BAAYENS DO Voor betere voeding „De Roompot" )PTI] WEMELDINGE KRUININGEN RILLAND'BATH KRABBENPIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE Eens schudt het leven je wakker Bespreking structuurplan. Na de raadsvergadering had een be spreking plaats over het nieuwe struc tuurplan. Aanwezig waren de architect Wesselo en de gemeente-opzichter. De voorzitter wees er op dat de bespreking informeel was, zodat geen besluiten zou den worden genomen. Wel konden de raadsleden vragen stellen en hun visie op het plan geven. Voor 17 maart moet het plan ingezonden worden bij G.S., zo niet, dan kunnen geen bouwvergunnin gen meer afgegeven worden en zullen aanvragen enz. niet meer behandeld worden. Ook worden geen ontheffingen van de bouwvoorschriften meer gegeven, ïn overleg met de Provincie en de Pla nologische Dienst en rekening houden de met de ontwikkeling van industrie en recreatie is het nieuwe structuurplan ontstaan. Bovendien is het gebaseerd op de Deltawerken en 't Reimerswaalplan. Er is rekening gehouden met de bestaan de toestand, maar ook met de ontwik keling in de nabije en de verre toekomst. De bestaande kom van de gemeente zal, behoudens enkele kleine veranderingen, blijven en is reeds vastgesteld als plan in onderdelen. De grote uitbreiding komt rond het sportveld en ten westen van de Hogeweg in de richting van het ka naal. Hier is gedacht aan een ruimte van 300 ha voor woningbouw, scholen, kerken enz. Het oude en nieuwe gedeel te zullen gescheiden worden door een z.g. groenstrook. Het bestuurscentrum van het toekomstige Reimerswaal komt achter het station- Kruiningen-Yerseke. Om dit te bereiken is een nieuwe ver bindingsweg gedacht met viaduct over de spoorlijn en verbinding met de Rijks weg. Ook vermeldt het plan een weg vanaf de Postweg naar het eiland Tho- len, omgeving St. MaartensdijkGo ris- hoek en een weg naar de Reimerswaal- havens. Grote oppervlakten zijn gereser veerd voor min of meer agrarische be drijven, o.a. kassen voor groenten en bloemen, varkensmesterijen, champig noncellen en pluimveebedrijven, Voor gerekend werd dat in de hoek Steeweg- Postweg plaats is voor een 60-tal der gelijke bedrijven. Ook in de Molenpolder zal hiervoor gelegenheid zijn, uitgezon derd een strook langs de zeedijk. Deze wordt vrijgehouden voor de recreatie en aldaar zullen geen bouwvergunningen meer worden uitgegeven. Uitvoerig werd het structuurplan toegelicht door de voorzitter en architect Wesselo. Vele vragen werden gesteld en opmerkingen gemaakt. O.m. kwamen ter sprake en kele reeds gevestigde bedrijven. Deze komen nu wel wat in de knel te zitten, maar algemeen was de raad van oor deel dit zo te laten. Wel zullen enkele omgeven worden door een groenstrook. De ontwatering zal op hoog niveau nog besproken moeten worden, te meer nu de gedachte persleiding niet onderdoor de spoorlijn mag. In ruilverkaveling van de Moer zag de raad nu ook geen voor deel meer. Naar de plannen van Staats bosbeheer om ten oosten van het kanaal een natuurreservaat te stichten, zal ge ïnformeerd worden. In overleg met de raad werden door dhr. Wesselo enkele kleine veranderingen op de aanwezige kaart aangebracht. De plannen rond de bestaande kom van de gemeente beper ken zich in hoofdzaak tot de water sport en de recreatie. Ook hiervoor zul len in de toekomst grote oppervlakten nodig zijn en is uitbreiding ten zuiden en ten noorden van de gemeente moge lijk. Ook is hierbij gedacht aan dijk- recreatie en oeverrecreatie. De dijk- recreatie omvat zowel de buitenkant als de binnenkant van de zeedijken. Uitvoe rig ging dhr. Wesselo in op de moge lijkheid in de toekomst. Als de Ooster- schelde eenmaal is afgesloten, zullen grote gedeelten droogvallen. Hierbij is gedacht aan opspuiten van kunstmatige eilandjes. De oeverrecreatie zal hier dan een grote vlucht nemen. Voor water sport blijft voldoende ruimte over. Het bestaande recreatieplan in de Burenpol- der zal worden uitgebreid in noordelijke richting. De haven zal het centrum blij ven voor de watersport en de sportvis sers. In de omgeving hiervan kunnen bedrijven gevestigd worden welke be trekking hebben op deze sport. Hierbij is gedacht aan het complex oesterput ten bij de oude haven. Na opspuiting zou dit geschikt zijn voor jachtwerf en winterberging van jachten en visbootjes. Op het einde van de bespreking conclu deerde de voorzitter dat de raad het in grote lijnen eens was met het plan. Het is niet de bedoeling dit nu precies zo uit te voeren. Dit uitvoeren zal toch in ge deelten plaatsvinden, maar het is de be doeling om nu alles in grote lijnen vast te leggen om te voorkomen dat na en kele jaren afgebroken moet worden wat nu overeind wordt gezet. We moeten nu reeds gronden „reserveren voor bebou wing en recreatie in de verre toekomst. Wanneer het Reimerswaalplan een feit zal zijn, dan moet er in dit gebied ge legenheid zijn de bevolking op te van gen, want het ligt voor de hand dat door de industrievestiging de bevolking ten westen van dit gebied zal gaan wo nen en ontspanning zal zoeken. De speciaalzaak voor Uw BRIL Vergadering. Dezer dagen vergaderde in hotel Ver- schuure de afdeling Bevelanden van de Kjon. Schippersvereniging „Schuttevaer" alhier. Men wil op Wemeldinge een vaste walverbinding hebben om bij elk getij zieken en gewonden van de sche pen te kunnen halen. Ds. A. J. Eckhardt wees op de soms moeilijke situaties en gevaarlijke toeren om aan boord te ko men voor patientenbezoek. Ook werd ge vraagd om een betere uitrusting voor brandbestrijding in de haven, dit in ver band met het steeds toenemend vervoer van explosieve- en licht ontvlambare stoffen. Voorts werd gevraagd een te lefooncel op het sluisplateau te plaat sen vanwege P.T.T. Bij de bestuursver kiezing werden dhrn. B. W. Alink en Mr. Huber herkozen, dhr. W. Weststrate werd als vertegenwoordiger van de par levinkersvereniging „Het Kanaal" in het bestuur gekozen. De algemene landelij ke vergadering werd vastgesteld op 27 en 28 april in Zierikzee. Tevens werd gesteld dat bij het 100-jarig bestaan van het kanaal door Zuid-Beveland in okto ber, men dit feit niet onopgemerkt voor bij zal laten gaan. Coöp. Raiffeisenbank. Bij de Coöp. Raiffeisenbank werd in de maand februari aan spaargelden ge stort tot een bedrag van 319.801,39 en terugbetaald tot een bedrag van 223.062,53. Het saldo aan het eind der maand bedroeg 5.808.264,71. Er wer den in februari 14 nieuwe boekjes uit gereikt. Voetbal. Wemeldinge I moest zaterdag de bei de punten in Zeeuws-Vlaanderen laten aan Spui, welke ploeg met 31 de wed strijd won. Wemeldinge H bracht het er thuis beter af tegen Kapelle III en stuurde deze met lege handen huis waarts. De A-juioren wonnen van Goes A H met 20, de B-junioren moesten de winst aan Kapelle B laten. Zaterdag krijgt Wemeldinge I Kapelle I op bezoek, de bekende streekderby die .nooit iets aan spanning mist. Ongetwij feld zal het zaterdag ook weer een mooie wedstrijd worden, daar beide ploegen nooit zoveel verschil maken. Wemeldin ge II speelt op Wolfaartsdijk. De A- junioren spelen thuis tegen de Beren en de B-junioren gaan naar Kapelle. Raadsvergadering. Vrijdagavond komt de raad der ge meente in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis. De agenda ver meldt o.m. het voorstel tot aankoop van het C.J.M.V.-gebouw in de Chezeeweg. Coöp. Raiffeisenbank. Bij de spaarbank van Coöp. Raiffei senbank „Kruiningen" werd in de maand februari 1966 ingelegd 390.399,48 uitbetaald 323.596,07 meer ingelegd 66.803,41 Het saldo per ultimo februari bedroeg 12.534.250.67. Er werden in dezelfde periode 29 nieuwe boekjes uitgereikt. Raadsvergadering. De gemeenteraad komt hedenmiddag (vrijdag) bijeen ter afhandeling van een wel bijzonder korte agenda. Deze omvat n.l. slechts twee voorstellen. In de eer ste plaats een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan dhr. P. J. Bauer alhier. Het betreft een perceel grond aan de Langeviele en het is be- bestemd voor de oprichting van auto boxen. Verder stellen B. en W. voor de burgemeester aan te wijzen als gemach tigde om het gevoelen van de raad met betrekking tot de herindeling van ge meenten op de zitting van 16 maart '66 van G.S. toe te lichten. Goed begin van onze nieuwelingen Zondagmiddag namen onze nieuwelin gen deel aan de clubkampioenschappen van R.T.C. Theo Middelkamp op de weg deze werden te Oostburg verreden. Er gingen ongeveer 35 renners vaii start voor deze eerste wedstrijd in dit seizoen. Dat onze mannen het winterseizóen niet hebben stilgezeten kwam wel tot uiting want soepel draaiden ze hun rondjes. Er werd wel geprobeerd om weg te ko men door Theo, Ko en Cor maar het tempo laag zo hoog dat dit onmogelijk was. Jammer was het dat de fraaie solo van de grote animator in deze koers Cor Swenne geen succes had. Een massa sprint moest de beslissing brengen. Kampioen werd Charles de Smit, de uit slag verder was als volgt: 2 Peter Vonck 3 Theo Schouwenaar, 4 Ko Blok, 5 Cor Swenne, 15 Tonny Stroosnijder. Buurtfeest „De Kroon". De buurtvereniging „De Kroon" kan terugzien op een uitstekend geslaagde feestavond. Zoals gebruikelijk hield „De Kroon" het jaarlijks buurtfeest op de avond voor Biddag. Na opening door buurtvoorzitter E;> A. Suy kwam de Middelburgse toneelgroep ,,'tZand" voor het voetlicht. Het door deze groep opgevoerde blijspel in drie bedrijven van Frans Arnold „pe consul van Cocori- co" viel bij de feestgangers bijzonder in de smaak. De avond werd besloten met een bal o.l.v. „The Rhitme Stars". Het feit, dat het dansen op aller verzoek nog met een half uur werd verlengd, geeft duidelijk aan hoe de stemming Automaat vernield. Zondagmorgen deed de winkelier C. v. L. de minder prettige ontdekking dat de ruit van de sigarettenautomaat was vernield en dat waarschijnlijk enige pak jes sigaretten werden ontvreemd. De vermoedelijke dader moet getracht heb ben met 1 gulden en twee dubbeltjes i.p.v. met 1 gulden en twee kwartjes een pakje sigaretten te „draaien". Als ver moedelijke dader werd door de politie opgespoord F. P. uit Goes ,die in de nacht van zaterdag op zondag door de politie hier op straat was aangetroffen en die verlegen bleek te zijn om siga retten en de vereiste kwartjes. Uit het onderzoek is niet komen vast te staan, dat P. de ruit heeft vernield, wel echter dat hij zonder de normale betaling een pakje sigaretten uit de automaat heeft genomen. Wie met betrekking tot de vernieling nadere inlichtingen kan ver strekken, wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Aanrijding. Zondagavond omstreeks kwart voor negen vond bij de spoorwegovergang Zanddijk een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. J. M. V. uit Goes 'moest remmen toen de lichten op rood sprongen. J. J. V. uit Yerseke, die met zijn auto te kort achter de Goese auto mobilist reed, kon niet meer voldoende afremmen. Een aanrijding met vrij ern stige materiële fechade was het gevolg. Oranjefeest. Het verslag over de feestelijkehden i.v.m. het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix met Pr^ns Claus von Amsberg kan kort zijn. liet oorspronkelijk opge stelde programma is om een of andere duistere reden niet meer uitgevoerd, 's Middags om twee uur maakte de Kon. Harmonie E.M.M. een korte rondgang door het dorp, waarbij honderden kinde ren met ballons achter de muziek aan huppelden. Via de geluidswagen werd de kinderfilmvoórstelling van drie uur aangekondigd. De jeugd toonde hiervoor grote belangstelling. Ook werd door de geluidswagen aangekondigd dat het ge plande bal wel zou doorgaan. In het be gin van de avond waren er zeer weinig danslustigen, doch later heerste er toch nog veel feestvreugde in „Ons Dorps huis", dat op zgn hoogtepunt echter werd afgebroken, omdat door het comi té vergeten was Verlening van het slui tingsuur aan te vragen. Met ons zal de burgerij zich echter afvragen, waarom het feestcomité niet meer werk van deze dag heef gemaakt. Aftredend raadslid. Dhr. C. van Iwaarden (C.H.) gaat de raad verlaten, na hierin sedert 1949 zit ing te hebben gehad. Dhr. Van Iwaar den zal worden opgevolgd door dhr. B. Leijs. Het is waarschijnlijk dat de raad vanmiddag de geloofsbrieven zal onder zoeken. „Groene Kruis" nam afscheid van de heer R. Rijk Het bestuur van de afdeling Rilland- Bath van het „Groene Kruis" heeft vorige week afscheid genomen van de heer R. Rijk, in zijn funktie als secre taris. Vijfendertig jaar lang heeft hij deze bestuurspost bezet. Voor het be stuur was dit aanleiding om hem bij zijn vertrek te huldigen. Burgemeester J. C. W. Jobse, voorzitter van de afdeling hield een toespraak waarin hij de funk- tionaris lof toezwaaide voor al het werk in die lange periode. De scheidende werd een bloemstuk en een geschenkbon aan geboden. Hij werd tot erelid benoemd. Bom gevonden Tijdens werkzaamheden voor de aan leg van een sportveldencomplex bij het Bathse Gat stuitte donderdagmorgen een dragline van de N.V. Gront Mg. op een hard voorwerp. Toen bleek, dat men met een vliegtuigbom te doen had, werd het werk onmiddellijk gestaakt. De mijnopruimingsdienst te Vlissingen werd gewaarschuwd die vrijdag zou proberen de bom te demonteren. Lukt dit niet dan zal men de lading tot ontploffing brengen. De opruimingsdienst heeft nog niet kunnen constateren of het een Duit se dan wel een Engelse bom is. Ook van het gewicht is nog niets bekend. Voetbal. Het eerste elftal speelde zaterdag te gen lijstaanvoerder Temeuzense Boys. Voor de rust waren beide elftallen on geveer in evenwicht. De ruststand van 2—1 met een doelpunt van H. van Iwaarden gaf dan ook niet de ware ver houding aan. Doch na de rust had Ter- neuzen een duidelijk overwicht op Krab- bendijke. Het ene doelpunt wat nog ge maakt werd door Lobbezoo kon geen redding brengen. Na een verdiende over winning konden de Terneuzenaren dan ook tevreden huiswaarts keren. Krab- bendijke II voetbalde tegen A.Z.V.V. III en behaalde een vlotte overwinning met 51. De B-junioren wonnen met 64 van Kruiningen. Benoeming bestuurslid. In de vakature van dhr. J. Schouten is dhr. J. Veerhoek tot secretaris van het bestuur van de hervormde school gekozen. Benoeming president-kerkvoogd. Tot president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk is benoemd dhr. J. Malle- kote. India. In de kerkdienst van de Geref. Gem. alhier werd een extra collecte gehouden voor India. De opbrengst was 2.166,50. Uit de bocht. Zondagavond reden 2 jeugdige meisjes n.l. mej. R. C. en R. L. op een snelbrom- mer met vermoedelijk te hoge snelheid door de bocht Dorpstraat-Havenstraat. Ze kwamen terecht tegen het raam van de woning van de Wed. v. K. De ruit moest het ontgelden, terwijl de voor het raam staande potten door de ramen vlogen met de nodige glasscherven. De beide meisjes moesten zich onder dok ters behandeling stellen. Mej. L. bleek een sleutelbeenbreuk te hebben. Mej. C. kwam er met ontvellingen en schram men af. Ook de bromfiets liep behoorlijk schade op. Bedankt. Ds. Laurentius die een beroep heeft ontvangen naar de Ned. Kerk alhier, heeft hiervoor bedankt. Z.L.M. vergaderde. De afdeling Kapelle van de Z.L.M. hield onder voorzitterschap van de heer J. L. de Jager in hotel „De Zwaan" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van secretaris J. D. Ganseman bleek, dat het ledental met 20 steeg 105. Pen ningmeester J. Sinke kon melding ma ken van een batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer J. v. Overbeeke herkozen. Door de heer J. de Lange van de Z.L.M. werd een inleiding gehouden over „Verzekeringsactualiteiten" Verkopingen. Woensdagmorgen werd in hotel „De Zwaan" door notaris J. C. Kram op ver zoek van de heer J. A. Trimpe-Burger te Aagtekerke publiek verkocht twee percelen tuingrond aan het Noordhoek- sewegeling te Biezelinge. Hoogste in schrijver bij de eerste kavel, groot 1.69.20 ha werd de heer N. Eversdijk Jzn. te Kapelle voor 5100,per, gemet. Bij de tweede kavel, groot 1.57.20 ha werd de heer F. van Hoorn te Kapelle met 4592,per gemet de hoogste inschrij ver. Beide percelen werden gekocht door de Gebr. Slabbekoom te Biezelinge voor 6300,-— per gemet. Donderdagmorgen werd eveneens in hotel „De Zwaan" door notaris J. C. Kram publiek verkocht het woonhuis van de heer J. van Oosten, Biezelingse- straat 39. Hoogste inschrijver en tevens koper van het. pand annex winkel en garage, groot 3 a 92 ca werd de heer A. Hollestelle te Yerseke met 19770, Uitvoering „Ons Genoegen" De muziekvereniging „Ons Genoegen" hield in hotel „De Zwaan" haar jaar lijkse uitvoering. Nadat de drumband de avond had geopend, sprak voorzitter P. de Puit een op rijm gesteld welkomst woord uit.Vervolgens trad het muziek korps voor het voetlicht om onder lei ding van dirigent D. Burger een zestal muzieknummers te spelen. Na de pauze was het de beurt aan de toneelgroep die met het blijspel in drie bedrijven „Pietje de Duivel" veel succes oogstte. Met een dansje na werd de uitvoering, die overigens maar matig, was bezocht, besloten. 35 jaar N.C.A.B. De afdeling Kapelle van de Neder landse christelijke agrarische bedrijfs- bond herdacht in het gebouw „Obadja'% het vijfendertig jarig bestaan. Na een welkomstwoord van voorzitter J. Kloos terman, hield hoofdbestuurder P. Min- naard een korte toespraak onder het. motto „Roeping en taak in de verander de omstandigheden". Het was ook de heer Minnaard die voorzitter Klooster man het gouden insigne met oorkonde uit mocht reiken wegens zijn dertig jarig lidmaatschap bij de bond. Felici taties mocht de jubilerende afdeling ontvangen van de afdelingen Biezelinge en Kloetinge, alsmede van het district Goes en de plaatselijke afdeling van H.B.V. De toneelgroep van de afdeling Wemeldinge voerde op zeer verdienste lijke wijze het blijspel „Butler bij mijn vrouw" op. Jaarvergadering kleuterschool Kapelle. Onder voorzitterschap van de heer M. J. Groenleer hield de kleuterschool vereniging te Kapelle in de school „Hummeldonk" de jaarvergadering en ouderavond. Herdacht werd de in het afgelopen jaar ontvallen leidster, mej. Kiel. Uit de jaarverslagen van secre taresse, mevr. Potter-Duijnhouwer en penningmeester J. J. Mol, bleek, dat de vereniging er goed voor staat. Er zijn 228 leden, terwijl de school door 115 kleuters bezocht wordt. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren A. Ruissen, J. Ruissen en J. J. van Zweden herkozen Door de heer M. Allewijn uit Middelburg werd een inleiding gehouden over „Lui steren en lezen". De vergadering was goed bezocht. Vereniging het Groene Kruis jubileert. De vereniging het Groene Kruis zal In juni het vijftig jarig bestaan herdenken. Hiervan werd mededeling gedaan tijdens de donderdagavond gehouden algemene vergadering. Op deze avond zal tevens afscheid genomen worden van voorzitter C. Traas, die zich om leeftijdsredenen niet meer herkiesbaar heeft gesteld. In .zijn plaats werd tot bestuurslid de heer I. J. Haverhoek ge kozen. Herkozen werd mej. H. Berman. In verband met de plaats gehad hebben de fusie werden de statuten gewijzigd. Besloten werd een geldlening aan te gaan van 10.000,voor verbouwing van het badhuis, dat per 1 januari is gesloten. De badcellen zullen worden afgebroken en hiervoor in de plaats komt een badkamer en een kantoortje voor de wijkzuster. De rest van het ge bouw zal tot wachtlokaal bestemd worden. Uit het financieel overzicht bleek dat het jaar 1965 met een tekort van 741,96 moest worden afgesloten. Voor dit jaar wordt er een tekort ge raamd van 6338,op een totaal aan uitgaven van 32.483, Voetbal. Voor eigen publiek gelukte het Kapel le I zaterdagmiddag niet revanche te nemen op het eerder te Wissenkerke verkregen gelijkspel. Ook nu werd het weer een puntenverdeling (22). Beter deden de B-junioren het door in de voor wedstrijd Wemeldinge B I met 31 te kloppen. Het derde elftal dat op bezoek ging bij Wemeldinge II moest evenwel met een 02 nederlaag genoegen nemen Voor zaterdag staat voor Kapelle I de moeilijke uitwedstrijd tegen Wemeldinge op het programma. door LETDA GRAAFLAND 45) „Het was heel anders, als ik te weten was gekomen...", fluisterde de vrouw. Talingen lachte. „Jullie weten niks, jij niet en Willie niet. Er was nog heel veel, dat ik al tijd verzwegen heb, omdat niemand dat iets aanging. Maar nu... wat kan het me schelen. Geef me een sigaret, dan zal ik je nog eens wat anders vertel len..." HOOFDSTUK XVI Talingen rookte een poosje, pakte een stoel en zette die tegenover de vrouw neer. Langzaam, nadenkend voor zich uitkijkend, ging hij zitten en begon: „Ik zei dat van mijn vader, hè? Een heleboel wist Willie niet, omdat ze nog maar een kind was en de portée ervan niet begreep. En toen ik nog een kind was, was ik als de dood voor m'n va der. Niet als hij nuchter was, dan wa ren we de beste vrienden. Ik herinner me zeven jaar was ik had-ie een goede bui. Timmerde-ie een konijnen hok voor me. Ik voelde me zo rijk als een koning, temeer, omdat hij bij een buurman twee jonge konijntjes voor me kocht. Mens, wat was ik daar gelukkig mee. Na schooltijd was ik niet bij het konijenhok weg te slaan en soms nam ik ze op m'n schoot. Dan hobbelden ze wat rond, keken naar me en schudden met hun oren. Geen kind kon gelukkiger zijn dan ik met die kleine diertjes. Een paar dagen later kwam m'n vader stomdron ken thuis, viel tegen het konijnenhok en werd zo kwaad, dat hij het ding met de bijl in elkaar hakte. Ik heb nooit ge weten, hoe het met mijn konijntjes af gelopen is, maar nu kan ik dat wel ra den. Ik heb nooit zoveel verdriet gehad als toen. En als kleine jongen dacht ik al: Later, als ik groot ben, ga ik veel geld verdienen, maar de kastelein zal me zijn deur voorbij zien gaan. Ik wil niet drinken, want er is niets verschrik- kelrjkers dan een dronken man. Als je gezien had, hoe hij moeder soms sloeg. het is niet te zeggen... Maar geleidelijk aan werd ik groter en sterker, en niet meer zo bang voor hem. Ik was al vijf tien, toen hij op een avond weer dron ken thuis kwam en meteen moeder ging slaan. Ik werd zo kwaad, dat ik hem vastgreep en hem door de ruiten slin gerde. Hij kwam op straat terecht en was half ontnuchterd. Sindsdien was hij bang voor me en heeft moeder nooit meer geslagen. Als hij zich weer zat gezopen had, durfde hij niet naar huis te gaan en sliep hij zijn roes uit ergens bij een boer in een hooiberg of zo. Maar bij mij stond het al vast... ik wilde niet drinken. We hadden een slechte naam in ons dorp. Als ik door het dorp ging, zeiden de mensen: Daar heb je dat jong van Talingen; zal wel net zo worden. De appel valt nooit ver van de stam... Dan werd ik woest, maar dacht: ik zal jullie bewijzen, dat ik anders wil. Wil ly, mijn zuster, en ik, wij werden ge meden. Maar het kon me niet schelen". Hij kneep zijn sigaret uit en staarde dromerig voor zich uit. „In die dagen leerde ik een lief meis je kennen. Door bemiddeling van onze bovenmeester, Van Grinsven, mocht ik verder leren. Ik was in Tilburg op de Ulo en maakte bij meester Van Grins ven thuis mijn schoolwerk. Ze hadden één dochter, Ans. Ze was een jaar of drie ouder, maar ze was het enige meis je in het dorp, dat me niet meed. In tegendeel. We gingen van elkaar hou den, ze was ontzettend lief voor me en ik was krankzinnig verliefd. Natuurlijk kwam het een keer uit. We zaten in de voorkamer elkaar te zoenen, toen haar vader ons betrapte en hij joeg me met een op straat, schold me uit voor on dankbaar stuk ongeluk en zinspeelde na tuurlijk op mijn vader. Daar stonden ze zo gauw mee klaar. Enfin, hij liet me duidelijk merken, dat ik als zoon van de zuiplap Talingen geen schijn van kans had. Ja, zo is het immers altijd gegaan? Iedere keer trapte men mij weer terug in de goot, als ik probeerde er uit te komen. Toen ik toch met Ans- je bleef omgaan, sloot hij haar op. Op een avond haalde ik haar met een ladder uit haar kamer en gingen we er samen vandoor. Ze had wat geld en we sjouw den drie dagen door Brabant en sliepen ergens in de bossen of in een hooiberg. Toen we in de buurt van Roosendaal over de grens wilden, pikten ze ons op en de ouwe stuurde Ans naar een kloos ter, waar ze nooit meer uitgekomen is. Ik kwam onder de reclassering en mocht niet langer in Lage Mierde blijven. In Goirle, bij een weduwe met een dochter kwam ik in de kost. Ik studeerde af en kreeg in Tilburg een kantoorbaan. En omdat ik Ans toch nooit meer te rug kon krijgen, ben ik toen uit balo righeid met Elsje Vroenhoven getrouwd, dat was de dochter van m'n hospita. Het was de grootste vergissing van m'n leven en toen kon het me niet meer schelen. Ons huwelijk was binnen enkele maanden finaal stuk. Ik weet wel, dat het ook mijn schuld was, hoewel ik heel wat pogingen gedaan heb om het weer goed te maken, maar ze lachte me uit en deed haar slaapkamer op slot. Toen ging ik geleidelijk aan drinken. Het kon me niet meer schelen. Ik dacht: op de duur word ik toch zo als mijn vader. Dat is het noodlot. Ik ging met iedere vrouw aanpappen, die me wilde hebben, getrouwd of niet, en ik zoop als een ketellapper. Willy, m'n zus, trouwde in die dagen met een buurjongen, Gradus van Schijndel. Hij heeft een zandtrans- portbedrijf. Enfin, Gradus is een fijne vent. Na m'n scheiding met Elsje om van haar af te komen, heb ik alle schuld maar op me genomen haalde Gradus me naar Lage Mierde. Natuur lijk zoop ik toen nog, maar Gradus gaf me iedere keer opnieuw een kans, sa men met Willy. Ik kwam op zijn kan toor en bij hen in huis raakte ik lang zaam van de drank af. Door bemiddeling van m'n zwager kwam ik op een groot bedrijf in Eindhoven en ik wilde m'n leven beteren. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1966 | | pagina 2