NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq leer ze jong de waarde van het geld cCanfys de sthCLat 32STE JAARGANG No. 49 6 MEI 1966 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 6oud maakt zo geeft moeder iets van goud m'IHl'H'HE Land- en Tuinbouw Voor Baby REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zomer en winter, die hebt Gij geformeerd. Psalm 74 17b Wij beleven weer de heerlijke mei maand. De winter is voorgoed voorbij. Het lentefeest wordt gevierd in al z'n uitbundigheid. De zomer met al zijn geneugten staat voor de deur. Het is, alsof alles in ons weer op veert. ■Het is niet zo maar vanzelf weer heerlijk warm geworden. God maakt het nu weer licht en groen. De lente is er door de werking van Zijn Heilige Geest. Zeer tekenend wordt dit in Psalm 104 aldus gezegd: Gij vernieuwt het ge laat des aardrijks. Het is Gods wil en werk, dat we nu weer in het zonvolle jaargetij verkeren. Onze God geeft de warmte, de bloesemende struiken, de dichtbebladerde bomen. Het is alles in Zijn goddelijke wijsheid en goedheid door Hém gedacht en geformeerd. In de nu komende zomertijd met zijn lange, lichte avonden gaan we er op uit of zitten we buiten, in onze tuinen. Er komt dan niet zoveel als in de winter van lezen en van Bijbelonderzoek. Al lerlei aktie staat dan stil. Men krijgt ons niet zo gemakkelijk meer op ver eniging of vergadering. We ontspannen ons gedurende dit deel van het jaar. En dat is wel goed ook. Als we nu maar niet menen gaan, dat we 's winters een half jaar krijgen om in Gods Koninkrijk te werken en 's zomers van dat alles min of meer zijn vrijgesteld. Ook de zomer, die ons van Gods Vaderhand toekomt, Hem gewijd! Ook onze vakantie, ook alles wat we buiten in de vrije natuur doen, moet zijn ter ere Gods. In Gods Koninkrijk krijgt men nooit vrijaf. Hetzij gij in uw huis of in uw tuin zit, hetzij gij werkt of vakantie houdt, hetzij gij vergadert of de natuur ingaat, doe het alles ter verheerlijking Gods. (Uit een Dagboek) „Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt, maar ik meen er toch goed aan te doen u er op attent te maken", zei de schooljuffrouw tegen de moeder, die zij even bij zich ontboden had. „Ik heb al verschillende keren gemerkt, dat uw zoontje met vrij veel geld in zijn zak loopt. Weet u daarvan?" De moeder trok verwonderd de wenk brauwen op. „Wat noemt u veel geld?" informeer de zij. „Nu, voor een kind van negen jaar vind ik het bezit van zo'n gulden of vijf v/el wat buitensporig". „De moeder haalde de schouders op. „Och, hij moet toch wat geld in zijn zak hebben om zo nu en dan iets te kunnen kopen als hij dat wil", verdedig de zij zich. „Op die manier leert hij met geld omgaan!" Er trokken een paar rimpels in het voorhoofd van de schooljuffrouw. „Ja, zo kón hij met geld omgaan", zei ze langzaam. „Maar hij leert niet de waarde van het geld kennen als hij over zoveel geld beschikt". Nutteloos gesprek. „Och, het hangt er maar van af wat u veel geld noemt voor een jongen van negen jaar. U moet niet vergeten, dat de tijd van een cent snoep voorbij is en dat snoep of een stukje speelgoed tegen woordig veel meer kost dan vroeger". De juffrouw antwoordde slechts: „Tja, ik vond het mijn plicht u op de hoogte te stellen. De andere kinderen in de klas lopen namelijk niet met zoveel geld in hun zak rond. En ik vind het ook niet leuk, wanneer er jalouzie onder de kinderen ontstaat". De moeder haalde de schouders op. „Och, dat moet ieder voor zich toch weten hoeveel zakgeld hij zijn kind wil geven!" Het gesprek liep op niets uit. De juffrouw kon de moeder niet aan het verstand brengen, dat ze foutief han delde en dat haar kind de waarde van geld niet leerde kennen, wanneer hij De meest moderne COLLIERS-HANGERS Kapelle - Tel. (01102) 223 rijkaards zullen worden en ook dan is het goed, dat ze weten wat een kwartje waard is, dat ze weten hoe er voor moet worden gewerkt en wat ze er als tegen prestatie voor mogen verwachten. (Nadruk verboden) reeds op zo'n jonge leeftijd en zonder er enige moeite voor te doen over zo veel geld kon beschikken dat hij alles wat er in zijn hoofdje opkwam kon ko pen. Wat moest er later van zo'n ventje terechtkomen Wanneer hot noodlot zou willen dat hij het eens niet zo goed kreeg op financieel gebied, dan konden daar nog wel eens nare gevolgen uit voort vloeien, terwijl het kind er diep onge lukkig door zou kunnen worden. Met 50 cent op stap. Enige weken na dit gesprek ging de klas op schoolreisje en het werd een prachtige zonnige en gezellige dag. Ze waren naar een dierentuin gegaan en de kinderen hadden zich kostelijk ge amuseerd. In het restaurant waar ze allen op een glaasje limonade werden getrakteerd, stond een grote metalen molen met ansichtkaarten. De kinderen dromden er omheen, want het waren zulke leuke plaatjes met dieren er op. Van een afstand keek de juffrouw glim lachend toe. In de circulaire, die aan de ouders was gezonden, stond dat men de kin deren maximaal een gulden mocht mee geven, waarvoor ze dan tijdens het reis je iets konden kopen. Natuurlijk waren er verschillenden die kaarten uitzochten. Bobby stond met een aantal kaarten in zijn hand en be keek ze aandachtig. „Vind je ze mooi, Bobby?" vroeg de juffrouw. „Nou!" knikte het ventje met twinke lende ogen. „Wat kosten ze, juf?" in formeerde hij. „Een kwartje per stuk, Bob". „Een kwartje?" Hij keek haar ver wonderd aan, keek nog eens naar de kaarten en zette ze toen weer keurig in de molen. „Neen, dan doe ik het niet!" verkondigde hij met nadruk. Hij leerde rekenen. „Waarom niet?" wilde de juffrouw weten. „Dat vind ik duur! Ik had een gul den", rekende hij haar voor. „Ik heb een ijsje van twintig cent gekocht en iets voor mama van twee kwartjes. Als ik nu die kaart koop, dan houd ik maar vijf cent over". Hij schudde nogmaals het hoofd. „Een kwartje is een boel geld, juf", zei hij met een ernstig ge zichtje naar omhoog. De juffrouw moest even lachen. „Hoeveel zakgeld krijg jij, Bobby?" vroeg ze. „Twee kwartjes in de week, juf. Maar dan moet ik 's zaterdagsmiddags bood schappen doen voor mama. Als ik dat niet doe, dan gaat er voor elke bood schap een dubbeltje af. En als ik in de week nog wel eens iets voor mama doe, dan krijg ik er een dubbeltje bij". De juffrouw moest denken aan het gesprek dat ze een paar weken daar voor met die moeder had gehad en on willekeurig keek ze naar dót jongetje. Ze vond hem te midden van een groep afgunstige kinderen. De bon vivant zat achter een levensgrote sorbet met en kele duur gekochte souvenirs in zijn hand, waarvan er al een was stuk ge vallen, en uit zijn jaszak staken wel vijf ansichtkaarten. Die had natuurlijk weer tien keer zoveel van huis mee gekregen. In gedachten verdiept zat de juffrouw op een stoel. Als ouders toch eens be seften hoe belangrijk het is, kinderen al jong de waarde van geld te leren kennen. We mogen toch niet allemaal verwachten, dat ze later in het leven DE NACHTELIJKE BEZOEKER De nacht was neergedaald over het dorp. De wereld van de mensen bevond zich in diepe rust. Uit sommige slaap kamerramen klonk een bescheiden ge snurk of gezucht. Achter één van die duistere gevelgaten stond de sponde van twee echtelieden, die uitgestrekt ver woed krachten opdeden voor de volgen de dag. Terwijl deze echtelieden verzonken waren in grote rust, klonk op de be nedenverdieping een onbestemd gestom mel. Een onduidelijke figuur begon mop perend op handen en voeten de trap te beklimmen. Na vele mislukte pogingen belandde hij op de bovenverdieping. Moeizaam opende hij de slaapkamer deur, zonder zich om het echtelijk ge snurk te bekommeren. De deels opgewekte, deels neerslach tige geluiden die de nachtelijke bezoe ker enigszins lallend teweeg bracht, on derbraken de echteijke slaap. Het echt paar ontwaakte zo half en half, om plot seling tot de volle klaarte van de uit geslapen mens te geraken toen het de duistere schim waarnam, die in een wankel evenwicht over de slaapkamer vloer laveerde. Meneer ging rechtop zitten. Mevrouw wilde eveneens rechtop zitten, doch schoot terstond geschrokken weer tot en met de krulspelden onder het laken. De bezoeker wuifde minzaam met de hand, zei: „Daag!" en begaf zich in de richting van de wastafel. Steun zoekend tegen de muur deed hij een greep in de richting van het glas met het gebit, in de hoop een ferme slok te nemen. Want de man was zeer dorstig. Dit werd de heer des huizes te gor tig. Hij ontsteeg zijn ledikant en ver toonde zich aan de vreemdeling in al zijn mannelijke macht en majesteit, voorzover daarvan sprake kan zijn bij een man in pyamajas en onderbroek, wiens gebit in een glas in andermans hand toeft. Nochtans maakte de fiere verschijning op de bezoeker generlei in druk. Hij lachte dwaas, liet het glas ter aarde smakken, vleide zich naast de restanten en sliep in, hetgeen zelfs me vrouw gillend de sponde deed ontvluch ten. Er bleef meneer nu niet anders over dan de delen van het gebit weer samen te passen en de politie te bellen. Die heeft de bezoeker opgeborgen, en nu moest hij voor de politierechter ver schijnen. Hij wist er allemaal niets meer van. De hele avond kon hij zich niet meer herinneren. Hy had zoveel gedronken, dat hij volkomen van de kaart was ge weest. 25,boete vonniste de politierech ter, want de man had nooit iets met de justitie van doen gehad, en ook verder stond hij niet ongunstig bekend. „Kom mee, makker", zei de beklaag de tegen het slachtoffer wiens gebit in de maak was, dan nemen we d'r eentje op de goede afloop". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) WILT U LANG VAN UW SNIJBLOEMEN GENIETEN? In een vorig artikel hebben wij op gemerkt, dat men van snijbloemen lan ger plezier kan hebben, wanneer voed- selhoudend water wordt gebruikt. Enkele wenken om dit te kunnen be reiken volgen hier nog. De bloemen moeten het snijbloemen- voedsel kunnen opzuigen, daarom is het noodzakelijk de stelen met een scherp mes schuin af te snijden, dan blijven de opzuigkanaaltjes open. Zachte stelen drukt men met knip pen samen, zodat het opzuigen wordt belemmerd. Slaat men met de hamer op het on derste deel van de steel, dan worden veel cellen verminkt en als opzuigka- naal uitgeschakeld. Is tocht slecht voor bloemen? Niet wanneer deze in voedselhoudend water staan, waarin ook een bacterie- dodend middel zit, dat de snijwond- cellen open houdt, zodat het water dat via de bladeren verdampt, voldoende kan worden opgezogen. Wanneer de bloemen in kaal water staan, vervuilt het water snel en ver stoppen de opzuigkanaaltjes op het snij vlak, hierdoor wordt nieuwe aanvoer van water belemmerd. Daarom raadt men wel aan de bloem iedere dag weer uit de vaas te nemen en weer een stukje van de steel te snij den. Naast het vele werk dat dit geeft, blijft het toch „lapwerk". Men kan de bloemen beter in snij- bloemenvoedsel-houdend water zetten, de bloemen blijven dan bovendien lan ger mooi. Tenslotte nog iets over bloemen die in de zon staan. Is dat slecht voor bloemen? Niet als ze Chrysal snijbloemenvoedsel krijgen, wel als ze op kaal water staan, dus om dezelfde reden als tocht. Zon zet de groei van bloemen ook aan, en daar door bloeien ze sneller uit, evenals in een warme kamer. Bloemen zet men natuurlijk in de warme kamer, omdat men er alleen van kan genieten als ze in de direkte om geving staan en dat kan, als er maar wordt gezorgd dat er snijbloemenvoed sel „Chrysal" in het water zit en de snijwond open is. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Huishoudkundige. Wat is het werk van een huishoudkundige? Welke op leiding wordt hiervoor vereist? Hoe is de salariëring en vakantieregeling Een huishoudkundige treft men onder meer aan in ziekenhuizen, inrichtingen e.d., waar ze zoals het woord al zegt het huishouden bestiert, dat wil zeg gen de verantwoordelijkheid draagt voor de vele voorzieningen, die het huishou den van dergelijke instellingen vereist. Aan vele huishoudscholen wordt een cursus voor huishoudkundigen gegeven. Inlichtingen daaromtrent kunt u ver krijgen bij de afdeling onderwijs van de gemeente. Over salariëring en vakantie regeling kunnen wij u weinig vertellen. Deze is geheel verschillend in de diver se inrichtingen en ziekenhuizen. Drie weken vakantie minstens en 6 va kantiegeld is echter algemeen gebrui kelijk. Garantie naaimachine. Ongeveer 4 jaar geleden kocht ik een volautomati sche naaimachine. Er mankeerde een paar weken geleden iets aan en van zelfsprekend belde ik de firma op die beloofde de volgende week te zullen ko men. Dit is gebeurd. De man heeft er ruim een uur aan gewerkt en er een nieuw veertje in gezet, dat ik betaald heb. Nu kreeg ik een rekening gestuurd van 56,85. Van dit bedrag zou ik 25,moeten betalen .Ik vind dit een wonderlijke garantie en zou graag van u vernemen of ik verplicht ben dit be drag te betalen. Garantie wordt meestal slechts ge geven voor technische- en fabricage- fouten. U kunt dit echter in uw garan tiebewijs lezen. U doet er verstandig aan de firma te verzoeken zijn rekening te specificeren, zodat u duidelijk kan worden welke handelingen onder de ga rantie vallen. Kan hij aannemelijk ma ken dat die 25,eigen kosten zijn welke niet onder de garantie vallen, dan zult u moeten betalen. Harsvlekken. Hoe kan ik harsvlek- ken uit terlenka verwijderen? De harde korst breken en zoveel mo gelijk wegborstelen. De vlek hierna be handelen met spiritus, alcohol, aceton, eau de cologne of witte terpentijn. Ace- ton kunt u beter niet gebruiken voor terlenka. Aceton tast deze grondstof aan. Textielfabrikanten. Bevindt zich in Nederland een bond of vereniging van textielfabrikanten? Zo ja, hoe luidt het adres van deze vereniging? Er zijn verschillende werkgeversbon den in de textielbranche. Inlichtingen kunt u o.a. krijgen bij het Sociaal Werk geversverbond voor de Confectie-indu- strie, Van Eeghenstraat 97, Amsterdam, tel. (020) 792111. Woningstichting. Ik las in een krant kort geleden een artikel over Wo ningstichting onder eigen dak. Daar ik meer over deze stichting zou willen we ten, zou het prettig zijn indien u mij het adres van de stichting zou kunnen verstrekken. Het adres van de „Woningstichting onder eigen dak" luidt: Herengracht 5, Den Haag. Uitvinders. Kunt u mij het adres •verschaffen van een bureau voor uit vinders, dat ergens in ons land moet be staan? En kunt u ook de voorwaarden en .de verdere werking van dit bureau meedelen, als men een vinding hier naar toe zendt? Het bureau dat u bedoelt is het Bu reau voor de Industriële Eigendom, Oc- trooiraad, Willem Witsenplein 6, Den Haag, tel. (070) 245320. U kunt beter eerst inlichtingen bij dit bureau inwin nen alvorens een vinding er heen te sturen. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Nalatenschap. Een ouderpaar laat 4 kinderen na die na het overlijden der ouders het bedrijf voortzetten, terwijl ze een akte daarvan door een notaris la ten opmaken waarin wordt vermeld dat elk der deelnemers in de onverdeelde boedel gerechtigd is voor van de na latenschap der ouders. Tevens storten zij hun inkomen uit arbeid buiten de boedel verdiend in de gemeenschappe lijke kas. Nu erft een der vier deelgeno ten een belangrijk bedrag, hetgeen ook in de boedel wordt gestort. Als door de erfenis zij dit deel aan zich hield, zou ze belastingplichtig zijn in de vermo gensbelasting. Zij deed dit echter niet, maar het werd gemeenschappelijk eigen dom doordat het geld op een spaarbank rekening des boedels werd geplaatst. Toch ontving dit lid een aangiftebiljet voor de vermogensbelasting en ofschoon zij by de aangifte duidelijk uiteen zette hoe de vork in de. steel zat, kreeg zij toch een aanslag. Was haar *4 van de gemeenschappelijke boedel na de stor ting van het geld toegerekend, dan zou ze beneden het minimum zijn gebleven. Hoe is de juiste wettelijke toestand in dit geval? Uw geval is dermate ingewikkeld, dat het op de precieze inhoud der akten aankomt. Oppervlakkig gezien aan de hand van uw mededelingen kan inder daad de vraag rijzen of de deelgenoot die erfde wel vermogen heeft overge dragen aan de boedel, of niet. En zo ja, of daarmede niet een belastbare schenking plaatsvond, zodat de anderen nog schenkingsrecht verschuldigd zijn. Het is niet zonder meer mogelijk t.o.v. de fiscus inkomens en vermogens zo danig te verdelen dat in totaal zo min mogelijk belasting wordt betaald. De be lasting wordt namelijk per persoon ge heven en niet van groepen, andere dan van echtgenoten. Wij raden u derhalve •aan u tot uw notaris te wenden met deze kwestie of tot een belastingdeskun dige. WEMELDINGE Van 8—14 mei 1966 Donderdag 12 mei: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.51 6.16 11.21 11.42 Maandag 6.21 6.55 12.05 Dinsdag 7.14 7.37 0.25 12.48 Woensdag 8.00 8.24 1.11 1.37 Donderdag 8.53 9.18 2.12 2.40 Vrijdag 9.58 10.27 3.17 3.40 Zaterdag 11.11 11.39 4.36 5.05 Te Hanaweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1