld op een formaat zegel dat u kunt kopen bij de ontvan ger van de registratie. Na onderteke ning der akte moet deze bij de regi stratie worden ingeschreven. Radio Veronica. Welk vermogen heeft de zender radio Veronica? Het vermogen van de zender van Ve ronica is ongeveer 5 kW. Adressen. Kunt u mij helpen aan de volgende adressen? 1. Directoraat Generaal voor het midden- en klein bedrijf en toerisme. 2. Economisch In stituut voor het midden- en kleinbedrijf. 3. Algemeen Waarborgfonds voor de middenstand. De door u gevraagde adressen luiden: 1. Directoraat Generaal voor het mid den- en kleinbedrijf en toerisme: le van den Boschstraat 15, Den Haag. 2. Eco nomisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf: Neuhuyskade 94, Den Haag. 3. Alg. Waarborgfonds voor de middenstand: Sarpathikade 11, Amster dam. WEMELDINGE Van 15—21 mei 1966 Vrijdag 20 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.20 5.44 6.11 Maandag 0.46 1.18 6.43 7.01 Dinsdag 1.36 2.05 7.23 7.38 Woensdag 2.23 2.46 8.03 8.15 Donderdag 2.58 3.20 8.36 8.51 Vrijdag 3.32 3.57 9.08 9.27 Zaterdag 4.10 4.36 9.44 10.05 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1