NIEUWS" Et i ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- BEVELAND ovepöenkinq ei DampO|,evrijdl Land- en Tuinbouw 32STE JAARGANG No, 38 18 FEBRUARI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINEN GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 GOUDEN 'Uil LEGEN ini w PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Hij zeide tot hen: Wat zijt gij vreesachtig, gij kleingelovi- gen? Toen stond Hij op en be strafte de winden en de zee, en daar werd grote stilte. Matth. 8 26 Christus herstelde de gezondheid, wekte de doden op, stilde de storm en bevrijdde de bezetenen. Zijn wonderda den hieven de heersende wanorde op en waren daardoor voortekenen van de herstelde paradijsorde. Zulk een wonder van herstel moeten wij allen ondergaan. Ons leven moet worden wat het naar Gods bedoeling moest zijn. Nu heerst niet alleen om, maar ook in ons, wanorde, ontbinding, verderf. Daarin ontmoet ons Christus. Wij zijn in gevaar en nood. We zijn allen op de overtocht; we gaan naar „de andere zijde". Op een, voor ons ver borgen tijdstip zullen we aan de over zijde landein. Ieder wendt de steven naar de haven zijner begeerte. Niet ieder bereikt die echter. Velen worden schipbreukelingen. Maar... terug is niet mogelijk. Na een paar uur rustige vaart lan den wij, dachten de discipelen. Maar het leven wordt anders dan zij dachten en wij denken. Er komt „grote onstuimig heid". We beginnen zelf de strijd aan te binden. We gorden ons in de moei lijke overgangsjaren van kind tot jon geling. We proberen het uiterste, tot dat we voelen dat we de nood niet meer meester kunnen worden. En dan... dan merken we, dat Christus tegenwoordig is. Christus, die reeds van onze ge boorte af aanwezig was, maar ons over bodig scheen; aan Wien we meenden geen behoefte te hebben! Gelukkig, als ge Hem dan aanroept in uw nood. Dan openbaart Hij zich aan u, wordt een macht in uw leven; krijgt macht over uw hart en er komt grote stilte, heilige vrede van binnen. Christus ziet de storm op het water en de storm in de harten en de laatste brengt Hij eerst tot zwijgen. Omdat we tekort schieten in ons geloof, zijn we zo bang. Wat zijt ge zo vreesachtig? Stierf Christus niet voor u? Is Zijn liefde niet volkomen? Geldt ze ook u niet? Kan Hij niet volkomen zalig maken? Heeft Hij niet alles volbracht, wat voor ons gedaan moest worden? Zie op Christus en uw geloof zal zich uitzetten totdat het heel uw heil omvat. Allen, die geroepen hebben: Here, be houd ons!, hebben de andere zijde be reikt, en zijn de haven hunner begeerte binnengevallen. (Uit een Dagboek) VEERTIG JAAR GELEDEN ONTVING ZEELAND DE AUTOMOBILISTEN ZOO! „Over den Scheldedam bereikten wij dit eiland en dus de provincie Zeeland. Rustig roffelden de motoren, tot Ril- land-Bath, het eerste dorpje op Zeeuw- schen bodem, werd bereik. Hier sloeg ons den schrik om 'thart. Een volks oploop en veldwachters in vol ornaat waren voor ons, Hollanders, eene aan wijzing, dat een autoval in werking was. Deze meening werd nog bevestigd, toen ons het teeken van stoppen werd ge geven. Doch spoedig bleek, dat Zeeu wen een ander slag volk zijn, dan de andere Hollanders. In plaats van „op de bon" te gaan voor het overschrijden der maximum-snelheid met een mini mum aantal uur-K.M., werd onzen da mes en ook den heeren door een twee tal Zeeuwsche meisjes in haar flatteuze Bevelandsche dracht een bloemenhulde aangeboden bij het betreden van hare provincie. Eene alleraardigste attentie, die door ons allen op zeer hoogen prijs werd gesteld. Na een hartelijk afscheid van de Ril- landsche notabelen, bloemenschenksters en niet te vergeten de dienaren van den heiligen Hermandad, vervolgden wij langs de kortste route onzen tocht naar Goes, in alle plaatsjes die wij passeer den hartelijk toegewuifd door oud en jong". Uit: „Het Motorrijwiel en de Klein- auto", jaargang 14, 1926, blz. 966 VAN SNIJBLOEMEN KAN MEN LANG PLEZIER HEBBEN Er was een tijd dat men planten het hele jaar door alleen maar water gaf. Thans weet men dat een plant niet van water kan groeien en men geeft we kelijks een scheutje voedsel, dat in het gietwater wordt opgelost. Dat is nu geen probleem meer, maar snijbloemen, die HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE V»* Kapelle - Tel. (01102) 223 men van de plant afsnijdt worden nog maar al te vaak in kaal water gezet. Vele jaren is er gezocht naar iets dat snijbloemen langer goed kon houden. De gekste dingen paste men toe om dit te bereiken, evenwel zonder resultaat. Niet zo lang geleden dacht men dat wat chloor in 't watei goed was, hoewel chloor een zuiver vergif is voor plan ten en bleomen. Door chloor gaat men het vervuilen van water wel wat tegen, doch de gif tige werking wordt er niet minder door. Er is nu een goed snijbloemen-voedsel dat tevens het water rein houdt. Voed sel wil zeggen dat het die stoffen bevat die de bloem nodig heeft om verder uit te groeien. Dit voedsel maakt zelfs dat rozen in knop erin gezet, helemaal open komen, heerlijk gaan geuren en hun intense geur behouden. Seringen die men vroeger liever niet kocht omdat ze al na 23 dagen slap gingen hangen, bloeien in voedsel-hou- dend water prachtig pluizig in de war me kamer. Begrijpelijk moet juiste toepassing van het voedsel plaats vinden zoals op de verpakking staat vermeld, dan alleen bereikt men het beste resultaat. Wil een bloem voedselhoudend water op kunnen zuigen, dan moeten de cellen dit kunnen opnemen. Dit kunnen ze doen als op de juiste wijze de stelen, voor het in de vaas zetten, worden af gesneden. Doch hierover in een volgend artikel. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Paling met traansmaak. Hoe komt het, dat vers ingevroren paling in de diepvries na korte tijd een traanachtige smaak heeft en is daar iets tegen te doen? Is dit zeepaling of paling uit de binnenwateren De soort paling speelt hier geen rol. Die uit de binnenwateren heeft een grondige smaak, welke de oorzaak is van de latere traanachtige smaak. Ook de tijd van het jaar is van invloed. De wintermaanden zijn de slechtste maan den van het jaar. Minder last zoudt u hebben met lijnpaling, een magere pa ling. Het voorkomen van een bijsmaak is niet goed mogelijk, doch wel is de traanachtige smaak grotendeels weg te werken door voor de consumptie de diepvriespaling in wat azijn te leggen. Postzegels. Ik heb na de eerste wereldoorlog 2 brieven uit Duitsland, ik was varende, naar huis gestuurd, dat is 43 jaar geleden. Ik gaf ze aan een Duitse kennis mee om te posten en ze gels te plakken. Op de ene brief zitten 50 postzegels van 1000 markt per stuk, een zijde helemaal vol met 35 achter zijde en 15 op de voorzijde; de andere envelop bevat 20 postzegels met een waarde van 10 miljoen per stuk. Heb ben die enveloppen soms enige waarde voor postzegelverzamelaars De bedoelde couverts hebben geen waarde van betekenis, gezien van de zijde van het zegeltype dat er op ge plakt is. De zegel is uitgegeven in ja nuari 1923, grijs van kleur en is 2 cm hoog en 3% k 4 cm lang, dan ver tegenwoordigt hij een waarde van 0,10 maal 50 zegels, dus dat is dan 5, maar het kan ook nog een andere ze gel zijn met een afmeting van 2% x 2 cm. Deze zegel is ook grijs en werd uit gegeven in augustus 1923 en die is maar ca. 0,05 per stuk, dus dan zou de ge hele envelop maar 2,50 aan zegel- waarde bevatten. De brief met de zegels van 10 miljoen: deze zijn ca. 0,05 per stuk waard en werden uitgegeven ok tobernovember 1923. Deze brief bevat dus een waarde aan zegels van 20 x 0,05 1,Nu is het wel zo dat de liefhebbersprijs hoger kan liggen, dat zou u dus kunnen proberen. Hypotheek. Ik ben in onderhan deling over de aankoop van een win kelpand waar de eigenaar een hypo theek op wil verstrekken, maar die eigenaar heeft kinderen. Kunnen deze kinderen later bij overlijden van de eigenaar of diens vrouw de hypotheek lening opeisen? Dat zou gevaarlijk voor mij zijn. Het ligt er maar geheel aan op wel ke voorwaarden de hypothekaire lening wordt verstrekt. Het beste is de no taris die bij de opstelling van de hypo theekovereenkomst behulpzaam is, te raadplegen. Erfenis. Als mijn man of ik kom te overlijden, is er dan kans dat mijn gehuwde zoon de overgeblevene kan dwingen het huisje te verkopen? Uw zoon kan na het overlijden van vader of moeder inderdaad zijn erfdeel opeisen. Echter: de nalatenschap van de overleden ouder wordt gevormd door de helft Van het totale gemeenschappe lijke bezit. De andere helft blijft eigen dom van de overleden partner. De na latenschap moet worden gedeeld tus sen de overblijvende ouder en de kin deren. Het zal dus in dat geval wel licht mogelijk zijn de zoon zijn erfdeel uit te betalen, desnoods door een hypo theek op het huisje te nemen, zodat u het niet behoeft te verkopen. neus, keel,borst van vastzittend sltfm Liehtspreiding Wij hebben graag veel licht in de kamer en hebben tot dat doel o.m. een 200 kaars lamp in een plafonnière, welke tegen een boardpla fond is geschroefd; daarboven houten balken en dito vloer. Is de in die mat glazen ballon opgehoopte warmte niet zodanig, dat er brandgevaar ontstaat als een lamp van die sterkte uren aan een brandt, zoals nu op winterdagen voortdurend het geval is? Niet alleen uit oogpunt van veiligheid maar ook terwille van de liehtspreiding raden wij u aan zo spoedig mogeijlk enkele hanglampen of buisarmaturen te monteren inplaats van één enkel licht punt zo dicht tegen board en houtwerk. Bovendien kunt u nog werken met wandlampen e.d. welke elk slechts een lamp van 40 of 60 watt behoeven te be vatten om voor een goede hoeveelheid licht in uw woonkamer zorg te dragen Wenst u toch geconcentreerd licht, kiest u dan voor die plek een draai- en/ of uitschuifbare leeslamp van metaal, waar u een 100-watt lamp in kunt schroeven. IJshockey clubs. Bestaan er in Ne derland ijshockeyclubswaar? Hoe oud moet je daarvoor zijn? Er zijn in Nederland verschillende ijshockeyclubs, o.a. in Amsterdam, Den Haag, Tilburg, Deventer en enkele an dere plaatsen. De leeftijd is gesteld op ongeveer vijf jaar, zodra men op schaat sen kan staan. Nadere inlichtingen kimt u verkrijgen bij de secretaris van de Nederlandse IJshockey bond, Frans Hen- richs, Oudenoord 71, Utrecht. Kras op voorruit. Ik heb op de voorruit van mijn auto een paar krassen gekregen doordat de ruitenwisser de fect raakte. Hoe kan ik deze krassen (laten) verwijderen? Wij hebben voor u geïnformeerd hoe die krassen op de voorruit weer verwij derd konden worden, maar dit blijkt een heel moeilijke zaak te zijn. Verschillende garages proberen het nog wel eens met waterglas en daarna polijsten met een heel fijn apparaatje, maar soms komt dit nog duurder dan het inzetten van een nieuwe ruit. Het best kunt u eens gaan informeren bij een garage wat u het best kunt laten doen. Adressen Hoe luiden de adressen van het Italiaans Verkeersbureau, Spaans Verkeersbureau, Grieks Ver keersbureau en het Portugees Verkeers bureau De door u gevraagde adressen luiden als volgt: Italiaans Nationaal Verkeers bureau, Rokin 52, Amsterdam, telefoon (020) 63883. Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, Den Haag, telefoon (070) 256937 Grieks Verkeers bureau, 62 Bid. de L'imperatrice, Brus sel 1, België. Een Portugees Verkeers bureau is er, voor zover wij konden na gaan, niet in ons land of in België. Gemeenteraad bespreekt de herindeling van Zuid-Beveland. Donderdagavond j.l. besprak de raad het nieuwe herindelingsplan van G.S., waarin o.m. alle gemeenten in oost Zd.- Beveland in één gemeente worden sa mengevoegd onder de naam Reimers- waal. Door B. en W. was op dit plan een uitvoerig pree-advies uitgebracht. Gesteld werd o.m. dat de opzet tot schaalvergroting, waarin gemeenten met 4 en 5000 inwoners, niet juist is. Vooral voor gemeenten met eigen karakter en problematiek. Voor Yerseke zeker de overschakeling i.v.m. het verloren gaan van de oestercultuur en straks de ver dere gevolgen van het Deltaplan. Het punt financiële draagkracht is geen steekhoudend argument. Hoe groter de gemeente, hoe hoger de schuld in mil joenen. Tekort aan technische outillage kan opgelost worden door gemeenschap pelijke regelingen. Nog geen 2 jaar ge leden waren G.S. van mening dat het kanaal door Zuid-Beveland éen grote rol zou spelen in de ontwikkeling van de omliggende gemeenten. Hieruit ont stond het K.W.Y.K.-plan. Thans blijkt het kanaal niet meer te wezen dan een scheidingslijn tussen oost en west. Ge zien in het licht van het Reimerswaal- plan en het Sloehavenproject was het vorige plan inderdaad gering. Maar de ze omzwaai doet toch vreemd aan. In het nieuwe herindelingsplan is alles op gehangen aan het Reimerswaalplan, waarvan zelfs de hoofdlijnen nog niet zijn uitgewerkt, laat staan de details. Bovendien rijst de vraag welke positie Reimerswaal zal gaan innemen. Een partner van Bergen op Zoom met be trekking tot industrialisatie of een woongebied of recreatieruimteIn het eerste geval kan de vraag gesteld wor den of de samenvoeging van de 5 ge meenten wel voldoende bestuurskracht heeft t.a.v. Bergen op Zoom. In het 2e en 3e geval is samenvoeging overbodig. Slechts wanneer G.S. met een plan ko men waarin de structurele ontwikkeling van oost Zuid-Beveland duidelijk wordt vastgesteld, zijn B. en W. bereid de kwestie nader te bezien en mee te wer ken aan een doelmatige oplossing. Bij monde van hun woordvoerders ga ven de frakties hun visie op de voor gestelde plannen. Hieruit bleek dat er nog wel eens te praten zou zyn in de verre toekomst, maar alleen wanneer G.S. met een meer concreet plan komen. Alleen de S.G.P. verklaarde zich tegen welke samenvoeging dan ook. Dhr. Pe- kaar vroeg zich af hoe of de raad nu een oordeel kan vellen over een plan, vaag van inhoud en zonder voorlichting. Bovendien kan de uitvoering van het Reimerswaalplan nog wel 10 jaar of nog langer op zich laten wachten. Door de minister is onlangs verklaard aan het Reimerswaalplan voorshands geen ab solute prioriteit toe te kennen. Het eer- se herindelingsplan schijnt hem zonder meer in de prullemand te zijn gegooid. En nu een plan op de verre toekomst en bovendien niet te overzien. Hij had de indruk door G.S. aangezien te worden als kwajongens. Dit in tegenstelling met dhr. Van Schaik, deze vroeg zich af of G.S. de raad voor vol aanzag. Zijn bezwaren tegen de voorgestelde her indeling waren dat het plan op korte termijn niet te overzien is. De positie van de centrumgemeente en welke gemeen te wordt centrumgemeente. Hij vreesde dat de andere gemeenten een soort aan hangsel zullen worden. Yerseke ligt niet centraal, dus geen centrum, z.i. zeer on aantrekkelijk. Een zeer grote concen tratie van gemeenten is niet meer te overzien. Bij voorbaat stelde hij zich niet tegen ieder plan tot herindeling, maar dit is te vaag en te veel gericht op de verre toekomst. Het plan kan na ver loop van jaren aantrekkelijk worden. Dhr. Cornelisse heeft de indruk dat het eerste plan geruisloos is verdwenen en dat G.S. zelf niet weten wat ze willen. Hij vraagt zich af of het wel zin heeft zich uit te spreken. Er wordt gesproken en wellicht beslist over ons, maar zon der ons. Er zullen problemen komen waar een buitenstaander geen weet van heeft en nooit over zal kunnen oordelen of beslissingen nemen en wanneer Yer seke dan een soort aanhangsel zal wor den, bestuurd vanuit een ver afgelegen centrumgemeente, dan is zijn standpunt: onaanvaardbaar. Dhr. Van Putten kon zich goed aansluiten bij het advies van B. en W. Hij wenste evenwel geen ge noegen te nemen met toezeggingen die zeer veel vragen openlaten. Het Rei merswaalplan begint pas te spelen in 1978. G.S. gaan te gemakkelijk voorbij aan de bestaande vormen van het be drijfsleven. Viswaters worden onttrok ken of niet beschikbaar gesteld aan de beroepsvisserij. Belangen van verschil lende bedrijfstakken worden voorbij ge gaan. Oost Zuid-Beveland wordt op gehangen aan de mode. De argumenten voor samenvoeging, industrie en recre atie verwierp hij fel en krachtig. In dustrie kan pas gevestigd worden nadat het Reimerswaalplan is gerealiseerd. En eerst in 1978, na de afsluiting, kan een begin met het plan gemaakt worden. Recreatie komt ten goede aan die ge meenschap welke door de natuurlijke ligging hiervoor geschikt is of te maken is. Yerseke als vissersplaats, waarover dhr. Pekaar te voren ook reeds opmerk te dat b.v. Bruinisse en Arnemuiden buiten de samenvoeging zijn gehouden. Dhr. Cornelisse vroeg dan ook voor Yerseke een uitzondering te maken. Hij v/ees vervolgens op de bijzondere eigen mentaliteit. De problemen in de visse rij, de omschakeling door de oesterramp, de komende verdere gevolgen van het Deltaplan. Woorden: industrie en recre atie. De rest schijnt bijzaak te zijn ge worden. De industrie komt toch in de richting van Bergen op Zoom. Oost Zd.- Beveland kan een toeleveringsapparaat worden van werkkrachten en een sluit post voor de belangen van Noord-Bra bant. Zijn fraktie heeft geen interesse in gebiedsuitbreiding, maar behoud van zelfstandigheid staat op de eerste plaats. Dhr. Boone kon zich niet direkt een oordeel vormen. Het is als varen in de mist met weinig of geen zicht in de toekomst. Het Reimerswaalplan met al zijn onbekende facetten is nog een duis tere zaak. Nu hierop een uitspraak te doen is onmogelijk. Hij wil eerst weten waar hij aan toe is. Het kan schade of baten brengen, maar in de toekomst kij ken is niemand gegeven. Met het advies van B. en W. kan hij zich goed vereni gen. Kort en krachtig was zijn visie: behouden wat we hebben en afwachten totdat nadere gegevens beschikbaar zijn gesteld. In zijn conclusie kwam de voorzitter nog terug op een aanhaling van dhr. Van Putten betreffende de debatten in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Regeling Schade Oesterkwekers. Hier is door diverse woordvoerders der politieke partijen naar voren gebracht de uitzonderlijke positie van de vissers plaatsen in het Deltagebied, speciaal Yerseke als probleemgebied. WEMELDENGE Van 2026 februari 1966 Zondag 20 februari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.04 4.22 9.38 9.49 Maandag 4.38 4.57 10.12 10.24 Dinsdag 5.08 5.28 10.46 10.56 Woensdag 5.39 5.54 11.19 11.30 Donderdag 6.07 6.22 11.48 Vrijdag 6.35 6.53 0.01 12.16 Zaterdag 7.02 7.24 0.35 12.48 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1