NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq (hcdBfr Pu volbrengt 32STE JAARGANG No. 43 25 MAART 1966 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw oCcm^s de sthaat yillLEGEN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En toen zij kwamen op de plaats, genaamd Hoofdschedelplaats, kruisigden zij Hem aldaar, en de kwaaddoeners, de ene ter rech ter-, en de andere ter linkerzijde. Lukas 23 33 De vijanden des Heren hebben ge meend, Jezus niet dieper te kunnen grie ven, dan door Hem met de ergste mis dadigers op één lijn te stellen. Daar heeft een schaterlach weerklonken in de hel, toen Jezus daar aan het kruis hing, het vloekhout der schande, en met twee rovers en moordenaars als gezelschap. Nu heeft dan toch Satan over Hem ge triomfeerd! Wie zal nog in zo'n ellende ling kunnen geloven? Maar Satan kan slechts zó ver gaan, als God hem toelaat, ja, zelfs tegen zijn bedoeling in gebruikt de Here Hem als zijn knechtje. Dat is op Golgotha het geval. Golgotha is het middelpunt der we reldgeschiedenis, waar alle lijnen samen lopen, het grootste, beslissende moment; daar gaat het om ons eeuwig heil, er wordt een strijd gevoerd op leven en dood. En hoe erbarmelijk is nu die mens heid, wier eeuwige belangen op het spel staan, daar vertegenwoordigd! Alles is donkerheid aan onze zijde, opdat alle licht zou vallen op die middelste Krui- seling. Wat wij hebben overgehouden van on ze oorspronkelijke heerlijkheid en adel dom, ziet gij in de gestalten van dit tweetal kwaaddoeners. Rovers en moor denaars, dat heeft de Satan van ons ge maakt. En nu verenigt Jezus zich met die ro vers en moordenaars; Hij gaat midden onder hen staan, ja, Hij deelt in hun vreselijk lot, vrijwillig, uit liefde, die het verlorene zoekt. O, zie naar Golgotha! Zie op dat lin ker en rechter kruis, en herken in deze booswichten u zelf. O, zie naar Golgotha! Zie op dat mid delste kruis, en geloof het, dat er ge nade is voor de grootste der zondaren. Hij is met de misdadigers gerekend, op dat Hij mensen, die al Gods geboden overtreden hebben en des doods oordeel waardig zijn, de wonderbare vrijspraak Gods zou kunnen schenken. Geloofd zij Jezus Christus! Geloofd zijn bitter kruis! (Uit een Dagboek) KEUZE IN DE BEMESTING Op de bedrijven waar men te kampen heeft met personeelstekort is men soms geneigd over te gaan tot het gebruik van mengstoffen. Het voordeel is dat men in één gang meerdere voedings stoffen op het land kan brengen. Dit is gemakkelijk en op het eerste gezicht lijkt dit ook erg voordelig. In werkelijkheid is de op deze wijze toegepaste bemesting meestal duur. Door een eenvoudig berekening kan men uitmaken, dat de bemesting in de vorm van enkelvoudige meststoffen (N als. kalkammonsalpeter, P als slakkemeel en K als kalizout) aanzienlijk goedkoper is, ook als men de uitstrooikosten in rekening brengt. De grootte van de door het gebruik van enkelvoudige meststoffen verkregen besparing hangt af van het gewas, de grondsoort en de vruchtbaarheid van het te bemesten perceel. Het verdere voordeel van enkelvoudi ge meststoffen is, dat geen kalkverlie- zen optreden. Gebruikt men als P-mest stof het Thomasslakkenmeel, dan kan deze door zjn kalkgehalte flink helpen om de PH van de grond op peil te hou den. Ook is met enkelvoudige meststoffen de voorziening van verschillende plan- tenvoedende stoffen beter gewaarborgd. Zo heeft het natrium uit chili en uit laag-procentige kalizouten voor bieten een belangrijke betekenis. Ook brengen de enkelvoudige meststoffen meer spo renelementen in de grond. Het overstappen op mengstoffen kan dus wel mogelijk zijn, waar de grond ten aanzien van kalk, magnesium en sporenelementen in een uitstekende vruchtbaarheidstoestand verkeert. Is dit niet het geval, dan is het beter om zich aan de enkelvoudige meststoffen te houden. (H) EERLIJKER IN DE CEL Twee verdachten waren er in één zaak en beide leverden een puzzel op. Samen hadden ze er voor gezorgd, dat het lood Kapelle - Tel. (01102) 223 van het dak kwam. Maar welk aandeel had ieder? De eerste zei, dat ze samen het dak waren opgeklommen. Daarom werd hij veroordeeld wegens diefstal. De tweede beweerde, dat de eerste het lood van het dak roofde, terwijl hij, nummer twee, beneden klaar stond om het aan te pakken en weg te brengen. Daarom werd hij wegens heling veroordeeld en daarmee was de juridische puzzel opge lost. De eerste zaak werd aangehouden en verdachte nummer twee kreeg zes maanden met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Daarmee is dit verhaal eigenlijk uit, maar wij zitten nog met het probleem van de eerste veredachte. „Ik heb het wel gedaan", zei hij, „Ik heb dat lood gestolen, en ik heb er spijt van. Maar ik wil niet naar huis. Hou me asjeblieft in het Huis van Bewaring vast. Ik wil niet naar huis terug. Dan sta ik zo weer hier". Nu willen wij toegeven, dat de man er niet uitzag als één van de snugger- sten. Maar hij leek toch ook niet op die beklagenswaardige lieden, die de recht bank nu en dan met dergelijke vreemde verzoeken lastig vallen. Dit was een heel ander geval. De officier had ook in dit geval zes maandpn gevraagd, waarvan twee voor waardelijk. Maar daarna werkte de raadsman de vlotte gang van zaken in de knoop. Hij schermde met het reclas- seringsrapport en met het verzoek van de verdachte. Deze man stond nu voor de vierde maal terecht. Vroeger was hij bij de po litie onbekend, maar sinds zijn huwelijk, enkele jaren geleden, behoort hij tot de vaste klanten. Zijn vrouw staat niet be paald ongunstig bekend, maar de schoon vader des te meer. En by de schoonva der trok het jonge paar in. Schoonvader heeft een broertje dood aan werken. Meestal mankeert hij het een of ander. Om daarvan op te knappen, bezoekt hij vier maal per week de bioscoop en als drank gebruikt hij niet wat de dokter voorschrijft, maar wat de gemeente Schiedam levert. Dat alles kost geld. En schoonvader weet daar wel aan te komen: de rest van de huisgenoten moet er voor zorgen. Wat zij niet met werken verdienen, moeten ze er maar bij gap pen. En zo is de verdachte aan lager wal geraakt. De raadsman zag een oplossing: man en vrouw moeten samen in een gezins kamp, vond hij. Inderdaad leek dat een oplossing. Maar mag de rechter in een vonnis tegen de man beslissen, dat de vrouw in een kamp moet? Dat zou te ver gaan. Dan de man alleen naar een kamp, vond de advocaat. Maar mag de rechter op die manier een scheiding te weeg brengen? Want daar zou het op uitlopen zolang vrouwlief zich nog in de invloedssfeer van de schoonvader be weegt. En de man naar huis sturen? Dan zou hij over een paar weken weer hier staan, naar hij zelf voelde aankomen De rechter zat er danig mee. Tenslot te besloot hij de verdere behandeling van de zaak aan te houden om de reclas- seringsambtenaar te horen. Die kan dan vertellen, hoe de zaken er in het gezin precies bij staan en die weet in hoeverre de man kan worden opgevangen als hij op vrye voeten komt. Voorlopig blijft de verdachte dus ach ter de tralies. „Dank u wel edelacht bare", zei hy dankbaar toen de parket wacht hem weggeleide. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 eent voor doorzending van nw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vlekken Op een tafel is een glas met jenever gevallen, nu zitten er witte vlekken op de gepolitoerde tafel. Hoe kunnen wij deze er uit halen De vlekken afschuren met fijn schuur papier en opnieuw bijpolitoeren. Muf geworden thee De thee die wij in een grote bus hebben bewaard, is muf geworden. Wat kunnen wij doen? Het enige, dat u kimt doen, is: op een plaats waar totaal geen „luchtjes" han gen, moet u de thee uitspreiden op een wit vel papier (geen bedrukte courant, want drukinkt heeft ook een verkeerde luchtje). De thee laten uitwaaien en drogen, niet in de zon en daarna vooral goed en droog bewaren. Mocht de muffe lucht daarna nog niet geheel verdwenen zijn, dan kunt u ze mengen met vers ge kochte thee b.v. half om half, u proeft het dan vrijwel niet. Gezegde Wat is goed: Wie het on kruid bij een ander wiedt, vindt het in zijn eigen tuintje niet, of: Wie in zijn eigen tuintje wiedt, ziet het onkruid bij een ander niet? Het tweede is goed. Men heeft dan immers geen tijd om naar de tuin van een buurman te kijken! Schroeivlek Hoe kan ik een lichte schroeivlek uit een zijden japon verwij deren Een schroeivlek kan slechts dan ver wijderd worden, wanneer de stof opper vlakkig is aangetast, daar er anders spoedig gaten ontstaan. Een lichte schroeivlek wil wel eens verdwijnen door ze even te bevochtigen met water en buiten uit te hangen, liefst in de zon, indien de stof daardoor tenminste niet te spoedig verkleurt. Zonodig kun u deze jurk even bevochtigen met wolblank om de vlek te bleken, maar u moogt wel eerst even proberen of de stof er tegen kan. In ieder geval is goed naspoelen met schoon water noodzakelijk. Vlek nylonsok Mijn nylon sok is per abuis op een warme (hete) haard gevallen met gevolg een lelijke plek op de haard en geen sok meer! Genoemde plek op de haard gaat er ondanks ver schillende bewerkingen niet meer af, hetgeen een doom in het oog genoemd kan worden. Wellicht weet u een middel om deze plek te verwijderen? De verkoolde resten van de nylon sok op de kachel zult u er voorzichtig moe ten afkrabben en daarna de plek met zeer fijn schuurlinnen en tenslotte met polijstpapier weer moeten schoonschu- ren. Een eventuele kale plek kunt u weer met zwarte schoencrème zwart maken. Salamander Hoe moet ik een sala mander doden en behandelen om te be waren Het doden geschiedt met een in nico- tineoplossing gedoopte injectienaald. Prepareren van deze dieren is vrijwel onmogelijk, de huid is te dun. U kunt het gedode dier beter in 4 formaline of spiritus plaatsen. Het plaatsen in dit vocht moet voorzichtig geschieden po ten enz. kortom alles de juiste stand geven, eventueel een en ander onder steunen. Het gebruik van een fles met platte bodem is aan te bevelen. Uitnodiging. Als er een bruiloft is, waar de genodigden in het „lang" ver schijnen en men als vriendin 's avonds wordt uitgenodigd, welke kleding moet men dan dragen? Als de genodigden allen in het „lang" verschijnen, moet de vriendin eveneens in avondjapon komen. Zangschool voor Beatzangers Gaar ne zou ik willen weten of er een zang school voor beatzangers bestaat. Er bestaat geen specifieke opleiding voor beatzangers. Wel kunt u normaal zangles nemen om een juist gebruik van uw huig en stembanden aan te leren. Dat is zeer aan te bevelen. Adressen kunnen wij in deze rubriek niet noemen maar in de telefoongids zult u ze onge twijfeld aantreffen. Adressen Wat is het adres van Jacques Brei? En hoe luidt dit adres van Charles Aznavour? Het adres van Jacques Brei luidt: 72 Avenue Due Jean, Brussel, België. Charles Aznavour kunt u schrqven via zijn impressario: Jean Marquet, Rue d' Artois, Parijs, Frankrgk. Etikette Moet de gastvrouw een mannelijke gast het eerst de huiskamer laten betreden of omgekeerd? Moet de gastvrouw de jas van een bezoek (st)er aan de kapstok hangen of juist niet? Mag iemand ook zichzelf voorstellen als het niemand anders gedaan wordt Moet de gastvrouw de kopjes op het blaadje presenteren of voor de gast op het bijzettafeltje zetten? De gastvrouw laat haar gasten voor zich uit de huiskamer betreden, ongeacht of het mannelijke of vrouwelijke gasten zijn. De gastvrouw laat een mannelijke gast zelf z'n overjas aan de kapstok han gen, al zal zij hem wel een kleerhanger aanreiken, 't Is immers niet correct als een man een vrouw het „zware werk" laat doen... Als de gastvrouw of gast heer in gebreke blijft een nieuw aange komen gast aan de reeds "aanwezigen voor te stellen, dan zal deze zichzelf bij het begroeten even voorstellen. De gast vrouw presenteert de kopjes op een blaadje zonodig vergezeld van suikerpot en melkkannetje en laat de gasten zelf een kopje kiezen en zich bedienen. Zq neemt dan zelf het laatste kopje en zet het blaadje weg. Dienbladen horen niet op een tafel! Noodwoning Wooncaravan Is het wettelijk mogelijk om op eigen grond een houten noodwoning te plaatsen? Zo ja, wat dan te doen als de gemeente de vergunning weigert Is het wetteiyk ge oorloofd op eigen grond een wooncara van neer te zetten en ook te bewonen? Slechts als u in bezit van de vereiste vergunningen bent mag u op uw eigen grond een gebouw(tje) plaatsen. Als de gemeente een vergunning weigert kunt u tegen deze beschikking in beroep gaan Er bestaat geen wettelijk verbod voor het plaatsen van caravans, tenzij na tuurlijk de gemeente een dergelijke ver ordening heeft. U zult hiernaar moeten informeeren. Uitkering Gaarne zou ik weten wat momenteel de uitkering O.W. is in het volgende geval. Werknemer, gehuwd, 2 kinderen onder 16 jaar. Werknemer overlijdt tengevolge van ongeval in dienstbetrekking. Hij verdient het maxi male dagloon 27). Wat bedraagt de schadeloosstelling aan nagelaten betrek king (dus voor de weduwe en haar 2 kinderen). E.e.a. in samenhang met A.W.W. De rente aan nagelaten betrekkingen wordt vastgesteld door de Sociale Ver zekeringsbank, gevestigd aan de Apol- lolaan te Amsterdam. De hoogte hiervan is van vele factoren afhankelijk. U doet er goed aan een brief aan deze instelling te schrijven. Voorts kunt u in afwach ting van de definitieve beslissing van de Sociale Verzekeringsbank een weduwen- uitkering aanvragen bij de Raad van Arbeid. Deze uitkering bedraagt voor een weduwe met twee kinderen beneden de 18 jaar; 320,50 per maand. Hierbij is de kinderbijslag, voor zover de kinderen nog geen 16 jaar zijn of nog studeren, niet inbegrepen. Herkenningsmelodie Welke muziek wordt er gespeeld bij het televisiestuk Memorandum van een dokter? De muziek die bij Memorandum van een dokter hoort is het vioolconcert in D, nr. 1 uit L' artre d'el violine, opus 3 van Pietro Locatelli. Het is verkrijgbaar op twee verschillende platen en wel Phi lips A.L. 02056 en Vox D.L. 500-2. Acteur Hoe luidt het adres van Bram van der Vlugt? Kunt u mij enige bijzonderheden over verstrekken? Wij kunnen u over acteur Bram van der Vlugt vertellen dat hij verbonden is aan toneelgroep Studio, dat zijn adres is Oud Ehrenstein 32, Amsterdam en dat een uitvoeriger1 documentatie staat in het „handboek van tonelisten" van Coffeng, in de boekhandel verkrijgbaar. Konfektiezaak geopend. Vrijdagmiddag werd door de heer D. van Boven, wethouder en Loco-burge meester van Yerseke, de zaak in heren en jongenskonfektie van de heer A. van der Jagt geopend. In zijn toespraak wees de heer van Boven op de grote omschakeling van de heer Van der Jagt, die eerst aan de zeekant in de vrqe na tuur had gewerkt en thans als midden stander zich in de konfektie had bege ven. Hij hoopte dat de heer Van der Jagt kans zou zien om zijn klanten op de jui ste wijze te benaderen om zo een goede klantenkring op te bouwen. Verder wen ste hij de heer Van der Jagt en familie veel geluk met deze grote stap. Hierna sprak de heer P. Paauwe, als vorige eigenaar. Ook hij wenste hem veel suc ces. Namens de I.V.A. sprak de heer L. P. J. van Oeveren, die hoopte dat de zaak zou groeien en bloeien onder de leiding van de heer Van der Jagt en hij was dan ook blij, dat de heer Van der Jagt een juiste kijk op de zaken heeft en zich ook bq de plaatseiyke I.V.A. heeft aangesloten. Hij hoopte dan ook dat de heer Van der Jagt met goede plannen zou komen en wenste hem veel succes. De heer Van der Jagt dankte ook namens zijn vrouw en kinderen en familie de aanwezigen voor hun komst en de sprekers voor de gesproken woor den, waarna een rondgang door de zaak volgde. Wat hierbij wel opviel was de zeer grote sortering die hij voorradig heeft. Ook dit is weer een aanwinst voor Yerseke. Wij willen dan ook besluiten met de familie Van der Jagt veel suc ces toe te wensen. in de huid gezondheid en zuiverheid Autorennen te Yerseke. Naar wij van het organiserend comité vernemen ligt het in de bedoeling om binnen afzienbare tijd een autorace voor sportwagens te Yerseke te laten plaats vinden. Er zal in twee categories worden gestart in gewone seriewagens. Klasse I tot 1400 cc en Klasse 2 tot 2000 cc cy- linderinhoud. De start zal plaats vinden aan het Kleindijkje in de richting Olzen- depolder. Het gaat dan door de Olzen- depolderweg, tot de tweede zijweg rechts zo langs het Kaasgat en over de Zand dijk terug naar het Kleindijkje. Daar het parcours tamelijk smal is en men slechts op de Zanddqk elkaar kan passeren, zal om ongelukken te voorkomen, om de 30 seconden één wagen starten. Gezien het parcours, waar verschillende haakse bochten inzitten, zal slechts een beperkt aantal deelnemers uit Zeeland worden toegelaten. Het publiek wordt verzocht om niet in de bochten te gaan staan of vlak na een bocht, doch om hun eigen veiligheid wordt het aangeraden om in de rechte stukken of voor een bocht te gaan staan, dan is hun veiligheid het grootst. Gezien de moeilijkheden om de Zanddqk voor het overige verkeer af te sluiten, wat tijdens de rennen door Zoute zal worden geleid, zal deze race helaas niet op zaterdag gehouden kunnen wor den, wat eerst in de bedoeling lag, doch op volgende week vrijdagavond. De start zal plaats vinden vanaf des avonds ze ven uur door de welbekende rallyrijder Gestsonidas uit Ryswijk. Wy wensen het organiserend comité veel succes met dit mooie sportevenement. WEMELDENGE Van 27—31 maart 1966 Dinsdag 29 maart: Eerste kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.35 6.95 0.04 12.17 Maandag 7.09 7.36 0.40 0.51 Dinsdag 7.52 8.22 1.22 1.42 Woensdag 8.47 9.27 2.17 0.40 Donderdag 10.07 10.57 3.31 4.12 Vrijdag 11.50 4.58 5.48 Zaterdag 0.37 1.18 6.31 7.00 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1