NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq cCanqs da stxcuxt =5 SPIEGEL U IN DE BOEKENKAST Bronchi letten 32STE JAARGANG No. 45 8 APRIL 1966 MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN J. M. C VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Voor s'*c Baby ■\-> e REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Jezus dan kwam uit, dragende de doornenkroon en het purpe ren kleed. En Pilatus zeide tot hen: Ziet, de mens! Joh. 19 5 Daar is weinig fantastie voor nodig om al het deerniswekkende van dit droe vige toneel zich voor te stellen. Een el lendige gevangene, met een doodsbleek gelaat, waarop donkere bloedvlekken zit ten, gekleed als een spotkoning. Pilatus is zelf door dit jammerlijke getroffen, en nog eens wil hij een poging doen om deze Onschuldige te redden en een be roep doen op het medelijden van het volk. En met veel gevoel zegt hij: „Ziet, de mens!" Maar in die paar woorden spreekt hij onbewust uit, wat Jezus werkelijk is, de mens in zijn volkomenheid, de mens, zoals hij door God is gewild, de tweede Adam, die het weer opneemt, waar de eerste Adam het vallen liet, de onbedor ven, reine, zondeloze mens, zoals wij be hoorden te zijn. En nu laat de Vader het toe, dat deze ware mens onder ons geplaatst wordt als een carricatuur van de ware mens, een Koning, maar met een afgedragen jas, gekroond, maar met een kroon van doornen. „Ziet, de mens!" roept God ons toe: „Zo zijt gij nu, o mens! Gekroond maar door uw aartsvijand, de duivel. En gij bemerkt het niet eens, hoe bespotte lijk gij er uit ziet. Een kroondrager, maar voelt gij niet de doornen van uw kroon Uw gewaande heerlijkheid is een voortdurende kwelling. Een koning in eigen oog, maar in werkelijkheid zo arm, zo jammerlijk, als Jezus daar stond voor Pilatus". Ziet, de mens! O, uw ogen vullen zich met tranen van medelijden, maar het moet zijn medelijden met u zelf: hier is uw ware portret, die ellendige mens z(jt gij! Wie met tranen van berouw die droe ve Jezus aanschouwt, leert de troost er varen van deze diepe vernedering. Want als gij, onteerd en vernederd, voor deze Jezus de knie buigt, steekt Hij zijn god delijke hand uit en neemt de doornen kroon van uw hoofd af en geneest de bloedende wonden der doornen; en dan kroont Hij u met de erekroon van Gods genade. Herkent gij uzelven in deze ge stalte? Zalig, wie zó tot Jezus komt. In die ruist de toon van dankbare, in nige blijdschap: Dit trooste mijn geweten: 't is al voor mij geschied! (Uit een Dagboek) Psychologen zijn een hoogst interes sant volkje. Altijd druk doende met inkt vlektestjes, bewusteloosheidsvernauwin- gen en meer griezeligs. Een leuk proef je mag hier niet onvermeld blijven: de psycho-analyse van de boekenkast. Te meer waar hierbij ook de doe-het-zelver aardig aan zijn trekken komt. Geef uw ogen dus goed de kost, zodra u ergens komt, waar mensen bezig zijn met „wo nen". Elke gelegenheid aangrijpen! De zil veren bruiloft van Wies en Wim, het jubileum van Oom Karei en niet te ver geten: de verjaardagpartijen. Terwijl de gastheer een fles ontkurkt en een forse scheut wijn op het nieuwe vloerkleed plenst, de gastvrouw haar jammerkre ten laat horen en de gasten vrolijk la chend („Wat doe jij nou Wim?", of hij dat niet duidelijk laat zien) de tanden in de zoutjes zetten, werpen wij ons op de psychologie. Vooral de boekenkast vertelt ons boekdelen over zijn bezitters. Neem nu eens die kast van Wies en Wim. Heeft Wim speciaal laten maken bij een meu belmaker. Nou die man wist het al toen Wim kwam aanstappen, de horlogeket ting bungelend op het donkergrijze vast, waarvan Wies de knoopjes al twee keer heeft verzet. „Balpoten", zei hij zachtjes bij zichzelf, „Balpoten, da's best". En zo kreeg Wim zijn kast: een balpotig monument in old-finish met achter de glazen ruitjes in fraaie pracht banden de ellende van het hele Scandi navische volk, gebonden in lijvige tri logieën. Alleen jammer dat „En wild woeden de wateren" op z'n kop staat. Op de onderste plank van de kast de meisjesboeken van Wies. En niet te vergeten de Vreugdeserie van het favo riete damesblad (prettig leesbaar en toch een fraaie band), allemaal blom- Kapelle - Tel. (01102) 223 zoete boeken van Wies. Wies in haar eeuwige bloemetjesjurken Ziet u wel dat het allemaal mooi klopt. Laten we nu eens kijken naar oud- ook Karei, van wie iedereen weet, dat hij véél-te-véél eet; een man met het voorkomen van een globe, compleet met evenaar en keerkringen. Oom Karei houdt van „goed eten" zoals hij het zelf zo aardig uitdrukt. Daarnaast houdt hij blijkbaar ook van veel boeken, die hij als een hamster rond zich verzamelt. En niet netjes in een kast, wel neen! Allemaal op van die zwierige houten plankjes langs de wand. En die plank jes maar kraken onder deze literaire overvloed tot het laatste boekje de plank doet barsten en Oom Karei onder het geweld van de neerstortende papier lawine bedolven wordt. Voor hem is de- boekenweek een wezenlijk gevaar! „Eenj matig mens is zijn boekje waard", zeg gen wij vaak tegen hem, maar dacht u dat het hielp? Nee, dan Toos en Gerrit. Beste meid, die Toos, erg rustig en zo. Toos heeft een zwak voor pocketboekjes en al die boekjes staan op keurige planken in een keurige boekenkast. Onderin die boekenkast zit ook nog een deurtje. Dat is het kastje van Ger rit, zijn eigen kroegkastje, zoals hij dat noemt. Gerrit is heel anders dan Toos. Héél anders. Dat blijkt ons al meteen uit het kastje onder de boekjes van Toos. Niet dat Gerrit nou een echte drin ker is, neen hoor, alleen af en toe een klein glaasje, net als Toos af en toe een klein boekje. Daarom passen ze best bij elkaar: Toos en Gerrit, de pocketboek jes en de „Jonge". Zo zien we het telkens weer in elk interieurtje: de boekenkast legt een stukje des bezitters zieltje bloot. Daarom is het ook zo aardig om na een tijdje oefenen eens te kijken naar onze eigen boekenkast Hè, had u dót nou gedacht? Zo zie je maar ,weer hoe leerzaam het is de blik in de eigen boekenkast te werpen. R. HOLSTVOOGD HET „ETENTJE" Als steeds begon de dag op de incasso afdeling bij de centrale verwarming. De bankemployees draaiden een goedkoop shagje met de zelfde handigheid als waarmee ze straks de bankjes van dui zend uit zouden tellen. Met waterige ogen en rode neuzen van de kou stonden sommigen hun rode handen boven de radiator te wrijven. Anderen keerden de glimmende zijde van hun broek naar de warmtebron en hielden de handen lief kozend op de rug. Natuurlijk liep het gesprek over het koude weer en de belastingen, over „Zo is het toevallig ook nog 's een keer" en over de voetbalwedstrijd. Maar al ras kwam men op het gewone chapiter van elke morgen. De bankbedienden begon nen te zuigen; dat is een vakterm voor „elkaar plagen". Een bankemployee, die zich respecteert, heeft in deze kunst on gekende hoogten bereikt. Hij ontleedt zijn slachtoffer kundig en haalt de zwakke plekken te voorschijn. Die legt hij voor zich op de balie, keert ze om en om en begint er genietend aanmerkin gen over te maken. Op die bank ging dat 's morgens ook zo, tot de directeur kwam. Als die de deur open deed, begon nen plotseling alle schrijfmachines te ra telen alsof iemand „vuur" had geroepen. Het slachtoffer van deze ochtend bleek een mager man met koortsige cgen achter bolle brilleglazen. Het was niet zijn gewoonte, slachtoffer te zijn. Meestal vervulde h;' de rol van de chi rurg, die anderen op de ontleedtafel legt. Vandaag echter was het een bij zondere dag. De meisjes begonnen giechelend te raden naar zijn leeftijd. Men had hem bij historische opgravingen gevonden, zei den ze, maar vergeten naar het museum te brengen. Daarom hadden ze hem maar hier op de incasso-afdeling gezet. Enkele heren echter beweerden, dat hij overgebleven was uit een stenen tijd perk, toen een gulden tien ton woog. Daarom was hij zo gierig, beweerden ze.' Hij hield er een debiteurenboek op na voor degenen, die een vloeitje voor een sigaret van hem leenden. Op elke tien vloeitjes berekende hij één velletje rente. De magere had dit alles gelaten over zich heen laten gaan. Toen 't even rustig was, bracht hij iedereen tot verbazing door te zeggen: „Ik ben vandaag jarig". Deze mededeling wekte een vreselijke weerklank. Kwinkslagen over flessen drank en royale tractaties waren niet van de lucht. Als bij afspraak legde men het er op aan, de feesteling een tracta- tie uit de zak te kloppen. Maar plotse ling ging de deur open en het puntje van de neus van de directeur maakte, dat alle schrijfmachines gingen functi oneren. Doch de jarige had nog net ge zegd: „Vanavond, na kantoortijd. Koude tafel". Dit laatste wekte alle aanwezigen tot bespiegelingen, Maar het feestvarken liet niets los. Alleen wilde hij nog ver tellen, dat hij een koude tafel zou arran geren in één van de duurste restaurants van het stadje, „en we laten ons door de eigenaar zelf bedienen", zei de jongste bediende, die voor deze cliënt altijd de deur moest openhouden. De koude tafel slond klaar, toen ze 's avonds met z'n zessen door de ijzige wind kwamen. Een dis in een intiem hoekje, gedekt met glanzend wit linnen. Er brandden feestelijke kaarsen. En op die tafel... zes porties vanille-ijs! „Slechte hond"! riep de jongste be diende, opgetogen over die mop. Maar de gérant, die een goed klant van de bank was, had die woorden opgevangen en meende, dat ze voor hem bestemd waren. Hij diende een klacht in, maar tijdens de zitting kwam de gewezen ja rige als getuige vertellen, hoe de vork in de steel zat en dat die beledigende woorden voor hem bestemd waren, maar dat hij er voor zich niets beledigends in zag. Daarom werd de jongste bediende vrijgesproken. Hoewel de gérant het er niet mee eens was en over hoger beroep sprak. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). ONKRUIDBE STRIJDING IN AARDAPPELEN Het staat wel vast, dat dit jaar de aardappelteelt gezien de prijzen, een belangrijke uitbreiding zal ondergaan, hierdoor kan bovenstaand onderwerp voor de teler van belang zijn. Reeds geruime tijd wordt vooral op de lichtere gronden voor de opkomst van het gewas, gebruik gemaakt van kleur stof. Dit middel doodt echter alleten het reeds aanwezige onkruid en heeft geen enkele nawerking op later kie mende onkruiden, is bovendien zwaar giftig, waardoor de wormen in de grond gegdood worden. Thans is er een nieuw middel (Cam- parol) met een directe contactwerking en nawerking, dus met veel meer moge lijkheden. He/t is op basis van simazin en prometryn en daardoor zeer weinig giftig, kleurloos en onschadelijk voor de wormen. De vochtigheid van de grond is in ve le gevallen beslissend voor een goede nawerking. Op de zwaardere zavel- en kleigron den komt na opkomst van de aardappe len dikwijls veel zaadonkruid tot ont wikkeling, alleen de middelen met eien werkingsduur komen hier in aanmer king. Aan dit langwerkende middel zijn gro te voordelen verbonden, vooral wanneer de omstandigheden gunstig zijn kan men de gewassen gedurende lange tijd vrij van onkruid houden, dit is vooral voor de aardappelteelt van groot belang. Nu deze mogelijkheid er thans is, zal het de teeflt in de toekomst zeker ten goede komen, de boer veel geld en tijd besparen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief W« willen u met. deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED, Doorgelopen vlag Door de regen op de 10de maart is mijn vlag doorge lopen. Het wit vertoont rode vlekken. Ik heb de vlag een hele nacht in water met azijn laten staan, maar dit mocht niet helpen. Weet u een ander middel? Het beste zal zijn de witte baan er tussen uit te tornen of te knippen en döze stof in een ontkleurmiddel te zet ten. Bij de drogist kunt u dit middel kopen. Prinses Beatrix. Hoe wordt prinses Beatrix nu aangesproken Hoe luidt haar adres? Prinses Beatrix wordt ook na haar huwelijk nog aangesproken als Hare Ko ninklijke Hoogheid. Adres: Groot-Dra- kenstein, Lage Vuursche, post Baam. Literatuur. Bestaat er literatuur over de geschiedenis van Hilversum? Er bestaat inderdaad literatuur over de geschiedenis van Hilversum en het wapen van Hilversum. U kunt dat ter inzage krijgen bij het raadhuis op de afdeling registratuur of natuurlijk in een bibliotheek informeren, dan kunt u de boeken zelfs meenemen. Inkomstenbelasting over 1964. Mijn vastgesteld zuiver inkomen bedroeg 9805,De verschuldigde belasting was aangegeven op 948,Loonbelas ting op 838,Ik heb betaald 110, inkomstenbelasting. Hoe is de bereke ning, hoe komt men aan het bedrag van 948,Naar mijn mening was toen de inkomensgrens gesteld op 10.000, en toch werd ik aangeslagen voor 110,-. Is dit juist? Zo niet, kan ik dan een ver zoek indienen om teruggave? De inkomensgrens was in 1964 inder daad 10.000, -. Het belastbaar inko men is echter niet het enige criterium. Men krijgt o.a. ook een aanslag wan neer ófwel het brutoloon hoger is dan 10.000,ófwel in het inkomen meer dan 200,andere inkomsten dan loon zijn begrepen. Wanneer het laatste niet het geval is, vermoeden wij dat het eer ste geval zich voordoet omdat van dit brutoloon zowel de verwervingskosten als de a.o.w.-premie nog afgetrokken zullen zijn vóórdat het netto belastbaar inkomen ad 9805,overbleef. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Schoorsteen. Een vriendin van ons ging van een kolenhaard over op een gashaard. Iemand met ervaring op dit gebied adviseerde haar pijpen tot boven uit de schoorsteen te nemen omdat de afvoergassen vochtig zijn en bovendien het cement tussen de stenen aantasten. Volgens hem bevat gas per kubieke me ter 1 liter water. De verkoper van de gashaard vond pijpen niet nodig. Na één seizoen stoken komen er nu bruine vlekken op het behang bij de schoor steen en buiten op de gevelschoorsteen. Het anders droge huis vertoonde deze winter vochtplekken op het behang. Helpt het nog als ze nu pijpen laat aan leggen? Hoe krijgt ze de schoorsteen weer droog? Zoals u schrijft lijkt het ons dat uw vriendin een te grote kachel in een te kleine kamer heeft staan. De kachel moet dan meestal laag branden, zodat de vochtige verdampingsgassen neer slaan op de schoorsteen en met het roet door de stenen dringen en bruine vlek ken op het behang veroorzaken. Als er grespijpen worden aangelegd, kan dit wel verbetering brengen. Daar u niet in uw vraag hebt vermeld wat voor soort kachel uw vriending heeft, kan de mogelijkheid bestaan dat wij het niet helemaal bij het rechte eind hebben. In dat geval verzoeken wij u ons nog even terug te schrijven met een meer ge detailleerde omschrijving van de kachel. Adres. Hoe luidt het adres van de Ned. Vereniging van Rechtskundige Ad viseurs Het adres van de Ned. Vereniging van Rechtskundige Adviseurs luidt: Ho ge Rijndijk 103a, Leiden. Herkenningsmelodie. Hoe heeft het herkenningsliedje van „Belle et Sebas tian" Deze serie werd onlangs zondags avonds op Nederland II getoond. Is deze plaat in Nederland te koop? De herkenningsmelodie van „Belle et Sebastian" heette Chanson Belle. De mu ziek is van Daniël White en de tekst van Cecile Aubris. De muziek is op genomen op Philips no. 437074, 45 toe ren. Gouden koets. Hoeveel goud is er besteed aan de „gouden koets"? Het goud dat aan de gouden koets verwerkt is, is bladgoud, dat slechts drieduizendste millimeter dik is. Heel grof geschat is het gewicht in kilogram ongeveer kg. Adres. Kunt u mij vertellen waar Ir. F. J. Philips, president van het Phi- lipsconcern woont? Het privé-adres van Ir. F. J. Philips is: De Wielewaal, Oirschotsedijk, Eind hoven. ^ioestdrank in tabletvorm.95ct Hitchcock Zoudt u zo vriendelijk willen zijn mij het adres van Alfred Hitshcock mee te delen? Wij kunnen u helaas het privé-adres van Alfred Hitchcock niet geven, daar hij het zelf liever geheim houdt. Wel kunnen wij U het adres opgeven van de maatschappij waaraan hij verbonden is: Metro Goldwin Mayers Studio, Culver- city, California, U. S. A. Verplichte zondagen. Gaarne zou ik van u vernemen in welk jaar voor het laatst hier in Nederland de volgende drie feestdagen verplicht waren te vie ren als zondag, Driekoningen, Sacra mentsdag en het feest van Petrus en Paulus De situatie rondom de rooms-katho- lieke feestdagen Driekoningen, Sacra mentsdag en Petrus en Paulus was in de twintiger jaren bijzonder verwarrend. Zo kon het voorkomen dat men in de woonplaats verplichte zondagsviering diende in acht te houden terwijl in een plaats buiten het bisdom alleen de ver plichting tot mishoren gold zonder de zondagsplichten. In sommige bisdom men zelfs gold een gehele dispensatie, waardoor er geen zondag werd gehou den op deze feestdagen. Over het geheel genomen kan men stellen dat reeds in 1923 een einde was gekomen aan de verplichte zondagsviering op deze feest dagen. Een besluit van de Congregatie voor het provinciaals concilie der Ned. Kerkprovincie van 23 januari 1923 te Rome wijst hier op. Later op het con cilie van de Nederlandse kerkprovincie werd dit besluit door alle Nederlandse bisschoppen genomen en vastgelegd in 1924 als besluit van het concilie. Men mag dus aannemen dat na 1924 deze feestdagen niet meer als zondag zijn ge vierd. De als zondag te vieren rooms- katholieke feestdagen zijn hierdoor te ruggebracht op vier: Kerstmis, Hemel vaart, Maria ten Hemelopneming en Al lerheiligen. (De eerste paas- en de eer ste pinksterdag vallen reeds telkenjare op een zondag.) WEMELDENGE HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Van 10—16 april 1966 Dinsdag 12 april: Laatste Kwartier Zondag 6.49 7.12 0.01 12.25 Maandag 7.30 7.53 0.42 1.08 Dinsdag 8.17 8.42 1.33 2.44 Woensdag 9.18 9.53 2.40 3.13 Donderdag 10.37 11.19 4.00 4.36 Vrijdag 12.04 5.21 5.52 Zaterdag 0.44 1.18 6.35 6.53 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1