Voor betere voeding „De Roompot" DO BAAYENS YERSEKE mjriK De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE Vrouwenwereldgebedsdag. Op vrijdag 25 februari a.s., de eerste vrijdag in de lijdensweken, hopen we ook hier ter plaatse als christenvrouwen sa men te komen om in een uur van ge bed en bezinning mee te doen aan de Vrouwenwereldgebedsdag. Wie gewend is dit jaarlijks terugkerende samenzijn, dat in interkerkelijk en internationaal verband georganiseerd wordt, mee te maken, zal het niet meer willen missen. Alle vrouwen en meisjes zjjn van harte welkom. In een advertentie in dit blad vindt u nadere gegevens. Eten voor India. Ook in onze gemeente hebben zater dag de klokken geluid en niet tevergeefs. Van 11 tot 1 uur kon men zijn gaven deponeren in diverse bussen die voor dit doel op verschillende plaatsen waren neergezet. De meisjesleerlingen van de chr. Ulo, altijd bereid om te helpen, waren ook nu weer present en hebben met hun collectebussen de buitenwijken en ook nog enkele straten in de kom van het dorp afgewerkt. Een bijzonder woord van dank komt hen zeker toe. Het resultaat heeft de verwachtingen ver overtroffen. In de bussen zaten na telling de volgende bedragen: Bus Ger. kerk 847,bus r.-k. kerk 203,50, bus Ned. Herv. kerk 2394,27, bus Vrije Evang. Gemeente 212,75, bus gemeen tehuis 2987,68, collectebussen chr. Ulo 1725,36, in totaal 8370,56. Daar kwam nog bij een zondag in de Vrije Evang. kerk gehouden collecte met 3279,11, zodat het totale resultaat op heden is 11.649,67. Dank aan alle ge vers en geefsters, dank ook aan allen die spontaan aan deze aktie hebben meegewerkt. Voetbal. Als de velden het toelaten zal zater dag weer gespeeld worden. Thuis speelt het eerste elftal tegen Mevo I, het twee de elftal trekt naar Heinkenszand. De B-junioren zullen huis tegen Krabben- dijke aantreden. Raadsvergadering. In de vrijdagavond gehouden raads vergadering der gemeente Wemeldinge deelde de burgemeester aan de raad mee, dat de feestverlichting voor de Dorpsstraat niet eenvoudig bleek te zijn, zodat men geen kans ziet dit voor 10 maart nog te verwezenlijken. Verder deelde hij mede dat men zeer erkentelijk was aan het adres van G.S., voor de aanvullende 20 woningen in de verleng de bouwstroom van de ratiowoningen. De woning Prinses Julianastraat no. 50 werd verkocht aan dhr. J. F. Bolle voor de prijs van 9.827,Aan de vereni ging voor chr. volksonderwijs werd een voorschot verleend van 8100,als voorschot op de exploitatievergoeding, alsmede een bedrag van 2000,als voorschot ter beloning van een vak onderwijzeres in 1966. Het voorstel tot het verlenen van een subsidie uit de ge meentekas in de kosten van restauratie van de boerderij Kerkweg 14, eigendom van Dr. A. Sevenster; de door het rijk vastgestelde kosten bedragen 25.986,34, de rijkssubsidie zal bedragen 7500, de provinciale subsidie 3295,— en de gemeentelijke subsidie 6000,De ge meente stelt voor deze ineens uit te be talen. Dit zal gedurende 25 jaar uit het gemeentefonds terugkomen met een be drag van 519,72 per jaar, zodat dit de gemeente uiteindelijk geen verlies zal opleveren. Voor de riolering en be strating van de Noordelijke Achterweg wérd een krediet beschikbaar gesteld van 165.000,^-t. Per inwoner werd een bedrag van 9 cent beschikbaar gesteld voor het ontwerpen van een recreatie- pl§.n voor^de^Bévelahden.' Eveneens werd een bedrag van 6 cent per inwoner be schikbaar gesteld Voor het ontwerpen van een gemeenschappelijke regeling voor samenwerking van de gemeente besturen op Zuid- en Noord-Beveland. Het volgende punt: de behandeling van het voorstel van G.S. tot herindeling van gemeenten op Zuid-Bevel and, was het hoofdpunt uit deze vergadering. Bij de discussie werd door alle leden het woord gevoerd. Wethouder J. Veerhoek constateerde dat de leefbaarheid van de mens achteruit zou gaan. We zullen trachten onze eigen gemeente intact te houden. Wethouder Schouwenaar vond het antwoord van G.S. onhoffelijk en nietszeggend en we hebben momenteel al zo'n 20 gemeenschappelijke regelin gen met diverse gemeenten, een teken dat wij inzien dat daar een groot voor deel mee te halen is, maar niet in zo'n sanering van zo'n grote omvang. Ver volgens gaven de raadsleden M. Zuid- weg, J. A. de Schipper, C. de Kraker, C. M. Dagevos en P. J. J. Dekker hun visie op dit voorstel. Allen konden zich verenigen met de ontwerp-motie die ter tafel lag. Alle raadsleden hadden tegen het plan van G.S. van 1964, dat toen genoemd werd lichtvaardig, voorbarig en niet rationeel, als tegen dit plan van 1965 eigenlijk dezelfde bezwaren. Wemeldinge voelt nog steeds het meest voor een nauwere samenwerking van de Bevelandse gemeentebesturen. Met een beleid als nu is men niet op de goede weg. Men protesteert dan ook tegen het tegenwoordige beleid in herindelings zaken. Vergadering bejaarden. Dezer dagen hield de Algemene Bond van Bejaarden afd. Wemeldinge haar jaarvergadering in het Jeugdgebouw. De voorzitter, die wegens ziekte ver hinderd was, werd vervangen door dhr. J. Moelker Az., die deze vergadering leidde, in het bestuur vond een wijziging plaats, n.l. gekozen werden dhrn. D. Ka- relse en D. Meijaard en Az. en mevr. G. Minnaar-Feijtel. Tot lid van de controle commissie werd gekozen dhr. H. Duine. Uit de vergadering werd tot voorzitter gekozen dhr. J. Moelker Az. Aktie India. De gehouden aktie voor de hongers nood in India heeft opgebracht 4600,13, n.l. de bus geplaatst in het gemeente huis 1279,22, de bus Ned. Herv. kerk 471,de bus Geref. kerk 302,13, de bus Vrije Evang. Gemeente 210,50, de bus van dhr. Florusse, die in de aktie- uren de stil liggende schepen in de sluis bezocht 211,16. De huis aan huis col lecte georganiseerd uit de buurtvereni ging de Bierweg, die met de geluids wagen omgeven door collectanten het dorp doortrok, 2126,62. N.C.V.B. - De afd. Wemeldinge van de N.C.V.B. hiêld dezer dagen haar vergadering on der leiding van haar presidente mevr. Florusse-Blankenberg. Na de pauze werd het onderwerp „De werkende vrouw bui tenshuis" behandeld. De volgende ver gadering werd vastgesteld op 23 maart. V rouwengebedsdag. Op vrijdag 25 februari om 8 uur zal in de kerk der Vrije Evang. Gemeente de gebedssamenkomst zijn in verband met de Wereldvrouwengebedsdag. Alle vrouwen en oudere meisjes worden voor deze samenkomst uitgenodigd. Samenwerking „Crescendo"„Apollo" De gemengde zangvereniging „Cres cendo" en de orkestvereniigng „Apollo" hebben besloten nauwer te gaan samen werken, teneinde de uitvoeringen op een hoger plan te brengen. De vereni gingen zullen jaarlijks twee gezamen lijke uitvoeringen geven. In het voor jaar een groots opgezette uitvoering m.m.v. beroepsartisten en in het najaar een uitvoering op iets bescheidener schaal. De grote voorjaarsuitvoering zal over enkele weken plaatsvinden. Met de organisatie van dergelijke uitvoerin gen zijn natuurlijk grote bedragen ge moeid. Het Comité Concertfonds is daar om weer aan de slag gegaan om beide verenigingen financieel te kunnen steu nen. Zaterdag 26 februari a.s. organi seert het Concertfonds een oliebollen- aktie. Vanaf zaterdagmorgen 9 uur kun nen ze aan 'n oud-Hollands gebakkraam op de Markt worden gekocht. Hebt u geen tijd om naar de Markt te gaan? Dat is niet erg, want meisjes van „Jong Crescendo" zullen huis aan huis olie bollen verkopen. Raad eensgezind. ,.Ik sta versteld van de eensgezind heid", aldus reageerde de voorzitter, burgemeester A. Schipper, vrijdagavond nadat de raad haar standpunt ten op zichte van het herindelingsplan had ken baar gemaakt. Unaniem werd het twee de deel van het pre-advies van B. en W. gekozen: de door G.S. voorgestelde gemeente Reimerswaal uitgebreid met Wemeldinge, Schore en iy2 km grondgebied van Kapelle ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland. Als eer ste werd het woord gevoerd door dhr. E. A. Suij (K.V.P.), die weinig goeds over had voor de pre-adviezen die in andere gemeenten waren gegeven. „De ze geven blijk van een benepen denken en de betrokken colleges moeten zo vlug mogelijk verdwijnen", aldus dhr. Suij. Dhr. J. Griep .(V.V.D.) vergeleek de di verse raadsvergaderingen met „Stadhuis op stelten". Beide sprekers kwamen tot de slotconclusie, dat het kanaal door één gemeente bestuurd moet worden, en van die gemeente dient Kruiningen dan deel uit te maken. Dit was trouwens ook de strekking van het betoog van dhr. C. Slabbekoom (P.v.d.A.). Deze vond dat de diverse gemeenschapjes bestuurlijk te klein zijn en dat de raadsvergaderin gen daardoor onderonsjes worden. Dit raasdlid zou nog verder willen gaan dan de door G.S. voorgestelde vier gemeen ten. Hij zou willen volstaan met drie gemeenten en wel: Nieuw-Borssele, Goes en Reimerswaal. Bepaald verontwaar digd^ was de raad over de houding van iCapeBe-^iezelinge, waar men aan het hengelen is naar Hansweert. Het was een prettige avond voor B. en W., want de raad nam alle voorstellen zonder noemenswaardige op- of aanmerkingen aan. Ook secretaris Blok had het best naar zijn zin. Deze vergadering werd namelijk voor het eerst gebruik gemaakt van een bandrecorder om het gespro kene vast te leggen. De raad stelde de vergoeding voor de bijzondere scholen voor 1965 en het voorschot, op de ver goeding voor 1966 vast. Verder werd aan dhr. A. M. Kostense een perceel bouwgrond in het plan Welhoek ver kocht en aan dhr. M. C. Dek een per ceel bouwgrond verpacht. In de ge meentebegroting werd de 11e wijziging aangebracht. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Plattelandsvrouwen bijeen. De Bond van Plattelandsvrouwen af deling Kruiningen en omstreken hield dezer dagen haar voorjaarsvergadering. Na een openigswoord van de presiden te, mèvr. Ribbens-Muller, bracht'mevr. Nieuwenhuijze-Meijaard verslag uit van de kascommissie. Het verslag van de provinciale najaarsvergadering, gehou den op 14 oktober 1965 te Goes, werd uitgebracht door mevr. Mauer-Wester weel. Het jaarverslag over 1965 werd op rijm naar voren gebracht door de se cretaresse mevr. Drever-van Hekke. Wegens periodiek aftreden van mevr. Griep-Weststrate werd gekozen mevr. Klap-Kraak te Waarde. De middag werd vqrzorgd door mevr. Steenpoorte-Keller (lid van de eigen afdeling) die vertelde over haar geboorteland Hongarije en te vens dia's vertoonde, over haar vakantie reis in dit mooie land. De presidente dankte haar hartelijk namens alle aan wezigen voor de zeer goede middag die zij bezorgd had. Het scheidende be stuurslid mevr. Griep-Weststrate werd eveneens dank gebracht voor haar werk wat ze voor de vereniging had gedaan. Badhuizen worden «gesloten. De twee badhuizén, die de gemeente exploiteert, zullen 1 mei a.s. worden gesloten. De slechtè financiële uitkom sten nopen hiertoe. Dit deelde burge meester Schipper vrijdagavond de raad mede. De raad was van deze noodzaak eveneens overtuigd en er werd dan ook geen apart voorètel( verlangd. Binnenschip lek. Zaterdagmiddag kwam het Neder landse binnenschip „Joan" in zinkende toestand de haven binnen. Het 150 ton grote, geladen scheepje is vermoedelijk op de Schelde met het voorschip tegen een drijvend voorwerp lekgestoten. Di- rekt werd er door een binnenschip een pomp op de „Joan" gezet. Toen later de bergingsvlet „Haaf er bij kwam, was het gevaar geweken. Verkoopavond. De vrouwenvereniging „Draagt El kanders Lasten" hield onder leiding van de presidente, mevr. Van der Lelie-van Esterik, een verkoopavond. Kleine voor werpen, waarvan ook veel door de da mes zelf gemaakt, werden gedeeltelijk gewoon verkocht, bij opbod, en een ge deelte werd verloot. De opbrengst, 240 gulden, zal worden besteed om twee „trouwstoelen" voor de kerk aan te schaffen. Vergadering weegbrug. Dezer dagen hield de weegbrug Ril land haar jaarvergadering in café „De Halte". In het bestuur werden herko zen dhrn. L. J. Brrjunzeel en Joh. Blok. Ook de secretaris-penningmeester, dhr. A. J. Colpaart, werd herkozen. Er is over 1965 30.849.0^0 kg gewogen aan landbouwproduktem Inkomsten waren 12.934,97, totale uitgaven 12.641,39, batig saldo 293,58- Het weegloon blijft 40,per ton. Jaarvergadering Vrouwengroep. Vorige week woensdag hield de Her vormde Vrouwengroep haar jaarverga dering onder leiding van de vice-presi- dente, mevr. Verhage-Veenstra. De in leiding en de meditatie werd genomen uit Psalm 138. Er Werd in deze feest- vergadering besloten 25,te geven aan de hongeraktie. Verder werd de avond gevuld met >Zeeuwse stukjes en samenspraken door-; verschillende leden. Mevr. VerhagerVeoostra sloot de ver gadering met dankgebed. Opbrengst collecte. Zaterdag j.l. werd alhier met de col lecte „Eten voor India" opgebracht 6067,26. Schip gestrand. ,-j Op de Westersch&lde is zaterdagmor gen bij boei 77 in~ de omgeving van Bath het Nederlandse motorschip „Pi- di" tengevolge van roerschade gestrand. Bij afgaand water *js het 809 ton me tende, met steenkolen geladen schip, zo danig geplooid, dat het dreigde te bre ken. Later op de dag hebben bergings vaartuigen de „Pidl" op de slikken van Bath aan de grond gezet. Het vaartuig, dat van Antwerpen op weg was naar Frankfurt, zal de lading in een ander schip moeten oversllaan. Nieuwe instrumenten in gebruik. De muziekvereniging „Rillandia" al hier heeft maandagavond in het dorps huis „Luctor et Eraergo" 22 nieuwe in strumenten in gebruik genomen. Even zoveel instrumenten, die tot nu toe door het „grote" korps werden gebruik, gin gen over in de handen van het jeugd- korps. Tijdens deze overdracht van in strumenten waren ö.a. aanwezig burge meester J. C. W. Jobse van Rilland- Bath, de beide wethouders en de ge meenteraad. Voorzitter J. Koppejan me moreerde, dat hêt gemeentebestuur voor de aankoop van de instrumenten, die in totaal 9135 hebben gekost, vier duizend gulden beschikbaar heeft ge steld. Burgemeester Jobse, die tevens erevoorzitter van „Rillandia" is, reikte de instrumenten uit aan de leden van het jeugdkorp^."* i-:1J Vergadering Groene Kruis. Vorige week vrijdag kwam in het dorpshuis „Luctor et Emergo" allper, de afdeling Groene Kruis in algemene ledenvergadering bijeen. Voorzitter J. C. W. Jobse opende de vergadering. De begroting voor 1966 werd vastgesteld, waarbij een contributieverhoging zit, deze zal n.l. gebracht worden van 12,- op 15,per jaar, Dit is noodzakelijk, wil het Groene Kruis zijn taak op so ciaal-hygiënisch gebied naar behoren kunnen blijven vervullen. Bij de be stuursverkiezing werden dhrn. J. P. van Wingen en T. Walraven herkozen. Van wege het aftreden van dhr. R. Rijk werd mevr. J. Glas-Hes1 gekozen. Na de af handeling van de agenda kwam dhr. P. A. van Huet uit 'Rotterdam aan het woord met het onderwrp „Huwelijk en geboorteregeling itl ons tijdgewricht". Op vlotte en treffénde wijze werd dit belangwekkende onderwerp uiteengezet door spreker. Anti-hongeraktie. Gestimuleerd door de brandweer en leerlingen van de uloschool met span doeken, bracht de bevolking van Krab bendijke 6.514,71 op voor de aktie ten bate van hongerend India. Gemeenteraad. Vorige week kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Dhr. Hage was met kennisgeving afwezig. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van het initiatief comité „De Be- velanden" met het verzoek om een bij drage van 9 cent per inwoner. Het ver zoek werd ingewilligd, o.a. omdat de bij de zeedijk aangelegde parkeerplaats dan voor 50 gesubsidieerd kan worden. In een begrotingswijziging werd verwerkt een bedrag van 28.000,voor herbe- stratingswerken en aanleg trottoirs in verband met het gereedkomen van de ratiobouw-woningen en 4000,voor herbestrating van de Irenestrraat. De vergoedingen en voorschotten voor de scholen werden vastgesteld en de reke ning 1965 van het Groene Kruis werd goedgekeurd, terwijl hiervoor een aan vullende subsidie werd verleend van 676,48. Aan het bestuur van de Stich ting Bejaardenzorg werd machtiging verleend voor het aangaan van een le ning van 300.000,voor uitbreiding van „Nieuwlande". Deze omvat o.m. de aanbouw van een vleugel met 3.0 een persoonskamers en 4 tweepersoonska mers, waardoor de capaciteit gestegen zal zijn tot 69 eenpersoonskamers en 6 tweepersoonskamers. In verband met de grote wachtlijst werd in principe een garantie verleend tot 760.000,Na dat men deze punten in recordtempo had afgewerkt, kwam men aan het ongetwij f.eld belangrijkste punt van deze ver gadering, n.l. de behandeling van de door G.S. voorgestelde herindeling. Dhr. Van Ham vroeg zich af waar het vori ge plan is gebleven en om welke rede nen G.S. hiervan waren afgeweken. Dat de herindeling ten bate komt van de streek, betwijfelde hij ten zeerste; kon er de vorige keer nog van een rede lijke herindeling worden gesproken, na de radicale wijziging die de plannen on dergaan, vond dhr. Van Harn er veel op aan te merken. Hij vroeg zich af of de bestuurskracht wel groter wordt als een gemeente meer inwoners telt en wist wel voorbeelden te noemen die aantonen dat dit niet altijd zo is. Tenslotte vond hij de regeling voor het op wachtgeld stellen van de vrijkomende ambtenaren onredelijk en sloot hij hierbij in zijn me ning aan bij het pre-advies, waarin B. en W. dit discriminerend hadden ge noemd. Dhr. Riedijk noemde het motief van te kleine bestuurskracht, wat door G.S. was aangevoerd, maar vaag. Te genover de voordelen die een herinde ling oplevert, staan toch ook nog al wat nadelen. Dhr. Riedijk noemde in dit ge val het ambulant moeten worden van verschillende ambtenaren, de bemoeilij king van de uitvoering van de Algeme ne Bijstandswet en het ongemak van de inwoners, die dan voor het aangeven bij de burgerlijke stand, verlenging van rijbewijzen enz. steeds lange afstanden zullen moeten gaan afleggen. Vreemd vond hij het dat G.S. enerzijds wel re kening houden met een Rijksweg die nog aangelegd moet worden (bij Goes) en anderzijds de natuurlijke scheiding die straks het kanaal van Waarde zal vormen, oyer het hoofd gezien. Dhr. Markusse zag in dit onverwachte plan van G.S. ook niet veel. „Hoe kan men nu een oordeel hierover vragen als we geen overzicht krijgen", vroeg hij zich af. Het plan vond hij te groot van op zet, terwijl het niet strookte met de ge aardheid van de bevolking. Dhr. Busch bereurde de grote geheimzinnigheid die G.S. aan de dag hebben gelegd. Reeds bij het eerste plan had hij betoogd dat Krabbendijke geen behoefte had aan een dergelijk plan, maar met opoffering van vele bezwaren hieraan zijn stem gege ven in het belang van de streek. Hij wilde er zich dan ook met klem tegen verzetten. Doordat het de bedoeling is om door het Reimerswaalplan het Oos- terscheldebekken tot een derde haven gebied te maken, zal er een bestuur no dig zijn, dat zich kan richten op de ont wikkeling rondom dit plan. De gemeen ten Yerseke en Kruiningen hebben hun eigen specifieke problemen. Daarom dacht dhr. Busch dat toevoeging van deze gemeenten aan het oude plan eer der nadelig dan voordelig zou werken wat de bestuurskracht betreft. Geogra fisch gezien zal het kanaal van Waar de straks een natuurlijke afscheiding vormen van wat twee gemeenten zou den moeten zijn. De raad kwam ten slotte tot de conclusie dat men zo mo gelijk het oostelijk deel van Zuid-Beve land buiten beschouwing moet laten, zo als men dit bij de streekplannen heeft gèdaan of indien dit niet haalbaar is een samenvoeging tussen Rilland-Bath, Waarde en Krabbendijke, waardoor een andere indeling voor Kruiningen en Yerseke noodzakelijk zal zijn. Voor dé aankoop van .de panden met erven van dhr. Snoep werd 74.503,gevoteerd. .Behoudens, over enkeledetails is nu ge heel overeenstemming bereikt met dhr. Snoep. Tenslotte werd besloten bestra tings- en rioleringswerken in bouwplan West I onderhands aan te besteden aan de Fa. Duijnhouwer in Goes. Het oor spronkelijke bedrag van 28.000, moest verhoogd worden tot 45.000, wegens aanleg en verbreding van een gedeelte van de Oosterscheldestraat in verband met de ontsluiting van bouw plan West II. Zendingsavond. Dinsdagavond werd in de Geref. Ge meente een zendingsavond gehouden. Ds. van der Poel van Yerseke sprak een inleidend woord. Hierna vertelde Ds. Kuit van zijn zendingservaringen op Nieuw-Guinea, waar hij ruim 4 jaar on der de Papoea's gewerkt heeft. Ds. Kuit is momenteel met vakantie in Neder land. Beroep. Door de Geref. Gemeente alhier werd een beroep uitgebracht op Ds. P. Blok uit Dirksland. bracht, wat neerkomt op 4,13 per in woner. Waarde staat hierdoor no. één van Zeeland. Voorwaar een mooi resul taat. In de laatste raadsvergadering sprak de voorzitter, burgemeester De Kam, zijn grote erkentelijkheid uit met de woorden: „Weinig woorden, grote daden". Uitvoering. De voetbalvereniging houdt vrijdag a.s. haar jaarlijkse uitvoering in hotel Koeman. Het toneel wordt vetzorgd door de toneelgroep uit Heinkenszand. IK' Jaarvergadering Oranjevereniging. Onder voorzitterschap van dhr. C. J. Klap hield de Oranjevereniging haar jaarvergadering. De penningmeester moest helaas een nadelig saldo melden over het afgelopen jaar. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. A. Wondergem. In de plaats van dhr .B. van Noorden werd gekozen dhr. Joh. Koeman. Besloten werd op 10 maart in de morgenuren kinderspelen te houden en vooraf een rondgang door „Vooruit". In verband met TV-uitzendingen zullen in de na middag geen festiviteiten plaats hebben. Deze zullen gehouden worden op 30 april. Des avonds op 10 maart zal dè toneelgroep „Platago" uit Goes optre den, die zal opvoeren het spel: „Dè avond van de 7e juli". Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Eten voor India. De aktie „Eten voor India" die hier gehouden werd op zaterdag j.l., heeft het mooie bedrag van 4298,29 opge Herindeling in de raad. In de maandagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd de herindeling behandeld, zoals die door G.S. iS voorgesteld in afwijking van het eerste ontwerp. In een schrijven van B. en W. werden de)T#ézwaren duidelijk naar voren gebracht: Waarde wil zijn zelfstandigheid bewaren en daar moet men voor blijven vechten. Ten eerste ligt Waarde erg ongunstig wat verbin- dingen betreft om naar andere gemeen ten te gaan voor gemeentelijke aange legenheden en het heeft getoond zich zelf te kunnen regeren. Mocht echter een herindeling doorgang moeten vin den wat voor een grotere bestuurs kracht noodzakelijk zal zijn, geven B. en W. de voorkeur aan het laatste plan: een gemeente Reimerswaal met Krui ningen, Yerseke, Krabbendijke, Rilland en Waarde, om dan zeker de grootste bestuurskracht te krijgen. De raadsleden waren het unaniem eens met hetgeen B. en W. naar voren brengen en de me ning van de raadsleden was dan ook: eigen baas blijven, zo niet, dan het grootste plan. De voorzitter had nog meer op het hart: een protest tegen de persleiding van Bergen op Zoom. Het gemeentebestuur zal in een brief aan de minister van waterstaat zijn veront waardiging uit te spreken over de plan nen van Bergen op Zoom een perslei ding naar de Westerschelde te laten uitmonden bij Waarde. De raad gaf B. en W. een fiat Voor die stap. Ook zullen adhesiebrieven worden verzonden aan omliggende gemeenten. Burgemeester De Kam meende dat een dergelijke pers leiding alle recreatiekansen praktisch in de kiem zal smoren en ér zullen ook voor de agrarische sector grote belan gen op het spel staan. Onbegrijpelijk en niet reëel vond dhr. De Kam het feit, dat er over deze persleidingplannen zulk een grote geheimhouding hangt, daar betrokken gemeente hier geheel buiten wordt gehouden. De voorzitter was hier over zeer zeker niet te spreken. De verr dere agendapunten werden vlot afge werkt. Aan de Oranjevereniging werd een subsidie toegekend voor de viering van het huwelijk van 'Prinses Beatrix en Claus von Amsberg van 250,plus 1,50 voor iedere leerling van de scho len. De raad stelde in deze vergadering tevens vast de huurprijzen voor het ge bruik van het dorpshuis. Voor plaatse lijke verenigingen zal 20,huur wor den gevraagd voor uitvoeringen, voor verenigingen van buiten de gemeente 40,Voor vergaderlokaal voor re petities éénmaal per week 2,twee maal per week 3,—. Voor sportzaal 2,50, tweemaal per week 3,50. Ge bruik keuken 5,De prësentiegelden voor leden van het 'stembureau werden vastgesteld op 15,Een éénmalige subsidie werd toegekend aan de com missie voor de hygiëne voor het kind te Goes k 4,Aan de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie werd een subsidie toe gekend van 2 y2 cent per inwoner. Vast gesteld werd het bedrag per leerling vóór de openbare school tot een bedrag van 82,91, wat ook werd toegekend fian de bijzondere lagere, school. Aan dè bijzondere schccöl werd tevens een?extra bedrag van 100,toegekend. Beslo ten werd om een gedeelte tussen de Ju lianastraat en Wilhelminastraat, waar thans de ratiowoningen worden ge bouwd, Beatrixstraat te noemen. Raad uit felle kritiek op Goes. De gemeenteraad van Kapelle heeft vrijdagavond fel gereageerd tegen het voorstel van Goes om bij de herindeling van gemeenten de Zak van Zuid-Beve land tot aan het kanaal door Zuid-Be veland één gemeente te maken. Met woorden als „het raakt kant noch wal", „het lijkt wel een verlanglijstje van Goes of Sinterklaas nog moet komen" en „grootheidswaanzin van een gemeen te die zelf nauwelijks haar boontjes kan doppen" werd op duidelijke wijze uiting gegeven van afkeer over de wijze waar op deze gemeente bij de herindelings plannen haar standpunt heeft bepaald. De motivering van B. en W. van Ka pelle om zich aan te sluiten bij het standpunt van G.S., echter met diëli verstande, dat zij het om een gewenste uniformiteit logisch vindt dat het ge hele kanaal door Zuid-Beveland deel uit zal gaan maken van de gedachte „gemeente Kapelle" (waarbij dan ook Hansweert betrokken dient te worden voor zover het de westkant betreft),

Scheldebode | 1966 | | pagina 2