NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq HUWELIJKSDATUM Land- en Tuinbouw 32STE JAARGANG No. 41 11 MAART 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN iHlLLEQEN I PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TE LEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Indien gij dan Mij zoekt, zo laat dezen heengaan. Joh. 18 8b Dat is nu Jezus' hele werk in een paar woorden: de goede Herder, die zijn leven stelt voor de schapen. Zo had Hij het meermalen te voren beloofd: Mijn scha pen zullen niet verloren gaan en nie mand zal ze rukken uit Mijn hand. Maar beloven en doen zijn voor Jezus hetzelf de. Nu het er op aankomt, stelt Hij zich zelf beschermend voor de Zijnen; alle zwaarden zijn op Hem gericht, alle slagen zullen Hem treffen, maar van Zijn discipelen moeten zij afblijven! Al Zijn macht en liefde gebruikt Hij ter bescherming van de kudde, die de Va der Hem gegeven heeft. Welk een troostrijke heerlijkheid is hierin gelegen. De schapen van Jezus staan aan vele gevaren bloot en niet het minst door hun eigenwijsheid en eigengerechtigheid komen zij in de groot ste perikelen. Als Christen in Bunyans Pelgrims- reize de moeilijke weg verlaat om het makkelijke pad te volgen, komt hij ge heel in de macht van reus Wanhoop. Dat is geen spannend verhaal alleen, maar angstwekkende werkelijkheid. Maar de Heiland zegt tot Zijn zwak ke discipel: ,,Ik ben er nog; je kunt op Mij aan; Ik heb het nooit zo druk, Ik zou je niet vergeten, en je kunt nooit zó ver afdwalen, dat Ik je niet meer zie, en de gevaren en vijandschap kunnen nooit zó groot zijn, of Ik ben sterker dan die alle. Niet één van mijn discipe len zal verloren gaan, niet één!" Lees en herlees in uw vertwijfeling, in HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 uw angst en nood de lijdensgeschiedenis uws Heren. Zie Hem daar staan te mid den van die ongure bende van soldaten en knechten, met dat armelijke hoopje van elf volgelingen, besprongen door al die grimmige wolven. En niet één krijgt een schram! Maar het is niet hun han digheid of kracht of moed; neen, het is alleen Z ij n genadevolle kracht, Z ij n uitgestrekte arm, die het onheil afweert. Jezus' kudde is alleen veilig door de goede Herder, die zelf geslagen wordt, opdat Zijn schapen zouden behouden worden. Daarin alleen ligt de zekerheid van onze zaligheid. KAN FISCAAL BELANGRIJK ZIJN! Het huwelijk van prinses Beatrix leert ons dat het pad naar de getrouwde staat ook voor vorstenkinderen bepaald niet effen is. Zelfs na hun trouwdag kunnen er nog wel pijnlijke momenten komen, al hopen wij dat onze kroon prinses daarvoor gespaard blijft, zoals wij dit alle getrouwde paartjes toewen sen. Het aantal financiële perikelen voor en na de bruidstaart is legio. Bij ons en zelfs bij de financiering van een vorste lijk huwelijk. Denken wij maar eens aan de zorgen van de gemeente Amsterdam. Mogen stad en land zich na de trouw dag van hun vorstenkind zich al eens figuurlijk naar het hoofd grijpen over de kosten van het festijn, hoeveel te meer geldt dit voor de meeste bruids paren zelf en niet minder voor hun ouders. Geen officiële aftrekpost meer. Hoewel minister Vondeling dit ook be kend zal zijn, heeft hij helaas in zijn nieuwe wet op de inkomstenbelasting geen paadjes geëffend voor aftrekpos ten voor de inkomstenbelasting. Hij is blijkbaar van mening dat door de kos ten het bruidspaar zich te meer reken schap zal gaan geven van de belang rijke stap die wordt gezet en dat de meeste ouders met het huwelijk hun kinderen definitief ook op het pad van de financiële zelfstandigheid zetten en daarom de sluitpost van de kindertijd van zoon of dochter nog (graag?) zul len betalen. Hoe het zij, de kosten van receptie, vervoer, verhuizing, inrichting van de Woning kunnen nergens in mindering gebracht worden. Ook de kosten ten ge meentehuize zijn niet aftrekbaar. Wel is er een kans dat de bijdragen voor kerkelijke inzegening worden afgetrok ken. Hij of zij die ze betaalt, kan im mers na 1 januari 1966 tot 10 van zijn inkomen aftrekken voor kerkelijke giften e.d., nadat dit inkomen is ver minderd met persoonlijke verplichtingen en voor zover die giften 1 van dat inkomen te boven gaan. Wie van deze aftrek wil profiteren, moet van de afdracht aan de kerk een schriftelijk bewijs kunnen tonen. Een flinke gift in contanten in een collecte- zak is in dit verband niet bewijsbaar. Voor aftrek moet er dus een andere weg worden gezocht, bijvoorbeeld een gift per giro. De eerste schrede. Intussen is dit nog maar een begin van de fiscale huwelijkspuzzel. Spoedig na het huwelijk komen er meer. De een heid van man en vrouw wordt in ons land zelfs tot in het inkomen door getrokken. Na het huwelijk worden de inkomens van man en vrouw samenge voegd tot een gezinsinkomen. Dit geldt zelfs als de gehuwde vrouw haar eigen inkomsten houdt. Wel wordt er een afzonderlijke be lastingrekening voor de vrouw opge maakt over de tijd dat zij nog niet ge huwd was. Dit kan nog een voordelige financiële na-mijmering worden van het vrijgezellenbestaan. Als immers een vrouw voor haar huwelijk in loondienst was (of een eigen zaak had) werd zij belast naar het tarief van ongehuwden, dat niet mals is. Na haar trouwdag kan zij op haar verzoek een aanslag in de belasting krijgen. Hierop volgt een herberekening van de verschuldigde belasting, waarbij de periode van het kalenderjaar vóór het huwelijk als een heel jaar wordt gerekend en bovendien het tarief van een gehuwde wordt toegepast. Daar kan in vele gevallen nog een flink sommetje uit terug komen. Eerder trouwen. De inkomsten van de vrouw na het huwelijk worden bij die van de man over het gehele jaar geteld en daarna wordt op dit bedrag weer de gehuwdentabel toegepast. Wordt er loonbelasing in gehouden, dan is het dus ook dikwijls voor de man nog een voordelige zaak om een aanslag te vragen over het ge hele jaar. Het gezamenlijke bedrag van de premie a.o.w./a.w.w. en a.k.w. is als persoonlijke verplichting aftrekbaar van het jaarinkomen. De gehele geschetste gang van zaken leidt er toe dat het voor een aanal trouwlustigen althans voor de inkom stenbelasting, een voordelige zaak wordt om nog vóór het einde van een kalen derjaar te trouwen. Er kan een voor deel worden genoten in de progressie van de tarieven en in de tarievengroep waarnaar men wordt belast. Vele gehuwde vrouwen komen na de wittebroodsweken tot de ontdekking dat er in een huwelijk veel geld nodig is en zij gaan daarom weer aan het werk. Soms ook wel om een andere reden. Het inkomen dat zij verdient wordt bij dat van de man geteld en daarom wordt het door de progressie zwaar belast.. Er bestaat echter sinds enige jaren een belastingaftrek voor de werkende ge huwde vrouw voor zover zij haar inko men uit arbeid verkrijgt. Die arbeid mag zij in haar eigen zaak verrichten of in dienstbetrekking of bijvoorbeeld als vertaalster of als meewerkende in het bedrijf of zelfstandig beroep van de man. Haar deel. Er wordt dan een derde van haar in komen op het belastbaar bedrag van de beide echtgenoten in mindering gebracht met een minimum van 500,en een maximum van 2.000,doch nooit meer dan het bedrag van het inkomen zelf. Voor de berekening van het derde deel wordt uitgegaan van de netto-in komsten van de gehuwde vrouw, d.w.z. na aftrek van haar kosten, die steeds op 5 kunnen worden gesteld maar ten minste op 240,per jaar. Werkt een vrouw geregeld en in be langrijke mate in het bedrijf van haar man, dan kan de haar toekomende af trek op 750,worden gesteld. Dit is een gefixeerde aftrek die door de in specteur zonder meer wordt aangeno men. Zij geldt ook voor het geval beide echtgenoten samen één dienstbetrekking vervullen, b.v. in een filiaal. Het huwelijk strikt man en vrouw in één belastingknoop. Wij peuterden slechts aan een deel van die knoop, die in de praktijk soms bijna onoplosbaar is met al zijn facetten van scheiding, dood en duurzaam gescheiden leven. Daar kunnen wij nu niet op ingaan. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO MAGNESIUM OP GRASLAND De veehouder heeft de laatste tijd hier sterke belangstelling voor. Vele boeren strooien al geregeld een of an dere Mg-houdende meststof. Hoe komt dit? De fruitteler en de tuinder weten, dat hun gewas op magnesium-arme grond Mg-aanvulling nodig heeft. Ook de aardappelteler kent daarvan het voordeel. In de overige landbouw wor den eigenlijk alleen de granen met mag nesium bemest. Maar nu ook op gras land? Het gras put immers uit de grond, voor normale groei, doorgaans voldoen de magnesium. Maar dit voldoende voor het gras, is meestal „onvoldoende" voor het vee. Dat heeft in het voer meer nodig. Met name om stofwisselings- stoomissen, speciaal kopziekte, te voor komen. Er zijn meer zaken die het optreden van kopziekte beïnvloeden: het weer, de conditie van de dieren, de overgang van stal naar weide. Maar gebleken is, dat de dieren echt wel tegen een stootje kunnen bij voldoende Mg-verzorging. Vandaar het belang, deze via de bemes ting ook op juist niveau te brengen. In eerste instantie is hiervoor het meest geschikt de meststof kieseriet, een Mg-sulfaat. Zegt het grondonder zoek dat een goed niveau is bereikt, dan kunnen andere Mg-houdende meststof fen, als kainiet of magnesamon, dit ni veau verder op peil houden. Zeker is, dat bij intensieve veehouderij de Mg- verzorging van het grasland aandacht verdient. Nietzozeer voor het gras, maar voor het melkvee! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Zeeuwse collecte Wat is het doel van de Zeeuwse Collecte? Waar is het secretariaat? Hoe is de besteding van de baten? Voor welke groep van per sonen werkt deze „stichting"? De Zeeuwse collecte wordt jaarlijks in de eerste volle week van oktober in alle Zeeuwse gemeenten gehouden. De verantwoordelijkheid van de organisatie berust bij het bestuur van dc Stichting Zeeland, dat in nauwe samenwerking met 't bestuur van de Nederlandse fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening, afdeling Zeeland, de doel einden vaststelt. De organisatie per ge meente berust in de meese gevallen bij de plaatselijke afdeling van geioemde federatie. De doeleinden zijn zeer geva rieerd. Zo wordt jaarlijks een deel be stemd voor het Anjerfonds Zeeland (in Zeeland wordt de Anjercollecte niet ge houden), terwijl voorts bedragen be schikbaar worden gesteld, ten behoeve van vakantieweken voor bejaarden en invaliden. In het verleden werden even eens bijdragen geleverd ten behoeve van de lectuurvoorziening, het jeugdwerk, de bejaardensociëteiten en het speeltuin werk. De plaatselijke organisatiecom missie ontvangt 18 van de gemeente lijke opbrengst, welk bedrag dient te worden besteed aan een maatschappelijk doel in de betrokken gemeente. Aan de afdeling Zeeland van de Nederlandse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening tenslotte wordt een bij drage van 2 van de opbrengst ver strekt. Handvverklerares Waar kan ik een schriftelijke opleiding volgen voor hand- werkwerklerares Het is niet mogelijk de door bedoelde opleiding schriftelijk te volgen. Wel kunt u een desbetreffende cursus volgen aan een huishoudschool. U doet er goed aan hierover informaties in te winnen bij de gemeente, afdeling nijverheids onderwijs, waar men u zeker inlichtin gen kan verstrekken. Pioenrozen De pioenrozen bij mijn buurman zijn wit, de mijne rood. Kan dat door bestuiving, door wind of bijen komen? Met de chrysanten heb ik de zelfde ervaringen gehad. Het zou wel een toeval kunnen zijn, dat door z.g. stavisme, d.w.z. terugslag de kleuring is ontstaan. Andere kleuren kunnen behoudens spontane reacties: alleen ontstaan door kruisingen. Men ziet dit wel eens bij de azalea indica enz. Vermoedelijk ligt de oorzaak hierin, dat bij het oprooien van witte en de rode pioenen stukjes wortelstok van de an dere kleur mee overgeplant zijn en dat deze langzamerhand uitgegroeid zijn tot witte respectievelijk rode pioenrozen. Evenzo bij de chrysanten. Anders is daar geen verklaring voor te vinden, dat wil zeggen met de hedendaagse wetenschap. Anderzijds wijzen enkele gevallen bij vormverandering van peren, dat er wel iets in de natuur is dat daar op wijst, doch wij geloven niet dat dit bij uw pioenrozen of chrysanten het ge val zal zijn. Inkomstenbelasting Hoeveel in komstenbelasting moet iemand betalen die een inkomen geniet van 4485, Het hangt ervan af in welke tarief groep men valt. Naar het tarief over 1964 moest bij een inkomen ad 4485, inkomstenbelasting betaald worden door ongehuwden (groep I) door gehuwden zonder kinderen (groep 119 en door de genen die recht op kinderaftrek hadden voor niet meer dan 2 kinderen (groep III-l en III-2). Wie recht had op kinder aftrek voor 3 of meer kinderen was bij dat inkomen geen inkomstenbelasting verschuldigd. Gehuwde bejaarden en in validen genoten eerst nog een aftrek van 702,zodat voor hen die grens nog met dat bedrag hoger lag. Door hen was dan ook geen inkomstenbelasting verschuldigd indien zij recht hadden op kinderaftrek voor 2 kinderen; in de overige gevallen wel. Feestartikelen Welke eisen worden gesteld indien men feestartikelen wil verkopen? Welke voor een zaak in hob by-artikelen Zijn in bovengenoemde gevallen papieren noodzakelijk? Indien geen diploma's nodig zijn voor een hob by-zaak, mag men dan ook verf verko pen? Mag men zomaar reclameborden aan een gevel aanbrengen? Voor de verkoop van feestartikelen is geen vergunning vereist. Voor hobby artikelen evenmin, voor zover het ijzer en houtartikelen betreft. Overigens ma ken wij u er op attent, dat ten aanzien van hobby-artikelen de wet wel eens ge wijzigd zou kunnen worden. U doet er goed aan zich hierover met de Kamer van Koophandel, afdeling handelsvoor lichting, te verstaan. Verfartikelen mag u zonder de verieste papieren niet ver kopen. De meeste gemeenten hebben uit gebreide voorschriften op het gebied van reclame. Wanneer u een reclamebord aan de gevel wilt aanbrengen, moet u hiervoor toestemming vragen bij de ge meente en de eventueel verschuldigde precariorechten voldoen. Uittreksel van de auteurswet Som mige fabrieken hebben op hun tekenin gen een uittreksel van de auteurswet staan. Waar kan men dit recht bekomen en wat zijn de kosten? U kunt zich het beste met uw ver zoek richten tot het merkenbureau te Den Haag, waar men u over het recht om een uittreksel van de auteurswet op te nemen in fabriekstekeningen, het beste kan voorlichten, ook wat betreft de kosten. Adres: Badhuisweg 92, Den Haag, Telefoon (070) 542700 Pestvogels Bij mijn overburen zag ik 8 10 vogels zich te goed doen aan een struik met rode bessen. Zoudt u mij, aan de hand van onderstaande beschrij ving, kunnen zeggen welke vogels dit geweest zijn? Beschrijving: ongeveer de grootte van een spreeuw; beigebruine kleur; kuifje op de kop; rode en groene veertjes op de borst; witte streep over de rug bij de staart; goud-gele veertjes rondom de staart. Uit uw beschrijving valt op te maken, dat u ongetwijfeld bezoek heeft gehad van pestvogels. Er is de laatste maan den van het vorige jaar sprake geweest van een zeer opvallende invasie van deze vogels uit de poolstreken (Rusland). Vooral het kuifje op de kop is een dui delijk kenmerk, in combinatie met het feit dat zij zich te goed deden aan bessen Journalist© Ik zou graag journa liste willen worden. Mijn mulo-opleiding is hiervoor echter niet voldoende. Nu heb ik onlangs vernomen, dat er in Utrecht een journalistenschool bestaat (of binnenkort wordt opgericht). Mijn vraag is nu: bestaat er een mogelijkheid dat men er met alleen een mulo-diploma geplaatst kan worden? Indien dit het geval is, wilt u mij dan het adres van deze school verstrekken Ook zou ik graag willen weten hoelang zo'n oplei ding duurt, wat de kosten zijn en of er eventueel ook avondcursussen bestaan? Helaas is mulo beslist onvoldoende voor de opleiding tot journaliste. De minimum toelatingseis is voor meisjes M.M.S. De school voor de journalistiek wordt in september a.s. in Utrecht ge opend. De opleiding zal 2 k 3 jaar duren. Nadere inlichtingen aan het secretariaat van de Federatie Nederlandse Journa listen, Keizersgracht 339 te Amsterdam. Tegelzetter Ik wil mij zelfstandig als tegelzetter gaan vestigen. Welke diploma's zijn vereist Wanneer u zich zelfstandig als tegel zetter wilt vestigen, dient u in het bezit te zijn van een middenstandsdiploma als ook van een vakdiploma. Het eerste di ploma kunt u bij alle mogelijke institu ten behalen, het tweede via een cursus onder auspiciën van de Bond van Tegel zetterspatronen, Paviljoensgracht 72-74, Den Haag, Telefoon (070) 182363. m Microkorfbal. Volharding is eervol op de 2e plaats van de le klas Z.K.B. geëindigd. Het moest onnodig, qua spel, in Tjoba haar meerdere erkennen, waarvan met 1 punt verschil werd verloren, t.w. 65. Vorige week zaterdag wist Volharding haar laatste 2 wedstrijden te winnen. Ze ver sloegen El to I met 42 en Olympia I ook met 42. Vergadering Oost-Zuid Beveland van de Zeeuwse C.B.T.B. De afdeling Oost-Zuid Beveland van de Zeeuwse christelijke Boeren- en Tuin- dersbond hield 28 februari haar eerste ledenvergadering van dit seizoen in het verenigingsgebouw „De Haven" te Yer- seke. De voorzitter de heer J. de Koeyer- Waverijn opende de vergadering en heette allen welkom in het bijzonder de spreker de heer Edzers die een inleiding hield met dia's over: Moderne kippen- houderij en -mesterij. De heer Edzers ging vooral in op de verschillende me thodes van inrichting van het kippen- verblijf. Hij legde de nadruk op een goede mest afvoer en op tijdbesparende methodes van het eieren rapen. De ver gadering was zeer leerzaam en werd goed bezocht. WEMELDENGE Van 1319 maart 1966 Maandag 14 maart: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.56 8.24 1.12 1.35 Maandag 8.42 9.18 2.07 2.33 Dinsdag 9.44 10.34 3.13 3.47 Woensdag 11.18 4.37 5.11 Donderdag 0.11 12.44 5.57 6.28 Vrijdag 1.24 1.52 7.06 7.23 Zaterdag 2.21 2.46 7.56 8.09

Scheldebode | 1966 | | pagina 1