IVOROL DafflP°breekt Waarheen na school Voor betere voeding „De Roompot" oo BAAYENS YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RlLLAND-BATH Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE In verband met het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, zal ons blad volgende week verschijnen op vrijdag 11 maart V oetbalnieuws. Het voetbalprogramma dat verleden week vastgesteld was, viel door het niet opkomen van de scheidsrechter en af keuringen geheel in duigen. Voor a.s. zaterdag is het volgende programma vastgesteld: Kats IYerseke I; Yerse ke IIWaarde I; Yerseke B IWaar de B I; Hansw. Boys B IYerseke B II. Geen grof vuil. Naar wij van de dienst gemeentewer ken vernemen zal door de reinigings dienst op woensdag 9 maart a.s. in verband met de biddag geen grof vuil worden opgehaald. Comité Huwelijksgeschenk. Het plaatselijk comité voor het natio naal huwelijksgeschenk deelt ons mede dat de voorlopige opbrengst van de in zameling voor Yerseke, ruim 800, bedraagt. Zij die hun bijdrage nog niet konden afgeven of niet thuis werden getroffen, kunnen"déze alsnog afgeven op het gemeentehuis of deponeren in het bekende zakje in de brievenbus van het gemeentehuis. Het programma voor 10 maart. Aangezien er in onze gemeente geen aktieve Oranjevereniging of feestcomi té meer is, heeft burgemeester Hogeweg het initiatief genomen toch ook in Yer seke nog iets te organiseren. Voormid dags om 9.15 uur zal er in de Ned. Herv. kerk een interkerkelijke samenkomst worden gehouden, waarin o.a. de bur gemeester het woord zal voeren. Verder worden de leerlingen van de lagere- en kleuterscholen om 10 uur in hun school verwacht, waar zij een traktatie zullen ontvangen, aangeboden door de gemeen te. Aangezien de huwelijksplechtigheid dcor de televisie wordt uitgezonden, zijn er verder tussen 10 uur v.m. en 2 uur n.m. geen plaatselijke aktiviteiten. Om 2.30 uur worden er kinderspelen gehou den op het schoolplein van de o.l. Prin ses Beatrixschool aan de Oude Boogaert, waaraan de leerlingen van de openbare-, de Ned. Herv.- en de Ger. school Ka- keldans zullen meedoen. De gelden voor de aankoop van de benodigde prijsjes werden op verzoek van de burgemeester beschikbaar gesteld door het bedrijfs leven in Yerseke. Verder is aan de mu ziekvereniging Mozart" verzocht in de avonduren een rondwandeling te maken door het dorp. Ontspanningsavond Bond van Bejaarden De afd. Yerseke van de Bond van Be jaarden hield vorige week vrijdag een ontspanningsavond in zaal Nolet, welke werd verzorgd door de muziekclub „To- vido". De voorzitter, dhr. B. J. Kole, kon een groot aantal belangstellenden welkom heten. Onder leiding van mevr. Beenhakker-de Koning, werden door „Tovido" een aantal muzieknummers uitgevoerd, hetgeen door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Na de pauze bracht de toneelafdeling van „Tovido" het toneelstuk „Het meisje en het leeu- wenjong" voor het voetlicht. Dit stuk werd keurig gespeeld en met een dank baar applaus beloond. Zoals gewoonlijk werd ook nu weer een aantrekkelijke verloting gehouden met zeer veel prij zen. Met een woord van dank aan allen die aan deze avond hun medewerking hadden verleend, werd de bijeenkomst door dhr. Kole gesloten. Vergadering Z.L.M. Vrijdagavond hield de afdeling Yer seke van de Z.L.M. haar jaarvergade ring in café De Blieck, onder voorzitter schap van dhr. C. J. van de Velde. De voorzitter gaf een overzicht van de re sultaten in de land- en tuinbouw over het jaar 1965 en hoopte dat de resul taten over 1966 goed mogen zijn. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de afdeling over het afgelopen jaar een batig saldo had. Dhr. Markusse hield vervolgens een inleiding over de sanering en vergroting van de bedrij ven, financieringsmogelijkheden, econo mische boekhouding en de mogelijkhe den van 't ontwikkelings- en sanerings fonds. .De door de .aanwezigen gestelde vragen werden tot tevredenheid beant woord. Besloten werd verder een ex cursie te houden naar enkele tuinbouw bedrijven op het eiland Tholen. >PTI1 De speciaalzaak voor Uw BRIL Voetbal. Zaterdagmiddag speelde Wemeldinge I haar competitiewedstrijd tegen MEVO I. op het veld aan de Bonzijweg. We meldinge, gesteund door de wind in de rug bracht direkt na de aanvang het spel op de helft van Mevo. Na 11 minu ten spelen opende Karelse de score voor Wemeldinge. In de 20e minuut was het De Bourgraaf die 20 maakte en di rekt na de uittrap scoorde Van Oosten 30. Vier minuten later kreeg Mevo een mooie kans die werd benut, 31. Van Oosten bracht nog voor de rust de stand op 41. Na de rust wist Van Oosten nog tweemaal te scoren, zonder dat de voorhoede van Mevo kans zag doelman Lamper te verschalken. Met deze 61 zege bezet Wemeldinge weer steviger de eerste plaats. Het tweede elftal won van Heinkenszand met 40. De B-junioren moesten de winst afstaan aan Krabbendijke met 17. Zaterdag trekt Wemeldinge I naar Spui I en Wemeldinge II speelt thuis tegen Kapelle III. De A-junioren spe len eveneens thuis tegen Goes A en de B-junioren trekken naar Kapelle. Huisvuil. Op de huwelijksdag van Prinses Bea trix zal alhier geen huisvuil worden op gehaald. Het gemeentepersoneel heeft dan vrij. In de plaats hiervan zal de huisvuilauto een dag later, dus op vrij dag 11 maart a.s., door de gemeente rijden. Gevonden voorwerpen. Gevonden een handschoen, een paar wanten en een sleutel. Inlichtingen ter gemeentesecretarie van Wemeldinge. Benoeming. Te Wageningen is benoemd bij de Plantenziektenkundige Dienst dhr. L. J. Phernambucq alhier, met als stand plaats' Rotterdam. Verkoping. Donderdag werd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw alhier t.v.v. de erven Oude- Termaten publiek verkocht door notaris J. C. Kram te Kapelle, het woonhuis aan de Dorpsstraat no. 76. Hoogste in schrijver was dhr. J. de Zeeuw voor de som van 20.250,koper werd dhr. J. Hoogesteger Az. voor de prijs van 25.700,Verder een perceel bouw land in Capelhoek alhier. Hoogste in schrijver was dhr. J. de Zeeuw voor 3.333,koper werd dhr .A. Wabeke Jz. voor 3400,Verder een perceel weiland nabij Lurpseweg. Hoogste in schrijver was dhr. W. Rouw te Kapelle voor 1350,per gemet, koper werd dhr. F. Buijze voor de som van 1400, per gemet. Voor een perceel boomgaard aan de Vierwegen te Kapelle was de hoogste inschrijver dhr. Hoogesteger- Slabbekoom voor de prijs van 4065, per gemet. Koper dezelfde voor dezelfde prijs. Postkantoor. Op het rijkspostkantoor alhier werd in de maand februari 1966 aan spaargelden gestort tot een bedrag van 28.231,44 mét 159 inleggingen en met 24 beta lingen terugbetaald tot een bedrag van 9064,06. Er werden in februari 3 nieu we boekjes uitgereikt. Voetbal. Het is voor de v.v. „Hansweertse Boys" geen beste voetbalzondag gewor den. Beide elftallen verloren n.l. hun thuiswedstrijd. Het tweede verloor met 21 van het bezoekende Luctor II uit Heinkenszand. Tot de rust wisten de oranjehemden de stand nog gelijk te houden (00). Het eerste verloor met het kleinst mogelijke verschil van de sterke kopploeg Steen I. Voor de rust speelde de thuisclub tegen de wind in. De Boys-achterhoede had de eerste helft veel werk op te knappen. Hoewel Steen voortdurend op de Boys-helft opereer de, slaagden ze er niet in te scoren. Na de rust waren de Boys wel wat meer in de aanval dan de bezoekers. Hoewel de kansen er wel waren, bleek de Boys voorhoede niet in staat te scoren. Van de enige fout die de Boys-achterhoede maakte, profiteerden de bezoekers, het geen ook het enige doelpunt betekende. A.s. zondag gaat het eerste op be zoek bij R.C.S. I uit Souburg. Onderling solistenconcours. De Kon. Harmonie „E.M.M." hield maandagavond het onderlinge solisten concours. Als jurylid trad op dhr. M. Steketee, terwijl dhr. Adr. B. Holster de solisten aan de piano begeleidde. Het hoogste aantal punten werd behaald door dhr. J. Lako, die daardoor in het bezit kwam van de door de vereniging beschikbaar gestelde wisselbeker. Uit slagen: 3e afdeling: M. N. v. d. Plasse, 56 pnt., 2e prijs. 2e afd.: M. van Nieuwenhuijzen, 62 pnt., 2e prijs; A. Dek, 64 pnt., Ie pr.; B. Dek, 58 pnt., 2e pr.; D. Sinke, 57 pnt., 2e pr. Ie afdeling: J. van Iwaarden, 69 pnt., Ie prijs; A. C. Louwerse, 58 pnt., 2e pr.; J. Kakebeeke, 67 pnt., Ie pr.; J. de Wee, 64 pnt., Ie pr. Afdeling uitmuntendheid: C. Goede- gebure, 65 pnt., Ie pr.; J. Lako, 72 pnt., Ie pr. met lof. Buurtfeest. Vrijdagavond hield de buurtvereni ging 'Ons Genoegen' het jaarlijks buurt feest in de Korenbeurs. Na opening door voorzitter G. Boneschanscher bracht C. Buijze de ongeveer 125 aanwezigen in stemming met het zingen van enige liedjes. Verder werd door eigen krach ten een drietal schetsjes opgevoerd. Na tuurlijk werd een en ander afgewisseld met het nuttigen van de nodige lekker nijen. Een dansje onder leiding van de 'Crescendo Boys' besloot deze avond van 'Ons Genoegen', die ongetwijfeld tot 'ieders genoegen' is geweest. Gemoderniseerd winkelpand. Sedert donderdagmorgen heeft nu ook buurt 'De Nijverheid' een zelfbedienings winkel. Het gemoderniseerde winkel pand van dhr. J. Waverijn in de Nieuw- straat werd n.l. op die dag in gebruik genomen. De winkel is vanzelfsprekend aanmerkelijk groter geworden. Was de- vorige winkel ca. 20 m2, de nieuwe ver koopruimte heeft een oppervlakte van 50 m'2. De zelfbedieningswinkel is voorts uitgerust met een nieuwe koelkast en een nieuwe diepvrieskast. Het is niet de eerste verbouwing van het pand, waarin het geslacht Wave rijn reeds bij na 100 jaar zaken doet. Toen het echt paar Waverijn-Hovestadt er 17 jaar te rug introk, vond een aanzienlijke mo dernisering plaats. En voorts natuurlijk nadat het water in 1953 zijn vernieti gende kracht had uitgeoefend. Een ra dicale verbouwing als nu heeft echter nooit plaatsgevonden. Familie Waverrjn, onze hartelijke gelukwensen! Verkoping. Vorige week vond de verkoping plaais van een woonhuis, schuur, erf en lan derijen van A. M. van Hoeve te Vlake. Hoogste inschrijvers waren: Voor het woonhuis met schuur en erf, E. Evers- dijk met 22.775,voor het bouwland 0.42.50 ha: P. de Groene, Wemeldinge, J. van de Velde, Yerseke, M. Rijk, Vla ke met 3475,Hoogste bod gedaan door W. Visscher met 4600,Wei land-bouwland 1.13.70 ha: J. van de Vel de, Yerseke, M. Rijk, Vlake met 6501,-. Weiland 1.07.25 ha: A. A. Gerritse met 4044,Totaal der inschrijvingen vond in volle last plaats aan A. Evers- dijk, Kruiningen, voor 38.000, Filmvertoning. Vorige week was er een film in het dorpshuis „Luctor et Emergo", uitgaan de van het Rode Kruis, 's Middags voor de jeugd de hoofdfilm „De reddende vleugels", waarvoor tamelijk publiek Was .'s Avonds was de film „Mrs. Mini- ver" met Guer Garson', Walter Pidgeon. Jaarfeest C.J.V. J.l. zaterdag werd in het dorpshuis „Luctor et Emergo" het jaarfeest ge houden van de C.J.V.waar het toneel spel in 3 bedrijven werd gespeeld geti teld „Het leven gaat door". De zaal was goed bezet. Jaarvergadering Plattelandsvrouwen. Vorige week hield de Bond van Plat telandsvrouwen haar jaarvergadering onder leiding van haar presidente mevr. Kamps-Visser. De reiscommissie zette de plannen voor dit jaar uiteen. Men zal deze keer de fabriek van Ploegstof- fen gaan bezoeken. Bij de bestuursver kiezing werd mevr. Polderman-v. Zwe den herkozen en in de plaats van mevr. Glas-Hes die niet herkiesbaar was, werd mevr. Hirdes-Francke gekozen tot se cretaresse. Mevr. v. d. Berg-Thürer uit Bergen op Zoom vertelde hierna over „Het leven en werken van de Zwitserse vrouw". In de pauze was er een ten toonstelling van Zwitserse voorwerpen. Vergadering N.C.V.B. Vorige week woensdagavond hield de Ned. Chr. Vrouwen iBond haar 14e jaar vergadering onder leiding van mevr. Nagelkerke-van Randen. Het program ma bestond uit een quiz en wat toneel stukjes. Er werd gediscussieerd over, „De arbeid van de vrouw buitenshuis". Als nieuw bestuurslid in de plaats van mevr. Polderman-Meloen wegens ver trek werd gekozen mevr. Van Oostende. De volgende vergadering werd bespro ken op 23 maart a.s., waarbij mevr. A. v. d. Berg-Thürer zal spreken over: „Vrouwenleven en werken in Zwitser land". Er gaven zich enkele nieuwe le den op. Avond ontspanningsvereniging. Zaterdag gaf de 'Algemene Ontspan ningsvereniging een, filmvoorstelling in het dorpshuis „Luctor et Emergo". Ver toond werd de film\,Mondo Cane". Des middags was er een; film voor de jeugd „Sjors en Sjimmie". Vrouwenwereldgebedsdag. Vrijdagavond werd in het Hervormd jeugdgebouw de Vrouwenwereldgebeds- dag gehouden. Ondanks het minder gun stige weer was de opkomst goed. De collecte die gehouden werd voor de Zending bracht 27,op. Vrachtauto tegen boom. Op de Hoofdweg ter hoogte van het klooster botste dinsdagmorgen j.l. een vrachtwagen van d$ Fa. H. uit Krab bendijke, bestuurd door A. B. uit Ril land tegen een boom. De wagen had een defect aan de stuurinrichting. Persoon lijke ongelukken déden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd door een kraanwagen weggesleept. Voetbal. Het eerste elftal van Krabbendijke voetbalde zaterdag tegen Hoek met 5 invallers. De twee doelpunten, die ge scoord werden door H. van Iwaarden, waren niet voldoende voor de overwin ning, hoewel het een tijdje ernaar uit zag dat de match in een gelijk spel zou eindigen. Kort voor het einde maakte een speler uit Hoek er echter 32 van. Als Krabbendijke zaterdag op eigen veld tegen Terneuzen moet spelen, is het te hopen dat men met iets meer foruin mag rekenen. Het belooft in ieder geval een spannende wedstrijd te worden. De junioren uit de A-klasse behaalden een 50 overwinning op „De Beren" en de B-junioren wonnen met niet minder dan 101 van Wemeldinge. Oplegger los. Een ongeluk waarvan de gevolgen niet te overzien zouden kunnen zijn geweest deed zich vorige week voor ter hoogte van de kruising RijkswegJ. W. Friso- straat op de Rijksweg. De oplegger van een truck schoot n.l .los en reed op zijn steunwielen een eind door op de linker weghelft, waar gelukkig op dat moment geen verkeer was. De oplegger kwam op de linker rijstrook tot stilstand, waar door het verkeer enkele uren over de andere weghelft moest worden geleid. Botsing. Op de hoek StationswegNoordweg ontstond afgelopen maandag een bot sing tussen twee vrachtauto's. Dhr. J. R. uit Goes stopte plotseling met zijn vrachtauto en ging direkt daarna ach teruit rijden. A. D., die achterop kwam, kon hem niet meer ontwijken, met als gevolg een botsing. De auto van A. D. werd beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Kerkelijk nieuws. Ds. B. Fidder van de Geref. Kerk al hier heeft een beroep aangenomen naar de Geref. Kerk te Appingedam. N.C.V.B. De afdeling Waarde van de N.C.V.B. hield een vergadering onder leiding van mevr. N. A. Mol-de Feyter, die deze avond met gebed en schriftlezing open de. Hierna was het woord aan dhr. H. Schuring, districtssecretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, die een inlei ding hield over het werk van het N.B.G. waarbij door hem nog dia's werden ver toond. De volgende bijeenkomst zal zijn op woensdag 16 maart a.s. Als spreker zal dan Ds. Ph. Becht uit Zaamslag op treden, die zal spreken over „De zin van het lijden". Jaarvergadering „Vooruit". Onder voorzitterschap van dhr. H. M. Dek hield de muziekvereniging zijn jaar vergadering. Het jaarverslag van de se cretaris liet veel ups en downs horen. Er waren hoogtepunten wat betreft uit roeiing - en viering* - 65--jarig- - bestaan. Ziekte en vertrek van enkele leden ver oorzaakten in het korps een te zwakke bezetting om aan veel festiviteiten deel te nemen, zo ook aan het pinkstercon cours. Nog zijn de moeilijkheden niet opgelost, ondanks het toetreden van en kele leerlingen. Wegens het vertrek van dhr. Manneke als dirigent, is het be stuur nog ijverig bezig een nieuwe diri gent aan te stellen. Besloten werd toch nog te trachten dit jaar aan een mu ziekconcours deel te nemen indien spoe dig een dirigent is te krijgen. Tot be stuursleden werden met algemene stem men herkozen dhrn. H. M. Dek en M. P. M. Wondergem. Uitvoering voetbalvereniging. De voetbalvereniging „Waarde" hield vrijdagavond haar uitvoering in café Koeman. Na een openingswoord door de voorzitter, dhr. C. Sonke, trad op een toneelgroep uit Heinkenszand met een blijspel „Romance over art. 17". De spelers (sters) waren hun rol goed mees ter en oogstten een zeer groot succes. De avond werd met een gezellig samen zijn besloten. Nationaal geschenk. De te Kapelle-Biezelinge en Schore gehouden inzameling voor het aanbieden van een nationaal geschenk (huwelijk prinses Beatrix - Claus von Amsberg) heeft 650,71 opgebracht. Feestviering 10 maart. De gezamelijke Oranjeverenigingen van Kapelle en Biezelinge hebben voor de huwelijksviering van prinses Beatrix met Claus von Amsberg op 10 maart het volgende feestprogramma samenge steld: 4-5 uur Concerten „Ons Genoegen" (Kapelle) en tamboers- en pijperscorps „Jonge Kracht" (Biezelinge). Dan zul len ook de schoolkinderen een tractatie ontvangen. 6-6.30 uur Touwtrekken op het sportveld tussen verenigingen, buur ten en bedrijven (inzet wisselbeker). 6.30-7.30 uur Voetbalwedstrijd tussen elftallen van Kapelle en Biezelinge (in zet wisselbeker). 7.30- uur Lampion optocht met medewerking van beide muziekkorpsen. Vertrek vanaf het sportgebouw „Eten voor India". Voor de nationale actie „Eten voor India" werd te Kapelle-Biezelinge en Schore 8120,ingezameld. Verder heeft de directie van Oostrom's conser- venfabriek te Biezelinge 12 ton gedroog de groene erwten in tropische verpak king beschikbaar gesteld, wat ongeveer neerkomt op een bedrag van 12.000, Groslijst P.v.d.A. De Partij van de Arbeid, afdeling Kapelle-Biezelinge heeft voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen de vol gende groslijst samengesteld: 1 M. J. de Jager (Kapelle), 2 A. N. Lamper (Bie zelinge), 3 H. Kole (Schore). 4 D. Schip per Mzn. (Kapelle), 5 B. Spuij, (Bieze linge), 6 J. J. van Stel (Kapelle), 7 J. P. Lepoeter (Kapelle), 8 A. de Neef (Kapelle) en 9 mevr. G. P. Lamper- Verburg (Biezelinge) Bloembollenwedstrijd. De vereniging „Floralia" te Kapelle gaat zaterdag 4 maart in het gebouw „Obadja" een bloembollen wedstrijd or ganiseren. Aan een groep kwekers zijn enkele maanden geleden de potten met bollen al uitgereikt. Op de tentoonstel ling zal nu blijken wie er met het in bloei trekken het meeste succes heeft gehad. Er zal op deze avond ook de nieuwste bloemenfilm „Keuze voor uw tuin" vertoond worden, terwijl de heer K. Goudswaard uit Goes kleurendia's zal vertonen in een praatje dat als titel draagt „Floralia buiten ons land". Ja-ar vergadering Chr. Nat. School. Onder voorzitterschap van de heer M. C. Duijnhouwer hield de Christelijk Nationale School te Kapelle een druk bezochte jaarvergadering. Uit het ver slag van het schoolhoofd bleek dat het leerlingenaantal tijdelijk door verhuizing wat terug liep. Thans telt de school 225 kinderen die verdeeld zijn over 7 leer krachten Financieel staat de schoolver eniging er goed voor. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren C. M. Hoo gesteger, J. Slabbekoom en A. Tooren- aar herkozen. Na de pauze gaf de rector van het Chr. Lyceum te Goes, Drs. K. de Jong Ozn. een uiteenzetting over de mammoetwet. Hij wees er op dat de ai- gemene vorming bij 't nieuwe voortgezet onderwijs zeer belangrijk gaat worden en was van mening, dat de mammoet wet grote kansen biedt voor het bijzon der onderwijs. Gemeenteraad De gemeenteraad van Kapelle besloot vrijdagmiddag een krediet van 16.900,- beschikbaar te stellen voor aanleg van een parkeerterrein. Aan de noordzijde van het molenwater heeft de gemeente nog een perceel van 1175 vierkante me ter wat voor bouwterrein onverkoop baar is. Er zullen niet alleen 22 auto's kunnen parkeren; het zal door het asfal teren van de binnenbaan dienstig ge maakt kunnen worden voor een rol- schaatsenbaan c.q. speelplaats voor kinderen. De raad ging er mee akkoord het werk op te dragen aan de firma A. de Bourgraaf en Zn. te Wilhelmina- dorp. Raadslid A. de Schipper (vr lijst) was de enige die er zijn stem niet aan kon geven omdat hij het een ongelukkig peerceel, de uitweg niet gemakkelijk is en het bedrag onverantwoord vond. De raad ging ermee akkoord om een tweewielige trekker met aanhangwagen en frees aan te kopen voor 3535,De toename van werkzaamheden aan stra ten en plantsoenen doet de behoefte aan modern materiaal sterk gevoelen. Te gen een afkoopsom van 11097,zal van het waterschap „De Brede watering van Zuid-Beveland" een gedeelte van de Dijkwelseweg in beheer en onderhoud worden overgenomen. De laatste tijd nemen de plannen tot verbetering van het gedeelte Vierwegen van 's-Graven- polder tot rijksweg 58 vastere vormen aan. Kapelle zal hiervan profijt kunnen trekken als ook het laatste stuk het gedeelte vanaf de kleinfruitteeltproef- tuin tot aan de Stationsraat is reeds in beheer en onderhoud van de gemeente er bij wordt getrokken. Het badhuis dat met januari is gesloten, heeft een exploitatietekort van 431,13. Voor dit bedrag zal de vereniging „Het Groene Kruis" een bijdrage ontvangen. De ver eniging zal enkele badcellen nog voor noodgevallen intact laten. Voor de rest zal er een wachtkamer van gemaakt worden. Geen bedenkingen had de raad om het pand Oude Dijk 5 van J. J. Paauwe te Biezelinge te kopen voor 8625,Dit pand valt in het sane ringsplan en zal zo spoedig mogelijk afgebroken worden. De vergoeding per leerling van de lager onderwijswet werd voor 1966 vastgesteld op 76,20 de kracht van een verkoudheid aM bij Vader, Moederen Kind. hbm PSYCHOLOGIE VAN DE PERSONEELSCAMPAGNES toüBbèiiSOW qo De advertenties komen weer los Hoe grijpt men werkzoekende jeugd De vervroegde examentijd nadert met rasse schreden. Advertentiekolommen hoopvol wervend naar versgediplomeer- de jeugd illustreren dat we verkeren in de hoogtijmaanden van beroepskeuze voor tienduizenden. Meer dan 10.000 middelbare scholie ren zullen over enkele maanden opge lucht de deur van gymnasium, lyceum of h.b.s. dichtslaan. Ongeveer 25.000 mulo-gediplomeerden worden er in juni op de (krappe) Nederlandse arbeids markt losgelaten. Duizenden Nederlan- dertjes verlaten de lagere school en 12 van hen zal niet op de school banken terugkeren. Zij weten wat ze willen (detective, mannequin, straal jagerpiloot), maar weten niet wat hun te wachten staat (metselaar, vuilopha- ler, ateliermeisje). Tienduizenden lagere scholiertjes gaan door en zullen in semptember de ban ken van de ulo, v.h.m.o. of technische- en nqverheidsscholen bevolken. Velen van hen zullen afvallen, omzwaaien of met veel ups en downs een hoger ge schoolde staat bereiken, maar ook zij tasten meestal in een duistere toekomst. Concrete wensen vormen zich pas na de puberteit en dan komen ook factoren als status, inkomen, vuil of schoon werk, arbeidsvreugde binnen de adoles- cente-horizon. Omdat de meeste jongelui nog een onduidelijk beeld van de toekomst heb ben, trachten de bedrijven die jongeren willen aantrekken, via met veel gevoel voor psychologie opgestelde advertenties de aspirant-sollicitantjes een sterk ge voel van zekerheid te geven. Status. „Ken je goed Nederlands? Doe dan liever hoofdwerk, omdat een baan op kantoor nu eenmaal meer aanzien geeft en meer vooruitzichten biedt". Met der gelijke annonces tracht men de jonge lui te pakken. Een dergelijke adverten tie onthult nog eens duidelijk, hoe groot de macht is van statussymbolen in on ze moderne maatschappij. „Een kantoorbaan geeft meer aan zien..." Met dergelijke slogans wordt de witte-boorden-mentaliteit in leven ge houden. Vandaar dat zelfs jongelui, die op de middelbare school beslist niet mee kunnen komen, er toch op moeten blij-

Scheldebode | 1966 | | pagina 2